Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Γυναικολογία-Μαιευτική


XRISTOFILOPOYLOS

Recommended Posts

Πολλα εχουν ακουστει για αυτην την ειδικοτητα?ολοι οι πιστοι προσελθετε και κατεθεσετε μια αποψη...ειπαμε τουλαχιστον να ξερουμε πως ειναι το τοπιο σε ολες τις ειδικοτητες ωστε να υπαρξει σωστη ενημερωση και οχι τυφλες αποφασισεις...ακουω φιλοι μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι παιζει...

1.τεραστια αναμονη

2.πολυ δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση. αφενος γιατι μια γυναικα δυσκολα αλλαζει γυναικολογο, αφετερου γιατι οι θεσεις στο ΕΣΥ ειναι ηδη πιασμενες...

στατιστικα χαρακτηριζεται απο τις πιο κορεσμενες ειδικοτητες. μη το προσπερασεις αυτο...

3.πρεπει να ανταγωνιστεις μεγαθηρια τυπου ΙΑΣΩ, ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ, κλπ.

4.θελει τεραστιο κεφαλαιο για να ξεκινησεις ως ιδιωτης.

5.οι γνωριμιες παιζουν ακομα μεγαλυτερο ρολο απ'οτι σε καποιες αλλες ειδικοτητες.

6.οπως και με τις υπολοιπες χειρουργικες ειδικοτητες, δεν ειναι ευκολο να βρεις θεση ειδικοτητας στο εξωτερικο. αντιθετα μαλλιστα (με εξαιρεση την αμερικη) θεωρειται απο τις πλεον ανταγωνιστικες ειδικοτητες.

7.η πλειοψηφια των (δικαιων μα και αδικων) κατηγοριων για malpractice αφορα γυναικολογους. ακομα και αδικο να εχει ο αλλος,ακομα και να αθωωθεις στο τελος, δεν ειναι ο,τι καλυτερο να περασεις μια δικαστικη περιπετεια.

και τα θετικα.

8.εχει ευρυτατο πεδιο.

9.ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που μπορεις να προσφερεις χαρα σε 2 ανθρωπους, χωρις να εχεις να κανεις με αρρωστια.

10.συμμετεχεις στο θαυμα της δημιουργιας μιας ζωης.

δε ξερω πως βλεπεις τα 2 τελευταια, μα στη δικη μου επιλογη επαιξαν πολυ μεγαλο ρολο.

αυτα τα ολιγα για αρχη. η αποφαση δικη σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΚΗΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΟ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΤΑΙ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΕΜΑ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.

ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΠΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Έλα ρε, στη γυναικολογία, τω καιρώ εκείνο, όλοι οι βυσιολογικοί τοκετοί ήταν προγραμματισμένοι... Μόνο οι Μάο-Μάο δεν τον προγραμματίζουν και τον βάζουν στις 3 τα ξημερώματα. Στην εποχή της ωκυτοκίνης γεννάω κι εγώ...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματι, η πλειοψηφια των τοκετων σημερα προγραμματιζονται και τα ωραρια εχουν καπως ομαλοποιηθει.

ομως τα επειγοντα δε λειπουν, ειτε αυτα αφορουν επιπλοκες ειτε εναρξη τοκετου νωριτερα απο το αναμενομενο.

μη ξεχναμε και την ψυχολογια της εγκυου. μπορει να αισθανθει μια οποιαδηποτε ενοχληση στις 4 το πρωι και φυσικα θα παρει το γυναικολογο της τηλεφωνο (και πολυ καλα θα κανει.)

χωρις να συμβαινει τιποτα, χωρις καποιο επειγον, μπορει να σε ξυπνησουν στις 3 και 4 το πρωι. αυτο δεν αλλαζει ουτε στην εποχη της ωκυτοκινης...

