Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ


drsiena

Recommended Posts

για κάνε κανά κλικ στο παρακάτω...

θα βρεις αρκετες ιδέες..

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=11243

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Last Reply
ΟΥΦ.....

Τελικα κανεις δεν ξερει να μου πει τι κανει ενας εργατικος γιατρος στην αναμονη....

Εκτος απο τα συνοικεσια που προτεινατε....

5 χρονια τι θα κανω,μου λετε?????????

Εσεις ποσα θα περιμενετε???

Είπαμε ρε παιδί, αν θες να κάνεις ειδικότητα και δεν θες να την κάνεις παράνομα, πρέπει να πας έξω :)

Και για να συνεχίσω απαντώντας στο γκάλοπ, εγώ πρέπει να περιμένω 8 χρόνια για να ξεκινήσω. Πώς με κόβεις; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Σε καφέ bar καλά λεφτά 26+ ένσημα ή 30+ χωρίς , άστατο ωράριο πολύ καλά tips ανάλογα με το μαγαζί.

2. Σε εστιατόριο περίπου τα ίδια αλλά πιο μεγάλα tips και κούραση (βαρύς ο δίσκος)

3. Λουλουδού…40e τη βραδιά (στην επαρχία τουλάχιστον)

4. Φωτογράφος σε σκυλάδικα

5. Κονσομασιόν 65e το 2002 (έτσι έγραφε η τοπικη εφημερίδα της Λάρισας «Ελευθερία»)

Αυτά προς το παρόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6ον υπάρχει το φίλτρο των εξετάσεων για να αρχίσεις ειδικότητα, δεν έρχεται ο κάθε πικραμένος με ένα πτυχίο από την Ουαγκαντούγκου να σου παίρνει τη θέση

7ον ξεχασες την υποδομή

ποιό φίλτρο και μπούρδες. Γι'αυτό πέρασε το ΔΟΑΤΑΠ συντοπίτης μου που κοβόταν επί 5 χρόνια με το παλιό σύστημα. Ωραίο φιλτράρισμα γίνεται. Κ ας κάθομαι εγώ σαν μαλάκας να κόβομαι από το κάθε Βλάχο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιό φίλτρο και μπούρδες. Γι'αυτό πέρασε το ΔΟΑΤΑΠ συντοπίτης μου που κοβόταν επί 5 χρόνια με το παλιό σύστημα. Ωραίο φιλτράρισμα γίνεται. Κ ας κάθομαι εγώ σαν μαλάκας να κόβομαι από το κάθε Βλάχο...

Μιλάει για το εξωτερικό…νομίζω για HΠA

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΥΦ.....

5 χρονια τι θα κανω,μου λετε?????????

δωσε πανελληνιες

περνα στην ιατρικη

και επανελαβε την

για να τους τρελλανεις

πριν σε τρελλανουν

:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια ακομα λυση αποκαταστασεως (εις διπλουν φυσικα :lol:)

http://www.axioti-karydi.gr/

P1040149.jpg

Αυτή μου θυμίζει εκείνη την οδοντίατρο που ήταν μοντέλο και ήταν Αμερική.

Πως τη λένε... πως τη λένε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια λύση είναι να πας έξω αλλά όπως βλέπω δεν το πολύ γουστάρεις drsiena

Έξω είναι ζόρικα πολύ δουλεία και σίγουρα δεν είναι και οι καλύτερες συνθήκες εργασίας ούτε και οι απολαβές , έχω μιλήσει με αρκετούς συναδέλφους που δούλεψαν έξω σε διαφορές χώρες της Ευρώπης και Αμερική και το γενικό συμπέρασμα που μου έχουν πει είναι το εξής : σαν την Ελλάδα πουθενά δεν το λέει τυχαία άλλωστε και ο μέγας στιχουργός Φοίβος και ο μαζω : LIKE HERE NOWHERE .

Μετά έχεις να πας σε τίποτα ιδιωτικές κλινικές με κανένα μισθουλακο .

Επίσης σαν ιατρικός επισκέπτης εκεί αν τα καταφέρεις είναι κάλος ο μισθός.

