Jump to content

Ισοτρετινοϊνη


king_of_the_castle

Recommended Posts

Προσφατα μια ανηψια μου 16,5 χρονών με πολυ ΗΠΙΑ ακμη, καμια απολύτως κύστη στο προσωπο ή στο σώμα, πηγε σε γνωστο δερματολόγο των Αθηνων.

Το παιδί θα χει δε θα χει 7-8 σπυράκια σε όλο του το πρόσωπο, αλλα είναι τελειομανής(ως εφηβος)....

Ο γιατρός της έγραψε το Accuran ή Roaccutan, της ειπε για θεραπεία 4μηνων κλπ, οτι δεν έχει παρενεργειες! κλπ

Την προειδοποιησα, οτι αυτό το φαρμακο είναι για παρα πολύ βαρειές περιπτώσεις ακμής, αλλα θέλει οριστική λύση και λέει αφου είναι γιατρός αυτός που το έδωσε κλπ...

Ρε παιδιά που θα παει επιτέλους αυτή η κατάσταση; Είναι δυνατόν να δίνουμε στην ηπια ακμή, χωρις ουτε καν την υποψία κύστης ROACCUTAN; Ελεος πια! Ποσο πια θα παιξουν με τις αδυναμιες και τα παθη των ασθενών!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι όντως έχει παραγίνει το κακό με τα ρετινοειδή και το ανησυχητικό είναι ότι δεν είναι δοκιμασμένα φάρμακα και τα δίνουν παρόλα αυτά ασυστόλως!Θέλω να ελπίζω ότι είναι ακίνδυνα και ότι στο μέλλον δε θα ξεφουρνίσουν καμία παρενέργεια,γιατί είναι πάρα πολύς κόσμος που δέχεται και τα παίρνει!

Το χειρότερο είναι ότι σιγά σιγά οι φαρμακευτικές αποσύρουν τις κρέμες και τα σκευάσματα που κυκλοφορούσαν για την ακμή με άλλες ουσίες πχ.υπεροξείδιο του βενζουλιου,αντιβιοτικά κτλ.Ετσι σε λίγο καιρό μιας και δε θα υπάρχουν άλλα σκευάσματα όλοι θα αναγκάζονται να παίρνουν ρετινοειδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλά από το μάθημα, πριν την έναρξη αλλά και κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να κάνεις εξετάσεις για τριγλυκερίδια αλλά και ηπατικά ένζυμα, αν δεν της το έχεις πει ήδη, πες της το γιατί απ' ότι κατάλαβα ο γιατρός μπορεί και να το ξέχασε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσφατα μια ανηψια μου 16,5 χρονών με πολυ ΗΠΙΑ ακμη, καμια απολύτως κύστη στο προσωπο ή στο σώμα, πηγε σε γνωστο δερματολόγο των Αθηνων.

Το παιδί θα χει δε θα χει 7-8 σπυράκια σε όλο του το πρόσωπο, αλλα είναι τελειομανής(ως εφηβος)....

Ο γιατρός της έγραψε το Accuran ή Roaccutan, της ειπε για θεραπεία 4μηνων κλπ, οτι δεν έχει παρενεργειες! κλπ

Την προειδοποιησα, οτι αυτό το φαρμακο είναι για παρα πολύ βαρειές περιπτώσεις ακμής, αλλα θέλει οριστική λύση και λέει αφου είναι γιατρός αυτός που το έδωσε κλπ...

Ρε παιδιά που θα παει επιτέλους αυτή η κατάσταση; Είναι δυνατόν να δίνουμε στην ηπια ακμή, χωρις ουτε καν την υποψία κύστης ROACCUTAN; Ελεος πια! Ποσο πια θα παιξουν με τις αδυναμιες και τα παθη των ασθενών!!

DO NOT FORGET THE MOST IMPORTANT THING ABOUT ISOTRETINOIN THERAPY:

TERATOGENICITY

THATS WHY IN UK, A DERMATOLOGIST CANNOT PERSCRIBE RETINOIDS UNLESS THEY ARE 100% SURE THAT THE FEMALE PATIENT IS NOT PREGNANT OR EVEN AT RISK OF PREGNANCY

THIS ALSO MEANS THAT THE FEMALE PATIENT HAS TO USE AT LEAST 2 EFFECTIVE CONTRACEPTIVE METHODS AND MOREOVER THEY HAVE TO BE TESTED WITH A PREGNANCY TEST EVERY 4 WEEKS.

