Jump to content

Αναγνώριση ειδικότητας ή μέρους ειδικότητας από το εξωτερικό


Recommended Posts

λοιπόν έβγαλα άκρη τα πραγματα εχουν ως εξης

 

Η Αναγνώριση γίνεται στην Διευθ δημ. Υγείας, Λ. Αλεξ 196, 1 όροφος, Γραφείο 1, 2131600354, διαρκει 20 μερες /1 μηνα

Δικαιολογητικά:

-Αίτηση

-Εγγραφή στον ΙΣ

-Φωτοτ ΑΤ οχι επικυρωμένη

-Πτυχείο φωτοτ. οχι επικυρωμένη

-Άδεια ασκησ. ιατρικ. επαγγελμ.

-Ντοσιε με λαστιχα όχι μαύρου χρώματος

-1 Παραβολο 4 €

-Λογ ΔΕΗ ή Ε4 για απόδειξη μονιμης κατοικιας, ισως οχι 100% αναγκαίο

-Έγγραφο ειδικοτητας με αποστιλε και επισημη μεταφραση

-βεβαιωση  Artikel 25 der Richtlinie 2005/36/EG und die Anhänge V 5.1.2 und V 5.1.3,  με αποστιλε και επισημη μεταφραση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Αν κάποιος φέρει βεβαίωση από εξωτερικό ότι έχει ασκηθεί σε ειδικό μέρος (πχ 2 χρόνια καρδιολογία) χωρίς να έχει ασκηθεί στα 2 προαπαιτούμενα έτη Παθολογίας, γίνεται αναγνώριση από το ΚΕΣΥ; Υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσει πρόβλημα το ΚΕΣΥ αν θες να αναγνωρίσεις πράγματα που έκανες με αντίθετη σειρά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικά υπάρχει περίπτωση ναι

Πάντως κι εγώ που είχα αναγνωρίσει με αντίθετη όπως λες σειρά, δεν είχα πρόβλημα τελικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα, να κάνω και εγω μια ερώτηση πάνω στο αντικείμενο. 

Αν κανεις το γενικό μέρος στο εξωτερικό πχ χειρουργική, πως γίνεται να δηλώσεις το ειδικό Ελλάδα πχ γυναικολογία ώστε να μην τρέχει η αναμονή σε κατι που εχεις κανει; 

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν σου αναγνωρισουν απτο ΚΕΣΥ το γενικο μερος της χειρουργικης,δεν θα μπορεις ετσι μετα να δηλωσεις το ειδκο μερος δηλαδη την γυναικολογια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλησπερα συναδελφοι.

βρισκομαι στην αγγλια εδω και ενα χρονο και κανω  παθολογικό FY2. μηπως γνωριζουμε εαν μπορει να αναγνωριστει ως παθολογια (γενικο μερος) στην ελλαδα?Η αληθεια ειναι ότι χρωστάω μονο 8 μηνες παθολογια και δεν αξιζει να παρατησω τωρα την αγγλια και να τρεχω πισω να τους ολοκληρωσω.Απο την αλλη εχω ακουσει ότι αρκετοί junior doctors το εχουν κανει.

ξέρει μήπως κανείς τίποτα?ή ακομα καλυτερα καποιον που το εχει κανει και του το εχουν αναγνωρισει?

σας ευχαριστω πολυ.

 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για αναγνώριση ειδικότητας από ΗΠΑ. Έχω κάνει 3 χρόνια Παθολογία και 2 χρόνια Ενδοκρινολογία, και είμαι Board Certified και στα 2. Αυτή τη στιγμή δουλεύω στις ΗΠΑ σαν ειδικευμένος Ενδοκρινολόγος. 

 

Τι πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσω την ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας στην Ελλάδα ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα με το ΚΕΣΥ,  εξαιτίας του ότι η Ενδοκρινολογία είναι 2 χρόνια στις ΗΠΑ και 4 χρόνια στην Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Τροποποιήθηκε από Atsalakwtos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Γνωριζει κανεις τι γινεται με τις εξειδικεύσεις; Συγκεκριμένα τελειωνω Νεογνολογια στη Γερμανια και επικοινωνησα με το

υπουργειο και μου ειπαν θα χρειαστεί να δωσω εξετασεις για την αναγνωριση. Εγω σκοπευα να δωσω τις εξετασεις στη Γερμανια. Είναι δυνατον

να ζητουν εξετασεις από χωρα τις ΕΕ για εξειδικευση που υπαρχει στην Ελλαδα; Αλλωστε στην Ελλαδα διαρκει 2 Χρονια και στην Γερμανια 3

