Jump to content

ΑΠΟΓΝΩΣΗ


ΜΑΝΙΑ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! ως πτυχιουχος και εγω θα πρεπει να δηλωσω ειδικοτητα.αλλα εδω ειναι το προβλημα.μου αρεσουν οι παθολογικες ειδικοτητες και δηλωσα παθολογια ως πρωτο μερος.και οι επιλογες μου ειναι οι εξης :α) να τελειωσω παθολογος και να κανω εξειδικευση σε διαβητολογια ή εντατικολογια?αν κανω εντατικη υπαρχει ποτε περιπτωση να διοριστω στο δημοσιο?

β)να κανω μετα καρδιολογια ή γαστρεντερολογια?ποια απο τις δυο θα προτιμουσατε εσεις και γιατι για ιδιωτικο ιατρειο σε επαρχιακη πολη (η οποια ομως εχει πολλους γιατρους απο ολες τις ειδικοτητες)

γ)ποσα περιπου χρηματα χρειαζεσαι για να ανοιξεις ενα ιατρειο στις παραπανω δυο ειδικοτητες ?με καλα μηχανηματα

δ)υπαρχει καποια εξειδικευση στην καρδιολογια

ευχαριστω εκ των προτερων

(ξερω οτι σας κουραζω αλλα δεν εχω κανενα να με βοηθησει)

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Last Reply

Παιδια βλεπω οτι πολλοι το διαβασατε αλλα κανεις δεν μου απαντησε.βαριεστε ε?αν και απο οτι βλεπω δεν θα μου απαντησει κανεις αλλα εγω θα σασ ρωτησω μερικα ακομη και αν θελετεν απαντατε

α)η πνευμονολογια πως σας φαινεταισαν ειδικοτητα

β)για να δηλωσεις αγροτικο αγονο λαμβανονται υποψη τα ιδια κριτηρια που ισχυουν και στο κανονικο αγροτικο(π.χ βαθμος πτυχιου).υπαρχει αναμονη για τα αγονα?γιατι λογικα θα πηγαινει πολυς κοσμος

γ)η ιατρικη αθηνας και η ιατρικη ηρακλειου κρητης ποια υπερεχει?εννοω απο επιστημονικο επιπεδο ποια ειναι ανωτερη και ποια ειναι πιο δυσκολη για τους φοιτητες (μπορει μεν η ιατρικη ηρακλειου να εχει προαπαιτουμενα μαθηματα αλλα η υλη των μαθηματων της ειναι κατα πολυ λιγοτερη απο της αθηνας ετσι μου απαντησε καποιος )

ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια βλεπω οτι πολλοι το διαβασατε αλλα κανεις δεν μου απαντησε.βαριεστε ε?αν και απο οτι βλεπω δεν θα μου απαντησει κανεις αλλα εγω θα σασ ρωτησω μερικα ακομη και αν θελετεν απαντατε

α)η πνευμονολογια πως σας φαινεταισαν ειδικοτητα

β)για να δηλωσεις αγροτικο αγονο λαμβανονται υποψη τα ιδια κριτηρια που ισχυουν και στο κανονικο αγροτικο(π.χ βαθμος πτυχιου).υπαρχει αναμονη για τα αγονα?γιατι λογικα θα πηγαινει πολυς κοσμος

γ)η ιατρικη αθηνας και η ιατρικη ηρακλειου κρητης ποια υπερεχει?εννοω απο επιστημονικο επιπεδο ποια ειναι ανωτερη και ποια ειναι πιο δυσκολη για τους φοιτητες (μπορει μεν η ιατρικη ηρακλειου να εχει προαπαιτουμενα μαθηματα αλλα η υλη των μαθηματων της ειναι κατα πολυ λιγοτερη απο της αθηνας ετσι μου απαντησε καποιος )

ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

ΟΙ αποριες σου ειναι σαν πρωτοετη φοιτητη και οχι σαν πτυχιουχου ιατρικης.. Μου κανει εντυπωση.. Εκτος αν τωρα επστρεψες Ελλαδα και δεν γνωριζεις καθολου το συστημα εδω (εμ εκει!)...