Μια άλλη λύση που σου την έχουν πει είναι ένας πλούσιος γαμβρός .

Ακόμα ένας μπαμπάς με βάρβαρο πορτοφόλι.

Επίσης γκαρσόνι σε κανένα νησί έχει καλά μεροκάματα.

Και τέλος μια προσωπική μου άποψη drsiena μάλλον είσαι το κλασσικό παράδειγμα της παροιμίας όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει , και γιατί στο λέω αυτό ?

Γιατί ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ δουλείες για να ζήσεις έχει αλλά αν εσύ έχεις το τουπέ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΛΛΟ…..

Μάλλον ή θα πεινάσεις ή έχεις ένα από τα παραπάνω που είπα (μπαμπά φραγκατο η άνδρα φραγκατο ) όποτε εδώ ψάχνεις απλά να περάσεις την ώρα σου γιατί κάνεις δεν θα σου πει από εδώ μέσα που να βρεις δουλεία , έξω από εδώ είναι οι δουλείες .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει δικιο ο fotismd

εξαλλου το ειπε και ο σοφος εκεινος γυφτος στο γιο του: γινε παιδι μου γιατρος να βγαλεις λεφτα να αγορασεις datsun να πουλας πατατες

ολε ολε και τρισολε

μπραβο συναδελφε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιό φίλτρο και μπούρδες. Γι'αυτό πέρασε το ΔΟΑΤΑΠ συντοπίτης μου που κοβόταν επί 5 χρόνια με το παλιό σύστημα. Ωραίο φιλτράρισμα γίνεται. Κ ας κάθομαι εγώ σαν μαλάκας να κόβομαι από το κάθε Βλάχο...

Για Αμερική μιλούσα. Αν ισχυριζόμουν ότι στην Ελλάδα περνάς από φίλτρο για να ασκήσεις την Ιατρική θα έπρεπε να μου αφαιρεθούν τα πολιτικά μου δικαιώματα και να με κλείσουνε σε ίδρυμα...Ούτε η ΜΑΝΙΑ δεν τα λεει αυτά...

Εμείς μπορεί να μην έχουμε Βλάχο αλλά έχουμε Τόσκα και Μοσχοβάκη (για όποιον ξέρει)

Οσο για το ΔΟΑΤΑΠ εχεις δικιο, και εγω ξέρω κάποιον που έδινε από το 2001 και τωρα περασε με 78. Στη βάση δεδομένων μάλιστα που υπάρχει με τους αποτυχόντες της παθλογίας του 2004 βρήκα και τη βαθμολογία του βλασταριού τοτε: 25.50/100.

Είναι προφανές ότι το παιδί άξιζε :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως αν είχα τώρα αναμονή και με ενδιέφερε πάντα το εργαστήριο για ειδικότητα, θα έδινα εξετάσεις να κάνω και ένα ΤΕΙ (ή όπως λέγονται τώρα) βοηθού μικροβιολόγου, να μάθω και καλύτερα τα διάφορα που δε μαθαίνουμε στην ειδικότητα. Αλήθεια πιστεύω ότι σε λίγο καιρό οι γιατροί θα ζητούν μοριοδότηση ... για να μπαίνουν στα ΤΕΙ παραϊατρικών, και δεν το λέω για αστείο. Βρίσκεις δουλειά πανεύκολα και στον ιδιωτικό τομέα, έχεις το ωράριό σου, τις άδειές σου ... και έναν μαλάκα γιατρό που σε πληρώνει και έχει και την απόλυτη ευθύνη για όλα. Μη σας πω τώρα πόση άδεια κυήσεως δικαιούται μια βοηθός εργαστηρίου στον ιδιωτικό τομέα και πόση μια ειδικευόμενη γιατρός, γιατί μετά θα φτάσουμε και στις καθηγήτριες που κάθονται σπίτι τους για ένα-δυο χρόνια για κάθε παιδί ... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τέλος μια προσωπική μου άποψη drsiena μάλλον είσαι το κλασσικό παράδειγμα της παροιμίας όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει , και γιατί στο λέω αυτό ?

