Jump to content

Αναγνώριση ειδικότητας ή μέρους ειδικότητας από το εξωτερικό


Recommended Posts

Θα ρωτήσω 2 πραγματάκια στα γρήγορα,χωρίς να έχω διαβάσει,παραδέχομαι,τα προηγούμενα.

Ζητούμενο:oφθαλμολογία.

Πρόκειται,δηλαδή,για παθολογική-χειρουργική ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση.

Ερωτήσεις:

1. Άν έχω κάνει γενική χειρουργική σε έμμισθη θέση με εφημερίες κλπ για κάποιο διάστημα στο εξωτερικό,μπορεί το διάστημα αυτό ή έστω μέρος του να αναγνωριστεί ώστε να μειωθεί η διάρκεια της Οφθαλμο στην Ελλάδα;

2. Το τρίμηνο-εξάμηνο(ό,τι ισχύει,τελοσπάντων,επί στιγμής)του αγροτικού,αφαιρείται από τη διάρκεια της Οφθαλμο ή καμία σχέση;

Τhanks a lot in advance!Aν δεν απαντήσει κανείς,θα το πάρω πίσω το ευχαριστώ,να ξέρετε! :P

Σε ό,τι αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου , ναι , αν έχεις κάνει αγροτικό θα αφαιρεθεί ενα τρίμηνο απο την εκπαίδευση σου στην Οφθαλμολογία.

Η οθφαλμολογία στην Ελλάδα δεν είναι παθολογική/χειρουργική ειδικότητα ( γίνεται με ενιαιά τοποθέτηση 4 χρονια σε οφθαλμολογική κλινική αντίθετα από π.χ ΩΡΛ) αρα το θεωρώ εντελώς απίθανο να μπορέσεις να αναγνωρίσεις χρόνο "οφθαλμολογίας" μέσω της γενική χειρουργικής που έχεις κανει στο εξωτερικό.

Για επιβεβαίωση πάρε τηλέφωνο εδώ

Γραφείο Κ.Ε.Σ.Υ. (αναγνώρισης ειδικοτήτων από εξωτερικό-θέσεων ειδικοτήτων σε νοσηλευτικά ιδρύματα-χρόνου ειδίκευσης νοσηλευτικών ιδρυμάτων) :

τηλ.2105230406 (κα Σαμαρά, κα Δανιηλίδου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό θα πει άμεση απάντηση,να΄σαι καλά!

Αφού αναγνωρίζεται το τρίμηνο του αγροτικού,θα μπορούσε να αναγνωριστεί ίσο διάστημα κι από θέση Παθολογίας στο εξωτερικό,εφόσον αυτή πληροί της προϋποθέσεις,να υποθέσω?Λογικά θα έπρεπε.

Με την ίδια λογική πάντως που αναγνωρίζεται η Παθολογία,θα έπρεπε κατά την άποψή μου να μπορεί να αναγνωριστεί και ορισμένο διάστημα Γενικής Χειρουργικής.

Προφανώς η άποψή μου δεν μετράει όμως,οπότε θα call στο τηλέφωνο που μου έδωσες.

Τhanks και πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΕΜΑ: Αναγνώριση χρόνου ειδίκευσης ιατρών στο εξωτερικό

ΣΧΕΤ.: Συνεδρίαση ειδικής Επιτροπής Κ.Ε.Σ.Υ. 4/4-6-86

1. Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 8 του Ν.Δ. 1366/1955 (ΦΕΚ Α΄ 258/55), προκειμένου περί ιατρών μετεκπαιδευθέντων σε ιδρύματα της αλλοδαπής, το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας κρίνει με βάση τα προσκομιζόμενα από τους υποψήφιους στοιχεία, αν η άσκηση αυτή εξομοιώνεται με άσκηση διανυθείσα στην ημεδαπή.

