Jump to content

ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ


Recommended Posts

από πού προκύπτει ότι είναι υποκινούμενο? απλά κάποιοι θέλουν να κάνουν τα μαθήματά τους κανονικά και να πάρουν πτυχίο..το να είσαι ευασθητοποιημένος είναι ζητούμενο της πολιτισμένης κοινωνίας το να κοιτάς όμως το συμφέρον σου είναι νόμος της φύσης...μην προσπαθείς να εμβαθύνεις το προφανές

Δες πρώτα τι γίνεται στις υπόλοιπες σχολές της χώρας εν σχέσει με τα ανεξάρτητα πλαίσια.. Γίνεται έτσι εμφανής η υποκίνηση.

Και, ναι, το να κοιτάς το συμφέρον σου είναι όντως νόμος της φύσης, όμως το να μην κοιτάς μόνο και πάντα το συμφέρον σου και να ευαισθητοποιήσαι, είναι αυτό που σε διαχωρίζει από τα ζώα.

Παρεμπιπτόντως, ακόμα και τα προφανή συχνά χρήζουν εμβάθυνσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από πού προκύπτει ότι είναι υποκινούμενο? απλά κάποιοι θέλουν να κάνουν τα μαθήματά τους κανονικά και να πάρουν πτυχίο..το να είσαι ευασθητοποιημένος είναι ζητούμενο της πολιτισμένης κοινωνίας το να κοιτάς όμως το συμφέρον σου είναι νόμος της φύσης...μην προσπαθείς να εμβαθύνεις το προφανές

Δες πρώτα τι γίνεται στις υπόλοιπες σχολές της χώρας εν σχέσει με τα ανεξάρτητα πλαίσια.. Γίνεται έτσι εμφανής η υποκίνηση.

Και, ναι, το να κοιτάς το συμφέρον σου είναι όντως νόμος της φύσης, όμως το να μην κοιτάς μόνο και πάντα το συμφέρον σου και να ευαισθητοποιήσαι, είναι αυτό που σε διαχωρίζει από τα ζώα.

Παρεμπιπτόντως, ακόμα και τα προφανή συχνά χρήζουν εμβάθυνσης.

Τα παιδιά ζητήσανε να εξαιρεστούν από την κατάληψη τα κλινικά μαθήματα ή τουλάχιστον να αφήσετε αυτούς που είναι στο πτυχίο να κάνουν τις κλινικές τους. Κάποιοι λέγοντας χαζοδκαιολογίες δε το άφησαν να μπει ως ψήφισμα. Τώρα την Τρίτη που έρχεται πρέπει να αναλλογιστουν τις συνέπειες.

Αν δε ακολουθήσουν τα σχολεία και οι καθηγητές το κίνημα είναι θέμα ημερών να ξεφουσκώσει. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε για να διατηρηθεί είναι να μην δημιουργείτε εχθρούς για αυτό τον λόγο έπρεπε τους επί πτυχίο να τους αφήσουν να δώσουν.

Τώρα αυτή την Τρίτη θα μαζευτουν τα τελευταίο δύο έτη + τους επί πτυχίο + παιδιά από μκρότερα έτη και η σχολή θα ανοίξει...

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν κατάληψη είναι υποκινούμενοι και αυτό θα αποδειχθεί όταν ξαφικά από την μια βδομάδα στην αλλη οι 300 καταλήψεις θα γίνουν 10....

Τροποποιήθηκε από nockos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχα πραγματικά έχετε μεγάλη φαντασία βρε παιδιά περι υποκινούμενων ανεξάρτητων! :withstupid:

Και εγω με την παρέα μου σχεπτομασταν να κατεβασουμε ανεξαρτητο πλαισιο, αλλα τελευταία στιγμή δεν το κάναμε διότι τα περισσότερα παιδιά του 5ου ετους απλως έλειπαν απο τη συνελευση... Ξερω πολύ καλα για τον εαυτό μου ότι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν είχα σχέση με κάποιον τρίτο "κακο και πονηρο" υποκινητή(ουτε καν θέματα δεν έχω πάρει σαν τους τραγικους παραταξικούς, ούτε με τον διπλανό μου δεν έχω ψηθιρίσει απαντησεις ποτε!...οκ μια φορα σε μια ερωτηση της φυσικής στο πρώτο εξάμηνο μιας και το εμαθε το μισο αμφιθεατρο... emcolgate )