Γιατί ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ δουλείες για να ζήσεις έχει αλλά αν εσύ έχεις το τουπέ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΛΛΟ…..

Μάλλον ή θα πεινάσεις ή έχεις ένα από τα παραπάνω που είπα (μπαμπά φραγκατο η άνδρα φραγκατο ) όποτε εδώ ψάχνεις απλά να περάσεις την ώρα σου γιατί κάνεις δεν θα σου πει από εδώ μέσα που να βρεις δουλεία , έξω από εδώ είναι οι δουλείες .

Κάνεις μεγάλο λάθος. Το να μη συμβιβάζεσαι με δουλειές που θα μπορούσες να τις κάνεις και χωρίς καν απολυτήριο λυκείου (λίγο πιο πολύ από αναλφάβητος δηλαδή) δε σημαίνει ότι είσαι ψώνιο. Μπορεί να σημαίνει ότι έχεις (πιο) υψηλούς στόχους. Αν ήταν να πουλάω πίτσες με πτυχίο ιατρικής γιατί με πλήρωναν 6 χρόνια οι γονείς μου να σπουδάσω και δεν είχα αρχίσει να το κάνω από τα 18;

Ωραία η ιατρική, ωραία και η Ελλάδα αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να στήσω και κώλο περιμένοντας να ανοίξει η θέση μου. ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΥΓ:Και για να σε προλάβω να σου πω ότι εγώ είμαι από αυτούς που δούλευαν σαν φοιτητές. Μη βιαστείς να μου πεις για τουπεδες και τετοια δηλαδή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια πιστεύω ότι σε λίγο καιρό οι γιατροί θα ζητούν μοριοδότηση ... για να μπαίνουν στα ΤΕΙ παραϊατρικών, και δεν το λέω για αστείο. Βρίσκεις δουλειά πανεύκολα και στον ιδιωτικό τομέα, έχεις το ωράριό σου, τις άδειές σου ... και έναν μαλάκα γιατρό που σε πληρώνει και έχει και την απόλυτη ευθύνη για όλα.

Ημουν σε ενα τετοιο ΤΕΙ τη χρονια πριν ξαναδωσω πανελληνιες και μπω ιατρικη (με το συστημα των δεσμων). Θα μου επιτρεψεις να εχω προσωπική άποψη για το επίπεδο τους. Οσο για την αποκατάσταση, εχω κρατήσει επαφή με αρκετά παιδιά. Από τα 100 άτομα που ήμασταν έχουν βρει δουλειά οι 4 επειδή είχαν μέσο (και με σύμβαση εννοειται).

Γιαυτο κράτα μια πισινή, μπορεί τα πράγματα να μην ειναι πάντα όπως φαίνονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ημουν σε ενα τετοιο ΤΕΙ τη χρονια πριν ξαναδωσω πανελληνιες και μπω ιατρικη (με το συστημα των δεσμων). Θα μου επιτρεψεις να εχω προσωπική άποψη για το επίπεδο τους. Οσο για την αποκατάσταση, εχω κρατήσει επαφή με αρκετά παιδιά. Από τα 100 άτομα που ήμασταν έχουν βρει δουλειά οι 4 επειδή είχαν μέσο (και με σύμβαση εννοειται).

