Jump to content

Ισοτρετινοϊνη


king_of_the_castle

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

emsexwars Μόλις τελείωσα την θεραπεία με tretin και έκανα σήμερα την τελευταία αιματολογική.Τα αποτελέσματα είναι τέλεια το πρόσωπό μου έχει καθαρίσει πλήρως και η αυτοπεποίθησή μου είναι στο ζενίθ της!!Πρίν από 3 χρόνια είχαν ξεκινήσει τα προβλήματά μου με την ακμή στην ηλικία των 22 και ακολούθησα τότε την θεραπεία με τα roaccutan για 6 μήνες.Τα αποτελέσματα ήταν το ίδιο εκθαμπωτικά αλλα τον Οκτώβριο του 2007 στην περιοχή του πιγουνιού και γύρω από το στόμα άρχισα πάλι να γεμίζω κύστες......... emconfused .......Έτσι επείδή τον Ιούνιο θα παντρευτώ και επειδή και μόνο που με σκεφτόμουν νύφη με κύστες και πυα με έπιανε τρέλλα αποφάσισα να ξεκινήσω και πάλι την θεραπεία ελπίζοντας αυτήν την φορά να αντιμετωπιστεί μια για πάντα το πρόβλημα! Όσον αφορά τις παρενέργειες αυτό που αντιμετώπισα πιο έντονα αυτήν την φορά ήταν οι πόνοι στην πλάτη και στις αρθρώσεις,ρινοραγία καθημερινή και φυσικά το σκάσιμο των χειλιών...... Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ....ΒΑΖΕΛΙΝΗ ούτε λιποζαν ουτε τίποτα άλλο....Βαζελίνη ανα τακτά χρονικά διαστήματα και στα χείλη και στα ρουθούνια για να αντιμετωπίσετε την ξηρότητα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ούτε και έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.Το μόνο που παρατήρησα σε σχέση με την στοματική κοιλότητα είναι ότι αραιά και που εμφάνισα κάποιες κουκίδες κόκκινες στο εσωτερικό των χειλιών μου το οποίο σε μια μέρα το πόλύ είχε κιόλας εξαφανιστεί....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιρνω εδω και μια βδομαδα roaccutan αλλα το μονο αποτελεσμα ήταν η ξηροτητα μου.Μετα απο ποσο καιρο θα μπορεσω να δω σημαντικη διαφορα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΜΕ ΚΥΣΤΙΚΗ ΑΚΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΠΟΥ Η 7 ΜΗΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜE ΙΣΟΤΡΕΤΙΝΟΙΝΗ(ACCUTAN) ΔΕΝ ΕΦΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. ΜΟΝΟ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ... ΤΙΣ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.

ΤΩΡΑ, 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΕ TA ACCUTAN, ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΜΟΝΟ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ.

ΦΥΣΙΚΑ ΗΜΟΥΝ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΠΕΦΕΡΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΑΝΑ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΗΝ ΑΚΜΗ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ, ΟΣΟΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΙΣΟΤΡΕΤΙΝΟΙΝΗ, ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΤΙ ΛΕΝΕ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε υπομονή τη δεύτερη φορά που θα λάβεις το ρετινοειδές για 6-7 μήνες θα ανταποκριθείς καλύτερα.Είναι νωρίς ακόμη.Κάνε υπερηχο για πολυκυστικές και αν έχεις τελικά να πάρεις αντισυλληπτικά.Να βάζεις λιπαντική στα χείλια και το βλεννογόνο της μύτης, να μη φοράς φακούς επαφής,να αποφεύγεις τον ήλιο και μην τραυματίζεσαι.Όσο για τα ψυχολογικά , ξέρεις ότι προκαλεί περιορισμένη κατάθλιψη που υποχωρεί με το πέρας της αγωγής.Ηπατικό και λιπιδαιμικό προφίλ κάνε σε 2 μήνες και μετά σε 3 μήνες.Είναι τερατογόνο αλλά σε 3-4 μήνες είσαι οκ! Οι Βρετανοι λένε σε λιγότερο!!Όλα θα πάνε καλά.Μετά το ρετινοειδες θα κάνεις ένα πιλιγκ και θα γίνεις αστέρι!Καλή υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

χαιρετω και γω! διαβασα ολα τα ποστ σχετικα με το roaccutan και μιας που θα το αρχισω απο τον σεπτεμβρη, θελω να ρωτησω εαν εκτος απο την ακμη , διορθωνει και το κοκκινο προσωπο... εδω και 9 χρονια εχω αλλαξει 5 γιατρους και κανενας δεν μου εδωσε αυτην τη θεραπεια, παρα μονο καυστικες αλοιφες, αλοιφες ενυδατικες και αντηλιακα... με αποτελεσμα το προσωπο μου τωρα να ειναι μονιμα κοκκινο, παρολο που ακμη δεν εχω σχεδον καθολου πλεον [ειμαι 23χρ].

