Jump to content

Ισοτρετινοϊνη


king_of_the_castle

Recommended Posts

Σήμερα κλείνω ένα μήνα που παίρνω ισοτρετινοίνη και δεν έχω καμία παρενέργεια. Παρά τα τόσα που ακούγονται εγώ και κανονικότατα έτρογα χωρίς να κόψω τίποτα και οι εξετάσεις αίματος βγήκαν τέλειες. Το μόνο που έχω είναι σκασμένα χείλη. Αλλά πολύ σκασμένα. Πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να βάζω λιποζάν το οποίο και πάλι βοηθάει ελάχιστα και πρέπει να το βάζω ανελιπώς. emeleos Τις φορές που το ξεχασα σπίτι αφήστε δράμα, Τα χείλη ματώνουνε με το παραμικρό΄. Κάτι ακουσα πως ματώνει και η μύτη. Ελπίζω να μη συμβεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή που σας συνέστησε ο γιατρός σας, μόνος αρμόδιος να απαντήσει είναι αυτός και όχι ανώνυμες απόψεις στο ιντερνετ αμφιβόλου προέλευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή που σας συνέστησε ο γιατρός σας, μόνος αρμόδιος να απαντήσει είναι αυτός και όχι ανώνυμες απόψεις στο ιντερνετ αμφιβόλου προέλευσης.

Σωστα τα λες.... Οταν ο γιατρος ομως δεν σου δινει τις απαντησεις που θελεις/πρεπει τι γινεται?

Ειλικρινα διαβαζοντας το συγκεκριμενο τοπικ ειπα να κανω κι εγω ενα register να ρωτησω καποια πραγματα. Κοινως χρειαζομαι ψυχολογικη υποστηριξη.

Εν αρχη ην η κληρονομικοτητα. Γονεις με λιπαροτητα 100%, εντονη ακμη και οι 2 κτλ. Ταλαιπωρηθηκα απο την εφηβεια μου με την ακμη. Κρεμες, κρεμες, κρεμες.... Προκοπη δεν ειδα, μονο παρωδικη για να μαι ακριβοδικαιος. Πηγα σε εναν γιατρο (ισως τον πιο γνωστο και εγκυρο της Θεσ/νικης) μου προτεινε θεραπεια δια του στοματος. Την εκανα. 3 μηνες minocin + 5 μηνες Roaccutan. Γυαλι το προσωπο. Και εκει που νομιζα οτι ηρθε το τελος, τελικα ''ηρθε το τελος''. Δεν προλαβα να χαρω για ενα χρονο το νεο μου προσωπο. Ξαναεμφανιστηκαν σπυρακια και ''μπιμπικια''. Ειπα να το ξανακαταπολεμησω με κρεμες... 