Jump to content

Ειδικότητα στην Αυστραλία


Recommended Posts

Το σύστημα στην Αυστράλια για τις υποειδικότητες έχει ως εξής: 3 χρόνια basic training (physians training αν σε ενδιαφέρει παθολογική ειδικότητα) και μετά 3 χρόνια εξειδίκευση σε registrar level.

Ομοιότητες με Αμερική: Πιο περιεκτική και to the point εκπαίδευση, σε 6 χρόνια θεωρητικά τελειώνεις Καρδιολόγος, ας πούμε. Μετά, αν σε ενδιαφέρει, κάνεις ακαδημαϊκή ή κλινική καριέρα.

Διαφορές από Αμερική: Ωράρια (τα μισά), τρόπος ζωής (by the sea, εργαζόμενοι που δεν ντρέπονται να πουν ότι μετά τη δουλειά πάνε για μπάνιο)

Ομοιότητες με Αγγλία: Συντομότερη ανέλιξη (στην Αγγλία θέλεις τουλάχιστον 9 χρόνια για να τελειώσεις την εκπαίδευση). Στην ουσία της η εκπαίδευση, για όσους έχουν κάποια ιδέα από Αγγλία, είναι στα πρότυπα των NHS νοσοκομείων.

Εξ όσων γνωρίζω, οι overseas docs δεν αντιμετωπίζουν τον άτυπο ρατσισμό που σε κάποιο σημείο γίνεται στην Αγγλία (δεν ξέρω για Αμερική).

Αποτελεί πολύ καλή και εξασφαλισμένη επιλογή για κάποιον που θέλει να περάσει κάποια χρόνια στα εξωτικά τοπία της Αυστραλίας και ταυτόχρονα να κάνει τη μεγάλη New York style ζωή του Sydney.

έχω γνωρίσει αυστραλούς γιατρούς στην αγγλία και βασικά η εκπαίδευση τους μοιάζει πολύ με αυτή τον βρετανών. Απλώς, προς το παρον, δεν έχουν το συνωστισμό που υπάρχει στη βρετανία και απο αυτή την άποψη είναι ευκολότερο να ξεκινήσει ειδικότητα κάποιος στην αυστραλία. Πάντως το ότι είναι συντομότερη η εκπαίδευση πλεον δε νομίζω να ισχύει με το καινούριο συστημα στη βρετανία (F1 & F2). Πάνω κάτω τα ίδια χρόνια θα είναι πλεον. Η αυστραλία είναι πανέμορφη χώρα και οι άνθρωποι πολύ φιλικοι και ανοιχτόκαρδοι (το ακριβώς αντίθετο από τους αγγγλους δηλαδή) και σαφέστατα η ποιότητα ζωής πολύ ανώτερη από αυτή της αγγλίας (πχ με το νοίκι που δίνεις στη αγγλία για να μένεις σε μια γκαρσονιέρα της κακιας ωρας, στην αυστραλία ζείς σε ένα τριάρι σε γαμάτη συνοικία). Το πρόβλημα είναι η απόσταση...καπου 20 ώρες πτήση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που βρισκονται οι προκηρυξεις των θεσεων για Αυστραλια? Υπαρχει αντιστοιχος διαδικτυακος τοπος οπως το bmjcareers?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και που βρησκεις τη λιστα με τα νοσοκομεια που δινουν ειδικοτητα?

θα πεθανω η κακομοιρα με τον καημο οτι εγινα παιδοψυχιατρος κι οχι ψυχιατρος...αγροτικο, 15 μηνες ψυχιατρικη ενηλικων,δημοσιευσεις,αγγλικα τελεια...1 χρονο τωρα μονο μια ιντερβιου αγγλια...

Ισως η μοιρα μου ειναι να αναζητησω την τυχη μου στην αλλη ακρη του κοσμου! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και που βρησκεις τη λιστα με τα νοσοκομεια που δινουν ειδικοτητα?

θα πεθανω η κακομοιρα με τον καημο οτι εγινα παιδοψυχιατρος κι οχι ψυχιατρος...αγροτικο, 15 μηνες ψυχιατρικη ενηλικων,δημοσιευσεις,αγγλικα τελεια...1 χρονο τωρα μονο μια ιντερβιου αγγλια...