1) Την Πνευμονολογια δεν την ειδες στις κλινικες? Δεν πρεπει να ακουσεις τις γνωμες των αλλων αλλα να βασιστεις σε αυτα που ειδες εσυ κατα την διαρκεια των σπουδων σου

2) Το αγονο ειναι ενα κανονικο αγροτικο. Δηλωνεις και αναλογα με τα μορια σου που υπολογιζονται με τον ιδιο τροπο το παιρνεις. Αναμονη δεν υπαρχει. Μορια και τυχη στο δινουν. Μπορει να μην τα εχεις και για 1 χρονο να μην παιρνεις οχι μονο αγονο, αλλα ουτε απλο.

3) Δεν καταλαβαινω την ερωτηση απο καποιον πτυχιουχο. Τι σε νοιαζει, πια? Αφου οπως λες ηδη τελειωσες. Παντως εχω την εντυπωση (μπηκα και τελειωσα Αθηνα) οτι στην Κρητη ειναι καλυτερα τα πραγματα. Αλλα αν ξαναδηλωνα μηχανογραφικο, παλι Αθηνα θα δηλωνα.

4) Παθολογια = 5 χρονια παθολογιας

Καρδιολογια = 2 χρονια Παθολογιας και 4 Καρδιολογιας.

Δεν θα κανεις και τις 2 ειδικοτητες 1 διαλεξε απο τις 2.

5) Τα χρηματα που θες για το ιατρειο ειναι πολλα, οπως και σε καθε ιατρικο επαγγελμα φυσικα.. Υπαρχουν δανεια κλπ. Εδω μολις τελειωσες την σχολη emdots και εχεις καμια 15αρια χρονια μπροστα για να ξεκινησεις ειδικοτητα, να τελειωσεις ειδικοτητα και να περασεις και τις εξετασεις, και σκεφτεσαι ποσα χρηματα χρειαζεσαι?? emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, μια και μας έθιξες το ΠιτσιΚέι (κοινώς Χάρβαντ της Μεσογείου), ξεκινώ λέγοντας ότι κατά γενική παραδοχή, τουλάχιστον στην προ δεκαετίας εποχή μου, το Παν. Κρήτης θεωρούνταν το δυσκολότερο όλων, σύμφωνα με γνώμες παιδιών που φοίτησαν ένα δυο χρόνια στην Κρήτη και μετά πήραν την πολυπόθητη μεταγραφή για Αθήνα ή Σαλονίκη. Αλλά αφού έχεις τελειώσει, τι σε νοιάζει πλέον;

Πάμε στα ερωτήματά σου τώρα. Κατ' αρχήν για να σε συμβουλεύσουμε σωστά πρέπει να γράψεις αν υπάρχει κάποτε πιθανότητα να διοριστείς στο ΕΣΥ (κοινώς, αν παίζει μέσον στην πόλη σου), οπότε το ψάχνεις για Πνευμονολογία ή Εντατικολογία. Απ' όσο ξέρω, υπάρχει διετής εκπαίδευση στην Εντατικολογία όπου παίρνουν Καρδιολόγους, Πνευμονολόγους και Αναισθησιολόγους. Αλλά υποθέτω τώρα πια και σε αυτή την εκπαίδευση θα παίζει μέσον.

Το να γίνεις γενικός Παθολόγος και να ασχοληθείς με διαβήτη δεν μου φαίνεται καλή κίνηση, γιατί ο κόσμος πλέον προτιμάει τους Ενδοκρινολόγους γι' αυτό (και δικαίως). Αρα, μας μένουν τα ιδιωτικά ιατρεία: Καρδιολογία και Γαστρεντερολογία. Θα συστήσω το δεύτερο, και γιατί έχει καλύτερη ποιότητα ζωής, νομίζω. Από τιμές μηχανημάτων δεν ξέρω να σου πω, ελπίζω να γράψει κάποιος άλλος. Τέλος, δεν έχεις σκεφτεί καθόλου το πιο προφανές (για γυναίκα), τη Δερματολογία δηλαδή; Που έχει μεν μεγάλη αναμονή, αλλά μετά ανοίγεις ιατρείο με το τίποτα και πας και σε κανένα κέντρο αισθητικής κλπ;

