Jump to content

Εισήγηση


v1ss1

Recommended Posts

Δε ξέρω τι θα ακολουθήσει αλλά θέλω πάρα πολύ , και θα προσπαθήσω για μια θέση ειδκότητας στην Αμερική.
Fair enough, και το γεγονός ότι το έχεις στόχο από τόσο νωρίς είναι πολύ καλό. Νομίζω ότι τα αγγλόφωνα της Τσεχίας δεν αναγνωρίζονται πια στην Ελλάδα, ψάξτο αν θες να γυρίσεις ΕΕ να δουλέψεις μετά την Αμερική. Take care, good luck και καλή αρχή!

ΥΓ Invitro όλα καλά, και μπορεί να έχεις δίκιο σε όσα λες αλλά άσε μας να ονειρευόμαστε ότι θα είμαστε σουπερ ντούπερ γυναίκες-μαμάδες-γιατρίνες. Στα όνειρα δεν χρειάζεται μιζέρια :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

Που είναι μωρέ η Μαριανινί να μας εξηγήσει (πάλι) πως τα συνδυάζει τα ασυνδύαστα; Που είναι ο ψυχίατρος να γελάσουμε με αυτά που θα πει; (που θα πει η Μαριανινί, όχι ο ψυχίατρος)

:splaaaats:

Λοιπόν, ειδικότητα στην Αμερική ΚΑΙ οικογένεια; χμμμμμ.....μην αποθαρρύνω τους νέους, μηναποθαρρύνω, μηναποθ...

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό κάνεις λάθος, invitro.

Πες ότι κάποια σπουδάζει πχ 6 χρόνια Τσεχία. Αν έχει βάλει στόχο από νωρίς την Αμερική, στα 24 ετοιμάζει βαλίτσες. Σου αφήνω κι ένα χρόνο, πες 25. Πες επίσης ότι θέλει πχ Παιδιατρική. 28-29 ετών το πολύ θα έχει τελειώσει ειδικότητα και βεβαίως θα μπορεί να έχει μια πολύ ωραία θεσούλα, με μισθό αστρονομικό για τα ελληνικά δεδομένα και-φυσικά-να κάνει ΠΟΛΥ πιο νωρίς από μία συνάδελφό της στην Ελλάδα την οικογένεια που θέλει.

Αν κάποιος είναι αποφασισμένος να πάει και να μείνει, δεν βλέπω πού είναι η Αμερική πρόβλημα στην οικογένεια. Είναι μόνο αν το αποφασίσεις να πας στα 30, φαντάζομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, ειδικότητα στην Αμερική ΚΑΙ οικογένεια; χμμμμμ.....μην αποθαρρύνω τους νέους, μηναποθαρρύνω, μηναποθ...

:antegeia:

Δεν την θυμάμαι ακριβώς την φράση αλλά πάει κάπως έτσι...

You see the stars and you ask why...I see the stars and I ask...why not? :)

Τελικά 'vs πώς σε λένε' καλή αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad δεν ξέρω πώς να το πω αλλά ό,τι είπες εδώ με κάλυψε εντελώς. το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θέλεις να δείχνεις μεγαλύτερη απ΄όσο είσαι :unsure: άσε να βγάλουμε τον πόνο μας οι μεγαλύτερες πρώτα ντε!

για τη μέλλουσα συνάδελφο, αφού το θέλει τόσο πολύ ας το προσπαθήσει. αλλά να ξέρει ότι είναι μεγάλη κούραση και μέσα στη σχολή και μετά. όσο για την οικογένεια και τα παιδιά, αν είναι νάρθουν θε να ρθουν, αλλιώς θα προσπεράσουν. όλα συνδυάζονται, αρκεί να το θέλουν οι ενδιαφερόμενοι.

