Jump to content

Ειδικότητα στην Αυστραλία


Recommended Posts

Να πω και την προσωπική μου εμπειρία, μια και το Γενάρη θα διασχίσω ωκεανό αλλά με προορισμό διαμετρικά αντίθετο από τις ΗΠΑ.

Στην Αυστραλία ο πρώτος μισθός είναι 68.000 australian dollars, εβδομάδα εργασίας με 40 ώρες +10 ώρες overtime που πληρώνονται διπλάσια του βασικού μισθού. Ήλιος, θάλασσα, easy going mates. No usmle ή άλλες εξετάσεις αν βρείτε σε κέντρο που έχει ανάγκη, εκπαίδευση τουλάχιστον εφάμιλλη της Αγγλικής, αναγνώριση προϋπηρεσίας από οποιαδήποτε αγγλόφωνη χώρα, αναγνώριση στην Ελλάδα εκτός του τελικού τίτλου.

Προορισμός άγνωστος στους Έλληνες που πεθαίνουν στα usmle, τα mrcp και τις εξάμηνες θέσεις non-trust, αλλά για κάποιον λίγο πιο τολμηρό... μια χαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω και την προσωπική μου εμπειρία, μια και το Γενάρη θα διασχίσω ωκεανό αλλά με προορισμό διαμετρικά αντίθετο από τις ΗΠΑ.

Στην Αυστραλία ο πρώτος μισθός είναι 68.000 australian dollars, εβδομάδα εργασίας με 40 ώρες +10 ώρες overtime που πληρώνονται διπλάσια του βασικού μισθού. Ήλιος, θάλασσα, easy going mates. No usmle ή άλλες εξετάσεις αν βρείτε σε κέντρο που έχει ανάγκη, εκπαίδευση τουλάχιστον εφάμιλλη της Αγγλικής, αναγνώριση προϋπηρεσίας από οποιαδήποτε αγγλόφωνη χώρα, αναγνώριση στην Ελλάδα εκτός του τελικού τίτλου.

Προορισμός άγνωστος στους Έλληνες που πεθαίνουν στα usmle, τα mrcp και τις εξάμηνες θέσεις non-trust, αλλά για κάποιον λίγο πιο τολμηρό... μια χαρά.

Αγνωστος στους Ελληνες, όχι όμως και στους Βρετανούς, έχω ακούσει διάφορους απογοητευμένους να φεύγουν από Αγγλία για να ψαξουν ειδικότητα στην Αυστραλία ή ακόμη και στη Νεα Ζηλανδία. Επίσης φαντάζομαι ότι και λόγω γεωγραφικής εγγυτητας θα είναι δημοφιλής προορισμός για τους Ινδους, αν και δε γνωρίζω κάτι τέτοιο απλώς το υποθέτω.

Σαν ποιοτητα ζωής, δεν αμφιβάλλω καθόλου είναι κλάσης ανώτερα απο Αγγλίες, Αμερικές, Γερμανίες ακόμη και απο Ελλάδα. Εχει ηλιο και θάλασσα όπως και εδώ, αλλα και υποδομές οπως στη βιομηχανική Δύση.

Πάντως, οι εξετάσεις μπορεί να είναι ένα βάρος, παράλληλα όμως σου δίνουν τη δυνατότητα να δείξεις την αξία σου τόσο απέναντι σε ξένους αλλα και εγχώριους γιατρούς. Εσύ αλήθεια πως σκοπεύεις να οργανώσεις την μεταναστευσή σου; Θα πηγαίνεις απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο και θα ρωτάς μήπως έχουν καμιά άδεια θεση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, αυτό το έκανα ήδη μέσω e-mails. Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει παρόμοιο δρόμο, ας στείλει CV και cover letter σε όλα τα teaching hospitals ξεκινώντας από τα πανεπιστημιακά και το πιο πιθανό είναι ότι με 2 συστατικές από διεθνώς αναγνωρισμένους referees δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Όπως παντού, δημοσιεύσεις, κλινική εμπειρία και καλό πτυχίο μετράνε. Όπως παντού; Χμμμ...