2. Από τη διάταξη αυτή προκύπτει σαφώς ότι δεν είναι δυνατόν να καθορισθεί εκ των προτέρων με απόλυτη βεβαιότητα, αν μία άσκηση που θα γίνει στο εξωτερικό θα αναγνωρισθεί σαν αντίστοιχος χρόνος άσκησης στην Ελλάδα, αφού τούτο εξαρτάται από τα στοιχεία που θα περιλαμβάνονται στα σχετικά πιστοποιητικά ασκήσεως (επίπεδο και γενική συγκρότηση της μονάδας, είδος απασχολήσεως, με μερική ή πλήρη απασχόληση, έμμισθα ή άμισθα, προσωπικότητα εκπαιδευτών κ.λ.π.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσεις από πρόσφατη εμπειρία φίλου ,για να αναγνωριστεί χρόνος ειδίκευσης για μία ειδικότητα ο χρόνος που έχεις κάνει έξω θα πρέπει ο χρόνος αυτός να είναι στην αντιστοιχη κλινηκή.Π.χ. δεν μπορείς να αναγνωρίσεις χρόνο για δερματολογία σε εκπαίδευση που έγινε σε καρδιολογική κλινηκή(εκτώς από το γενικό μέρος) .Κατ΄επέκταση και αυτό που λές εσύ δεν νομίζω να στο αναγνωρίσουν,άντε να σου κώβανε 3 μήνες αν δεν είχες κάνει αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΕΜΑ: Αναγνώριση χρόνου ειδίκευσης ιατρών στο εξωτερικό

ΣΧΕΤ.: Συνεδρίαση ειδικής Επιτροπής Κ.Ε.Σ.Υ. 4/4-6-86

1. Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 8 του Ν.Δ. 1366/1955 (ΦΕΚ Α΄ 258/55), προκειμένου περί ιατρών μετεκπαιδευθέντων σε ιδρύματα της αλλοδαπής, το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας κρίνει με βάση τα προσκομιζόμενα από τους υποψήφιους στοιχεία, αν η άσκηση αυτή εξομοιώνεται με άσκηση διανυθείσα στην ημεδαπή.

2. Από τη διάταξη αυτή προκύπτει σαφώς ότι δεν είναι δυνατόν να καθορισθεί εκ των προτέρων με απόλυτη βεβαιότητα, αν μία άσκηση που θα γίνει στο εξωτερικό θα αναγνωρισθεί σαν αντίστοιχος χρόνος άσκησης στην Ελλάδα, αφού τούτο εξαρτάται από τα στοιχεία που θα περιλαμβάνονται στα σχετικά πιστοποιητικά ασκήσεως (επίπεδο και γενική συγκρότηση της μονάδας, είδος απασχολήσεως, με μερική ή πλήρη απασχόληση, έμμισθα ή άμισθα, προσωπικότητα εκπαιδευτών κ.λ.π.)

Ναι,ωραία αυτά κι ευχαριστούμε αλλά ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με κάτι πιο συγκεκριμένο,θεωρώ δεδομένο ότι οι θέσεις Παθολογίας και Γενικής Χερουργικής για τις οποίες μιλάω πληρούν προυποθέσεις αναγνώρισης.

Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι η Οφθαλμολογία αν και είναι και παθολογική και χειρουργική ειδικότητα,στην Ελλάδα έχει ενιαία τοποθέτηση χωρίς καθόλου πέρασμα από Παθολογία και Γενική Χειρουργική.Παρά το τελευταίο,το τρίμηνο της Παθολογίας του αγροτικού αναγνωρίζεται.Με την ίδια λογική θα έπρεπε να είναι δυνατό να αναγνωρίζεται αφενός αντίστοιχα τρίμηνο από Παθολογία στο εξωτερικό και τουλάχιστον! ίσο χρονικό διάστημα Γενικής Χειρουργικής.

Τελοσπάντων,δε βγαίνει έτσι άκρη με εικασίες,θα τηλεφωνήσω να δω τι θα μου πουν.Άλλωστε δεν ξέρω καν αν θα επιστρέψω,απλώς θέλω να μάθω τι θα έχω ως δεδομένο πίσω,γι΄αυτό και ρωτάω.

Όπως και να ΄χει,σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας!

Τροποποιήθηκε από telos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ &

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ

ΥΓΕΙΑΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΜΗΜΑ Α`

Ταχ. Διεύθυνση: Αριστοτέλους 17, Αθήνα

Πληροφορίες: Σαμαρά Π.