καλή τύχη κι αν περάσεις από ρόδο στείλε πμ :) γειτόνισσες είμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

agomahodas μου άρεσαν πολύ οι κυπριακούρες σου να 'σαι καλά! :D

Ξέρω πως είναι δύσκολο και κουραστικό...εγώ θα το προσπαθήσω όσο μπορώ.. Απλά πιστεύω πως για ένα φοιτητή ιατρικής αν και δε ξέρω πολλά ακόμα, μια έξυπνη κίνηση είναι η ειδικότητα στην Αμερική ή σε κάποια χώρα υψηλού επιπέδου τελοσπάντων, για να ξεκινήσει με καλά λεφτά την καριέρα του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό μου κορίτσι, αυτή τη στιγμή απλώς αναπαράγεις τα λόγια που σου έχουν πει οι γονείς/συγγενείς κλπ. Δεν μπορεί ένα παιδί 17 ετών να μιλάει για "έξυπνες κινήσεις καριέρας" και "συνδυασμό με οικογένεια για εμάς τις γυναίκες" κ.λπ. κ.λπ. Στην πορεία των σπουδών σου θα δεις πολλά, θα ανατραπούν πολλά στην κοσμοθεωρία σου. Άσε το μέλλον να σου δείξει τι δρόμο θα πάρεις αργότερα. Γιατί κι εμείς λέγαμε πολλά στα 17, αλλά....που 'σαι νιότη που 'δειχνες πως θα γινόμουν άλλος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα είμαι σκληρή γιατί έτσι είμαι σαν άνθρωπος: νομίζω ότι αιθεροβατείς.

Και η ζωή δε διαδραματίζεται στα σύννεφα. Είναι πολύ νωρίς για να κάνεις ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ πλάνα. Τα οποιαδήποτε πλάνα. Η ζωή έχει τους δικούς της ρυθμούς. Μπαίνεις στο χορό και χορεύεις. Πάω στοίχημα πως θα αναθεωρήσεις αμετρητες φορές τις απόψεις σου και τις επιλογές σου. Θυμήσου με.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω και εγώ την συμβουλή μου; :rolleyes:

Αν ο στόχος σου είναι η ειδικότητα στην Αμερική να πεις στους γονείς σου να μην πετάξουν τα χρήματα τους σε κάποια σχολή της Τσεχίας... <_<

Αν είναι να κάνουν μια επένδυση οι άνθρωποι, δώσε τα SAT, πιάσε ένα καλό βαθμό και γράψου σε ένα καλό κολέγιο για να κάνεις premed.

Μετά από 4 χρόνια σειρά έχουν τα MCAT και μία καλή ιατρική σχολή.

Στα 26 θα έχεις τελειώσει γιατρός στις ΗΠΑ και την ειδικότητα θα την έχεις στο τσεπάκι... B)

(Δεν λέω θέλει δουλειά το πράγμα αλλά από το να προσπαθείς να βρείς θέση ώς IMG από την Τσεχία είναι μάλλον καλύτερα. Και αν δεν τα καταφέρεις με τα SAT, το premed και τα MCAT δεν θα τα καταφέρεις μάλλον ούτε και με τα USMLE, οπότε άσε καλύτερα την Ιατρική, να μην ταλαιπωρείσαι... :rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για περααααααααααστε για περαααααααααααααααστε. Όλοι θα πάρετε πτυχίο. Μη βιάζεστε, ένας ένας παρακαλώ. Εδώ τα καλά πτυχία, για περαααααααααααστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το premed το έχω σκεφτεί usmeds αλλά δεν έχω αμερικανική υπηκοότητα.. Αυτό σημαίνει πως μετά από 4 χρόνια premed υπάρχουν εξετάσεις που από τους μη-αμερικανούς μαθητές περνά λιγότερο από το 1% για την ιατρική σχολή.

Mafia, ξέρω πως θα αλλάξουν πολλά πράγματα στη πορεία και το περιμένω αυτό, αν είναι δυνατόν να μας έρχονται όλα όπως τα σκεφτόμαστε/ θέλουμε. απλά ένα "πρόχειρο" σχέδιο για το τι μπορεί να κάνω στο μέλλον μ' αρέσει, δε θέλω να ψάχνω για ειδικότητα όταν πάρω το πρώτο πτυχίο, μη ξέροντας πού να στραφώ.

