Jump to content

Εισήγηση


v1ss1

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα σ' όλους,

Ειμαι τελοιόφοιτη λυκείου στη Κύπρο, και αυτό τον Οκτώβρη ξεκινώ σπουδές ιατρικής με το καλό στη Τσεχία.

Δε ξέρω αν υπάρχουν πολλοί φοιτητές στο φόρουμ που να σπουδάζουν εκτός Ελλάδας, αλλά αν ναι, καλό θα ήταν να υπάρχει και μια κατηγορία για ιατρικές σχολές του εξωτερικού (αν δε κάνω λάθος δε βρήκα κάτι τέτοιο στο φόρουμ).

Ακόμα μια ενδιαφέρουσα κατηγορία θα ήταν για εμάς τις γυναίκες που σπουδάζουν ιατρική.

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

Υπάρχει ξεχωριστή στήλη για ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ. Το ξέρω βέβαια ότι δεν σε καλύπτει πλήρως η απάντησή μου γιατί η Τσεχία δεν δίνει πλέον ΔΟΑΤΑΠ.

Αλλά για το άλλο, δεν μπορώ, θα ρωτήσω γιατί με τρώει: Τι ξεχωριστό έχετε οι γυναίκες που σπουδάζετε Ιατρική; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πως είναι κάπως πιο δύσκολο για μια γυναίκα να σπουδάζει ιατρική. Έχουμε ένα βιολογικό ρολόι, θέλουμε οικογένεια, θέλουμε και ιατρική... δύσκολος συνδυασμός. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ξεκινάς με αυτή την αντίληψη κορίτσι μου, τότε με συγχωρείς αλλά γιατί κατευθύνεσαι στην ιατρική; Συνήθως στην ιατρική κατευθυνόμαστε όσες στα 17 μας τουλάχιστον δεν σκεφτόμασταν καθόλου το θέμα οικογένεια (άλλο αν γύρω στα 30 το γυρίσαμε οι περισσότερες). :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Welcome back to posting!!

emarup emarup Σιγά το πράγμα.....παρατάς την ιατρική ή τέλος πάντων μπαίνει σε δευτερότριτη μοίρα!!Άλλωστε,στη ζωή,όλα είναι θέμα.....ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΩΝ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να θέλει ένας νέος άνθρωπος, που θέλει οικογένεια και το σκέφτεται από τα 18, να φάει τα χρόνια του σε μια "επιστήμη" που το μόνο που θα του εξασφαλίσει είναι ανεργία;;;

Βέβαια στην Κύπρο μπορεί να είναι αλλιώς...μιλάω για την Ελλάδα...

Κάντε έξυπνες επιλογές στη ζωή σας όσο είναι νωρίς!

Άσε λοιπόν τις Τσεχίες και τις ιατρικές για τους βλάκες!!!

Βρες έναν πλούσιο (υπάρχουν πολλοί στο νησί νομίζω) και κάνε τη ζωούλα σου...γιατί κινδυνεύεις στα 30 να μπαίνεις σε ένα forum όλη μέρα για να γκρινιάζεις για την κατάντια της "δουλειάς" σου...επειδή δε θα έχεις τι άλλο να κάνεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορώ, θα ρωτήσω γιατί με τρώει: Τι ξεχωριστό έχετε οι γυναίκες που σπουδάζετε Ιατρική; :)

Απάντηση: α _ _ _΄_ _ α

(αφού σε τρώει! :) )

v1ss1 μου,

τα πράγματα είναι απλά.

Αντέχεις δουλειά πολλή τόσο σωματική όσο και πνευματική;

Έχεις εφεδρείες ψυχικές για το καθημερινό άγχος της δουλειάς;

Αυτά είναι προαπαιτούμενα για την ιατρική γενικότερα είτε είσαι άνδρας είτε γυναίκα.

Ως προς το συνδυασμό οικογένεια-ιατρική, υπάρχουν ειδικότητες 'φιλικές προς την οικογένεια' και άλλες απαγορευτικές. Η επιλογή είναι αποκλειστικά δικιά σου.

