Jump to content

Αναγνώριση ειδικότητας ή μέρους ειδικότητας από το εξωτερικό


Recommended Posts

yeap.. ή και γενικότερα. Στραβωνει απο εκει που δεν το περίμενα. Εχεις κανει επικυρωση στην πρεσβεία μας στο Λονδίνο ή σε δικήγορο και μετα σφραγίδα χαγης στην αντίστοιχη αγγλική υπηρεσία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Μία ερώτηση σχετικά με την αναγνώριση της παιδιατρικής. Πώς πρέπει να είναι πάνω-κάτω διατυπωμένο το κείμενο που αφορά στις παιδιατρικές εξειδικεύσεις; Πρέπει να αναγράφεται αναλυτικά σε ποια τμήματα και ποιες υποειδικότητες έγινε η άσκηση; Πρέπει η άσκηση να έχει γίνει σε τουλάχιστον 3 τμήματα;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους, να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου σχετικά με την αναγνώριση:

Ας πούμε ότι καταφέρνω να εξηγήσω στον γηραιό σεφ που δεν είχε ποτέ του ξένο ειδικευόμενο τι χαρτί θέλω και τι πρέπει να γράψει σε αυτό... αυτό στο οποίο κολλάω φοβερά είναι το θέμα των εφημεριών. Είμαι σε περιφερειακό νοσοκομείο για αυτό το εξάμηνο αλλά κάνω εφημερίες στα δύο πανεπιστημιακά νοσοκομεία της πόλης από την οποία εξαρτώμαι ως φοιτήτρια-ειδικευόμενη, στα ψ επείγοντα και στο ψυχιατρικό νοσοκομείο εναλλάξ. Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι να κάνω. Ζητάω δύο χαρτιά? Κι από ποιούς? Θα μπορούσα ίσως να ζητήσω ένα χαρτί από τον καθηγητή της έδρας του πανεπιστημιακού, το οποίο με καλύπτει για τις εφημερίες, αλλά όσον αφορά το κομμάτι του πιστοποιητικού που "πρέπει να είναι υπογεγραμμένο από τον Επιστημονικό Διευθυντή του ειδικευόμενου γιατρού, καθώς και από τον Διοικητικό Διευθυντή του Νοσοκομείου" δε νομίζω ότι καλύπτομαι διότι απλούστατα δεν είναι αυτός ο επιστημονικός διευθυντής μου για αυτό το εξάμηνο, κι ούτε είμαι στο νοσοκομείο που είναι αυτός...νομίζω δηλαδή...

Και αν κάποιος μπορεί να μου δώσει ιδέες ως προς το πρακτικο-πρακτικό κομμάτι, του πώς παρουσιάζω το αίτημα μου στον γερο-παράξενο σεφ πραγματικά θα με βοηθήσει πολύ! Μήπως να μεταφράσω την εγκύκλιο του υπουργείου και να του τη δώσω ώστε να ξέρει τι θα γράψει? Πραγματικά, είναι ένα χαρτί που ζητάει να αποδείξεις τα αυτονόητα (μη με παρεξηγήσετε, δυσκολεύομαι πραγματικά πολύ να καταλάβω όλα αυτά τα γραφειοκρατικά-νομοθεσίες κτλ) και οι άνθρωποι εδώ δεν είναι τόσο καχύποπτοι... κι όσο σκέφτομαι ότι στην Ελλάδα ακόμα και η διατύπωση, η παραμικρή λέξη μετράει... δυσκολεύομαι λίγο.

Σημειώνω ότι το χαρτί δεν το θέλω για να αναγνωρίσω ειδικότητα εν όψει επιστροφής, απλώς πλησιάζει το τέλος του εξαμήνου και προσπαθώ να πάρω ό,τι χαρτιά θέλω προτού φύγω από αυτό το νοσοκομείο, είναι πιο εύκολο για μένα από το να τρέχω αργότερα. Με συμφέρει κάθε φορά που τελειώνω εξάμηνο σε μια κλινική να το αναγνωρίζω και ως χρόνο στην Ελλάδα, ή είναι πιο δύσκολο να γίνουν δεκτά τα χαρτιά, οπότε καλύτερα όλα μια κι έξω? Είναι περίπλοκο... και εμφανέστατα είμαι και λίγο άσχετη με αυτά.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το σεντόνι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Γεια χαρά. Κάνω παθολογία στο έξωτερικό. Είδα στο ΦΕΚ ότι για τον τίτλο της παθολογίας απαιτείται 6 μήνες καρδιολογία, 3 μήνες ΜΕΘ και 12 μήνες εξωτερικά ιατρεία. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

- Αν επιστρέψω για να δώσω εξετάσεις στην Ελλάδα, πρέπει να ισχύουν οι παραπάνω προυποθέσεις;

