Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Γυναικολογία-Μαιευτική


XRISTOFILOPOYLOS

Recommended Posts

Εχω σκεφθεί πολλές φορές να ακολουθήσω την ειδικότητα της Γυναικολογίας , αλλά κολλάω στο θέμα των εκτρώσεων, κάτι στο οποίο δεν θα ήθελα ποτέ να έχω την παραμικρή συμμετοχή.Αραγε μπορεί κάποιος ειδικευόμενος στη γυναικολογία να δηλώσει πως αρνείται να κάνει εκτρώσεις;Αν γνωρίζει κανείς κάτι σίγουρο ή ακόμη καλύτερα αν είναι ειδικευόμενος Γυναικολογίας ας απαντήσει.

Άρθρο 28

Τεχνητή διακοπή εγκυμοσύνης

Ο ιατρός μπορεί να επικαλεσθεί τους κανόνες και τις αρχές της ηθικής συνείδησής του και να

αρνηθεί να εφαρμόσει ή να συμπράξει στη διαδικασία τεχνητής διακοπής της εγκυμοσύνης,

εκτός εάν υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και

διαρκούς βλάβης της υγείας της. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται και σύμφωνη γνώμη του κατά

περίπτωση αρμόδιου ιατρού.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=8427

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματι, η πλειοψηφια των τοκετων σημερα προγραμματιζονται και τα ωραρια εχουν καπως ομαλοποιηθει.

ομως τα επειγοντα δε λειπουν, ειτε αυτα αφορουν επιπλοκες ειτε εναρξη τοκετου νωριτερα απο το αναμενομενο.

μη ξεχναμε και την ψυχολογια της εγκυου. μπορει να αισθανθει μια οποιαδηποτε ενοχληση στις 4 το πρωι και φυσικα θα παρει το γυναικολογο της τηλεφωνο (και πολυ καλα θα κανει.)

χωρις να συμβαινει τιποτα, χωρις καποιο επειγον, μπορει να σε ξυπνησουν στις 3 και 4 το πρωι. αυτο δεν αλλαζει ουτε στην εποχη της ωκυτοκινης...

λευκανδρε, καλη λευτερια! :D

αυτό συμβαίνει και σε άλλες ειδικότητες.....έχει ο καρδιολόγος ωράριο πχ? όσο για τον απρογραμμάτιστο τοκετό, σε κάποια νοσοκομεία πέφτει η καισαρική βροχή....να μην ξυπνάει κι ο γιατρός τα ξημερώματα γιατί άρχισαν οι πόνοι!!! τουλάχιστον αυτά λέει η δικιά μου εμπειρία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορεί κανένας να σε υποχρεώσει να κάνεις Τ.Ε. σε καλύπτει ο κώδικας ιατρικής δεοντολογίας και σε ειδικευόμενος και σαν ειδικευμένος εκτός από τις περιπτώσεις που απειλείται η ζωή της γυναίκας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς εγω ως ειδικευόμενη αρνήθηκα να κάνω εκτρώσεις και αφου προέταξα οτι με καλύπτει ο κώδικας κανένας δεν με πίεσε να κάνω εκτρώσεις ή να συμμετέχω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
αγαπητη φιλη,το οτι οι περισσοτεροι τοκετοι πλεον προγραμματιζονται αποτελει αποφαση κυριως των ιδιων των εγκυων. τιποτα δε γινεται χωρις τη θεληση της εγκυου. ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της καθε γυναικας να επιλεξει αν θα γεννησει προγραμματισμενα ή θα περιμενει την "εκπληξη" (ευχαριστη παντα) και ο γυναικολογος οφειλει να σεβεται απολυτα την επιλογη της.

δε νομιζω οτι εντελει διαφωνουμε.

Για να επιλέξει μια γυναίκα σημαίνει ότι ξερει τι σημαίνει πρόκληση, τι σημαίνει καισαρική, τι σημαίνει φυσιολογικός και τι φυσικός τοκετός.

Οι περισσότεροι γιατροί δεν ενημερώνουν τις εγκύους.

Οι περισσότεροι γιατροί καθοδηγούν τις εγκύους στις δικές τους επιλογές. Η μερική ενημέρωση καθοδηγεί τις εγκύους που νομίζουν ότι μαζί με το γιατρό τους επέλεξαν το καλύτερο, ενώ στην πραγματικότητα δεν επέλεξαν τίποτα περισσότερο από αυτό που βολεύει το γιατρό...

Έχω ψάξει, όσο ήταν δυνατό, το θέμα τοκετός και αυτή τη στιγμή γνωρίζω ότι υπάρχουν ελάχιστοι γιατροί που κάνουν φυσικούς τοκετούς στην Αθήνα, δεν έχω βρει αλλού. Υπάρχουν γυναικολόγοι που περηφανεύοντια για το 98% καισαρικών που καταφέρνουν να έχουν... Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλοι γυναικολόγοι πέραν των τριών που βρήκα στην Αθήνα, που γνωρίζουν ότι ένας τοκετός μπορεί μια χαρά να εξελιχθεί και χωρίς ωκυτοκίνη. Τη χρησιμοποιούν χωρίς να ενημερώνουν την επίτοκο (παραβιάζοντας τα δικαιώματα του έλληνα ασθενούς...). Δεν σέβονται κανέναν, ούτε συνάδελφο που ζήτησε να μη χρησιμοποιηθεί ωκυτοκίνη...

Έχω παρακολουθήσει τοκετούς σε δημόσιο νοσοκομείο (φυσιολογικούς και καισαρική), έχω γεννήσει σε ιδιωτική κλινική. Προσπάθησα να προστατέψω όσο γινόταν τον εαυτό μου και το μωρό μου από κάποιους χειρισμούς. Έκανα το καλύτερο δυνατό αλλά ήταν πολύ λίγο μπροστά σε αυτό που συνάντησα...

Με το γιατρό που μιλούσα ελάχιστα και η μόνη φορά που του τηλεφώνησα ήταν όταν ξεκίνησε ο τοκετός. Γενικά ήταν έντιμος αλλά σε κάποιες ερωτήσεις μου δεν απάντησε πλήρως, είπε μόνο αυτά που θα με καθοδηγούσαν σε συγκεκριμένες επιλογές. Δεν το σχολίασα, του το είπα μετά τον τοκετό...

Εκεί που έμεινα άναυδη ο θηλασμός.