Είναι κρίμα, όμως, να αφιερώσεις χρόνια από τη ζωή σου σε κάτι, στην ιατρική εν προκειμένω, για να το θέσεις 'σε δευτερότριτη μοίρα' ή να το παρατήσεις, όπως προειπώθηκε, κάπου παρακάτω. Ναι, η οικογένεια είναι μεγάλη υπόθεση και αξίζει θυσίες. Αλλά και οι σπουδές στην ιατρική αξίζουν δικαίωση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, η οικογένεια είναι μεγάλη υπόθεση και αξίζει θυσίες. Αλλά και οι σπουδές στην ιατρική αξίζουν δικαίωση...

Φαντάσου δηλαδή πού φτάσαμε....να ζητάμε δικαίωση! :o

Ούτε βασανιστήρια να είχαμε περάσει!

Γιαυτό σου λέω...άστο καλύτερα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να θέλει ένας νέος άνθρωπος, που θέλει οικογένεια και το σκέφτεται από τα 18, να φάει τα χρόνια του σε μια "επιστήμη" που το μόνο που θα του εξασφαλίσει είναι ανεργία;;;

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ συνάδερφε, αλλά μου έχουν πει να μην αποθαρρύνω τους νέους. Η συγκεκριμένη κοπέλα όμως που θέλει οικογένεια και το σκέφτεται ήδη, θα αναθεωρήσει πολλά μάλλον τα επόμενα χρόνια. Εκτός αν έχει νέα μαμά να της φορτώσει τα παιδιά, όπως κάνουμε πολλές από μας...Χμ! (πάλι γκρινιάζω, ε; )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ συνάδερφε, αλλά μου έχουν πει να μην αποθαρρύνω τους νέους. Η συγκεκριμένη κοπέλα όμως που θέλει οικογένεια και το σκέφτεται ήδη, θα αναθεωρήσει πολλά μάλλον τα επόμενα χρόνια. Εκτός αν έχει νέα μαμά να της φορτώσει τα παιδιά, όπως κάνουμε πολλές από μας...Χμ! (πάλι γκρινιάζω, ε; )

Ίσως (σίγουρα για μένα) είναι καλύτερο να αποθαρρύνουμε τους νέους....βρίσκω εντελώς απαράδεκτο η βάση της ιατρικής τώρα, το 2007, με την ανεργία που υπάρχει στους γιατρούς, να είναι η ψηλότερη από όλες τις σχολές!!!

Αυτό κάτι δείχνει για την κοινωνία μας...

1ον ότι ο προσανατολισμός που δίνουμε στα παιδιά μας είναι αυτός που μας έδωσαν οι γονείς μας

2ον ότι το σχολείο εξακολουθεί να μην κάνει καθόλου καλά τη δουλειά του, όσον αφορά τον επαγγελματικό προσανατολισμό

Ή 3ον......ότι υπάρχει σε όλους τους τομείς η ίδια ανεργία!!! :rolleyes: και όλες οι αγωνίες μας είναι ψιλοαδικαιολόγητες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάσου δηλαδή πού φτάσαμε....να ζητάμε δικαίωση! :o

Ούτε βασανιστήρια να είχαμε περάσει!

Γιαυτό σου λέω...άστο καλύτερα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ

Μα κάθε προσωπικός αγώνας δε χρειάζεται δικαίωση; Γιατί όχι η ιατρική;

Δε θες να την εξασκήσεις αξιοπρεπώς, αφού την σπούδασες φτύνοντας αίμα; Δε σε στενοχωρεί το γεγονός ότι ο κόπος των σπουδών, που συνειδητά επέλεξες να κάνεις, καταλήγει στην ανεργία ή σε μια ειδικότητα διαφορετική από αυτή που ήθελες ενδεχομένως ή σε μια μέτρια εκπαίδευση στο νοσοκομείο; Δεν είναι άδικο αυτό;

Αυτό εννοούσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάζοντας γύρω μου βλέπω ότι μόνο εμείς αντιμετωπίζουμε τη δουλειά μας ως αγώνα!

Αυτή είνα η κατάντια μας...και γενικώς πολύ σοβαρά πολλοί από εμάς έχουμε πάρει τη ζωή μας, την επαγγελματική εννοώ...ενώ αυτή δε μας δίνει ουσιαστικά τίποτα!

