Jump to content

Ισοτρετινοϊνη


king_of_the_castle

Recommended Posts

Μετα απο 3.5 μηνες ληψης Isotroin (20mg) τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα. Βεβαια δεν ειχα καποια βαρια μορφη ακμης, αλλα εστω και αυτα τα λιγα ηταν ενοχλητικα. Χαλαλι στα συμπτωματα του φαρμακου αφου πλεον βλεπω το προσωπο μου να ειναι γυαλι παλι! Θα συνεχισω τη θεραπεια για 1 μηνα περιπου ακομη.

Τωρα αρχισα να χρησιμοποιω Skinoren γιατι οντως εχω στο προσωπο καποια κοκκινα σημαδια. Τι λετε θα κανει δουλεια ωστε να εξαφανιστουν τελειως???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Προσφατα μια ανηψια μου 16,5 χρονών με πολυ ΗΠΙΑ ακμη, καμια απολύτως κύστη στο προσωπο ή στο σώμα, πηγε σε γνωστο δερματολόγο των Αθηνων.

Το παιδί θα χει δε θα χει 7-8 σπυράκια σε όλο του το πρόσωπο, αλλα είναι τελειομανής(ως εφηβος)....

Ο γιατρός της έγραψε το Accuran ή Roaccutan, της ειπε για θεραπεία 4μηνων κλπ, οτι δεν έχει παρενεργειες! κλπ

Την προειδοποιησα, οτι αυτό το φαρμακο είναι για παρα πολύ βαρειές περιπτώσεις ακμής, αλλα θέλει οριστική λύση και λέει αφου είναι γιατρός αυτός που το έδωσε κλπ...

Ρε παιδιά που θα παει επιτέλους αυτή η κατάσταση; Είναι δυνατόν να δίνουμε στην ηπια ακμή, χωρις ουτε καν την υποψία κύστης ROACCUTAN; Ελεος πια! Ποσο πια θα παιξουν με τις αδυναμιες και τα παθη των ασθενών!!

DO NOT FORGET THE MOST IMPORTANT THING ABOUT ISOTRETINOIN THERAPY:

TERATOGENICITY

THATS WHY IN UK, A DERMATOLOGIST CANNOT PERSCRIBE RETINOIDS UNLESS THEY ARE 100% SURE THAT THE FEMALE PATIENT IS NOT PREGNANT OR EVEN AT RISK OF PREGNANCY

THIS ALSO MEANS THAT THE FEMALE PATIENT HAS TO USE AT LEAST 2 EFFECTIVE CONTRACEPTIVE METHODS AND MOREOVER THEY HAVE TO BE TESTED WITH A PREGNANCY TEST EVERY 4 WEEKS.

PROBABLY THIS IS NOT A MAJOR CONCERN IN GREECE AS ABORTION IS A FIRST LINE TREATMENT FOR UNWANTED PREGNANCY!!!!!

OTHERWISE THE MAIN SIDE EFFECTS ARE:

-DRY MUCOUS MEMBRANES

-DRY EYES

-DRY SKIN

-NOSE BLEEDS

-SUN SENSITIVITY

-RAISED LFTS

-RAISED LIPIDS

FINALLY ISOTRETINOIN MAXIMUM DOSE SHOULD BE 1MG/KG/DAY.

FILIKA STAMATIS

Hi! since you know about this medicine, I'd like to ask you something. I'm 24 years old and I'm having problems with my skin since I was 12 years old. However only when I was 18 I started taking Minocin and apply Noreskin, Stiefotrex and lots of different medicines that just wouldn't work. Recently a friend of mine told me about Roaccutan and I visited the doctor to ask him about it but he proposed Accuran instead. Is there any difference between the two medicines? I'm tired of not having a clear face but I don't want to risk allergies or mycosis (I had those with the other medicines I was taking) without results. Do you think Accuran is as effective as Roaccutan? Or should I insist on taking Roaccutan just to be sure...I see that the side effects are the same...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώπωωωωω έχει ανέβει το επίπεδο του φόρουμ. Σα δορυφορικό συμπόσιο έχουμε γίνει :-)