Α, ναι. Τα αγροτικά τα έγραψε ήδη ο παραπάνω, οπότε μην τα ξαναγράφω. Ο τίτλος απόγνωση που κολλάει; Χαλάρωσε, κουλ...τι απόγνωση; Απλώς έχεις πελαγώσει και χωρίς λόγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΑΘΗΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΒΛΑΧΟ-ΠΑΓΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΕΥΚΟΛΑ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΡΩΤΑΩ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΩ ΚΑΙ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΠΩΣ ΤΑ ΕΠΕΞΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια βλεπω οτι πολλοι το διαβασατε αλλα κανεις δεν μου απαντησε.βαριεστε ε?αν και απο οτι βλεπω δεν θα μου απαντησει κανεις αλλα εγω θα σασ ρωτησω μερικα ακομη και αν θελετεν απαντατε

α)η πνευμονολογια πως σας φαινεταισαν ειδικοτητα

β)για να δηλωσεις αγροτικο αγονο λαμβανονται υποψη τα ιδια κριτηρια που ισχυουν και στο κανονικο αγροτικο(π.χ βαθμος πτυχιου).υπαρχει αναμονη για τα αγονα?γιατι λογικα θα πηγαινει πολυς κοσμος

γ)η ιατρικη αθηνας και η ιατρικη ηρακλειου κρητης ποια υπερεχει?εννοω απο επιστημονικο επιπεδο ποια ειναι ανωτερη και ποια ειναι πιο δυσκολη για τους φοιτητες (μπορει μεν η ιατρικη ηρακλειου να εχει προαπαιτουμενα μαθηματα αλλα η υλη των μαθηματων της ειναι κατα πολυ λιγοτερη απο της αθηνας ετσι μου απαντησε καποιος )

ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

α) Σαν επίδοξος χειρουργός θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι καμία παθολογική ειδικότητα δεν είναι ιατρική (είναι γνωστό άλλωστε ότι οι παθολόγοι τα ξέρουν όλα και δεν κάνουν τίπτοα κλπ). Πέρα από την πλάκα η πνευμονολογία μου φαίνεται ότι είναι η τελευταία ειδικότητα που θα διάλεγα. Τη θεωρώ απίστευτα μονότονη, που μετά από ελάχιστα χρόνια πείρας θα καταλήξει σε ρουτίνα. Θα τη διάλεγα μόνο στην περίπτωση που θα με ενδιέφερε η εντατικολογία γιατί α) είναι ενιαία ειδικόττηα και β) τότε τη μαθαίνεις σε άλλο επίπεδο.

β) Ήδη σου απάντησαν

γ) Έχω βαρεθεί να ακούω ότι η ιατρική του Ηρακλείου είναι πιο δύσκολη, ανώτερη κλπ. (όπου ναναι θα μου πείτε ότι στην Κρήτη δεν έχουμε και μεις τα ντουβάρια μας, τους αλεξιπτωτιστές μας, τους γλείφτες μας, τα λαμόγια μας κλπ)

Σχετικά με τη δυσκολία, καμία σχολή δεν είναι δύσκολη (πέρα από τις ιατρικές του ανατολικού μπλοκ :splats::splats::splats: ) ούτε εύκολη. Όλα είναι σχετικά. Δεν έχουν όλοι το ίδιο μυαλό και τις ίδιες δυνατότητες γιαυτο και οι συγκρίσεις είναι ατυχείς. Μόνο κάποιος που έχει τελειώσει και τις 2 σχολές θα μπορούσε δυνητικά να μας διαφωτίσει (εμένα προσωπικά δε με αφορά).

Σχετικά με την ποιότητα, η κατάρτιση των απόφοιτων κάθε σχολής εξαρτάται αποκλειστικά από αυτούς καθ εαυτούς τους απόφοιτους. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις αυτό τόσο καλύτερα για σένα. Κανένα στουρνάρι δεν έγινε γιατράρα επειδή μπήκαν οι καθηγητές της Αθήνας ή της Κρήτης και κούνησαν το μαγικό ραβδάκι, στέλνοντας του την επιφοίτηση. Επίσης κανένας φοιτητής με ζήλο δε χαντακώθηκε επειδή πέρασε στη μια ή την άλλη σχολή. Όποιος ενδιαφέρεται να σταδιοδρομήσει στο χώρο θα το κάνει έστω και μόνος του.