Αυτό εξάλλου ήταν και το νόημα του άρθρου στην Athens Voice που τόση συζήτηση πυροδότησε και τόσες διαφωνίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάζοντας γύρω μου βλέπω ότι μόνο εμείς αντιμετωπίζουμε τη δουλειά μας ως αγώνα!

Αυτή είνα η κατάντια μας...και γενικώς πολύ σοβαρά πολλοί από εμάς έχουμε πάρει τη ζωή μας, την επαγγελματική εννοώ...ενώ αυτή δε μας δίνει ουσιαστικά τίποτα!

Αυτό εξάλλου ήταν και το νόημα του άρθρου στην Athens Voice που τόση συζήτηση πυροδότησε και τόσες διαφωνίες...

Δε διαφωνούμε επί της ουσίας.

Οι σπουδές είναι ένας αγώνας και αναζητούμε τη δικαίωση στην εργασία, η οποία για τους γιατρούς περιλαμβάνει αναμονές, χαμηλό ή μέτριο επίπεδο εκπαίδευσης στην ειδικότητα, ανεργία, όχι ικανοποιητικές οικονομικές απολαβές. Μια επαγγελματική ζωή, ''που δε μας δίνει ουσιαστικά τίποτα'', όπως γράφεις.

(Σ' αυτόν τον αγώνα πού αναζητείται η δικαίωση άραγε; Στη σύνταξη;)

Αντικειμενικά είναι αγώνας τα παραπάνω. Κατάντια είναι να τα παρατάς ή να τα βάζεις σε δεύτερη μοίρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι κρίμα, όμως, να αφιερώσεις χρόνια από τη ζωή σου σε κάτι, στην ιατρική εν προκειμένω, για να το θέσεις 'σε δευτερότριτη μοίρα' ή να το παρατήσεις, όπως προειπώθηκε, κάπου παρακάτω.

Στη ζωή όμως,ποτέ δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις και να ξέρεις τι θα σου συμβεί.....Άρα μπορεί να ξεκινάς για κάτι άλλο και να σου προκύψει κάτι άλλο...π.χ. να διαλέξεις ''προσιτή'' ειδικότητα κ.τ.λ..Άλλο τα σχέδια που μπορεί ο καθένας να κάνει κι ο σχετικός προγραμματισμός κι άλλο οι ''πραγματικ'ές επιλογές''!!

Δηλαδή για όποιο άτομο έχει οικογένεια κι είναι γιατρός,θα πει βάζω σε 1η μοίρα την Ιατρική κι άμα μου μείνει χρόνος ρίχνω και μια ματιά στα παιδιά,αλλιώς τα παρκάρω κάπου;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή για όποιο άτομο έχει οικογένεια κι είναι γιατρός,θα πει βάζω σε 1η μοίρα την Ιατρική κι άμα μου μείνει χρόνος ρίχνω και μια ματιά στα παιδιά,αλλιώς τα παρκάρω κάπου;;

Πάντως σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις παιδί από το να βρεις βολική θέση να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις παιδί από το να βρεις βολική θέση να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου. emcolgate

why most women i know happen to take care their child well enough by themselves, while they always manage to get a man to look after their car if something goes wrong!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται τι αυτοκίνητο έχεις!!

Πάντως το παρακάτω,όλο και κάπου το βολεύεις.....μαζί με το παιδάκι!! ;)

EZ-Bunp-Car-flat2.gif

Πάντως κακά τα ψέματα,άτιμο το ζήτημα πάρκινγκ όταν δεν είναι ''πρόσφορο'' το parking-site.....(θυμήθηκα κι ένα περιστατικό με σχετικά καλή θέση-ξεκαθαρίζω δεν οδηγούσα εγώ-αλλά ήταν το αποτέλεσμα τραγελαφικό.Μην πω ότι ήθελε κόπο για να το πετύχει αυτό.Μα τι σου είναι.....♀ στο τιμόνι :lol::P).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως (σίγουρα για μένα) είναι καλύτερο να αποθαρρύνουμε τους νέους....βρίσκω εντελώς απαράδεκτο η βάση της ιατρικής τώρα, το 2007, με την ανεργία που υπάρχει στους γιατρούς, να είναι η ψηλότερη από όλες τις σχολές!!!

