Jump to content

ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ


Recommended Posts

τελειωσα τη σχολη στην Πατρα πριν 5 χρονια οταν και παλι (επι νεου νομοσχεδιου για τα πανεπιστημια) χαθηκε η εξεταστικη του Ιουνιου λογω καταληψεων. ευτυχως μολις μπηκε ο Ιουλιος και τα μπανια του λαου αρχισανε η καταληψη σταματησε και μπορεσαμε να κανουμε την τελευταια κλινικη που μας ειχε απομεινει μεσα στον Ιουλιο και να ορκιστουμε 11 Αυγουστου!!!!

αυτο που εχω να σας πω ειναι να πηγαινετε στις συνελευσεις (απο τον κανπε δεν ανοιγει η σχολη) να ψηφιζετε και να λετε τις γνωμη σας (ναι μην φοβαστε, δε θα στιγματιστειτε). μην αφηνετε τους τραμπουκους να κανουν κουμαντο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, είναι απαράδεκτο να φωνάζουμε για εξεταστικές και μαθήματα. Σε τέτοιες στιγμές έχουμε την υποχρέωση, να κάνουμε ό,τι περνά από το χέρι μας για να αναιρέσουμε αυτό το μπάχαλο στο οποίο οι δήθεν "εξυγιαντές" έχουν φέρει τόσο την εκπαίδευση όσο και την υγεία (καθ'ότι, λόγω επιστημονικού πεδίου, οι εξελίξεις στην υγεία μάς αφορούν άμεσα).

Δηλαδή.... είναι περισσότερο ωφέλιμο να παρακολουθούμε χαοτικές και ασύνδετες μεταξύ τους διαλέξεις, να κάνουμε εξάσκηση σε κλινικές από τις οποίες λείπουν τα στοιχειωδέστερα εφόδια και να δίνουμε εξετάσεις, από το να αγωνιστούμε μαζικά και συντονισμένα για να κατακτήσουμε τα εκπαιδευτικά μας δικαιώματα; Δεν είναι προτιμότερο να κάνουμε κάποιες θυσίες, ώστε η παρεχόμενη εκπαίδευση να αποκτήσει νόημα, περιεχόμενο και αληθινή ποιότητα;

Αν δεν κινηθεί τώρα το φοιτητικό κίνημα, συνειδητοποιημένα και συντονισμένα, το μόνο πράγμα που μπορεί να εγγυηθεί κανείς, είναι ένα μαύρο μέλλον, με τεράστιες δυσκολίες και μηδαμινές προοπτικές.

Ας βγούμε επιτέλους από τον αρρωστημένο μας μικρόκοσμο! Οι κοινωνικοί αγώνες απαιτούν αλληλεγγύη και θυσίες. Αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι, είναι απαραίτητο να συνειδητοποιήσουμε ότι, ναι, ρισκάρουμε να χάσουμε μια εξεταστική ή μια σειρά κλινικών, προκειμένου να κατοχυρώσουμε τα (αναφαίρετα) δικαιώματα στην εκπαίδευση και την εργασία, όχι μόνο της δικής μας γενιάς, αλλά και των επόμενων.

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

Τροποποιήθηκε από hemoglobin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

Δλδ δεν είναι δικαίωμά τους να είναι απολίτικοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

Δλδ δεν είναι δικαίωμά τους να είναι απολίτικοι;

πράγματι μπορεί να μπαίνει οποιοδήποτε πλαίσιο, άσχετα αν το βρίσκουμε ηλίθιο ή όχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

Δλδ δεν είναι δικαίωμά τους να είναι απολίτικοι;

πράγματι μπορεί να μπαίνει οποιοδήποτε πλαίσιο, άσχετα αν το βρίσκουμε ηλίθιο ή όχι

Σύμφωνοι, όμως όταν το ηλίθιο πλαίσιο είναι εμφανώς υποκινούμενο, νομίζω είναι υποχρέωσή μας, αν όχι να το απαγορεύσουμε, τουλάχιστον να ασκήσουμε δριμύτατη κριτική εναντίον του και να ξεμπροστιάσουμε τους εισηγητές του.

