Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ


drsiena

Recommended Posts

Τι γινεται ρε παιδια αυτη η ψυχη με το μπλεηζερ???

Αβραμοπουλος λεγοταν η θυμαμαι λαθος? Σε ποιο υπουργειο ειναι τωρα? σε ποιο κομμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Last Reply
Επιτέλους δεν είμαι φοιτήτρια.. αλλά δεν έχω σκοπό να δουλέψω ως τεχνολόγος παρά μόνο εάν δεν έχω άλλη επιλογή. Εγώ εκεί που έκανα την πρακτική μου δεν είχαν γενικα τέτοιες πολυτέλειες. Οι τεχνολόγοι κοιμόντουσαν στο δωμάτιο που ήταν για καφέ τα πρωινά σε έναν καναπέ που ούτε καν άνοιγε…για αυτό την έκαναν στις 5:30 το πρωί.

Σχετικά με τις ποδιές ήμουν πολύ ευχαριστημένη σε άλλα νοσοκομεία ούτε που τους τις έπλεναν στον κλίβανο… Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να την πήγαινα σπίτι με τα μυκοβακτηρίδια πάνω!!! (έκανα και 2.5 μήνες φυματίωση)

Δεν ξέρω εάν εσύ φοράς γάντια και παίρνεις όλα τα μέτρα προστασίας…αλλά σε εμάς οι μικροβιολόγοι τα τριβλία τα έπιαναν με γυμνά χέρια!!! Άσε που στην φυματίωση είχαν όλοι θετικοποιηθεί

Ok, μη δαγκώνεις, είπα ''αν''. Τελικά το παν είναι πού θα βρει κανείς δουλειά και όχι τί δουλιά, και εξηγώ: στο νοσοκομείο που ήμουν εγώ οι τεχνολόγοι είχαν συμφωνήσει με τους διευθυντές να κάνουν ΜΟΝΟ πρωϊνή βάρδια - πράγμα που σημαίνει ότι από το μεσημέρι και μετά ήταν όλοι σπίτια τους. Κατά περίεργη σύμπτωση πάντα σπίτια τους ήταν και οι επιμελητές ... και οι διευθυντές ... μάντεψε ποιοί ήταν μέσα δηλαδή, οι ... εκπαιδευόμενοι. Χλιδή να μην έχεις στο κεφάλι σου κανέναν θα μου πεις ... ούτε προϊστάμενο, ούτε συνεργάτη τεχνολόγο :mellow:

Καλά, τώρα που είπες για τριβλία και γάντια, μου θύμησες το απίστευτο ... να μην αλλάζουν γάντια οι αιμολήπτες ανάμεσα στον ένα ''πελάτη'' και τον επόμενο (και μιλάμε για λίστα 50-60 ατόμων κάθε πρωί) και όταν είδαν κάποιον που άλλαζε του έκαναν παρατήρηση για τη σπατάλη ... :splats:

Όσο για τη φυματίωση, χάλι, αλλά προσωπικά με τρομάζουν οι μυκητιάσεις περισσότερο :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok, μη δαγκώνεις, είπα ''αν''. Τελικά το παν είναι πού θα βρει κανείς δουλειά και όχι τί δουλιά, και εξηγώ: στο νοσοκομείο που ήμουν εγώ οι τεχνολόγοι είχαν συμφωνήσει με τους διευθυντές να κάνουν ΜΟΝΟ πρωϊνή βάρδια - πράγμα που σημαίνει ότι από το μεσημέρι και μετά ήταν όλοι σπίτια τους. Κατά περίεργη σύμπτωση πάντα σπίτια τους ήταν και οι επιμελητές ... και οι διευθυντές ... μάντεψε ποιοί ήταν μέσα δηλαδή, οι ... εκπαιδευόμενοι. Χλιδή να μην έχεις στο κεφάλι σου κανέναν θα μου πεις ... ούτε προϊστάμενο, ούτε συνεργάτη τεχνολόγο :mellow:

Έτσι δείχνει??? Ότι δαγκώνω??? Sorry δεν το ήθελα… Ουάου…τι νοσοκομείο ήταν αυτό! Τελικά παντού ότι να ναι είναι.Μα καλά πως το δεχτήκατε??? Οι τεχνολόγοι έχουν συγκεκριμένες αρμοδιότητες και οι μικροβιολόγοι επίσης…εγώ μία φορά πήγα να πλύνω μία νουμπαουερ που μου το ζήτησε η ειδικευόμενη στα ούρα…που τη ήταν να τις ρίξω λίγο νεράκι και η τεχνολόγος που ήταν εκεί κόντεψε να με φάει…ότι δεν είναι δική μου δουλειά κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι δείχνει??? Ότι δαγκώνω??? Sorry δεν το ήθελα… Ουάου…τι νοσοκομείο ήταν αυτό! Τελικά παντού ότι να ναι είναι.Μα καλά πως το δεχτήκατε??? Οι τεχνολόγοι έχουν συγκεκριμένες αρμοδιότητες και οι μικροβιολόγοι επίσης…εγώ μία φορά πήγα να πλύνω μία νουμπαουερ που μου το ζήτησε η ειδικευόμενη στα ούρα…που τη ήταν να τις ρίξω λίγο νεράκι και η τεχνολόγος που ήταν εκεί κόντεψε να με φάει…ότι δεν είναι δική μου δουλειά κλπ

oli πλάκα έκανα βρε :) Λοιπόν, ένα πράγμα έχει σημασία μέσα σε ένα νοσοκομείο - ποιοί έχουν λόγο και ποιοί όχι. Για να σε διευκολύνω, οι ειδικευόμενοι δεν έχουν συνδικαλισμό, δεν έχουν εκπροσώπηση, δεν είναι μόνιμοι, είναι ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ, είναι εύκολος στόχος, και είναι και υποχρεωμένοι να σκέφτονται το τελικό χαρτί με το οποίο θα τελειώσουν την ειδικότητα, και τις εξετάσεις μετά. Οι τεχνολόγοι είναι κανονικοί εργαζόμενοι, με συμβάσεις αλλά οι παλιότεροι μόνιμοι, με συνδικαλιστική εκπροσώπηση (πολύ καλή απ΄όσο είδα), με λόγο για ό,τι τους αφορά και με τρόπο να πιέσουν όποτε χρειαστεί. Το κακό είναι ότι επικρατεί μια συντεχνιακή λογική που δημιουργεί στρατόπεδα και παρεξηγήσεις χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατί όπως λες ο καθένας έχει τη δουλιά του, απλά οι γιατροί είναι κατά μέσο όρο μεγαλύτεροι και όχι μόνιμοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

oli πλάκα έκανα βρε :) Λοιπόν, ένα πράγμα έχει σημασία μέσα σε ένα νοσοκομείο - ποιοί έχουν λόγο και ποιοί όχι. Για να σε διευκολύνω, οι ειδικευόμενοι δεν έχουν συνδικαλισμό, δεν έχουν εκπροσώπηση, δεν είναι μόνιμοι, είναι ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ, είναι εύκολος στόχος, και είναι και υποχρεωμένοι να σκέφτονται το τελικό χαρτί με το οποίο θα τελειώσουν την ειδικότητα, και τις εξετάσεις μετά. Οι τεχνολόγοι είναι κανονικοί εργαζόμενοι, με συμβάσεις αλλά οι παλιότεροι μόνιμοι, με συνδικαλιστική εκπροσώπηση (πολύ καλή απ΄όσο είδα), με λόγο για ό,τι τους αφορά και με τρόπο να πιέσουν όποτε χρειαστεί. Το κακό είναι ότι επικρατεί μια συντεχνιακή λογική που δημιουργεί στρατόπεδα και παρεξηγήσεις χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατί όπως λες ο καθένας έχει τη δουλιά του, απλά οι γιατροί είναι κατά μέσο όρο μεγαλύτεροι και όχι μόνιμοι.