λευκανδρε, καλη λευτερια! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία άποψη..Εμάς μας ρωτάτε αν μας αρέσει η προοπτική ενός τέτοιου τοκετού;

Επίσης η ανασφάλεια που νιώθουν οι έγκυες δεν είναι μόνο θέμα ψυχολογίας

ή ορμονικής πλημμύρας αλλά πλέον είναι δικαιολογημενη από τις συνθήκες

της ζωής.Πολλές γυναίκες εργάζονται μέχρι να προχωρήσει αρκετά η εγκυμο-

σύνη τους (ιδιωτικός τομέας),όλο και περισσότερες κάνουν παιδιά σε μεγαλύτερη

ηλικία-μεγαλύτερη πιθανότητα επιπλοκών,πολλές (σε ποσοστό που αγγίζει το33%)

έχουν προβλήματα υπογονιμότητας και έχουν παλέψει πολύ για να επιτύχουν

εγκυμοσύνη.

Σε ό,τι αφορά στο πρακτικό κομμάτι η δική μου αίσθηση είναι ότι τα πράγματα

είναι αρκετά δυσοίωνα για την επαγγελματική αποκατάσταση των γυναικολόγων.

Οι στατιστικές για τη χώρα μας είναι θλιβερές 100.000 γεννήσεις το χρόνο και

200.000 επίσημες καταγεγραμμένες αμβλώσεις.Επίσης έχει αυξηθεί ο μέσος

όρος ζωής των γυναικών (πλησιάζει τα 82 έτη)και ακολούθως τα προβλήματα

που συνοδεύουν τις μεγάλες ηλικίες.Θυμάμαι έναν επιμελητή στο "Αλεξάνδρας"

που μας έλεγε ότι το επαγγελματικό μέλλον της πλειοψηφίας των γυναικόλόγων

θα είναι η γηριατρική γυναικολογία και η ογκολογία,γιατί από γεννήσεις δεν

πάμε καθόλου καλά..

Επίσης ένας νέος γυναικολόγος θα χρειαστεί 3-4 χρόνια μέχρι να αρχίσει να

έχει έναν ικανό αριθμό γυναικών-ασθενών στο ιατρείο του.Συνήθως εμείς οι

γυναίκες προτιμάμε κάποιο γυναικολόγο που μας έχει συστήσει κάποια φίλη,

συγγενής και σπάνια πηγαίνουμε σε κάποιον που δεν γνωρίζουμε.Είναι λίγο

περίεργη η σχέση με το γυναικολόγο,πρέπει να εμπνέει εμπιστοσύνη,συμπά-

θεια,ενδιαφέρον,να είναι κάτι σαν φίλος.Αυτό το τελευταίο νομίζω ότι ισχύει

και για τους παιδίατρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία άποψη..Εμάς μας ρωτάτε αν μας αρέσει η προοπτική ενός τέτοιου τοκετού;

αγαπητη φιλη,το οτι οι περισσοτεροι τοκετοι πλεον προγραμματιζονται αποτελει αποφαση κυριως των ιδιων των εγκυων. τιποτα δε γινεται χωρις τη θεληση της εγκυου. ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της καθε γυναικας να επιλεξει αν θα γεννησει προγραμματισμενα ή θα περιμενει την "εκπληξη" (ευχαριστη παντα) και ο γυναικολογος οφειλει να σεβεται απολυτα την επιλογη της.

δε νομιζω οτι εντελει διαφωνουμε.

Επίσης η ανασφάλεια που νιώθουν οι έγκυες δεν είναι μόνο θέμα ψυχολογίας

ή ορμονικής πλημμύρας αλλά πλέον είναι δικαιολογημενη από τις συνθήκες

της ζωής.Πολλές γυναίκες εργάζονται μέχρι να προχωρήσει αρκετά η εγκυμο-

σύνη τους (ιδιωτικός τομέας),όλο και περισσότερες κάνουν παιδιά σε μεγαλύτερη

ηλικία-μεγαλύτερη πιθανότητα επιπλοκών,πολλές (σε ποσοστό που αγγίζει το33%)

έχουν προβλήματα υπογονιμότητας και έχουν παλέψει πολύ για να επιτύχουν

εγκυμοσύνη.

και παλι δε λεμε κατι διαφορετικο. δεν ειπα οτι η εγκυος τρελενεται και γινεται υποχονδρια,κλπ. το αντιθετο, γινεται πιο προσεκτικη.