Τηλέφωνο:210 5230406

Fax : 210 5232275

E-mail: deyp@mohaw.gr

Αθήνα, 11- 7 - 2008 Αρ.Πρωτ.Υ7α/ΓΠ/οικ 96756

ΘΕΜΑ: Αναγνώριση χρόνου ειδίκευσης ιατρών στο εξωτερικό

3271890319_a91db7db34_o.jpg

3271891915_28ce292773_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

απόκτηση χρόνου ειδικότητας στο Εξωτερικό για πτυχιούχους ιατρικής

Ημερομηνία: 06/09/2007

Ο Υφυπουργού Υγείας κοινοποίησε την υπ αριθμ. πρωτ. : οικ.3659/30-7-2007 εγκύκλιος για τους όρους με τους οποίους η εργασία-άσκηση προς ειδίκευση στο εξωτερικό αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδικότητας στην Ελλάδα:

1. Η γνωστή τελευταία χρόνια στενότητα στην αγορά εργασίας ειδικευομένων στην χώρα έχει τρέψει πολλούς νέους πτυχιούχους ιατρικής στην αναζήτηση εργασίας στοεξωτερικό για απόκτηση χρόνου ειδικότητας.

2. Δεδομένου ότι οι περισσότεροι εκπατρίζονται προσωρινά και αποβλέπουν τελικώς στην άσκηση του επαγγέλματός τους στην χώρα μας, πρέπει να είναι πλήρως ενήμεροι από τις υπηρεσίες μας για τους όρους με τους οποίους η εργασία-άσκηση προς ειδίκευση στο εξωτερικό αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδικότητας με ην επιστροφή τους.

3. Βασική κατευθυντήρια αρχή των υπηρεσιών, της ειδικής επιτροπής του ΚΕΣΥ για την αναγνώριση χρόνου ειδικότητας στο εξωτερικό αλλά και ενημέρωσης του κοινού αποτελεί η Εγκύκλιός μας Α4/5073 από 23-9-1986.

4. Σύμφωνα με την εγκύκλιο εκείνη, απαραίτητη προϋπόθεση αναγνώρισης του χρόνου εργασίας γιατρού στο εξωτερικό ως χρόνου ειδικότητος είναι η άσκησή του εκείνη "...να έχει γίνει σε ατομική θέση αποκτήσεως ειδικότητας αναγνωρισμένης από τις δημόσιες αρχές ως κατάλληλης για τούτο στην συγκεκριμένη ειδικότητα και για τον συγκεκριμένο χρόνο...".

5. Εις την όλη διαδικασία αναγνώρισης του χρόνου ειδικότητας και την απονομή του τίτλου, το Υπουργείο δεν δύναται να αγνοήσει ότι οι τίτλοι ειδικότητας για τις οποίες υπάρχει ευρωπαϊκή ρύθμιση (δηλ. το σύνολο σχεδόν των ιατρικών ειδικοτήτων) απονέμονται πλέον με βάση τις αρχές της Ευρωπαϊκής Ενώσεως. Επομένως έχουν ισχύ όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε ολόκληρο τον ενιαίο ευρωπαϊκό χώρο. Παρέκκλιση από τη γενική αυτή αρχή παραβιάζει το δίκαιο της Ε.Ε. και δεν είναι επιτρεπτή.

6. Επομένως, αφού ο τίτλους ιατρικής ειδικότητας έχει ισχύ στο σύνολο της ευρωπαϊκής ένωσης, η Ελλάδα όταν καλείται να αναγνωρίσει ως χρόνο ειδικότητας γιατρού χρόνο εργασίας του γιατρού σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης, υποχρεώνεται να αναζητά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η άσκηση του γιατρού σε ευρωπαϊκή χώρα έγινε σύμφωνα με τις αρχές της ΕΕ αλλά και της ίδιας της άλλης ευρωπαϊκής χώρας (που υποχρεωτικά και αυτή ακολουθεί τις ίδιες αρχές).

7. Κατά συνέπεια δεν μπορεί να αναγνωρισθεί ως χρόνος ειδικότητας γιατρού ο χρόνος εργασίας σε ευρωπαϊκή χώρα όταν η ίδια η ευρωπαϊκή χώρα δεν αναγνωρίζει την εργασία εκείνη ως χρόνο ειδικότητας.