Αυτό κάτι δείχνει για την κοινωνία μας...

Σε μένα το λες; Εγώ τους αποθάρρυνα όλο το προηγούμενο εξάμηνο μέχρι που με βαφτίσανε ιν γκρίνιο και είπα δεν βαριέσαι, ας μην μιλάω, ας κάνουν κι αυτοί τα δικά μας λάθη...(που θα είναι μεγαλύτερα λάθη, αφού εμείς δεν είχαμε πληροφόρηση από ίντερνετ όταν ξεκινήσαμε, ούτε ήταν ακόμα ΤΟΣΟ χάλια τα πράγματα)..... emconfused

Δηλαδή για όποιο άτομο έχει οικογένεια κι είναι γιατρός,θα πει βάζω σε 1η μοίρα την Ιατρική κι άμα μου μείνει χρόνος ρίχνω και μια ματιά στα παιδιά,αλλιώς τα παρκάρω κάπου;;

Στην ηλικία μου (30++) οι περισσότεροι φίλοι έχουν ήδη κάνει παιδιά. Λοιπόν, όσοι εξ αυτών είναι γιατροί ή το μεγαλώνει η γυναίκα τους (αν δεν είναι γιατρός) ή αν είναι και οι δύο γιατροί συνήθως αναλαμβάνει η μαμά και η πεθερά. Αν δεν είναι διαθέσιμες, τότε συνήθως η γυναίκα γιατρός μένει σπίτι και μεγαλώνει το παιδί (βοηθάει και η ανεργία) όσο ο άντρας γιατρός προσπαθεί να βγάλει κάνα φράγκο. Ακόμα και στην περίπτωση γιατρίνας παντρεμένης με μη γιατρό, πάλι συνήθως επιστρατεύεται η μαμά και η πεθερά.

Για να απαντήσω λοιπόν στη νεαρή φίλη μας, αν η ιατρική είναι πραγματικά αυτό που θες να κάνεις, με το θέμα οικογένεια κάποια άκρη θα βρεις όταν θα έρθει η ώρα...

Εδώ που τα λέμε, έτσι όπως δουλεύει πια όλος ο κόσμος, πάλι οι γιαγιάδες αναλαμβάνουν, όποιο επάγγελμα και να κάνουν οι γονείς. Ω, ναι, η κοινωνική πρόνοια του κράτους μας. Τώρα βέβαια λένε ότι στην Κύπρο είναι (ακόμα) καλύτερα τα πράγματα, δεν ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την πολύ μικρή μου εμπειρία ως φοιτήτρια ιατρικής και απόφοιτη εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.

1. Η ιατρική είναι μαραθώνιος μετ'εμποδίων. Ξεκινάς τώρα και σε 20 χρόνια ακόμα θα διαβάζεις, θα ξενυχτάς, θα δουλεύεις πολύ, θα πληρώνεσαι λίγο. Ο κόπος αυξάνεται, οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν και η κατάσταση γίνεται χειρότερη. Αλλά αυτό είναι που αγαπάς και γεμίζει 8-10 ώρες από την ημέρα σου και θα γεμίζει περίπου 40 χρόνια από την ζωή σου (σου δίνω σύνταξη στα 60 νωρίς νωρίς) :)

2. Μην διαλέξεις ειδικότητα επειδή θες να κάνεις οικογένεια. Θυμήσου ότι κάθε πρωί που θα σηκώνεσαι θα είναι καλό να χαίρεσαι που πηγαίνεις στην δουλειά και όχι να αγανακτείς, να στεναχωριέσαι, να βρίζεις. Γι αυτό διάλεξε αυτό που σου αρέσει.