Μεσάνυχτα παντού: στο νοσηλευτικό προσωπικό, στους νεογνολόγους (που παραβιάζουν συστηματικά τον κώδικα εμπορίας και διακίνησης υποκατάστατων μητρικού γάλακτος), στους γυναικολόγους. Κάθε ένας έλεγε ό,τι του κατέβαινε. Η ενημέρωσή τους περιορίζονταν αυστηρά τα φυλλάδια των εταιριών με τα γάλατα. Στο παραμικρό πρόβλημα ή σηκώνουν τα χέρια ψηλά ή ταλαιπωρούν αφάνταστα τη λεχωίδα που ως ξεροκέφαλη επιμένει να συνεχίζει το θηλασμό...

Νομίζω ότι ο μόνος κλάδος που κάνει πλέον τοκετούς με σεβασμό στην επίτοκο και το βρέφος είναι οι .... κτηνίατροι.

Παραπονιέστε για την ανεργία της ειδικότητας και από την άλλη εμείς ψάχνουμε χρόνια και δεν βρίσκουμε έναν άνθρωπο να εμπιστευτούμε, δεν βρίσκουμε έναν άνθρωπο να μας ξεγεννήσει με όσο σεβασμό ξεγεννά ένας κτηνίατρος μια αγελάδα....

Μας βάζετε να ισορροπήσουμε στο boom για να μη λυγίσετε τη μεσούλα σας, ενώ ο κτηνίατρος είναι πρόθυμος να ξαπλώσει ακόμη και στο πάτωμα του σταύλου αν χρειαστεί να βοηθήσει την αγελάδα που έτυχε να ξαπλώσει...

Μας κόβετε κάνοντας 98% περινεοτομές (δεύτερη η χώρα μας στην Ευρώπη μετά την Ουγγαρία) θεωρώντας δεδομένη την ανατομική μας επάρκεια να γεννήσουμε...

Αναρωθήκατε αν οι ρήξεις οφείλονται στην απαράδεκτη στάση που θέλετε να γεννάμε; Η εκπαίδευσή σας δεν σας αφήνει να αναρωτιέστε...

Εκπαιδεύεστε σε έναν τοκετό χωρίς σεβασμό στην επίτοκο και το βρέφος. Εκπαιδεύεστε σε έναν τραγικά παρεμβατικό τοκετό και δεν αναρωτιέστε ποτέ...

Τελειώνετε την ειδικότητα και δεν έχετε δει ούτε έναν τοκετό όπως θα έπρεπε να είναι!...

Τελειώνετε την ειδικότητα και δεν γνωρίζετε καν πόσο είναι φυσιολογικό να θηλάζει ο άνθρωπος!...

Στη διάθεσή σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aglaia πολλές αλήθειες μαζεμένες και σε δύσκολη ώρα μας έβαλες :unsure:

καλωσήρθες στο φόρουμ emrockon τέτοιες απόψεις χρειάζεται να ακούγονται γιατί μας έχει φάει το κουάξ κουάξ στο βάλτο τελικά ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aglaia μπορείς να μας πεις ποιοι ειναι οι 3 γυναικολογοι που αναφέρεις;είναι καλό νομίζω όταν κάποιος ξεχωρίζει να τον παρουσιάζουμε για να ενημερώνονται οι ενδιαφερόμενοι-ενδιαφερόμενες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θα απαντήσω και ως μητέρα και ως ειδικευόμενη γυναικολογίας1. γέννησα σε ιδιωτική κλινική στην επαρχία. ήταν από τις μεγαλύτερες βλακείες της ζωής μου και αν υπήρχε στοιχειώδης έλεγχος θα έπρεπε να κλείσει. όχι για τα ανύπαρκτα αναλώσιμα αλλά κυρίως για την πίεση για καισαρική υπό συνθήκες ουγκάντας. για να μην επεκταθώ μην πάτε σε ιδιωτικόμαιεθτήριο να γεννήσετε ελαφρά την καρδία. το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από όσο φαντάζεστε.2. για το θέμα της επιλογής ιατρού. βλέπω γυναίκες να επιλεγουν γιατρό απλά και μόνο γιατί είναι ο μόνος που θα τους περάσει τις αναρρωτικές ή θα τους εξασφαλίσει να είναι μόνες στο θάλαμο, γυναίκες που τις περιμένεις 24ωρα να γεννήσουν και γεννάνε χωρίς ρήξεις και χωρίς να φάνε καισαρική και μετά σε βρίζουν γιατί δεν έκανες καισαρική... είναι γεγονός ότι ο γυναικολόγος χειραγωγεί τις γυναίκες και η έγκυος γυναίκα είναι από τους πιο ευκολόπιστους ασθενείς γιατί την χτυπάς στο παιδί. αλλά και ο κόσμος έχει μία σύγχηση για το τι θα πει καλός γυναικολόγος. και κακά τα ψέμματα η συντριπτική πλειοψηφία κοιτάζει για το πώς τα πάρει πιο γρήγορα τα πιο πολλά κάνοντας αποξέσεις για ψύλλου πήδημα,δίνοντας primolut σε γυναίκες εγκύους χωρίς να κάνουν τεστ κύησης και έρχονται μετά με το έμβρυο το μισό στο εσώρουχο και το άλλο μισό στον κόλπο.ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης το έχουν οι γιατροί αλλά και οι γυναίκες είναι απαράδεκτες κατά τη γνώμη μου για τα κριτήρια που επιλέγουν τον γυναικολόγο τους και δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις πλέον προτιμούν την καισαρική και εξαγριώνονται όταν περιμένει ο γυναικολόγος ώρες για να γεννήσουν χωρίς να σκέφτονται τις επιπτώσεις του χειρουργείου (συμφύσεις κτλ)όσο για την μη επιλογή της περινεοτομίας είναι σαφής οδήγία ειδικά όταν προβλέπεις να σου στραβώσει ο τοκετός (μεγάλο παιδί, ενδεχόμενη δυστοκία κτλ). αν δεν κάνεις περινεοτομία κινδυνεύεις η γυναίκα να σκιστεί σε διάφορα μέρη και να ράβεις "κουμπότρυπες" παντού... και πολλές γυναίκες που δεν έχουν κάνει περινεοτομία μετά έχουν χαλάρωση και εμφανίζουν κυστεοορθοκήλες και ακράτεια ούρων. βέβαια έχω δει και τοκετούς χωρίς περινεοτομία αλλά ήταν γυναίκες με μικρά παιδιά και με περινεο που άντεχε την διάτασηγενικά η συζητηση για τους γυναικολόγους και τα malpractice είναι μεγάλη και είμαι ανοιχτή να την κάνουμεαλλά και το επίπεδο του κόσμου είναι απαράδεκτο για την σημερινή κοινωνία...φοιτήτρια ούσα είχα 1 συμφοιτήτρια που είχε ινομυώματα. της ξεκινήσαν arvecap και μετά ξεκίνησαν να τα εκπυρηνήσουν με λαπαροσκόπηση που απέτυχε γιατί από λάθος χειρισμούς άρχισε να αιμορραγεί. την ανοίξαν είδαν οτι είχε ενδομητρίωση βγάλαν τα ινομυώματα αλλά ξεχάσαν να της πουν για την ενδομητρίωση. 1 χρόνο μετά η ενδομητρίωση είχε γίνει 4 βαθμου (νέα λαπαροσκόπηση) είχε κύστεις στις ωοθήκες και νέα ινομυώματα. της συνέστησαν να μην μείνει πλέον στο πανεπιστημιακκό που ήταν και να πάει αθήνα. η απάντηση του πατέρα της? εγώ θα μείνω εδώ για να τα σκάσω εδώ και να λέω οτι έσκασα τόσα στον τάδε καθηγητή και όχι στον άγνωστο στην αθήνα που δεν θα εντυπωσιάσει κανένα.το αποτέλεσμα ήταν να μείνει εκεί να συνεχίσουν τις βλακείες και τις απανωτές νοσηλείες και από 25 ετών η κοπέλα να έχει πρόβλημα υπογονιμότητας και να της λένε για υστερεκτομή στα 30....όσον αφορά τον θηλασμόείναι γεγονός ότι οι εαιρείες σπώχνουν τα γάλατα και τα ακουμπάνε χοντρά σε σημείο να πλακώνονται οι γυναικολόγοι με τους παιδιάτρους για το ποιο γάλα θα μπει (καθένας το δικό του για την μίζα του) γιατί συνήθως οι γυναίκες συνεχίζουν το ίδιο και στο σπίτι (κάθε κουτί κοστίζει 30 ευρώ περίπου και βίας φτάνει για 1 βδομάδα)από την άλλη όμως η καθημερινή πρακτική έχει αποδείξει ότι ελάχιστες γυναίκες θέλουν να θηλάσουν. πολλές απαιτούν να τους δώσει ο γυναικολόγος dostinex για απογαλακτισμό κρυφά από τον άντρα τους για να πουν οτι δεν τους ήρθε γάλα και να καπνίζουν ελεύθερα. κανένας γυναικολόγος δεν θα ασχοληθεί με τον θηλασμό. ότι πει η γυναίκα. και η γυναίκα πλέον αρνείται να θηλάσει για να μη χαλάσει το στήθος, να μη δεσμευτεί και να μπορεί να βγαίνει, για να καπνίσει για χίλους δυο λόγουςυς οι ρήξεις δεν οφείλονται στην στάση της γυναίκας αλλά στους βιαστικούς χειρισμούς, την μη ύπαρξη περινεοτομίας, την γυναίκα που εξωθεί πριν την ώρα της, τη βεντούζα που μπαίνει πριν την ώρα της κτλ. η γυναίκα αποσυντονίζεται στον τοκετό και αν πανικοβάλει τον γυναικολόγο και γίνουν βιαστικές κινήσεις ναι θα έχουμε ρήξεις... αλλά όσο και να το εξηγείς σε 1 γυναίκα εκείνη την ώρα ότι δεν πρέπει να βιάζεται σπρώχνει και κάνει τις ρήξεις είτε πανικοβάλει τον γιατρό να την εξωθήσει πριν την ώρα της ΄λόγω υστερίας. και μια μικρή συμβουλή..... οι γυναίκες που γεννάνε πιο καλά είναι οι γυναίκες που περπατάνε πολύ ειδικά στον μήνα τους.. όσες κάνουν καθιστική ζωή και περπατάνε 30 ώρα στον μήνα τους κάνουν τοκετούς μεγαλύτερης διάρκειας. οπότε κορίτσια περπατάτε μέχρι τελικής πτώσεως όταν μπείτε στον μήνα σας και ο γιατρός σας πει όλα οκ περπατείστε να ρθει με το καλό το μωρό.υς2. η ωκυτοκίνη κάνει ζημιές όταν υπερβάλλουν οι γιατροί για να τελειώνουν γρήγορα όπου μπορούν να οδηγήσουν μέχρι και υπερτονία μήτρας αλλά είναι κάτι που έχει καθιερωθεί και εξαρτάται πόση θα χρησιμοποιήσει ο γυναικολόγος (στις κλινικές κάνουν κατάχρηση για να τελειώσει γρήγορα ο ιδιώτης να πάει να συνεχίσει το ιατρείο του, στα νοσοκομεία παίζει ανάλογα με τον γιατρό...) όταν όμως μια γυναίκα έχει έρθει με σχεδόν τελεία διαστολή δεν μπαίνει καν oxytocine αλλά δυστυχώς πιά λόγω καθιστικής ζωής πλέον ειδικά οι πρωτοτόκες μπαίνουν σε παράταση όπου πρέπει να επέμβειςυς 3 στο boom αναγκαστικά θα σκύψει ο γυναικολόγος να πιάσει το παιδί οπότε δεν είναι θέμα μεσούλας. (και για μένα που είμαι ειδικευόμενη και δεν πρέπει να με αντιληφθεί η γυναίκα οτι κάνω εγώ τον τοκετό και πέφτω στα 4 με τον επιμελητή από πάνω να μην με καταλάβει η γυναίκα και του κόψει από το φακελάκι και η γυναίκα να ουρλιάζει αυτή την μαμή την πρακτικιά πάρτε την από κει και ας ξέρει ότι είμαι γιατρός αστα...) . όσο για τα γαλλικά που ακούμε από γυναίκες, τις τσιμπιές, τις κλωτσιές να μην τα σχολιάσω.,.. είναι που είναι προβληματική γενικώς η εκπαίδευση στις ειδικότητες στην γυναικολογία που παίζει τρελλό φακελάκι και η γυναίκα είναι σε υστερία και με αντίληψη του ποιος την πειράζει γίνεται extreme sportυς4. ψάξτε και διαλέξτε το γιατρό που σας αρέσει. αν ρωτήσουμε όλες τις γυναίκες εδώ μέσα τί σημαίνει για αυτούς καλός γυναικολόγος κάθε μία θα πει και το δικό της... όσο για την γκρίνια για την ειδικότητα... παιδιά ελάτε όλοι στην γυναικολογία.. με τις εκτρώσεις και τις άχρηστες επεμβάσεις (υστερεκτομές από τα 40 για μια απλή υπερπλασία ενδομητρίου, 1 ινομύωμα 4 cm ασυμπτωματικό κτλ) υπάρχει δουλειά για όλους... απλώς ο καθένας πρέπει να σκεφτεί πόσο μεγάλες εκπτώσεις είναι έτοιμος να κάνει στην συνείδησή του και την δεοντολογία του για να τα αρπάξει... τα θύματα περιμένουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρίς να θέλω να ρίξω το επίπεδο μερικές πραγματικές ατάκες για να το διακωμωδήσουμε και λίγο