2 χρονια ηταν ολα παρωδικα. Δοκιμασα τοσες κρεμες και τοσες λοσιον που ουτε που θυμαμαι πως λεγονται. Οποτε ειπα να ξαναρχισω με τα χαπιααααα..... Πηρα τα Curacne, στο διμηνο το μονο αποτελεσμα που ειδα ηταν μια τρελη εξαρση σπυριων και κατι κυστες που η καθε μια 2,3εκατοστα (ποτε μου δεν ξαναειχα δει κατι τετοιο πανω μου) .... Πηγα στην γιατρο και μου πε οτι ο οργανισμος δεν τα δεχτηκε!!!. Medrol + minocin για 1μηνα και τωρα ξανα curacne (τωρα μου δινει 20 τη μερα... και μου πε να το αυξησουμε).... Τα παιρνω εδω και ενα μηνα ξανα (γιατι μαλλον τα medrol μου τα δωσε για να ακυρωσει την προηγουμενη δοση μιας και δεν τα δεχτηκα... υποθετικα μιλαω παντα ουτε που ξερω τι κανουν τα χαπια) και σας λεω το μονο που βλεπω ειναι να χειροτερευω. Παω ανα 3 μερες στην γιατρο μου για να κλαφτω (γιατι δεν αντεχω να με βλεπω σ αυτην την κατασταση) και το μονο που μου λεει ειναι ''υπομονη''. Εεεε αυτη η υπομονη ρε παιδια ειναι απλα μια απροσδιοριστια? Υπομονη κανω απο τον Σεπτεμβρη. Υποτιθεται οτι πηρα τα χαπια ωστε μεχρι τα Χριστουγεννα να ειμαι καλα, οχι τρις χειροτερα!! Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα? Και τωρα να σταματησω τα χαπια δεν γινεται.... Δηλ. κλαφτα Χαραλαμπε..... Συν τοις αλλοις επειδη οσο μπορω ασχολουμαι με διατροφες και τετοια οταν πρωτοπηγα εξετασεις ειχα 101χολ. και χωρις να αλλαξω διατροφικες συνηθειες πλεον εχω 157. Δεν ξερω...καπως μου ακουγεται κι αυτο. Τι να κανω? Λεω να παω και απο κανεναν αλλο γιατρο να ακουσω μια δευτερη γνωμη ή και ακομα να σταματησω την συγκεκριμενη γιατρο που πηγαινω. Αλλα ρε γαμωτο ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ!!!! Μπορουν οι γιατροι να καταλαβουν οτι ειμαστε ασθενεις? Και οτι το μονο που επιζητουμε ειναι να κανουν μια εγκυρη διαγνωση για την καταπολεμηση του προβληματος??? Και οχι διαγνωσεις του τυπου ''εεε παρε αυτα τα χαπια, μην ρωτας πολλα, απλα μην πινεις και μην τρως πιτσες και ξαναελα σε κανα τριμηνο να σου παρω το 100ευρω, αν δεν εχεις αυτοκτονησει ηδη απο την καταθλιψη σου'' !!!