Απ'ότι έχω καταλάβει η δερματολογία είναι πολύ "φλου" ειδικότητα και γι'αυτό δε μπορείς να βρείς καλό γιατρό. Ίσως αν πήγαινε στο Συγγρο να είναι σαφώς καλύτερη η θεραπεία, γιατί οι καθηγητές εκεί, δεν πειραματίζονται. Είχα ξάδερφο με μυκητίαση και ιδιωτική ιατρός του έδωσε κορτιζόνη. Εκεί τον έσκισε στην κυριολεξία :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ειναι η λυση΄

3 μηνες αλοιφη BENZAC-W Η BREVOXYL Η οποια περιεχει υπεροξειδιο του βενζυλιου

καθε πρωι και βραδυ

+

δοξυκυκλινη απο το στομα 1χ100mg

+οχι πολλα νερα,ξυρισμα,ερεθισμοι.

+

Πολυ sex για να πεσουν οι ορμονες!!!!(Αυτη η θεωρια ειναι δικια μου:rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ειναι η λυση΄

3 μηνες αλοιφη BENZAC-W Η BREVOXYL Η οποια περιεχει υπεροξειδιο του βενζυλιου

καθε πρωι και βραδυ

+

δοξυκυκλινη απο το στομα 1χ100mg

+οχι πολλα νερα,ξυρισμα,ερεθισμοι.

+

Πολυ sex για να πεσουν οι ορμονες!!!!(Αυτη η θεωρια ειναι δικια μου:rolleyes: )

H αλοιφη BENZAC σταμάτησε να κυκλοφορεί.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιησεις τη brevoxyl όπως είπες ή ακόμα καλύτερα την INDOXYL που περιέχει συνδυασμό κλινδαμυκίνης και υπεροξειδιου του βενζολιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρά σταμάτησε; Μόνο και μόνο από τις Benzac που μου έδινε ο δερματολόγος όταν ήμουν στην εφηβεία, η αλοιφή έκανε τρελλές πωλήσεις :Ρ

Μετά από μερικά χρόνια το φιλοσόφησα το θέμα και κατέληξα στο ότι μάλλον είχε κάνει κάποια συμφωνία για αποκλειστική διάθεση αυτού του φαρμάκου στους ασθενείς του :Ρ

Η ισοτρετινοϊνη που παίρνω τώρα στην κυριολεξία με έσωσε από την ακμή. Έπρεπε να την είχα κάνει δυο χρόνια νωρίτερα γμτ -μετά που είχα δοκιμάσει τα πάντα- μπας και γλιτώσω και κανένα σημαδι στο πρόσωπο. Τεσπα, τι να κάνεις. Ας ελπίσουμε ότι και το συκωτάκι μου θα είναι καλά, χα-χα-χα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα σημαδια καλες ειναι οι κρεμες με AHA-bHA ΚΟΙΝΩς ΠΟΛΥ-ΥΔΡΟΞΥ ΟΞΕΑ.

η INDOXYL ειναι κρεμα η gel?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η INDOXYL ειναι κρεμα η gel?

κρεμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιησεις τη brevoxyl όπως είπες ή ακόμα καλύτερα την INDOXYL που περιέχει συνδυασμό κλινδαμυκίνης και υπεροξειδιου του βενζολιου

Την αγορασα σημερα.Κανει 18 ευρο!!!!!!!!

Θελει ψυγειο.Ελπιζω να ειναι καλυτερη απο την Keracnyl.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εχει κάνει κανείς χημικό πιλινγκ;

Μου έχουν μείνει κάτι σημαδάκια και κάτι λακουβάκια

στο πρόσωπο απο την ακμή...

