Jump to content

Κάνε μια ερώτηση στον επόμενο…


olizyz

Recommended Posts

Τρώω μισό κιλό καρύδια , κατεβάζω και 2 ρεντ μπουλάκια και πάω στη βιβλιοθήκη με βιβλία και αι-ποντ.

έχεις να προτείνεις καμιά καλή ταινία που να βγαίνει τώρα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 13,2k
  • Created
  • Last Reply

Sorry, όχι! Θα σου προτείνω αυτήν αλλά είναι παλιά και ίσως την έχεις δει!(όπως ο περισσότερος φυσιολογικός κόσμος)

A Clockwork Orange

Ποιο είναι το αγαπημένο σου τραγούδι και τι σε κάνει να σκέφτεσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανήκω σε μένα - Μαζωνάκης. Μου θυμίζει πόσο βαρετοί είναι οι άνθρωποι και πόσο ωραίο είναι το solitude.

Είναι κακό που πιστεύω ότι όλα πουλιούνται και όλα αγοράζονται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά είναι λάθος... Υπάρχουν "πράγματα" που ούτε πουλιούνται ούτε αγοράζονται. Δεν ξέρω αν είναι κακό, πάντως σίγουρα είναι κρίμα να το πιστεύεις...

Το θέμα είναι τι κάνεις όταν δεν μπορείς να αγοράσεις αυτό που θέλεις;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είτε αγοράζεις κάτι παρόμοιο είτε αποταμιεύεις σιγά-σιγά το ποσό, σ' έναν κουμπαρά ειδικά γι' αυτό το αντικείμενο.

Τι κάνεις για να σου φύγει το άγχος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Είναι 2 τα αγαπημένα μου.Η σοκολατίνα και το καρυδάκι(είναι γλυκό του κουταλιού).

Γιατί οι άνθρωποι έχουν γίνει τόσο πεζοί και κυνικοί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνωστισμό βλέπω!!!

Στην πρώτη ερώτηση κωλύομαι να απαντήσω!

Όσο γι αυτό που λες ENG…

νομίζω κάποιος γίνεται πεζός όταν έχει περάσει κάποιες απογοητευτικές καταστάσεις… και δεν έχει πράγματα στη ζωή του τα οποία τον εμπνέουν… γενικά αν δεν έχει πρόσωπα και αξίες να βασιστεί και να πιστέψει…

η κυνικότητα, τώρα, φαντάζομαι δεν το εννοείς με την φιλοσοφική σημασία της λέξης… νομίζω κυνικοί είναι όσοι δεν τους αρέσει αυτό που κάνουν και δεν νιώθουν καλά με τον εαυτό τους, γι αυτό προσπαθούν να μειώσουν τα πάντα γύρω τους… επιφυλάσσομαι, βέβαια.

Η δική μου ερώτηση είναι, όταν θέλεις πολύ κάτι το οποίο εμπεριέχει ρίσκο, τι κάνεις; Αν πάρεις το ρίσκο και χάσεις τελείωσε… αν όχι μένεις με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα το φτάσεις και προετοιμάζεσαι καλύτερα για τότε(χωρίς να είσαι σίγουρος)… So?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συντάσσομαι με τους συντηρητικούς. Περιμένω, προετοιμάζομαι, ξαναπεριμένω, ξαναπροετοιμάζομαι...

Αλλά και πάλι, αν δε βρεθεί κάποιος να με "σπρώξει", μάλλον θα παραμένω σε φαύλους κύκλους προετοιμασίας, χωρίς να τολμάω να το φτάσω..

Πώς συγκρατείσαι όταν θες απελπισμένα ένα τσιγάρο σε κατάσταση έντονου στρες, ενώ λόγοι υγείας και ο φόβος του εθισμού σου το απαγορεύουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αντιστεκεσαι.Στα 30 μου εχω καταφερει να ιεραρχησω τις αναγκες μου και το καπνισμα ειναι πολυ ψηλα στη λιστα...

Εστω οτι η διευθυντρια σου στην κλινικη ειναι 65 χρονων και τελειως παλαβη.Την καταγγελεις στην τροικα μπας και την ξεφορτωθεις με την εφεδρεια μια ωρα νωριτερα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι. Αν δε θες θάλασσα, τότε βουνό. Λίμνη Πλαστήρα, Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια, Πήλιο, για να σου δώσω κάποιες ιδέες. Θα δεις ότι είναι πολύ καλύτερα απ' όσο φαντάζεσαι.

Αυτολογοκρίνεσαι όταν είναι να εκφράσεις συναισθήματα; Γιατί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς ναι.Σπάνια θα αφήσω τον εαυτό μου ελεύθερο να εκφράσει σε απόλυτο βαθμό αυτά που νιώθω.Όταν βέβαια το κάνω ,νιώθω σαν παιδί και το συναίσθημα είναι τέλειο ,αλλά τις περισσότερες φορές απίστευτα παροδικό και ίσως επιφανειακό. Πέρα από την απότομη προσγείωση που έχω βιώσει πολλές φορές και ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την αυτοσυγκράτησή μου, θεωρώ ότι έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του καθενός.Προσωπικά είμαι άνθρωπος που πιστεύω περισσότερο στις πράξεις και όχι στα λόγια.Ό,τι αισθάνομαι ,ιδιαίτερα για κάποιον, θα το δείξω και αν είναι έξυπνος ,θα το καταλάβει.