Έχεις δίκιο σε αυτό…αλλά και αυτός ο διευθυντής σας…πρέπει να είναι…πολύ παρτάκιας…για να μη θέλει να χάσει την εύνοια των τεχνολόγων. Δηλαδή πώς να τα βγάλει πέρα και αυτός ο άμοιρος ο ειδικευόμενος στην εφημερία χωρίς τεχνολόγο??? Πόσα χέρια έχει και τι αντοχή. Αλλά τα λάθη που γίνονται δεν επιβαρύνουν τον ίδιον… για εκείνους μόνο ο βαθμός της αξιολόγησης του εργαστηρίου μετράει…Ναι ναι έχουμε πολύ καλό εκπρόσωπο…τον γνώρισα στο νοσοκομείο που έκανα πρακτική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο σε αυτό…αλλά και αυτός ο διευθυντής σας…πρέπει να είναι…πολύ παρτάκιας…για να μη θέλει να χάσει την εύνοια των τεχνολόγων. Δηλαδή πώς να τα βγάλει πέρα και αυτός ο άμοιρος ο ειδικευόμενος στην εφημερία χωρίς τεχνολόγο??? Πόσα χέρια έχει και τι αντοχή. Αλλά τα λάθη που γίνονται δεν επιβαρύνουν τον ίδιον… για εκείνους μόνο ο βαθμός της αξιολόγησης του εργαστηρίου μετράει…Ναι ναι έχουμε πολύ καλό εκπρόσωπο…τον γνώρισα στο νοσοκομείο που έκανα πρακτική.

Το καλό θα ήταν να αντιγράφαμε τα καλά από τους άλλους και όχι να τα κοιτάμε απλά. Αλλά όταν δεν έχεις κανένα δικαίωμα (και το εννοώ) δε μπορείς να διεκδικήσεις. Κάπου παλιότερα είχα γράψει ότι κυκλοφορούσαμε μόνοι μας σε ολόκληρο όροφο του νοσοκομείου, όπου είχαν πρόσβαση οι πάντες (ασθενείς, αγανακτισμένοι συνοδοί, τυχαίοι, άστεγοι που έψαχναν μέρος να βγάλουν τη νύχτα, και ποιός ξέρει τί άλλο ακόμα) και το ΜΟΝΟ που ενδιέφερε τους προϊστάμενους μας ήταν να μην κλέψει κανείς τπτ! Φυσικά και πράγματα αξίας έκαναν φτερά τα χρόνια που ήμουν εκεί, και υπολογιστές ακόμα πήρανε και φύγανε κύριοι. Αλλά μια πόρτα που να κλείνει και να απομονώνει τα εργαστήρια δε στάθηκε δυνατό να μπει ... παρά τους Ολυμπιακούς και τα έργα ζαρντινιέρες. Και η απειλή ήταν ότι αν κάτι χαθεί στην εφημερεία μας, θα μας κρατήσουν τα λεφτά απ΄το μισθό μας χαχαχα :blink: Και κάποιον από μας να έβρισκαν μαχαιρωμένο δηλ., σιγά την είδηση που θα έβγαινε ... ούτε ένα 3λεπτο στα δελτία των οκτώ :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως για αλλη μια φορα κανεις δεν διαβαζει τι πραγματικα γραφουν οι προηγουμενοι....

Στη συζητηση αυτη η επιλογη εξωτερικο εχει ηδη αποκλειστει....

Μενεις στην Ελλαδα λοιπον...και ρωταω εγω τι μπορεις να κανεις για να εχεις εναν μισθο της προκοπης και να μην ζητας απ΄τον πατερα σου που ειναι ηδη χρεωμενος 2 δανεια και για να παρει ακομη και ενα σιδερο το βαζει σε 15 δοσεις με πρωτη δοση το 2009;Δεν θα πας μοιρασεις πιτσες;δηλαδη τοτε εχεις χαμηλους στοχους;η δουλεια δεν ειναι θεμα στοχων κατα τη διαρκεια της αναμονης μας.ειναι θεμα επιβιωσης.αν θες υψηλους στοχους ψαξε διδακτορικο καλο και δουλεψε και πιτσαδορος.

Υ.Γ.:το επαγγελμα του πιτσαδορου ειναι αξιοπρεπεστατο και σε κανενα σημειο του ποστ μου δεν θελω να το υποβαθμισω....

Τα πάντα είναι σχετικά γιαυτό δεν ωφελούν οι αντιπαραθέσεις. Εσύ θεωρείς ότι κάποιος με υψηλούς στόχους καλύπτεται με ενα διδακτορικό και ταυτόχρονη δουλειά σαν πιτσαδόρος... Εγώ όταν λέω υψηλούς στόχους μπορεί να εννοώ κάτι άλλο...