Όσο για την ύλη αυτά είναι μπούρδες. Κάθε σχολή απο τις 7 της Ελλάδας έχει ένα πρόγραμμα σπουδών προσαρμοσμένο στις ανάγκες της. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις διαφορετικά προγράμματα σπουδών (υποθέτω ότι κάπως έτσι βγήκε αυτό το συμπέρασμα) που δημιουργήθηκαν για να καλύψουν διαφορετικές ανάγκες.

Πιστεύω πάντως ότι και οι 7 σχολές ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (το τονιζω) παράγουν απόφοιτους με επιστημονική επάρκεια που οι γνώσεις τους απέχουν έτη φωτός από αυτές των ξένων απόφοιτων. Οπότε μη σκοτίζεσαι αν είσαι καλύτερη ή χειρότερη από αλλους εξίσου καλούς, από τη στιγμή που το σύστημα θα σε ισοπεδώσει και θα σε εξισώσει με άλλους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να θέλω να γίνω κυνικός, αν τελείωσες τώρα, αν δεν είσαι παντρεμένος με 17 παιδιά και αν δεν έχεις εντοπιότητα κάπου στην επαρχία, 1-2 βαθμοί που δίνονται λόγω λίαν καλώς-άριστα δεν θα σε έσωζαν.

Λύσεις:

1) Τελειώνεις πριν από 3 χρόνια

2) Παντρεύεσαι και κάνεις 17 παιδιά

3) Μεταφέρεις την εντοπιότητα τώρα που είναι προεκλογική περίοδος

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που το λέω, αλλά και κλεισμένη σε μπουντρούμι να ήσουν τόσα χρόνια, δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις.

Τέλοσπάντων, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στην ιστοσελίδα της Θεσσαλονίκης ή όπου αλλού βρεις και να ξεκινήσεις με το τι περιλαμβάνει κάθε ειδικότητα και πως παίρνεις μόρια για τα αγροτικά. Μετά βλέπουμε.

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πάλι χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, είσαι σίγουρη ότι θέλεις να κάνεις άγονο; Επειδή, εχμ, φαίνεσαι ολίγον εκτός πραγματικότητας, πιστεύεις ότι μπορείς να χειριστείς ένα άγονο αγροτικό όπου θα είσαι μόνη σου και δεν θα σε βοηθάει κανείς; Και δεν το εννοώ επιστημονικά, θεωρώ δεδομένη την επιστημονική σου επάρκεια, αλλά κοινωνικά. Θα πρέπει να έχεις την κοινωνική ετοιμότητα να χειριστείς μια μικρή τοπική κοινωνία, αποκλεισμένη το χειμώνα, με το δεδομένο ότι θα είσαι η μόνη γιατρός στην οποία θα βασίζονται, για έναν ολόκληρο χρόνο...Είσαι σίγουρη ότι θες να το κάνεις;

embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΝΟ .ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΩ.ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ <<ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ>>ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΟΛΗΣ Ή ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ?ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ?ΤΥΧΑΙΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που το λέω, αλλά και κλεισμένη σε μπουντρούμι να ήσουν τόσα χρόνια, δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις.

Τέλοσπάντων, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στην ιστοσελίδα της Θεσσαλονίκης ή όπου αλλού βρεις και να ξεκινήσεις με το τι περιλαμβάνει κάθε ειδικότητα και πως παίρνεις μόρια για τα αγροτικά. Μετά βλέπουμε.

emiloveyou

emgoalemgoalemkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΝΟ .ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΩ.ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ <<ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ>>ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΟΛΗΣ Ή ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ?ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ?ΤΥΧΑΙΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Δεν ενοχλείς. Ο καθένας έχει δικαίωμα να θέτει ερωτήσεις εδώ, ακόμα κι αν δεν αφορούν υπερεξειδικευμένα θέματα, όπως η ειδικότητα στη Νέα Ζηλανδία ή το μεταπτυχιακό για την επίπτωση της διαβητικής αμφιβληστροειδοπάθειας στις σαρακατσάνικες οικογένειες του 17ου αιώνα.