Invitro ποτέ κανένας συγγενής κτλπ δε μου 'χει πει γι αυτά, ο γονείς μου δεν ενθουσιάζονται με το γιατριλίκι, εγώ έχω το πείσμα, αλλά ακούγοντας για όλους αυτούς τους γιατρούς που είναι άνεργοι, και ειδικά γυναίκες, σκέφτηκα πως η Αμερική θα ταν μια καλή λύση ..ίσως :) το μέλλον θα δείξει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχ! Κι εγώ στα 17 μου στην Αμερική ήθελα να πάω!

Όπως και πάρα πολλοί άλλοι...

Δεν πειράζει...άλλη μια νέα που είναι έτοιμη να επιλέξει τις λάθος διαδρομές...welcome to the club!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο γονείς μου δεν ενθουσιάζονται με το γιατριλίκι, εγώ έχω το πείσμα,

Εντάξει. Είσαι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από μας που μας πιέσανε πάρα πολύ οι γονείς. Εγώ π.χ. όταν βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο λέω: "τι μ@λάκω ήμουνα που άκουσα τους γονείς". Εσύ σε 15 χρόνια που θα το βαράς επίσης θα λες: "τι μ@λάκω ήμουνα που δεν άκουσα την invitro και τα άλλα παιδιά στο greekmeds".

Δεν βαριέσαι. Welcome (που λέει και ο αποπάνω) to Hotel Kalifornia...

:antegeia:

δε θέλω να ψάχνω για ειδικότητα όταν πάρω το πρώτο πτυχίο, μη ξέροντας πού να στραφώ.

:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έμαθα οτι με ψάχνετε και είπα να περάσω να πω μια καλησπέρα. Ας πω και εγω τη βαρύνουσας σημασίας γνώμη μου.

1. οι πληροφορίες που εχω για Τσεχία προέρχονται από 2 πηγές:

α. τον ξαδερφό μου που πήγε για εκδρομή και γύρισε χωρίς πορτοφόλι γιατί του το έκλεψε στο ξενοδοχείο μια 2μετρη τσέχα emrockon καλά να πάθει ο σεξοτουρισμός του έλειπε

β. την Τότοβα τσέχα ιατρο στο Βέλγιο όπου δουλεύει σε δημόσιο επαρχιακό νοσοκομείο, με στόχο να φέρει τον ιατρό αδερφό, την ιατρό νύφη και τον τσέχο ιατρό γκόμενο, γιατί πεινάνε στην Τσεχία.

Επίσης να σε ενημερώσω οτι ο αδερφός μου που έζησε 4 χρόνια στην Αμερική όταν γύρισε φίλησε χώμα και παρά τα 95000 δολάρια που έβγαζε μετά φόρων, προτίμησε τη Γαλλία για πολύ λιγότερα.

ΥΓ αν ήσουνα η μικρή μου αδερφή θα σε συμβούλευα να κάνεις κατι πιο ............. αέρα κοπανιστό πχ διακόσμιση εσωτερικών χώρων, και να είσαι σίγουρη οτι με τα λεφτά που θα δαπανίσουν οι γονείς σου σε σχολές και σπουδές αν τα ρίξεις στη δουλειά, θα κάνεις το μεγαλυτερο γραφείο την Αθήνα, θα έχεις κύκλο χάι, γκόμενους άπειρους, ταξίδια σε Μιλάνο και Παρίσι για να φέρεις την τελευταία λέξη της μόδας και δεν θα λειώνεις με 40 βαθμούς στην Αθήνα κάνοντας ειδικότητα έγκυος στον 5 μήνα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριανινί μου δεν γέλασα καθόλου! Άντε να τα διαβάζουν οι μικρές που ονειρεύονται....Μικρή, υπόψιν ότι η Μαριανινί μας εδώ μέσα είναι εκείνη που έχει και καριέρα και οικογένεια (έγκυος στο 2 παιδί) και δεν έχει ακόμα πατήσει τα 30 καλά καλά...Δηλαδή είναι το ζωντανό φεμινιστικό πρότυπό μας (χωρίς πλάκα), κι αν μαλώνω καμιά φορά μαζί της είναι άλλο θέμα! Εδώ τα λέει άψογα...

