Jump to content

Αναγνώριση ειδικότητας ή μέρους ειδικότητας από το εξωτερικό


Recommended Posts

Επίσης καλό είναι να δηλώσεις για εξετάσεις κάποια περιφέρεια εκτός Αθηνών, Θεσσαλονίκης, εκτός αν στην Αθήνα εξετάζει ο Χρούσος οπότε τότε πρέπει να δώσεις Αθήνα, γιατί ο Χρούσος είναι καλός και βοηθάει τους αμερικανοσπουδαγμένους. Αν όμως δεν εξετάζει, σε άλλες περιφέρειες (πχ Κρήτη, Γιάννενα, Αλεξανδρούπολη κλπ) και πιο γρήγορα θα δώσεις

Οι εξετάσεις είναι κάθε 2 μήνες από οποιαδήποτε επιτροπή και αν εξετασθεί. Οι συνάδελφοι που έκαναν ειδικότητα στο εξωτερικό έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν εξεταστική επιτροπή

Συμμετοχή ιατρών στις εξετάσεις ειδικότητας

Τροποποιήθηκε από Αναστάσιος Θεοδωρίδης
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Out of curiosity, why do you want to come back? If my math is corect you've musta spent the last 10y of your life in America.Excuse my ignorance – I’m not a member of the Yankee Team- is your visa running out or something? Can’t you renew your contract over there? Are you planning to get married to a greek girl? Are your job prospects better in Greece? I am honestly interested in your reply.

Good question... I have actually spent 20 years abroad. No visa issues, I am a US citizen as well as a Greek citizen. I guess having no real ties to the US, I feel like I should return. For personal reasons, i.e lifestyle, friends, family, and thinking about the future (ex. where I would like to live and raise kids if married, etc) I prefer settling back home.

Κατα τα αλλα, ευχαριστω ολους που γραψανε και εδωσαν λινκς. Δεν ειμαι απο αμερικανικη ιατρικη σχολη, οποτε αμα ειναι να "δωσω" 5-6 μαθηματα, ανατομιες, και τετοια το βλεπω τρομερο Γολγοθα, οποτε μαλλον δεν.... Αλλα θα ρωτησω το ΔΟΑΤΑΠ. Ανατομια εκανα το 1994-5 emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άλλη οδός που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ’όψη είναι μήπως μπορέσεις να γίνεις consultant στην Αγγλία και μετά να πάρεις τον τίτλο του ειδικού στην Ελλάδα με μια απλή αίτηση και να μην μπλέξεις με το Ελληνικό κράτος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άλλη οδός που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ’όψη είναι μήπως μπορέσεις να γίνεις consultant στην Αγγλία και μετά να πάρεις τον τίτλο του ειδικού στην Ελλάδα με μια απλή αίτηση και να μην μπλέξεις με το Ελληνικό κράτος

http://www.pmetb.org.uk/index.php?id=cesrapplicationform

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'στε καλα ολοι που συμμετεχετε εδω και βοηθατε!

Η λυση της Αγγλιας νομιζω ειναι δυσκολη, τα PLAB ειναι δυσκολα!

Μιλησα με μια πολυ ευγενικη κυρια στο ΔΟΑΤΑΠ και ειπε οτι αφου το πτυχιο μου της Ιατρικης ειναι πριν το 2003, τοτε παιρνω Παθολογια και Χειρουργικη. Μονο. Δε θυμαμαι κανενα απο τα 2 αυτα μαθηματα..., αλλα ειναι καλυτερα απο το να ειχα να παρω 7!

Πολλα χαιρετισματα απο California.

*** update: Θα κοιταξω το detour της Αγγλιας, καθοτι ισως αποφυγω και plab και τα 2 μαθηματα Ελλαδα... Να δουμε...

Τροποποιήθηκε από medicfx45
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άλλη οδός που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ’όψη είναι μήπως μπορέσεις να γίνεις consultant στην Αγγλία και μετά να πάρεις τον τίτλο του ειδικού στην Ελλάδα με μια απλή αίτηση και να μην μπλέξεις με το Ελληνικό κράτος

http://www.pmetb.org.uk/index.php?id=cesrapplicationform

Αυτο το λινκ βγαζει σε αιτηση για CESR το οποιο δεν αναγνωριζεται εκτος Μεγ. Βρετανιας. Αντιθετως το CCT αναγνωριζεται και εκτος Μεγ. Βρετανιας αλλα δεν ξερω αμα μπορει να το παρει καποιος που δεν εκανε ειδικοτητα στην Αγγλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Dr Lecter

Διαβασα τις πληροφοριες που εχει το site και δεν λεει πουθενα για αναγνωριση (η μη) του CESR εκτος UK.

Ειναι σαφες οτι eligible για CCT ειναι μονο οσοι τελειωνουν ειδικοτητα στο UK.