8. Τα ανωτέρω επισημαίνονται γιατί υπάρχουν χώρες που προσλαμβάνουν τους γιατρούς προς ειδίκευση (σε θέσεις ειδικευομένων), μόνον κατόπιν ειδικών εξετάσεων. Οι ίδιες χώρες, για την κάλυψη αναγκών τους σε ιατρικό προσωπικό μπορεί να προσφέρουν εργασία και σε άλλους γιατρούς που όμως δεν αναγνωρίζεται από τις ίδιες αυτές χώρες ως χρόνος ειδικότητας έστω και εάν γίνεται στον ίδιο χώρο, με ανάλογες αποδοχές και συμβάσεις εργασίας κλπ που όμως δεν είναι θέσεις ειδικευομένων ιατρών.

9. Είναι αυτονόητο ότι από πλευράς Ελλάδος που ανήκει στην ΕΕ, ο τυχόν χρόνος εργασίας σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα που δεν αναγνωρίζεται από την χώρα αυτή ως χρόνος ειδικότητας, ούτε και από την Ελλάδα δύναται να αναγνωρισθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο ερωτήματα μού γεννώνται διαβάζοντας τα τελευταια 2 post κι αυτά έχουν να κάνουν με τη φράση

"η άσκηση να έχει γίνει σε ατομική θέση αποκτήσεως ειδικότητας ".

1.Το αγροτικό δεν είναι ατομική θέση αποκτήσεως ειδικότητας κι όμως το τρίμηνο/εξάμηνο αφαιρείται από τη διάρκεια της ειδικότητας.

Με την ίδια ακριβώς λογική θα έπρεπε να αναγνωρίζεται κι αντίστοιχος χρόνος Παθολογίας από εξωτερικό εφόσον πρόκειται για εκπαιδευτική/έμμισθη θέση με εφημερίες ακόμη κι αν αυτή δεν είναι θέση ειδικότητας αλλά internship,δηλαδή κάτι αντίστοιχο(κατά πολύ ανώτερο για την ακρίβεια)του ελληνικού αγροτικού.

Διαφορετικά μιλάμε για δύο μέτρα και δύο σταθμά.

2.Εδώ και χρόνια,αν δεν απατώμαι,ακούμε για διάφορες θέσεις στην Αγγλία-δε θυμάμαι και πώς τις λέτε emconfused- και ίσως και σε άλλες χώρες που αν και πρακτικά-επίσημα δεν είναι θέσεις ειδικότητας,πληρούσαν τις προϋποθέσεις αναγνώρισης που όριζε ο νόμος δεδομένου του πόσο βλακωδώς ή εσκεμμένα αορίστως είχε φτιαχτεί αυτός,οπότε πολύς κόσμος είχε εξυπηρετηθεί.

Θέλετε λοιπόν να μου πείτε ότι αυτά δεν ισχύουν πλέον μετά την ένταξη της παραπάνω φράσης στην όλη ιστορία;

Περιμένω σχόλια.

Τροποποιήθηκε από telos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλακίες. Παρότι τα ανωτέρω είναι φωτογραφικά για τις θέσεις FFI της Γαλλίας (faisant fonction d'interne- σε ελεύθερη μετάφραση "κάνουμε τον ειδικευόμενο αλλά δεν πολυείμαστε ειδικευόμενοι") δεν ξέρω πρακτικά κανέναν που να του έχουν αρνηθεί αναγνώριση.

Οι θέσεις στην Αγγλία στις οποίες αναφέρεσαι είναι οι Trust SHO ουσιαστικά. Και ναι, έχει εξυπηρετηθεί με αυτές κόσμος και κοσμάκης.

Οι εγκύκλιοι αυτές είναι, όπως φυσικά όλοι γνωρίζετε, για τα μάτια του κόσμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωπα...Φως στο τουνελ!Αυτο το "Σε ατομικη θεση αποκτησεως ειδικοτητας" ειναι το πιασαρικο. Διοτι σε πολλες χωρες σε παιρνουν για 2 χρονακια αλλα σου ξεκαθαριζουν οτι δεν θα σου το μετρησουν σαν χρονο ειδικοτητας (προφανως για να κρατησουν τις θεσεις για τους δικους τους), κι ας κανεις τον ειδικευομενο αλλα δεν πολυεισαι ειδικευομενος οπως ειπωθηκε απο τον Σοβ. Το θεμα ομως ειναι, τελικα το ρισκαρεις η οχι?! Δεν λεω, 2 χρονια με μισθο, αλλα αμα δεν σου τα μετρησουνε ειναι χοντρη μαλακια μου φαινεται, ιδιως οταν λενε οτι θελουνε να "βοηθησουνε" τους γιατρους που ασκουνται στο εξωτερικο...Αμα με παιρνανε για ολοκληρη ειδικοτητα στο εξωτερικο, θα ξαναγυρναγα νομιζεις για να περιμενω 4 χρονια για το ειδικο κομματι στην Ελλαδα??Κουλα πραγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία:

για χ ειδικότητες λέει ότι οι γιατροί πρέπει να καταθέσουν συγκεντρωτικό πίνακα επεμβάσεων.