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με το ποστ για τα SAT.

Πιστεύω ότι το να γίνεις γιατρός στην αμερική είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο και ελάχιστοι αμερικανοί τελειώνουν τόσο νωρίς όσο αναφέρθηκε και λογικό αφού...

1. Μπαίνεις στο κολλέγιο στα 18 (αυτό είναι εύκολο)

2. Μέσα στο κολλέγιο πρέπει να έχεις υψηλούς βαθμούς στα premed science topics, να έχεις πολύ υψηλό GPA βγαίνοντας (δύσκολο), να έχεις εργαστεί part-time ή/και εθελοντικά ή/και το καλοκαίρι σε νοσοκομεία και ερευνητικά ιδρύματα,να έχεις συστατικές επιστολές.

3. Τελειώνοντας το κολλέγιο πρέπει να ξαναεργαστείς σε νοσοκομείο σαν βοηθός κάποιου ιατρού ή σε εργαστήριο, να δώσεις τα MCAT, να πάρεις υψηλό βαθμό στα MCAT (πολύ δύσκολο), και φυσικά να έχεις λίγο έρευνα, καλές συστατικές, σουξου μούξου μανταλάκια , τα γνωστά της αμερικής.

4. Όσοι δεν γράφουν εξαιρετικά υψηλά στα MCAT, ή τα ξαναδίνουν ή τα ξαναδίνουν και κάνουν ένα biomed master και μετά ξανακάνουν αίτηση για ιατρική, ή τα ξαναδίνουν, γράφουν καλύτερα και πάνε στα combined MD/PhD προγράμματα τα οποία επειδή είναι πιο πολλά χρόνια δεν προτιμώνται από τους γνήσιους επιτυχώντες στα MCAT ή κάνουν PhD :P Οι περισσότεροι έλληνες που προσπάθησαν για MCAT...κάνουν PhD, τα οποία είναι εξαιρετικά προγράμματα και σου δίνουν άριστη επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά...δεν είναι ιατρική. Παρόλα αυτά ξαναλέω ότι είναι εξαιρετικά υψηλό το επίπεδο και αντί να κάνει κάποιος ιατρική στην Βουλγαρία επειδή τον πιέζει η μαμά του, είναι καλύτερα να κάνει PhD Genetics για παράδειγμα στο UPenn, που θα πληρώνεται κιόλας.

5. Αφού λοιπόν μέχρι τώρα έχεις φάει τόσα χρόνια (4 κολλέγιο + 1-2 προετοιμασία για MCAT και να χτίσεις ένα βιογραφικό), έχεις τις γνωστές καθυστερήσεις της αμερικής δλδ αιτήσεις, συνεντεύξεις για να μπεις ιατρική. Συνήθως μπαίνουν ιατρική όταν ένας έλληνας γιατρός τελειώνει, δλδ στα 24-25.

6. 4 χρόνια ιατρική (κι εκεί τα δύο πρώτα χρόνια τους φεύγει ο πάτος) και μετά ναι την ειδικότητα την έχεις στο τσεπάκι αλλά και πάλι δεν μπορείς να κάνεις όποια ειδικότητα σου αρέσει, έχει κι εκεί περιορισμούς.

Overall θα έλεγα ότι η διαδικασία στην αμερική είναι χρονοβόρα και τα λεφτά που ξοδεύεις άπειρα (ρωτήστε και τα αμερικανάκια που σου λένε ότι χρωστάνε $150,000 από undergrad και med school και δεν κουνιέται βλέφαρο, σαν να το θεωρούν φυσιολογικό). ¨Ετσι κι αλλιώς κάπου θα καθυστερήσεις. Αλλά στην αμερική δεν πας για γρηγορότερα, πας για καλύτερα.

Τώρα αν θέλεις να κάνεις οικογένεια...θα κάνεις :P Να ο usmeds πόσα παιδιά έχει; Και ο Doomx και ο pdx1;(πλάκα κάνω δεν ξέρω κανένα από αυτά τα παιδιά ούτε αν έχουν οικογένεια φυσικά,΄Please μην παρεξηγηθεί κανείς) Ο Lizst μας έχει μείνει άκληρος αλλά πρώτον είναι θείο βρέφος ο ίδιος και δεύτερον τον έφαγαν οι εφημερίες τον intern. :P (Αυτόν τον ξέρω :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν βαριέσαι. Welcome (που λέει και ο αποπάνω) to Hotel Kalifornia...