Πάντως, δε ξέρω κατά πόσον είναι σωστό να κατεβαίνουν πλαίσια χωρίς πολιτική τοποθέτηση (όσο για το ποιοί τα κατεβάζουν.... καλύτερα να μην ανοιχτεί αυτό το θέμα...)

Τροποποιήθηκε από hemoglobin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

Δλδ δεν είναι δικαίωμά τους να είναι απολίτικοι;

Of course, καθείς έχει το δικαίωμα να είναι όσο ηλίθιος θέλει. Αυτό όμως δε σημαίνει πως είναι και ελεύθερος να περνάει την ανεκδιήγητη ηλιθιότητά του για πολιτική άποψη...

Δεν κατεβάζεις πρόταση σε συνέλευση που πραγματοποιείται για συγκεκριμένο θέμα, όταν δηλώνεις - ιδιαίτερα προκλητικά - ότι δε σε ενδιαφέρει το υπό συζήτηση θέμα.

Τροποποιήθηκε από hemoglobin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι θελει κατεβαζει ο καθενας για προταση στη συνελευση.

αυτο ειναι η ελευθερια του λογου η οποια ξερω οτι ενοχλει καποιους.....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

1) Σοβαρα, ακόμη και αν είναι 1 φορά υποκινουμενο το ανεξάρτητο πλαίσιο, ολα τα υπολοιπα ειναι 4588450850 φορες υποκινουμενα. Ελε0ς :splaaaats: Δλδ τα σουπερ υποκινουμενα-ιδιοτελη πλαισια που τοσα χρόνια η σιωπηρη πλειοψηφια βριζει, εχουν το θρασος να λενε τον πετεινο κεφαλα...

2) Ειμαστε συλλογος φοιτητων ιατρικής και όχι συλλογος παραρτηματων κομματικών παρατάξεων. Τωρα το να πούμε για εκατομυριοστη φορά ότι η καταληψη μόνο σε εμάς κανει κακό και οτι απο το ένα αυτί της διαμαντοπούλου μπαινει και απο το άλλο βγαίνει, πιστευω οτι ειναι περιττο...Διαλογο 4 χρόνια δεν εχω καταφέρει να κάνω με τα περισσότερα ατομα των παρατάξεων...

3) Δεν χρειαζόμαστε σωτήρες και οδηγούς.

Αλλα όντως εμείς φταίμε για αυτή την κατασταση τόσα χρόνια. Μας έχει φάει η δημοκρατία απο τον καναπέ...(πρωτη και καλυτερη εγω απειρες φορες)

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ο Τα νέα για τον Φλωρδέλη μου καναν τη καρδία περιβόλι {τελευταίο μάθημα :bloodomen: }

2ο ''Ρεζίλι,υποκεινούμενο πλαίσιο κ.λπ.,κ.λπ.'' Κομματόσκυλα :splats::splats::splats::splats:.Δε σχολιάζω παραπάνω η γιαπωνέζα παραπάνω τα είπε τέλεια.

3ο Στο νοσοκομείο μπορείτε να πάτε για κλινικές!! Δε τίθεται θέμα.Μην κάνετε την ανοησία και χάσετε κλινικές. embored

ps: Πάντως είναι αστείο πόσο γρήγορα μαζεύονται τα κομματοσκυλα :splats: όταν κάποιος εκφέρει αποψη διαφορετική από τη δική τους. Πιο γρήγορα κι απο μύγες στα σκατά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι θέμα κομματικό, αλλά στοιχειώδους λογικής.

Τώρα, όσοι θέλουν να μείνουν στην απάθεια και την αδιαφορία που χαρακτηρίζει μεγάλο ποσοστό (και λυπάμαι που το λέω) του συναφιού μας, είναι ελεύθεροι να το κάνουν. Απλώς μετά δε θα πρέπει να αναρωτιούνται "από πού τους ήρθε".

Το μόνο που τόνισα ήταν το ύπουλο στοιχείο της "ανεξάρτητης" τοποθέτησης και όχι τη "διαφορετικότητά" της.

Σημείωση: Η υποκίνηση μιας κάθαρα στρατευμένης τοποθέτησης, ανεξάρτητα από το αν αυτή είναι ορθή ή λανθασμένη, είναι εμφανής και ως εκ τούτου λιγότερο επικίνδυνη από μια δήθεν ανεξάρτητη και δήθεν αυθόρμητη τοποθέτηση.