Ισως η μοιρα μου ειναι να αναζητησω την τυχη μου στην αλλη ακρη του κοσμου! emcolgate

Εχεις κανει προσφατα (μετα το Μαρτιο 2006) αιτηση για Αγγλια; Με τον καινουργιο νομο που δινει προτεραιοτητα στους αποφοιτους Ευρωπαικης Ενωσης θα επρεπε οι Ελληνες αποφοιτοι να εχουν καλες πιθανοτητες για ψυχιατρικη γιατι εδω στην Αγγλια οι περισσοτεροι υποψηφιοι για ψυχιατρικη ειναι απο χωρες εκτος Ευρωπαικης Ενωσης.

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχεις κανει προσφατα (μετα το Μαρτιο 2006) αιτηση για Αγγλια; Με τον καινουργιο νομο που δινει προτεραιοτητα στους αποφοιτους Ευρωπαικης Ενωσης θα επρεπε οι Ελληνες αποφοιτοι να εχουν καλες πιθανοτητες για ψυχιατρικη γιατι εδω στην Αγγλια οι περισσοτεροι υποψηφιοι για ψυχιατρικη ειναι απο χωρες εκτος Ευρωπαικης Ενωσης.

Τώρα τα μπλέξαμε λίγο γιατί στο τόπικ για αυστραλία γράφουμε για αγγλία και εγώ που έγραψα για τη δική μου εμπειρία με Αγγλία έγραψα αλλού γιατί δεν είχα δει αυτό το ποστ. Χάος.

Τεσπα, γενικά κυκλοφορεί μια φήμη ότι η ψυχιατρική είναι σχετικά εύκολη, ειδικά εκτός Λονδίνου. Άλλοι λένε άλλα και τώρα διαβάζω ότι η συνάδελφος με δημοσιεύσεις και κλινική εμπειρία προσπαθεί ένα χρόνο. Εγώ πάλι με μια αίτηση βρήκα θέση με την πρώτη, με ανάλογο βιογραφικό φαντάζομαι.

Συμπέρασμα ; Παιδιά ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Μαζέψτε ότι προσόντα μπορείτε στην μπανανία μας και κάντε αιτήσεις παντού. Οι καλοί δεν χάνονται.

Σ.Σ.: Στη δεκατία του ’50 εξάγαμε εργάτες και 30 χρόνια μετά λέγαμε ότι έλλειψε το παραγωγικό δυναμικό της χώρας και ερήμωσε η ύπαιθρος. Τώρα, διαλέγουμε με πανελλήνιες τους καλύτερους, τους μορφώνουμε και τους εξάγουμε. Τριάντα χρόνια μετά θα λέμε ότι έλλειψε το επιστημονικό δυναμικό της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκιμασα παντου, αρχιζοντας απο περισυ το καλοκαιρι, μεχρι και ουαλια. Ενα ιτερβιεου ειχα, (με την τριτη αιτηση!), μου ειπαν οτι ειμαι πρωτη επιλαχουσα, αλλα τζιφος. Απο τοτε...ΤΙΠΟΤΑ. Μερικα πραγματα θελουν και τυχη....ακομα προσπαθω. Αλλα...τωρα ας επικεδροθουμε στην αυστραλια. Που τα βρηκατε τα καταληλα νοσοκομια, να κανω και εκει μια προσπαθεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΓΟ-ΕΚΤΟΣ TOPIC ΕΡΩΤΗΣΗ....ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΤΟΣ.ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΞΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ(ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ,ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΛΕΙΦΩ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ)PLEASE ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.SOS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία με τον apodr. Είμαι κι εγώ τέταρτο έτος και το ψάχνω από τώρα για εξωτερικό. Από ότι έχω καταλάβει, σε αυτό το topic έχουν γράψει κάποια άτομα που έχουν πολύ καλή γνώση του θέματος "ειδικότητα στο εξωτερικό". Μήπως κάποιος από εσάς θα μπορούσε να μας πει τι προσόντα πρέπει να έχεις για να είσαι όσο γίνεται πιο ανταγωστικός σε ένα ξένο νοσοκομείο. Τελικά, τι μετρά περισσότερο: το πτυχίο, οι συστατικές ή μια προυπηρεσία (εθελοντικά πάντα) σε ένα ερευνητικό κέντρο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign θέλω να σε ρωτήσω κάτι, μιας και ανέφερες ότι έχεις research experience από Αγγλία κ΄ Καναδά : πώς μπορεί κάποιος απόφοιτος της Ιατρικής Αθήνας να πάει για κάποιο χρόνο σε κάποιο από τα κέντρα εκεί για έρευνα (με σκοπό να βγάλει κάποιες δημοσιεύσεις κ΄να φτιάξει βιογραφικό); Δεν εννοώ να πάει για Msc ή Ph.D, γιατί αυτά χρειάζονται αρκετό χρόνο κ΄ το Μsc χρήμα. Εγώ για παράδειγμα που έχω κάνει αγροτικό σε ΚΥ, παθολογία 9 μήνες και ψυχιατρική 6 μήνες (πάω για νευρολόγος) τι πιθανότητες θα είχα για να βρώ κάπου μια θέση για έρευνα (διάρκειας 6-12 μηνών) στις χώρες αυτές ή στην αυστραλία;(με ενδιαφέρουν κυρίως Neurosciences). Ξέρεις κάτι για ερευνητική θέση ή ειδικότητα νευρολογίας στην αυστραλία; Είναι πιο δύσκολο από Αγγλία ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΓΟ-ΕΚΤΟΣ TOPIC ΕΡΩΤΗΣΗ....ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΤΟΣ.ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΞΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ(ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ,ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΛΕΙΦΩ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ)PLEASE ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.SOS