- Αν πάρω τον τίτλο στο εξωτερικό, θα έχω πρόβλημα να τον αναγνωρίσω στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Έχει κανείς εμπειρία με το τι συμβαίνει με την αναγνώριση της ειδικότητας στην Ελλάδα όταν η θέση ειδικότητας που κατέχει στο εξωτερικό δεν είναι 100%;
Για παράδειγμα έχει μειωμένη απασχόληση (60%) λόγω μητρότητας ή δουλεύει 80% και κάνει παράλληλα έρευνα/διδακτορικό/άλλες παράλληλες σπουδές μια μέρα την εβδομάδα (20%);

Σύμφωνα με το το γραφείο διασύνδεσης περι Αναγνώρισης χρόνου ειδίκευσης ιατρών στο εξωτερικό (http://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=141)
Σχετ.: Απόφαση αριθμ.9 της 214ης Ολομέλειας/17.1.2008/20.6.2008 ΟΡΘΗ Επανάληψη του Κ.Ε.Σ.Υ.
:
• Ο ειδικευόμενος ήταν με πλήρη απασχόληση, συμμετείχε δε στο σύνολο των δραστηριοτήτων της μονάδας συμπεριλαμβανομένων και των εφημεριών, ούτως ώστε ο ειδικευόμενος γιατρός να έχει αφιερώσει σ’ αυτή όλη την επαγγελματική του δραστηριότητα, καθ’ όλη την εβδομάδα εργασίας, σύμφωνα με το καθοριζόμενο από τις αρμόδιες αρχές τρόπο,

Συνεπώς ο χρόνος που ειδικεύται δεν αναγνωρίζεται καθόλου;;
Δεν είναι λογικό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι λογικο. εγω θα σε συμβουλευα να αποκρύψεις το % στο χαρτί που θα παρεις από το διευθυντή της κλινικης του εξωτερικου ωστε να το αναγνωρισεις ολοκληρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Ας κανω μια ενημερωση, αφου εγω ξεκινησα το θρεντ αυτο. Τελικα γυρισα Ελλαδα το 2013. Τελικα ο ΔΟΑΤΑΠ δεν μου ζητησε εξετασεις για αναγνωριση του ιατρικοιυ πτυχιου. Τους εδωσα αναλυτικες πληροφοριες για την πορεια μου (οτι δηλ δεν ειχα απλα τελειωσει Ιατρικη, αλλα ειχα κανει ειδικοτητα και felowship, και ειχα δουλεψει ως πανεπιτημιακος ιατρος για 6-7 χρονια στις ΗΠΑ, και αναγνωρισαν το πτυχιο ετσι. Αποφασιζει μια επιστημονικη επιτροπη στο ΔΟΑΤΑΠ η οποια εχει την δυνατοτητα να αποφασιζει για καθε περιπτωση τι χρειαζεται. Ολα καλα - παρα τις λαθος γενικα πληροφοριες που ειχα παρει απο τον ΔΟΑΤΑΠ (ελλιπεις).

Τωρα η ειδικοτητα.... Θα ενημερωσω οταν τελειωσω και με αυτο το θεμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετω.
Ζητανε σε φιλη μου εγγραφο οτι η ασκηση εγινε συμφωνα με τη Κοινοτικη Οδηγια για τη ληψη ειδικοτητας.
Μηπως υπαρχει καποιος να φωτησει τι ειναι αυτη η κοινοτικη οδηγια και τι πρεπει να γραφει το εγγραφο ακριβως?
Ποιες προυποθεσεις πρεπει να πληρουνται ωστε να ειναι συμφωνη με αυτη τη κοινοτικη οδηγια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι εννοουνε αυτο

 

http://www.aua.edu/files/32005L0036_GR.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορεσα να εντοπισω στο κειμενο αυτο  ποιες ειναι οι προυποθεσεις που πρεπει να τηρουνται ωστε να δουμε εαν ειναι συμφωνη με τη κοινοτικη οδηγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'οσο θυμαμαι απο την δικη μου περιπτωση,θελανε να εχεις βεβαιωση απο το νοσηλευτικο ιδρυμα που εκανες ειδικοτητα που να αναφερει οτι εργαζοσουν σε ποσοστο 100% δλδ πληρη απασχοληση σε εμμισθη θεση με συμμετοχη στο προγραμμα εφημεριων και γενικα σε ολες τις δραστηριοτητες της κλινικης.Το συγκεκριμενο ιδρυμα επρεπε να δινει την αντιστοιχη ειδικοτητα στην εν λογω χωρα, συμφωνα με το εκει καθεστως επομενως να ειναι αναγνωρισμενο για τον λογο αυτο.Τελος,ηθελε υπογραφη τοσο απο τον διευθυντη σου οσο και απο τον διοικητικα υπευθυνο του ιδρυματος. Δεν εγραφε καπου οτι ηταν η κοινοτικη οδηγια ταδε αλλα σε τηλεφωνικη μου επικοινωνια με το υπουργειο αυτα μου ειχανε πει οτι θελανε.δεν ξερω αν στο μεταξυ αλλαξε κατι απο τοτε,ομως αμα παιρνεις πολλες φορες και σε διαφορετικες μερες και ωρες τηλ,καποια στιγμη θα τους πετυχεις.αλλιως πηγαινεις απο εκει μια βολτα

