Jump to content

ΑΛΛΕΣ 446


Recommended Posts

Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα και ας ακουγόμαστε κάποιοι γραφικοί και καχύποπτοι, οι θέσεις που πραγματικά δίνονται δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που πλουσιοπάροχα ανακοίνωσαν στους εν αναμονή ιατρούς οι ΣΦΙΑ, οι ΔΑΠ και όλες οι άλλες δημοκρατικές δυνάμεις.

Οι πραγματικές θέσεις δίνονται με τροποποιήσεις διάρκειας, με ΦΕΚ που ξέρουν μόνο λίγοι και με νέες θέσεις που καμία σχέση δεν έχουν με αυτές που δήθεν ανακοίνωσε το Υπουργείο στους φοιτητές.

Και βεβαίως, αν ψαχτείτε καλά, θα δείτε ότι οι θέσεις σε διάφορα νοσοκομεία έχουν αρχίσει να αλλάζουν, αλλά όχι με πακέτα 289, 446 κλπ

<br>Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα και ας ακουγόμαστε κάποιοι γραφικοί και καχύποπτοι, οι θέσεις που πραγματικά δίνονται δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που πλουσιοπάροχα ανακοίνωσαν στους εν αναμονή ιατρούς οι ΣΦΙΑ, οι ΔΑΠ και όλες οι άλλες δημοκρατικές δυνάμεις.<br>Οι πραγματικές θέσεις δίνονται με τροποποιήσεις διάρκειας, με ΦΕΚ που ξέρουν μόνο λίγοι και με νέες θέσεις που καμία σχέση δεν έχουν με αυτές που δήθεν ανακοίνωσε το Υπουργείο στους φοιτητές.<br>Και βεβαίως, αν ψαχτείτε καλά, θα δείτε ότι οι θέσεις σε διάφορα νοσοκομεία έχουν αρχίσει να αλλάζουν, αλλά όχι με πακέτα 289, 446 κλπ<br>

Να κάνω και εγώ ένα σχόλιο;....Γιατί τα παλιό λαμόγια δεν έβγαζαν κάθε χρόνο και απο 300 νέες θέσεις;πραγματικές όμως όχι 289 νέες θέσεις!!! και περίμεναν ιούνιο μήνα και ανακοίνωσαν για τις 1200;300 θέσεις Χ 4χρόνια κυβέρνησης =1200!!!Αυτό δεν θα ήταν το τιμιότερο;

Σας το λέω και από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις που γνωρίζω για άλλους κλάδους,όπως για παράδειγμα τις κρίσεις των εκπαιδευτικών για το ποιοί θα γίνουν διευθυντές και υποδιευθυντές.Επρεπε να είχαν ξεκινήσει από τον μάιο και ανακοίνωσαν απο το υπουργείο παιδείας ότι "παγώνουν" για μέτά τις εκλογές!!!

Αν βάλουν τώρα περίπου 500 γαλάζια παιδιά σε θέσεις(τόσες είναι περίπου)...θα δυσαρεστήσουν άλλα 1000 περίπου γαλάζια παιδιά που έχουν κάνει αιτήσεις και όσο νάναι όλοι έχουν τον βουλευτάκο τους!Οι 1000 δυσαρεστημένοι,τί θα ψηφήσουν άραγε; Ε....για να μην τους "χάσουν" αναβάλουν τις κρίσεις για μετά τις εκλογές. Ξέρετε πώς λέγεται το φαινόμενο αυτό; ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΟΜΗΡΙΑΣ!!!και δυστυχώς έχουν και εμάς τους γιατρούς στο ίδιο καθεστώς!!Αυτή είναι η τακτική τους!!! οργανωμένο σχέδιο!!!

εδω κ 3 μηνες τιποτα δεν εγινε εκτος απο το φεκ του πασχα.τα αλλα "θα γινουν" κ καλα.ολοι περιμενουμε 150 αλλαγες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Last Reply

Εχω τεραστια απορια για το εξης

Αφου γινονται λαμογιες καθε μερα εις βαρος της πλειοψηφιας μας δεν υπαρχει καποιος τροπος εστω κι εκ των υστερων να κινηθουμε νομικα-μαζικα-εναντιον τους?Δε το κατυαλαβαινω,πραγματικα.Εγινε η λαμογια το Πασχα,κι επειδη με αφορουσε και το εψαξα,διαπιστωσα οτι βολευτηκαν καμια 25 ατομα την πρωτη μερα και μετα η εν λογω "διευκολυνση" ηταν δωρο αδωρο για τους υπολοιπους.Ομως δεν ακουσα καποιον να λεει θα κινηθω νομικα κτλ.Αντιθετως,καποιοι εκλεκτοι συναδελφοι τις ημερες εκεινες ξεροσταλιαζαν ανα 5αδες εξω απο το υπουργειο με το κινητο ανα χειρας και παιρνανε τηλ τη μαμα και τον μπαμπα να μιλησει στον υπουργο......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω τεραστια απορια για το εξης

Αφου γινονται λαμογιες καθε μερα εις βαρος της πλειοψηφιας μας δεν υπαρχει καποιος τροπος εστω κι εκ των υστερων να κινηθουμε νομικα-μαζικα-εναντιον τους?Δε το κατυαλαβαινω,πραγματικα.Εγινε η λαμογια το Πασχα,κι επειδη με αφορουσε και το εψαξα,διαπιστωσα οτι βολευτηκαν καμια 25 ατομα την πρωτη μερα και μετα η εν λογω "διευκολυνση" ηταν δωρο αδωρο για τους υπολοιπους.Ομως δεν ακουσα καποιον να λεει θα κινηθω νομικα κτλ.Αντιθετως,καποιοι εκλεκτοι συναδελφοι τις ημερες εκεινες ξεροσταλιαζαν ανα 5αδες εξω απο το υπουργειο με το κινητο ανα χειρας και παιρνανε τηλ τη μαμα και τον μπαμπα να μιλησει στον υπουργο......

