Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ


drsiena

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Last Reply

Σωστά, μην μας πέσει ο μώλος και αγοράσουμε προφυλακτικό. Τι κι αν δεν ξέρουμε αν ο άλλος έχεις HIV ή κάποιο άλλο μαμούνι. Ρε Ήρα, SHOW MERCY!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νεότερα: επειδή με παραξένεψε αυτό που έγραψε ο συνάδερφος και επειδή εγώ δεν ήξερα κάτι τέτοιο, έκανα μια έρευνα στην ιστοσελίδα του ΤΣΑΥ και βλέπω ότι υπάρχει μια "αίτηση για ασφάλιση ανέργου" σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου 2768/1999

Προφανώς είναι καινούριος σχετικά νόμος και πάντως τον αγνοοώ εντελώς! Νομικοί του φόρουμ (Αμάντα, Σαράντο) μπορείτε να μας διαφωτίσετε επ' αυτού;

Το ξαναβάζω για να το δείτε...Τι λέει αυτός ο νόμος τελικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η ψυχολογικη πιεση που δεχτηκαμε απο γονεις , συγγενεις και φιλους ηταν μεγαλη, αλλα στο κατω κατω ας λεγαμε οχι.η επιλογη ειναι δικια σου, πες κι εσυ ΟΧΙ στην ιατρικη, ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχ:)))

Τωρα για εμας ειναι αργα αλλα ας συμβουλευσουμε τους νεωτερους...

Και βεβαια θα μπορουσαμε να ειχαμε πει οχι αλλα οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι θελουν να κανουν οταν ειναι 16 χρονων!

Δυστυχως επικρατει η εντυπωση οτι αμα εισαι μαθητης του 19-20 και δε γινεις γιατρος τοτε χαραμιζεσαι! Αυτο δυστυχως πιστεψα κι εγω και 10 χρονια τωρα βασανιζομαι. Καλα να παθω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως επικρατει η εντυπωση οτι αμα εισαι μαθητης του 19-20 και δε γινεις γιατρος τοτε χαραμιζεσαι! Αυτο δυστυχως πιστεψα κι εγω και 10 χρονια τωρα βασανιζομαι. Καλα να παθω!

Και σε μένα κάπως έτσι ήτανε φίλε. Επιπλέον, ο πατέρας μου είχε το σλόγκαν: "Μόνον η Ιατρική είναι επιστήμη, με τη Νομική συμβιβάζομαι και όλα τα άλλα είναι τρίχες". Την παραμονή των εξετάσεων μου είχε πει, αν αποτύχεις, ελπίζω τουλάχιστον να μπεις σε καμιά Φαρμακευτική και βλέπουμε.

Δεν ψάχνω για δικαιολογίες (τώρα πια), αλλά έχω την εντύπωση ότι τα έχουν περάσει και άλλοι αυτά, γι' αυτό άνοιξα το θέμα.

ΥΓ: Το δικό του επάγγελμα: ανώτερος δημόσιος υπάλληλος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάλι ο πατέρας μου αν και γιατρός, όταν καθόμουνα στενοχωρημένος επειδή δεν είχα αρχικά γράψει καλά ήρθε και μου έδειξε την απέναντι νεόκτιστη οικοδομή και μου είπε........

Μην αγχώνεσαι γιε μου.......ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΣΙΔΕΡΑ!!!! Ξέρεις τι χρήματα βγάζουνε οι σιδεράδες?

Και από μικρός με παρότρυνε να περάσω Η/Υ που έχω και έφεση. Ακόμα και χθες που μιλήσαμε τώρα που είμαι στην ξενιτιά μου είπε......

Είδες αν ήσουνα Η/Υ θα είχε τελειώσεις στα 22 και τώρα τα τελευταία 4 έτη θα είχες και δικό σου μαγαζί!!!! :P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro, απανταω μονο επειδη βλεπω οτι κρυβουν μια θλιψη τα λογια σου. Κοιτα, ο καθενας εχει την δικη του αποψη για την ζωη. Ο μπαμπας σου ετσι σκεφτοταν. Εννοειται πως δεν συμφωνω με τον τροπο σκεψης του, αλλα λες να ζουσε την τελεια ζωη ως δημοσιος υπαλληλος και να σε απετρεψε απο κατι τετοιο;;; Οχι, δεν νομιζω.