η ανασφαλεια της προερχεται απο ολα αυτα που λες. εκεινη την ωρα λοιπον που αισθανεται αυτη την ανασφαλεια στρεφεται στο γυναικολογο της για να τσεκαρει αφενος οτι ολα βαινουν καλως, αφετερου για να την καθησυχασει.

αλλωστε στην περιοδο της εγκυμοσυνης αισθανεται (για πρωτη φορα για καποιες γυναικες) οτι ειναι υπευθυνη οχι μονο για τον εαυτο της μα και για εναν ακομα ανθρωπο.

το ιδιο της το παιδι.

η ψυχολογια της λοιπον προσαρμοζεται αναλογα. η γυναικα γινεται πιο προσεκτικη σε ολα. η φυση ξερει τι κανει.

Σε ό,τι αφορά στο πρακτικό κομμάτι η δική μου αίσθηση είναι ότι τα πράγματα

είναι αρκετά δυσοίωνα για την επαγγελματική αποκατάσταση των γυναικολόγων.

Οι στατιστικές για τη χώρα μας είναι θλιβερές 100.000 γεννήσεις το χρόνο και

200.000 επίσημες καταγεγραμμένες αμβλώσεις.Επίσης έχει αυξηθεί ο μέσος

όρος ζωής των γυναικών (πλησιάζει τα 82 έτη)και ακολούθως τα προβλήματα

που συνοδεύουν τις μεγάλες ηλικίες.Θυμάμαι έναν επιμελητή στο "Αλεξάνδρας"

που μας έλεγε ότι το επαγγελματικό μέλλον της πλειοψηφίας των γυναικόλόγων

θα είναι η γηριατρική γυναικολογία και η ογκολογία,γιατί από γεννήσεις δεν

πάμε καθόλου καλά..

Επίσης ένας νέος γυναικολόγος θα χρειαστεί 3-4 χρόνια μέχρι να αρχίσει να

έχει έναν ικανό αριθμό γυναικών-ασθενών στο ιατρείο του.Συνήθως εμείς οι

γυναίκες προτιμάμε κάποιο γυναικολόγο που μας έχει συστήσει κάποια φίλη,

συγγενής και σπάνια πηγαίνουμε σε κάποιον που δεν γνωρίζουμε.Είναι λίγο

περίεργη η σχέση με το γυναικολόγο,πρέπει να εμπνέει εμπιστοσύνη,συμπά-

θεια,ενδιαφέρον,να είναι κάτι σαν φίλος.Αυτό το τελευταίο νομίζω ότι ισχύει

και για τους παιδίατρους.

σ'αυτα δεν εχω να προσθεσω τιποτα, ειναι οπως τα λες.

φιλικα

ακης. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ήθελα να φανώ επιθετική,απλά ήθελα να δώσω την αποκλειστικά γυνακεία

άποψη,γιατί δυστυχώς έχουμε δει και έχουμε ακούσει διάφορα για τη συμπεριφο-

ρά πολλών γυναικολόγων.

Επίσης Άκη,αναφέρεις προηγουμένως ότι χρειάζεται κανείς τεράστιο κεφάλαιο

για να ξεκινήσει ως ιδιώτης γυναικολόγος και έχεις δίκιο.Πάλι θα αναφερθώ στην

γυναικεία πλευρά,αρκετές φίλες μου και εγώ μεταξύ αυτών έχουμε αλλάξει

γιατρό γιατί π.χ δεν διέθετε υπέρηχο.Δεν είναι μόνο σπαστικό να πρέπει να πας

στο γυναικολόγο,να σε στείλει σε ακτινολόγο για το υπέρηχο και μετά να του το

πας για να το δει,είναι και το ότι ο γυναικολόγος πρέπει να έχει μια σχετική

αυτονομία σε αυτά τα θέματα και να μπορεί να τα διεκπεραιώνει ο ίδιος,ώστε να

μπορεί να δώσει γρήγορα λύση στο όποιο πρόβλημα.Και το υπερηχογράφημα είναι

βέβαια το ελάχιστο που πρέπει να έχεις για να ξεκινήσεις,βάλε καρδιοτοκογράφο,

κολποσκόπιο με μόνιτορ,μικροσκόπιο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δε μου "φανηκες" επιθετικη σε κανενα σημειο, αντιθετα θεωρησα την αποψη σου ορθα τεκμηριωμενη,με παραδειγματα και εντελει οπως ειπα συμφωνω. emthumbup