εγιναν κινησεις νομικες απο καποιους με "τριπλη" ειδικοτητα.οσο για τα υπολοιπα τι να κανουμε δηλαδη?εχουν διχασει κ αηδιασει τοσο πολυ το κοσμο που πια ειναι ολοι μπερδεμενοι η δε μπαινουν στο κοπο να ασχοληθουν.γιατι δε βγαινει η δαπ-πασπ να ορισει το χρονο περιπου που θα βγει το φεκ με τις σπαστες?να ενημερωσουν για τα αγροτικα τι ισχυει κ τι εγινε με τις 750 θεσεις κ δεν βγαινουν επισημα με φεκ?η να πουνε οτι ολα ειναι παραμυθια κ το κανουν για τις εκλογες.εμμεση τρομοκρατια ειναι αυτο.βγαινει το φεκ.οχι δε βγαινει.6 μηνες αναγνωριση ειδικοτητας απο αγροτικο.9 μηνες η 12?περιμενουν στη νομαρχια.οχι δε περιμενουν.30 στη νομαρχια.50 στη νομαρχια.ενημερωση υπουργειου.οχι.υπαλληλοι λενε αυτο κ αυτο.οχι δε το λενε.μας εχουν τρελανει κ μαλλον εχουν λιωσει απ το γελιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω τεραστια απορια για το εξης

Αφου γινονται λαμογιες καθε μερα εις βαρος της πλειοψηφιας μας δεν υπαρχει καποιος τροπος εστω κι εκ των υστερων να κινηθουμε νομικα-μαζικα-εναντιον τους?Δε το κατυαλαβαινω,πραγματικα.Εγινε η λαμογια το Πασχα,κι επειδη με αφορουσε και το εψαξα,διαπιστωσα οτι βολευτηκαν καμια 25 ατομα την πρωτη μερα και μετα η εν λογω "διευκολυνση" ηταν δωρο αδωρο για τους υπολοιπους.Ομως δεν ακουσα καποιον να λεει θα κινηθω νομικα κτλ.Αντιθετως,καποιοι εκλεκτοι συναδελφοι τις ημερες εκεινες ξεροσταλιαζαν ανα 5αδες εξω απο το υπουργειο με το κινητο ανα χειρας και παιρνανε τηλ τη μαμα και τον μπαμπα να μιλησει στον υπουργο......

εγιναν κινησεις νομικες απο καποιους με "τριπλη" ειδικοτητα.οσο για τα υπολοιπα τι να κανουμε δηλαδη?εχουν διχασει κ αηδιασει τοσο πολυ το κοσμο που πια ειναι ολοι μπερδεμενοι η δε μπαινουν στο κοπο να ασχοληθουν.γιατι δε βγαινει η δαπ-πασπ να ορισει το χρονο περιπου που θα βγει το φεκ με τις σπαστες?να ενημερωσουν για τα αγροτικα τι ισχυει κ τι εγινε με τις 750 θεσεις κ δεν βγαινουν επισημα με φεκ?η να πουνε οτι ολα ειναι παραμυθια κ το κανουν για τις εκλογες.εμμεση τρομοκρατια ειναι αυτο.βγαινει το φεκ.οχι δε βγαινει.6 μηνες αναγνωριση ειδικοτητας απο αγροτικο.9 μηνες η 12?περιμενουν στη νομαρχια.οχι δε περιμενουν.30 στη νομαρχια.50 στη νομαρχια.ενημερωση υπουργειου.οχι.υπαλληλοι λενε αυτο κ αυτο.οχι δε το λενε.μας εχουν τρελανει κ μαλλον εχουν λιωσει απ το γελιο.

Γιατι ζουμε στην Ελλαδαρα!!!!Γι'αυτο το λογο ποτε δε θα βγει καποιος να προειδοποιησει για τα βολεματα.Τελοσπαντων,γελανε δε γελανε νομιζω ειναι κοντα η μερα που θα γινουν ριζικες αλλαγες.Πιασαμε πατο,ποσο ακομη?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω, aidia. Με ποιον μίλησες;

λοιπόν, την ίδια ενημέρωση με την Aidia είχα και εγώ. Αφού τα θέλετε επώνυμα ορίστε: Κα Καψιώχα, Νομική Υπηρεσία ΥΥΚΑ. Το ό.τι ορισμένα πράγματα φαίνονται περίεργα, ανέφυκτα ή too good to be true που λένε και οι άγγλοι, δεν σημαίνει ότι είναι ψέματα...