Όσοι ειδικεύονται στην ελλάδα, το κάνουν αυτό επίσης (έχουν δηλαδή κ αυτοί τέτοιο πίνακα);

Δεν κάνω χ ειδικότητα, απλή απορία είναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικαιολογητικά που απαιτούνται για τη συμμετοχή σε εξετάσεις για τη χορήγηση του τίτλου της ιατρικής ειδικότητας

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στη Δ/νση Υγιεινής της Νομαρχίας, αφού προηγουμένως κατατεθούν στον Ιατρικό Σύλλογο για τη χορήγηση των απαιτούμενων από το Σύλλογο πιστοποιητικών.

1. ΄Εντυπη αίτηση ( χορηγείται από το Σύλλογο)

2. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ( η φωτοτυπία μπορεί να βγει και να θεωρηθεί από το Σύλλογο)

3. Παράβολο 3 Ευρώ από Δημόσιο Ταμείο

4. Υπεύθυνη δήλωση ότι για πρώτη ή δεύτερη φορά παίρνει μέρος της εξετάσεις ο υποψήφιος ( μέχρι τρεις φορές έχει δικαίωμα).

5. Πιστοποιητικά ασκήσεως σε αναγνωρισμένες για ειδίκευση ιατρών σε κλινικές και εργαστήρια, υπογεγραμμένα από τους επιστημονικούς διευθυντές και θεωρημένα για το γνήσιο των υπογραφών και του περιεχομένου από τους διοικητικούς διευθυντές των νοσοκομείων.

6. Τα πιστοποιητικά να φέρουν αύξοντα αριθμό και ημερ/νία εκδόσεως

7. Ο χρόνος ειδίκευσης θα γράφεται αριθμητικώς και ολογράφως.

8. Να είναι υπογεγραμμένα από τους διευθυντές κλινικών ή εργαστηρίων οι οποίοι θα διατυπώνουν την κρίση τους για την κατάρτιση του ιατρού και την ικανότητά του για την απόκτηση της ειδικότητας που ειδικεύτηκε. Επίσης να σημειώνεται από τους επιστημονικούς διευθυντές ότι παρακολούθησαν τακτικώς και ανελλιπώς κατά το αναγραφόμενο χρονικό διάστημα τις εργασίες της κλινικής ή εργαστηρίου και κατά το κεκανονισμένο επιστημονικό ωράριο ή ο χρόνος που αδικαιολογήτως απουσίασε.

9. Να αναφέρεται ο αριθμός και η ημερομηνία της αποφάσεως του Υπουργείου Υγείας Πρόνοιας με την οποία δόθηκε το δικαίωμα να ειδικευθεί στην κλινική η εργαστήριο.

10. Για τους γιατρούς που ασκήθηκαν σε Νοσοκομεία άλλων χωρών τα πιστοποιητικά θα υποβάλλονται σε πρωτότυπα με επίσημη μετάφραση καθώς και φωτοτυπίες επικυρωμένες των πρωτοτύπων. Τα πρωτότυπα μετά τη χορήγηση της ειδικότητας επιστρέφονται στον γιατρό και παραμένουν στον φάκελο οι φωτοτυπίες. Τα πρωτότυπα πιστοποιητικά των ξένων χωρών πρέπει να είναι θεωρημένα για την γνησιότητα από την Ελληνική Προξενική Αρχή της Χώρας που έγινε η άσκηση.

11. Συγκεντρωτικός πίνακας εγχειρήσεων για τις ειδικότητες Χειρουργικής, Ουρολογίας, Μαιευτ. Γυναικολογίας, Νευροχειρουργικής, ΩΡΛ και Οφθαλμολογίας.