και έλεγα κι εγώ ... τί δε μου πήγαινε καλά στο Kalifornia ... μήπως το Κ?

ινβίτρο, επειδή μας έχεις κακομάθει τόσο καιρό να σε έχουμε πλάι μας να μας διορθώνεις, τί θα έλεγες ό,τι παρατήρηση έχουμε να κάνουμε για την ορθογραφία να την κάναμε (μαζί με το link του μαργαριταριού) στο ειδικό τόπικ ''ορθογραφείτε-τονίζετε''?

και δεν θα χαλάμε τη συζήτηση, και θα ωφεληθούμε περισσότερο.

τί λες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ δεν είπα πως θα είναι εύκολο να κάνει Ιατρική στην Αμερική η μικρή μας φίλη emno

Αν δεν αξίζει για γιατρός το σύστημα εδώ θα την διώξει πριν σπαταλήσει πολλά χρόνια από την ζωή της, ενώ ταυτόχρονα θα της δώσει μία πολύ καλή εκπαίδευση που θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει για να κάνει κάτι πιο προσιτό με την ζωή της :)

Δεν νομίζω πως είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο το να πατήσεις 90άρια στα USMLE από το να πας πολύ καλά στα MCAT.

(Άλλωστε οι περισσότεροι αριστούχοι των MCAT, δηλ. αμερικάνοι φοιτητές ιατρικής,

τα 90άρια τα βλέπουν μόνο στον ύπνο τους <_< )

Ο κυριότερος λόγος που ορισμένα αμερικανάκια δεν τελειώνουν στα 26 είναι το οικονομικό και όχι οι δυσκολίες.

Αν έχεις γονείς να πληρώνουν (ή έστω καλά δάνεια) και κάνεις σωστά την δουλεία σου θα τελειώσεις στην ώρα σου.

Άλλωστε οι περισσότεροι συνάδελφοί μου στην ειδικότητα ήταν συνομήλικοι μου (ήρθα εδώ στα 27 μου), άντε ένα χρόνο πάνω ή κάτω.

Δεν διαφωνούμε όμως :)

Εδώ θα έρθει για καλύτερα, όχι για γρηγορότερα ούτε βέβαια και για φθηνότερα

Στην Τσεχία θα της το δώσουν το πτυχίο (γιατί για αυτό τους πληρώνει) και μετά θα της πούνε "στο καλό και να μας γράφεις". Τότε όμως θα είναι πλέον αργά αν καταλάβει πως τα USMLE της πέφτουν λιγάκι δύσκολα και πως το πτυχίο της έχει αντίκρισμα μηδέν :rolleyes:

Εκτός βέβαια αν η Ελλάδα έχει ακόμα τις λίστες :P , όποτε τότε μπορεί κάλλιστα να περιμένει την σειρά της ή ακόμα και να την υπερβεί (πού ξέρεις τι μέσα έχει ο μπαμπάς).

Τώρα όσο αφορά το θέμα της οικογένειας ή θα την έχεις κάνει μέχρι να αρχίσεις ειδικότητα ή θα βρεις το ταίρι σου μετά το τέλος της. Λίγοι παντρεύονται στην ειδικότητα οπότε μην περιμένεις να κάνεις σοβαρά ρομάντζα σαν resident.

Τσιλιμπουρδίσματα, ίσως.

Δόξα το θεό υπάρχουν αρκετές νοσοκόμες και οι φοιτήτριες για τα αγοράκια και Attendings για τα κοριτσάκια που άμα το θέλει η καρδούλα σου όλα γίνονται :P

Και μετά αν βγει κάτι καλό από αυτήν την ιστορία, μπορεί να γίνει και μόνιμο.