Και για πες μας αναλυτικά λοιπόν ή δώσε μας αν έχεις την καλοσύνη το τηλέφωνο να την πάρουμε εμείς τι σου είπε?

Σου είπε και εσένα ότι από μέρα σε μέρα βγαίνει "νύκτα" ΦΕΚ για ενοποίηση ειδικοτήτων? Γιατί με αυτό έχεις παράκρουση η αηδία.

Καλησπερα ξερει κανεις τι γινεται με τις θεσεις Παθολογιας στο Αττικο?

Σημερα στη σελιδα της Νομαρχιας εμφανιζεται οτι εχουν ανοιξει 8 νεες θεσεις και απο 23 εχουν γινει πλεον 31.Πριν απο μια εβδομαδα μου ειχαν πει οτι εχω δυο χρονια αναμονη ενω τωρα φαινεται οτι ξεκιναω αμεσακαι για αυτο και τα ειχα μαζεψει και ηρθα τον Μαρτιο στην Γερμανια και την Δευτερα κανονικα ηταν να ξεκινησω εδω.Στο Αττικο που επικοινωνησα μαζι τους σημερα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια τετοια ενημερωση ενω στην νομαρχια οτι αυτους εχει ενημερωσει το υπουργειο και οτι δεν υπαρχει λογος να ενημερωσουν το νοσοκομειο γιατι αυτοι κανουν τους διορισμους και οτι το σχετικο ΦΕΚ εχει υπογραφει και οτι οι πρωτει νεοι διορισμοι θα ξεκινησουν τη Τριτη.Ξερει κανενας τιποτα για αυτο? Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι σωστα αυτα?

Mισό λεπτό γιατι κάτι δεν καταλαβαίνω. Βγήκαν 8 νέες θεσεις παθολογίας στο Αττικό; Σε ποιο ακριβώς ΦΕΚ ανακοινώθηκαν; Aν δεν κάνω λάθος στις λίστες που βγήκαν στη δημοσιότητα ,δεν περιλαμβάνονται. Τι στον π....ο γινεται , ό,τι γουστάρουν κάνουν και όποτε τους κα.....σει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω, aidia. Με ποιον μίλησες;

λοιπόν, την ίδια ενημέρωση με την Aidia είχα και εγώ. Αφού τα θέλετε επώνυμα ορίστε: Κα Καψιώχα, Νομική Υπηρεσία ΥΥΚΑ. Το ό.τι ορισμένα πράγματα φαίνονται περίεργα, ανέφυκτα ή too good to be true που λένε και οι άγγλοι, δεν σημαίνει ότι είναι ψέματα...

Και για πες μας αναλυτικά λοιπόν ή δώσε μας αν έχεις την καλοσύνη το τηλέφωνο να την πάρουμε εμείς τι σου είπε?

Σου είπε και εσένα ότι από μέρα σε μέρα βγαίνει "νύκτα" ΦΕΚ για ενοποίηση ειδικοτήτων? Γιατί με αυτό έχεις παράκρουση η αηδία.

Καλησπερα ξερει κανεις τι γινεται με τις θεσεις Παθολογιας στο Αττικο?

Σημερα στη σελιδα της Νομαρχιας εμφανιζεται οτι εχουν ανοιξει 8 νεες θεσεις και απο 23 εχουν γινει πλεον 31.Πριν απο μια εβδομαδα μου ειχαν πει οτι εχω δυο χρονια αναμονη ενω τωρα φαινεται οτι ξεκιναω αμεσακαι για αυτο και τα ειχα μαζεψει και ηρθα τον Μαρτιο στην Γερμανια και την Δευτερα κανονικα ηταν να ξεκινησω εδω.Στο Αττικο που επικοινωνησα μαζι τους σημερα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια τετοια ενημερωση ενω στην νομαρχια οτι αυτους εχει ενημερωσει το υπουργειο και οτι δεν υπαρχει λογος να ενημερωσουν το νοσοκομειο γιατι αυτοι κανουν τους διορισμους και οτι το σχετικο ΦΕΚ εχει υπογραφει και οτι οι πρωτει νεοι διορισμοι θα ξεκινησουν τη Τριτη.Ξερει κανενας τιποτα για αυτο? Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι σωστα αυτα?

Mισό λεπτό γιατι κάτι δεν καταλαβαίνω. Βγήκαν 8 νέες θεσεις παθολογίας στο Αττικό; Σε ποιο ακριβώς ΦΕΚ ανακοινώθηκαν; Aν δεν κάνω λάθος στις λίστες που βγήκαν στη δημοσιότητα ,δεν περιλαμβάνονται. Τι στον π....ο γινεται , ό,τι γουστάρουν κάνουν και όποτε τους κα.....σει;

υπαρχει μια συγχυση γενικα με οτι αφορα αγροτικα-ειδικοτητες.ολα "παιζουν" κ τιποτα δε "παιζει".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω, aidia. Με ποιον μίλησες;

λοιπόν, την ίδια ενημέρωση με την Aidia είχα και εγώ. Αφού τα θέλετε επώνυμα ορίστε: Κα Καψιώχα, Νομική Υπηρεσία ΥΥΚΑ. Το ό.τι ορισμένα πράγματα φαίνονται περίεργα, ανέφυκτα ή too good to be true που λένε και οι άγγλοι, δεν σημαίνει ότι είναι ψέματα...