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου έδωσαν πρόσφατα μία βεβαίωση από τη Διεύθυνση Υγείας της Περιφέρειας όπου έκανα ειδικότητα και εξέδωσε τον τίτλο μου μετά τις εξετάσεις (στη δική μου περίπτωση Περιφέρεια Αττικής στη Λ. Μεσογείων) στην οποία έγραφε απλά πως η εκπαίδευσή μου στην ειδικότητα ήταν σύμφωνη με την EC 2005/36 και ανέφερε και κάποιο από τα άρθρα (25, 27 ή 28, δεν θυμάμαι τώρα αλλά ξέρουν αυτοί).

Αυτή τη βεβαίωση την κατέθεσα μαζί με το αντίγραφο του τίτλου ειδικότητας στις αρχές της χώρας όπου με ενδιέφερε να αναγνωρίσω την ειδικότητά μου. Η διαδικασία είναι πλέον αρκετά απλή και τυπική και ισχύει για όλες τις χώρες της ΕΕ, παντού ζητάνε αυτή τη βεβαίωση.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για την αναγνωριση απο γερμανια πχ αν τουλαχιστον το Logbuch μπορει να το δωσει κανεις αμεταφραστο, μιας κι αυτο ειναι ενα εγγραφο τεραστιο και αν καποιος ηταν σε παραπανω απο 1 διευθυντες τοτε μαζευονται πραγματικα πολλες σελιδες για μεταφραση... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης οι οροι που αναφερονται μεσα ειναι κατα κυριο λογο σε λατινικα ή ελληνικα οποτε ενας σχετικος μπορει να καταλαβει ανετα περι τινος προκειται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σου ζητησανε στην Ελλαδα το logbook για να αναγνωριστει η ειδικοτητα σου η το κομματι αυτης απο εξωτερικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλλον θα ισχυει για τις χειρουργικες ειδικοτητες πιο πολυ φανταζομαι...για ποια ειδικοτητα μιλαμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλησπερα συναδελφοι. μια ερωτηση παρακαλω. οσοι θελουνε να καταθεσουνε τα χαρτια τους για εξετασεις ειδικοτητας στην ελλαδα απο εξωτερικο , μπορουνε να αποφασισουνε σε ποια υγειονομικη περιφερεια θα δωσουνε εξετασεις? πως λειτουργει ακριβως? υπαρχει καποιος κανονας η οχι? ευχαριστω πολυ

 

Τροποποιήθηκε από christos1984
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουνε κανει εστω και ενα κομματι ειδικοτητας στην Ελλαδα?διοτι αν ναι,τοτε παει με βαση την υγιεινομικη περιφερεια που υπαγεται το νοσοκομειο στο οποιο εκαναν αυτο το κομματι.Αλλιως φανταζομαι με βαση ισως την διευθυνση κατοικιας στην Ελλαδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος...έχω ψάξει τα δικαιολογητικά για ανάγνωριση ειδικότητας...άκουσα όμως ότι αυτά αλλάζουν γενικά...υπάρχει περίπτωση για αναγνώριση ειδικότητας να ζητήσουν υπηρεσία υπαίθρου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζετε αν για την αναγνώριση ειδικότητας από το εξωτερικό θα πρέπει να απευθυνθούμε κεντρικά στο Υπουργείο Υγείας ή τοπικά στην αντίστοιχη Διεύθυνση Υγείας της Περιφέρειας που ανήκουμε; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα

 

Κεντρικά στο Υπουργείο και μετά πάει στο ΚΕΣΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα, πρέπει δυστυχώς να ρωτήσω πάλι τα ίδια, λοιπον,

τον απρίλη πηρα τον τιτλο της ειδικοτ. για καρδιολογια στην γερμανία και επιθυμώ να αναγνωρισω τον τίτλο της ειδικοτητας στην Ελλάδα.

έψαξα και βρήκα στο διαδυκτ. αυτήν την αίτηση. και αυτες τις πληροφορίες απο http://www.dikaiologitika.gr. δεν πολυ καταλαβαίνω τι ζητουν ακριβώς για έγγραφα.

μπορει να βοηθήσει κάποιος

επίσης υπάρχει κάποιο ειδικο τηλ του υπουργείου για πληροφοριες; φοβαμαι να το δοκιμάσω με το 2132161000, 2132161001

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν βγάζεις άκρη τηλεφωνικά,το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις τότε ο ίδιος από κοντά.Αν αυτό λόγω απόστασης δεν είναι εφικτό,τότε στείλε κάποιον δικό σου,σχετικό κατά προτίμηση με το αντικείμενο,να ρωτήσει συγκεκριμένα αυτά που θες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.