Γιαυτο κράτα μια πισινή, μπορεί τα πράγματα να μην ειναι πάντα όπως φαίνονται

Κοίτα, εγώ στην ειδικότητα είδα ότι όσοι είχαμε στα εργαστήρια ήταν πολύ καταρτισμένοι αλλά δυστυχώς πολύ αρνητικά προσκείμενοι προς τους ... ιατρούς, παρά το ότι εμείς είμασταν μεγάλοι και προσωρινοί ενώ εκείνοι φρέσκοι και μόνιμοι. Όσο για αντιμετώπιση στο χώρο εργασίας ... ένα μόνο μπορώ να σου πω: κανένας διευθυντής δεν ήθελε να τα βάλει με έναν μόνιμο συνεργάτη του με τον κλάδο του οποίου είχε κάνει ένα σωρό συμφωνίες πάνω, κάτω και δίπλα απ΄το τραπέζι ... και δε λέω τπτ περισσότερο. Για τον ιδιωτικό τομέα, στην Αθήνα τα έζησα από πρώτο χέρι σε μεγάλο διαγνωστικό, όπου αν κάποιοι πληρώνονταν στην ώρα τους ΔΕΝ ήταν οι γιατροί. Στην επαρχία έχει διαγνωστικό δικός μου άνθρωπος, και επέτρεψέ μου να γνωρίζω τί ακριβώς υποχρεώσεις έχει σαν εργοδότης. Φυσικά κανενός η ζωή δεν είναι εύκολη. Αλλά γενικά παρά να κάθεται κανείς καλύτερα να κάνει κάτι σχετικό με τη δουλειά του και χρήσιμο μελλοντικά, λέμε τώρα ...

PS: ένα μικρό tip για τη θέση των ειδικευόμενων μόνο σου δίνω για να γελάσεις, αναλογία εργαζόμενων προς ντουλάπες σε κεντρικό νοσοκομείο της Αθήνας, τεχνολόγοι 1:1, ειδικευόμενοι 4:1 μετά από ΡΗΤΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ των διευθυντών των τμημάτων... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοι απο το φορουμ οπως ο Σαραντος και η Βασιλικη απο οτι καταλαβαινω εχουν βρει δουλεια στην Ελλαδα. Γιατι οχι και εσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα ένας μπαμπάς με βάρβαρο πορτοφόλι.

ε, χμ.....βαρβάτο μήπως;

:P

αναλογία εργαζόμενων προς ντουλάπες σε κεντρικό νοσοκομείο της Αθήνας, τεχνολόγοι 1:1, ειδικευόμενοι 4:1 μετά από ΡΗΤΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ των διευθυντών των τμημάτων... emno

Ελα ρε! έχετε και ντουλάπες; Εμείς καθόλου...

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα ρε! έχετε και ντουλάπες; Εμείς καθόλου...

:blink:

Εμ ... μάλλον εσείς κυκλοφορείτε με τα παλτά σας πάνω απ΄τις ποδιές ... τυχερές όσες ντύνονται φιρμάτα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις μεγάλο λάθος. Το να μη συμβιβάζεσαι με δουλειές που θα μπορούσες να τις κάνεις και χωρίς καν απολυτήριο λυκείου (λίγο πιο πολύ από αναλφάβητος δηλαδή) δε σημαίνει ότι είσαι ψώνιο. Μπορεί να σημαίνει ότι έχεις (πιο) υψηλούς στόχους. Αν ήταν να πουλάω πίτσες με πτυχίο ιατρικής γιατί με πλήρωναν 6 χρόνια οι γονείς μου να σπουδάσω και δεν είχα αρχίσει να το κάνω από τα 18;

Ωραία η ιατρική, ωραία και η Ελλάδα αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να στήσω και κώλο περιμένοντας να ανοίξει η θέση μου. ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΥΓ:Και για να σε προλάβω να σου πω ότι εγώ είμαι από αυτούς που δούλευαν σαν φοιτητές. Μη βιαστείς να μου πεις για τουπεδες και τετοια δηλαδή...

Δυστυχως για αλλη μια φορα κανεις δεν διαβαζει τι πραγματικα γραφουν οι προηγουμενοι....

Στη συζητηση αυτη η επιλογη εξωτερικο εχει ηδη αποκλειστει....

Μενεις στην Ελλαδα λοιπον...και ρωταω εγω τι μπορεις να κανεις για να εχεις εναν μισθο της προκοπης και να μην ζητας απ΄τον πατερα σου που ειναι ηδη χρεωμενος 2 δανεια και για να παρει ακομη και ενα σιδερο το βαζει σε 15 δοσεις με πρωτη δοση το 2009;Δεν θα πας μοιρασεις πιτσες;δηλαδη τοτε εχεις χαμηλους στοχους;η δουλεια δεν ειναι θεμα στοχων κατα τη διαρκεια της αναμονης μας.ειναι θεμα επιβιωσης.αν θες υψηλους στοχους ψαξε διδακτορικο καλο και δουλεψε και πιτσαδορος.