ο γιατρος πρεπει παντα να εμπνεει εμπιστοσυνη. στους γυναικολογους και τους παιδιατρους αυτο ισχυει ακομα περισσοτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΡΑΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΩΣ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ?ΠΧ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ!ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΙΑΤΡΕΙΟ.ΕΠΕΙΤΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΟΡΕΣΜΟΣ ΜΑ ΠΑΝΤΟΥ...ΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ???ΣΕ ΟΛΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΝΕΟΣ ΙΑΤΡΟΣ...ΑΡΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ Ε ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ)ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΥΔΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΙΑΤΡΕΙΟ...ΑΝΥWAY!ΧΜΜ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΑΛΛΑΞΕΣ ΙΑΤΡΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΥΠΕΡΗΧΟ Ε ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητε χριστοφιλοπουλε, το εχουμε γραψει πολλες φορες οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει ειδικοτητα που να μην αντιμετωπιζει προβλημα αναμονης και επαγγελματικης αποκαταστασης (περαν ισως της γενικης ιατρικης.)

εδω ομως ρωτησες συγκεκριμενα για τη γυναικολογια.

επισης, απο ειδικοτητα σε ειδικοτητα υπαρχουν καποιες (μικρες ισως) διαφορες. αυτες προσπαθουμε να αναδειξουμε μιλωντας για καθε μια.

στατιστικα λοιπον η γυναικολογοι ειναι σχετικα ψηλα στις "λιστες ανεργιας" σε σχεση πχ με τους γαστρεντερολογους (στοιχεια ιατρικου συλλογου, σε αλλο τοπικ εχουν αναφερθει και αυτα.)

τελος, υπαρχουν ειδικοτητες που θελουν μεγαλυτερο κεφαλαιο για να στησεις ιατρειο, σε συγκριση με αλλες. περαν της γυναικολογιας, αυτες που μου ερχονται τωρα στο μυαλο ειναι οφθαλμολογια, καρδιολογια, δερματολογια (αν βελεις laser) ωρλ, κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8.εχει ευρυτατο πεδιο.

E; :huh:

Τί ευρύτατο πεδίο; Ανήκει σ'εκείνες τις ειδικότητες που είναι «τοπογραφικές», πχ Καρδιοχειρουργική, Πνευμονολογία... δηλαδή ασχολείσαι όχι απλά μ'ένα σύστημα αλλά είσαι και τοπογραφικά περιορισμένος στην κοιλιακή χώρα.

Αντίθετα η Νευροχειρουργική που θεωρούν κάποιοι απ'τις πιο ειδικευμένες έχει εφαρμογές όχι απλά στον εγκέφαλο αλλά και σε όλα τα νεύρα-γάγγλια στα περιφερικά όργανα.

Υπό αυτό το πρίσμα η Γυναικολογία είναι πολύ περιορισμένη.

9.ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που μπορεις να προσφερεις χαρα σε 2 ανθρωπους, χωρις να εχεις να κανεις με αρρωστια.

10.συμμετεχεις στο θαυμα της δημιουργιας μιας ζωης.

Αυτά τα 2 τα πιάνω μαζί γιατί είναι λίγο παραπληροφόρηση εν μέρει. Συνέχεια όταν κάποιος (ιδιαίτερα μη ιατρός) σκέφτεται τη Γυναικολογία έχει στο μυαλό του το Μαιευτικό μέρος αυτής. Πολλοί κορυφαίοι ιατροί της ειδικότητας ασχολούνται αποκλειστικά όμως με το γυναικολογικό μέρος αυτής, που κατ'εμέ προσφέρει και πολύ περισσότερες προοπτικές. Και αυτό το μέρος δεν έχει καμία σχέση με το «θαύμα της ζωής» και άλλα ρομαντικά σενάρια. Καρκίνοι, φλεγμονές, κύστες... yame...