Πότε νιώθεις σίγουρος ότι είσαι ερωτευμένος και όχι απλά ενθουσιασμένος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην δεύτερη περίπτωση, όταν το εν λόγω άτομο κάνει κάτι που δεν μου αρέσει ή που με βρίσκει αντίθετη, εκνευρίζομαι... Όταν αυτό συμβαίνει με το άτομο που είμαι ερωτευμένη, στενοχωριέμαι... Η πρώτη ένδειξη είναι αυτή... Απο κει και πέρα, όταν είμαι απλώς ενθουσιασμένη, μετά από λίγο ο ενθουσιασμός υποχωρεί και αρχίζω να βαριέμαι, εκεί που ακύρωνα τα πάντα για να είμαι με αυτόν αρχίζω να αναβάλλω συναντήσεις κλπ.

Πόσες φορές έχεις νιώσεις πραγματικά ερωτευμένος/η;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία; Και τώρα που το σκέφτομαι ,για να αναρωτιέμαι ακόμα, μάλλον καμία.Από ενθουσιασμό άλλο τίποτα, αλλά τελικά είναι δύσκολο να είσαι πραγματικά ερωτευμένος.Δεν είναι ότι δε νοιάζεσαι τον άλλον ή δεν τον αγαπάς, αλλά αυτό δε συνεπάγεται ότι είσαι και ερωτευμένη.Νομίζω ότι για να ερωτευθείς κάποιον/α , εκτός από τη δυνατή προσωπικότητα που πρέπει να έχει, πρέπει να "αγγίζει" ,έστω και λίγο, το ιδανικό στο μυαλό σου.Αυτό που έχεις ονειρευτεί και σε ελκύει περισσότερο σε έναν άνδρα (ή μια γυναίκα αντίστοιχα).Γι ' αυτό ακριβώς θεωρώ ότι είναι δύσκολο.

Έχεις νιώσει ποτέ ανεπαρκής απέναντι στον εαυτό σου και τι κάνεις όταν το νιώσεις;Συμφιλιώνεσαι μαζί του ή πολεμάς ,μέχρι τελικής πτώσεως, τις όποιες αδυναμίες σου ,στοχεύοντας σε κάτι ανώτερο από αυτό που είσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται, ναι. Το αποδέχομαι (δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς, ούτε μου αρέσει να κλαίγομαι - χάνω και χρόνο και δυνάμεις) και μετά προσπαθώ να βρω πού έφταιξα και να το διορθώσω. Δεν είναι εύκολο, αλλά τι να κάνουμε;

Ποιο βιβλίο διάβασες τελευταία και σου άρεσε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Το ξένο κεφάλαιο στην Ελλάδα" του Νίκου Μπελογιάννη. Πραγματικά, το λάτρεψα, ήταν ένα εξαιρετικό μάθημα ιστορίας, οικονομίας και ηθικής.

Τι κάνεις όταν οι καφέδες δεν καταπολεμούν τη νύστα, πρέπει απαραιτήτως να βγάλεις ένα κωλοκεφάλιο και τα μάτια σου βαραίνουν γλυκά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή μου έχει τύχει πολλές φορές, απλά δε το σκέφτεσαι καθόλου και το κάνεις.Όσο νωρίτερα το κάνεις, τόσο το καλύτερο γιατί ξεμπερδεύεις με αυτό μια ώρα αρχύτερα.

Ποιο είναι το πιο ακραίο πράγμα που έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ακραίο...? Δεν ξέρω πώς ορίζεται το ακραίο...! :)

Πώς πείθεις τον εαυτό σου να κοιμηθεί, όταν αυτός δεν θέλει καθόλου, αλλά σε 5 ώρες θα χτυπήσει το ξυπνητήρι γαμώτο και σε περιμένει ένα 24ωρο τρέξιμο...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Ξαπλώνεις, κλείνεις τα μάτια και προσπαθείς να σκεφτείς πράγματα βαρετά και άχρηστα... Και από την πολλή βαρεμάρα, που θα πάει, κάποια στιγμή θα σε πάρει ο ύπνος!

Γιατί, ρε γαμώτο, συμβαίνει να έχεις ξεπατωθεί, να μην έχεις κοιμηθεί καθόλου κι όμως η απόδοσή σου είναι χειρότερη κι απ'ό,τι αν ήσουν αδιάβαστος; Κι όταν συμβαίνει, γιατί πρέπει να νοιώθεις τόσο μα τόσο άχρηστος; emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί έχεις ξεπατωθεί και δεν έχεις κοιμηθεί καθόλου... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Είμαι στην ίδια φάση.

Αλλάζουμε λίγο διάθεση: ποιος είναι ο φετινός προορισμός των διακοπών? emphoto

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.