τηλέφωνο στον επιμελητή 12 η ωρα την νύχτα την ώρα που ήταν σε τοκετό

-γιατρέ μου έχω μία φαγούρα τι να πάρω?

κάποια στιγμή έρχεται στο ιατρείο εκτός ραντεβού μία εγκομονούσα εκτός ραντεβού και ζητά επιμόνως να δει τον επιμελητή... την βλέπει σφήνα της στέλνει τεστ κύησης και επειδή δεν θέλει να την φορτωθεί λέει να την διώξουμε με τρόπο.... οποτε της λέμε ότι πρέπει να κλείσει ραντεβού και τα ραντεβού για τον συγκεκριμένο είναι πολύ πίσω και δεν πρέπει να περιμένει τόσο πίσω... τις προσφέρουμε την εναλλακτική του διευθυντή που έχει 2 μέρες ιατρείο και της επιμελήτριας που εχει 1... θα πάω σ' αυτόν που έχει 2 γιατί με βολέυει καλύτερα να διαλέγω μέρες....

κάποια στιγμή είχε γίνει φασαρία γιατί δεν υπήρχαν νούμερα οπότε ανακαλύπτουμε ότιμία εγκυμονούσα έκλεινε από 1 ραντεβου σε κάθε μέρα του ιατρείου συγκεκριμένου επιμελητή για όλο το μήνα από τον προηγούμενο ώστε να διαλέγει ποιο την βόλευε καλύτερα

έρχεται γιαγια αμνημονεύτων ετών με ΣΕΛ 1 κάρο φάρμακα με υστερεκτομή και μικρή κυστεοορθοκήλη... τους εξηγούν την εναλλακτική του χειρουργείου και τις ενδεχόμενες επιπλοκές λόγω του ιστορικού... η πρώτη ερώτηση... Η γιαγιά θα μπορεί να κάνει sex μετα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
aglaia μπορείς να μας πεις ποιοι ειναι οι 3 γυναικολογοι που αναφέρεις;είναι καλό νομίζω όταν κάποιος ξεχωρίζει να τον παρουσιάζουμε για να ενημερώνονται οι ενδιαφερόμενοι-ενδιαφερόμενες

Προτιμώ να το στείλω με προσωπικό μήνυμα, αν εδιαφέρεσαι όμως δεν έχω δει σχετική επιλογή εδώ. Γίνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά και ο κόσμος έχει μία σύγχηση για το τι θα πει καλός γυναικολόγος.

Μεγάλη σύγχιση....

χωρίς να σκέφτονται τις επιπτώσεις του χειρουργείου (συμφύσεις κτλ)

κάνε μία στατιστική για να δεις πόσες γυναίκες έχουν ακούσει κάτι τέτοιο... κανείς δεν τις έχει μιλήσει...

όσο για την μη επιλογή της περινεοτομίας είναι σαφής οδήγία ειδικά όταν προβλέπεις να σου στραβώσει ο τοκετός (μεγάλο παιδί, ενδεχόμενη δυστοκία κτλ). αν δεν κάνεις περινεοτομία κινδυνεύεις η γυναίκα να σκιστεί σε διάφορα μέρη και να ράβεις "κουμπότρυπες" παντού... και πολλές γυναίκες που δεν έχουν κάνει περινεοτομία μετά έχουν χαλάρωση και εμφανίζουν κυστεοορθοκήλες και ακράτεια ούρων. βέβαια έχω δει και τοκετούς χωρίς περινεοτομία αλλά ήταν γυναίκες με μικρά παιδιά και με περινεο που άντεχε την διάταση

το περινεο προετοιμάζεται για να γίνει πιο ελαστικό αν θέλουμε...

επίσης όταν ο τοκετός εξελίσσεται φυσιολογικά, οι μυικές ίνες γίνονται σιγά σιγά όλο και πιο ελαστικές, η χρήση της ωκυτοκίνης ευνοεί τις ρήξεις... τα υπόλοιπα τα έχουμε ακούσει και τα έχουμε διαβάσει πολλές φορές, το θέμα είναι πόσο συχνά συμβαίνει; Στην Όλλανδία που δεν γίνονται οι περινεοτομές τι ποσοστό ρήξεων παρατηρείται;

Το θέμα είναι ότι εδώ δεν υπάρχει καμία στατιστική επεξεργασία των φακέλων και συχνά δεν υπάρχουν καν φάκελοι...

γενικά η συζητηση για τους γυναικολόγους και τα malpractice είναι μεγάλη και είμαι ανοιχτή να την κάνουμεαλλά και το επίπεδο του κόσμου είναι απαράδεκτο για την σημερινή κοινωνία...

Δυστυχώς...

εγώ θα μείνω εδώ για να τα σκάσω εδώ και να λέω οτι έσκασα τόσα στον τάδε καθηγητή και όχι στον άγνωστο στην αθήνα που δεν θα εντυπωσιάσει κανένα.

Για ένα όνομα και μια υπόληψη ζούμε...

από την άλλη όμως η καθημερινή πρακτική έχει αποδείξει ότι ελάχιστες γυναίκες θέλουν να θηλάσουν.