Ξέρετε πόσα στοιχίζει; πόσες φορές πρέπει να το κάνεις για να

διορθωθεί το πρόσωπο και αν υπάρχει κανενας κίνδυνος γενικότερα;

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ισοτρετινοΐνη αλλά με προβληματίζει η πιθανότητα της απώλειας των μαλλιών. Έχω ιστορικό αλωπεκίας στην οικογένεια, αλλά εγώ προσωπικά (άντρας, 22 ετών) έχω σχετικά καλής ποιότητας μαλλί. Επειδή ακριβώς είμαι 22 και βαρέθηκα με όλα αυτά τα σημάδια και τη λιπαρότητα, σκέφτομαι όπως προείπα να το πάρω. Θέλω όμως να μου πείτε, είτε από προσωπική εμπειρία είτε από γενικότερες γνώσεις, τι συμβαίνει σχετικά με αυτό και τι ξέρετε.

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από Georgio
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Εμενα ο γιατρος μου αντι για accutane μου εγραψε τα tretin. Ειναι λεει πιο εξελιγμενο απο το accutane. Βασικα και αυτο isotretinoin περιεχει αλλα δεν εχω ακουσει καποια γνωμη για αυτα?Εχουν τα ιδια φοβερα αποτελεσματα του accutane?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ειναι το ιδιο ακριβως με το roaccutane μονο που το παρασκευαζει αλλη εταιρια, οπως πχ depon και panadol. Καμια διαφορα στην εξελιξη ή οτιδηποτε αλλο

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ισοτρετινοΐνη αλλά με προβληματίζει η πιθανότητα της απώλειας των μαλλιών. Έχω ιστορικό αλωπεκίας στην οικογένεια, αλλά εγώ προσωπικά (άντρας, 22 ετών) έχω σχετικά καλής ποιότητας μαλλί. Επειδή ακριβώς είμαι 22 και βαρέθηκα με όλα αυτά τα σημάδια και τη λιπαρότητα, σκέφτομαι όπως προείπα να το πάρω. Θέλω όμως να μου πείτε, είτε από προσωπική εμπειρία είτε από γενικότερες γνώσεις, τι συμβαίνει σχετικά με αυτό και τι ξέρετε.

Ευχαριστώ

Συζητα το με τον γιατρο σου, μη ψαχνεις συμβουλες απο οποιονδηποτε "ειδικο" στο νετ.

Τροποποιήθηκε από pro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας..

Εχω κυστική ακμή, ελαφριάς μορφης μπορώ να πω, αλλα στα σημεία: πρόσωπο- στήθος - πλάτη - μέση.

Είμαι 26 ετών. Έκανα διάφορες θεραπείες με κρέμες όπως BENZAC στα 19, SOTOMYCIN και ενα άλλο σαπουνάκι στα 21, στα 23 NORESKIN και μια άλλη κρέμα, δεν θυμάμαι ποια, BREVOXYL πρόπερσι, ACNE HERMAL πέρυσι.

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο μεγάλο εως πέρυσι! Η λύση της θεραπείας με χάπια είχε "ξαναπέσει στο τραπέζι" αλλα την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια και συνέχισα, πότε θεραπεια με κρέμες, πότε τίποτα. Αναλόγως την διαθεσή μου. Απο πέρυσι όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν :wacko: . 'Οχι μόνο τα σπυράκια εγιναν περισσότερα, αλλά μεγαλύτερα και πονούσαν πολύ όταν τα άγγιζα. Με την BREVOXYL κάτι έγινε..αλλά στο 2ο σωληνάριο δεν είδα καμία διαφορά. Μετα ξεκίνησα την ACNE HERMAL που και πάλι δεν είδα τίποτα! Άρχισα να τα πειράζω και είχα γεμίσει το πρόσωπό μου όλο σημάδια. Είχα ακούσει και κανα δυο θείες να μου λένε πως έγινα έτσι :blink:emconfused . Τις ξέρετε τις θειες πως κάνουν σχόλια!! Φούντωνα αρκετά πριν την περίοδο. Δεν έχω πολυκυστικές και ουτε πρόβλημα με τις ορμόνες. Και έτσι αποφάσισα τα χάπια.