Τροποποιήθηκε από hemoglobin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά συμφωνώ απόλυτα με την αναγκαιότητα να μη χάνονται μαθήματα στη σχολή όμως εφόσον έχει ψηφιστεί κατάληψη από τη ΓΣ κρίνεται αναγκαίο να συμμορφωνόμαστε ως σύλλογος. η αλήθεια είναι πως εκ των πραγμάτων η κατάληψη δεν έχει νόημα ούτε και ισχύ στο νοσοκομείο γι αυτό εξάλλου ίσως θα πρεπε στα πλαίσια που εισηγούνται κατάληψη οι 5/6 τεις να ακολουθούν διαφορετικό καθεστώς..έχουμε μου φαίνεται ξεχάσει και το νόημα των καταλήψεων... αν και πλέον είμαι κάθετα ενάντια ειδικά στη σχολή μας να χάνονται μαθήματα που ξέρουμε πως δε θα αναπληρωθούν ποτέ ( η χαμηλή τους ποιότητα ειναι άλλο θέμα) δε γίνεται να απαξιώνουμε την απόφαση του συλλόγου...αν δε συμφωνείς κατέβασε το πλαίσιό σου...και πείσε και τους συμφοιτητές σου να ανέβουν στη ΓΣ...μην αφήνετε τα κομματόσκυλα να αποφασίζουν άλλο για εσάς ( 127 +144= ?? πάντως οχι 150χ6 και βάλε και τους επί πτυχίο)...αλλά και πάλι αυτό σημαίνει ότι δέχεσαι τη ΓΣ ως εκτελεστικό όργανο της σχολής...αν έβγαινε το ανεξάρτητο πλαίσιο θα απαιτούσατε να ανοίξει η σχολή...τώρα γιατί τους γράφετε στα @@ σας??

Τροποποιήθηκε από tyrex
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το δήθεν "ανεξάρτητο πλαίσιο", μόνο "χουντική" δεν ήταν η άποψη να μην κατέβει.

Πρόκειται για ένα μαζικό και υποκινούμενο απολίτικο κίνημα στην πλειοψηφία των σχολών, με στόχο να απομακρύνει τους σπουδαστές από τους κοινωνικούς αγώνες, με το δέλεαρ της ομαλής διεξαγωγής της εξεταστικής. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αποτελεί πολιτική άποψη η θέση "εμείς το μόνο που ζητάμε είναι ανοιχτή σχολή και αδιαφορούμε για το περιέχόμενο του νέου νόμου".

Κάθε υγιής νους, οφείλει να αναγνωρίσει τον αποπροσανατολιστικό ρόλο του γελοίου αυτού πλαισίου και να φροντίσει ώστε οι συμφοιτητές του να μην παραμυθιαστούν από τέτοιες λογικοφανείς και ύπουλες μπουρδολογίες.

Δλδ δεν είναι δικαίωμά τους να είναι απολίτικοι;

πράγματι μπορεί να μπαίνει οποιοδήποτε πλαίσιο, άσχετα αν το βρίσκουμε ηλίθιο ή όχι

Σύμφωνοι, όμως όταν το ηλίθιο πλαίσιο είναι εμφανώς υποκινούμενο, νομίζω είναι υποχρέωσή μας, αν όχι να το απαγορεύσουμε, τουλάχιστον να ασκήσουμε δριμύτατη κριτική εναντίον του και να ξεμπροστιάσουμε τους εισηγητές του.

Πάντως, δε ξέρω κατά πόσον είναι σωστό να κατεβαίνουν πλαίσια χωρίς πολιτική τοποθέτηση (όσο για το ποιοί τα κατεβάζουν.... καλύτερα να μην ανοιχτεί αυτό το θέμα...)