Όπως παντού εκτός από την Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No usmle ή άλλες εξετάσεις αν βρείτε σε κέντρο που έχει ανάγκη,

Eπειδη ειχα κανει καποτε ενα search για Αυστραλια,μια και συγκεντρωνει ολα τα πλεονεκτηματα που λες...

Εισαι σιγουρος οτι δε χρειαζονται εξετασεις αναγνωρισης του πτυχιου σου oπως τα USMLE?

Ειχα βρει τοτε και το νομο που ελεγε οτι διενεργουνται εξετασεις γραπτες και προφορικες κτλ...

Πώς ειναι δυνατο καποια κεντρα να δεχονται τετοια πτυχια χωρις αναγνωριση?Μηπως δε την απαιτουν π.χ. απο οσους εχουν αγγλικη αδεια ασκησης?Αυτες τις συστατικες που γραφεις ποσο ευκολο ειναι να τις εξασφαλισει κανεις?

Παντως,αν θες,κανε ενα κοπο να ανοιξεις ενα τοπικ για την ειδικοτητα στην Αυστραλια και να παραθεσεις την εμπειρια σου...Ειχα σκεφτει να ανοιξω εγω ρωτωντας,αλλα αμφεβαλα αν εχει παει κανεις εκει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως,αν θες,κανε ενα κοπο να ανοιξεις ενα τοπικ για την ειδικοτητα στην Αυστραλια και να παραθεσεις την εμπειρια σου...Ειχα σκεφτει να ανοιξω εγω ρωτωντας,αλλα αμφεβαλα αν εχει παει κανεις εκει...

Will do με το που θα βρω χρόνο. Δεν άνοιξα γιατί κι εγώ υπέθεσα ότι δεν θα ενδιαφέρει μια τέτοια χώρα. Συνοπτικά προς το παρόν απαντώ ότι οι συνθήκες έχουν αλλάξει τον τελευταίο χρόνο γιατί έχουν πέσει έξω σε γιατρούς και ότι κάποια κέντρα ζητούν εξετάσεις, κάποια όχι και κάποια παίρνουν overseas όταν δεν καλυφθούν οι θέσεις από Αυστραλούς. Όσο για τις συστατικές, υποθέτω ότι πάντα αυτές εξαρτώνται είτε από τη δουλειά, είτε από τις γνωριμίες που έχει κανείς αλλά από Άγγλους consultants ας πούμε χρειάζεται συνήθως το πρώτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ μου είπαν μέσα από νοσοκομείο ότι προτεραιότητα έχουν οι δικοί τους και στη συνέχεια όλοι οι άλλοι.

Επίσης μου είχαν πει οτι υπάρχουν εξετάσεις.

Το μόνο που δεν έιχα ψάξει είναι η εγκυρότητα του τίτλου.

Ξέρεις δηλαδή αν η ειδικότητα αναγνωρίζεται στην Ελλάδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Στο 99% των χωρών του κόσμου προτεραιότητα έχουν οι δικοί τους. Στην Ελλάδα όχι.

2) Εξετάσεις υπάρχουν, αλλά όπως ανέφερα: Εξαρτάται από το Νοσοκομείο, την Πολιτεία κτλ. Επίσης, σε αντίθεση με άλλες χώρες, αναγνωρίζουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχεις κάνει στην Ελλάδα και δεν ξεκινάς από την αρχή.

3) Στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζεται αυτόματα κανένας τίτλος ειδικότητας εκτός Ε.Ε. και Ελβετίας. Είτε έχεις γίνει Παθολόγος στο Johns Hopkins, είτε στην Οξφόρδη, είτε στην Αυστραλία, είτε στο τελευταίο χωριό της Ρουμανίας, για την ΕΛΛΑΔΑΡΑ είναι το ίδιο και το αυτό. Μέχρι να μπει βέβαια η Ρουμανία στην Ε.Ε. οπότε και η ειδικότητα στη Ρουμανία θα αναγνωρίζεται αλλά στο Hopkins θα συνεχίσει να θεωρείται παρακατιανή. Εξετάσεις δίνεις λοιπόν εδώ με τους υπόλοιπους Παθολόγους, αφού γυρίσεις και αναγνωρίσεις τα χρόνια που έκανες έξω, τα οποία και αναγνωρίζονται από οπουδήποτε στον κόσμο. Σας φαίνεται γελοίο όλο αυτό; Είναι.