Αμα κατεβαζα εγω ανεξαρτητο, τις ίδιες π@π@ριες ειμαι σιγουρη οτι θα λέγατε για εμενα απο τις "επαναστατικές" παρατάξεις. Αλλα με τις μλκιες που λέτε γελοιοποιείστε... Φαίνεται ποσο ΨΕΥΤΕΣ είστε και πόσο επιθετικοί και χουντικοί, που εαν τολμήσει κάποιος άλλος να μιλήσει και να πει κάτι διαφορετικό, θα πεσετε να τον φιμώσετε και να του ρίξετε λάσπη...

Αφου χθες η συντονιστική της καταληψης εκλεισε ολες τις πύλες του νοσοκομείου(δημόσιου κτιριου!!!!!) και ασκησαν σωματική βία ώστε να μην περάσουμε και να κάνουμε τις κλινικές. Είχαν μαζεψει μπραβους απο όλες τις σχολές. Εκεί πια έδειξαν εντελώς τον πραγματικό τους εαυτό. Αν ξανακούσω την καραμελίτσα "είναι απόφαση συλλόγου" δεν θα το αντέξω...

Nockos μακάρι να έχεις δίκιο! Θα το απολαμβανα αν γινόταν κάτι τέτοιο λόγω της οργής και μόνο που προκάλεσαν! emgoal

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχα πραγματικά έχετε μεγάλη φαντασία βρε παιδιά περι υποκινούμενων ανεξάρτητων! :withstupid:

Και εγω με την παρέα μου σχεπτομασταν να κατεβασουμε ανεξαρτητο πλαισιο, αλλα τελευταία στιγμή δεν το κάναμε διότι τα περισσότερα παιδιά του 5ου ετους απλως έλειπαν απο τη συνελευση... Ξερω πολύ καλα για τον εαυτό μου ότι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν είχα σχέση με κάποιον τρίτο "κακο και πονηρο" υποκινητή(ουτε καν θέματα δεν έχω πάρει σαν τους τραγικους παραταξικούς, ούτε με τον διπλανό μου δεν έχω ψηθιρίσει απαντησεις ποτε!...οκ μια φορα σε μια ερωτηση της φυσικής στο πρώτο εξάμηνο μιας και το εμαθε το μισο αμφιθεατρο... emcolgate )

Αμα κατεβαζα εγω ανεξαρτητο, τις ίδιες π@π@ριες ειμαι σιγουρη οτι θα λέγατε για εμενα απο τις "επαναστατικές" παρατάξεις. Αλλα με τις μλκιες που λέτε γελοιοποιείστε... Φαίνεται ποσο ΨΕΥΤΕΣ είστε και πόσο επιθετικοί και χουντικοί, που εαν τολμήσει κάποιος άλλος να μιλήσει και να πει κάτι διαφορετικό, θα πεσετε να τον φιμώσετε και να του ρίξετε λάσπη...

Εγώ, πάλι, δεν πιστεύω πως όποιος ανεξάρτητος κατεβάζει πλαίσιο αντικατάληψης είναι υποκινούμενος ή κρυφοδαπίτης.

Δυστυχώς, υπάρχει και το έτερο (ακόμα μια διαδεδομένο φυσικά!!!) στερεότυπο πως όποιος θέλει κατάληψη είναι κομματόσκυλο

Τροποποιήθηκε από ivgms
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ, πάλι, δεν πιστεύω πως όποιος ανεξάρτητος κατεβάζει πλαίσιο αντικατάληψης είναι υποκινούμενος ή κρυφοδαπίτης.

Δυστυχώς, υπάρχει και το έτερο (ακόμα μια διαδεδομένο φυσικά!!!) στερεότυπο πως όποιος θέλει κατάληψη είναι κομματόσκυλο

Ο λόγος που γίνεται τώρα κατάληψη είναι αρκετά σημαντικός και αν γινόταν με σωστό ομαδικό και μη κομματοποιημένο το κίνημα θα ήτανε πάρα πολυ μεγάλο. Όμως αυτό που γίνεται τώρα είναι μια από τα ίδια. Ας αφήσουν τα φοιτητικά κομματα τις σημαίες του (αναφέρομαι για τα 3 που ψηφίζουν κατάληψη) και ας κάνουν ένα κοινό πλαίσιο.