Υποθετω οτι εφοσον CESR=αναγνωριση ειδικοτητας στο UK, θα (επρεπε να) ισχυει και στην υπολοιπη ΕΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Dr Lecter

Διαβασα τις πληροφοριες που εχει το site και δεν λεει πουθενα για αναγνωριση (η μη) του CESR εκτος UK.

Ειναι σαφες οτι eligible για CCT ειναι μονο οσοι τελειωνουν ειδικοτητα στο UK.

Υποθετω οτι εφοσον CESR=αναγνωριση ειδικοτητας στο UK, θα (επρεπε να) ισχυει και στην υπολοιπη ΕΕ.

Αγαπητε Αλεφαντε, προς μεγαλη μου εκπληξη, εχεις δικιο. Αυτο πρεπει να αλλαξε πολυ προσφατα γιατι μολις περυσι ειχα διαβασει στο PMETB οτι τα CESR aαναγνωριζονται μονο στην Αγγλια. Εψαχνα το PMETB σημερα και τελικα ανακαλυψα οτι σε μερικες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης θα αναγνωριζονται και τα CESR, εκτος απο τα CCTs, βεβαια δεν αναφερει συγκεριμενα σε ποιες χωρες.

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Dr Lecter

Διαβασα τις πληροφοριες που εχει το site και δεν λεει πουθενα για αναγνωριση (η μη) του CESR εκτος UK.

Ειναι σαφες οτι eligible για CCT ειναι μονο οσοι τελειωνουν ειδικοτητα στο UK.

Υποθετω οτι εφοσον CESR=αναγνωριση ειδικοτητας στο UK, θα (επρεπε να) ισχυει και στην υπολοιπη ΕΕ.

Αγαπητε Αλεφαντε, προς μεγαλη μου εκπληξη, εχεις δικιο. Αυτο πρεπει να αλλαξε πολυ προσφατα γιατι μολις περυσι ειχα διαβασει στο PMETB οτι τα CESR aαναγνωριζονται μονο στην Αγγλια. Εψαχνα το PMETB σημερα και τελικα ανακαλυψα οτι σε μερικες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης θα αναγνωριζονται και τα CESR, εκτος απο τα CCTs, βεβαια δεν αναφερει συγκεριμενα σε ποιες χωρες.

Ευχαριστω. Ξερεις αν χρειαζεται membership σε royal college για να παρεις το CESR?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Dr Lecter

Διαβασα τις πληροφοριες που εχει το site και δεν λεει πουθενα για αναγνωριση (η μη) του CESR εκτος UK.

Ειναι σαφες οτι eligible για CCT ειναι μονο οσοι τελειωνουν ειδικοτητα στο UK.

Υποθετω οτι εφοσον CESR=αναγνωριση ειδικοτητας στο UK, θα (επρεπε να) ισχυει και στην υπολοιπη ΕΕ.

Αγαπητε Αλεφαντε, προς μεγαλη μου εκπληξη, εχεις δικιο. Αυτο πρεπει να αλλαξε πολυ προσφατα γιατι μολις περυσι ειχα διαβασει στο PMETB οτι τα CESR aαναγνωριζονται μονο στην Αγγλια. Εψαχνα το PMETB σημερα και τελικα ανακαλυψα οτι σε μερικες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης θα αναγνωριζονται και τα CESR, εκτος απο τα CCTs, βεβαια δεν αναφερει συγκεριμενα σε ποιες χωρες.

Ευχαριστω. Ξερεις αν χρειαζεται membership σε royal college για να παρεις το CESR?

Δε χρειαζεται απαραιτητα, αλλα αμα εχεις το membership χρεαζεσαι λιγοτερη χαρτουρα για να αποδειξεις ποση εμπειρια εχεις (γιατι το membership καλυπτει παρα πολλα απο τα competencies), και εχεις σιγουρα πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να σου δωσουν το CESR. Γιατι οταν κανεις αιτηση για CESR δεν ειναι ποτε σιγουρο οτι θα στο δωσουν αλλα πρεπει να πληρωσεις 1900 λιρες για την αιτηση ειτε στο δωσουν ειτε οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

You seem to know your CECRs and CCTs Dr Lecter, do tell:

Wot happens if one gets a CCT in LD psych and wants to return to greece?

Is it recognized as GA psych?Has anyone ever tried it?!