Πάντως από τους άμεσους συναδέλφους μου δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άκληρος και οι περισσότεροι με τους οποίους έκανα ειδικότητα έχουν ήδη παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την εμπειρία μου, υπάρχουν γιατροί που μπαίνουν σε νοσοκομείο και φτιάχνει η διάθεσή τους και υπάρχουν άλλοι που βλέπουν ασθενή και βλαστημούν την ώρα και τη στιγμή που επέλεξαν να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα.

Η ιατρική είναι γοητευτική, εθιστική, αλλά θέλει αφοσίωση, θυσίες και ικανότητα.

Πρέπει να είσαι έτοιμη να προσφέρεις τα πάντα χωρίς να περιμένεις ούτε χρήματα, ούτε κοινωνική καταξίωση, ούτε καν το ευχαριστώ του αρρώστου.

Μόνο τότε ανακαλύπτεις τη γοητεία της.

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις τις σπουδές σου και όσο πιο σύντομα μπορείς να έρθεις σε επαφή με την κλινική πράξη.

Αν σου αρέσει έχει καλώς, αν όχι φύγε το συντομότερο.

Και επίσης, καλό θα ήταν να είσαι σίγουρη ότι έχεις τις ικανότητες. Για κάποιο λόγο, οι μαθητές του 15 σπάνια γίνονται καλοί γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και έλεγα κι εγώ ... τί δε μου πήγαινε καλά στο Kalifornia ... μήπως το Κ?

ινβίτρο, επειδή μας έχεις κακομάθει τόσο καιρό να σε έχουμε πλάι μας να μας διορθώνεις, τί θα έλεγες ό,τι παρατήρηση έχουμε να κάνουμε για την ορθογραφία να την κάναμε (μαζί με το link του μαργαριταριού) στο ειδικό τόπικ ''ορθογραφείτε-τονίζετε''?

και δεν θα χαλάμε τη συζήτηση, και θα ωφεληθούμε περισσότερο.

τί λες?

Tι να πω Clemence μου. Όταν έχεις δίκιο έχεις δίκιο. emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έμαθα οτι με ψάχνετε και είπα να περάσω να πω μια καλησπέρα. Ας πω και εγω τη βαρύνουσας σημασίας γνώμη μου.

1. οι πληροφορίες που εχω για Τσεχία προέρχονται από 2 πηγές:

α. τον ξαδερφό μου που πήγε για εκδρομή και γύρισε χωρίς πορτοφόλι γιατί του το έκλεψε στο ξενοδοχείο μια 2μετρη τσέχα emrockon καλά να πάθει ο σεξοτουρισμός του έλειπε

β. την Τότοβα τσέχα ιατρο στο Βέλγιο όπου δουλεύει σε δημόσιο επαρχιακό νοσοκομείο, με στόχο να φέρει τον ιατρό αδερφό, την ιατρό νύφη και τον τσέχο ιατρό γκόμενο, γιατί πεινάνε στην Τσεχία.

Επίσης να σε ενημερώσω οτι ο αδερφός μου που έζησε 4 χρόνια στην Αμερική όταν γύρισε φίλησε χώμα και παρά τα 95000 δολάρια που έβγαζε μετά φόρων, προτίμησε τη Γαλλία για πολύ λιγότερα.

ΥΓ αν ήσουνα η μικρή μου αδερφή θα σε συμβούλευα να κάνεις κατι πιο ............. αέρα κοπανιστό πχ διακόσμιση εσωτερικών χώρων, και να είσαι σίγουρη οτι με τα λεφτά που θα δαπανίσουν οι γονείς σου σε σχολές και σπουδές αν τα ρίξεις στη δουλειά, θα κάνεις το μεγαλυτερο γραφείο την Αθήνα, θα έχεις κύκλο χάι, γκόμενους άπειρους, ταξίδια σε Μιλάνο και Παρίσι για να φέρεις την τελευταία λέξη της μόδας και δεν θα λειώνεις με 40 βαθμούς στην Αθήνα κάνοντας ειδικότητα έγκυος στον 5 μήνα. Ελπίζω να βοήθησα.