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να θίξω είναι ότι παρουσιάζονται προσωρινές λύσεις (της πλάκας κατ'εμε) σαν η πανάκεια για την περίοδο της αναμονής.

Έχουμε ξεχάσει τον ορισμό της ανεργίας μου φαίνεται: "Ανεργία είναι η ακούσια αργία, η αδυναμία εξερεύνησης εργασίας αμοιβόμενης και ανάλογης με τα προσόντα, τις ικανότητες και τις κλισεις του ατόμου"

Γιαυτό και εγώ θεωρώ ότι η λύση στο πρόβλημα της ανεργίας είναι μόνο η άσκηση της ιατρικής, όπου και αν αυτό είναι εφικτό.

Όσο για το βιοποριστικό έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο, η ζωή είναι σκληρή με μερικούς, αλλά μην ξεχνάς ότι εγώ απάντησα σε ποστ που ανέφερε ότι το να μην εισαι διατεθειμένος να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ κατά τη διάρκεια της αναμονής είναι ΘΕΜΑ ΤΟΥΠΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ ... μάλλον εσείς κυκλοφορείτε με τα παλτά σας πάνω απ΄τις ποδιές ... τυχερές όσες ντύνονται φιρμάτα :P

Παιδιά κι εμείς όλα χύμα τα έχουμε και μας έχουν κατακλέψει. Προσωπικά φοράω πάντα το πιο άθλιο μπουφάν που έχω γιατί πέρσι κλέψανε καλό παλτό συναδέρφου. Επίσης πορτοφόλια, ταυτότητες, κλειδιά κλπ πάντα στην τσέπη της ποδιάς...

Τα πάντα είναι σχετικά γιαυτό δεν ωφελούν οι αντιπαραθέσεις. Εσύ θεωρείς ότι κάποιος με υψηλούς στόχους Έχουμε ξεχάσει τον ορισμό της ανεργίας μου φαίνεται: "Ανεργία είναι η ακούσια αργία, η αδυναμία εξερεύνησης εργασίας αμοιβόμενης και ανάλογης με τα προσόντα, τις ικανότητες και τις κλισεις του ατόμου"

Για άλλη μια φορά υποκλίνομαι, Παρακμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο δεν οργανωνόμαστε να κάνουμε κάτι από κοινού πλέον , ν ανοίξουν νέες θέσεις εργασίας γιατί αυτό το γάμο-ελληνικό δημόσιο μας κόβει χρόνια με τις λαμογιο - αναμονές στις ειδικότητες και μας καθυστέρει να τελειώσουμε μια ειδικότητα και να βγούμε έξω να δουλέψουμε σαν ελεύθεροι επαγγελματίες που είμαστε , ενώ την ίδια ώρα προσλαμβάνει 4,000 αγροφύλακες τότε όλες οι δουλείες είναι καλές για εμάς συνάδελφε invitro και όχι μόνο όσες δεν είναι : αμειβόμενης και ανάλογης με τα προσόντα, τις ικανότητες και τις κλίσεις του ατόμου"

ε, χμ.....βαρβάτο μήπως;

:P

βάρβαρο ναι συνάδελφε αυτό ήθελα να γράψω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τότε όλες οι δουλείες είναι καλές για εμάς συνάδελφε invitro

Πράγματι υπό αυτές τις συνθήκες όλες οι δουλειές είναι καλές. Δεν είναι όμως "αντιμετώπιση" της ανεργίας όπως είναι και το θέμα στην επικεφαλίδα, αφού στην ουσία εξακολουθείς να είσαι άνεργος που υποαπασχολείται σε άσχετο χώρο...

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακμή για αυτό λέω μήνες εδώ μέσα φτάνει ποια η καραμέλα πως για τις αναμονές φταίνε μόνο τα παιδία του δοαταπ , αναμονές υπήρχαν εδώ και πολλά χρόνια .