Ουφ...τα πα και ησυχασα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστα τα λες.... Οταν ο γιατρος ομως δεν σου δινει τις απαντησεις που θελεις/πρεπει τι γινεται?

Ειλικρινα διαβαζοντας το συγκεκριμενο τοπικ ειπα να κανω κι εγω ενα register να ρωτησω καποια πραγματα. Κοινως χρειαζομαι ψυχολογικη υποστηριξη.

Εν αρχη ην η κληρονομικοτητα. Γονεις με λιπαροτητα 100%, εντονη ακμη και οι 2 κτλ. Ταλαιπωρηθηκα απο την εφηβεια μου με την ακμη. Κρεμες, κρεμες, κρεμες.... Προκοπη δεν ειδα, μονο παρωδικη για να μαι ακριβοδικαιος. Πηγα σε εναν γιατρο (ισως τον πιο γνωστο και εγκυρο της Θεσ/νικης) μου προτεινε θεραπεια δια του στοματος. Την εκανα. 3 μηνες minocin + 5 μηνες Roaccutan. Γυαλι το προσωπο. Και εκει που νομιζα οτι ηρθε το τελος, τελικα ''ηρθε το τελος''. Δεν προλαβα να χαρω για ενα χρονο το νεο μου προσωπο. Ξαναεμφανιστηκαν σπυρακια και ''μπιμπικια''. Ειπα να το ξανακαταπολεμησω με κρεμες... 2 χρονια ηταν ολα παρωδικα. Δοκιμασα τοσες κρεμες και τοσες λοσιον που ουτε που θυμαμαι πως λεγονται. Οποτε ειπα να ξαναρχισω με τα χαπιααααα..... Πηρα τα Curacne, στο διμηνο το μονο αποτελεσμα που ειδα ηταν μια τρελη εξαρση σπυριων και κατι κυστες που η καθε μια 2,3εκατοστα (ποτε μου δεν ξαναειχα δει κατι τετοιο πανω μου) .... Πηγα στην γιατρο και μου πε οτι ο οργανισμος δεν τα δεχτηκε!!!. Medrol + minocin για 1μηνα και τωρα ξανα curacne (τωρα μου δινει 20 τη μερα... και μου πε να το αυξησουμε).... Τα παιρνω εδω και ενα μηνα ξανα (γιατι μαλλον τα medrol μου τα δωσε για να ακυρωσει την προηγουμενη δοση μιας και δεν τα δεχτηκα... υποθετικα μιλαω παντα ουτε που ξερω τι κανουν τα χαπια) και σας λεω το μονο που βλεπω ειναι να χειροτερευω. Παω ανα 3 μερες στην γιατρο μου για να κλαφτω (γιατι δεν αντεχω να με βλεπω σ αυτην την κατασταση) και το μονο που μου λεει ειναι ''υπομονη''. Εεεε αυτη η υπομονη ρε παιδια ειναι απλα μια απροσδιοριστια? Υπομονη κανω απο τον Σεπτεμβρη. Υποτιθεται οτι πηρα τα χαπια ωστε μεχρι τα Χριστουγεννα να ειμαι καλα, οχι τρις χειροτερα!! Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα? Και τωρα να σταματησω τα χαπια δεν γινεται.... Δηλ. κλαφτα Χαραλαμπε..... Συν τοις αλλοις επειδη οσο μπορω ασχολουμαι με διατροφες και τετοια οταν πρωτοπηγα εξετασεις ειχα 101χολ. και χωρις να αλλαξω διατροφικες συνηθειες πλεον εχω 157. Δεν ξερω...καπως μου ακουγεται κι αυτο. Τι να κανω? Λεω να παω και απο κανεναν αλλο γιατρο να ακουσω μια δευτερη γνωμη ή και ακομα να σταματησω την συγκεκριμενη γιατρο που πηγαινω. Αλλα ρε γαμωτο ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΤΣΙ!!!! Μπορουν οι γιατροι να καταλαβουν οτι ειμαστε ασθενεις? Και οτι το μονο που επιζητουμε ειναι να κανουν μια εγκυρη διαγνωση για την καταπολεμηση του προβληματος??? Και οχι διαγνωσεις του τυπου ''εεε παρε αυτα τα χαπια, μην ρωτας πολλα, απλα μην πινεις και μην τρως πιτσες και ξαναελα σε κανα τριμηνο να σου παρω το 100ευρω, αν δεν εχεις αυτοκτονησει ηδη απο την καταθλιψη σου'' !!!

Ουφ...τα πα και ησυχασα!!