το ερωτημα σου drsiena δεν θα απαντηθει ποτε εδω.... κακως περιμενεις!αν καποιος ειχε ανακαλυψει κατι τοσο υπεροχο που μπορει να κανει στην αναμονη του δυσκολα θα τον βρεις εδω μεσα...εξαλλου ειναι τετοιος ο ανταγωνισμος στον κλαδο που κανενας δεν θα σου δειξει την "πιτα"!!!ειναι τοσο μικρα τα κομματια που προτιμουν να φανε και το δικο σου....Απο προσωπικη πειρα παντα σου μιλαω!

Υ.Γ.:το επαγγελμα του πιτσαδορου ειναι αξιοπρεπεστατο και σε κανενα σημειο του ποστ μου δεν θελω να το υποβαθμισω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

olizyz, λαρισαία είσαι?

Όχι καλέ… :blink: .για σπουδές πήγα…. :P

Εγώ πάντως αν είχα τώρα αναμονή και με ενδιέφερε πάντα το εργαστήριο για ειδικότητα, θα έδινα εξετάσεις να κάνω και ένα ΤΕΙ (ή όπως λέγονται τώρα) βοηθού μικροβιολόγου, να μάθω και καλύτερα τα διάφορα που δε μαθαίνουμε στην ειδικότητα. Αλήθεια πιστεύω ότι σε λίγο καιρό οι γιατροί θα ζητούν μοριοδότηση ... για να μπαίνουν στα ΤΕΙ παραϊατρικών, και δεν το λέω για αστείο. Βρίσκεις δουλειά πανεύκολα και στον ιδιωτικό τομέα, έχεις το ωράριό σου, τις άδειές σου ... και έναν μαλάκα γιατρό που σε πληρώνει και έχει και την απόλυτη ευθύνη για όλα. Μη σας πω τώρα πόση άδεια κυήσεως δικαιούται μια βοηθός εργαστηρίου στον ιδιωτικό τομέα και πόση μια ειδικευόμενη γιατρός, γιατί μετά θα φτάσουμε και στις καθηγήτριες που κάθονται σπίτι τους για ένα-δυο χρόνια για κάθε παιδί ... :blink:

Τεχνολόγος καλή μου….μου θίγεις και τη σχολή μου… :P

Όχι καλέ… :blink: .για σπουδές πήγα…. :P

Τεχνολόγος καλή μου….μου θίγεις και τη σχολή μου… :P

Στα ιατρικά εργαστήρια δε μαθαίνεις μόνο για μικροβιολογικό , βιοχημικό κλπ αλλά και παθολογοανατομικό…(χάλι λίγο και ανθυγιεινό πολύ…καρκινογέννεση κλπ.) Στο ΤΕΙ εάν δεν ενδιαφερθείς δε μαθαίνεις τπτ. Τα πιο πολλά τα μαθαίνεις στο 6μηνο της πρακτικής. Εκτός και αν συμμετέχεις σε τίποτα ερευνητικό κλπ στη σχολή.

Ημουν σε ενα τετοιο ΤΕΙ τη χρονια πριν ξαναδωσω πανελληνιες και μπω ιατρικη (με το συστημα των δεσμων). Θα μου επιτρεψεις να εχω προσωπική άποψη για το επίπεδο τους. Οσο για την αποκατάσταση, εχω κρατήσει επαφή με αρκετά παιδιά. Από τα 100 άτομα που ήμασταν έχουν βρει δουλειά οι 4 επειδή είχαν μέσο (και με σύμβαση εννοειται).