3. Προσωπική μου επιδίωξη είναι να μην αφήσω τα παιδάκια μου στις γιαγιάδες. Εγώ τα έφερα στον κόσμο, εγώ θα τα αναθρέψω. Η μητέρα μου δούλευε 10 ώρες, ο πατέρας μου 15 και οι γιαγιάδες μακριά, μας έκαναν μια χαρά γαιδούρες εμένα και την αδερφή μου :D Γιατί αυτοί κι όχι εμείς; Προφανώς και θα κάνεις υποχωρήσεις και παραχωρήσεις για να βρεις ισορροπίες. Φυσικά δεν έχω ούτε οικογένεια ούτε παιδιά οπότε είναι λίγο αυθαίρετες οι απόψεις.

4. Από την τεράστια εμπειρία μου στο αντρικό φύλο :P οι άντρες έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένο το αίσθημα της οικογένειας ή καλύτερα το να αφήσουν απογόνους πίσω τους (μην χαθεί το είδος:P). Όλοι οι άντρες σε βλέπουν σαν μάνα του παιδιού τους οπότε φαντάζομαι ενδόμυχα τραβάνε τα ίδια ζόρια με το πότε να κάνουμε παιδιά και οικογένεια οι άντρες γιατροί (κάτι που παρά το ότι πλησιάζω τα -άντα δεν με έχει χτυπήσει ακόμα και αρχίζω να ανησυχώ αφού φίλες και γνωστές αρραβωνιαζοπαντρεύονται)

Το μόνο που θα έλεγα είναι γιατί να πας Τσεχία; Στην ελλάδα σχολές δεν υπάρχουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο που θα έλεγα είναι γιατί να πας Τσεχία; Στην ελλάδα σχολές δεν υπάρχουν;

Και μετά λέτε εμένα κακιά....Μισό λεπτό να ετοιμάζω τα ποπ κορν και τα νάτσος... :rolleyes:

Εγώ τα έφερα στον κόσμο, εγώ θα τα αναθρέψω. . Φυσικά δεν έχω ούτε οικογένεια ούτε παιδιά οπότε είναι λίγο αυθαίρετες οι απόψεις.

Μιλάμε άπαιχτη η notbad!!!

:anavwfwties:

οι άντρες έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένο το αίσθημα της οικογένειας ή καλύτερα το να αφήσουν απογόνους πίσω τους (μην χαθεί το είδος:P).

αυτή όμως (για να είμαστε δίκαιοι) είναι μια πολύ σοφή κουβέντα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν συμφωνείς το καταλαβαίνω αλλά οι ειρωνείες σε τί εξυπηρετούν; Μπορεί οι απόψεις μου να είναι ανεδαφικές και ρομαντικές, αλλά αυτές είναι πώς να γίνει. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιές ειρωνίες βρε μάτια μου, εγώ είπα ότι είναι σοφή κουβέντα αυτό που είπες για τους άντρες και το εννοώ. Ε, λίγο ειρωνεύτηκα (παραδέχομαι) το σημείο όπου μιλάς με βεβαιότητα για τα παιδιά που δεν έχεις... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την πολύ μικρή μου εμπειρία ως φοιτήτρια ιατρικής και απόφοιτη εδώ και σχεδόν 2 χρόνια.

1. Η ιατρική είναι μαραθώνιος μετ'εμποδίων. Ξεκινάς τώρα και σε 20 χρόνια ακόμα θα διαβάζεις, θα ξενυχτάς, θα δουλεύεις πολύ, θα πληρώνεσαι λίγο. Ο κόπος αυξάνεται, οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν και η κατάσταση γίνεται χειρότερη. Αλλά αυτό είναι που αγαπάς και γεμίζει 8-10 ώρες από την ημέρα σου και θα γεμίζει περίπου 40 χρόνια από την ζωή σου (σου δίνω σύνταξη στα 60 νωρίς νωρίς) :)

2. Μην διαλέξεις ειδικότητα επειδή θες να κάνεις οικογένεια. Θυμήσου ότι κάθε πρωί που θα σηκώνεσαι θα είναι καλό να χαίρεσαι που πηγαίνεις στην δουλειά και όχι να αγανακτείς, να στεναχωριέσαι, να βρίζεις. Γι αυτό διάλεξε αυτό που σου αρέσει.