αυτό δεν είναι προσωπικό αλλά κοινωνικό φαινόμενο. Ένα φαινόμενο που διαμόρφωσαν κυρίως οι γιατροί από τη δεκαετία του 1970 στην Ελλάδα. Ο θηλασμός είναι σπάνιος στην κοινωνία μας. Οι περισσότερες γυναίκες φτάνουν να γεννήσουν χωρίς να έχουν δει ούτε ένα παιδί να θηλάζει. Οι περισσότερες γυναίκες που επιθυμούν να θηλάσουν ακούνε λάθος οδηγίες και αποθηλάζουν πριν την ώρα τους.

Το θέμα δεν είναι αυτές που δεν επιθυμούν να θηλάσουν αλλά αυτές που επιθυμούν και δεν βρίσκουν υποστήριξη. Αυτό είναι εξοργιστικό για μένα.

πολλές απαιτούν να τους δώσει ο γυναικολόγος dostinex για απογαλακτισμό κρυφά από τον άντρα τους για να πουν οτι δεν τους ήρθε γάλα και να καπνίζουν ελεύθερα.

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/c...trics;115/2/496

σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Δημοσιευμένο με βιβλιογραφία...

Το ξέρατε;

κανένας γυναικολόγος δεν θα ασχοληθεί με τον θηλασμό. ότι πει η γυναίκα.

πολύ καλά! Είναι απόφαση της μητέρας το πώς θα θρέψει το παιδί της αλλά αν τελικά αποφασίσει να το θηλάσει θα πρέπει να γνωρίζει τα στοιχειώδη ο γυναικολόγος. Όπως ας πούμε ότι στη διάρκεια της μαστίτιδας ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά από τον πάσχοντα μαστό,

Mastitis. Causes and Management

http://www.who.int/child-adolescent-health...H_CAH_00.13.htm

όπως ότι οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό,

http://www.e-lactancia.org

όπως το ποιο θήλαστρο πρέπει να χρησιμοποιήσει η μητέρα σε κάθε περίπτωση.

Πόσοι γυναικολόγοι τα ξέρουν αυτά;

και η γυναίκα πλέον αρνείται να θηλάσει για να μη χαλάσει το στήθος, να μη δεσμευτεί και να μπορεί να βγαίνει, για να καπνίσει για χίλους δυο λόγους

o θηλασμός δεν χαλάει το στήθος

η αύξηση του μεγέθους στη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι αναπόφευκτη, αν γίνει απότομος απογαλακτισμός το στήθος κρεμάει σαν σακούλι άδειο. Με το θηλασμό το στήθος επανέρχεται στο αρχικό σχήμα και μέγεθος σταδιακά. Οι μεταβολές του στήθους λόγω της εγκυμοσύνης και της δράσης της βαρύτητας στη διάρκεια του χρόνου είναι αναπόφευκτες...

Τη δέσμευση που αναφέρεις δεν την καταλαβαίνω. Γιατί δεν μπορεί να βγει μια γυναίκα που θηλάζει; Ας δώσει ένα μπουκάλι ξένο γάλα, έτσι κι αλλιώς ένα μπουκάλι ξένο γάλα είναι καλυτερο από 8 μπουκάλια ξένο γάλα. Όσο δεσμευμένη είναι μια μητέρα που θηλάζει άλλο τόσο είναι και μία που δεν θηλάζει. Δηλαδή ο θηλασμός μπορεί να συμβεί μόνο στο 100%, δεν υπάρχει το 90% το 80%;

Για το κάπνισμα έγραψα παραπάνω...

Να στηρίζετε και να διευκολύνετε τις μητέρες που αποφασίζουν να μη θηλάσουν τα παιδιά τους. Ο θηλασμός είναι μία σχέση που απαιτεί μεγάλη σωματική επαφή και βαθειά συναισθηματική επαφή, δεν είναι όλες οι μητέρες έτοιμες για κάτι τέτοιο. Δεν ξέρετε την ιστορία της κάθε μίας. Μπορεί οι επιφανειακοί λόγοι που επικαλούνται να κρύβουν βαθύτερους λόγους που πονούν πολύ και δεν είναι εύκολο να αναφερθούν.

Όμως να μπορείτε να στηρίξετε μία μητέρα που επιθυμεί να θηλάσει, που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα στη διάρκεια του θηλασμού. Ο θηλασμός που δεν διαρκεί λίγες μέρες είναι πιθανό να συνυπάρξει με ασθένειες, με εργασία, με όλες τις δραστηριότητες που χωρούν στη ζωή μιας γυναίκας. Μπορείτε να ανταποκριθείτε σε αυτά ή σας πιάνει πανικός; Έχετε δει πώς τοποθετείται ένα μωρό σωστά στο στήθος για να μην πονά η μητέρα; Γνωρίζεται ότι τις πρώτες μέρες είναι φυσιολογικό για ένα νεογέννητο να είναι ακόμη και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος; Ξέρετε πόσες αντλήσεις το 24ωρο πρέπει να κάνει μια μητέρα που έχει γεννήσει πρόωρα και νοσηλεύεται το μωρό της; Γνωρίζετε αν τα θήλαστρα που κυκλοφορούν διαφέρουν μεταξύ τους όσο διαφέρει μία πόρσε από ένα πατίνι; Για την πόρσε γνωρίζετε παρόλο που μπορεί να μην ανεβήκατε, για το θήλαστρο που είναι δίπλα σας τί ξέρετε;

Όλη η ύλη του θηλασμού με κάθε λεπτομέρεια δεν υπερβαίνει ένα μεσαίο προπτυχιακό σας μάθημα...

και μόνο αυτό αρκεί:

http://www.bestwebbuys.com/Breastfeeding-I...l?isrc=b-search

υπάρχει δουλειά για όλους... απλώς ο καθένας πρέπει να σκεφτεί πόσο μεγάλες εκπτώσεις είναι έτοιμος να κάνει στην συνείδησή του και την δεοντολογία του για να τα αρπάξει... τα θύματα περιμένουν

Λυπάμαι που έχεις τόσο δίκιο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aglaia πολλές αλήθειες μαζεμένες και σε δύσκολη ώρα μας έβαλες :unsure:

καλωσήρθες στο φόρουμ emrockon τέτοιες απόψεις χρειάζεται να ακούγονται γιατί μας έχει φάει το κουάξ κουάξ στο βάλτο τελικά ...

Ευχαριστώ !

Ελπίζω κι εύχομαι να ακούτε με τον ίδιο τρόπο και μετά από χρόνια!