Λοιπον, ο μπαμπας μιας φιλης μου ειχε ακριβως την αντιθετη αποψη. Φαλοκρατης εκ πεποιθησεως, οχι μονο δεν βοηθησε στο να σπουδασει ιατρικη, αν και αριστουχος η κοπελα, αλλα καθε απογευμα που γυρνουσε στο σπιτι μετα τα μαθηματα, της ελεγε " τι πας και τα μαθαινεις ολα αυτα. αχρηστα σου ειναι. η γυναικα ειναι για το σπιτι " και διαφορα αλλα που θυμαμαι και συγχιζομαι. Η κοπελα εννοειται οτι ταυτοχρονα με την ιατρικη δουλευε σε διαφορες δουλειες (πωλητρια, σερβιτορα,κλπ) για να τελειωσει τις σπουδες, γιατι δεν τις πληρωνε τιποτα και πηγαινοερχοταν και με το τρενο 3 ωρες συνολικα αποσταση!!!

Το αναφερω, ως παραδειγμα για να πω οτι δεν μπορεις να καταλογιζεις σε καποιον που σε στηριξε, εστω οικονομικα, καποια αποφαση που τελικα ηταν δικη σου.

Αν παλι εχεις τελειωσει την σχολη, και δεις οτι δεν σου αρεσει υπαρχουν και αλλες λυσεις. Ενας γνωστος μου, που περασε με πανελληνιες, τελειωσε ιατρικη σε ελληνικο πανεπιστημιο για το χατιρι των γονιων του, που τον θελανε ιατρο, και τωρα οργανωνει δεξιωσεις για την χαι σοσαιετι της κοσμικης Αθηνας. Ειναι ευτυχισμενος με αυτο που κανει και βγαζει τα απιστευτα φραγκα!

Οσο ζεις, επιλεγεις! Νομος αυτο! Απλα δεν μπορεις να ξερεις πως θα ηταν αν ειχες επιλεξει κατι αλλο.

Ενταξει, και εγω της εποχης εκεινης ειμαι, που γονεις, θειοι, θειες, παππουδες, γιαγιαδες, λεγανε γινε ιατρος, δικηγορος, αρχιτεκτονας, κλπ. και το θεωρουσαν τρελη καταξιωση! Πιστευω λιγο πολυ ολοι το εχουμε ακουσει αυτο. Σημασια, ομως, εχει παντα να οριζεις εσυ την ζωη σου! Και αν στα 18 δεν γινοταν, ειμαι της αποψης, οτι ποτε δεν ειναι αργα για να κανεις αυτο που θελεις. Απλα ολες οι επιλογες, απαιτουν θυσιες!!!

Και κατι τελευταιο, αν τελειωνοντας την ιατρικη, εκανες αμεσως ειδικοτητα, εβρισκες και μια θεση με πολυ καλο μισθο δεν θα τα συζητουσαμε τωρα αυτα! Δεν φταιει ο μπαμπας σου που δεν τα ηξερε αυτα.

Καποιος εγραψε στον τοιχο ενος cafe στην Θεσσαλονικη: It s the price you pay, for the life you choose!!!

Φιλικα,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά εγώ και τώρα αν γύριζα πίσω πάλι ιατρική θα έβαζα. Είμαι διατεθειμένος να φτάσω μέχρι την άλλη άκρη της γης για να ασκήσω το επάγγελμα.

ΥΓ: Που θα πάει, θα στρώσω κι εγώ... :P

είναι αυτό που λέμε δηλαδή... "Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα" !!! ;)