βεβαια ειμαι και με αρκετα σημαδακια, αλλα η κοκκινίλα ειναι απιστευτα εκνευριστικη γιατι φαινομαι ολη την μερα σαν να βγηκα μολις απο το γυμναστηριο και εχοντας τρεξει 100χιλιομετρα :ρ

μου ειχαν δωσει βεβαια μια αλοιφη σαν στοκο , μονο το τριψιμο που εκανα το πρωι να την ξεβγαλω απο το πρόσωπο μου με κοκκίνιζε περισσοτερο...

ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά! Νέος & γω! Λοιπόν, έχω ακμή απ'τα 13 μου & τώρα είμαι 18... emconfused οπότε καταλαβαίνεται ότι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στην εφηβεία είχα σπυράκια! Πήγαινα σε μια δερματολόγο η οποία με βοήθησε αρχικά, αλλά έπειτα, εντάξει, δεν μπορώ να πω ότι είχα θεαματικά αποτελέσματα... Σήμερα άλλαξα δερματολόγο και του είπα ότι διάβασα στο internet για την ισοτρετινοίνη και συμφώνησε ότι πρέπει να την πάρω αλλά μετά τον Σεπτέμβριο. Τώρα μου έδωσε τα χάπια Minocin. Καλά είναι? Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τις παρενέργειες που αναφέρονται για την ισοτρετινοίνη. Για το συκώτι κλπ.. Αφού τελειώσει η θεραπεία επαναφέρεται ο οργανισμός στην αρχική του κατάσταση? Και για τα σπυράκια θα χρειαστεί να ξαναβάλω κρέμες και τέτοια? Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα να έχουμε!

Χθες ξεκίνησα το Roaccutan των 20 mg, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά μου είπε ο δερματολόγος να κάνω αυτήν την θεραπεία..

φοβάμαι όμως γιατί παλιά είχα κάποιο πρόβλημα με το στομάχι μου, είχε κανείς από εσάς κάποια ενόχληση στο στομάχι?

Όσο για το αποτέλεσμα δεν ξέρω ειλικρινά.. αλλά μακάρι γιατί είμαι 24 χρ. και με το να βγαίνουν συνέχεια σπυράκια με κάνει να νιώθω κάπως αμήχανη..

Τα αποτέλεσμα φαίνονται άμεσα ή μετά από κάποιους μήνες? Μου πρότεινε να παίρνω το πρωί και το βράδυ.. εάν το πάρω κατά τις 6 ή 7 θα υπάρχει πρόβλημα??