Καταρχας ηρεμησε. Βαθιες ανασες... και ξεκιναμε... Προσωπικα επειδη εχω ταλαιπωρηθει με αλλης ειδικοτητας γιατρο για πολλα χρονια και ψυχολογικα ημουνα σκατα θα σου πω την αποψη μου οσον αφορα τους γιατρους και το αν θα πρεπει να τους αλλαξεις: σκεψου πως οι γιατροι βλεπουνε πολλα μα παρα πολλα περιστατικα. Το να δει μια περιπτωση ακμης [ή μια περιπτωση σαν τη δικη μου] που σε μας μπορει να φαινεται βουνο, γι αυτον θα ειναι θεμα ρουτινας. Καταλαβαινω πως ειναι να θελεις να τον τουφεκισεις τον αλλο γτ εσυ ζεις με το προλημα αυτο [οσο μικρο κι αν ειναι σε σχεση με αλλα] και εσυ το κουβαλας, οποτε κανεις μα κανεις δεν μπορει να μπει στη θεση σου. Βεβαια ο σωστος γιατρος θα πρεπει να κατσει να στα εξηγησει ολα. Και την πιο χαζη απορια σου. [κι ο ιδιος ειχε τις ιδιες χαζες αποριες καποτε και καθισε διαβασε και τα εμαθε ολα αυτα που ξερει συν η εμπειρια]. Σ' αυτο εχεις απολυτο δικιο και να το απαιτησεις απο τον γιατρο σου! Να κατσεις να ρωτας, να ρωτας... Τωρα οταν εισαι φρικαρισμενος και οι ερωτησεις σου ειναι του στυλ "ποτε θα δω αποτελεσμα" και "θα γινω καλα".. Τις περισσοτερες φορες, ειδικα οσον αφορα την ακμη, δεν ξερει κανεις ποτε και για ποσο θα ειναι καλα τα αποτελεσματα. Ηρεμησε, βαθιες ανασες παλι και προπαντως να σκεφτεσαι οτι δεν χαθηκε ο κοσμος! Αληθεια σου λεω πως δεν χαθηκε! Το σωστοτερο ειναι [κι αυτο εμπειρια απο μια φιλη] να επιλεξεις εναν γιατρο και να ακολουθησεις ΟΛΑ ΟΣΑ σου πει. ΟΛΑ και ΑΚΡΙΒΩΣ οπως σου τα πει. ΥΠΟΜΟΝΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ! Αν δεν την παλευεις κανε αυτο που κανουμε ολοι οταν δεν την παλευουμε: παρε τα φιλαρακια σου και δειτε 7 σιζον Σκραμπς-χοχο ή Μπεβερλι Χιλς ή οποιαδηποτε αλλη καμενια in a row. Θα τους πεις να παλουκωθουν να δουν μαζι σου ολα τα ντι-βι-ντι της γειτονιας! Παρε και υφος "κουταβακι" και θα τους ψησεις. Παρολα αυτα... εγω θα σου ελεγα να βρεις τροπους να μην το σκεφτεσαι και να χαλαρωσεις! Γιατι και η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο! Ξερεις ποσες γυναικες δεν μενουν εγκυες επι χρονια επειδη εχουν αυτο συνεχεια στο μυαλο τους???? Μα γιογκα θα κανεις... μα ται-τσι? Δεν ξερω, αλλα βρες τροπους να ξεκολλαει το μυαλο! Ξεκινα ορειβασια, πηγαινε ελευθερο καμπινγκ στον Ολυμπο, πηγαινε στα Λουτρα πανω [ερχομαι και γω εκει--μ' αρεσει :P ], αλλα μην καταθλιβεσαι βρε πουλι μου! Δλδ ειναι κριμας!

Εφοσον ακολουθησεις ΟΛΑ οσα σου πει ο γιατρος σου και δεν δεις αποτελεσμα.. τοτε και μονο τοτε απευθυνσου αλλου. Τωρα αφου ξεκινησες τη θεραπεια μην την κοβεις στη μεση. Ειναι απο τον πανικο σου ολα αυτα και πιο πολυ κακο θα κανει, παρα καλο. Ασε τις αυτοκαταστροφικοτητες και να σου βγει να κοψεις καμια φλεβα δες αυτο και γελα λεμε:

[αφου σκεφτομαι να τα υιοθετησω αυτα τα παιδακια αμα τα βρω :lol: :lol: ].

Ξεχνα τα ολα και διασκεδασε βρε παιδι μερες που ειναι!!!!! Βγες και σπαστα ολα λεμε!!!! Πανε σε κανα καλο ροκαδικο και κοπανησου απο τα νευρα σου και ξεδωσε!!!!!