Και για πες μας αναλυτικά λοιπόν ή δώσε μας αν έχεις την καλοσύνη το τηλέφωνο να την πάρουμε εμείς τι σου είπε?

Σου είπε και εσένα ότι από μέρα σε μέρα βγαίνει "νύκτα" ΦΕΚ για ενοποίηση ειδικοτήτων? Γιατί με αυτό έχεις παράκρουση η αηδία.

Καλησπερα ξερει κανεις τι γινεται με τις θεσεις Παθολογιας στο Αττικο?

Σημερα στη σελιδα της Νομαρχιας εμφανιζεται οτι εχουν ανοιξει 8 νεες θεσεις και απο 23 εχουν γινει πλεον 31.Πριν απο μια εβδομαδα μου ειχαν πει οτι εχω δυο χρονια αναμονη ενω τωρα φαινεται οτι ξεκιναω αμεσακαι για αυτο και τα ειχα μαζεψει και ηρθα τον Μαρτιο στην Γερμανια και την Δευτερα κανονικα ηταν να ξεκινησω εδω.Στο Αττικο που επικοινωνησα μαζι τους σημερα μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια τετοια ενημερωση ενω στην νομαρχια οτι αυτους εχει ενημερωσει το υπουργειο και οτι δεν υπαρχει λογος να ενημερωσουν το νοσοκομειο γιατι αυτοι κανουν τους διορισμους και οτι το σχετικο ΦΕΚ εχει υπογραφει και οτι οι πρωτει νεοι διορισμοι θα ξεκινησουν τη Τριτη.Ξερει κανενας τιποτα για αυτο? Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι σωστα αυτα?

Mισό λεπτό γιατι κάτι δεν καταλαβαίνω. Βγήκαν 8 νέες θεσεις παθολογίας στο Αττικό; Σε ποιο ακριβώς ΦΕΚ ανακοινώθηκαν; Aν δεν κάνω λάθος στις λίστες που βγήκαν στη δημοσιότητα ,δεν περιλαμβάνονται. Τι στον π....ο γινεται , ό,τι γουστάρουν κάνουν και όποτε τους κα.....σει;

υπαρχει μια συγχυση γενικα με οτι αφορα αγροτικα-ειδικοτητες.ολα "παιζουν" κ τιποτα δε "παιζει".

απο γιαννοπουλ για αλλαγη σε ειδικοτητες. Επίσης, θα συζητηθούν, κύριοι συνάδελφοι, τα προαπαιτούμενα κάθε ειδικότητας. Μπορεί κάποιοι να μην μας καταλαβαίνουν στην Αίθουσα αυτή, αλλά και αυτοί που μας παρακολουθούν. Πιστεύω, όμως, ότι η αγωνία και των ίδιων και των γονιών είναι σημαντική, ώστε να πούμε ότι θα καταργηθεί το προαπαιτούμενο στη μαιευτική-γυναικολογία, δηλαδή, να κάνεις πρώτα χειρουργική και μετά να κάνεις γυναικολογία ή πρώτα να κάνεις μαιευτική και μετά γυναικολογία. Επίσης, θα καταργηθεί και ο προαπαιτούμενος χρόνος όσον αφορά την ψυχιατρική, ότι πρέπει να κάνεις πρώτα νευρολογία και παθολογία και να μην αρχίζεις ψυχιατρική και να είναι ένα γνωστικό αντικείμενο που θα το χρωστάς στην καθολική σου εκπαίδευση. Σε όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχουν προαπαιτούμενοι χρόνοι. Γι’ αυτό, λοιπόν, λέμε να εναρμονιστούμε. Και στη συζήτηση που είχα με τους νέους συναδέλφους στο Υπουργείο, τους πρότεινα και μια επιτροπή δικιά τους να μας δώσει τις προτάσεις τους πάνω σε όλες αυτές τις παρατηρήσεις που θα είχαν, για να μορφοποιηθεί ένα σχέδιο ειδικότερα στις ειδικότητες, που δεν θα δημιουργούσε ευκαιρίες σε κάποιους και κάποιους άλλους θα τους ταλαιπωρούσε.

καμια μεταφραση,τι θελει να κανει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aidia, σε παρακαλώ κάνε λίγο μικρότερα τα posts σου και μην βάζεις 150 quotes όταν δεν απαντάς σε κάποιο από αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αν διαβάσει κανεις στο περιοδικο του Ιατρικου Συλλογου Αθηνων, υπάρχει άρθρο του Π.Ι.Σ που αναφερει οτι ο ΠΙΣ έστειλε επιστολή στο ΥΥΚΑ ότι θα πρέπει πρώτα να ενημερωθει ο ΠΙΣ για το νομοσχεδιο σχετικα με τις αλλαγες στις ειδικοτητες , να πει τη γνώμη του και μετα να προχωρησει το νομοσχεδιο. Ο ΠΙΣ ζητάει σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν γίνει μία η δήλωση για τα 2 κομμάτια, να προηγηθούν όσοι έχουν ήδη δηλώσει το πρώτο μέρος και μετά οι νεότεροι. Μάλιστα η προτεραιότητα θα δοθεί με βάση την ημερομηνία δήλωσης του γενικού μέρους. Βέβαια σιγα να μην ιδρώσουν τα αυτια του Γιαννόπουλου. Πάντως αν ισχύσει αυτό,που μου ακούγεται και δίκαιο- τότε αηδια......κλαψτα Χαράλαμπε....... Θα παρακαλούσες να μην αλλάξει το Νομοσχέδιο και να μεινουν τα πράγματα ως έχουν