12. Βιογραφικό σημείωμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία:

για χ ειδικότητες λέει ότι οι γιατροί πρέπει να καταθέσουν συγκεντρωτικό πίνακα επεμβάσεων.

Όσοι ειδικεύονται στην ελλάδα, το κάνουν αυτό επίσης (έχουν δηλαδή κ αυτοί τέτοιο πίνακα);

Δεν κάνω χ ειδικότητα, απλή απορία είναι

δεν κανω χειρουργικη ειδικοτητα αλλα καθε ειδικεθόμενος χειρουργικης εχει εναν πινακα με το ειδος των χειρουργειων και τον αριθμο των επεμβασεων και νομιζω αν ηταν 1ος ή 2ος βοηθος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ παιδιά για την απάντηση!

Έτυχε να γνωρίσω στην γερμανία κανά δύο χειρουργούς που είχαν τελειώσει την ειδικεύση στην ελλάδα και μου είπαν ότι ήρθαν γερμανία για κάνα χρόνο για "να μάθουν να χειρουργούν" (δικά τους λόγια) και παραξενεύτηκα, νόμιζα ότι αυτό το μαθαίνεις στην ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12. Βιογραφικό σημείωμα.

σοβαρα? πολυ περιεργο! τί να το θελουν αραγε?

οταν εδινα εγω παντως δεν το ζητησαν, και ουτε στο site του ισα το βλεπω emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12. Βιογραφικό σημείωμα.

σοβαρα? πολυ περιεργο! τί να το θελουν αραγε?

οταν εδινα εγω παντως δεν το ζητησαν, και ουτε στο site του ισα το βλεπω emcolgate

http://www.isth.gr/?page=2683 :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε καλα ... http://www.isathens.gr/grindex.html

ας πει και κανενας που να το εχει δωσει ...

http://www.ismagnesia.gr/dikaiologitika/dikaiologitika2.html

Ούτε στον Ιατρικό Σύλλογο Μαγνησίας το ζητάει. Μάλλον ο πρόεδρος του Ι.Σ.Θ. θέλει και πάλι να πρωτοτυπίσει με δικές του αποφάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

AΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ΤΟΥ 2005,ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΕΡΣΙΟΝ(2008),ΑΥΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΕΛΛΑΔΑ.ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΚΑΤΟ ΚΣΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...20081211:EN:PDF

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Φιλοι και συναδελφοι, ηθελα να δω αμα ξερει κανεις να μου δωσει μια ιδεα πριν στειλω καποιον στο υπουργειο να ρωτησει για μενα (ειμαι εξωτερικο)

Εχω κανει τα εξης,

ιατρικη στο εξωτερικο - οχι ΕΕ - αλλα απο τη λιστα αναγνωρισμενων ξενων σχολων

Παιδιατρικη στην Αμερικη (3 χρονια)

Παιδοπνευμονολογια υποειδικοτητα (fellowship) στην Αμερικη (3 χρονια)

3+ χρονια asisstant professor of medicine σε ιατρικη σχολη εδω στην Αμερικη και εξασκιση παιδοπνευμονολογιας

Σκεφτομαι να επιστρεψω Ελλαδα να εξασκησω παιδοπνευμονολογια (αλλα βεβαια καθοτι δεν υπαρχει ως ειδικοτητα, χρειαζομαι Παιδιατρικη αδεια υποθετω)

Τι εξετασεις θα χρειαστω? Γνωριζω οτι η Παιδιατρικη ειναι ? 5 χρονια στην Ελλαδα. Τα 6 χρονια που εχω κανει ειδικοτητα και υποειδικοτητα θα αρκουν για να παρω "απλα" εξετασεις Παιδιατρικης? Αυτες ειναι μονο MCQ (multiple choice) οπως ειδα καπου με 50% requirement to pass? Εχει και γραπτο κομματι? essay?

Ευχαριστω και να'στε ολοι καλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς μου φαίνεται πως θα πρέπει να δώσεις δύο ειδών εξετάσεις: :(

1. ΔΟΑΤΑΠ για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου και να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ιατρού

2. Αφού κάνεις αίτηση αναγνώρισης πέντε ετών παιδιατρικής στο ΚΕΣΥ (3 χρόνια residency + 2 fellowship) και αν σου τα κάνουνε δεκτά (link), θα δώσεις τις εξετάσεις της ειδικότητας. (Το πως είναι δομημένες για την Παιδιατρική δεν το ξέρω)

Να μην σε φοβίζουν οι εξετάσεις.