Λεπον επειδη εισαι καρντασι αμα θελεις στειλε πμ να σου συστησω κανα καναν δερματολογο, διοτι με κατι σταφυλοκοκκους που ακομα να φυγουμε γαμω το Δια μου μεσα :anavwfwties: το εχω ψαξει λιγο το πραγμα τελευταιως! Παντως για να πουμε την αληθεια, με τα δερματικα και με την ακμη ειδικα δεν πολυφταινε και οι γιατροι. Υπαχουν διαφορες σχολες και ο καθε οργανισμος ανταποκρινεται διαφορετικα στα φαρμακα και μερικα ειναι αρκετα βαρια για να τα δινεις αιντε. Αναλογα βεβαια και με εικονα του αλλου ο καθε γιατρος κρινει. Απο φιλους και γνωστους αλλοι με την ιδια θεραπεια γινανε τελειως καλα και αλλοι ειχανε ενα σωρο παρενεργειες... Η ανατομια μας ειναι το πεπρωμενο μας, που ειπε και ο Σιγκμουντ! Τσιλ ομως... τροποι να αντιμετωπιστει η κατασταση υπαρχουνε. Απλως ηρεμησε και μην περιμενεις θαυματα! Και γω ταλαιπωρουμε με κατι σκατορμονικα [αν και δεν τα δινω πολυ σημασια] και τετοια προβληματα τα κουβαλας πανω κατω για χρονια! Στην μεγαλη απαλεψια διαβασε και το Τοστ Ζαμπον του Μπουκοφσκι να δεις εκει τι τραβαει ο ηρωας με βαρια ακμη και να ριλαξαρεις :P

Ψυχραιμια και μην τολμησεις να παθεις καταθλιψη ρε παιδι για μια ακμη--αφησε την για τπτ πιο σοβαρο... ααααντε χαμογελα να σε βρει το νεο ετος χαμογελαστο για γουρι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσφατα μια ανηψια μου 16,5 χρονών με πολυ ΗΠΙΑ ακμη, καμια απολύτως κύστη στο προσωπο ή στο σώμα, πηγε σε γνωστο δερματολόγο των Αθηνων.

Το παιδί θα χει δε θα χει 7-8 σπυράκια σε όλο του το πρόσωπο, αλλα είναι τελειομανής(ως εφηβος)....

Ο γιατρός της έγραψε το Accuran ή Roaccutan, της ειπε για θεραπεία 4μηνων κλπ, οτι δεν έχει παρενεργειες! κλπ

Την προειδοποιησα, οτι αυτό το φαρμακο είναι για παρα πολύ βαρειές περιπτώσεις ακμής, αλλα θέλει οριστική λύση και λέει αφου είναι γιατρός αυτός που το έδωσε κλπ...

Ρε παιδιά που θα παει επιτέλους αυτή η κατάσταση; Είναι δυνατόν να δίνουμε στην ηπια ακμή, χωρις ουτε καν την υποψία κύστης ROACCUTAN; Ελεος πια! Ποσο πια θα παιξουν με τις αδυναμιες και τα παθη των ασθενών!!

DO NOT FORGET THE MOST IMPORTANT THING ABOUT ISOTRETINOIN THERAPY:

TERATOGENICITY

THATS WHY IN UK, A DERMATOLOGIST CANNOT PERSCRIBE RETINOIDS UNLESS THEY ARE 100% SURE THAT THE FEMALE PATIENT IS NOT PREGNANT OR EVEN AT RISK OF PREGNANCY

THIS ALSO MEANS THAT THE FEMALE PATIENT HAS TO USE AT LEAST 2 EFFECTIVE CONTRACEPTIVE METHODS AND MOREOVER THEY HAVE TO BE TESTED WITH A PREGNANCY TEST EVERY 4 WEEKS.

PROBABLY THIS IS NOT A MAJOR CONCERN IN GREECE AS ABORTION IS A FIRST LINE TREATMENT FOR UNWANTED PREGNANCY!!!!!

OTHERWISE THE MAIN SIDE EFFECTS ARE:

-DRY MUCOUS MEMBRANES

-DRY EYES

-DRY SKIN

-NOSE BLEEDS

-SUN SENSITIVITY

-RAISED LFTS

-RAISED LIPIDS

FINALLY ISOTRETINOIN MAXIMUM DOSE SHOULD BE 1MG/KG/DAY.