Η ουσία είναι μια κοινό μέτωπο αγώνων να διεκδικήσουμε θέσεις να ξελασκάρει λίγο το σύστημα να μπορούμε να τελειώσουμε μια ειδικότητα όσο το συντομότερο για να μπορέσουμε να βγούμε έξω να δουλέψουμε και εκεί η κοινωνία θα ξεχωρίσει την ήρα από στο στάχυ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλη βασικη απορια για το χρονο της αναμονης ειναι το θεμα της υγειονομικης περιθαλψης. Δεν ειμαστε ασφαλισμενοι πουθενα, παρα μονο για ενα εξαμηνο μετα το τελος του αγροτικου. Και μετα... απλα ελπιζουμε οτι δεν θα χρειαστουμε κατι! emhelp

Αν βεβαια καποιος αποφασισει οτι θελει να πληρωνει και το ΤΣΑΥ :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλη βασικη απορια για το χρονο της αναμονης ειναι το θεμα της υγειονομικης περιθαλψης. Δεν ειμαστε ασφαλισμενοι πουθενα, παρα μονο για ενα εξαμηνο μετα το τελος του αγροτικου. Και μετα... απλα ελπιζουμε οτι δεν θα χρειαστουμε κατι! emhelp

Αν βεβαια καποιος αποφασισει οτι θελει να πληρωνει και το ΤΣΑΥ :antegeia:

Συνάδερφε, το ΤΣΑΥ ακόμα και να θέλεις εσύ (να έχεις αρκετά φράγκα και μαζοχισμό πχ) να το πληρώσεις από την τσέπη σου ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ να το κάνεις αν δεν δουλεύεις κάπου ή δεν έχεις δικό σου ιατρείο....Αυτασφάλιση σου λέει μετά!

Οπότε...μόνο η ιδιωτική ασφάλεια απομένει (για τους έχοντες) και το .....ταμείο απορίας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νεότερα: επειδή με παραξένεψε αυτό που έγραψε ο συνάδερφος και επειδή εγώ δεν ήξερα κάτι τέτοιο, έκανα μια έρευνα στην ιστοσελίδα του ΤΣΑΥ και βλέπω ότι υπάρχει μια "αίτηση για ασφάλιση ανέργου" σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου 2768/1999

Προφανώς είναι καινούριος σχετικά νόμος και πάντως τον αγνοοώ εντελώς! Νομικοί του φόρουμ (Αμάντα, Σαράντο) μπορείτε να μας διαφωτίσετε επ' αυτού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστό. Αλλά σε ποιο κλάδο έχεις ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ανεργία επειδή δεν σου επιτρέπεται από το σύστημα να ειδικευτείς; Οι δάσκαλοι, οι νομικοί, οι κομπιουτεράδες, οι οικονομολόγοι, οι δημοσιογράφοι κλπ κλπ έχουν προβλήματα αποκατάστασης, αλλά έχουν την δυνατότητα να ψάχνουν για δουλειά από τα 22-24 που αποφοιτούν. Ο γιατρός δεν έχει τη δυνατότητα αλλά την υποχρέωση, αν θέλει να γίνει κλινικός, να κάνει ειδικότητα (ανεργία Νο1) και στα 30-35 να βγαίνει πλέον στο ελεύθερο επάγγελμα ή στο δημόσιο (ανεργία Νο2). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον κλάδο με τέτοιου είδους ανεργία.

Και μία άλλη παράμετρος είναι σαφώς η υποχρέωση του επιστήμονα, σε αντίθεση με κάποιον άλλο επαγγελματία, να μένει up-to-date και ενημερωμένος για όλες τις εξελίξεις στον κλάδο του. 5 χρόνια out of practice ισοδυναμούν με πισωγύρισμα που αντίστοιχο δεν έχει ένας νομικός που θα ημιαπασχοληθεί ή ένας κομπιουτεράς που θα βρει παρόμοια, αλλά όχι ακριβώς αυτήν που πρέπει, δουλειά.

δεν αντιλέγω σε όλα αυτά όμως για να πάει κάποιος ιατρική νομίζω ότι αυτά τα ξέρει δεν μπορεί να πηγαίνει κάπου χωρίς να ξέρει και τις συνέπειες έτσι απλά για να γίνει γιατρός γιατί αν ήταν έτσι θα ήταν μεγάλη επιπολαιότητα. Ο φίλος μου πχ μου λέει ότι σκέφτομαι πολύ κυνικά και ότι αυτός πήγε ιατρική απλά γιατί του άρεσε πολύ χωρίς να υπολογίσει τπτ άλλο.Σ αυτό διαφωνώ καλά τα όνειρα αλλά πρέπει να σκεφτούμε και λίγο πρακτικά!Δεν μπορεί να γίνονται οι μισοί γιατροί και οι άλλοι μισοί δικηγόροι που λένε σε μια χώρα χρειάζονται όλα τα επαγγέλματα....γι αυτό και έχει δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα

Από την άλλη όμως οι γιατροί όσο και να γκρινιάζουν ενώ δεν δουλευουν και τόσες πολλές ώρες τουλάχιστον στο αγροτικό παιρνουν με τις εφημεριές 2 χιλιάδες ευρώ το μήνα ενώ οι υπάλληλοι γραφείου παίρνου πρώτο μισθό 700 ευρώ μόλις και μετα βίας οκ δεν σπουδάσαμε ιατρική αλλά και μεις διαβάσαμε και μεις σπουδάσαμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την άλλη όμως οι γιατροί όσο και να γκρινιάζουν ενώ δεν δουλευουν και τόσες πολλές ώρες τουλάχιστον στο αγροτικό παιρνουν με τις εφημεριές 2 χιλιάδες ευρώ το μήνα ενώ οι υπάλληλοι γραφείου παίρνου πρώτο μισθό 700 ευρώ μόλις και μετα βίας οκ δεν σπουδάσαμε ιατρική αλλά και μεις διαβάσαμε και μεις σπουδάσαμε

Κάποιος να με συγκρατήσει, έχετε απόλυτο δίκιο, είναι τρολ τελικά....

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν αντιλέγω σε όλα αυτά όμως για να πάει κάποιος ιατρική νομίζω ότι αυτά τα ξέρει δεν μπορεί να πηγαίνει κάπου χωρίς να ξέρει και τις συνέπειες έτσι απλά για να γίνει γιατρός γιατί αν ήταν έτσι θα ήταν μεγάλη επιπολαιότητα. Σ αυτό διαφωνώ καλά τα όνειρα αλλά πρέπει να σκεφτούμε και λίγο πρακτικά!Δεν μπορεί να γίνονται οι μισοί γιατροί και οι άλλοι μισοί δικηγόροι που λένε σε μια χώρα

Δεν υπαρχει τιποτε πιο ομορφο απο το να προσπαθει καποιος να κανει πραγματικοτητα τα ονειρα του. Τι γιατι ομως στην Ελλαδα τοοοσοι πολλοι θελουν να γινουν γιατροι ειναι θεμα ελλειψης παιδειας(επαγγελματικου προσανατολισμου), μετακατοχικο συνδρομο, κομπλεξισμος οπως θες πεστο. Γιατι αν οχι οι μισοι ισως και παραπανω δε θελουν να γινουν οι ιδιοι γιατροι, αλλα αναγκαζονται απο το οικογενειακο τους περιβαλλον. Το θεμα ειναι οτι η πολιτεια ειναι απουσα και το προβλημα οξυνεται, επειδη ομως η νοοτροπια του Ελληνα δεν αλλαζει ευκολα, δε θα επρεπε να μειωθουν οι εισακτεοι στις ιατρικες σχολες (να μπουν οι καλυτεροι, οσοι το θελουν περισσοτερο) και να σταματησουν οι εισαγωγες?? Οπως θα εκανε καθε χωρα ανεπτυγμενη!!! Αλλα μαλλον τα πραγματα εχουν φτασει στο σημειο που γιατρος=κακομοιρης....

Από την άλλη όμως οι γιατροί όσο και να γκρινιάζουν ενώ δεν δουλευουν και τόσες πολλές ώρες τουλάχιστον στο αγροτικό παιρνουν με τις εφημεριές 2 χιλιάδες ευρώ το μήνα ενώ οι υπάλληλοι γραφείου παίρνου πρώτο μισθό 700 ευρώ μόλις και μετα βίας οκ δεν σπουδάσαμε ιατρική αλλά και μεις διαβάσαμε και μεις σπουδάσαμε

Ειναι ντροπη η μονη περιοδος για ενα νεο γιατρο η μονη περιοδος απο τα 24 ως 35 που βγαζει εναν αξιοπρεπη μισθο να ειναι ο 1 χρονος του αγροτικου...Υπαρχουν ανθρωποι παρα πολλοι που σε αυτη την ηλικια εχουν οικογενεια και δεν ειναι δυνατο να επιβιωσουν...Ντροπη ειναι βεβαια και ο υπαλληλος γραφειου να παιρνει 700και ο βασικος μισθος να ειναι τοσο χαμηλος αλλα αυτο δε σημαινει πως ο γιατρος πρεπει να ζει στην ξεφτιλα...ζητιανευοντας λεφτα απο τους γονες του emnoemno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχεις δικιο... δουλευουμε λιγο... παιρνουμε πολλα!!!

