Jump to content

ΑΠΟΓΝΩΣΗ


ΜΑΝΙΑ

Recommended Posts

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΞΙΜΟ.ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΤΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ?ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΟΝΑΔΑ ΤΕΧΝΗΤΟΥ ΝΕΦΡΟΥ (ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ)ΩΡΑΡΙΟ 7.30-4.00.ΙΣΩΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....

Μανια να σου αποδείξω ότι μας δουλεύεις;

Λες ότι δουλεύεις 7-4, αλλα απο ότι βλέπω βρίσκεις χρόνο την τετάρτη 14 Σεπτ ώρα 12 και 04 το μεσημερι, να αφήσεις τους νεφροπαθείς και να ερθεις εδώ να μας δουλέψεις....

Αλλη μια δημοσιευση στο τοπικ ρατσισμός έκανες τη Δευτέρα 18 ΣΕπτ ώρα 11 το μεσημέρι

Πολλή δουλειά πέφτει στη μονάδα..

Δε μας παρατάς ρε κοπέλα μου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Last Reply
γ) Έχω βαρεθεί να ακούω ότι η ιατρική του Ηρακλείου είναι πιο δύσκολη, ανώτερη κλπ. (όπου ναναι θα μου πείτε ότι στην Κρήτη δεν έχουμε και μεις τα ντουβάρια μας, τους αλεξιπτωτιστές μας, τους γλείφτες μας, τα λαμόγια μας κλπ)

Apokalypse now! Παρακμή, πόσοι απ'αυτούς λες να είναι εγγεγραμμένοι σ'αυτό το φόρουμ και να βρίζουν τους "δικατσάδες"; Κάτι μου λέει πως είναι η πλειοψηφία.

Υ.Γ Και μιας και είμαι κι εγώ δικατσάς (=μπούφος, τούβλο, αγράμματος κ.λ.π) και δυσκολεύομαι να περάσω τις εξετάσεις του διπλώματος οδήγησης ποιος ημεδαπός θα μπορούσε να μου δώσει τα φώτα του στις παρακάτω ερωτήσεις χειρουργικής;

569. Οι απλές ακτινογραφίες της κοιλιάς σε ασθενείς με εικόνα οξείας κοιλιάς είναι διαγνωστικές σε ποσοστό (περίπου):

Α 10%

Β 20%

Γ 40%

Δ 50%

Ε 70%

677. Ασθενείς με εγκαύματα πρέπει να αντιμετωπίζονται ενδονοσοκομειακά, όταν:

Α Η εγκαυματική επιφάνεια ξεπερνά το 10% της ολικής επιφανείας σώματος

Β Τα εγκαύματα αφορούν το πρόσωπο και τα άνω άκρα

Γ Πρόκειται για παιδιά

Δ Πρόκειται για χημικά εγκαύματα

Ε Πρόκειται για θερμικά εγκαύματα

785. Αναφορικά με την ηλεκτροπληξία ποιο από τα παρακάτω είναι λάθος:

Α Το συνεχές ρεύμα είναι πιο επικίνδυνο από το εναλλασσόμενο

Β Το ηλεκτρικό ρεύμα περνάει ευκολότερα από τα νεύρα

Γ Αγγειακές θρομβώσεις μπορεί να αναπτυχθούν σε δεύτερο χρόνο

Δ Μία από τις επιπλοκές της ηλεκτροπληξίας μπορεί να είναι η μυοσφαιριναιμία

Ε Οι παθόντες κινδυνεύουν από πρώιμο καταρράκτη

971. Για πόσο χρονικό διάστημα καταστέλλεται η λειτουργία των επινεφριδίων όταν ο ασθενής λαμβάνει περισσότερο από 7.5 mg prednizone/24ωρο, επί μια εβδομάδα:

Α 1 εβδομάδα

Β 3 εβδομάδες

Γ 1 χρόνο

Δ 2 μήνες

Ε 5 μήνες

1586. Λευκή χολή έχουμε σε:

Α Xολοκυστίτιδα

Β Αποφρακτικό ίκτερο από καρκίνο περιληκυθικό ή παγκρέατος

Γ Ύδρωπα της χοληδόχου κύστεως

Δ Χολαγγειίτιδα

Ε Καρκίνο των εξωηπατικών χοληφόρων

Σαράντο, οι δικές σου απαντήσεις θα προτιμηθούν επειδή έχω ακούσει ότι είσαι οδηγάρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Λευκή χολή". Γαμώ τους όρους. Έστω με εισαγωγικά ρε επιστημονάρες που βάλατε τα θέματα. Πάντως παραπέμπει με τη μία σε απόφραξη, δε νομίζεις Sven;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1586. Λευκή χολή έχουμε σε:

Α Xολοκυστίτιδα

Β Αποφρακτικό ίκτερο από καρκίνο περιληκυθικό ή παγκρέατος

Γ Ύδρωπα της χοληδόχου κύστεως

Δ Χολαγγειίτιδα

Ε Καρκίνο των εξωηπατικών χοληφόρων

Μου έφερε στο νου μια ''πορσελάνινη χολή'' από τα ιταλικά (colecisti di porcellana) - αν είναι αυτό η σωστή απάντηση είναι το (Α).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1586. Λευκή χολή έχουμε σε:

Α Xολοκυστίτιδα

Β Αποφρακτικό ίκτερο από καρκίνο περιληκυθικό ή παγκρέατος

Γ Ύδρωπα της χοληδόχου κύστεως

Δ Χολαγγειίτιδα

Ε Καρκίνο των εξωηπατικών χοληφόρων

να σημειωσω απλως οτι λευκη χολη, δικηνλασπης,παρατηρειται και σε μακροχρονια ληψη συγκεκριμενων φαρμακων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Λευκή χολή". Γαμώ τους όρους. Έστω με εισαγωγικά ρε επιστημονάρες που βάλατε τα θέματα. Πάντως παραπέμπει με τη μία σε απόφραξη, δε νομίζεις Sven;

Μου έφερε στο νου μια ''πορσελάνινη χολή'' από τα ιταλικά (colecisti di porcellana) - αν είναι αυτό η σωστή απάντηση είναι το (Α).

να σημειωσω απλως οτι λευκη χολη, δικηνλασπης,παρατηρειται και σε μακροχρονια ληψη συγκεκριμενων φαρμακων

Ο Sovereign δίνει το Β, ο Clemence δίνει το Α, ο ξένος δίνει κάτι που δεν υπάρχει και τα φροντιστήρια που ανέλαβαν να απαντήσουν τις ερωτήσεις δίνουν το Γ. Αυτό και μόνο πιστεύω ότι αρκεί για να καταλάβετε ότι στην τελική κάτι αξίζουν και οι "δικατσάδες" που περνάνε τα μαθήματα με τράπεζες αυτού του είδους, και τουλάχιστον οι λογικά σκεπτόμενοι εδώ μέσα θα έπρεπε τους Σαραντίστικους χαρακτηρισμούς τύπου "εξετάσεις διπλώματος οδήγησης" να τους επιστρέφετε στα μούτρα αυτών που τους σκέφτηκαν. Πάρτε το χαμπάρι ημεδαποί ότι οι εχθροί σας δεν είμαστε εμείς αλλά το ελληνικό κράτος (sic) που έχει επιτρέψει αυτήν την κατάσταση. Και κλείνοντας ημεδαπέ, ξέρεις τι πιστεύω; Ότι σύντομα θα συνεργαστούμε σε κάποιο νοσοκομείο.....όχι όμως της Ελλάδας. Φιλιά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρντόν; Από το θέμα της Μάνιας περάσαμε απροκάλυπτα στους Δικατσάδες; Οοοοοοχχιιιιιι θέλω τη Μάνια πίσω.....εμένα μ' αρέσει η Μάνια, με τη Μάνια γελάω, δεν θέλω δικατσάδες εδώωωωω....Πάτε παραδίπλα να παίξετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro δεν περάσαμε απροκάλυπτα. Αν ανατρέξεις στο πρώτο μου ποστ εδώ θα δεις τον συνδετικό κρίκο. Και εν πάσει περιπτώσει τώρα που σε ανακάλυψα αποκλείεται να πάω να παίξω αλλού. Διασκεδάζω περισσότερο σε μέρη στα οποία υπάρχουν κάθε λογής invitro.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sven, με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet, θα δεις ότι ο ανεπίσημος όρος "white bile" (και επιμένω στο ανεπίσημος και είναι πολύ άσχημο ανεπίσημοι όροι να μπαίνουν σε επίσημες εξετάσεις) παραπέμπει σε απόφραξη. Θυμίσου τον αποχρωματισμό των κοπράνων, ως σημείο απόφραξης.

ΥΓ: Μάλλον αναθεωρώ, σε δεύτερο χρόνο: Στο google και στο pubmed το white bile αναφέρεται από ορισμένους στην απόφραξη και από άλλους στον ύδρωπα. Πολύ κακή ερώτηση.

Ενδεικτικά links:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.f...p;dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.f...p;dopt=Abstract

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro δεν περάσαμε απροκάλυπτα. Αν ανατρέξεις στο πρώτο μου ποστ εδώ θα δεις τον συνδετικό κρίκο. Και εν πάσει περιπτώσει τώρα που σε ανακάλυψα αποκλείεται να πάω να παίξω αλλού. Διασκεδάζω περισσότερο σε μέρη στα οποία υπάρχουν κάθε λογής invitro.