Χτες τον άκουσα στο κανάλι της Βουλης να επιμένει και για τις θέσεις και για το νομοσχεδιο περι μειωσης των ειδικοτητων και ότι ακομα βρισκονται σε μια κεντρικη επιτροπη-δεν θυμαμαι ποια- και θα περάσουν απο 2-3 άλλες, συμπεριλαμβανομένων και του Υπουργειου Οικονομικών, μέχρι να φτάσουν σε μας. Όποτε δε βλέπω θέσεις να ανοιγουν πριν τον Αυγουστο

Χαιρομαι πάντως που ο Παπαϊωάνου επέμενε και έλεγε του Γιαννόπουλου ότι το ΚΕΣΥ και οι Ιατρικοι Συλλογοι της χώρας είναι αυτοι που πρέπει να γνωμοδοτισουν σχετικα με τη μειωση των ειδικοτητων και όχι το ΥΥΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αν διαβάσει κανεις στο περιοδικο του Ιατρικου Συλλογου Αθηνων, υπάρχει άρθρο του Π.Ι.Σ που αναφερει οτι ο ΠΙΣ έστειλε επιστολή στο ΥΥΚΑ ότι θα πρέπει πρώτα να ενημερωθει ο ΠΙΣ για το νομοσχεδιο σχετικα με τις αλλαγες στις ειδικοτητες , να πει τη γνώμη του και μετα να προχωρησει το νομοσχεδιο. Ο ΠΙΣ ζητάει σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν γίνει μία η δήλωση για τα 2 κομμάτια, να προηγηθούν όσοι έχουν ήδη δηλώσει το πρώτο μέρος και μετά οι νεότεροι. Μάλιστα η προτεραιότητα θα δοθεί με βάση την ημερομηνία δήλωσης του γενικού μέρους. Βέβαια σιγα να μην ιδρώσουν τα αυτια του Γιαννόπουλου. Πάντως αν ισχύσει αυτό,που μου ακούγεται και δίκαιο- τότε αηδια......κλαψτα Χαράλαμπε....... Θα παρακαλούσες να μην αλλάξει το Νομοσχέδιο και να μεινουν τα πράγματα ως έχουν

Χτες τον άκουσα στο κανάλι της Βουλης να επιμένει και για τις θέσεις και για το νομοσχεδιο περι μειωσης των ειδικοτητων και ότι ακομα βρισκονται σε μια κεντρικη επιτροπη-δεν θυμαμαι ποια- και θα περάσουν απο 2-3 άλλες, συμπεριλαμβανομένων και του Υπουργειου Οικονομικών, μέχρι να φτάσουν σε μας. Όποτε δε βλέπω θέσεις να ανοιγουν πριν τον Αυγουστο

Χαιρομαι πάντως που ο Παπαϊωάνου επέμενε και έλεγε του Γιαννόπουλου ότι το ΚΕΣΥ και οι Ιατρικοι Συλλογοι της χώρας είναι αυτοι που πρέπει να γνωμοδοτισουν σχετικα με τη μειωση των ειδικοτητων και όχι το ΥΥΚΑ

εγω αυτο που ειπα ειναι οτι ολα μπορει να αλλαξουν αλλα κ τιποτα μπορει να μην αλλαξει.ειναι περιεργη η κατασταση.κ αν εχουν δηλωσει για γενικο μερος την ιδια μερα 500 ατομα,ποιος θα προηγηθει στις δηλωσεις του ειδικου?γιατι μπαινοντας νομαρχια ειναι πολλοι με ιδιες ημερομηνιες καταθεσης.οπως πολλοι ειναι με ιδιες ημερομηνιες πτυχιων.σιγα μη τα κανει ολα αυτα ο γιανοπ.εγω νομιζω θα βγαλουν ενα φεκ ασαφες κ οτι ναναι ενα πρωινο κ οποιος προλαβει.για μενα καλυτερα να μεινουν τα πραματα ως εχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματικα, αυτο που λεει η aidia ειναι σωστο.. δεν το'χα σκεφτει..

ακομα κι αν λεγαν δηλωστε το δευτερο κομματι βασει ημερομηνιας δηλωσης του πρωτου, η' βασει ημερομηνιας πτυχιου, τοτε τι θα γινοταν εαν ειχαν πολλα ατομα ιδια ημερομηνια δηλωσης, η' ιδια ημερομηνια πτυχιου ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλήρωση

κληρωση με τα "μαγικα" ονοματα.κ τελειως τυχαια θα επιλεγονται πρωτοι στην κληρωση ονοματα που θα ειναι "γνωστα" στο νομαρχη.η μπανανια δεν αλλαζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα κι αν λεγαν δηλωστε το δευτερο κομματι βασει ημερομηνιας δηλωσης του πρωτου, η' βασει ημερομηνιας πτυχιου,

τοτε τι θα γινοταν εαν ειχαν πολλα ατομα ιδια ημερομηνια δηλωσης, η' ιδια ημερομηνια πτυχιου ?