από πού προκύπτει ότι είναι υποκινούμενο? απλά κάποιοι θέλουν να κάνουν τα μαθήματά τους κανονικά και να πάρουν πτυχίο..το να είσαι ευασθητοποιημένος είναι ζητούμενο της πολιτισμένης κοινωνίας το να κοιτάς όμως το συμφέρον σου είναι νόμος της φύσης...μην προσπαθείς να εμβαθύνεις το προφανές

Τροποποιήθηκε από tyrex
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη tyrex αλλά νομίζω ότι το να λες ότι κάποιος που δεν θέλει κατάληψη της σχολής δεν είναι ευαισθητοποιημένος με το τι συμβαίνει γύρω του είναι τουλάχιστον άδικο. Δηλαδή είναι ευαισθητοποιημένα τα κομματόσκυλα που ψηφίζουν καταλήψεις? Πόσο ευαισθητοποιημένα είναι αυτά τα άτομα απέναντι σε συμφοιτητές μας που κάνοντας το σκατό παξιμάδι θα χρειαστεί να παρατείνουν τις σπουδές τους κι άλλο? Προσωπικά χρωστώντας ένα μάθημα,έχω τη πολυτέλεια αν θες να πω ''δε μαμιέται,τι τώρα τι το φλεβάρη''.Υπάρχουν όμως άτομα,τα οποία οι αγώνες του user111 τους πηδάνε κανονικά.

ps: user111 ξέρεις τι μου αρέσει στα λαμόγια σαν και του λόγου σου? Μου αρέσει που όταν διαβάζεις τη λέξη κομματόσκυλο αμέσως καταλαβαίνεις ότι μιλάω για εσένα. Μου αρέσει που δεν κάνεις καν το κόπο να αντικρούσεις τον χαρακτηρισμό...πόσο σε συμπαθώ ρε φίλε.

embluesbrother

Τροποποιήθηκε από skydogsully
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ps: user111 ξέρεις τι μου αρέσει στα λαμόγια σαν και του λόγου σου? Μου αρέσει που όταν διαβάζεις τη λέξη κομματόσκυλο αμέσως καταλαβαίνεις ότι μιλάω για εσένα. Μου αρέσει που δεν κάνεις καν το κόπο να αντικρούσεις τον χαρακτηρισμό...πόσο σε συμπαθώ ρε φίλε.

embluesbrother

Σε σένα, όμως, μου αρέσουν οι εύστοχοι χαρακτηρισμοί σου

Δεν είμαι σε καμιά παράταξη και δεν έχω ψηφίσει και ποτέ στις φοιτητικές εκλογές... :splats: :splats: :splats:

Μάλλον μου αρέσει που είσαι γελοίος

Και προς πληροφόρησή σου, έχω συνάδελφους που στηρίζουν κατάληψη και μένουν στις εστίες, και άλλους που είνα επίσης σε δεινή οικονομική θέση...

Η στήριξη ή μη της κατάληψης ή γενικώς κάποιων αγώνων που απαιτούν κάποια θυσία δεν εξαρτάται από την ευχέρεια του άλλου να κάνει τη θυσία...Εξαρτάται από το άτομο βλέπεις...

ΥΓ. όταν βλέπω τη λέξη "κομματόσκυλο", καταλαβαίνω ότι πάει σε μένα γιατί έχεις αμέσως πριν κουοτάρει λόγια μου...("ρεζίλι") :splats:

Καημένε...είσαι εξίσου φανατισμένος με αυτούς που ψέγεις για φανατισμό, απλά δεν το καταλαβαίνεις

Τροποποιήθηκε από user111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Δεν είμαι σε καμιά παράταξη και δεν έχω ψηφίσει και ποτέ στις φοιτητικές εκλογές... '' πόσο σε πιστεύω...με ποιο δικαίωμα χρησιμοποιείς τη λέξη ΡΕΖΙΛΙ για αυτούς που λένε όχι στο κλείσιμο της σχολής? οεο? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη πιο τραγικοί οι τραμπούκοι σημερα... Δλδ αρχισαν να ασκούν και βία σχεδον. Βεβαια αυτογελοιοποιούνται πια, δεν χρειαζεται πια να τους κατηγορησεις με λογια, προδιδονται απο τις πραξεις τους...