Γιαυτο κράτα μια πισινή, μπορεί τα πράγματα να μην ειναι πάντα όπως φαίνονται

Έχεις δίκιο …και καλά όταν μπήκες εσύ ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα σχετικά με το επίπεδο. Τώρα που τα παιδάκια μπαίνουν με μέσο όρο 10.5 /20 να δεις… Μπαίνω να κάνω 1ο εργαστήριο οργανικής στο β εξάμηνο και ξεκινήσαμε ονοματολογία …ξέρετε μεθ-, αιθ- κλπ. Στα αλογόνα δε φτάσαμε… θα τους ήταν δύσκολα …Με πήρε τηλέφωνο πρώην συμφοιτήτρια μου πριν 1 μήνα και μου λέει: Θα σε ρωτήσω κάτι αλλά μην συγχυστείς… ρώτα με απαντάω… Πότε το ph είναι όξινο??? :blink::blink:emeleos …. Της απαντάω <7 για δ/μα , >7 βασικό και 7 ουδέτερο. Και με ρωτάει….τότε γιατί στην TV λέει «ουδέτερο ph 5.5???» Τι να εξηγήσω και από που να πιάσω… :antegeia:

Για δουλειά δεν ξέρω…βασικά όσοι έχουν άκρες βρίσκουν εύκολα…οι υπόλοιποι βολεύονται με συμβάσεις 4 μηνων , 6 κλπ. μλκς δηλαδή. Και να φέρω ένα παράδειγμα…φίλη που τέλειωσε βιολογικό Αγγλία (δεν έχει περάσει Δοαταπ) δουλεύει στην βιοιατρική και μου είπε ότι δεν υπάρχουν τεχνολόγοι μέσα μόνο βιολόγοι γιατί τους βάζουν και κοιτάνε μικροσκόπιο…(με ένα σπάρο 2 τρυγόνια) emdots

PS: ένα μικρό tip για τη θέση των ειδικευόμενων μόνο σου δίνω για να γελάσεις, αναλογία εργαζόμενων προς ντουλάπες σε κεντρικό νοσοκομείο της Αθήνας, τεχνολόγοι 1:1, ειδικευόμενοι 4:1 μετά από ΡΗΤΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ των διευθυντών των τμημάτων... emno

Ντουλάπες??? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δουλειά δεν ξέρω…βασικά όσοι έχουν άκρες βρίσκουν εύκολα…οι υπόλοιποι βολεύονται με συμβάσεις 4 μηνων , 6 κλπ. μλκς δηλαδή. Και να φέρω ένα παράδειγμα…φίλη που τέλειωσε βιολογικό Αγγλία (δεν έχει περάσει Δοαταπ) δουλεύει στην βιοιατρική και μου είπε ότι δεν υπάρχουν τεχνολόγοι μέσα μόνο βιολόγοι γιατί τους βάζουν και κοιτάνε μικροσκόπιο…(με ένα σπάρο 2 τρυγόνια) emdots

Και τρία ...

Ντουλάπες??? :blink:

Και εσείς κυκλοφορείτε με όλα σας τα υπάρχοντα πάνω σας ή σε σακίδιο στη πλάτη? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς δεν είχαμε τπτ ούτε ντουλαπάκι…μόνο ένα γραφείο που μαζευόμασταν γιατροί-τεχνολόγοι…κάτι πλανόδιοι που πούλαγαν αξεσουάρ, ρούχα, γυαλιά ηλίου, ρολόγια κλπ. :blink::blink::blink: και κάπνιζαν. Τις τσάντες μας κάπου τις κρύβαμε…ευτυχώς αλλά οι ποδιές χύμα σε καλόγερο. Τώρα για ντουλάπες κλπ…δεν ξέρω δεν έζησα…τυχερούλα…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς δεν είχαμε τπτ ούτε ντουλαπάκι…μόνο ένα γραφείο που μαζευόμασταν γιατροί-τεχνολόγοι…κάτι πλανόδιοι που πούλαγαν αξεσουάρ, ρούχα, γυαλιά ηλίου, ρολόγια κλπ. :blink::blink::blink: και κάπνιζαν. Τις τσάντες μας κάπου τις κρύβαμε…ευτυχώς αλλά οι ποδιές χύμα σε καλόγερο. Τώρα για ντουλάπες κλπ…δεν ξέρω δεν έζησα…τυχερούλα…