παρακολουθω ,μερες τωρα την συζητηση αυτη , χωρις να συμμετεχω , μιας και την θεωρω ανουσια και κενη περιεχομενου

αλλα μου κανει εντυπωση , πως ολοι βριζουν το υπουργειο , τους διευθυντες , κλπ για την ασχετοσυνη τους και τις λαμογιες

αλλα για πειτε μου ρε φωστηρες , αν εσεις ακουγατε απο το υπουργειο , την ιδεα δηλωσης με σειρα ημερομηνιας πτυχιου , δεν θα μιλουσατε παλι για μαλακια προταση ?? -- γιατι μην μου πειτε πως οοοολοι το αγνοειτε το παρακατω !!

και εξηγουμαι

προσφατα πραματα

η 1η φουρνια απο την ιατρ θεσσαλονικης που ορκιστηκε οκτωβρη , εχει ημερομηνια ληψης πτυχιου , τις 7/7 (!!)

η 2η φουρνια απο την ιατρ θεσσαλονικης που ορκιστηκε νοεμβρη , εχει ημερομηνια ληψης πτυχιου , τις 20 κατι/9 (!!)

και η ιστορια παει πολυ πολυ παλια , εχω γνωστο απο το 2004 που γινοταν η ιδια μαλακια .

επιμενουν καποιοι ακομα πως αυτο ειναι αντικειμενικο κριτηριο ?

και κατι ακομα , για οσους λενε να δηλωθουμε με βασει το ποτε καταθεσαμε την πρωτη αιτηση

ας σκεφτουν λιγο και τα παιδια που στην πορεια αλλαξαν κατευθυνση , και δηλωσαν αλλη τελικα ειδικοτητα απ οτι αρχικα ελεγαν

αντε δλδ , μιας και εχω βαρεθει να ακουω οτι ολοι οι αλλοι ειναι οι μαλακες και τα λαμογια ,

αλλα οπως πολυ σωστα ειχε πει καποιος στην υπογραφη του εδω μεσα ,

οι αποψεις ειναι σαν τις ... κ***τρυπιδες , ολοι εχουν και απο μια

υγ - με αφορμη το ακριβως απο κατω ποστ

ειμαι απο αυτους που υποστηριζουν την εισαγωγη εξετασεων για την ληψη ειδικοτητας

σαν μονο μετρο , χωρις συνοδες "διαταξεις" - που ειναι λεξη της μοδος

οποιος ξερει , να προκοψει

οποιος δεν ξερει , ας παει σπιτι του , η΄στην χειροτερη , στο "ελλαδα εχεις ταλεντο"

και μην ακουσω μαλακιες του στυλ "παλι θα μπουν οι γνωστοι και ημετεροι" - γαμω την πολιτικη σας μεσα

πιστευει κανεις σας οτι στις πανελληνιες μπηκε με μεσο ??

ξερουμε πως να κανουμε αδιαβλητες εξετασεις , αρκει να θελουμε

το θεμα ειναι το εξης , τι θελουμε ?

να διαβασουμε για την ειδικοτητα , η΄

να μαλακιζομαστε μεταξυ μας σε ενα φορουμ , κανοντας ανουσιες συζητησεις ??

μονο στην ελλαδα ισχυει αυτη η λογικη του να ειμαστε ολοι μαζι σε μια ηλιθια λιστα , χωρις καμια διαφοροποιηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν αλλάξει ο τρόπος δήλωσης και όλοι οι απόφοιτοι δηλώνουν όλα τα μέρη εξαρχής, αυτό θα σημάνει το τέλος του συστήματος των αναμονών.

Γιατί; Είναι απλό: Μια μέση Ενδοκρινολογία θα αποκτήσει αναμονή 20 χρόνια και μια μέση Καρδιολογία 15.

Η Ψυχιατρική θα αποκτήσει αναμονή 10 χρόνια, ενώ για πολλά χρόνια οι απόφοιτοι θα πρέπει να βάζουν τσάρτερ για Αγγλίες, Γερμανίες, Σουηδίες και ΗΠΑ.

Θα καθιερωθούν τα σουηδικά ως μάθημα επιλογής, ενώ τα ΕΑΑΚ θα παρακαλάνε για εξετάσεις για ειδικότητα.

Απορώ με όλους εσάς, απορώ. Εκτός αν πιστεύετε ότι όλοι εσείς θα είστε οι τυχεροί που θα δηλώσουν πρώτοι και όλοι οι άλλοι οι γκαντέμηδες που θα δηλώσουν τελευταίοι.

