Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Γυναικολογία-Μαιευτική


XRISTOFILOPOYLOS

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Β΄ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Γ.Κ. ΚΡΕΑΤΣΑΣ MD, FACS, FACOG, FRCOG(ae)

Πιστοποιημένο Ευρωπαϊκό Κέντρο Εκπαίδευσης στη Μαιευτική και Γυναικολογία από το Ευρωπαϊκό

Κολλέγιο Μαιευτικής και Γυναικολογίας (EBCOG)

ΕΝΑΡΞΗ ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ

ΜΑΓΓΙΝΕΙΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

ΤΡΙΤΗ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2009 ΩΡΑ 18:00-19:30

ΟΜΙΛΗΤΗΣ: ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Γ. Κ. ΚΡΕΑΤΣΑΣ

ΘΕΜΑ:«Λειτουργικές Αιμορραγίες της Μήτρας στην Εφηβεία»

Η εκδήλωση χαρακτηρίζεται από 1 μόριο παρακολούθησης από την

ΕΛΛΛΗΝΙΚΗ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

σε συνεργασία με την ένωση Μαιευτήρων – Γυναικολόγων

Το μάθημα θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω του διαδικτύου, με δυνατότητα

Παρέμβασης των εξ’ αποστάσεως συμμετεχόντων με χρήση

του προσωπικού τους υπολογιστή.

Μπορείτε να έχετε πρόσβαση μέσω της διεύθυνσης: aretaieio . centra . gr

Για τεχνική βοήθεια μπορείτε να καλείτε το τηλέφωνο 210-2594775

*Parking στον χώρο του Νοσοκομείου, Μαγγίνειο Αμφιθέατρο

Η είσοδος από την Λεωφ. Βασ. Σοφίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και απο εμενα. Λοιπον θα επιμεινω στο διλημμα Γυναικολογια-Παιδιατρικη, με μια μικρη διευκρινιση. Ειμαι γυναικα. Η πρωτη αντιδραση ολων φανταζομαι οτι θα ειναι υπερ της παιδιατρικης, το οποιο θεωρειται πιο ''γυναικειο'' επαγγελμα. Το φτωχο μου το μυαλουδακι ομως, καθως και οι συζητησεις με φιλες μου, οι οποιες ολες υποστηριζουν οτι θα ενιωθαν πιο ανετα με γυναικα-γυναικολογο, μου λεει οτι ειναι πιο λογικο κατα το ανδρας-ουρολογος να υπαρχει και το γυναικα-γυναικολογος. Και γενικα, θεωρω οτι ειναι ψιλοελληνικο φαινομενο η ειδικοτητα αυτη να θεωριται καθαρα αντρικη.

Οσον αφορα τωρα στην ποιοτητα ζωης, την παιδιατρικη την εχω ζησει απο μεσα λογω μητερας και πιστεψτε με, ειναι εξ ισου απαιτητικη. Ειδικα τα μεταμεσονυκτια τηλεφωνηματα, οι πυρετικοι σπασμοι, οι υστερικες μαναδες, η εισροφηση αντικειμενων, οι κατ' οικον επισκεψεις σε νεογνα κλπ, εδιναν κ επαιρναν. Φανταζομαι οτι και η γυναικολογια εχει επειγοντα, αν και θεωρω οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο, μιας και εχεις να κανεις με ενηλικες. Η τουλαχιστον αφορουν αποκλειστικα προωρους/μη προγραμματισμενους τοκετους.

Επισης ενδιαφερομαι να μαθω πληροφοριες για εναλλακτικες μεθοδους τοκετου,και κατα ποσο αυτες θα μπορουσαν να εφαρμοστουν συμφωνα με τα ελληνικα δεδομενα.

Περιμενω να μου πειτε αποψεις υπερ και κατα και ειδικα με ενδιαφερει η γυναικεια αποψη για το πως θα βλεπατε μια γυναικα-γυναικολογο. Thx

Τροποποιήθηκε από Βαβω
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η γυναικολογια ειναι κατεξοχιν γυναικεια ειδικοτητα.στον μελλον η πλειοψηφια των γυναικολογων θα ειναι γυναικες.... αυτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 5 months later...