4) Θα γράψω περισσότερα σε ξεχωριστό thread αν ενδιαφέρει το θέμα της Αυστραλίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα εξετάσεις για να πάμε έξω και να ξεπατωθούμε και εξετάσεις εδώ μόλις γυρίσουμε για να αποδείξουμε τι....?

Ότι ναι καλέ παίξτε μας κι εμάς σας παρακαλούμε!

Πάντως ας ξεκινήσουμε ένα τόπικ με αυτό...γιατί η Αυστραλία για τους γιατρούς θα ναι η Αγγλία των '90's

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας επίκουρος της χειρουργικής μας μίλησε για την Αυστραλία και γενικά για το έξω.

1) Γενικά: αυτό που έλεγε και ξανάλεγε είναι "μην ακούτε κανέναν", εννοώντας ότι η παραπληροφόρηση πέφτει σύννεφο, το "έξω" δεν είναι τόσο δύσκολο όσο πιστεύουν πολλοί και μόνο όταν το ψάξουμε μόνοι μας θα το διαπιστώσουμε

2) Για την Αυστραλία είπε ότι η χώρα είναι απίστευτα ρατσιστική, υφαίνοντας σιγά σιγά ένα πλέγμα νόμων που λίγο διαφέρουν από απαρτχάιντ, με σκοπό την προστασία των -λευκών-πολιτών της σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς. Έμεινε εκεί για να κάνει κάτι μαθήματα για 2-3 εβδομάδες και απ'ότι μας είπε ανάγκη υπάρχει στις μη κατοικημένες περιοχές. Η Αυστραλία είναι απέραντη, με συνθήκες ένα νοσοκομείο ανά 2000 χιλιόμετρα στις ερήμους της. Εκεί ανάγκη υπάρχει, το ίδιο και λεφτά. Το κακό είναι ότι έχουν ένα σύστημα Royal Flying Doctors ή κάπως έτσι, που είναι ΕΚΑΒ με αεροπλάνο (το ελικόπτερο θα χρειαζόταν συνεχείς ανεφοδιασμούς για τέτοιες αποστάσεις). Δυστυχώς δεν ήξερε για συστήματα εξετάσεων και σχετικά, αλλά κάτι είναι και αυτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάθετε και ενημερώστε μας....

Μου είχαν στείλει ένα σχετικό site.

Όταν το βρώ ελπίζω να έχει ήδη αρχίσει το τόπικ και να το αναφέρω.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ ....όσον αφορά αυστραλία επειδή το χω ψάξει εκτενώς στο ιντερνετ θα πω τα εξής: (παρακαλώ όποιος νομίζει ότι κάπου κάνω λάθος να με διορθώσει)

1. Η Αυστραλία για γιατρούς με πτυχίο ΕΕ και ανειδίκευτους (πλήν Αγγλίας νομίζω) απαιτεί εξετάσεις για αναγνώριση πτυχίου. Αυτές οι εξετάσεις πραγματοποιούνται από το AMC (australian medical council) και είναι ουσιαστικά εξετάσεις USMLE step 2 αλλά κάπως πιο εύκολες νομίζω (τουλάχιστον το γραπτό μέρος). Το πρόβλημα είναι πώς δεν είναι δωρεάν (είναι 1000 ευρώ ή παραπάνω το μέρος) και επιπλέον πρέπει να περιμένεις αναγκαστικά 9 μήνες τουλάχιστον μεταξύ των 2 τμημάτων....