Εχω ξεκινήσει τα TRETIN των 20mg εδω και 26 μέρες.Η δόση προσαρμόζεται (0.5 mg/kg/Ημέρα). Μέχρι στιγμής εκτός απο την ελαφριά ξηροστομία δεν εχω αλλες παρενέργειες. Σημερα έκανα τις εξετάσεις αίματος και οι τιμές μου είναι οπως ακριβώς ήταν πριν ξεκινήσω τα χάπια. Παίρνω 2 χάπια(40mg/Ημέρα, είμαι 51kg) καθε πρωι νηστική και για 2 ώρες μετα δεν πρέπει να φαω τίποτα. Επίσης δεν πρέπει να τρώω γλυκά,ούτε ζάχαρη(τον καφέ μου τον πίνω σκέτο έτσι κι αλλοιώς, ευτυχώς!! Ουτε δημητριακά δεν τρώω, όλα έχουν ζάχαρη.. ΟΛΑ),καθόλου αλκοόλ-τηγανιτά-τσιγαριστά-λιπαρά!Οχι Φάρμακα εκτός απο DEPON & PONSTAN και καθόλου ξηρούς καρπούς.

Όσο για τα σπυράκια δεν έχουν φύγει, ούτε φούντωσαν όπως περίμενα. Το δέρμα μου δεν ειναι λιπαρό όπως πριν, καμία σχέση το πριν με το τώρα. Οι πόροι του προσώπου, πως να το πω, είναι φουσκωμένοι και βγάζουν σκληρο σμήγμα στην επιφάνεια του δέρματος. Τα σπυράκια, αν τα πειραξω, ενω πριν παιδευόμουν για να "αδειασουν", τωρα βγάζουν το ασπρο περιεχόμενό τους, χωρις καν να τα πιέσω. Μερικές φορές με πιανει φαγούρα στα μεγάλα και κόκκινα σπυράκια και το δέρμα μου είναι πιο απαλό απο πριν.

Δεν μπορώ να πώ σε κάποιον να χρησιμοποιήσει καποια κρέμα που χρησιμοποίησα εγώ, παρόλο που έχω βάλει κρέμα στο δέρμα μου που άκουσα απο φίλο ή συγγενή οτι ηταν καλή. Μην το κάνετε. Την έχω πατησει και κανείς φίλος ή συγγενής δεν είναι γιατρός, εκτός αν έχει πάρει δίπλωμα. Μιλήστε με έναν δερματολόγο και στην ανάγκη επισκεφτείται και δεύτερο και τρίτο αν αυτο σαν ικανοποιεί. Πείτε του τους φόβους και τις ανησυχίες σας. Οι φόβοι των γυρω σας , για τις διάφορες θεραπειες, να μην γίνονται δικοι σας φόβοι.

Μην φοβάστε τις θεραπείες, τους αδαείς και αυτούς που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα να φοβάστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήγα στο γιατρό και μου άλλαξε τη δόση απο δυο χάπια καθε πρωι σε τρία την μια μέρα και δυο την επόμενη. Συνεχιζω κανονικά και σε ενα μήνα θα ξαναπάω να με δεί πάλι.Με τις εξετάσεις στο χέρι[sGOPT, SGPT, γGT, ALP, CPK]

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι σχετικά με τα Tretin, παρακαλώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνω 2 χάπια(40mg/Ημέρα, είμαι 51kg) καθε πρωι νηστική και για 2 ώρες μετα δεν πρέπει να φαω τίποτα. Επίσης δεν πρέπει να τρώω γλυκά,ούτε ζάχαρη(τον καφέ μου τον πίνω σκέτο έτσι κι αλλοιώς, ευτυχώς!! Ουτε δημητριακά δεν τρώω, όλα έχουν ζάχαρη.. ΟΛΑ),καθόλου αλκοόλ-τηγανιτά-τσιγαριστά-λιπαρά!Οχι Φάρμακα εκτός απο DEPON & PONSTAN και καθόλου ξηρούς καρπούς.
Αυτό που τα παίρνεις νηστική μου ακούγεται τελείως λάθος. Εμένα μου είπε ο δόκτορ ότι χρειάζεται να τα παίρνεις με το φαγητό, διότι χρειάζονται τα λιπαρά για την απορρόφηση της ουσίας στα χάπια (λιποδιαλυτή) Και στο φυλλάδιο μέσα νομίζω ότι λέει να γίνεται η πρόσληψη με το φαγητό