Κατά την ταπεινή μου γνώμη αν κάποιος θέλει σοβαρά αυτήν την ειδικότητα μπορεί να εξελιχθεί πολύ περισσότερο στο Γυναικολογικό τμήμα και λιγότερο στο Μαιευτικό.

----

Έγραψα αυτά ως ενστάσεις, στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Κρίτωνα/Παλιούρα. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κάθε φορά που έμπαινα εδώ ήθελα να γράψω ακριβώς τις ίδιες παρατηρήσεις, αλλά βαριόμουν...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ακόμα μια φορά τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται. ;)

Απλά σχετικά με το «εύρος» μιας ειδικότητας μπορεί κάποιος να βρεθεί προ εκπλήξεων ανάλογα με το πρίσμα που κοιτάει το θέμα. Όπως είπα, τοπογραφικά η Νευροχειρουργική είναι μια πάρα πολύ πλατιά ειδικότητα. Αντίθετα η Γυναικολογία-Μαιευτική ή- ξέρω γω- η Ουρολογία όχι. Εγώ έτσι τις βλέπω πάντα τις ειδικότητες.

Όσο αφορά τώρα το αντικείμενο της Γυναικολογίας-Μαιευτικής, σκεφτείτε το σοβαρά και με βάση τα δημογραφικά-στατιστικά που δώσαν παραπάνω. Μαιευτική χλωμό κάποιος να είναι άνετος, αντίθετα Γυναικολογία παίζει να έχει πολύ ψωμί. :)

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup

1.οσον αφορα το ευρυ πεδιο, δεν αναφερομουν στο "τοπογραφικο" τμημα αλλα στο ευρυτατο πεδιο παθησεων (και οχι μονο) που εχεις να αντιμετωπισεις. εξαλλου ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που ασχολουνται με φυσιολογικες καταστασεις (η εμμηναρχη, η εμμμηνοπαυση, η εγκυμοσυνη δεν ειναι ασθενειες αλλα φυσιολογικοτατες καταστασεις στη ζωη μιας γυναικας.)

παλαιοτερα οι γυναικολογοι ηταν σχεδον αποκλειστικα μαιευτηρες. τωρα αυτο δεν ισχυει. το αντιθετο μαλιστα. εδω κολλουσε το ευρυ πεδιο. συγκρινα τη "σημερινη" γυναικολογια με αυτη που εξασκουσαν παλαιοτεροι (που περιλαμβανε στην πλειοψηφια τοκετους) δε συγκρινα τη γυναικολογια με αλλη ειδικοτητα. αρα,γουιζαρντ, μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα.embaaa

2.οσον αφορα στο "θαυμα της ζωης", γιατι ειναι παραπληροφορηση? αποκλειεται δηλαδη καποιος να γοητευεται απο το εν'λογω "κομματι" της ειδικοτητας? αλλωστε ανεφερα και στο 1ο μου ποστ οτι αυτο ειναι κατι εντελως προσωπικο, κατι που νιωθω εγω, δεν ειπα οτι ολοι αισθανονται το ιδιο.

μη βιαζεσαι λοιπον να βγαλεις συμπερασματα...

προσωπικη εκτιμηση,δεν ειναι ΟΛΑ στη ζωη στατιστικες και αριθμοι. πισω απο τους αριθμους "κρυβονται" ανθρωποι. μηπως εκει πρεπει να δωσουμε βαση?

φιλικα

"κριτων/παλιουρας"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα γρήγορα:

Στο πρώτο που λες συμφωνώ με την εξήγηση που δίνεις, γιατί κι εγώ το πήρα αλλιώς.