ΠΟσο σημαντικο ειναι το γενικο κομματι για την μετεπειτα εκπαιδευση στη Γυναικολογια ? Απλα το κανεις για να το κανεις ή παιζει ρολο στις δεξιοτητες που πρεπει να αναπτυξεις σαν Γυναικολογος-Μαιευτηρας ?

Επισης καποια γνωμη για τα νοσοκομεια της Αθηνας-Αττικης ? Που γινεται αξιολογη δουλεια (συγγραφικο εργο, επεμβασεις οπως θα επρεπε να γινουν, καλη εκπαιδευση, αναληψη χειρουργειων και τοκετων απο ειδικευομενους) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟσο σημαντικο ειναι το γενικο κομματι για την μετεπειτα εκπαιδευση στη Γυναικολογια ? Απλα το κανεις για να το κανεις ή παιζει ρολο στις δεξιοτητες που πρεπει να αναπτυξεις σαν Γυναικολογος-Μαιευτηρας ?

Επισης καποια γνωμη για τα νοσοκομεια της Αθηνας-Αττικης ? Που γινεται αξιολογη δουλεια (συγγραφικο εργο, επεμβασεις οπως θα επρεπε να γινουν, καλη εκπαιδευση, αναληψη χειρουργειων και τοκετων απο ειδικευομενους) ?

Προσωπικά κάνω χειρουργική για ΝΧ. Η γνώμη μου είναι ότι και το κομμάτι της γενικής πρέπει να παίξει ρόλο στις χειρουργικές σου δεξιότητες, γενικότερα στις ικανότητες σου ως κλινικός γιατρός (ΤΕΠ και κλινική) και στις θεωρητικές γνώσεις. Θα κάνεις 6-12 μήνες, δεν αξίζει να πάνε εντελώς χαμένοι και οφείλουν να σε κάνουν πιο έτοιμο για το ειδικό κομμάτι. Ιδιαίτερα στη γυναικολογία που είναι πιο συναφής εδικότητα ως προς τη γενική χειρουργική.

Αυτό όμως εξαρτάται από την κλινική που θα πας. Πρακτικά η εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν είναι αυτή που θα έπρεπε για να σε προετοιμάσει, είναι πολύ ελλιπής κατά τη γνώμη μου, κυρίως χειρουργικά και από γνώσεις. Για το ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειές σου στην κλινική και στα ΤΕΠ θα ξετρίψεις σ' ένα βαθμό θες δε θες νομίζω.

Όσο για το συγγραφικό έργο που ανέφερες αν μείνεις 6 ή 9 ή ακόμα και 12 μήνες στην κλινική αυτό άστο σε τελευταία μοίρα σε σχέση με τα άλλα που ανέφερες, για διάφορους λόγους.

Τροποποιήθηκε από RedInspired
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το συγγραφικό έργο που ανέφερες αν μείνεις 6 ή 9 ή ακόμα και 12 μήνες στην κλινική αυτό άστο σε τελευταία μοίρα σε σχέση με τα άλλα που ανέφερες, για διάφορους λόγους.

Sorry που δεν το διευκρινησα, αλλα το 2ο κομματι της ερωτησης μου πηγαινει στο ειδικο κομματι της ειδικοτητας δηλαδη τη Γυναικολογια.

Οσον αφορα τωρα το Γενικο (Γεν. Χειρ.) εχω να πω οτι μου φανταζει αδυνατο να εχω στοιχειωδη εκπαιδευση. Εδω ειδικοτητες με 2 χρονια Γενικο κομματι Χειρ. και Γενικοι Χειρουργοι (6 χρονια) καταφερνουν να πιασουν νυστερι στο τελευταιο ετος τους και ΑΝ ! Με εμενα θα σχοληθουν ?

Α! και κατι ακομα που φαινεται παραλογο: αν εχω κανει αγροτικο δεν χρειαζεται να κανω Γεν. Χειρουργικη 1 χρονο γιατι αναγνωριζεται ενα 9μηνο, σωστα ?

Ε μεσα σε 3 μηνες τι δεξιοτητες προλαβαινω να αναπτυξω ?