απλα στη Γερμανια μπορεις να αναγνωρίσεις ένα ετος εάν κ εφόσον εχεις κανει κατά τη διαρκεια της παιδιατρικης ειδίκευσης. Γνωριζει καποιος κατι;

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία ερώτηση και αρχίζει να αφορά όλο και περισσότερους. Η 2005/36EC καλύπτει μόνο την κύρια ειδικότητα? Ή έτσι ερμηνεύει την κοινοτική οδηγία  και τη σχετική ελληνική νομοθεσία το ΚΕ.Σ.Υ?  Πρέπει να το ψάξουμε λίγο παραπάνω, θα ρωτήσω τι γνωρίζουν για το ζήτημα και φίλοι που κάνουν εξειδικεύσεις στη Σουηδία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα σήμερα στο υπουργείο υγείας και ρώτησα. Η υπάλληλος μου είπε οτι θα πρεπει να προσκομισω χαρτι οτι εκανα τα 2 χρονια νεογνολογιας σε εμμισθη θεση κλπ και μετά θα χρειαστεί να δώσω εξετάσεις αναγνώρισης. Σε ερώτηση μου οτι πρόκειται για χώρα της ΕΕ και γιατι δεν αναγνωρίζεται αφου ο χρόνος εξειδικευσης κλπ ειναι ακριβως ιδιος με την Ελλαδα μου απαντησε δεν υπαρχει καμια εγκυκλιος για αυτοματες αναγνωρίσεις εξειδικεύσεων. 

Την ρώτησα τότε τι γίνεται ας πουμε με την παιδοπνευμονολογία η οποία ως εξειδίκευση δεν υπαρχει στην Ελλάδα. Αυτοί που ερχονται από το εξωτερικό με την συγκεκριμένη εξειδίκευση ΠΟΙΟΣ τους εξετάζει; Μου απαντάει δουλεύουν ως ιδιώτες. Και αυτοί που είναι στα παιδων της λεω; Καμια απάντηση. 

Ισως όντως θέλει ψαξιμο το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα υπαρχει κανεις που προσφατα να ανγνωρισε trust position ως χρονο ειδικοτητας. Που εκανε την μεταφραση? ως τι του μεταφρασανε το trust position.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 22/7/2018 at 5:37 ΜΜ, orvos said:

Καλησπερα υπαρχει κανεις που προσφατα να ανγνωρισε trust position ως χρονο ειδικοτητας. Που εκανε την μεταφραση? ως τι του μεταφρασανε το trust position.

Ευχαριστω

Ναι εγω. Αλλα εξαρταται πως το γραφεις στα Αγγλικα. Ιδιωτης μεταφραστης το Surgical Senior House officer το μετεφρασε σαν Χειρουργικος εικευομενος ιατρος. 

 

Να κανω μια ερωτηση με τη σειρα μου. 

 

Κλεινω 6 χρονια χειρουργικης στο ΗΒ. Συνολικα εχω κανει

 

4μιση χρονια ΓΧ

10 μηνες ορθοπαιδικης 

4 μηνες ΩΡΛ

6μηνες Αγγεια,

Τα αναγνωρησα ομως σαν

5μιση χρονια ΓΧ

4 μηνες ορθο 

4 μηνες ωρλ

Στην Ελλαδα ειναι 5 χρονια ΓΧ και 2 εξαμηνα απο αλλες ειδικοτητες? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ. ναι ακριβως ετσι ειναι 5 χρονια γενικη και δυο εξαμηνα κατ επιλογη που μπορει να ειναι ουρολογια γυναικολογια αγγειο ωρλ παιδο θωρακα πλαστικη ορθο κτλ

Τροποποιήθηκε από orvos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξειδικεύσεις από όσο ξέρω δεν είναι μέρος της κοινοτικής οδηγίας.

Επίσης δεν είναι και όλες οι ειδικότητες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοεις τα δυο εξαμηνα; δεν ειναι εξειδικευσεις δεν μιλησα για κατι τετοιο. ειναι εξαμηνα κατ'επιλογη για την ελλαδα 2 στο συνολο που μπορεις να κανεις μεσα στα εξι ετη της γενικης χειρουργικης. Με το καινουργιο σχεδιο νομου τα 2 εξαμηνα θα ειναι πλεον υποχρεωτικα. Αυτα για τον αν θελεις να δωσεις τις εξετασεις στην ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 5/8/2018 at 4:11 ΜΜ, bromptonista said:

Οι εξειδικεύσεις από όσο ξέρω δεν είναι μέρος της κοινοτικής οδηγίας.

Επίσης δεν είναι και όλες οι ειδικότητες...