Η γραφειοκρατία τους είναι αυτή που θα σε κάψει.

Μια άλλη οδός που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ’όψη είναι μήπως μπορέσεις να γίνεις consultant στην Αγγλία και μετά να πάρεις τον τίτλο του ειδικού στην Ελλάδα με μια απλή αίτηση και να μην μπλέξεις με το Ελληνικό κράτος. :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς μου φαίνεται πως θα πρέπει να δώσεις δύο ειδών εξετάσεις: :(

1. ΔΟΑΤΑΠ για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου και να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ιατρού

2. Αφού κάνεις αίτηση αναγνώρισης πέντε ετών παιδιατρικής στο ΚΕΣΥ (3 χρόνια residency + 2 fellowship) και αν σου τα κάνουνε δεκτά (link), θα δώσεις τις εξετάσεις της ειδικότητας. (Το πως είναι δομημένες για την Παιδιατρική δεν το ξέρω)

Να μην σε φοβίζουν οι εξετάσεις.

Η γραφειοκρατία τους είναι αυτή που θα σε κάψει.

Μια άλλη οδός που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ’όψη είναι μήπως μπορέσεις να γίνεις consultant στην Αγγλία και μετά να πάρεις τον τίτλο του ειδικού στην Ελλάδα με μια απλή αίτηση και να μην μπλέξεις με το Ελληνικό κράτος. :mellow:

Ευχαριστω usmeds!

Για το πτυχειο ιατρικης, ποσα μαθηματα? Αν ειναι να'χω 5-6 μαθηματα και μεσα σ'αυτα ανατομιες που δεν εχω κανει για >10 χρονια, δε με βλεπω να'ρχομαι...

Κριμα...

Τροποποιήθηκε από medicfx45
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Out of curiosity, why do you want to come back? If my math is corect you've musta spent the last 10y of your life in America.Excuse my ignorance – I’m not a member of the Yankee Team- is your visa running out or something? Can’t you renew your contract over there? Are you planning to get married to a greek girl? Are your job prospects better in Greece? I am honestly interested in your reply.

Τροποποιήθηκε από TheConjurer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειάζεσαι να επικοινωνήσεις με 2 οργανισμούς

1. ΔΟΑΤΑΠ για το πτυχίο ιατρικής. Αν έχεις τελειώσει ιατρική στις ΗΠΑ δεν χρειάζεσαι εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ, το είχαμε ρωτήσει για άλλο γνωστό μου. Αν όχι μάλλον θα χρειαστεί να τις δώσεις, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα, όχι δεν έχει ανατομία, κυρίως παθολογία και χειρουργική έχει...ας δώσει κάποιος το λινκ από την τράπεζα ερωτήσεων για το ΔΟΑΤΑΠ. Είναι μια τράπεζα με γνωστές ερωτήσεις multiple choice από τις οποίες πέφτουν οι 50; 100; δεν γνωρίζω ακριβώς

2. ΚΕΣΥ στο Υπουργείο Υγείας για την αναγνώριση των χρόνων ειδικότητας και μετά εξετάσεις. Στο ΚΕΣΥ θα πας ένα χαρτί από ένα διευθυντη σου που να λέει ότι για 5 χρόνια έκανες ειδικότητα παιδιατρικής, παρακολούθησες όλες τις δραστηριότητες του προγράμματος ειδικότητας και έκανες εφημερίες. Όχι πολλές λεπτομέρειες γιατί αν πεις ειδικότητα και υποειδικότητα είναι ικανοί να σου πουν ότι η υποειδικότητα δεν είναι ειδικότητα και κάνε άλλα 2 χρόνια παιδιατρική! Οπότε μην είσαι βασιλικότερος του βασιλέως. Λίγα και απλά να τα καταλαβαίνουν. Οι εξετάσεις για όσους έχουν πάρει τα boards στις ΗΠΑ, από μια μικρή μελέτη παρατήρησης, δεν έχουν φανεί σε κανένα δύσκολες.