FILIKA STAMATIS

Εδω και δεκα μερες εχω ξεκινησει θεραπεια με reducar (ισοτρετινοϊνη) 20mg. Εχω ηδη τα γνωστα συμπτωματα ξηροτητας του δερματος στην περιοχη γυρω απο τα χειλη και τα κοψιματα πανω στα χειλη. Ειναι λιγο εκνευριστικο αλλα πιστευω να αξιζει τον κοπο. Ειναι η πρωτη φορα που κανω τη θραπεια. Εχετε τιποτα να προτεινετε γιατ ην ξηροτητα των χειλιων και τα κοψιματα για να μην ειναι τοσο επωδυνο (γιατι καποιες φορες ποναει κιολας)?

Οσον αφορα το συγκεκριμενο φαρμακο το μονο που μπορω να πω απο συζητησεις με γιατρους και πολλους [μα πολλους φιλους] που το πηρανε ειναι πως:

1--η δοσολογια δεν ειναι η ιδια για ολα τα ειδη ακμης--το ανν θα πρεπει να παρετε τη συγκεκριμενη θεραπεια--δοσολογια και για ποσο καιρο ΜΟΝΑΧΑ Ο ΘΕΡΑΠΩΝ ΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ.

2--παρολο που δεν ειναι ξεκαθαρισμενο το τι προκαλει ακμη [ναι ναι υπαρχουν καποιοι προδιαθεσικοι παραγοντες], αλλα θα πρεπει πριν απ ολα να πχ γινεται ενας ορμονικος ελεγχος σε γυναικες για δουμε αν μπορει να αντιμετωπιστει και με αλλους τροπους η ακμη πριν φτασουμε στην βαρια θερεπεια. Επισης το σωτο ειναι αρχικα να ξεκινατε με τοπικες θεραπειες πριν περασετε στην απο του στοματος θεραπεια.

3--για την ξηροτητα του δερματος... ΒΑΖΕΛΙΝΗ 9282938 φορες τη μερα. Υπαρχει ειδικη και για τα χειλια με γευση φραουλιτσα [μιαμ μιαμ] :P

4--ηπατικος ελεγχος γινεται καθε 2μηνο ή τριμηνο και η εγκυμοσυνη θα πρεπει να αποφευγεται για 1 χρονο [ενταξει δεν ειναι κατι τραγικο και το επισημαινουν ΟΛΟΙ οι γιατροι πιστευω]

5--απο προσωπικη εμπειρια μια καλη αισθητικος ειναι παντα χρησιμο σε ΗΠΙΕΣ μορφες ακμης μαζι με την θεραπεια με ματζουνια και κρεμες--ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ! ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΑΛΗ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΚΑΛΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ--αυτο το λεω απο προσωπικη εμπειρια και οχι ως φοιτητρια ιατρικης καθως οι γνωσεις μου σε ιατρικο επιπεδο δεν ειναι και πολλες--απλα απο τους απειρους φιλους που εχουν παρει ισοτρετινοινη οι 9 ειναι υπερευχαριστημενοι και η 1 ειχε παρενεργειες και απλα το εκοψε.

Το θεμα ειναι να πατε σε γιατρο της εμπιστοσυνης σας και να κανετε ο,τι σας πει. Να ρωτησετε τι ειναι το συγκεκριμενο φαρμακο. Να σας εξηγησουν τι ειναι η ακμη--τι παρενεργεια μπορει να εμφανισετε με το να παιρνετε το φαρμακο και μετα απο ποσο καιρο μαξιμουμ θα αρχισετε να βλεπετε αποτελεσματα. Δεν θελει πανικο και προπαντως οχι κατηφεια ρε παιδιααααα.... ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ λεμε και μην πεφτετε! Βοηθαει και αυτο πολυ λεμε! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΜΗ...ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΚΥΣΤΙΚΗ ΑΚΜΗ, ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ, ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ, ΑΝΤΙΣΥΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΑΝΔΡΟΓΟΝΑ-ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ-, ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ROACCUTAN ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕ Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ....ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΠΙΡΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ..

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ, ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΑΛΙ Η ΑΚΜΗ..