Αυτο με την αποφαση συλλογου εχει καταντησει αηδια. Αμα ο συλλογος οπως είπα αποφασισει να κανουμε μια ληστεια αύριο πρεπει να συμφωνήσουμε, "επειδη είναι απόφαση συλλόγου"? Μονο σε νομιμα πραγματα θα συμφωνήσω. Και τέτοιον συλλογο, που σχεδόν σε απειλούν που τολμας και λες την αποψη σου, να τον χέσω. :anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Δεν είμαι σε καμιά παράταξη και δεν έχω ψηφίσει και ποτέ στις φοιτητικές εκλογές... '' πόσο σε πιστεύω...με ποιο δικαίωμα χρησιμοποιείς τη λέξη ΡΕΖΙΛΙ για αυτούς που λένε όχι στο κλείσιμο της σχολής? οεο? :blink:

δεν φταίω εγώ που είσαι βλάκας...εσύ δεν γνωρίζεις δηλαδή κανένα φοιτητή ανένταχτο που στηρίζει κατάληψη? Τότε μάλλον έχεις πολύ μικρό περίγυρο...

Ρεζίλι, και επιμένω, είναι όχι η μη στήριξη της κατάληψης (όπως πάλι λανθασμένα κατάλαβες), αλλά η απόλυτη αδράνεια μπροστά στη διάλυση των ζωών μας και κάθε ίχνους κοινωνικής πρόνοιας που υπήρχε...

Είτε ψηφίζει κάποιος κατάληψη είτε όχι, αν μένει αδρανής και το μόνο που κάνει είναι ή να πίνει μπίρες σε κατάληψη ή να νοιάζεται μόνο για το πώς θα κάνει την κλινική του, είναι απλά ΡΕΖΙΛΗΣ

Είσαι τόσο φανατισμένος, που δεν διαβάζεις καν τι γράφω...Απλά υποθέτεις από πριν τι "εννοώ" στα γραφόμενά μου με βάση στερεότυπα που έχεις, τόσο που δεν είδες καν ότι έγραψα "δεν λέω να κάνετε κατάληψη, αλλά να κάνετε ΚΑΤΙ" :splats: :splats: :splats:

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου, εφόσον ό,τι και να πω το αναλύεις βάσει των στερεοτύπων σου, φανατισμένε

Τροποποιήθηκε από user111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Δεν είμαι σε καμιά παράταξη και δεν έχω ψηφίσει και ποτέ στις φοιτητικές εκλογές... '' πόσο σε πιστεύω...με ποιο δικαίωμα χρησιμοποιείς τη λέξη ΡΕΖΙΛΙ για αυτούς που λένε όχι στο κλείσιμο της σχολής? οεο? :blink:

δεν φταίω εγώ που είσαι βλάκας...εσύ δεν γνωρίζεις δηλαδή κανένα φοιτητή ανένταχτο που στηρίζει κατάληψη? Τότε μάλλον έχεις πολύ μικρό περίγυρο...

Ρεζίλι, και επιμένω, είναι όχι η μη στήριξη της κατάληψης (όπως πάλι λανθασμένα κατάλαβες), αλλά η απόλυτη αδράνεια μπροστά στη διάλυση των ζωών μας και κάθε ίχνους κοινωνικής πρόνοιας που υπήρχε...

Είτε ψηφίζει κάποιος κατάληψη είτε όχι, αν μένει αδρανής και το μόνο που κάνει είναι ή να πίνει μπίρες σε κατάληψη ή να νοιάζεται μόνο για το πώς θα κάνει την κλινική του, είναι απλά ΡΕΖΙΛΗΣ

Είσαι τόσο φανατισμένος, που δεν διαβάζεις καν τι γράφω...Απλά υποθέτεις από πριν τι "εννοώ" στα γραφόμενά μου με βάση στερεότυπα που έχεις, τόσο που δεν είδες καν ότι έγραψα "δεν λέω να κάνετε κατάληψη, αλλά να κάνετε ΚΑΤΙ"

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου, εφόσον ό,τι και να πω το αναλύεις βάσει των στερεοτύπων σου, φανατισμένε

Συγνώμη που σε παρεξήγησα emblush .Προφανώς λόγω φανατισμού :bloodomen: ,θεώρησα ότι μετά από ''ελάχιστα'' ποστ που αναφέρονται στο θέμα κατάληψη/συνελεύσεις/επέκταση των καταλήψεων στις κλινικές κ.λπ., κάποιος που ποστάρει προφανώς το κάνει με σκοπό το ποστ να έχει κάποια σχέση με τα προηγούμενα.Θα μπορούσες ακριβώς να μου υποδείξεις σε τι αναφέρεσαι όταν λες ρεζίλι?