2. Εφόσον περάσει κάποιος τις εξετάσεις με το καλό, πρέπει να ανταγωνιστεί στα ίσα τους Αυστραλούς για τις θέσεις ειδικότητας, πολλές φορές δε πρέπει να κάνει 1 - 2 έτη internship προτού να μπορέσει να κάνει μια αίτηση που θα ληφθεί υπόψη σοβαρά. Προφανώς στην ανεύρεση ειδικότητας ισχύον οι νόμοι προσφοράς και ζήτησης με τους Αυστραλούς ιατρούς φυσικά να ευνοούνται . Εδώ θα ήθελα να τονίσω κάτι πολύ σημαντικό: εγώ προσωπικά έχω υπηκοότητα Αυστραλίας και έχω βγάλει σχολή στο εξωτερικό --> Αθήνα - Ελλάδα. Ε, για τους Αυστραλούς δεν έχω κανένα δικαίωμα παραπάνω από έναν Έλληνα χωρίς υπηκοότητα που σπούδασε Ελλάδα, εκτός από το ότι φυσικά δεν χρειάζεται να βγάλω VISA παραμονής στην χώρα. Αυτό να το ακούν όσοι μας λένε παράλογους και υπερβολικούς που απαιτούμε στην Ελλάδα να μην μας φέρονται όλους ίσα κι όμοια.

3. Ένας ανειδίκευτος ιατρός με αναγνωρισμένο μέσω AMC πτυχίο μπορεί να βρει δουλεία στις λεγόμενες areas of need σαν γενικός ιατρός, με ικανοποιητικότατο μισθό και συνθήκες εργασίας αλλά στην ερημιά μάλλον.

4. Για αυτό που λέει ο sovereign εγώ δεν το γνωρίζω, πάντως αμφιβάλλω ότι οι αυτραλοί θα βάλουν νερό στο κρασί τους όσον αφορά την ειδικότητα. Αυτό που λέει ισχύει νομίζω για τις λεγόμενες areas of need όπου αν υπάρχει ανάγκη μπορούν να πάρουν ιατρό που δεν έχει περάσει το AMC και να δουλέψει εκεί για κανα χρόνο μέχρι να δώσει εξετάσεις. Αλλά με την πληθώρα ιατρών που φαίνεται να συρρέουν και στην Αυστραλία, ειδικότερα από Ινδία-Πακιστάν, δεν γνωρίζω ποια είναι η τωρινή κατάσταση όσον αφορά τη διαθεσιμότητα θέσεων.

5. Η Αυστραλία επιτρέπει σε ειδικευμένους ιατρούς να πάνε να δουλέψουν χωρίς να χρειαστεί να δώσουν το AMC αλλά θα δώσουν εξετάσεις ειδικότητας, όπως δίνουν και οι Αυστραλοί.... Αλλά αυτό μπορεί να συμβεί όσο δουλεύουν. Φυσικά δια νόμου οι λεγόμενοι αριθμοί medicare, με το medicare το ασφαλιστικό σύστημα των περισσότερων αυστραλών, δεν θα δοθεί σε ξένους σπεσιαλίστες για 10 χρόνια για να δουλέψουν στις πόλεις. Αυτό σημαίνει ότι το κράτος σε αναγκάζει να δουλέψεις για 5 χρόνια στην επαρχία, σε περιοχές όπου υπάρχει ανάγκη ιατρών της ειδικότητας σου , προτού σε αφήσει να δουλέψεις ελεύθερα στις πόλεις. Αυτό νομίζω ισχύει και για τους γενικους ιατρούς. Αλλά προφανώς για τους Έλληνες αυτό δεν έχει σημασία καθώς αν είμασταν ειδικευμένοι γιατί να τρέχουμε Αυστραλία; Αλλά με την ανεργία που χτυπά και ειδικευμένους μην το γελάτε! :splaaaats:

6. Με λίγα λόγια η Αυστραλία ζητά γιατρούς (ανειδίκευτους ή ειδικευμένους) να καλύψει τις κενές θέσεις της επαρχίας: και πιστέψτε με πώς υπάρχουν περιοχές της Αυστραλίας που απέχουν 6 ώρες με το αμάξι από οτιδήποτε. Για τις πόλεις τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, όπως προανέφερα. Εγώ πάντως πιστεύω πώς για να κάνεις ειδικότητα στην Αυστραλία έχοντας ότι έχουμε εμείς στα χέρια [ένα πτυχίο από μια σχολή που κακά τα ψέμματα δεν εκτιμάται ιδιαίτερα στο εξωτερικό και πολλά όνειρα για να ασκήσουμε την ιατρική που διαβάζουμε στα textbooks του Harrison και του Leibel (αυτό είναι για την ειδικότητα που θέλω εγώ)]χρειάζεται μια προεργασία minimum 2-3 ετών και αν κάποιος δεν έχει συγγενείς που θα του παρέχουν στέγη εκεί δεν ξέρω αν είναι προσιτή επιλογή. Ελπίζω (περισσότερο από οποιοδήποτε) να κάνω λάθος και περιμένω τον sovereign να συνεισφέρει τον οβολό του στην κουβέντα μας !