3. Προσωπική μου επιδίωξη είναι να μην αφήσω τα παιδάκια μου στις γιαγιάδες. Εγώ τα έφερα στον κόσμο, εγώ θα τα αναθρέψω. Η μητέρα μου δούλευε 10 ώρες, ο πατέρας μου 15 και οι γιαγιάδες μακριά, μας έκαναν μια χαρά γαιδούρες εμένα και την αδερφή μου :D Γιατί αυτοί κι όχι εμείς; Προφανώς και θα κάνεις υποχωρήσεις και παραχωρήσεις για να βρεις ισορροπίες. Φυσικά δεν έχω ούτε οικογένεια ούτε παιδιά οπότε είναι λίγο αυθαίρετες οι απόψεις.

4. Από την τεράστια εμπειρία μου στο αντρικό φύλο :P οι άντρες έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένο το αίσθημα της οικογένειας ή καλύτερα το να αφήσουν απογόνους πίσω τους (μην χαθεί το είδος:P). Όλοι οι άντρες σε βλέπουν σαν μάνα του παιδιού τους οπότε φαντάζομαι ενδόμυχα τραβάνε τα ίδια ζόρια με το πότε να κάνουμε παιδιά και οικογένεια οι άντρες γιατροί (κάτι που παρά το ότι πλησιάζω τα -άντα δεν με έχει χτυπήσει ακόμα και αρχίζω να ανησυχώ αφού φίλες και γνωστές αρραβωνιαζοπαντρεύονται)

Το μόνο που θα έλεγα είναι γιατί να πας Τσεχία; Στην ελλάδα σχολές δεν υπάρχουν;

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα έχεις πει. Πάρα πολλοί με αποθαρρύνουν από το να διαλέξω ιατρική, αλλά πραγματικά είναι κάτι που πάντοτε το ήθελα και δε θα το χωνέψω ποτέ αν δεν πάω ιατρική σχολή, κι ας ακούγεται τυπικό.

Αν όλα προχωρούν καλά δε θα επιλέξω μια ειδικότητα επειδή είναι πιο "ξεκούραστη", αλλά σίγουρα αν είμαι μεταξύ μερικών ειδικοτήτων ναι, νομίζω θα προτιμούσα κάποια που μου υπόσχεται περισσότερη οικογενειακή ζωή, με την προϋπόθεση πως μου αρέσει φυσικά.

Στη Κύπρο τελείωσα ιδιωτικό σχολείο, έχω διδακτεί τα πάντα στα αγγλικά και μου είναι πολύ δύσκολο να περάσω εξετάσεις στα ελληνικά, άσχετο με το αν είναι και η μητρική μου γλώσσα. Δυστυχώς με απέρριψαν Αγγλία, γι' αυτό και επέλεξα να πάω Τσεχία, αφού τα μαθήματα διδάσκονται στα αγγλικά. Δε ξέρω τι θα ακολουθήσει αλλά θέλω πάρα πολύ , και θα προσπαθήσω για μια θέση ειδκότητας στην Αμερική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ίντα μου κάμνεις τσούπρα'μ?

είσαι λίγο άτυχη ως προς το φόρουμ που διάλεξες να ποστάρεις

καθώς οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι άνεργοι απόφοιτοι ή μελλοντικοί άνεργοι πανεπιστημίων της Ελλάδας

(κυρίως της Αθήνας)

οπότε λίγο δύσκολα θα βρεις εδώ πληροφορίες για Τσεχία

λατρεύω τα παιδιά κι έχω επιλέξει και ειδικότητα σχετική

αλλά τρομάζω στην ιδέα με την τωρινή οικονομική μου κατάσταση να κάνω οικογένεια

δε θέλω να νιώθω κάθε μέρα ένοχος που δεν μπορώ να καλύψω τα βασικά του παιδιού.

και μιλάω μόνο για τα οικονομικά, ούτε καν δεν ανέφερα το θέμα του χρόνου που θα περνάω μαζί του

αν είχες σκοπό να μείνεις Ελλάδα, θα σου έλεγα να κόψεις τις μ.... και να σπουδάσεις κάτι άλλο

ελπίζω να βρεις το δρόμο σου όπου επιθυμείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.