Εχω αποφασισει οτι θα κανω LD psych και το εχω ψαξει. Δυστυχως δεν βρηκα καποιον που να εκανε LD και να γυρισε Ελλαδα να το αναγνωρισει. Ενας Ελληνας συναδελφος που πηρε LD CCT φετος μου ειπε οτι αναγνωριζεται ως γενικη ψυχιατρικη αν και δεν εχει δοκιμασει να το αναγνωρισει. Ο Νικος που ειναι στο Rotation σου μου ειπε οτι αναγνωριζεται ως παιδοψυχιατρικη. Παντως ολοι συμφωνουν οτι τα LD services στην Ελλαδα ειναι σε πρωτογονη κατασταση και ενας αλλος φιλος μου ειπε οτι το πιο πιθανον ειναι να με στειλουν να δουλεψω στο ΠΙΚΠΑ στο οποιο δε θα αντεξω για πολυ γιατι απλα οι συνθηκες ειναι τραγικες.

Συμφωνα με την ελληνικη νομοθεσια, για να αναγνωριστει καποια ειδικοτητα στην Ελλαδα πρεπει να συμπεριλαμβανεται στο ευρωπαικο directive του 1993. Το LD ΔΕΝ συμπεριλαμβανεται δυστυχως. Απο την αλλη η νομοθεσια προβλεπει οτι μια ειδικοτητα μπορει να αναγνωριστει αν τουλαχιστον 2 αλλες Ευρωπαικες χωρες την αναγνωριζουν το οποιο συμβαινει με το LD αφου το αναγνωριζουν η Μεγ. Βρεταννια και η Ιρλανδια.

Οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι μπερδεμενα τα πραγματα και μαλλον θα εξαρταται απο το ατομο που θα εξετασει την αιτηση σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η απορια μου ειναι η εξης: οσοι κανετε ειδικοτητα στην ΕΕ, αναγνωριζετε ενα ενα τα χρονια η τα εξαμηνα που κανετε η περιμενετε να τελειωσετε, η να αποφασισετε να γυρισετε για να μπειτε στη διαδικασια? Αν το αφησω για το τελος μηπως ειναι ριψοκινδυνο? Η μηπως πρεπει οποτε αλλαζω κλινικη να ζηταω χαρτι κ να το στελνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ερώτηση: Άν κάποιος χρειάζεται 2 χρονια παθολογία για σπαστή ειδικότητα στην Ελλάδα, χρειάζεται να φέρει χαρτί για 2 ολόκληρα χρόνια παθολογίας απο τη χώρα του εξωτερικού που ειδικεύεται ή αρκεί να φέρει χαρτί για 1,5 χρόνο ( + 6μήνες από το αγροτικό = τα 2 απαιτούμενα χρόνια για να ξεμπερδέψει με το πρώτο κομμάτι); Έχω πάρει αντιφατικές απαντήσεις ως τώρα τόσο απο παλιότερα posts όσο και από γνωστούς που έχουν ασχοληθεί με το ζήτημα. Θα με διευκόλυνε αν κάποιος ήξερε τι γίνεται ακριβώς ή αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ να ανατρέξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρκει το 1,5 ετος ειδικευσης στο εξωτερικο.Απλα πρεπει να καλυπτει τις προυποθεσεις του ΦΕΚ για ''ειδικευση ιατρων στο εξωτερικο''.Δες το post 25.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι απόλυτα σίγουρο αυτό; Έχω δει στο forum να αναφέρεται ότι χρειάζονται 2 ολόκληρα χρόνια για κάποιον που κάνει παθολογία στο εξωτερικό ή ότι τελοσπάντων δε μετράει το αγροτικό στην αναγνώριση και το έχω ακούσει επανειλημμένα από ανθρώπους που τους ενδιαφέρει το θέμα αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι γραμμένο σε ΦΕΚ ή κάποια εγκύκλιο. Έχεις κάνει εσύ αυτήν τη διαδικασία ή ξέρεις κάποιον που την έχει κάνει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oταν τελειωνεις το αγροτικο κανεις μια υπευθυνη δηλωση κατα την οποια υπογραφεις οτι αναγνωριζεις 6 μηνες απο την θητεια σου ως χρονο ασκησης στην παθολογια η στην χειρουργικη.Αυτην,την καταθετεις στις νομαρχιες που δηλωνεις για το υπολοιπο μερος που χρωστας και που προκειται να κανεις.Εαν εχεις κανει 1,5 ετος παθολογιας στο εξωτερικο,το δηλωνεις(-αφου παρεις την αναγνωριση και ισοτιμια του χρονου ασκησης απο το ΚΕΣΥ-) μαζι με την βεβαιωση 6μηνου του αγροτικου κ ετσι συμπληρωνεις 2 χρονια παθολογιας.Επαναλαμβανω οτι,αν ο 1,5 χρονος ασκησης στο εξωτερικο πληρει τις προυποθεσεις του post #25,το οποιο ειναι το τελευταιο επεξηγηματικο ΦΕΚ του ΥΥ, που ειναι σε ισχυ για την ειδικευση στο εξωτερικο,δεν εχεις κανενα προβλημα.Δεν υπαρχει αλλο ΦΕΚ περι του θεματος.Εαν μπερδευεσαι με τα διαφορα που λεγονται κ ακους,απευθυνσου στο ΥΥ,να επιβεβαιωσεις οτι σου γραφω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση: Άν κάποιος χρειάζεται 2 χρονια παθολογία για σπαστή ειδικότητα στην Ελλάδα, χρειάζεται να φέρει χαρτί για 2 ολόκληρα χρόνια παθολογίας απο τη χώρα του εξωτερικού που ειδικεύεται ή αρκεί να φέρει χαρτί για 1,5 χρόνο ( + 6μήνες από το αγροτικό = τα 2 απαιτούμενα χρόνια για να ξεμπερδέψει με το πρώτο κομμάτι); Έχω πάρει αντιφατικές απαντήσεις ως τώρα τόσο απο παλιότερα posts όσο και από γνωστούς που έχουν ασχοληθεί με το ζήτημα. Θα με διευκόλυνε αν κάποιος ήξερε τι γίνεται ακριβώς ή αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ να ανατρέξω.