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιο μέλος στις ερωτήσεις μας.. γιατί βλέπω ότι τελευταία δεν απαντάει κανείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χαίρετε, είμαι 23 κ εδω και 4 μηνες εμφανισα ακμη οχι ομως βαρια ουτε με κυστες, ειναι τοπικα σπυρακια που αλλοτε φαινονται περισσοτερο κ αλλοτε λιγοτερο. Δεν ειναι πολυ εντονο το προβλημα, ειναι κυριως αισθητικο. Απο δερματολογο εκανα θεραπεια 1 μηνα με fucidin αντιβιωση και τοπικα fusicort και αν και στην αρχη βελτιωθηκε, μετα παλι τα ιδια. Εχουμε αποκλεισει τις πολυκυστικες ωοθηκες. Ακουσα για roaccutane ομως είναι η μόνη λύση?? Εχω απογοητευτει παρα πολυ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω ειχα μεγααλο προβλημα ακμης, κυστικης μαλιστα απ'τα 13 περιπου. Αφου δοκιμασα ενα σωρο κρεμες αντιβιωσεις οι οποιες ειχαν ως επι το πλειστον παροδικο αποτελεσμα κατελειξα στα 17(γ λυκειου) να δοκιμασω και raccutan. το τελικο αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο(τον πρωτο καιρο της θεραπειας υπηρξε μια εξαρση της ακμης. Οσον αφορα τις παρενεργειες εκανα μια υπολιπιδαιμικη διαιτα (ομοια με αυτη οσων εχουν αυξημενη χοληστερολη και τριγλυκεριδια)και εξετασεθς αιματος καθε μηνα γιατι εμπλεκεται στο μεταβολισμο των λιπιδιων...εμφανισα απολεπιση-ξεφλουδιζαν τα χειλη και το προσωπο μου ενω εμφαινισα ηπιο εκζεμα στον πηχη(για το οποιο πηρα τοπικα στεροειδη).Για το συγκεκριμενο φαρμακο υπαρχουν και αλλες ανεπιθυμητες ενεργειες(και ψυχωσικες λεγεται) ωστοσο εγω δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα. Ειναι αποτελεσματικο ομως εμενα δεν εξαλειφθηκε ολοκληρωτικα η ακμη<συμβαινει να απαιτειται και δευτερη επαναληπτικη χορηγηση του φαρμακου> ωστοσο η διαφορα ηταν εντυπωσιακη... Κι αν ρωτας εμενα δε μετανιωνω την ταλαιπωρια που τραβηξα σε σχεση με το οφελος. φυσικα υπαρχουν κινδυνοι οπως με ολα τα φαρμακα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε, είμαι 23 κ εδω και 4 μηνες εμφανισα ακμη οχι ομως βαρια ουτε με κυστες, ειναι τοπικα σπυρακια που αλλοτε φαινονται περισσοτερο κ αλλοτε λιγοτερο. Δεν ειναι πολυ εντονο το προβλημα, ειναι κυριως αισθητικο. Απο δερματολογο εκανα θεραπεια 1 μηνα με fucidin αντιβιωση και τοπικα fusicort και αν και στην αρχη βελτιωθηκε, μετα παλι τα ιδια. Εχουμε αποκλεισει τις πολυκυστικες ωοθηκες. Ακουσα για roaccutane ομως είναι η μόνη λύση?? Εχω απογοητευτει παρα πολυ..

Δεν εχεις ενδειξη για roaccutan ακομα.

Οι αλοιφές φουσιδικού σπανίως είναι αποτελεσματικές γιατί το φάρμακο κάνει πολύ γρήγορα αντοχή.

Να προτιμάς συνδυασμούς φαρμάκων που δεν κάνουν αντοχή. εχουμε αναφέρει σαν παράδειγμα την indoxyl (κλινδαμυκίνη+υπεροξείδιο του βενζολίου) και καλόπλύσιμο με ενα ήπιο αντισηπτικο (Ampitasol).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε, είμαι 23 κ εδω και 4 μηνες εμφανισα ακμη οχι ομως βαρια ουτε με κυστες, ειναι τοπικα σπυρακια που αλλοτε φαινονται περισσοτερο κ αλλοτε λιγοτερο. Δεν ειναι πολυ εντονο το προβλημα, ειναι κυριως αισθητικο. Απο δερματολογο εκανα θεραπεια 1 μηνα με fucidin αντιβιωση και τοπικα fusicort και αν και στην αρχη βελτιωθηκε, μετα παλι τα ιδια. Εχουμε αποκλεισει τις πολυκυστικες ωοθηκες. Ακουσα για roaccutane ομως είναι η μόνη λύση?? Εχω απογοητευτει παρα πολυ..

Δεν εχεις ενδειξη για roaccutan ακομα.

Οι αλοιφές φουσιδικού σπανίως είναι αποτελεσματικές γιατί το φάρμακο κάνει πολύ γρήγορα αντοχή.

Να προτιμάς συνδυασμούς φαρμάκων που δεν κάνουν αντοχή. εχουμε αναφέρει σαν παράδειγμα την indoxyl (κλινδαμυκίνη+υπεροξείδιο του βενζολίου) και καλόπλύσιμο με ενα ήπιο αντισηπτικο (Ampitasol).

Σε ευχαριστώ.....θα το δοκιμάσω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηταν σταφυλοκοκκος κ οχι σε αρχικο σταδιο το οποιο, ειπε ο γιατρος, βγαινει απο εντονη ψυχολογικη πιεση

klarifar για 20 μερες, λοσιον κ κρεμα φτιαχτα απο φαρμακοποιο κ ακριβα....

Δυσκολα τα πραγματα..

:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γεια σας εχω κανει ηδη τη 8εραπεια αλλα οχι ολοκλιρωμενη μονο για 5 μηνες, επειτα απο συμβουλη της δερματολογου (διοτι ηταν ιουλιος)

εχω σταματησει απο τν ιουλιο07 αλλα τα σπυρακια επανηλ8αν. απ οτι 8υμαμαι ι 8εραπεα με τα χαπια ηταν καλη αν και ειχε αρκετεσ παρενεργειες(τριχοπτωση,κατα8λιψη)

ηταν μετρια ακμη και οχι σοβαρης μορφης. εχω ακουσει και για την περιπτωση οπου εξαφανιστηκαν τελειως αλλα και για αυτουσ που επνηλ8ε και ξανακανουν

τη 8εραπεια μονο που τουσ συνεβη ξανα μετα απο 2 χρονια. τι μπορω να κανω εχς απελπιστει???(ειμαι 20 χρονων και επαιρνα τα roaccutan tvn20 και στη διαρκεια μοθ

χορηγησε και των 10 διοτι μοθ ειπε οτι ηταν αιτια για σπασμενα αγγεια στα ματια οι εξετασεις μοθ ηταν καλες συνεχως δν ειχαν πεσει ποτε κατς απο τα ορια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι να υπενθυμισω την ανακοινωση που εχουμε στην ενοτητα μας

Παγια αρχη του φορουμ ειναι να μη δινονται ιατρικες συμβουλες.Σας συνιστουμε να απευθυνθειτε στο γιατρο που σας παρακολουθει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά γνωρίζει κάνεις για την κρέμα τρετινοινη?κατά πόσο ασφαλής είναι?ήθελα να ανοίξω θέμα αλλά τώρα το είδα..την έδωσε την ξαδέλφη μου ο δερματολόγος..

διάβασα για τερατογένεση και ανησύχησα.γενικά δεν ξέρω και πολλά για αυτές τις ουσίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια κανετε πολυ καλη δουλεια...!

εχω ενα προβληματακι,περνω εδω και 2 μηνες accuran τη δοση των 20, ξερω οτι πρεπει να αποφευχθει με καθε μεσο μια εγκυμοσυνη για το λογο αυτο εχθεσ επειτα απο σεξ.επαφη αποτυχιμενης προφυλαξης πηρα "το χαπι της επομενης ημερασ" γνωριζετε τι επιπτωσεισ μπορει να εχει σε συνδιασμο με τα χαπια για την ακμη? θα εκτιμουσα μια 2η γνωμη αν και ο γυναικολογος ηταν καθησυχαστικος μιας κ ειναι η πρωτη φορα που κανω χρηση του συγκεκριμενου σκευασματος.... ευχαριστω πολυ

Τροποποιήθηκε από doraki
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω τα γραφω εγω τα διαβαζω!

Greekmeds.gr

GreekΜeds - Ανεξάρτητη Ιστοσελίδα Φοιτητών Ιατρικής και Νέων Ιατρών

Λες λοιπον ο γυναικολογος σου να μην ξερει τη δουλεια του;Αν το πιστευεις αλλαξε γιατρο και μη ρωτας σε ενα φορουμ που ειναι για φοιτητες και για γιατρους που μολις πτυχιωθηκαν ΧΩΡΙΣ να εχουν κανει ειδικοτητα!