Το να κάνουν διαφοορετική πορεία οι ΜΑΣΙΤΕΣ με τους ΕΑΑΚΙΤΕΣ είναι κάτι που βγάζει μάτι ότι είναι υποκινούμενο. Αντίθετα οι ανεξάρτητοί τουλάχιστον στην σχολή μας φαίνεται οτι είναι οντως ανεξάρητοι αφού είναι η πλειοψηφία από τα 2 τελευταία έτη.

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολούνται μόνο με θέματα παιδείας και Πανεπιστημίων (προφανώς γιατί κάποιοι τους τα είπανε) ασχοληθείτε και με τα θέματα υγείας. Ενοποίηση των ταμείων έχουμε όπου ο κάθε ιατρός θα βλέπει 900 για να παίρνει 700 ευρώ (κάτι σαν μπακάλης δηλαδή), συγχωνεύσεις νοσοκομείων. Κανένα πλαίσιο τουλάχιστον στην σχολή μας δεν ασχολείται με αυτά αλλά ασχολείται με τη γνωστή καραμέλα.

Τροποποιήθηκε από nockos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ, πάλι, δεν πιστεύω πως όποιος ανεξάρτητος κατεβάζει πλαίσιο αντικατάληψης είναι υποκινούμενος ή κρυφοδαπίτης.

Δυστυχώς, υπάρχει και το έτερο (ακόμα μια διαδεδομένο φυσικά!!!) στερεότυπο πως όποιος θέλει κατάληψη είναι κομματόσκυλο

Ο λόγος που γίνεται τώρα κατάληψη είναι αρκετά σημαντικός και αν γινόταν με σωστό ομαδικό και μη κομματοποιημένο το κίνημα θα ήτανε πάρα πολυ μεγάλο. Όμως αυτό που γίνεται τώρα είναι μια από τα ίδια. Ας αφήσουν τα φοιτητικά κομματα τις σημαίες του (αναφέρομαι για τα 3 που ψηφίζουν κατάληψη) και ας κάνουν ένα κοινό πλαίσιο.

Το να κάνουν διαφοορετική πορεία οι ΜΑΣΙΤΕΣ με τους ΕΑΑΚΙΤΕΣ είναι κάτι που βγάζει μάτι ότι είναι υποκινούμενο. Αντίθετα οι ανεξάρτητοί τουλάχιστον στην σχολή μας φαίνεται οτι είναι οντως ανεξάρητοι αφού είναι η πλειοψηφία από τα 2 τελευταία έτη.

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολούνται μόνο με θέματα παιδείας και Πανεπιστημίων (προφανώς γιατί κάποιοι τους τα είπανε) ασχοληθείτε και με τα θέματα υγείας. Ενοποίηση των ταμείων έχουμε όπου ο κάθε ιατρός θα βλέπει 900 για να παίρνει 700 ευρώ (κάτι σαν μπακάλης δηλαδή), συγχωνεύσεις νοσοκομείων. Κανένα πλαίσιο τουλάχιστον στην σχολή μας δεν ασχολείται με αυτά αλλά ασχολείται με τη γνωστή καραμέλα.

Μα δεν ασχολούνται μόνο με πανεπιστημιακά θέματα (τουλ. στη σχολή μου) αν και πράγματι στην αρχή ήταν εντοπισμένο εκεί. Το κείμενο εξάλλου του συντονινστικού των καταλήψεων είναι ξεκάθαρα εργατικό στην πραγματικότητα,

Το ΜΑΣ και το ΚΚΕ γενικότερα πάντα έχει μια διασπαστική λογική, μέχρις ότου δει πως δε μπορεί να ενσωματώσει όλο τον κόσμο που θέλει. Δε νομίζω ότι αυτό δείχνει ότι κάποιοι επιθυμούν το "βολέμά τους". Εξάλλου, αν μη τι άλλο, οι αριστερές παρατάξεις στα πανεπιστήμια δεν είναι οι γνωστές για καθηγητική-παραταξιακη συναλλαγή. Οι ΠΑΣΠ ΔΑΠ εννοείται θα στρίψουν στη γωνία σε λίγο...(μιλάω πάντα για τις ηγεσίες τους).