PROBABLY THIS IS NOT A MAJOR CONCERN IN GREECE AS ABORTION IS A FIRST LINE TREATMENT FOR UNWANTED PREGNANCY!!!!!

OTHERWISE THE MAIN SIDE EFFECTS ARE:

-DRY MUCOUS MEMBRANES

-DRY EYES

-DRY SKIN

-NOSE BLEEDS

-SUN SENSITIVITY

-RAISED LFTS

-RAISED LIPIDS

FINALLY ISOTRETINOIN MAXIMUM DOSE SHOULD BE 1MG/KG/DAY.

FILIKA STAMATIS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Συμφορουμίτες της ιατρικής, τι συμβαίνει ποια με αυτήν την Ισοτρετινοϊνη; (το γνωστό accutane της Roche)

Εχω ακούσει τόσα διαφορετικά πράγματα για αυτό το φάρμακο από δερματολόγους...

Άλλος με ενθάρρυνε να το πάρω, άλλος ακριβώς το αντίθετο...

Τελικά έχω κάνει όλες τις θεραπείες πλην αυτής με ισοτρετινοϊνη. Πάω καλά τελευταία, όμως αποκαλύπτονται τα σημάδια από τις κύστες και αρχίζω να μετανιώνω που δεν την έκανα πριν από κάποια χρόνια :( (είμαι 23)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφορουμίτες της ιατρικής, τι συμβαίνει ποια με αυτήν την Ισοτρετινοϊνη; (το γνωστό accutane της Roche)

Εχω ακούσει τόσα διαφορετικά πράγματα για αυτό το φάρμακο από δερματολόγους...

Άλλος με ενθάρρυνε να το πάρω, άλλος ακριβώς το αντίθετο...

Τελικά έχω κάνει όλες τις θεραπείες πλην αυτής με ισοτρετινοϊνη. Πάω καλά τελευταία, όμως αποκαλύπτονται τα σημάδια από τις κύστες και αρχίζω να μετανιώνω που δεν την έκανα πριν από κάποια χρόνια :( (είμαι 23)

δεν ειναι accutane αλλά Roaccutan.

βαρύ φάρμακο. τα σημάδια (από παλιούς φαγέσωρες) δεν έχουν καμία σχέση με τη χρήση τους. προστατεύουν μόνο από μελλοντικούς φαγέσωρες.

θα το ειχα σαν τελευταια λύση. οι παρενέργειες είναι πολλές -χοληστερίνη, τριγλυκερίδια, ξηρότητα βλεννογόνων-(μην ξεχνάς πρέπει να αποφυγεις την τεκνοποίηση 6μηνες-1 χρόνο μετά). χρειάζεσαι γενικές εξετάσεις αίματος κάθε μήνα. η θεραπεία διαρκεί 5-6 μήνες.

χώρια το κόστος...

συμπερασματικά: αν εχεις δοκιμάσει τα πάντα και δεν έχεις δει αποτέλεσμα (ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ότι η έλλειψη αποτελέσματος ΔΕΝ οφείλεται σε μη συμμόρφωση στη θεραπεία) είσαι μια καλή υποψήφια για Roaccutan.

ΥΓ: Να ξέρεις βέβαια ότι ολες οι θεραπείες της ακμής ΘΕΛΟΥΝ ΧΡΟΝΟ για να δείξουν αποτέλεσμα, με συνέπεια πολλοί να απογητεύονται γρήγορα και να τα "παρετάνε" εύκολα