Τροποποιήθηκε από djarte
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
Συνάδελφε , θεωρώ ότι πλέον στο θεαγένειο είναι μονο Ca κλπ, αντί γέννες . Δεν θα το συνιστούσα.
Συνάδελφοι πρόκειται να δηλώσω γυναικολογία μερική και πλήρης . Που θα μου συνιστούσατε να δηλώσω ,??? κάποιος φίλος έμπειρος να μοιραστεί τις γνώσεις του ? Ήδη κάνω χειρουργική στο ιπποκράτειο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...
  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΚΗ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Κ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΘΕΣ/ΚΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Κ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

Τροποποιήθηκε από ALEXALEX
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Προσφάτως διεπίστωσα ότι στο Γενικό κρατικό Νίκαιας υπάρχουν κενές θέσεις για ειδικότητα Μαιευτικής Γυναικολογίας.Γνωρίζει κάποιος τι παίζει από εκπαίδευση και φόρτο εργασίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Είμαι στο δεύτερο έτος ειδικότητας Μ/Γ σε νοσοκομείο της περιφέρειας και σκέφτομαι να δηλώσω για το πλήρες κομμάτι στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας...

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να με πληροφορήσει σχετικά με τις συνθήκες και με το αν αξίζει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

☺️

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Τι έχετε ακούσει για το νοσοκομείο της Δράμας όσον αφορά την ειδικότητα της γυναικολογιας; 

Τροποποιήθηκε από Kostas1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

....Δεν βλέπω να πολυ κυκλοφορεί το θεματάκι ειδικότητα γυναικολογιας στο Ρίο και ήθελα να ρωτήσω γνώμες. Αν έχει κανείς εμπειρία επί του θέματος ..Καλά θα ήταν. Thanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς καθόλου εμπειρία από το νοσοκομείο Χατζηκώστα των Ιωαννίνων όσον αφορά την ειδικότητα της γυναικολογίας??

Τροποποιήθηκε από Alex T.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα στο φόρουμ! Είμαι τελειόφοιτος ιατρικής και ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της μαιευτικής γυναικολογίας. Υπάρχει καποιος ειδικευόμενος που να έχει κάποια πληροφορία σχετικά με την ειδικότητα στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Πάτρας; Αξίζει σαν επιλογή ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Με ενδιαφέρει η Γυναικολογία. Αλλα έχω μπερδευτεί λιγάκι με τη δήλωση για την ειδικότητα.

Αρχικά, απο όσο ξέρω είναι πλεον υποχρεωτικό να γίνει στην αρχή της ειδικότητας 1 ετος γενικής χειρουργικής? και στη συνέχεια η υπολοιπη ειδικότητα.

Αυτό σημαίνει οτι εγώ που τώρα ξεκινάω, δήλώνω ώς ειδικότητα την Χειρουργική? (και μετέπειτα ) την Γυναικολογία ? ή απευθείας γυναικολογία?

Και αν δηλώσω δηλαδή γυναικολογία απο την αρχή, αυτό σημαίνει οτι στο νοσοκομείο που δήλωσα ξεκινάω απο το τμήμα της χειρουργικής και μέτα συνεχίζω στην γυναικολογία? ή πως? (και αν το τμήμα της χειρουργική ειναι πλήρης απο ειδικευόμενους, πρεπει να περιμένω? ή η θέση μου δεν σχετίζεται με τους ειδικευόμενους της χειρουργικής? )

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΞΟΗ465ΦΥΟ-ΚΘΔ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 5/12/2022 at 10:02 ΠΜ, iceman said:

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΞΟΗ465ΦΥΟ-ΚΘΔ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑΣ

Το logbook που αναφέρει υπάρχει κάπου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 λεπτά πριν, iceman said:

 

Στο ακολουθο link του Υπουργειου εχει διαφορα logbook, αλλα δεν βλεπω μεσα της Γυναικολογιας

 

https://www.moh.gov.gr/articles/kentriko-symboylio-ygeias-ndash-kesy/omades-ergasias- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -kothtwn-eks ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -keysewn/6364-bibliario- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -keyomenoy-logbook-ana- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -kothta-eks ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -keysh

Λείπουν και άλλων χειρουργικών ειδικοτήτων. Οπότε ίσως χρησιμοποιείται σαν πρότυπο αυτό της χειρουργικής 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.