Τώρα σχετικά με το δεύτερο, είναι θεμιτό κάποιος να γοητεύεται από το θαύμα της ζωής και προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα πιο ενδιαφέρον. Το θέμα είναι όμως να ξέρει ότι ναι, έχει να κάνει με αρρώστια και στο Μαιευτικό, πόσο μάλλον και στο Γυναικολογικό τμήμα. Είναι σαν να λες, τι ωραία, τι καλά η Παιδιατρική ασχολείται με παιδάκια και να ξεχνάς ότι είναι η σκληρότερη ειδικότητα που υπάρχει (κρύα καρδιά θέλει η άτιμη και στο λέω εγώ που «το αίμα με θρέφει» κατά έναν καθηγητή :wub: .)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητη ΝΙΚΙΤΑ, φυσικα πρωτα απ'ολα ο γυναικολογος (οπως και καθε αλλος γιατρος) εχει να αντιμετωπισει σοβαρες ασθενειες και δυνητικα θανατηφορες επιπλοκες. ειναι σκληρη και δυσκολη ειδικοτητα. ουδεποτε ειπα το αντιθετο, πως σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση?:unsure:

ειναι κατι που ολοι γνωριζουμε, αυτονοητο θα ελεγα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9.ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που μπορεις να προσφερεις χαρα σε 2 ανθρωπους, χωρις να εχεις να κανεις με αρρωστια.

Αυτό δεν μου πολυάρεσε στο γενικότερο κλίμα και επειδή τη θεωρώ πολύ δύσκολη ειδικότητα. Τέλοσπάντων αν νομίζεις ότι σε προσέβαλα συγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupembaaa οχι,για ποιες προσβολες μιλας? με παρεξηγησες. απλα συζητηση κανουμε και ο καθενας καταθετει την αποψη του. απολυτα σεβαστη η αποψη σου,λοιπον, emthumbup και σε καμια περιπτωση δεν αισθανθηκα "προσβολη" :cool11:

αλλωστε μιλησες για την ειδικοτητα,οχι για μενα προσωπικα. emsplats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ. Τι να πώ, είμαι επιρρεπής στις παρεξηγήσεις και τελευταία αποφάσισα να τραγουδάω καλύτερα. embored Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup  emarup

1.οσον αφορα το ευρυ πεδιο, δεν αναφερομουν στο "τοπογραφικο" τμημα αλλα στο ευρυτατο πεδιο παθησεων (και οχι μονο) που εχεις να αντιμετωπισεις. εξαλλου ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που ασχολουνται με φυσιολογικες καταστασεις (η εμμηναρχη, η εμμμηνοπαυση, η εγκυμοσυνη δεν ειναι ασθενειες αλλα φυσιολογικοτατες καταστασεις στη ζωη μιας γυναικας.)

παλαιοτερα οι γυναικολογοι ηταν σχεδον αποκλειστικα μαιευτηρες. τωρα αυτο δεν ισχυει. το αντιθετο μαλιστα. εδω κολλουσε το ευρυ πεδιο.  συγκρινα τη "σημερινη" γυναικολογια με αυτη που εξασκουσαν παλαιοτεροι (που περιλαμβανε στην πλειοψηφια τοκετους) δε συγκρινα τη γυναικολογια με αλλη ειδικοτητα. αρα,γουιζαρντ, μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα.embaaa

Κατάλαβα μια χαρά αυτά που λες αλλά ακριβώς επειδή η εμμηναρχή-παύση ΔΕΝ είναι παθολογικές καταστάσεις στο 90% των περιπτώσεων ΔΕ χρειάζονται ειδικό ιατρό. ;)

Περιμένεις να βγάζεις τα προς το ζειν με γνωματεύσεις πάνω στις περιόδους εφήβων; Give me a break.

Το ευρύ πεδίο αυτόματα περιορίζεται στα όργανα γυναικείας αναπαραγωγής που είναι εξ'ορισμού συγκεκριμένα, και ανατομικά και παθολογικά.

2.οσον αφορα στο "θαυμα της ζωης", γιατι ειναι παραπληροφορηση? αποκλειεται δηλαδη καποιος να γοητευεται απο το εν'λογω "κομματι" της ειδικοτητας? αλλωστε ανεφερα και στο 1ο μου ποστ οτι αυτο ειναι κατι εντελως προσωπικο, κατι που νιωθω εγω, δεν ειπα οτι ολοι αισθανονται το ιδιο.

μη βιαζεσαι λοιπον να βγαλεις συμπερασματα...