Ευχαριστω πολυ κι εγω :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεία σας παιδεία.Είμαι 18 χρονών και έχω ακμή που με ταλαιπωρεί από τα 13(2α γυμνασίου).Αφού η ακμή μου πέρασε ένα στάδιο υποχώρησης το καλοκαίρι που πέρασε επανήλθε.Πήγα στην δερματολόγο που πήγαινα όλα αυτά τα χρόνια παρόλο που ποτέ δεν είσα σπουδαία αποτελέσματα και τις είπα να μου γράψει καμιά καλύτερη κρέμα γιατί οι προηγούμενες δεν κάναν τπτ(για τα χάπια δεν γνώριζα ακόμα).Φυσικά οι κρέμες τις δερματολόγου(νύχτα το πήρε το πτυχίο;;;)όχι μόνο δεν κάνανε τπτ αλλά επειδινόνανε την κατάσταση και τις πέταξα.Άρχισα να δοκιμάζω ότι έυρισκα στα φαρμακεία και στα σούπερ-μάρκετ.Δοκίμασα τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα ενώ η ακμή χειροτέρευε.Τελικά αποφάσισα να πάω σε άλλο δερματολόγο.Με το που πάτησα σε εκείνον μέσα σε 2 λεπτά έβγαλε ο τύπος το συμπέρασμα - χάπια με ισοτρετινοινή.Κάτα το στάδιο που έψαχνα μόνος μου τρόπους να απαλλαγώ μου είχαν συσ΄τήσει τα χάπια αυτά.Έχοντας ακούσει λοιπόν για τις παρενέργεις(και μάλιστα όχι όλες - μόνο για την εξέταση άιματος και τα σκασμένα χείλη)του είπα αρχικά όχι αλλά αφού το σκέφτηκα λέω τι έχω να χάσω(λεφτά βέβαια αλλά είχα ταλαιοπωρηθεί τόσο με ψευτοκρέμες που δεν με ένοιαζε).Οι εξετάσεις αίματος βγήκαν καλές και έτσι τα άρχισα πριν 5 μέρες.Διαβάζωντας το φυλλάδιο που έχουνε μέσα φρίκαρα,τόσες γνωστές παρενέργεις και μάλιστα με μεγάλη συχνότητα και λέω ας ψάξω στο διαδύκτιο και βρήκα εσάς.Αλλοι ευχαριστημένοι άλλοι όχι όλοι συμφονούνε στις παρενέργειες.Τι να σας πω.5 μέρες τα παίρνω και έχω την εντύπωση πως με πειράζουν στο στομάχι.Λιποζάν έχω αρχίσει είδη γιατί είναι κ χειμώνας οπότε λέω ασ το αρχίσω.Εδώ ακούω να λέτε για πόνους στην πλάτη και στους μυες για ξηρό πρόσωπο(αυτό μοπορεί να ειναι και καλό καθώς έχω πάρα πολύ λιπαρό δέρμα) και τόρα διάβασα που λέτε και για τριχώπτοση ακόμα και για κατάθληψη.Τι γίνεται τελικά με αυτά τα χάπια;Αξίζει να ρισκάρουμε την υγεία μας;Ο δερματολόγος μου μου τα έδωσε χωρίς δεύτερη λέξη και τώρα μαθένω όλα αυτά.Αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί τόσο και δεν είχα πρόβλημα με την ακμή θα τα πετούσα τωρα.Κάποιος άλλος έγραψε ότι δεν κάνει να τρώμε ζάχαρη και ξηρούς καρπούς και λιπάρά;ισχύει αυτό;;;Α και για να μη ξεχνιόμαστε εμένα μου έγραψε κάτι που δεν αναφέρατε ένα χάπι το ACNOGEN isotretinoin 20mg και να παίρνω πρωί - βράδυ από ένα χάπι.Για να δουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 21ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΥ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ ΤΟΣΟ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ..

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΟΛΛΕΕΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΠΟΛΛΑ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ,ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ "ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ" ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΚΑΝΕ "ΚΑΤΙ".ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΑΖΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΜΑΞΙΛΑΡΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΕΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..

ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ...ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ...ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ..ΔΕ ΛΕΩ ΕΙΧΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ..

ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ACCURAN...ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ...ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΛΙΓΑΚΙ ΑΥΞΗΜΕΝΑ ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΣΥΛΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΚΜΗ..

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ACCURAN..ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΓΧΩΣΑΝ... ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΛΕΩ ΑΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΩ ΟΤΙ "ΙΣΩΣ ΕΠΡΕΠΕ..".

ΠΑΝΤΩΣ Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΠΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΡΟΔΕΡΜΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ,ΟΤΙ ΙΙΙΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΤΩΝΕΙ Η ΜΥΤΗ ΜΟΥ ΛΙΓΑΚΙ,ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΑΜΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΟΚ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ....

ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΚΑΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΗ. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΗΞΕΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΕς ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ.ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ 8 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΞΕΡΕΝΟΝΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνω κ εγω ισοτρετινοινη εδω κ ενα μηνα.

Εχω σκασμενα χειλη κ καμια αλλη παρενεργεια.Αν και πριν τα παρω φοβομουν παρα πολυ απο αυτα που ακουγα κ διαβασα, τελικα δεν εχουν ολοι αυτες τις επιπτωσεις.

Το προβλημα μου δεν ηταν τοσο πολυ εντονο και η κατασταση δε χειροτερεψε, οπως λενε, στην αρχη.Υπαρχει βελτιωση αλλα δεν εξαφανιστηκε και τελειως. Ο γιατρος λεει πως θα φυγουν ....

Η μονη μου ανησυχια ειναι το θεμα εγκυμοσυνης, οχι τωρα (γιατι ελεγχεται) αλλα στο μελλον.

Ας ελπισουμε να περασει τελειως γιατι δεν παει αλλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.