Επίσης καλό είναι να δηλώσεις για εξετάσεις κάποια περιφέρεια εκτός Αθηνών, Θεσσαλονίκης, εκτός αν στην Αθήνα εξετάζει ο Χρούσος οπότε τότε πρέπει να δώσεις Αθήνα, γιατί ο Χρούσος είναι καλός και βοηθάει τους αμερικανοσπουδαγμένους. Αν όμως δεν εξετάζει, σε άλλες περιφέρειες (πχ Κρήτη, Γιάννενα, Αλεξανδρούπολη κλπ) και πιο γρήγορα θα δώσεις, και πιο ήρεμοι είναι, δεν έχουν το ύφος χιλίων καρδιναλίων που έχουν οι της Αθήνας και Θεσσαλονίκης. Πχ για παθολογία, για τους αμερικανούς αποφοίτους ειδικότητας, μου έχουν πει ότι στην Κρήτη, επειδή οι καθηγητές εκεί είναι και αυτοί από ΗΠΑ, δεν βγάζουν περίεργα απωθημένα και είναι καλύτερα να δώσεις εκεί, να μην έχεις ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις το περίεργο ύφος του καθένα. Ίσως να το ψάξεις κι εσύ για παιδιατρική.

Καλά κάνεις και έρχεσαι Ελλάδα, τί να κάνεις εκεί; (πας ελλάδα, τί να κάνεις εδώ)

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλοι και συναδελφοι, ηθελα να δω αμα ξερει κανεις να μου δωσει μια ιδεα πριν στειλω καποιον στο υπουργειο να ρωτησει για μενα (ειμαι εξωτερικο)

Εχω κανει τα εξης,

ιατρικη στο εξωτερικο - οχι ΕΕ - αλλα απο τη λιστα αναγνωρισμενων ξενων σχολων

Παιδιατρικη στην Αμερικη (3 χρονια)

Παιδοπνευμονολογια υποειδικοτητα (fellowship) στην Αμερικη (3 χρονια)

3+ χρονια asisstant professor of medicine σε ιατρικη σχολη εδω στην Αμερικη και εξασκιση παιδοπνευμονολογιας

Σκεφτομαι να επιστρεψω Ελλαδα να εξασκησω παιδοπνευμονολογια (αλλα βεβαια καθοτι δεν υπαρχει ως ειδικοτητα, χρειαζομαι Παιδιατρικη αδεια υποθετω)

Τι εξετασεις θα χρειαστω? Γνωριζω οτι η Παιδιατρικη ειναι ? 5 χρονια στην Ελλαδα. Τα 6 χρονια που εχω κανει ειδικοτητα και υποειδικοτητα θα αρκουν για να παρω "απλα" εξετασεις Παιδιατρικης? Αυτες ειναι μονο MCQ (multiple choice) οπως ειδα καπου με 50% requirement to pass? Εχει και γραπτο κομματι? essay?

Ευχαριστω και να'στε ολοι καλα!

Για το πτυχίο

ΔΟΑΤΑΠ

Κατάλογος ομοταγών Α.Ε.Ι. της αλλοδαπής που έχουν αναγνωρισθεί μέχρι σήμερα από το ΔΟΑΤΑΠ

Κανόνες Αναγνώρισης

Τράπεζα ερωτήσεων στην Παθολογία, Χειρουργική, Παιδιατρική & Μαιευτική-Γυναικολογία

Τράπεζα ερωτήσεων στην Ανατομία

Εξεταζόμενα μαθήματα : ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ, ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ, ΑΝΑΤΟΜΙΑ, ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ, ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ, ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑ

Επικοινωνία με ΔΟΑΤΑΠ

Για την ειδικότητα

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΙΑΤΡΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ &

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ

ΥΓΕΙΑΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΜΗΜΑ Α`

Ταχ. Διεύθυνση: Αριστοτέλους 17, Αθήνα

Πληροφορίες: Σαμαρά Π.

Τηλέφωνο:210 5230406

Fax : 210 5232275

E-mail: deyp@mohaw.gr

Αθήνα, 11- 7 - 2008 Αρ.Πρωτ.Υ7α/ΓΠ/οικ 96756

ΘΕΜΑ: Αναγνώριση χρόνου ειδίκευσης ιατρών στο εξωτερικό

emardown

Τροποποιήθηκε από Αναστάσιος Θεοδωρίδης
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.