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? φΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ, ΠΑΛΙ ΑΚΜΗ, ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αρχή κόψε το κάπνισμα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν έχεις σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, τη θεραπεία θα την καθορίσει συνήθως ο Ενδοκρινολόγος ή ο Γυναικολόγος σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα εγω με τη σειρα μου θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια.Παιρνω Accuran εδω και 5 μηνες περιπου και πηγα στον δερματολογο μου και μου ειπε να σταματησω τα χαπια παρ'ολο που δεν εχω φτασει την τελικη δοσολογια και μου λειπουν περιπου 1000mg(οι εξετασεις μου ηταν κανονικες).ξαναπηρα τηλεφωνο για 2η επιβεβαιωση και παλι τα ιδια μου ειπε.Επισης μου ειχε πει στην αρχη της θεραπειας οτι οταν τελειωσω με τα χαπακια δεν προκειται να ξαναβγαλω σπυρακια ομως αραια και που βγαζω κανενα.ειναι φυσιολογικο?να συνεχισω τα χαπια η οχι?ακομα μου ειπε για μια καινουρια θεραπεια που γινεται σε 2 συνεδριες για τα σημαδια, η οποια χρησημοποιει ενα μηχανηματακι με κατι βελονες που μπαινουν στο προσωπο σου και ετσι παραγεται περισσοτερο κολλαγονο με αποτελεσμα να εξαφανιζοντα τα σημαδια.οποιος εχει καποιο καλο link για αυτη την καινουρια θεραπεια η καποια προσωπικη εμπειρια η απο καποιο γνωστο του παρακαλω ας μου πει.ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ACCURAN ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ 4ΜΗΝΗ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΤΙΣ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΞΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ, ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΗΞΗΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ, ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ, ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ. ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟ ACCURAN ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΝΩ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Η' ΟΧΙ??? ΑΠ'ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΧΟΣ. ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.. ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΥΤΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ? ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γειά σε όλους !

Είμαι 16 χρονών και εδώ και 10 μέρες παίρνω τα χάπια Isotroin (ισοτρετινοίνη )20 mg/day που μου έδωσε ο δερματολόγος και έχω παρατηρήσει μία μεγάλη έξαρση στην ακμή μου ! Δεν είχα ποτέ πάρα πολλά σπυράκια αλλά αρκετά σημαδάκια. Είναι φυσιολογικό ? θα φύγουν? Είχατε παρόμοιο σύμπτωμα?

Επίσης , make up καλυπτικο επιτρέπετε??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως στην αρχή της θεραπείας παρουσιάζεται μία προσωρινή έξαρση, είναι "φυσιολογικό". Με τα make up δεν ξέρω να σου πω.... σε δέρμα που δεν έχει "ανοίξει" (δηλαδή πληγή) δεν θα πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν όμως υπάρχουν μικρές πληγές καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με τον δερματολόγο σου να σου συστήσει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα

Ειμαι 30 χρονων, και στα 17 μου, ο γιατρος μου ειπε να παρω τα roaccutan. Τα συμπερασματα στα γρηγορα:

Κατα την διαρκεια της θεραπειας, ειχα τρελη εξαρση στο προσωπο, σε κατασταση να μην μπορω να βγω απο το σπιτι (ημουν φοιτητης στην Αγγλια). Σπυρια (τροπος του λεγειν) 2-3 εκατοστων, το ενα κατω απο το ματι και εμποδιζε την οραση γιατι ηταν μεγαλο και σε υψος. Μετα, το κλασικο σκασιμο στα χειλη. Και μετα, το κυριοτερο συμπτωμα: ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ! απο τοτε, εμφανιζονται 1-2 σπυρακια ανα 6μηνο και αν. Στην πλατη εχω καποια περισσοτερα, αλλα δεν με πολυαπασχολει, μιας και στο προσωπο ηταν το μεγαλο προβλημα. Εκανα την θεραπεια η για 3 η για 6 μηνες, δεν θυμαμαι να πω την αληθεια. Και συν τοις αλλοις, το ειχα παρακανει και με το αλκοολ εκεινο τον καιρο (μικρο παιδι στην αγγλια, κακες παρεες, ξερετε τωρα :P)