Από ότι κατάλαβα, :withstupid: και προφανώς κατάλαβα λάθος :withstupid: ,δεν αναφέρεσαι σε αυτούς που συζητάνε για την κατάληψη στις κλινικές.Έτσι? Γιατί αυτό σημαίνει(νομίζω,αλλά τι ξέρω εγω) πως μάλλον πιστεύεις ότι κάποιος που δε θέλει κατάληψη των κλινικών ''νοιάζεται μόνο για το πώς θα κάνει την κλινική του''.Συγνώμη και πάλι.Δε φταίω εγώ.Είναι κληρονομική η βλεκεία μου...

embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Δεν είμαι σε καμιά παράταξη και δεν έχω ψηφίσει και ποτέ στις φοιτητικές εκλογές... '' πόσο σε πιστεύω...με ποιο δικαίωμα χρησιμοποιείς τη λέξη ΡΕΖΙΛΙ για αυτούς που λένε όχι στο κλείσιμο της σχολής? οεο? :blink:

δεν φταίω εγώ που είσαι βλάκας...εσύ δεν γνωρίζεις δηλαδή κανένα φοιτητή ανένταχτο που στηρίζει κατάληψη? Τότε μάλλον έχεις πολύ μικρό περίγυρο...

Ρεζίλι, και επιμένω, είναι όχι η μη στήριξη της κατάληψης (όπως πάλι λανθασμένα κατάλαβες), αλλά η απόλυτη αδράνεια μπροστά στη διάλυση των ζωών μας και κάθε ίχνους κοινωνικής πρόνοιας που υπήρχε...

Είτε ψηφίζει κάποιος κατάληψη είτε όχι, αν μένει αδρανής και το μόνο που κάνει είναι ή να πίνει μπίρες σε κατάληψη ή να νοιάζεται μόνο για το πώς θα κάνει την κλινική του, είναι απλά ΡΕΖΙΛΗΣ

Είσαι τόσο φανατισμένος, που δεν διαβάζεις καν τι γράφω...Απλά υποθέτεις από πριν τι "εννοώ" στα γραφόμενά μου με βάση στερεότυπα που έχεις, τόσο που δεν είδες καν ότι έγραψα "δεν λέω να κάνετε κατάληψη, αλλά να κάνετε ΚΑΤΙ"

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου, εφόσον ό,τι και να πω το αναλύεις βάσει των στερεοτύπων σου, φανατισμένε

Συγνώμη που σε παρεξήγησα emblush .Προφανώς λόγω φανατισμού :bloodomen: ,θεώρησα ότι μετά από ''ελάχιστα'' ποστ που αναφέρονται στο θέμα κατάληψη/συνελεύσεις/επέκταση των καταλήψεων στις κλινικές κ.λπ., κάποιος που ποστάρει προφανώς το κάνει με σκοπό το ποστ να έχει κάποια σχέση με τα προηγούμενα.Θα μπορούσες ακριβώς να μου υποδείξεις σε τι αναφέρεσαι όταν λες ρεζίλι?

Από ότι κατάλαβα, :withstupid: και προφανώς κατάλαβα λάθος :withstupid: ,δεν αναφέρεσαι σε αυτούς που συζητάνε για την κατάληψη στις κλινικές.Έτσι? Γιατί αυτό σημαίνει(νομίζω,αλλά τι ξέρω εγω) πως μάλλον πιστεύεις ότι κάποιος που δε θέλει κατάληψη των κλινικών ''νοιάζεται μόνο για το πώς θα κάνει την κλινική του''.Συγνώμη και πάλι.Δε φταίω εγώ.Είναι κληρονομική η βλεκεία μου...

embluesbrother

Από το ότι σε φόρουμ φοιτητών ιατρικής, οι γραφοντες δεν έχουν κάνει κανένα άλλο ποστ που να αναφέρεται στην διάλυση του ΕΣΥ για παράδειγμα...