Η αλλαγή της εντοπιότητας, βάσει νόμου, πρέπει να έχει γίνει 2 χρόνια πριν να δηλώσεις για αγροτικό. Στην πράξη, πολλοί το κάνουν οποτεδήποτε. Πρέπει να μεταφέρεις τα χαρτιά σου σε οποιονδήποτε Δήμο του Νομού, στον οποίο θέλεις να κυνηγήσεις αγροτικό.

Καλή επιτυχία, αλλά ταυτόχρονα ψάξου και λίγο παραπάνω για να βγεις στη ζούγκλα που λέγεται "ζωή μετά το πτυχίο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δήλωσε καλύτερα Πνευμονολογία και άσε τα άγονα. Ενιαία ειδικότητα, το άσθμα αυξάνεται μαζί με τα αλλεργιογόνα, η ΧΑΠ με το κάπνισμα των περασμένων γενεών θα σου δίνει δουλειά μέχρι τα εγγόνια σου και η αναμονή δεν είναι εξωπραγματική: ένα αγροτικό που δεν πολυζητιέται, μια-δυο παρατασούλες εκεί και είσαι έτοιμη!

Για άγονο προτείνω καράβι. Στην τελική, ό,τι και να συμβεί βαρκούλες αρμενίζουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καραβι πρεπει να εχεις κανει προυπηρεσια(για να αποφυγεις το τριμηνο) ατομα που δεν εχουν εχουν κομματι προυπηρεσιας δεν χτυπανε καραβι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γυναίκα σε καράβι; Το έχετε χάσει εντελώς; Ξέρετε τι θα πει γυναίκα σε καράβι; Εχει κα΄νείς ιδέα από τη ζωή στα βαπόρια; Τη Μάνια μας θα την παίρνανε στο ψιλό από την πρώτη βδομάδα...

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ.ΒΑΡΕΤΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΗ ΑΝΑΜΟΝΗ.ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ 1ΟΟΟΕΥΡΩ.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΥΦΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΟΡΥΦΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ)ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΩ ΑΣΧΗΜΑ.ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ <<ΚΑΛΗ>>ΞΑΔΕΡΦΗ ΗΤΑΝ.ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΟΛΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ.ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΥΛΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ.ΒΑΡΕΤΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΗ ΑΝΑΜΟΝΗ.ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ 1ΟΟΟΕΥΡΩ.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΥΦΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΟΡΥΦΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ)ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΩ ΑΣΧΗΜΑ.ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ <<ΚΑΛΗ>>ΞΑΔΕΡΦΗ ΗΤΑΝ.ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΟΛΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ.ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΥΛΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ .

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΜΑΝΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ! emeleos ΑΠΤΗ ΜΙΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΓΝΟΙΑ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΜΕΣΩΣ ΒΡΗΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ.ΒΑΡΕΤΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΙΓΗ ΑΝΑΜΟΝΗ.ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ 1ΟΟΟΕΥΡΩ.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΥΦΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΟΡΥΦΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ (ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ)ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΩ ΑΣΧΗΜΑ.ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ <<ΚΑΛΗ>>ΞΑΔΕΡΦΗ ΗΤΑΝ.ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΟΛΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ.ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΥΛΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ .

Θα μπορούσες αν είχες την διάθεση να μας πείς χωρίς να αναφέρεις ονόματα και καταστάσεις τί δουλειά είναι αυτή??? έχω αρχίσει και αισθάνομαι λαλάκας emstupidemblush που προσπαθώ μήνες για αγροτικό και δεν μου κάθεται ενώ θα μπορούσα να κάνω κάτι αλλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάνια 1) Η Μικροβιολογία, όπως περιγράφεις τα πράγματα σου ταιριάζει απόλυτα

2) Ποιός @#%%%!!! Ιατρικός Σύλλογος αποκαλύπτει απόρρητα πράγματα, να τους κοτσάρω μήνυση

3) Είναι απολύτως βέβαιον ότι έχεις κι εσύ τα μέσα σου (σιγανό ποταμάκι εσύυυυυ) και μας ψιλοδουλεύεις...Αντε βρε και καλή σταδιοδρομία!