Φαντάσου να κάνεις ένα-δυό μαθήματα το χρόνο για κανόνες υγιεινής στο νοσοκομείο, 1ο βήμα, οι ΛΕΡΩΜΕΝΕΣ ποδιές πρέπει να μένουν στο χώρο εργασίας και πάντως να μην έρχονται σε επαφή με τα ΚΑΘΑΡΑ ρούχα που θα φορέσει κανείς για να πάει σπίτι του ... και μετά να βλέπεις πόσο εφαρμόζονται όλα αυτά στη πράξη.

Όλι αν είσαι φοιτήτρια μάλλον έχεις δίκιο για τις ντουλάπες, οι φοιτητές δεν είδα ούτε εγώ να έχουν χώρο για τα πράγματά τους. Αν όμως κάνεις ειδικότητα και μένεις μέσα στο νοσοκομείο μέρες καμιά φορά συνεχόμενες, σου παραχωρούν 1/4 ντουλάπας + 1/2 δωματίου με νιπτήρα και κρεβάτι για το βράδυ ... ελπίζω να μη σε σοκάρει η πολυτέλεια όταν έρθει η ώρα :P Να μείνεις πάντα απλή και σεμνή όπως τώρα, γιατί και τα δωμάτια τα μοιραζόμασταν με άντρες και γυναίκες συναδέλφους αδιάκριτα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάσου να κάνεις ένα-δυό μαθήματα το χρόνο για κανόνες υγιεινής στο νοσοκομείο, 1ο βήμα, οι ΛΕΡΩΜΕΝΕΣ ποδιές πρέπει να μένουν στο χώρο εργασίας και πάντως να μην έρχονται σε επαφή με τα ΚΑΘΑΡΑ ρούχα που θα φορέσει κανείς για να πάει σπίτι του ... και μετά να βλέπεις πόσο εφαρμόζονται όλα αυτά στη πράξη.

Όλι αν είσαι φοιτήτρια μάλλον έχεις δίκιο για τις ντουλάπες, οι φοιτητές δεν είδα ούτε εγώ να έχουν χώρο για τα πράγματά τους. Αν όμως κάνεις ειδικότητα και μένεις μέσα στο νοσοκομείο μέρες καμιά φορά συνεχόμενες, σου παραχωρούν 1/4 ντουλάπας + 1/2 δωματίου με νιπτήρα και κρεβάτι για το βράδυ ... ελπίζω να μη σε σοκάρει η πολυτέλεια όταν έρθει η ώρα :P Να μείνεις πάντα απλή και σεμνή όπως τώρα, γιατί και τα δωμάτια τα μοιραζόμασταν με άντρες και γυναίκες συναδέλφους αδιάκριτα :P

Επιτέλους δεν είμαι φοιτήτρια.. αλλά δεν έχω σκοπό να δουλέψω ως τεχνολόγος παρά μόνο εάν δεν έχω άλλη επιλογή. Εγώ εκεί που έκανα την πρακτική μου δεν είχαν γενικα τέτοιες πολυτέλειες. Οι τεχνολόγοι κοιμόντουσαν στο δωμάτιο που ήταν για καφέ τα πρωινά σε έναν καναπέ που ούτε καν άνοιγε…για αυτό την έκαναν στις 5:30 το πρωί.

Σχετικά με τις ποδιές ήμουν πολύ ευχαριστημένη σε άλλα νοσοκομεία ούτε που τους τις έπλεναν στον κλίβανο… Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να την πήγαινα σπίτι με τα μυκοβακτηρίδια πάνω!!! (έκανα και 2.5 μήνες φυματίωση)

Δεν ξέρω εάν εσύ φοράς γάντια και παίρνεις όλα τα μέτρα προστασίας…αλλά σε εμάς οι μικροβιολόγοι τα τριβλία τα έπιαναν με γυμνά χέρια!!! Άσε που στην φυματίωση είχαν όλοι θετικοποιηθεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.