Επίσης, εμένα μου προκαλούν ερεθισμό στον οισοφάγο γι' αυτό πέρα του ότι δεν τα παίρνω νηστική, τα καταπίνω με ένα ποτήρι γάλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εμένα μου φάνηκε περίεργο.. Είχα ακουσει για ενοχλήσεις και διάφορα σχετικά με το στομάχι, αλλά το δοκίμασα και τελικά δε με πείραξε, οπότε συνεχίζω κανονικά.Βασικά ξυπνάω το πρωί, πίνω τα χάπια και μετά πέφτω για ύπνο πάλι, και μετά όταν ξυπνάω, απλά ελέγχω το ρολόι, κσι αν εχουν περάσει οι δυο ώρες, τρώω.. Θεραπεία με Tretin κάνεις και εσύ? 'Η με Roaccutane?

Τροποποιήθηκε από SleepWalker
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθε πρωι νηστική και για 2 ώρες μετα δεν πρέπει να φαω τίποτα. Επίσης δεν πρέπει να τρώω γλυκά,ούτε ζάχαρη(τον καφέ μου τον πίνω σκέτο έτσι κι αλλοιώς, ευτυχώς!! Ουτε δημητριακά δεν τρώω, όλα έχουν ζάχαρη.. ΟΛΑ),καθόλου αλκοόλ-τηγανιτά-τσιγαριστά-λιπαρά!Οχι Φάρμακα εκτός απο DEPON & PONSTAN και

neanias ποιος στα ειπε ολα αυτα? Δεν απαγορευεται ουτε η ζαχαρη, ουτε τα γλυκα, ουτε το αλκοολ (μετρο θελει λογω της επιβαρυνσης που φερνουν τα χαπια στο ηπαρ μονο, αν οι εξετασεις σου ειναι οκ μπορει να πινεις σε φυσιολογικα πλαισια χωρις φοβο), τα λιπαρα οπως ειπωθηκε και πιο πανω ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ να συνοδευουν τα χαπια επειδη αυξανουν την απορροφηση της ισοτρετινοινης και σε καμια περιπτωση δεν απαιτειται αδειο στομαχι ενω τα φαρμακα επιτρεπονται, εκτος απο αυτα που γραφει το φυλλαδιο οδηγιων, χωρις ομως να υπαρχει καμια απολυτη αντενδειξη περα απο τη συγχορηγηση με τρετρακυκλινες (κατηγορια αντιβιοτικων). Μην ακουτε τι σας λενε απο δω κι απο κει. το φυλλαδιο οδηγιων που περιεχεται σε καθε συσκευασια και ο γιατρος σας ειναι τα μονα εγκυρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ]

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο για αυτούς που παίρνουν Roaccutane.

Με τα Tretin αυτά μου έχει πεί ο γιατρός.

Δεν έχω συμβουλεύσει κάποιον να κάνει κάτι διαφορετικό απο αυτά που του έχει πεί ο γιατρός του.

Αναφέρω την δική μου περίπτωση.

Δεν ακουω κάποιον άλλον εκτός απο τον γιατρό μου.

Αυτά μου είπε, αυτά κάνω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ... ειχα την εντυπωση οτι ηταν συμβουλες αλλου. Ζηταω συγνωμη και παω πασσο. Υπενθυμιζω οτι Tretin και Roaccutane ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ... ειχα την εντυπωση οτι ηταν συμβουλες αλλου. Ζηταω συγνωμη και παω πασσο. Υπενθυμιζω οτι Tretin και Roaccutane ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα.

Ok, no worries..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γειά σας guys!

Εγώ συμφωνώ με τη χρήση ισοτρετινοίνης, γιατί με βοήθησε πολύ!