Και επίσης, σε τέτοιο καιρό που βρισκόμαστε τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί κάποιος να κάνει κάποιον αγώνα (με όποιο μέσο και να ναι) έχοντας πλήρη κανονικότητα στο πρόγραμμά του...Να πηγαίνει στις κλινικές, να διαβάζει όπως πρέπει κτλ...Δε βγαίνει από άποψη χρόνου...Εκτός αν μιλάμε για δίωρη κατάληψη του συντάγματος κάθε βράδυ...Συμβαίνουν ή όχι συντελειακά πράγματα στη χώρα? Κάποια στιγμή χρειάζονται και οι θυσίες

Τροποποιήθηκε από user111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη tyrex αλλά νομίζω ότι το να λες ότι κάποιος που δεν θέλει κατάληψη της σχολής δεν είναι ευαισθητοποιημένος με το τι συμβαίνει γύρω του είναι τουλάχιστον άδικο.

σε καμία περίπτωση δε θεωρώ κάτι τέτοιο. απλά έχοντας παρακολουθήσει τι συζήτηση ειπώθηκε πως είναι δικαίωμα του καθενός να απέχει από τα πολιτικά. και η δήλωση υποστηριχθηκε με αποτέλεσμα να καταλάβω ότι το πλαίσιο κατέβηκε ως εξής= σας γράφω όλους στη π...α μου και χέστηκα για τα πολιτικά...εγώ μόνο να κάνω το μαθηματάκι μου και να την πουλέψω με το πτυχιάκι μου θέλω...δεν ήμουν παρούσα στη συνέλευση αλλά από τα λεγόμενα εδώ αλλά και στη σχολή αυτό φαίνεται...αν έλεγε ότι ναι μεν ενδιαφέρομαι αλλά η κατάληψη δεν ειναι λύση και εγώ κάνω αυτό για να στηρίξω τη θέση μου δε θα έμπαινα σε τέτοιους χαρακτηρισμούς..αλλά από την αρχή το θέμα τέθηκε με αυτό τον τρόπο...

ΥΓ.επ ουδενί δεν κατακρίνω τα άτομα αυτής της νοοτροπίας...αν ο καθένας κοίταγε πρώτα τα μούτρα του και μετά του άλλου όλα θα ήταν καλύτερα

Τροποποιήθηκε από tyrex
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το να μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάζεις πλαίσιο στη ΓΣ σημαίνει αυτομάτως ότι δέχεσαι το τελικό αποτέλεσμα ως νόμιμο...διαφορετικά γιατί δεν κάλεσες κατευθείαν τα μπατσικα μόλις σε τραμπούκισαν στο νοσοκομείο?

καταλαβαίνω τί εννοείς για το αίσχος των συνελεύσεων...κακομαθημένα κ-λοπαιδα που έμαθαν ότι είναι μόδα η ιδεολογία και να το παίζεις αριστερός...πλουσιόπαιδα που λυμαίνονται επί δεκαετίες το πανεπιστήμιο οικογενειακώς..οι φοιτητικές παρατάξεις δεν είναι παρά κλίκες και γι αυτό αηδιάζω κάθε φορά όταν τους βλεπω στη συνέλευση να βρίζονται και μετά στο φατσοβιβλίο να τα πίνουν αγκαλιά...έλεος ...τόση ξετσιπωσιά ουτε στη βουλή....γιατί νομίζεις ότι κόβονται για το νέο νόμο?? τους νοιάζει το παιδί του τάδε αγρότη από τους μολάους που ενώ θα περάσει ιατρική δε θα έρθει ποτε..είναι αστείο να μάχονται για το δημόσιο πανεπιστήμιο παιδιά των πιο ακριβών ιδιωτικών κολλεγίων της αθήνας...είναι αστείο να σ μιλάνε για ΓΣ ως όργανο συλλογικό των φοιτητών όταν είναι προκαθορισμένο ποιος θα μιλήσει και τι θα πει...αλλα το χειρότερο είναι οτι αφήνουμε 30 άτομα να γ...ε τη σχολή και δε μιλάμε...η όλη κατάσταση μ θυμιζει τις ελεινές αδελφότητες των αμερικανικών κολλεγίων..μόνο που αυτοί δεν ανακατέβονται στη διοίκηση ούτε καθορίζουν το πότε θα πάρεις πτυχίο...για μένα πάντως η ΓΣ είναι πολύ σημαντική και θα μπορέσει να επιτελέσει σωστα το λόγο σύστασής της μόνο όταν ξεβρωμίσει το πανεπιστήμιο.μακαρι να χαμε τη δυναμη να το κάναμε εμείς αλλά ακόμα και αν τους πετάξει ο νόμον Δ. δε με χαλαει.τουλάχιστον θα χει κάνει κάτι καλό επί της ουσίας