Οσον αφορα την αναπτυξη, πριν ξεκινησω, πηγα σε ενδοκρινολογο, ο οποιος αφου με εξετασε, ειπε οτι εχω να παρω 2-3 ποντους ακομα. Ακομα τους περιμενω :(

Τελος, οσον αφορα τα μονιμα συμπτωματα, εχω διαταραχες στο εντερο (πολυ κλασιμο ρε παιδακι μου!). Δεν ηξερα οτι μπορει να σχετιζεται, αλλα διαβασα οτι μπορει να ειναι μια απο τις μονιμες παρενεργειες του φαρμακου σε καποιες περιπτωσεις

Εν κατακλειδι, το συνιστω μονο εαν υπαρχει λογος για να το παρει κανεις. Αν δεν ειναι βαρια η περιπτωση και καποιος κλαιγεται για 1 σπυρακι, τοτε καλυτερα να κανει υπομονη μεχρι να φυγει και να μην παει σε δραστικες λυσεις. Τωρα, αν καποιος εχει βαριας μορφης ακμη, το συνιστω με κλειστα τα ματια.

Αυτα. παω να φαω τα σουβλακια μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Γεια σας,

Ειμαι 24 χρονων και πριν 2 χρονια πηρα τα Rotrem ( τα πηρα κατα την διαρκεια του καλοκαιριου). Στην αρχη ειχα και εγω αυτη την ξηροδερμια αλλα δεν ειχα καμια παρενεργεια. Τα πηρα για 7 μηνες και καθαρισα εντελως.

Μου ειχαν μεινει μονο τα σημαδια..

Ολα ηταν τελεια μεχρι που αρχισα να βγαζω σπυρακια το ιδιο οπωε παλια. Πηγα στον δερματολογο μου και μου ειπε οτι ειμαι στο 3% της αποτυχιας. Στο μεταξυ εχω προβλημα με τις κυστες μου και περυσι εκανα εγχειρηση ενδομητριωση.

Τωρα συνεχιζω συνεχεια να βγαζω σπυρακια και πηγα σε ενα αλλο δερματολογο και μου ειπε οτι πρεπει να τα ξαναπιω και μου εχει δωσει τα Isotroin,

Μπορω να τα καναπιω μετα απο 2 χρονια??

τι να κανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...
On 26/4/2010 at 11:49 ΜΜ, annamariia said:

Γειά σε όλους !

Είμαι 16 χρονών και εδώ και 10 μέρες παίρνω τα χάπια Isotroin (ισοτρετινοίνη )20 mg/day που μου έδωσε ο δερματολόγος και έχω παρατηρήσει μία μεγάλη έξαρση στην ακμή μου ! Δεν είχα ποτέ πάρα πολλά σπυράκια αλλά αρκετά σημαδάκια. Είναι φυσιολογικό ? θα φύγουν? Είχατε παρόμοιο σύμπτωμα?

Επίσης , make up καλυπτικο επιτρέπετε??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειαα , και εγώ πρόσφατα άρχισα την θεραπεία .Ρώτησα τον δερματολόγο και έψαξα σε πολλές πηγες για το τι πρέπει να κάνω .  Τα έντονα σπυράκια στην αρχή της θεραπείας είναι απολύτως φυσιολογικά , μου είπε ο δερματολόγος πως θα υπάρξει έξαρση την πρώτη εβδομάδα διότι καθαρίζεται το δέρμα από μέσα και έτσι εμφανίζονται απότομα αρκετά , μην τα πειράξεις και εάν παρουσιαστεί ξηροδερμία βάλε ενυδατική που έχει ως βάση το νερό και πολυυυυ liposan 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.