Κι εξάλλου σε άλλες σχολές κατεβαίνουν κοινά πλαίσια παρατάξεων...

Τροποποιήθηκε από ivgms
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα τωρα ειναι τι γινεται,δινουν κανονικα τις επομενες μερες τα παιδια?Χαθηκαν η' οχι οι προηγουμενες εξετασεις?Πτυχιακα?Να δειτε τοσο ανοργανωτοι που ειναι,τωρα θα καθισουν οι καθηγητες να αποφασισουν τι θα κανουν αντι να εχουν ενα γενικο πλανο ετοιμο απο την πρωτη βδομαδα των καταληψεων το οποιο θα μπορουσαν αναλογως να τροποποιουν καθε βδομαδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυριο στις 10 πμ πάλι συνέλευση ( ελπίζω να μην είναι ράδιο αρβύλα)

Τροποποιήθηκε από tyrex
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αστείο δεν είναι ? όταν αποφασίζεται κατάληψη αυτοί που δεν τη θέλουν κάνουν μάθημα κανονικά και όταν συμβαίνει το αντίθετο όσοι τη θέλουν βγάζουν πάλι συνέλευση για την επόμενη μέρα...δηλ μέσα σε 18 ώρες τι άλλαξε? και καλά λόγω μικρής διαφοράς? έλεος ..άμα είναι να υποβαθμίζονται τόσο οι ΓΣ γιατί σκατά γίνονται??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο πού το άκουσες? Το λέω διότι ακούστηκε και στο group του facebook για το 5ο έτος. Το είπε άτομο παράταξης, ανεξάρτητος? Μα να μας φάνε την κλινική πάλι αύριο? :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα, δεν έχω λόγια πια... Μας εχουν κουράσει απίστευτα. Αν το κάνουν έτσι τυπικά για να μην δωθεί το μάθημα αύριο και να προλάβουν τα παιδιά να προετοιμαστουν εντάξει. Αλλα αν κάνουν παλι συνελευση... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν νοιάζονταν θα το χανε περάσει ψήφισμα...δεν έχει νόημα να δοθούν 1 με 2 μαθήματα για κάθε έτος ..καλύτερα να χαθούν όλα να ξέρουμε πού βρισκόμαστε εαν τελικά γίνει άλλη εξέταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν νέα συνέλευση τόσο νωρίς σύμφωνα με το καταστατικό. Νομιζω πρεπει να έχει περασει τουλ 1-2 εβδομαδες. Παντως σίγουρα με μερικές ώρες διαφορά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ. Δεν θα τους αφησουμε αύριο ούτε καν να ξεκινήσουν. emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, αύριο στις 10 πμ γενικη συνέλευση πάλι

αποφασίστηκε διότι το πλαίσιο που ψηφίστηκε (ανοιχτή σχολή) δε διασφάλιζε το τι θα γίνει με τα μαθήματα που χάθηκαν , ο Γώγος είπε ότι θα δίνονταν κανονικά τα μαθήματα των 3 ημερών που απομένουν, κάποιοι έκαναν παράπονα και μετά από απόφαση του ΔΣ έχουμε πάλι αυριο γενική συνέλευση

θα ξανακατεβουν και πλαίσια για κατάληψη

απαράδεκτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα θα γίνει αύριο συνέλευση. Επιβεβαιωμένο απο άτομα που ήταν μπροστα οταν κανονιζόταν! Καλεσαν και το Γωγο και εκαναν ΔΣ, και κανονισαν συνέλευση διότι δεν διευκρινιζοταν το θέμα της εξεταστικής. Τώρα τι πλαίσια θα κατεβουν μονο ο θεος το ξέρει... Θα δούμε παλι αύριο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγινε η συνέλευση, στην οποία αποφασίστηκε να μη δοθούν τα μαθήματα που ήταν ορισμένα γι'αυτή την εβδομάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.