Βέβαια εδώ το παιδεύω δε σημαίνει "ταλαιπωρώ" αλλά εκπαιδεύω δηλ. τα παιδια μαθαίνουν από τα λάθη των γονιων τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν διαφωνώ βρε παιδιά. Κουβέντα κάνουμε, δεν κατηγορώ κανέναν. Απλώς λέω ότι κανείς δεν πιέστηκε να τελειώσει πχ Ιχθυοκαλλιέργεια ΤΕΙ. Στην Ιατρική όμως, είναι συχνό φαινόμενο η πίεση. Και νομίζω ότι θα συνεχίσει να είναι για κάποια χρόνια ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν αντιλέγω σε όλα αυτά όμως για να πάει κάποιος ιατρική νομίζω ότι αυτά τα ξέρει δεν μπορεί να πηγαίνει κάπου χωρίς να ξέρει και τις συνέπειες έτσι απλά για να γίνει γιατρός γιατί αν ήταν έτσι θα ήταν μεγάλη επιπολαιότητα. Ο φίλος μου πχ μου λέει ότι σκέφτομαι πολύ κυνικά και ότι αυτός πήγε ιατρική απλά γιατί του άρεσε πολύ χωρίς να υπολογίσει τπτ άλλο.Σ αυτό διαφωνώ καλά τα όνειρα αλλά πρέπει να σκεφτούμε και λίγο πρακτικά!Δεν μπορεί να γίνονται οι μισοί γιατροί και οι άλλοι μισοί δικηγόροι που λένε σε μια χώρα χρειάζονται όλα τα επαγγέλματα....γι αυτό και έχει δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα

Από την άλλη όμως οι γιατροί όσο και να γκρινιάζουν ενώ δεν δουλευουν και τόσες πολλές ώρες τουλάχιστον στο αγροτικό παιρνουν με τις εφημεριές 2 χιλιάδες ευρώ το μήνα ενώ οι υπάλληλοι γραφείου παίρνου πρώτο μισθό 700 ευρώ μόλις και μετα βίας οκ δεν σπουδάσαμε ιατρική αλλά και μεις διαβάσαμε και μεις σπουδάσαμε

emeleosemeleosemeleos και για να μην ξεχνιόμαστε emkeratas

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πίσω στο αρχικό μας ερώτημα.

Κάποιος φίλος, άσχετος μάλιστα από ιατρική, μου έστειλε το ακόλουθο:

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΤΖΗΣ;

Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, με 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιμής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.

Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθημερινά σε ένα κτήριο μιας μεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουμε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθημερινά (σημειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες με τα κουλούρια το πρωί και περνάει το μεσημέρι γα να πάρει τα χρήματα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουμε σε μηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιμες ημέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ μηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει μαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέται μόνο (??) ένα τρίκυκλο μηχανάκι.

Σας φαίνεται τρελό; Και όμως, πρόκειται για τον κουλουρτζή τού κτηρίου μας, του οποίου τα κουλούρια γίνονται ανάρπαστα και ο οποίος είναι ένας κακομοίρης (στην εμφάνιση) αλλοδαπός που αγοράζει με τιμολόγια και διαθέτει ΑΦΜ. Ο εν λόγω κύριος ξέχασε ένα τιμολόγιο μέσα στην σακούλα με τα κουλούρια κι έτσι μάθαμε πως ζει.

ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΡΙΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σαλεπιιιιιιιι, εδω το καλο σαλεπιιιιιιιιιιιιιιι, παρε παρε παρε, εχω καλο πραμα λιεμεεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πίσω στο αρχικό μας ερώτημα.

Κάποιος φίλος, άσχετος μάλιστα από ιατρική, μου έστειλε το ακόλουθο:

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΤΖΗΣ;

Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, με 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιμής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.

Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθημερινά σε ένα κτήριο μιας μεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουμε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθημερινά (σημειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες με τα κουλούρια το πρωί και περνάει το μεσημέρι γα να πάρει τα χρήματα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουμε σε μηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιμες ημέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ μηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει μαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέται μόνο (??) ένα τρίκυκλο μηχανάκι.

Σας φαίνεται τρελό; Και όμως, πρόκειται για τον κουλουρτζή τού κτηρίου μας, του οποίου τα κουλούρια γίνονται ανάρπαστα και ο οποίος είναι ένας κακομοίρης (στην εμφάνιση) αλλοδαπός που αγοράζει με τιμολόγια και διαθέτει ΑΦΜ. Ο εν λόγω κύριος ξέχασε ένα τιμολόγιο μέσα στην σακούλα με τα κουλούρια κι έτσι μάθαμε πως ζει.

ΑΝΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΡΡΙΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ.....