χα χαχα ...τελικα μαριανινι , εισαι ολα τα λεφτα και τα λες καλα ....χα χα χα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ Εγω λεω αντι για ορθογραφια , να ασχοληθειτε με κατι πιο ουσιαστικο οπως , κανα γυμναστηριο , κανα μανικιουρ -πεντικιουρ , καμια αποτριχωση με λειζερ ή κανα μπανακι στη θαλασσιτσα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα όσα λέω είναι off topic, αλλά

Τα αμερικανάκια δεν τα πάνε >90 στα USMLE γιατί 1) δεν τους πολυνοιάζει αν δεν θέλουν super competitive ειδικότητες 2) δεν έχουν χρόνο για να διαβάσουν (ένα μήνα max). Βέβαια ολα τα μαθήματα τα εξετάζονται σε NBME tests (ενώ εμείς δίνουμε departmental tests, πολύ fancy όρος για τις εξετάσεις που δίνουμε, πολύ γέλασα όταν τον άκουσα) οπότε δεν παίζουν δίκαια, δεδομένου ότι το NBME βάζει τις ερωτήσεις στα USMLE αλλά έτσι είναι η ζωή , έχει κι αδικίες :P. Bottomline, τα αμερινάκια πιάνουν καλούς βαθμούς στα MCAT γιατί καίγονται να μπουν ιατρική, δεν πιάνουν καλούς βαθμούς στα USMLE γιατί ξέρουν ότι θα βρουν ειδικότητα. Κάπως σαν τα ελληνάκια δηλαδή :D

Ξέρουμε και τα τσιλιμπουρδίσματα με νοσοκόμες και φοιτήτριες κοτζάμ program director :D...εγώ νομίζω ότι δεν ξανοίγονται πολύ πολύ οι residents γιατί αφενός έχουν τόνους δουλειά και αφετέρου αυτό το sexual harassment είναι μεγάλος φόβος:D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες :)

Για το αμερικανάκι το rate limiting test (τι είπα τώρα ε; :lol: ) είναι τα MCAT. Για τον ξένο είναι τα USMLE.

Απλά δεν νομίζω πως το να πας πολύ καλά στα πρώτα είναι πιο δύσκολο από το να πας πολύ καλά στα δεύτερα.

Η δικαιολογία όμως της καλής μας φίλης "δεν πάω premed γιατί μετά πρέπει να δώσω τα MCAT πριν μπορέσω να πάω στην med" δεν στέκει. Ας αναρωτηθεί άλλωστε ποιό είναι το ποσοστό των αποφοίτων από την czechmed ( :P ) που πάει τελικά για residency στις ΗΠΑ.

Τελοσπάντων, η απόφαση είναι δική της και φαίνεται πως έχει ήδη παρθεί ότι και να λέμε εμείς εδώ πέρα.

Πιστεύω όμως πως αν έχει τις δυνάμεις μέσα της για να γίνει γιατρός στις ΗΠΑ και έχουν και οι γονείς της την οικονομική επιφάνεια που λέει πως έχουν τότε η επιλογή της czechmed είναι λανθασμένη.

Αν από την άλλη αν θέλει να αγοράσει ένα πτυχίο με μικρό αντίκρισμα και μετά να κοκορεύεται που έγινε γιατρός και να παραπονιέται σε όλους που δεν βρίσκει ειδικότητα μετά από τόσο κόπο, τότε είναι μια πολύ καλή επιλογή... :rolleyes:

Όσο για τα ξανοίγματα :wub:

Μην τα περιμένεις στα πρώτα έτη, αλλά όταν γίνονται seniors πολλοί ξεσαλώνουν.

Το harassment το φοβούνται όσοι είναι άγαρμποι και άξεστοι και δεν ξέρουν που να τσιλιμπουρδίσουν.

Επαναλαμβάνω όμως πως οι περισσότεροι γιατροί στις ΗΠΑ, ανεξαρτήτως φύλου, τελικά κάνουν οικογένεια κάπου στα 30-35 και έχουν και την οικονομική δυνατότητα να την στηρίξουν, χωρίς να περιμένουν το χαρτζιλίκι από τον παππού και την γιαγία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.