Και εσυ βρε ira_82, τι καταλαβες που δεν εγινες ιατρος;;; Τα 700 ευρω που παιρνεις δεν σου φτανουν ουτε για οδηγο υγειας, ουτε για προφυλακτικα... :splats:

Καλα ομως που βρηκες τον ιατρο να του τα τρως και εχεις και την καβατζα σου για καλο σεξ !!! (λεμε τωρα) emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι αν οχι οι μισοι ισως και παραπανω δε θελουν να γινουν οι ιδιοι γιατροι, αλλα αναγκαζονται απο το οικογενειακο τους περιβαλλον.

Αυτό ξαναπες το....είναι τόσο χαρακτηριστικό που θα ήταν ενδιαφέρον να κάναμε ένα δημοψήφισμα (ανώνυμο) με αυτήν ακριβώς την ερώτηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε δικαιολογουμαστε ετσι?δεν ηθελα ρε παιδια, με αναγκασαν,σας παρακαλω μην βαρατε ολοι μαζι......το ξερω οτι ο περισσοτεροι πιεστηκαμε απο καπου για να γινουμε γιατροι, αλλα αυτο δεν μου λεει και πολλα.ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του.αποσο θυμαμαι, εγω ειχα δηλωσει το μηχανογραφικο και οχι οι δικοι μου.

η ψυχολογικη πιεση που δεχτηκαμε απο γονεις , συγγενεις και φιλους ηταν μεγαλη, αλλα στο κατω κατω ας λεγαμε οχι.η επιλογη ειναι δικια σου, πες κι εσυ ΟΧΙ στην ιατρικη, ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχ:)))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ξαναπες το....είναι τόσο χαρακτηριστικό που θα ήταν ενδιαφέρον να κάναμε ένα δημοψήφισμα (ανώνυμο) με αυτήν ακριβώς την ερώτηση...

Υπάρχει ήδη ... http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=8089

emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχεις δικιο... δουλευουμε λιγο... παιρνουμε πολλα!!!

Και εσυ βρε ira_82, τι καταλαβες που δεν εγινες ιατρος;;; Τα 700 ευρω που παιρνεις δεν σου φτανουν ουτε για οδηγο υγειας, ουτε για προφυλακτικα... :splats:

Καλα ομως που βρηκες τον ιατρο να του τα τρως και εχεις και την καβατζα σου για καλο σεξ !!! (λεμε τωρα) emclapping

του τρώω τα λεφτά??????????????? emhelpemhelp αυτός μου τα τρώει και έχω αρχίσει να έχω την άποψη νέος γιατρός=ζιγκολό!!άντε μην το ανοίξω....

όσο για τα προφυλακτικά ε όχι να τα αγοράζει και η γυναίκα ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence δεν είναι ακριβώς το ίδιο, εγώ δεν λέω να έχεις συγγενή γιατρό, αλλά να έχεις πιεστεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να πας στην ιατρική. Ξένε, έχεις δίκιο ότι ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του, αλλά από περιέργεια και μόνο ρωτάω αν πιέστηκαν και άλλοι προς την Ιατρική. Γιατί εγώ πιέστηκα, και τις ευθύνες μου τις αναλαμβάνω με το να μουτζώνομαι κάθε πρωί...

:blink:

αυτός μου τα τρώει και έχω αρχίσει να έχω την άποψη νέος γιατρός=ζιγκολό!!άντε μην το ανοίξω....

Είναι σίγουρα τρολ σας λέω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο για τα προφυλακτικά ε όχι να τα αγοράζει και η γυναίκα ΕΛΕΟΣ!!!

Γιατί τι θα πάθει;

Οι ντροπές σας πιασαν. Εδώ ξενοπηδιέσται αυτό σας πείραξε;;;

:splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.