να υποθέσω πως οι υπόλοιπες 2495 ερωτήσεις ήταν πιο βατές???

...χωρίς να λέω σε ποιο πανεπιστήμιο, ποιας χώρας τελείωσα

αν ήταν όλα τόσο χάλια, δε θά'χε περάσει ψυχή αγαπητέ

αλλά μην παραγκωνίζουμε τη ΜΑΝΙΑ!!!

υπάρχουν άλλα τόπικ για αλληλοσπαραγμό!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign αν το καλοσκεφτείς, και ο ύδρωπας αποτέλεσμα απόφραξης είναι. Ίσως τελικά να παίζει ρόλο η βλέννη με την οποία γεμίζει η χοληδόχος κύστη...

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου όπως και τα άλλα 2 παιδιά που προσπάθησαν να απαντήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια δεν μπορώ να το καταλάβω....πως καταφέρατε και ξεκινήσατε και σε αυτό το τόπικ συζήτηση για τα θέματα του ΔΟΑΤΑΠ.... :P

....κι όχι τίποτα άλλο , αλλά δεν λυπάστε την καυμένη τη Μάνια, η οποία ξεκίνησε με πολύ κόπο το τόπικ, του οποίου το θέμα δεν ήταν ούτε η παιδοκαρδιολογία , ούτε η παιδοοφθαλμολογία στην χωριά της Κρήτης, ούτε η εργασία που της εξασφάλισε ο " θειούλης" στη μονάδα τεχνητού νεφρού , ούτε η φίλη της που τελείωσε την ιατρική Κρήτης δουλεύοντας στο ΖΑΡΑ ( :splats: )......ΑΛΛΑ .....απλά αγόρι ψάχνει η κοπελίτσα, δεν ειν΄κακό, που να βρεις σωστο άντρα στις μερες μας και μάλιστα ιατρό.... :P ( εδώ ειναι τα καλά παιδιά :P )

όσοι πιστοί προσέλθετε παιδιά μου και στείλτε και κανα πμ , όχι τίποτα άλλο , αλλά η Μάνια μας μπορεί να είναι και ομορφούλα εκτός από τσαχπινούλα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lilpapaki μπορεί η συζήτηση να ξεκίνησε για δοατάπ αλλά κατέληξε σε κουβέντα ερωτήσεων χειρουργικής. Και όπως βλέπεις αυτοί που συμμετείχαν μετρούνται στα δάχτυλα του μισού χεριού. Τι να κάνουμε, η συζήτηση αμιγών ιατρικών θεμάτων δυστυχώς δεν έχει τόσο σουξέ όσο τα χωσίματα και τα γκάζια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια δεν μπορώ να το καταλάβω....πως καταφέρατε και ξεκινήσατε και σε αυτό το τόπικ συζήτηση για τα θέματα του ΔΟΑΤΑΠ.... :P

....κι όχι τίποτα άλλο , αλλά δεν λυπάστε την καυμένη τη Μάνια, η οποία ξεκίνησε με πολύ κόπο το τόπικ, του οποίου το θέμα δεν ήταν ούτε η παιδοκαρδιολογία , ούτε η παιδοοφθαλμολογία στην χωριά της Κρήτης, ούτε η εργασία που της εξασφάλισε ο " θειούλης" στη μονάδα τεχνητού νεφρού , ούτε η φίλη της που τελείωσε την ιατρική Κρήτης δουλεύοντας στο ΖΑΡΑ ( :splats: )......ΑΛΛΑ .....απλά αγόρι ψάχνει η κοπελίτσα, δεν ειν΄κακό, που να βρεις σωστο άντρα στις μερες μας και μάλιστα ιατρό.... :P ( εδώ ειναι τα καλά παιδιά :P )

όσοι πιστοί προσέλθετε παιδιά μου και στείλτε και κανα πμ , όχι τίποτα άλλο , αλλά η Μάνια μας μπορεί να είναι και ομορφούλα εκτός από τσαχπινούλα :P

Εχω παρατηρησει και εγω πολλες φοιτητριες νομικης, οικονομικων κτλ να μπαινουν εδω και να ψαχνουν για ''ιατρο συζυγο'', τρομαρα τους. Μαλλον δεν καταλαβαν ακομα οτι καλυτερα θα περνανε με κανενα υδραυλικο, χασαπη, φρουτεμπορα, καρπουζα κ.ο.κ.

Παντως, για να αναγκαζονται να καταφευγουν εδω για να βρουν αντρα, κομματακι δυσκολο να ειναι ομορφες και αξιολογες, χωρις να παιρνω και ορκο βεβαια emsexwars !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.