Δε βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα. Εσύ βιάστηκες να αναιρέσεις σε κάτι που φάσκεις και αντιφάσκεις. Δεν μπορείς να περνάς σ'έναν μελλοντικό ιατρό που θέλει να ειδικευθεί στον τομέα τα θετικά της Μαιυτικής ενώ είναι ακριβώς ο τομέας που έχει τον μεγαλύτερο κορεσμό.

Ίσα ίσα, αν λες σε κάποιον φοιτητή πάνε γυναικολογία για να είσαι ωραία με τους τοκετούς ενώ ξέρουμε ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ότι είναι πλέον ένας δύσκολος τομέας είναι παραπληροφόρηση. Εγώ ως θετικά θα έλεγα πως είναι τα αντικείμενα της γυναικολογίας, όχι της μαιευτικής.

προσωπικη εκτιμηση,δεν ειναι ΟΛΑ στη ζωη στατιστικες και αριθμοι. πισω απο τους αριθμους "κρυβονται" ανθρωποι. μηπως εκει πρεπει να δωσουμε βαση?

Ωχ έλα τώρα... μη μου το γυρίζεις στο συναισθηματικό. Δε μίλησα για νούμερα αλλά είναι επαγγελματική αυτοκτονία που οδηγεί στη μιζέρια που οδηγεί στη δυστυχία να προσπαθείς να πείσεις κάποιον ότι η Γυναικολογία ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ είναι ωραία χάρη στο μαιευτικό της τμήμα. Ναι είναι ωραία αν θες να είσαι άνεργος.

Για τη Θεσ/νίκη του σήμερα αν δεν είσαι συνεργάτης του Γέννεσις έχεις τελειώσει. Τα είχαμε ξαναπεί, σε λίγο καιρό θα κλείσει και η Γενική Κλινική και όλοι οι Μαιευτήρες θα παίρνουν μισθό απ΄τις μεγα-κλινικές που θα δουλεύουν.

Αντίθετα η γυναικολογία ακόμα εξασκείται και σε μικρότερες κλινικές και λόγω των εξελίξεων έχει πολύ ψωμί. Παιδιά γεννιούνται και χωρίς γυναικολόγους εν ανάγκει, επεμβάσεις για καρκίνο στις ωοθήκες όμως δε γίνονται. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9.ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που μπορεις να προσφερεις χαρα σε 2 ανθρωπους, χωρις να εχεις να κανεις με αρρωστια.

10.συμμετεχεις στο θαυμα της δημιουργιας μιας ζωης.

δε ξερω πως βλεπεις τα 2 τελευταια, μα στη δικη μου επιλογη επαιξαν πολυ μεγαλο ρολο.

χαίρομαι που βλέπω επιστήμονες στην ευαίσθητη αυτή ειδικότητα να σκέφτονται τόσο ανθρώπινα. :)

και για να μη το ξεχάσω. καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10.συμμετεχεις στο θαυμα της δημιουργιας μιας ζωης.

χαίρομαι που βλέπω επιστήμονες στην ευαίσθητη αυτή ειδικότητα να σκέφτονται τόσο ανθρώπινα. :)

Αν ήσουν ο γυναικολόγος της γυναίκας μου και μου έλεγες αυτό το πράγμα πάντως θα υπήρχε πρόβλημα... :rolleyes::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άποψή σου wizzard, άποψή σου...

Άλλωστε η γυναίκα σου θα είχε τον πρώτο ρόλο! ;):D

Anyway, εμένα μου άρεσε ο τρόπος που σκέφτεται ο συνάδελφος. Εσένα οχι. No hard feelings :)

Eπίσης, αποκλείεται να ήμουν Ο γυναικολόγος, Η γυναικολόγος ίσως! ;):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα πλάκα! :)

Πάντως τα βλέπεις ωραία και ρομαντικά. Βέβαια κάποιοι- ευτυχώς λίγοι- Γυναικολόγοι έχουν κι έναν 11ο λόγο που βάζουν στα θετικά της ειδικότητάς τους. Ιδιαίτερα αν πεινάνε:

11.επιτελείς παράνομες εκτρώσεις σε τρομαγμένα κοριτσάκια γυμνασίου-λυκείου που δεν έχουν λεφτά να πάνε σε πιο σοβαρό γυναικολόγο ή φοβούνται να το πουν στους γονείς τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.