Φυσικά πολλές απορίες μπορούν ενδεχομένως να λυθούν με μια επίσκεψη στην πρεσβεία της Αυστραλίας, η οποία βρίσκεται στο κτίριο στη διαστάυρωση Κηφισίας και Αλεξάνδρας... Ξέρετε ποιο, αυτό με το TGI Friday's και το Starbucks! Εγώ επείδή θέλω να ανανεώσω κ το διαβατήριο μου μπορεί να κάνω μια επίσκεψη και να δω τι μπορώ να μάθω!

Τροποποιήθηκε από tsutsugamushi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άνοιξα καινούριο θέμα μια και βλέπω πως περισσότεροι από όσους περίμενα έχουν ασχοληθεί με το θέμα της ηλιόλουστης και καταπληκτικής σε φυσική ομορφιά και δομές χώρας.

Ακούσαμε συναδέλφους να μας παραθέτουν τις πληροφορίες που έχουν βρει με internet searching. Εγώ θα πάρω έναν άλλο δρόμο. Θα ξεκινήσω με βάση τις προσωπικές εμπειρίες μου (χωρίς βέβαια να έχω πάει ακόμα επιτόπου), και οι οποίες προέρχονται από την αλληλογραφία μου με τον superintendent του πανεπιστημιακού νοσοκομείου που θα συνεχίσω την ειδίκευσή μου, όπως όλα δείχνουν, από το Γενάρη:

1) MCQ exams are no longer required due to the recent shortage of junior doctors in Australia. Χρησιμοποιώ την ακριβή φράση του Αυστραλού για να μην την ερμηνεύσω εγώ.

2) Το παραπάνω φαίνεται πως εφαρμόζεται κατά βούληση, αφού από το Prince Alfred's, ένα από τα Νοσοκομεία του Sydney που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα καλύτερα του κόσμου, μου απάντησαν ότι αυτοί τα λαμβάνουν ακόμα υπ' όψιν. Στο συγκεκριμένο μάλιστα νοσοκομείο μου είπα ότι η διαδικασία είναι ως εξής: Αύγουστο γίνονται αιτήσεις και matching για τους Αυστραλούς και μόνο. Σεπτέμβριο μένουν οι unmatched positions και σε αυτές μπορούμε να κάνουμε αίτηση όλοι οι overseas. Αφού κάνουμε αίτηση, οφείλουμε να δώσουμε το MCQ part του AMC exam, το οποίο είναι σε στυλ USMLE pt2 αλλά μικρότερου βαθμού δυσκολίας.

3) Η διαδικασία που ακολούθησα εγώ είναι ότι έστειλα CV και cover letter σε όλα τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία της χώρας. Δεν ασχολήθηκα με areas of need, ούτε με επαρχίες τρελές, ούτε με μικρές πόλεις στη μέση του πουθενά. Δέχθηκα μετά λίγες ημέρες e-mail από τον εν λόγω superintendent πανεπιστημιακού νοσοκομείου στην πόλη Newcastle (παραθαλάσσια, κοντά στο Sydney) που με προσκαλούσε σε μια πρώτη τηλεφωνική συνέντευξη. Στο τηλέφωνο μου είπε ότι έκρινε πολύ θετικά ορισμένα πράγματα από το CV μου (UK experience, συμμετοχή σε research, publications) και ότι επικοινώνησε με τους referees μου, τους οποίους και τελικώς αποδείχθηκε ότι γνώριζε από τη δουλειά τους στο εξωτερικό. Με λίγα λόγια μέτρησαν δουλειά μου και referees που είχαν σχέση με αγγλόφωνες χώρες (UK, Canada). Στην προφορική συνέντευξη με ρώτησε διάφορα πράγματα, μη ιατρικά, αλλά κυρίως ως προς τις προθέσεις μου και μου ζήτησε να του αναλύσω συγκεκριμένα πράγματα από το βιογραφικό. Στο τέλος με προσκάλεσε, αν επιθυμώ, να στείλω επίσημη αίτηση αφού πρώτα το σκεφτώ καλά και να τους απαντήσω οριστικά. Πράγμα το οποίο και έκανα και τώρα αναμένω από τη μεριά τους ημερομηνία για δεύτερη και τελευταία τηλεφωνική συνέντευξη, με τη συμμετοχή 3 consultants και η οποία θα έχει και ιατρικό χαρακτήρα. If all goes well, υπογράφω συμβόλαιο εντός του Ιουλίου, πριν καν την επίσημη διαδικασία των αιτήσεων. Να σημειώσω, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πως βύσμα δεν υπήρξε ούτε κατά διάνοια. Απλά καλές συστατικές και καλή UK research experience.