ΥΓ: όχι, δεν είμαι η ξαδέρφη, αλλά αν μάθαινα ότι ο Ιατρικός Σύλλογος αποκαλύπτει προσωπικά πράγματα, όπως το από που πήρε πτυχίο ο καθένας, στον κάθε τυχόντα θα ανησυχούσα...

:blink:

ΥΓ2: είσαι σίγουρη ότι θα τα πάρεις αυτά τα 1000 ευρώ παιδί μου; Υπέγραψες κανά χαρτί ή σου είπαν, έλα να δουλέψεις και θα τα βρούμε; Γιατί 1000 ευρώ σε ανειδίκευτο και ψιλοάσχετο (αν είσαι και δεν μας δουλεύεις) και χωρίς μέσον απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΥΓ3: Στις 2 Σεπτεμβρίου....η Απόγνωση

στις 7 Σεπτεμβρίου.....1000 ευρώπουλα και τρα-λα-λα!!

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Μικροβιολογία δεν είναι βαρετή :wub: αλλά μπορεί να γίνει αν έτσι τη βλέπεις :mellow:

Οι Ιατρικοί Σύλλογοι δε ξέρω τι πολιτική έχουν, αλλά νόμιζα ότι ούτε καν δέχονται να πουν αν κάποιος είναι γραμμένος ή όχι στα μητρώα τους - πράγμα απαράδεκτο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να μάθει αν ο κύριος με τη μεγάλη πινακίδα είναι γιατρός γνήσιος ή κατά φαντασίαν. Αμφιβάλλω πολύ αν έδωσαν και περισσότερες πληροφορίες - πιστεύω ότι κάποιος κάτι δεν κατάλαβε καλά.

Αν βρήκε σαν ανειδίκευτος κάποιος δουλειά με 1.000 (χίλια) ευρά το μήνα να την κρατήσει καλά και με τα 2 (δυο) του χέρια - σαν ειδικευόμενος μπορεί να βγάζει παραπάνω με τις εφημερείες, αλλά μετά θα τα κοιτάει με το κυάλι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι τέλειο τόπικ!!! :P Μάνια, είσαι θεά, κοπέλα μου. Στη μηδαμινή περίπτωση που δεν λέγεσαι Βαγγέλης και μας δουλεύεις ψιλό γαζί, είσαι υπέροχη. Μου θυμίζεις την Ντάλια στο "Παρά πέντε".

ΥΓ.Παρά τα αρνητικά αισθήματα λόγω των πρόσφατων γεγονότων, οφείλω να ομολογήσω ότι η Ιατρική του Ισραήλ δεν είναι του πεταματού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι τέλειο τόπικ!!! :P Μάνια, είσαι θεά, κοπέλα μου. Στη μηδαμινή περίπτωση που δεν λέγεσαι Βαγγέλης και μας δουλεύεις ψιλό γαζί, είσαι υπέροχη. Μου θυμίζεις την Ντάλια στο "Παρά πέντε".

ΥΓ.Παρά τα αρνητικά αισθήματα λόγω των πρόσφατων γεγονότων, οφείλω να ομολογήσω ότι η Ιατρική του Ισραήλ δεν είναι του πεταματού.

Αγαπητή Τζίνα, κι εγώ τη Ντάλια του Παρά Πέντε σκέφτηκα....Και να δεις που θα έχει κανά θείο που θα τη βολέψει σε κλινική ή κάτι τέτοιο...Ασε που (χι χι) δεν ήξερε δηλ. που σπούδαζε η ξαδέρφη;

emkafes

ΥΓ: Λες να της είπαν, πάρε τα 1000 ευρώ και ξεκινάς αύριο το μεσημεράκι, σε απογευματινή βάρδια, και να απάντησε: "Αχ, καλέ δεν μπορώ, έχει Χουάνα η Παρθένα; "

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.