Πιστεύω ότι στο χέρι σας είναι να προσφέρετε και κάτι διαφορετικό. Μη αρχίσετε τις δικαιολογίες ότι οι γυναίκες έτσι κι αλλιώς... Προσφέρετε τουλάχιστον αυτό το διαφορετικό σε εκείνες που το επιθυμούν. Να μην παλεύουμε για το αυτονόητο!

Αν και τα πρόβατα είναι πάντα πιο βολικές πελάτισες...

Ποιος θα με ήθελε στο ιατρείο του; Ούτε δικός μου άνθρωπος... Σοβαρά το λέω. Μια μαιευτική τη διάβασα (χάλια το βιβλίο, ούτε μία βιβλιογραφική αναφορά, τζάμπα τα λεφτά...), σε 15 εφημερίες πήγα, 3 τοκετούς είδα (έγκυος γυναίκα...) έτσι για αρχή. Φυσικά ο γιατρός μου δεν τα ήξερε! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεγονος ειναι παντως πως στην χωρα μας οι εγκυες ειναι δεν διαβαζουν,δεν ενημερωνονται και δεν ξερουν σχεδον τιποτε οποτε ακουν οτι τους λεει ο γυναικολογος ο οποιος προτιμαει παντα την ευκολη λυση.

αυτο αναφερεται και στο υωηλο ποσοστο καισαρικων και στον μη θηλασμο και στον θηλασμο που κραταει 3 μηνες το πολυ(κριμα).

οσο δε για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου,στην επαρχια(διοτι δεν γνωριζω για την Αθηνα) ειναι στα μαυρα τους τα χαλια.Το επιπεδο κακιστο.

ποσο μαλλον δε για την προκληση,για τον ρυθμο των αναπνοων,για την υποστηριξη του πατερα, για την παρουσια του στον τοκετο για για....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο επαρχιακο νοσοκομείο που εργάζομαι ο διευθυντής δεν θέλει να απασχολεί προσωπικό για μαθήματα ανώδυνου τοκετού..

για το αν μία γυναίκα θέλει ή όχι να θηλάσει το έχει αποφασίσει από πριν και όσες είδα να πιέζονται να θηλάσουν κάνουν μαστίτιδες... κανένας δεν μπορεί να πιέσει μία γυναίκα να θηλάσει... αν θέλει θα βοηθηθεί αν δεν θέλει δεν θα την πιέσουν...

γνωρίζω την ψυχολογία μιας γυναίκας με άσχημο τοκετό

βρες άλλο γυναικολόγο την επόμενη φορά (ξεκίνα από τακτικούς ελέγχους και μην περιμένεις νέα εγκυμοσύνη)

για το θέμα του θηλασμού και του καπνίσματος αν ο παιδίατρος της πει εγω σου λέω να το κόψεις όταν καπνίζεις ο μαιευτήρας δεν επεμβαίνει...

ο μαιευτήρας λόγω του φόρτου εργασίας δεν ασχολείται με το να αλλάξει παγιωμένες αντιλήψεις όσον αφορά τον θηλασμό

στατιστικά δεν έχω για τις περινεοτομίες και τις κήλες αλλά όλες οι γιαγιάδες που γεννούσαν στα χωράφια έρχονται με κυστεοορθοκήλες. δεν κάνω τον δικηγόρο του γυναικολόγου (φταίνε σε πολλά) αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα

μπορεί πάντα μία γυναίκα να γεννήσει με μία μαία αλλά ρισκάρει το να στραβώσει κάτι (πχ αλλοίωση παλμών) που τότε σίγουρα θα χρειαστεί μαιευτήρας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το αν μία γυναίκα θέλει ή όχι να θηλάσει το έχει αποφασίσει από πριν και όσες είδα να πιέζονται να θηλάσουν κάνουν μαστίτιδες...

και αυτές που θέλουν να θηλάσουν μπορεί να πάθουν μαστίτιδα. Στη βιβλιογραφία η μαστίτιδα δεν συνδέεται πουθενά με τη μη επιθυμία της μητέρας να θηλάσει και την πίεση που δέχεται από το περιβάλλον. Το θέμα είναι να μπορεί ένας γυναικολόγος να χειριστεί μια μαστίτιδα γνωρίζοντας ότι ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά σε όλη τη διάρκεια της θεραπείας και μάλιστα το γεύμα ξεκινά από το προσβεβλημένο μαστό για να ανακουφιστεί η μητέρα και να υποχωρήσει πιο γρήγορα η φλεγμονή.

κανένας δεν μπορεί να πιέσει μία γυναίκα να θηλάσει... αν θέλει θα βοηθηθεί αν δεν θέλει δεν θα την πιέσουν...

το πρόβλημα δεν είναι να πείσει κάποιος μια γυναίκα να θηλάσει αλλά να μην εμποδίσει τη γυναίκα που θέλει να θηλάσει.

Και μια και στην Ελλάδα γιορτάζεται τώρα η Παγκόσμια Εβδομάδα Θηλασμού θα αναλύσω λίγο περισσότερο το τι σημαίνει να μην εμποδίζουμε μια γυναίκα να θηλάσει και τι σημαίνει να τη βοηθούμε, όχι να προσπαθούμε να την πείσουμε.

Ten Steps to Successful Breastfeeding

Every facility providing maternity services and care for newborn infants should:

1.Have a written breastfeeding policy that is routinely communicated to all health care staff.

2.Train all health care staff in skills necessary to implement this policy.

Στην Ελλάδα σχεδόν σε όλα τα μαιευτήρια δεν υπάρχει καμία γραπτή πολιτική, το προσωπικό δεν ξέρει ούτε τα στοιχειώδη και ο κάθε ένας λέει στην κυριολεξία ό,τι του κατέβει και η μαμά τα χάνει...

3.Inform all pregnant women about the benefits and management of breastfeeding.

Για να πληροφορήσει κάποιος μια έγκυο για τα πλεονεκτήματα και κυρίως για τη διαχείριση του θηλασμού σημαίνει ότι πρέπει να τα γνωρίζει ο ίδιος...

4.Help mothers initiate breastfeeding within half an hour of birth.

Εδώ γελάμε πικραμένα.... Σε πολλά μαιευτήρια παίρνουν το μωρό και το φέρνουν στη μητέρα μετά από 12 ώρες.