4) Από το συγκεκριμένο νοσοκομείο ζητούν να έχεις περάσει και εξετάσεις αγγλικής γλώσσας IELTS, πράγμα πολύ εύκολο για κάποιον με Proficiency.

Με βάση τα παραπάνω, αλλά και όσα είπαν συνάδελφοι σε άλλα posts, εγώ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει καμία κεντρική διαδικασία προκυρήξεων, ούτε και γενικώς συμφωνημένοι κανόνες. Κάθε νοσοκομείο ενεργεί όπως θέλει και πλέον οι εξετάσεις ΔΕΝ θεωρούνται επισήμως προαπαιτούμενο, αλλά τις απαιτεί όποιος δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες για ιατρούς.

Συνεπώς, δική μου σύσταση σε όποιον ενδιαφέρεται είναι να σκεφτεί αν έχει το CV που θα μπορεί να σταθεί στο εξωτερικό (χωρίς παπάδες βέβαια) και 2-3 καλούς, διεθνώς αναγνωρισμένους επιστήμονες για referees που να τον γνωρίζουν καλά γιατί θα δεχθούν τηλεφώνημα σχετικά με την αξία του. Με βάση αυτά, να ξεκινήσει να στέλνει e-mails σε όλα τα μεγάλα νοσοκομεία των μεγάλων πόλεων και όχι σε παρακμιακά, επαρχιακά, area of needs κλπ και τελικά πιστεύω πως αν όντως έχουν τις ανάγκες που λένε, δεν θα αποδειχθεί ιδιαίτερα επίπονη διαδικασία η ανεύρεση θέσης.

ΥΓ: Ανέφερα λεπτομέρειες για το πώς κινήθηκα εγώ όχι επειδή πιστεύω ότι είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος, αλλά γιατί αφενός μόνο αυτόν ξέρω και ούτως ή άλλως είχε αποτέλεσμα.

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για καμιά Μελβούρνη δηλαδή το πράγμα είναι πολύ δύσκολο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία απορία:έστω και εκτός θέματος..

Τελειώνω σε λίγο καιρό και αναρωτιέμαι τι να κάνω.. :unsure:

Και αναρωτιέμαι πως καταφέρατε τις καλές συστατικές+τις ανακοινώσεις??

Στην σχολή χρειαζόταν ΤΡΕΛΟ γλύψιμο +τύχη για κάτι ανάλογο :wacko:

αλλά από ότι ακούω είστε ΟΚ!Με ποιά άκρη και που(προφανώς εξωτερικού)?

Πείτε καμιά ιδέα τουλάχιστον..

Sorry για το εκτός θέματος.. emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την προηγούμενη σχολή που ήμουν και προσπαθώντας να πάρω συστατική για μεταπτυχιακό διαπίστωσα ότι με μια αναλυτική στο χέρι και ένα καλό βαθμό, ο ίδιος ο καθηγητής ίσως να ντρέπεται να παραδεχτεί οτι δε σε θυμάται(ίσως γιατί θα πρέπει να παραδεχτεί ότι δεν πάτησε ποτέ το πόδι του σε αμφιθέατρο) και είναι ιδιαίτερα πρόθυμος να σε εξυπηρετήσει....