Απαιτείστε εξετάσεις. Τελεία και παύλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι έχω δει μέσα στο forum,9/10 είμαστε υπέρ των εξετάσεων για την έναρξη ειδικότητας,ανεξαρτήτως της καταστάσεως στην οποία βρίσκεται ο καθένας τώρα.Ας είναι λίγο πιο προσεκτικοί μερικοί όταν χαρακτηρίζουν άτομα και καταστάσεις,ή τουλάχιστον ας ρίχνουν μια ματιά και σε παλαιότερα posts και topics...Το ότι τα περισσότερα παιδιά ασχολούνται με τον τρόπο δήλωσης και τις λίστες,είναι επειδή τέτοιου είδους αλλαγές φαίνεται να δρομολογεί το υπουργείο,τις αποφάσεις αυτές κρίνουν στην πλειοψηφία τους.Λογικό δεν είναι να υπάρχει αυτή η αναταρραχή?Αν είχε ακουστεί κάτι για εξετάσεις προσεχώς,τα posts και οι απόψεις θα ήταν διαφορετικές.Όταν κάποια αλλαγή ετοιμάζεται,αυτήν κρίνουμε και με αυτήν θα ασχοληθούμε,γιατί αυτήν θα βρούμε μπροστά μας είτε το θέλουμε,είτε όχι...και η αλλαγή αυτή είναι που θα μας επηρεάσει άμεσα.Τώρα,εαν τη στιγμή που γίνονται αυτά,νομίζετε ότι είναι καλύτερο να λέμε τι θα θέλαμε,το ίδιο να κάνουμε και στις νομαρχίες μετά...να πάμε 10 χρόνια πίσω στις λίστες σε ένα πρωί και να τους λέμε "μα,εμείς θέλαμε εξετάσεις!"...ε,σίγουρα θα κάνουν πίσω τότε...

Αυτές είναι πολύ καλές ιδέες,τις συζητάμε αρκετά,έχει σταλεί και προ καιρού στο υπουργείο πρόταση (πολύ καλή πιστεύω) για εξετάσεις,αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο...Επι του παρόντος,καταλαβαίνω απόλυτα τις αντιδράσεις των περισσοτέρων.Θα ήθελα να συμπληρώσω ακόμα,πως το forum είναι ανοιχτό,αν κάποιοι πιστεύουν πως εδώ καταθέτουμε τις κ***τρυπίδες μας και τους ενοχλεί η θέα,μπορούν απλά να μείνουν έξω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας βαρεθηκα και εσας και την κωλοιατρικη.Ολοι φευγουν απο την Ελλαδα να κανουν ειδικοτητα πιο γρηγορα για να ξαναγυρισουν στην Ελλαδα.Ακομα και αν προσωρινα αντιμετωπιστει το προβλημα με τις ειδικοτητες στην Ελλαδα θα γινει παλι της ανωμαλιας σε 5 χρονια που θα αρχιζουν να γυριζουν οσοι ειχαν παει εξω.Οποτε ο καθενας μας πρεπει να κανει μια ζωη παραλληλη με την ιατρικη και να μην δινει τα παντα στην ιατρικη γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα βρεις μπροστα σου. ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ολοι!!!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ μετενοιωνω που εγινα ιατρος δηλ ουτε επιστημονας αλλα ενας ανεργος τεχτητης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, τώρα που έψαξα κι εγώ, το Αττικό είχε 2 θέσεις για ΩΡΛ πριν λίγες μέρες-(1/6) ενώ τώρα στο site της Νομαρχίας, δείχνει ότι προσφέρει 4 θέσεις!

Σημειωτέον ότι τις 2 επιπλέον θέσεις τις είδα εγώ στο πολλύφυλο .pdf των 446 θέσεων και όχι σ'αυτό που περιμένετε (των 289 που ήταν κ το πρώτο κ περιμένετε να πέσουν υπογραφές κλπ....) Απόδειξη, το site του cso.auth... που δεν έχει κάνει ακόμη ενημέρωση με τα νέα δεδομένα....

Έχει να πει κατι κανένας για δικά του θέματα???Για ψάξτε όλοι στη Νομαρχία αν έχετε κρατήσει ιστορικό θέσεων που έδιναν τα διάφορα Νοσοκομεία...

Και πείτε μου... :splaaaats:

Έτσι είναι όπως τα λες!!Σίγουρα θα έχει βγεί ΦΕΚ (δεν ξέρω αν βγήκε μέρα ή νύχτα)!!Δεν γίνεται να αύξησε η νομαρχία τις θέσεις ειδικευομένων από μόνη της!!Απλά δεν έχει κυκλοφορήσει στο site του Εθνικού Τυπογραφείου. Μόλις πριν από λίγο δεν βρήκα κάτι. Αν μπορεί κάποιος ας μας διαφωτίσει πιο είναι αυτό το ΦΕΚ.Δηλ υπάρχουν κι άλλα????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, θα συζητηθούν, κύριοι συνάδελφοι, τα προαπαιτούμενα κάθε ειδικότητας. Μπορεί κάποιοι να μην μας καταλαβαίνουν στην Αίθουσα αυτή, αλλά και αυτοί που μας παρακολουθούν. Πιστεύω, όμως, ότι η αγωνία και των ίδιων και των γονιών είναι σημαντική, ώστε να πούμε ότι θα καταργηθεί το προαπαιτούμενο στη μαιευτική-γυναικολογία, δηλαδή, να κάνεις πρώτα χειρουργική και μετά να κάνεις γυναικολογία ή πρώτα να κάνεις μαιευτική και μετά γυναικολογία. Επίσης, θα καταργηθεί και ο προαπαιτούμενος χρόνος όσον αφορά την ψυχιατρική, ότι πρέπει να κάνεις πρώτα νευρολογία και παθολογία και να μην αρχίζεις ψυχιατρική και να είναι ένα γνωστικό αντικείμενο που θα το χρωστάς στην καθολική σου εκπαίδευση. Σε όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχουν προαπαιτούμενοι χρόνοι. ΓιΚΌ αυτό, λοιπόν, λέμε να εναρμονιστούμε.