Τροποποιήθηκε από SleepWalker
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω προσωπικα που το εχω παρει στο παρελθον,εχω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενη απ το αποτελεσμα του!Βεβαια,ηταν τελευταια λυση -οπως ειπωθηκε- και το πηρα αφου ειχα δοκιμασει χιλιες δυο κρεμες κλπ.Περιμενα και κανενα 2 μηνο για να δω σημαντικη αλλαγη στο προσωπο μου!Επρεπε να κανω εξετασεις καθε 2μηνο κ οι μονες παρενεργειες που θυμαμαι ηταν ξηροτητα(γενικα αλλα ιδιαιτερα στα χειλη) κ ειχε ανεβει λιγο η χοληστερινη μου!Ολες οι παρενεργειες ειναι αναστρεψιμες! Απλα πρεπει να θυμασαι να παιρνεις τα χαπια σου τακτικα-πρωι βραδυ- κ για κανα 6 μηνο,αν θυμαμαι καλα.Το συνιστω σε περιπτωση που εχεις ταλαιπωρηθει πολυ απο αλλες θεραπειες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ξηρότητα των βλεννογόνων είναι σταθερά συχνή παρενέργεια, τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν είναι μεν συχνά αλλά όχι τόσο. Γενικά είναι ασφαλέστερο φάρμακο από όσο πιστεύει γενικά ο κόσμος και η κακή φήμη οφείλεται στο γεγονός ότι είναι στα 2-3 εξόχως τερατογόνα φάρμακα που έχουν γίνει ποτέ - παίζει στην κατηγορία βαρέων βαρών σαν την ιστορική θαλιδομίδη.

Αν είσαι απόλυτα βέβαιη ότι δεν θα μείνεις έγγυος και είσαι απόλυτα σίγουρη ότι θα μπορέσεις (ψυχολογικά) να διακόψεις μια τυχαία κύηση τότε μπορείς να σκεφτείς πιο άνετα. Εξυπακούεται ότι ακολουθείς οδηγίες δερματολόγου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική εμπειρία και κάποιων γνωστών έχω να σε συμβουλεύσω όπως και οι υπόλοιποι να μην κάνεις την αγωγή αν δεν είναι η τελεύταια λύση και αν το πρόβλημα σου δεν είναι έντονο.Το πιθανότερο είναι ότι θα απαλλάγεις ορίστικά από την ακμή . Εγώ εμφάνισα ξαφνικά στα 20 πολύ έντονη ακμή και είχα τις εξής παρενέργειες από μια κανόνική δόση :

1.Πολύ έντονη ξηρότητα σε όλο το σώμα και ειδικά στα χείλη και στο βλεννογόνο της μύτης.

2.Ρινόρροια για 5 μήνες(!) και κάποιες φορές ρινορραγία.

3. Φωτοευαισθησία στο δέρμα και στα μάτια. (γι'αυτό η θεραπεία συνίσταται να γίνεται τους χειμερίνους μήνες οπως θα σου είπε και ο δερματολόγος σου) Σίγουρα θα χρειαστείς κάποιο αντηλιακό με μεγάλο δείκτη προστασίας!

4. Μυοσκελετικούς πόνους καθημερινά ειδίως στην περιοχή της πλάτης σε συνδυασμό με μειωμένη ευλυγισία. Αν γυμνάζεσαι έντονα μάλλον θα χρειαστεί να μείωσεις την δραστηριότητα σου.

5. Νευρικότητα και άγχος.

Στην αρχή της θεραπείας η ακμή κατα κανόνα επιδεινώνεται.

Τέλος, θα χρειαστεί να αποφεύγεις γενικά τα λιπαρά και το αλκοόλ, αλλά εντάξει μην τρελλαθείς κιόλας.

:rolleyes:

P.S. Όσο για τα σημάδια μετά την θεραπεία ένα χημικό peeling μπορεί να βοηθήσει το αισθητικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς οι δερματολόγοι έχουν αρχίσει και το γράφουν συστηματικά. Το πήρε η αδερφή μου (που είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα) και μετά το πήρε και η κολλητή της η οποία δεν είχε καθόλου σπυράκια. Θα σου έλεγα να το πάρεις μόνο αν είναι η τελευταία λύση. Πέρα από τα προβλήματα με τους βλεννογόνους (ξέχνα τους φακούς επαφής, ετοιμάσου για λιποζάν και...βαζελίνη), οι αναφερόμενες παρενέργειες στον ψυχισμό πράγματι υπάρχουν. Η αδερφή μου ξανέζησε την εφηβεία όσο τα έπαιρνε. Κλάματα, ξαφνικά γέλια κλπ. Άσε που νομίζω ότι δεν είναι τόσο καλό να τα πάρεις τώρα που ανοίγει ο καιρός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...με αυτά που γράφετε με τρομάζετε... εγώ πριν πολλά χρόνια που το είχα χρησιμοποιήσει έμεινα πολύ ευχαριστιμένη ...μόνο το δέρμα μου είχε σκάσει το πρώτο μήνα αλλά το καινούργιο που έβγαλα ήταν καταπληκτικό ... liposan χρησιμοποιούσα συχνά και αντιλιακό με 40+ δείκτη..που μου έγινε συνήθεια και τώρα πια το φοράω κάθε μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλέον έχει γίνει κατάχρηση του φαρμάκου αυτού από άτομα(και κατ' επέκταση τους δερματολόγους) τα οποία δεν έχουν σαφή ένδειξη για Roaccutane. Για να το πάρει κάποιος πρέπει να προσδιοριστεί η συγκέντρωση κάποιων ηπατικών ενζύμων,αν θυμάμαι καλά η αλκαλική φωσφατάση ήταν το ένζυμο αυτό. Επίσης καλό είναι να είναι πάνω απο 18 χρονών γιατί υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί η ανάπτυξη των αρθρώσεων.Συμπτώματα είναι τα συνήθη που ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω. Όχι σοβαρά αλλά πολύ εκνευριστηκά(ειδικά τα ξεραμένα χείλια δεν θα τα ξεχάσω). Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία οτι μετά απο κρέμες και αλλες βλακείες που έβαζα στο πρόσωπο μου και χάπια που έπαιρνα για χρόνια το Roaccutane ήταν η λύτρωση.

Ένα πολύ σημαντικό είναι αν κάποιος πάει να δωσει αίμα να πει πως βρίσκεται σε θεραπεία με Roaccutane, μην γίνει καμια στραβή και χορηγήσουν το αίμα σε καμια έγκυο...

Η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου είναι αναμφισβήτητη όπως και η άσκοπη χρήση του από πολλούς!!

Αληθεια τι θεραπεία κάνεις ingeniera?

Τροποποιήθηκε από modjo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, έχω κάνει όλες τις θεραπείες από το στόμα πριν τη Roaccutane, δηλαδή αντιβιοτικά και αντισυλληπτικά. Και από τα δύο είχα παρενέργειες και ελάχιστα αποτελέσματα. Όσο δε για τις ορμόνες, έκανα το λάθος να κάνω τις εξετάσεις για πολυκυστικές ωοθήκες σε γιατρό που μου συνέστησε ο τότε δερματολόγος μου, κι ο οποίος 'διέγνωσε' ότι δεν είναι η ιδανική η εικόνα, γι αυτό να πάρω το φαρμακάκι, για να διορθωθεί και αυτό το πρόβλημα παράλληλα με την ακμή. Αργότερα, έδειξα αυτές τις εξετάσεις σε γυναικολόγο όπου πήγα, η οποία μου είπε ότι είναι απολύτως καθαρή η εικόνα. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

Για τη Roaccutan, όπως είπα κάθε δερματολόγος μου λέει τα δικά του. Τότε και μετά από τις αποτυχημένες θεραπείες που σας είπα, κατέληξα στο ότι είναι πολύ βαρύ φάρμακο, καλύτερα να μην 'βομβαρδίσω' τον οργανισμό μου με αυτό και να δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που πάω να λύσω. Που ξέρω εγώ τι συσσωρευτικές για τον οργανισμό συνέπειες μπορεί να έχει; Για να κάνει το κομμάτι του ο γιατρός και η φαρμακευτική εταιρία, να πλακωθώ πάλι στα φάρμακα.

Βέβαια, η προοπτική να είχα τώρα ένα ολοκάθαρο προσωπάκι θα ήταν πολύ ωραία, γι αυτό και όπως σας είπα έχω αρχίσει να το μετανιώνω και σκέφτομαι από του χρόνου να go for it. emconfused

Η θεραπεία που κάνω τώρα (στα 8 χρόνια που έχω ακμή έχω δοκιμάσει πάαρα πολλές) είναι μόνο με αλοιφές. Ερυθρομυκίνη, ισοτρετινοίνη σε αλοιφή (adapalen μου φαίνεται λέγεται) και μία καταπληκτική μάσκα για το βράδυ της calederma (και τι δεν έχει μέσα αυτή η μάσκα!)