Από την άλλη...υπάρχουν και καποιοι (μην το πεις παραέξω και μας παρεξηγήσουν ) που εκτός από γιατροί είναι και άνθρωποι και πιστεύουν ότι έτσι θα σε βοηθήσουν (ίσως να έιναι πάλι ένας τρόπος για να μας αποζημιώσουν για τα τόσα χαμένα χρόνια στα έδρανα)

Εν κατακλείδι...κανείς δεν έχασε δοκιμάζοντας, η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία απορία:έστω και εκτός θέματος..

Τελειώνω σε λίγο καιρό και αναρωτιέμαι τι να κάνω.. :unsure:

Και αναρωτιέμαι πως καταφέρατε τις καλές συστατικές+τις ανακοινώσεις??

Στην σχολή χρειαζόταν ΤΡΕΛΟ γλύψιμο +τύχη για κάτι ανάλογο :wacko:

αλλά από ότι ακούω είστε ΟΚ!Με ποιά άκρη και που(προφανώς εξωτερικού)?

Πείτε καμιά ιδέα τουλάχιστον..

Sorry για το εκτός θέματος.. emofftopic

Δεν έγλυψα κανέναν στη Σχολή για συστατικές. Οι συστατικές μου αφορούν εργασιακή ή ερευνητική προϋπηρεσία μετά τη Σχολή, μεγάλο μέρος της οποίας δεν είναι στην Ελλάδα. Μια ιδέα για συστατική από Αγγλία λοιπόν είναι να πας να δουλέψεις λίγο στην Αγγλία, είτε έμμισθος, είτε άμισθος, είτε ειδικευόμενος, είτε σε κάποιο ερευνητικό project.

Όταν κάνεις αίτηση σε χώρα όπως η Αγγλία, η Σουηδία, η Αυστραλία ή η Ελβετία οι συστατικές από Καθηγητές σου από τη Σχολή δεν μετράνε ιδιαίτερα καθώς συνήθως ζητούν κάποια προϋπηρεσία και επομένως παίρνεις συστατικές από τους τελευταίους εργοδότες σου. Οι εργοδότες σου θα πρέπει να μιλήσουν για σένα, καθώς αυτό καθεαυτό το χαρτί της συστατικής επίσης δεν μετράει, αφού ο μέλλων εργοδότης σου θα θελήσει να επικοινωνήσει απευθείας με τον πρηγούμενο.

Το να μετράει η συστατική σαν χαρτί και ο referee σου να μην σε ξέρει καν είναι μάλλον ελληνικό φαινόμενο, όπως και το γλύψιμο ή η τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης αν εργαστείς σε κάποια κλινική έστω και εθελοντικά για κάποιο χρονικό διάστημα θα σου δώσουν συστατική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ωραία και καλά όλα αυτά...

Αλλά δεν είναι λίγο υπερβολικό να φτάσει κάποιος μέχρι και στην Αυστραλία για να κάνει ειδικότητα??? :blink:

Δε ξέρω...τι να πώ... emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα είναι σχετικά.. Τι 15 ώρες να πάς Αμέρικα, τι 25 να πας Αυστραλία. Μια φορά το χρόνο έρχεσαι κι από τα δύο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι έτσι έχεις δίκιο...

Αλλά και για την Αμερική πάλι τα ίδια θα έλεγα...

Εντάξει απόψεις είναι αυτές...εγώ γενικώς δεν είμαι τόσο του έξω...γι αυτό και τα λέω έτσι...οπότε μη δίνεται σημασία σε αυτά που λέω... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλα είναι σχετικά Μαρίζα. Κ τα 5 χρόνια που κάθεσαι στην αναμονή πάλι υπερβολή είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα...

Απλά το θέμα που τίθεται νομίζω πως είναι τι σκοπεύει ο καθένας να θυσιάσει για αυτή την ιατρική...

Η κάτι τέτοιο τελος πάντων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άνοιξα καινούριο θέμα μια και βλέπω πως περισσότεροι από όσους περίμενα έχουν ασχοληθεί με το θέμα της ηλιόλουστης και καταπληκτικής σε φυσική ομορφιά και δομές χώρας.