Τροποποιήθηκε από tyrex
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση σας, ίσως και να είμαι το πιο παλιό πτυχίο εδώ και σίγουρα μάλλον μεγαλύτερη ηλικιακά από εσάς. Λοιπόν πιστέυω κι εγώ ότι οι παρατάξεις θα έπρεπε να λείπουν από την πανεπιστιμιακή κοινότητα γιατί εξυπηρετούν συνήθως συμφέροντα κομματικά και αποτελούν φυτώρια ανθρώπων που φοράνε παρωπίδες μια ζωή.(σημειώνω ότι η Ιατρική είναι η δεύτερη σχολή που τελειώνω ,έχω φοιτήσει και στα ΤΕΙ και ξέρω καλά αυτές τις καταστάσεις αν μη τι άλλο τις έχω ζήσει 2 φορές). Όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει οι φοιτητές να είναι απολιτικοί (μόνο ακομμάτιστοι και αχρωμάτιστοι) γιατί είναι οι νέοι σκεπτόμενοι πολίτες που πρέπει να δίνουν νέα πνοή στα δεδομένα και την ενεργεια τους στις κινητοποιήσεις! Χρωστάω μόνο 4 μαθήματα και κάιγομαι να τελειώσω γιατί μάλλον ο νέος νόμος θα με σταματήσει κιόλας από τη σχολή. Όμως πρέπει κάτι να γίνει, πώς να μείνουν οι άνθρωποι αδρανείς σ'αυτό που βιώ νουμε σήμερα στη χώρα? Ποιος μπορεί να μείνει μόνο στο προγραμματάκι του και στις κλινικούλες του όταν κάποιοι μας καταστρέφουν τα πάντα γύρω μας? Τίποτα δεν είναι ίδιο πια στη χώρα μας πόσο μάλλον το σύστημα υγείας και περίθαλψης που καταρρέει ( δουλεύω και σε δημόσιο νοσοκομείο και ξέρω τι λέω) . Ξεσηκωθείτε παιδιά γιατί χανόμαστε, χωρίς κόμματα, χωρίς μεγάλα λόγια, μόνο ενωμένοι. Προσωπικά ακόμα και να ανοίξει η σχολή επειδή μένω σε άλλη πόλη και επειδή κάποιοι φρόντισαν να μ'αφήσουν με άδειο πορτοφόλι ( ως δημόσια υπάλληλο αφού κι εγώ τα έφαγα μαζί τους) δεν έχω πια τη δυνατότητα να έρθω στη σχολή! Ξυπνήστε κι αντιδράστε!!! Μη μαλλώνετε μεταξύ σας , βάλτε κοινούς στόχους, όχι μικροσυμφέροντα μπροστά. Πώς θα θέλατε να σπουδάζετε? Τι θέλετε να σας προσφέρει το πανεπιστήμιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει δλδ η πιθανότητα να βρεθούν αντιμέτωποι οι φοιτητές όλων των πανεπιστημίων όλης της χώρας να βρεθούν αντιμέτωποι με τα 2/3 της βουλής που ψήφησαν τον νόμο.

Και τι συμπέρασμα βγάζουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει δλδ η πιθανότητα να βρεθούν αντιμέτωποι οι φοιτητές όλων των πανεπιστημίων όλης της χώρας να βρεθούν αντιμέτωποι με τα 2/3 της βουλής που ψήφησαν τον νόμο.

Και τι συμπέρασμα βγάζουμε;

Αν ήταν όλοι οι φοιτητές ο νόμος θα άλλαζε. Τώρα μιλάμε για έναν ποσοστό φοιτητών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.