Να αναφερθώ και στις οδηγίες που δίνει το νοσηλευτικό προσωπικό στις μητέρες μετά από εντολή του νεογνολόγου: Το μωρό θα το θηλάσεις μετά το 3ο 24ωρο που θα σου κατέβει το γάλα, μέχρι τότε θα το ταΐζουμε εμείς... Αν αυτό δεν είναι υπονόμευση με δόλο τότε τί είναι;;;

5. Show mothers how to breastfeed, and how to maintain lactation even if they should be separated from their infants.

Δυστυχώς είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν τι σημαίνει διαχείριση γαλουχίας όταν το μωρό νοσηλεύεται ή όταν η μαμά νοσηλεύεται... Ποιος είναι αρμόδιος για να πει στη μητέρα ποιο θήλαστρο να πάρει, πώς να το χρησιμοποιήσει, πώς να διατηρήσει και πώς να μεταφέρει το γάλα;

6.Give newborn infants no food or drink other than breast milk, unless medically indicated.

Πείτε μου πόσα μωρά έχουν ιατρική ένδειξη για να τους χορηγήσουν ζαχαρόνερα και ξένα γάλατα... Σχεδόν σε όλα χορηγούνται τα παραπάνω χωρίς καμία ιατρική ένδειξη, χωρίς καν ενημέρωση της μητέρας ή/και του πατέρα ενώ από τη νομοθεσία (που έχει ψηφιστεί στη ελληνική βουλή για τα δικαιώματα του έλληνα ασθενούς) απαγορεύεται οποιοσδήποτε χειρισμός χωρίς την άδεια του γονέα...

7.Practise rooming-in - that is, allow mothers and infants to remain together - 24 hours a day.

Εδώ επίσης γελάμε. Υπάρχουν κλινικές που το εφαρμόζουν αν και η πλειοψηφία δεν το εφαρμόζει ούτε αν η μητέρα είναι σε μονόκλινο. Συχνά πρέπει στο μονόκλινο να κάνει φασαρία για να πάρει το μωρό. Για τα δημόσια νοσοκομεία ισχύει ότι αποφασίζει ο διευθυντής. Π.χ. στο Ιπποκράτειο τα βρέφη επισκέπτονται τη μητέρα τους ανά 8ωρο!!!! Φυσικά συνοδεύονται από ένα μπιμπερό που αμφισβητεί ευθέως την ικανότητα της μητέρας να θηλάσει...

8.Encourage breastfeeding on demand.

Αλήθεια;;; Οι δύο νεογνολόγοι της κλινικής που γέννησα αλλά και όλων των άλλων κλινικών που γνωρίζω δίνουν εκείνες τις απίστευτες οδηγίες για 2 και 2 λεπτά θηλασμού, για 5 και 5 λεπτά θηλασμού και για το ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να διαρκεί πάνω από 10 λεπτά σε κάθε στήθος. Αν το μωρό πεινάει σημαίνει ότι δεν έχω αρκετό γάλα και πρέπει να δώσω συμπλήρωμα. Φυσικά τα γεύματα θα πρέπει να είναι ανά 4 ώρες, το πολύ ανά 3 ώρες όχι πιο συχνά. Αν το μωρό πεινάει πιο συχνά σημαίνει πάλι ότι δεν έχω αρκετό γάλα και πρέπει να του δώσω συμπλήρωμα....

Αυτές είναι οι οδηγίες που δίνονται σε μία μητέρα, οδηγίες για να αποθηλάσει στις 3 εβδομάδες.

Να σημειώσω ότι ο αριθμός των 8 γευμάτων το 24ωρο είναι οριακά χαμηλός για να διατηρηθεί η γαλουχία... Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής αναφέρουν τα 8 γεύματα ως ελάχιστο αριθμό γευμάτων όχι ως μέγιστο όπως τον αναφέρει ο κάθε υπονομευτής...

9.Give no artificial teats or pacifiers (also called dummies or soothers) to breastfeeding infants.

No comments....

10.Foster the establishment of breastfeeding support groups and refer mothers to them on discharge from the hospital or clinic.

What is this? Do you hear something about it?

Source: Protecting, Promoting and Supporting Breastfeeding: The Special Role of Maternity Services, a joint WHO/UNICEF statement published by the World Health Organization.

για το θέμα του θηλασμού και του καπνίσματος αν ο παιδίατρος της πει εγω σου λέω να το κόψεις όταν καπνίζεις ο μαιευτήρας δεν επεμβαίνει...

Συμφωνώ αλλά καλώς ή κακώς η γυναίκα στην εγκυμοσύνη το γυναικολόγο βλέπει... Αν αυτός είναι εντελώς αδιάφορος...

ο μαιευτήρας λόγω του φόρτου εργασίας δεν ασχολείται με το να αλλάξει παγιωμένες αντιλήψεις όσον αφορά τον θηλασμό

αρκει να ξέρει πώς να χειριστεί μια μαστίτιδα, πόσος χρόνος χρειάζεται για να εδραιωθεί η γαλουχία, πόσα γεύματα πρέπει να κάνει τουλάχιστον ένα νεογέννητο για να διατηρηθεί η γαλουχία (για να καταλάβει γιατί το γάλα δεν είναι αρκετό), πώς να χειριστεί μια υπερπαραγωγή, πώς να βοηθήσει μια μητέρα που το γάλα της δεν είναι αρκετό συνήθως εξαιτίας του μη ικανοποιητικού θηλασμού. Ο παιδίατρος δεν πρόκειται να βοηθήσει τη μητέρα σε αυτές τις καταστάσεις...

Ας κάνει ο γυναικολόγος αυτά που του αναλογούν και μετά πολλές γυναίκες θα βρούνε το δρόμο τους...

Οι περισσότεροι γυναικολόγοι αντιμετωπίζουν σαν UFO μια μητέρα που θηλάζει μετά τους 9 μήνες.... Τουλάχιστον να γνωρίζουν πόσο είναι φυσιολογικό να θηλάζει ένα παιδί...

Τροποποιήθηκε από aglaia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω την εντύπωση ότι λόγω του άσχημου τοκετού έχει μια μικρή εμπάθεια στους γυναικολόγους.

εύχομαι να βρεις αυτόν που ζητάς στην επόμενη εγκυμοσύνη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
χωρίς να θέλω να ρίξω το επίπεδο μερικές πραγματικές ατάκες για να το διακωμωδήσουμε και λίγο

τηλέφωνο στον επιμελητή 12 η ωρα την νύχτα την ώρα που ήταν σε τοκετό

-γιατρέ μου έχω μία φαγούρα τι να πάρω?