Δεν μου βγαινουν. Αναγνωρησα ολο το core training σαν γενικη (ειχε k 6 μηνες ορθο μεσα) και αλλο ενα 6μηνο στο μεντγουει sho σαν γενικη παλι. 

Θα πρεπει να τα αναθεωρησω.. 

εχω 2 τετραμηνα ent και ορθο αν τους κανουν. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 14 de junio de 2018 at 11:24 ΠΜ, Dimitris1977 said:

Καλησπέρα. Γνωριζει κανεις τι γινεται με τις εξειδικεύσεις; Συγκεκριμένα τελειωνω Νεογνολογια στη Γερμανια και επικοινωνησα με το

υπουργειο και μου ειπαν θα χρειαστεί να δωσω εξετασεις για την αναγνωριση. Εγω σκοπευα να δωσω τις εξετασεις στη Γερμανια. Είναι δυνατον

να ζητουν εξετασεις από χωρα τις ΕΕ για εξειδικευση που υπαρχει στην Ελλαδα; Αλλωστε στην Ελλαδα διαρκει 2 Χρονια και στην Γερμανια 3

απλα στη Γερμανια μπορεις να αναγνωρίσεις ένα ετος εάν κ εφόσον εχεις κανει κατά τη διαρκεια της παιδιατρικης ειδίκευσης. Γνωριζει καποιος κατι;

Ευχαριστω!

Καλησπερα. Εβγαλες κάποια άκρη με την αναγνώριση της εξειδίκευσης? Εγώ είμαι στο δεύτερο έτος εξειδίκευσης στην Νεογνολογία στον Καναδά και ήθελα να γνωρίζω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και αν είναι δυνατόν να αναγνωρίσεις χρόνο της εξειδίκευσης και όχι ολόκληρη την εξειδίκευση. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΥΠαρχει κάποιο νεότερο για το αν αναγνωρίζονται τα χρονια που εκανε κάποιος ειδικότητα στο εξωτερικό σε χειρουργική ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα! Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αναγνώρηση τίτλου ειδικότητας από Γερμανία.

Όπως πολύ κατατοπιστικά γράγει ο Λευτέρης πιο πάνω χρειάζεται μια βεβαίωση ότι η εκπαίδευση έγινε σύμφωνα με το Artikel 25 der Richtlinie 2005/36/EG und die Anhänge V 5.1.2 und V 5.1.3. Γνωρίζει κάποιος που το έχει κάνει, αν αυτήν την βεβαίωση την παίρνουμε απο τον εκεί ιατρικό σύλλογο ή απο τον εργοδότη; 

Όσο για αυτό που ρωτάει η Lina_t, πιθανώς θα έχει βρεί την απάντηση μεχρι τώρα... Εγώ εχω να πώ, από παιδία που γνωρίζω προσωπικά, ότι τουλάχιστον για παθολογικές ειδικότητες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την αναγνώριση μέρους αυτών στην Ελλάδα. Εκτός και αν επιστρέψεις π.χ. λίγο πριν το τέλος χωρίς να σου βεβαιώσει ο διευθυντής σου οτι έχεις κάνει όλα τα προαπαιτούμενα (π.χ. στεφανιογραφίες στην καρδιολογία). Τοτε ίσως θα χρειαστεί να κάνεις επιπλέον ενα κομμάτι π.χ. 6μηνων στην Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 16/5/2020 at 3:47 ΜΜ, BABABOUM said:

 

Όπως πολύ κατατοπιστικά γράγει ο Λευτέρης πιο πάνω χρειάζεται μια βεβαίωση ότι η εκπαίδευση έγινε σύμφωνα με το Artikel 25 der Richtlinie 2005/36/EG und die Anhänge V 5.1.2 und V 5.1.3. Γνωρίζει κάποιος που το έχει κάνει, αν αυτήν την βεβαίωση την παίρνουμε απο τον εκεί ιατρικό σύλλογο ή απο τον 

Από τον οργανισμό που εκδίδει τους τίτλους ειδικότητας, αυτό ισχύει για κάθε χώρα 

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 10/10/2019 at 7:43 ΜΜ, Lina_t said:

Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει ειδικότητας στο εξωτερικό και να εξεταστεί στην Ελλάδα στο τελος ή το αντίστροφο; 

Θεωρητικά ναι, αν το ΚΕΣΎ σου αναγνωρίσει όλα τα χρόνια ειδικότητας από το εξωτερικό και αυτά συμπίπτουν με τα χρόνια και το περιεχόμενο της αντίστοιχης ειδικότητας στην Ελλάδα. Το αντιστροφο δεν το έχω ακούσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.