Η ακμή μου δεν είναι αυτό που λες "έχει πρόσωπο σαν ...γύρο" οπότε roaccutan χωρίς δεύτερη κουβέντα, αλλά ούτε και ελαφριά θα την έλεγες. Το καλό είναι ότι δεν έχω κορυφές, οπότε με ένα μέικ απ ειδικό για πρόσωπο με ακμή κυκλοφορώ χωρίς κόμπλεξ, αλλά το κακό είναι ότι είναι κυστική και μου αφήνει σημαδια...

Σχετικά με τα σημάδια, υπάρχει σωτηρία ρε παιδιά; Δεν υπάρχει κανένα λέιζερ για τέτοια σημάδια? Τόσο εχει προχωρήσει η τεχνολογία! Ένα απλό χημικό πίλινγκ έχω κάνει με τη δερματολόγο μου, αλλά δεν μου φαίνεται πως εκάνε τίποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα σημάδια πολύ καλά αποτελέσματα έχει το χημικό peeling που μόνο δερματολόγος μπορεί να το κάνει και δεν έχει σχέση βέβαια με διάφορα peelings που γίνονται σε διάφορα ινστιτούτα αισθητικής. Με το peeling αυτό προκαλείται “ξεφλούδισμα” της σημαδεμένης επιδερμίδας και εμφάνιση νέας υγιέστερης. Η όλη διαδικασία διαρκεί περίπου 45 λεπτά και τα πλήρη αποτελέσματα φαίνονται σε 10 περίπου ημέρες.

Για τις μέτριες - βαθιές ουλές εφαρμόζεται η δερματοαπόξεση. Την εκτελούν κάτω από γενική αναισθησία οι πλαστικοί χειρουργοί και εξειδικευμένοι δερματολόγοι. Το δέρμα επιπεδώνεται για την αφαίρεση των ουλών. Το ποσοστό επιτυχίας είναι 30-75%, αλλά είναι μια σοβαρή επέμβαση και συνιστάται μόνο σε ασθενείς με σοβαρά κίνητρα.

Και το Peeling αλλά και η δερματοαπόξεση δεν γίνονται το καλοκαίρι λόγω του κινδύνου ανάπτυξης μελάγχρωσης του δέρματος.

για δες εδώ

Τροποποιήθηκε από olizyz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών χαρακτηρίζεται από υπερανδρογοναιμία και διαταραχές εμμήνου ρύσεως.

Δεν πρέπει να συγχέεται με την υπερηχογραφική εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών, η οποία είναι αρκετά συχνή (περίπου 10%) αλλά δεν συνδέεται πάντα με το σύνδρομο.

Για να μπει η διάγνωση του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να υπάρχουν 2 από τα εξής 3 κριτήρια: 1) Ανωοθυλακιορρηξία (που εκδηλώνεται με αραιομηνόρροια) 2) Υπερανδρογοναιμία ή παρουσία κλινικών εκδηλώσεων αυτής (υπερτρίχωση, ακμή) και 3) εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών.

Η σημασία της εικόνας πολυκυστικών ωοθηκών στη διάγνωση του συνδρόμου αμφισβητείται (οι αμερικανοί δεν το περιλαμβάνουν στα κριτήρια για τη διάγνωση).

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη σύγχιση ακόμη και σε πολλούς γυναικολόγους όσον αφορά τη διαφορά της εικόνας πολυκυστικών ωοθηκών και του συνδρόμου γιαυτό και είχες τις διαφορετικές γνώμες από τους δυο γυναικολόγους.

Η αρχική αιτία για την ακμή είναι είτε η παραγωγή μεγάλης ποσότητας ανδρογόνων είναι η υπερβολική ευαισθησία υποδοχέων του δέρματος στα ανδρογόνα, οπότε η θεραπεία (αντισυλληπτικά, αντιανδρογόνα) δε διαφοροποιείται ιδιαίτερα σε γυναίκες με ακμή που οφείλεται ή όχι σε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, εκτός αν τίθεται επιθυμία για τεκνοποίηση.