κάποια στιγμή έρχεται στο ιατρείο εκτός ραντεβού μία εγκομονούσα εκτός ραντεβού και ζητά επιμόνως να δει τον επιμελητή... την βλέπει σφήνα της στέλνει τεστ κύησης και επειδή δεν θέλει να την φορτωθεί λέει να την διώξουμε με τρόπο.... οποτε της λέμε ότι πρέπει να κλείσει ραντεβού και τα ραντεβού για τον συγκεκριμένο είναι πολύ πίσω και δεν πρέπει να περιμένει τόσο πίσω... τις προσφέρουμε την εναλλακτική του διευθυντή που έχει 2 μέρες ιατρείο και της επιμελήτριας που εχει 1... θα πάω σ' αυτόν που έχει 2 γιατί με βολέυει καλύτερα να διαλέγω μέρες....

κάποια στιγμή είχε γίνει φασαρία γιατί δεν υπήρχαν νούμερα οπότε ανακαλύπτουμε ότιμία εγκυμονούσα έκλεινε από 1 ραντεβου σε κάθε μέρα του ιατρείου συγκεκριμένου επιμελητή για όλο το μήνα από τον προηγούμενο ώστε να διαλέγει ποιο την βόλευε καλύτερα

έρχεται γιαγια αμνημονεύτων ετών με ΣΕΛ 1 κάρο φάρμακα με υστερεκτομή και μικρή κυστεοορθοκήλη... τους εξηγούν την εναλλακτική του χειρουργείου και τις ενδεχόμενες επιπλοκές λόγω του ιστορικού... η πρώτη ερώτηση... Η γιαγιά θα μπορεί να κάνει sex μετα?

ΑΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕΞ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ.....

ΣΤΟ Κ.Α.Π.Η ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι και να κάνεις,καν'το στην επαρχία.

Πάντως εγώ θα προτιμούσα Παιδιατρική.Καλά,καμία από τις 2 δεν μου αρέσει όσο αυτή που πήρα,αλλά αν πάρεις Γυναικολογία πες αντίο στο life-work balance,ένα ζητούμενο των τελευταίων 20 -τουλάχιστο- χρόνων.

Στη Γυναικολογία δεν έχεις πρακτικά καμία τύχη να κάνεις διακοπές σαν άνθρωπος,άπαξ και αρχίσεις να δουλεύεις (αν βέβαια βρεις δουλειά στην Αθήνα).Ούτως ή άλλως ο χρόνος θα κυλάει εις βάρος σου (η εμπειρία συμβαδίζει με την εργασία).Έτσι όταν θα έχεις τα λεφτά και κάποιο χρόνο στη διάθεσή σου,θα είσαι ένα χούφταλο και μισό.Μοναδική σου σωτηρία τα συνέδρια...

Και δεν είναι μόνο ο χρόνος των διακοπών,αλλά και η καθημερινότητα.Δεν την πολυβρίσκω -να είμαι ειλικρινής- με το να είμαι στις 7 το πρωί πάνω από την ασθενή και να έχω αρχίσει ήδη χειρουργείο και το βράδυ να κλείνω κατά τις 11-12 με ιατρείο ή με ό,τι άλλο κέρατο.Το 'χω δει,δεν μου άρεσε,δεν το συνιστώ.Σκέψου να το κάνεις μια ζωή...Και πάλι,αν καταφέρεις να χωθείς σε κόλπα σε καμιά Αθήνα.

Γενικά η Γυναικολογία είναι δίκοπο μαχαίρι:ως χειρουργική ειδικότητα,έχει τις δυσκολίες της για να φτάσεις κάπου (κι όσο περνάει ο καιρός πλέον γίνονται περισσότερες),αλλά μόλις φτάσεις τρως "το μακρύτερο" από πλευράς ποιότητας ζωής.

Απ' την άλλη τα παιδάκια είναι πιο χαριτωμένα (κι ας σου βγάζουν το λάδι ώρες ώρες) και οπωσδήποτε έχεις καλύτερες προοπτικές εργασιάς από τη Γυναικολογία,που έχει πάει κι η κουτσή Μαρία.Μπορείς να σταθείς μόνος σου μια χαρούλα και να μην έχεις ανάγκη κανέναν.

Για μένα:ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΔΑΓΚΩΤΟ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

γυναικολογια vs ουρολογια

let the games begin!

Όπως έχω ξαναπεί,για επαρχία ό,τι κάνεις είναι καλό.Για μεγάλα αστικά κέντρα τώρα...

Πάντως από πλευράς ιατρικού πληθωρισμού πιο πολυ συμφέρει η Ουρολογία από τη Μ-Γ.Βέβαια 3 γνωστοί μου για Ουρολογία πάνε κι έτσι όπως εξελίσσεται το πράγμα θα κορεστούν κι οι μέχρι πρότινος "ψιλοαδιάφορες" ειδικότητες.Είναι απλά ζήτημα χρόνου...

Και δε νομίζω να γίνεται λόγος για το ποια ειδικότητα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής...

Τροποποιήθηκε από mouseonmars
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γυναικολογια vs ουρολογια

let the games begin!

The games have begun! :) Κρατηστε σκορ!

Χρημα, Γυν - Ουρ: 1-0

Ελευθερος χρονος, Γυν - Ουρ: 0-1

Εξειδικευσεις, Γυν - Ουρ: 1-0

Γυναικες :anavwfwties: , Γυν - Ουρ: 1-0

Ευρεση εργασιας, Γυν - Ουρ: 1-0

Αναμονη, Γυν - Ουρ: 0-1

Εκπαιδευση, Γυν - Ουρ: ?

Μεχρι στιγμης 4-2-?

Με το ερωτηματικο υποννοω πως ισως στα μεγαλα νοσοκομεια η εκπαιδευση των γυναικολογων ισως να να υποσκελιστει απο την εξυπηρετηση των καθηγητων/διευθυντων προς το πελατολογιο τους. Στο Αρεταιειο αυτη η προοπτικη φανταζει πιθανοτερη απο οτι στο Αττικο, ισως επειδη το Αρεταιειο εχει εδραιωθει στο μυαλο του κοσμου περισσοτερο. Οι συναδελφοι που δουλευουν στα νοσοκομεια αυτα ας μοιραστουν μαζι μας την εμπειρια τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.