Ακούσαμε συναδέλφους να μας παραθέτουν τις πληροφορίες που έχουν βρει με internet searching. Εγώ θα πάρω έναν άλλο δρόμο. Θα ξεκινήσω με βάση τις προσωπικές εμπειρίες μου (χωρίς βέβαια να έχω πάει ακόμα επιτόπου), και οι οποίες προέρχονται από την αλληλογραφία μου με τον superintendent του πανεπιστημιακού νοσοκομείου που θα συνεχίσω την ειδίκευσή μου, όπως όλα δείχνουν, από το Γενάρη:

1) MCQ exams are no longer required due to the recent shortage of junior doctors in Australia. Χρησιμοποιώ την ακριβή φράση του Αυστραλού για να μην την ερμηνεύσω εγώ.

2) Το παραπάνω φαίνεται πως εφαρμόζεται κατά βούληση, αφού από το Prince Alfred's, ένα από τα Νοσοκομεία του Sydney που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα καλύτερα του κόσμου, μου απάντησαν ότι αυτοί τα λαμβάνουν ακόμα υπ' όψιν. Στο συγκεκριμένο μάλιστα νοσοκομείο μου είπα ότι η διαδικασία είναι ως εξής: Αύγουστο γίνονται αιτήσεις και matching για τους Αυστραλούς και μόνο. Σεπτέμβριο μένουν οι unmatched positions και σε αυτές μπορούμε να κάνουμε αίτηση όλοι οι overseas. Αφού κάνουμε αίτηση, οφείλουμε να δώσουμε το MCQ part του AMC exam, το οποίο είναι σε στυλ USMLE pt2 αλλά μικρότερου βαθμού δυσκολίας.

Είχα την εντύπωση ότι το σύστημα στη Αυστραλία είναι πανομοιότυπο με UK. Και συγκεκριμένα ότι πρίν την έναρξη εκπαίδευσης στο κύριο μέρος της ειδικότητας πρέπει να έχει προηγηθεί εκπαίδευση στο γενικό μέρος που είναι κατ' ελάχιστο 2 χρόνια( ως senior house officer). Έτσι όπως παρουσιάζεις τα γεγονότα φαίνεται να ισχύει το αντίθετο εκεί δλδ ότι αρχίζεις κατ' ευθείαν με το ειδικό μέρος.

Παρακαλώ αν είναι δυνατό να διευκρινιστεί το παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το σύστημα στην Αυστράλια για τις υποειδικότητες έχει ως εξής: 3 χρόνια basic training (physians training αν σε ενδιαφέρει παθολογική ειδικότητα) και μετά 3 χρόνια εξειδίκευση σε registrar level.

Ομοιότητες με Αμερική: Πιο περιεκτική και to the point εκπαίδευση, σε 6 χρόνια θεωρητικά τελειώνεις Καρδιολόγος, ας πούμε. Μετά, αν σε ενδιαφέρει, κάνεις ακαδημαϊκή ή κλινική καριέρα.

Διαφορές από Αμερική: Ωράρια (τα μισά), τρόπος ζωής (by the sea, εργαζόμενοι που δεν ντρέπονται να πουν ότι μετά τη δουλειά πάνε για μπάνιο)

Ομοιότητες με Αγγλία: Συντομότερη ανέλιξη (στην Αγγλία θέλεις τουλάχιστον 9 χρόνια για να τελειώσεις την εκπαίδευση). Στην ουσία της η εκπαίδευση, για όσους έχουν κάποια ιδέα από Αγγλία, είναι στα πρότυπα των NHS νοσοκομείων.

Εξ όσων γνωρίζω, οι overseas docs δεν αντιμετωπίζουν τον άτυπο ρατσισμό που σε κάποιο σημείο γίνεται στην Αγγλία (δεν ξέρω για Αμερική).

Αποτελεί πολύ καλή και εξασφαλισμένη επιλογή για κάποιον που θέλει να περάσει κάποια χρόνια στα εξωτικά τοπία της Αυστραλίας και ταυτόχρονα να κάνει τη μεγάλη New York style ζωή του Sydney.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.