Laser από όσο γνωρίζω εφαρμόζονται για την αποκατάσταση τέτοιων βλαβών (μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον πλαστικό για περισσότερες πληροφορίες), αλλά προϋπόθεση είναι να υποχωρήσει πλήρως η φλεγμονή πριν κάνεις οποιαδήποτε επανορθωτική θεραπεία.

Δεν έχει άλλωστε νόημα να κάνεις κάτι για τα υπάρχοντα σημάδια και στη συνέχεια να σου εμφανιστούν καινούρια.

Τροποποιήθηκε από cosalm
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ι see, Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Σχετικά με τη θεραπεία με λέιζερ για την ίδια την ακμή κι όχι για τα σημάδια που λέει ο/η olizyz, τι έχετε να πείτε; Λέει ότι προκαλεί ήπια βλάβη στο σμηγματογόνο αδένα, με απορρόφηση ακτινοβολίας όχι από τους ιστούς αλλά από το νερό που υπάρχει στον αδένα. Καλό μου ακούγεται! Είχα διαβάσει και σε μια αμερικάνικη ιστοσελίδα για αυτόν τον νέο τύπο λέιζερ.

Φαντάζομαι όμως ότι θα κοστίζει κανένα χιλιάρικο η όλη ιστορία :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου ingeniera,

εγώ παίρνω Roaccutan εδώ και 3 μήνες, και είναι η δεύτερη φορά που τα παίρνω. Μου τα είχε χορηγήσει ο δερματολόγος μου ξανά πριν από 3 χρόνια μετά που είχα δοκιμάσει όλες τις κρέμες και τα χάπια που κυκλοφορούν στην αγορά. Είδα θεαματικά αποτελέσματα στους 6 μήνες που το έπαιρνα, το πρόσωπο μου έγινε τέλειο από το μάυρο χάλι που βρισκόταν.

Έκανα φυσικά αναλύσεις αίματος κάθε μήνα (γενική αίματος, χοληστερόλη, τριγλυκερίδια, SGPT, SGOT) και εννοείται ότι υπέφερα από όλες τις παρενέργειες - με πονούσαν τα μάτια μου, τα χείλη μου, τα κόκκαλα μου στις αρχές, έβαζα υδατικές εκατό φορές τη μέρα και δεν άντεχα τους φακούς επαφής για πάνω από μια ώρα. Άξιζε όμως τον κόπο και δεν το μετανιώνω καθόλου που έκανα αυτή τη θεραπεία.

Μετά από δυο χρόνια επέστρεψε ξαφνικά η ακμή μου, οπότε ξαναξεκίνησα μετά από τις οδηγίες του δερματολόγου μου το roaccutan και τώρα βρίσκομαι πάλι στη φάση των μηνιαίων αναλύσεων αίματος κλπ κλπ. Δεν έχω πόνους στα κόκκαλα αυτή τη φορά απλά έχω συχνα αίμα να τρέχει απο τη μύτη, υποθέτω λόγω της ξηρότητας. Τα αποτελέσματα είναι όμως ήδη τόσο καλά που εννοείται οτι αν έπρεπε να ξαναπάρω roaccutan εκατό φορές ακόμη, θα το έκανα ευχαρίστως.

Σου προτείνω να κυνηγήσεις αυτή τη θεραπεία το συντομότερο, αν δείξεις στο δερματολόγο σου οτι έχεις μπουχτήσει μετά απο 8 χρόνια ακμής να είσαι ακόμη σε αυτή την κατάσταση, είμαι σίγουρη οτι εαν και εφόσον οι αναλύσεις σου το επιτρέπουν, θα σου χορηγήσει Roaccutan. Όταν θα έχεις τελείωσει με τη θεραπεία σε 6 μήνες θα αυτοφασκελώνεσαι που δεν το έκανες πιο νωρίς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tωρα που μου είπες ότι μπορεί να επανέλθει η ακμή είναι που δεν κάνω...Μα roaccutan δυο φορές;

Tωρα που μου είπες ότι μπορεί να επανέλθει η ακμή είναι που δεν κάνω...Μα roaccutan δυο φορές;

Ολο bugs είναι αυτό το φόρουμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tωρα που μου είπες ότι μπορεί να επανέλθει η ακμή είναι που δεν κάνω...Μα roaccutan δυο φορές;

Tωρα που μου είπες ότι μπορεί να επανέλθει η ακμή είναι που δεν κάνω...Μα roaccutan δυο φορές;

Ολο bugs είναι αυτό το φόρουμ!