Πήρα roaccutan πριν από 7 χρόνια για τρεις μήνες μόνο, σύμφωνα με τις υποδείξεις του γιατρού μου, γιατί πλησίαζε καλοκαίρι, και έγινε το δέρμα μου τζάμι.

Από τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα και όσον αφορά στις παρενέργειες, δεν έδωσα και πολύ σημασία, μπροστά στο αποτέλεσμα. Κόντεβα να πάθω κατάθλιψη. Ξέρεις τι είναι να έχεις ένα ωραίο προσωπάκι και σε κάθε μάγουλο από μία κύστη που να πιάνει σχεδόν όλο το πρόσωπο;

Αλλά είμαι και άτυχη. Χρειάστηκε να κάνω θεραπεία για ενδομητρίωση με gonapeptyl depot σε ενέσιμη μορφή, για 3 μήνες, και έχω ξανακυλήσει με την ακμή. Έχω την εντύπωση ότι ευθύνεται η θεραπεία.

Τι να κάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ σορρυ ξεχαστηκα με τα greeklish.

Ελεγα λοιπον οτι ειμαι στην 3η βδομαδα θεραπειας με Tretin και περα απο τισ συνηθισμενες παρενεργειεσ,οπως τα πολυ ξηρα χειλη και δερμα ολα τα αλλα ειναι κομπλε.Εκανα προχτες εξετασεις αιματος και ολα ηταν φυσιολογικοτατα. Τα υπατικα ενζυμα που ειχαν ανεβει τισ πρωτες μερες αρκετα τωρα ηταν παλι μεσα στα φυσιολογικα ορια και μαλιστα πολυ κοντα στις τιμες πριν απο τη θεραπεια. Το ξεσπασμα της ακμης που μου ελεγαν ολοι δεν εχει γινει, ισα ισα που εχει πολυ καιρο να βγει σπυρακι. Παιρνω 60 mg τη μερα σε μια δοση καθε μεσημερι. Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν πινω...

Πιστευω οτι τελικα αξιζει τον κοπο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Αναφορικά με τα χημικα peeling, πηγαίνω σε γνωστή δερματολόγο εδω και δυο χρόνια όπου έκανα 4 χημικα peeling με τριχλωρικο κάθε χρόνο σε συγκεντρώσεις 25%. Είδα αποτελέσματα και σε ουλές που είχα από ακμή, αλλά όχι κάτι θεαματικό. Γενικότερα υπήρξε μια ανανέωση του προσώπου και έγινε πιο φωτεινό. Τα αποτελέσματα είναι σωρευτικά.Φέτος που έκανα τα άλλα τέσσερα, τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα. Θέλει όμως προετοιμασία το προσωπο με ουσίες όπως tretinoin για τουλάχιστον ένα μήνα. Επίδραση ασε πόρους ή λιπαρότητα καμία. Φέτος χρησιμοποίησα την diacneal της avene για σημαδάκια και λιπάρότητα.Αρκετα καλή και αποτελεσματική για κρέμα.

Για αντιλιακά για λιπαρά δέρματα συνιστώ acnicare από synchroline. Δείκτης 30 και πολύ καλό ματ αποτέλεσμα, καμία σχέση με το claenance to 40 που το βρήκα πολύ λιπαρό.

ΌΠως καταλάβατε το προσωπό μου είναι πολύ λιπαρό.Επειδή με έχει κουράσει, το είπα στη δερματολόγο και μου συνέστησε ήπια θεραπεία με accuran των 10mg, μια κάψουλα κάθε βράδυ για ένα μήνα για να ισορροπήσει λίγο η λιπαρότητα. Μου είπε ότι συνηθίζεται και σε περιπτώσεις λιπαρότητας, όχι μόνο ακμής. Σκέφτομαι να το κάνω.Η αδερφή μου που είχε κάνει κανονική θεραπεία (αλλά είχε ακμή, εγώ δεν έχω) είδε φοβερά αποτελέσματα.Το προσωπο καθάρισε 100% και οι πόροι εξαφανίστηκαν! Αλλά η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρήθηκε πολύ απο ξηρότητες και τέτοια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.