Μέχρι τώρα υπήρχε η λογική ότι ο ψυχίατρος πρέπει να ξέρει και λίγη νευρολογία και για να ασκηθεί στην νευρολογία πρέπει, όπως όλοι οι νευρολόγοι, να έχει περάσει ένα φεγγάρι από μια παθολογική κλινική. Φαντάζομαι παρόμοιες συλλογιστικές υπάρχουν και για άλλες ειδικότητες που έχουν "προ-απαιτούμενα".

Ο σοφός υφυπουργός απεφάνθη όμως ότι στην Ε.Ε. δεν υπάρχουν προαπαιτούμενοι χρόνοι. Δηλαδή οπουδήποτε στην Ευρώπη ξεκινάς θωρακοχειρουργική με το καλημέρα, χωρίς να έχεις πιάσει νυστέρι στο χέρι.

Τώρα γιατί οι άγγλοι θέλουν χρόνο core medical training για τις περισσότερες παθολογικές ειδικότητες παραμένει μυστήριο.

Εναρμονιστείτε ρεεεεεε :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον αν κάποιος είχε τον χρόνο και τη διάθεση να φτιάξει ένα κοτσανολόγιο, δηλ μια συλλογή όλων των απόφθεγμάτων του κυρίου αυτού.

Ξέρω πολλές εφημερίδες που θα δίψαγαν για κάτι τέτοιο αυτή την εποχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον αν κάποιος είχε τον χρόνο και τη διάθεση να φτιάξει ένα κοτσανολόγιο, δηλ μια συλλογή όλων των απόφθεγμάτων του κυρίου αυτού.

Ξέρω πολλές εφημερίδες που θα δίψαγαν για κάτι τέτοιο αυτή την εποχή.

στο υπουργειο γλεντανε καθε μερα κ γελανε με μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα θα έχει βγεί ΦΕΚ (δεν ξέρω αν βγήκε μέρα ή νύχτα)!!Δεν γίνεται να αύξησε η νομαρχία τις θέσεις ειδικευομένων από μόνη της!!Απλά δεν έχει κυκλοφορήσει στο site του Εθνικού Τυπογραφείου

Πήρα τηλ στη Νομαρχία κ μου είπαν ότι τους εστάλη υπουργική απόφαση, κ με βάση αυτή την απόφαση προστέθηκαν οι θέσεις. Αφορούν μόνο το Αττικό προς το παρόν. Θα κυκλοφορήσει το ΦΕΚ τις προσεχείς ημέρες....Επίσης, ότι θα προστεθούν κ άλλες θέσεις σε νοσοκομεία, αλλά ούτε ξέρουν πότε ούτε σε ποια νοσοκομεία. Σχετικά με τις διαβόητες λίστες, δε γνωρίζουν αν ισχύουν ΟΛΑ όσα έχουν γραφεί. Διπλωματική απάντηση, δεν μπορείτε να πείτε....

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα θα έχει βγεί ΦΕΚ (δεν ξέρω αν βγήκε μέρα ή νύχτα)!!Δεν γίνεται να αύξησε η νομαρχία τις θέσεις ειδικευομένων από μόνη της!!Απλά δεν έχει κυκλοφορήσει στο site του Εθνικού Τυπογραφείου

Πήρα τηλ στη Νομαρχία κ μου είπαν ότι τους εστάλη υπουργική απόφαση, κ με βάση αυτή την απόφαση προστέθηκαν οι θέσεις. Αφορούν μόνο το Αττικό προς το παρόν. Θα κυκλοφορήσει το ΦΕΚ τις προσεχείς ημέρες....Επίσης, ότι θα προστεθούν κ άλλες θέσεις σε νοσοκομεία, αλλά ούτε ξέρουν πότε ούτε σε ποια νοσοκομεία. Σχετικά με τις διαβόητες λίστες, δε γνωρίζουν αν ισχύουν ΟΛΑ όσα έχουν γραφεί. Διπλωματική απάντηση, δεν μπορείτε να πείτε....

emconfused

δηλαδη ποτε οι νομαρχιες εχουν τις υπ.αποφασεις απο πριν κ ποτε δε ξερουν τιποτα αν δε πανε τα παιδια με τα φεκ στις νομαρχιες.οι λιστες μπορει να ισχυσουν κατα ενα ποσοστο κ οποιος ειναι τυχερος ειναι.το φεκ των σπαστων ειναι ετοιμο κατα το υπουργειο κ μενει να περασει.που?στη νομαρχια μονο?στο τυπογραφειο?στο υπουργειο μονο?κ ποιος θα ενημερωσει?εδω παπας-εκει παπας-που ειναι ο παπας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.