Μου θύμησε το εξής που είχα βρει κάποτε στο ιντερνετ:

"... Θυμάστε μια εποχή που τραγούδαγε ο Τζίμης ο Πανούσης : " Είμαι γυφτάκι στην Πανεπιστημίου με τα ...." ; Ξέρετε οτι και ο λαλών (Πανούσης) και ο περι ου η λαλιά (γυφτάκι) βγάζουν πάνω - κάτω τα ίδια φράγκα ; Έχετε κάτσει να σκεφτείτε ποτέ σας πόσα κονομάει ένα γυφτάκι που έρχεται να σας πλύνει τα τζάμια στο αυτοκίνητο ; Κατά τα ταπεινά μου μαθηματικά όσα βγάζετε εσείς έναν ολόκληρο χρόνο τα βγάζει αυτό μέσα σε ένα μήνα ..... και μάλιστα με πολύ λιγότερη ενασχόλυση απ΄ ότι εσείς.

... Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ..... κάθε φανάρι σε ένα καλό πόστο δειαρκεί περίπου 15'' .Στην υπέρτατη ξεφτίλα στο φανάρι θα του δώσουν ένα κατοστάρικο . ’ρα έχουμε και λέμε 100 δραχμές τα 15'' ... το 1 λεπτό με απλά μαθηματικά κερδίζει 400 δραχμές. (Όταν ανάβει το φανάρι πάει στην δίπλα διασταύρωση για να μην χάνει φράγκα). Τουτ' έστιν την ώρα κονομάει 24.000 (πες 25 γιατί βαριέμαι να κάνω τις παρακάτω πράξεις) , κοντολογοίς το οκτάωρο 200.000 και το μήνα 6.000.000 !!!!!!!! Και όλα αυτά με το οκτάωρο του , τα σαββατοκύριακά του αν θέλει κτλ..

... Μπορείτε να μου πείτε ποιός βγάζει 6.000.000 το μήνα ; Και σε δουλειά που έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα ..... όχι εφορία ... , ανθρώπινες συνθήκες εργασίας .... δεν έχεις τον κάθε καργιόλη να σου κάνει βίδες τα μπαλάκια για να κάνεις πιο γρήγορα , προοπτικές για το μέλλον ..... μπορείς να πάρεις προαγωγή για καλύτερη γωνία, ελεύθερο ωράριο ... όποτε θες πας όποτε θες γυρνάς , μηδέν έξοδα για πρώτες ύλες ... νερό από συντριβάνια , ελεύθερη ενδυμασία ..... όσο χειρότερη τόσο το καλύτερο , ταξίδια .... μπορείς να μάθεις όλη την αττική και τις γωνίες της τζάμπα .... λόγω δουλειάς .... άλλωστε ποιός ζητάει από ένα γυφτάκι εισητήριο ; Για να μην αναφέρουμε τις χρήσιμες γνωριμίες για το μέλλον .... μπάτσοι και ανακριτές. Παράλληλα δεν είναι μια τυποποιημένη δουλειά που πατάς κουμπιά και ε3ατομικεύεσαι και απανθρωποποιείσαι .... σε κάθε φανάρι γνωρίζεις και καινούργια άτομα ... με λίγα λόγια έρχεσαι κοντά στο προϊόν εργασίας σου.

... Δυστυχώς ακόμα δεν έχει αποκαλυφθεί αυτή η ενασχόληση σαν κερδοφόρο επάγγελμα. Για αυτο φταίνε και οι εν λόγω επαγγελματίες. Πρέπει να συνδικαλιστούνε και να φτιάξουν ένα σωματείο - ΠΡΟΣΟΧΗ - που να μην έχει καμία σχέση με την ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ. Να είναι αυτοδοιηκούμενο και με δικό του ασφαλιστικό ταμείο. Ένα σωματείο που να είναι ικανό να κατέβει με όλη του τη δύναμη και να κλείσει όλους τους κεντρικούς δρόμους - αν χρειαστεί - για τα αιτήματα του π.χ. Μεγαλύτερος χρόνος στα κόκκινα φανάρια (ανευ παρεξηγήσεως ...) , επίδομα καιρού ....γιατί δηλαδή να πέρνει ο αγρότης επίδομα καιρού επειδή το χαλάζι του κατέστρεψε τη καλλιέργεια ..... έτσι και το γιουφτάκι θα πέρνει επίδομα γιατί έβρεξε και πλύθηκαν τα τζάμια μόνα τους.

Καταλάβατε παίδες και παιδούλές πώς βγαίνουν τα φράγκα ;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.