Αν αναγνωρίσεις το χρόνο ειδίκευσης από το εξωτερικό πριν το αγροτικό, τότε θα πρέπει να κάνεις 21 μήνες στο εξωτερικό, ώστε με τους 3 μήνες που θα αναγνωρίσεις από την ολοκλήρωση του αγροτικού να συμπληρώσεις τον απαιτούμενο χρόνο των δύο ετών.

Αν κάνεις πρώτα το αγροτικό και αναγνωρίσεις με την ολοκλήρωσή του 6 μήνες τότε αρκούν 18 μήνες στο εξωτερικό.

Αν κάνεις πρώτα ειδικότητα στο εξωτερικό 18 μήνες(την οποία δεν την αναγνωρίσεις μέχρι το πέρας του αγροτικού) και στη συνέχεια αναγνωρίσεις 6 μήνες από την ολοκλήρωση του αγροτικού, συνολικά θα έχεις αναγνωρίσιμο χρόνο 24 μηνών.

Για περισσότερες πληροφορίες και από επίσημη πηγή πάρε τηλέφωνο στην υπεύθυνη του υπουργείου κα Παν. Σαμαρά στο 2105230406.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, μοιάζει λογικό αυτο που λες, καμιά φορά δεν μπορείς να είσαι και εντελώς σίγουρος με την πολυπρόσωπη ελληνική γραφειοκρατεία, σε κάθε περίπτωση σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, μοιάζει λογικό αυτο που λες, καμιά φορά δεν μπορείς να είσαι και εντελώς σίγουρος με την πολυπρόσωπη ελληνική γραφειοκρατεία, σε κάθε περίπτωση σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην προηγούμενη απάντηση του συναδέλφου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αναφερόμουν στην προηγούμενη απάντηση της συναδέλφου και απ' ό,τι φαίνεται ποστάραμε σχεδον ταυτόχρονα, αλλά η απάντησή σου προσθέτει μια επιπλέον πτυχή στο όλο ζήτημα και σε ευχαριστώ για τις έξτρα πληροφορίες. Σε κάθε περίπτωση απ' ό,τι καταλαβαίνω, μετράει το αγροτικό στο συνολικό χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτως με το post #42 του συναδελφου ''ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ''.Ετσι εχει η κατασταση.Προσοχη,την βεβαιωση 3μηνου παθολογιας στο αγροτικο στην δινουνε αμεσως μετα την 3μηνη εκπαιδευση στο νοσοκομειο,αλλα ομως την 6μηνη βεβαιωση παθολογιας(η χειρουργικης αναλογα)μονο οταν εκπληρωσεις ολη την θητεια σου στο αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Να κανω κι εγω μια ερωτηση, αν ξερει καποιος να μου απαντησει: Εχω κανει εναμιση χρονο ακτινολογια κι εχω αναμονη δυο χρονια για τη συνεχεια. Μπορω να συνεχισω στο εξωτερικο (ιταλια) και να γυρισω για να ολοκληρωσω οταν ανοιξει η θεση μου; Παιζει ρολο το γεγονος οτι η ακτινολογια στην Ιταλια διαρκει 4 χρονια (και οχι 5 οπως εδω); ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση: εαν κάποιος ολοκληρώσει όλο το μέρος/μέρη της ειδικότητας στο εξωτερικό και το/τα αναγνωρίσει εν Ελλάδει, προχωρά κανονικά στην τελική εξέταση απονομής τίτλου ή απαιτείται και κάποιος χρόνος ειδίκευσης εντός;

Ίσως ακούγεται ανόητο αλλά είπα να το κατοχυρώσω με την δική σας αντίληψη επίσης.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.