Καμιά θεραπεία φαρμακευτική ή επεμβατική δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δε θα ξαναεμφανιστεί ακμή μετά τη διακοπή της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι σπάνιο να υποτροπιάζει η ακμή, ακόμα κι αν έχεις κάνει θεραπεία με Roaccutane. Κι εγώ την έκανα 2 φορές την θεραπεία σε διάστημα 2,5 ετών, και σε μερικούς γνωστούς έτυχε το ίδιο πρόβλημα και αναγκάστηκαν να ξεκινήσουν πάλι την θεραπεία. Αν πληρείς πάντως τα κριτήρια για να κάνεις την θεραπεία μην το αφήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εδω και δεκα μερες εχω ξεκινησει θεραπεια με reducar (ισοτρετινοϊνη) 20mg. Εχω ηδη τα γνωστα συμπτωματα ξηροτητας του δερματος στην περιοχη γυρω απο τα χειλη και τα κοψιματα πανω στα χειλη. Ειναι λιγο εκνευριστικο αλλα πιστευω να αξιζει τον κοπο. Ειναι η πρωτη φορα που κανω τη θραπεια. Εχετε τιποτα να προτεινετε γιατ ην ξηροτητα των χειλιων και τα κοψιματα για να μην ειναι τοσο επωδυνο (γιατι καποιες φορες ποναει κιολας)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλά (και άσχετα με το θέμα που συζητάτε,

το οποίο είναι πιο πολύ αισθητικό αλλά απόλυτα κατανοητό)

καλό είναι μιας και θα ασκήσουμε ...(κάποια στιγμή) το επάγγελμα

πως το φάρμακο δημιουργήθηκε για μια σαφώς σοβαρότερη ασθένεια

τη ψωρίαση. Ο θόρυβος που γίνεται σχετικά με τις συχνές μετρήσεις

των ηπατικών ενζύμων έχει να κάνει κυρίως με τη συχνή συνύπαρξη

υποκλινικής ηπατίτιδας σε ασθενείς με ψωρίαση (η οποία είναι και αρκετά συχνή

και μπορεί να μην είναι ανιχνεύσιμη παρά μόνο με βιοψία - δηλαδή χωρίς ανεβασμένα ένζυμα)

Αυτές τις περιπτώσεις είναι καλό να τις έχουμε στο μυαλό μας

(όχι επειδή θα είμαστε οι δερματολόγοι που θα το χορηγήσουν,

αλλά επειδή μπορεί να είμαστε αυτοί που θα πρωτοδούμε αυτά τα ένζυμα ανεβασμένα)

Γι'άυτό λοιπόν, βουρ στα καροτάκια!!!

εμάς πάντως στο κατηχητικό μας λέγαν όχι να πάρουμε αλλά να σταματήσουμε κάτι

για να μη βγαίνουν μπιμπίκια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω και κατι αλλο... Απο τη θεραπεια με reducar εκτος απο την ξηροτητα στα χειλη (την οποια καταπολεμω με βαζελινη!), εχουν εμφανιστει στα χερια μου (κατω απο τους καρπους), κατα μεριες, κατι σαν κοκκινιλες οι οποιες ειναι ξηρες! Αυτο ειναι φυσιολογικο και αν ναι, μπορει να εμφανιστουν και σε αλλα μερη του σωματος???

Απλα για να ξερω τι με περιμενει και να μην αγχωνομαι καθε φορα που εμφανιζεται κατι!

Ευχαριστω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα, αντιμετώπισέ το και αυτό με βαζελίνη.

Επίσης, μπορεί να σου εμφανιστούν μικροερεθισμοί μετά απο αποτρίχωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.