Δεν είσαι καθόλου εκτός topic συνάδελφε. Άκου να δείς και κράτησε αυτό που θα σου πώ σε κάποια μικρή γωνίτσα του μυαλού σου. Αν όλα αυτά που ισχυρίζεσαι στο παραπάνω post ισχύουν τότε πραγματικά οι πιθανότητες είναι εναντίον σου.Εναντίον γιατί είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρείς της κατάλληλες συστ. επιστολές ,προϋπηρεσία κλινική και ερευνητική, δημοσιεύσεις κτλ.κτλ. χωρίς βοήθεια πόσο δε μάλιστα να διεκδικήσεις ενα αξιόλογο εκπαιδευτικό ποστο. Μην παρασύρεσαι εύκολα από διάφορα που λέγονται και γράφονται οφείλεις να εξετάζεις το κάθε τι με κριτική διάθεση(δεν εξαιρούνται αυτά που σου γράφω). Πολλοί παρουσιάζουν κάποια πράγματα πιό απλά από ότι είναι(για αυτούς μπορεί να είναι άλλωστε)αλλά κατά βάθος ξέρουν ότι έπαιξαν και παίζουν με τους άσσους στο μανίκι ενώ οι επιτυχίες τους φαντάζουν σαν την κορυφή του παγόβουνου . Μου θύμισες τον εαυτό μου πριν 8 χρόνια

αλλιώς θα προσπερνούσα. Σε καμιά περίπτωση δεν υπονόησα ότι πρέπει να παραδοθείς αμαχητί, το αντίθετο μάλιστα να προσπαθήσεις με τα θεμιτά μέσα που διαθέτεις(τα αθέμιτα τα αφήνω στην κρίση σου αλλά μην τα απορρίπτεις). Ύστερα από κανα 15 χρόνια κάνε τον απολογισμό σου και αν είσαι και μνήμων φέρε στο μυαλό σου αυτά τα ασήμαντα. Ειλικρινά φιλικά.

:)

Τροποποιήθηκε από meteor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, σωστά, άνοιξα thread για την Αυστραλία για να σας πω πόσο βυσματωμένος είμαι:)

Έλα βρε συνάδελφε, τα πράγματα στην Ελλάδα μπορεί να είναι λίγο χύμα και διεφθαρμένα αλλά πήγαν ΠΟΛΛΟΙ στο εξωτερικό χωρίς να είναι παιδιά καθηγητών ή συνδικαλιστές.. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι στο εξωτερικό δεν παίζουν και τόσο ρόλο οι συστατικές από Ελλάδα και για να πάρεις από πχ Άγγλο λογικά θα πρέπει να πας, να δουλέψεις, να σε εκτιμήσουν, να σου δώσουν. Το να πας να δουλέψεις άμισθος κάποιους μήνες (κάποιοι κάθονται και χρόνια) δεν είναι δα και το πιο βυσματικό πράγμα στον πλανήτη... Όσο για το ότι όλα χρειάζονται κάποια βοήθεια, εν μέρει συμφωνώ αλλά βρε παιδί αν αξίζεις, τη δικαιούσαι τη βοήθεια. Αν δεν την αξίζεις, τότε είναι κατακριτέο.

Κατά τα άλλα μάλλον συμφωνώ με το πνεύμα σου, αλλά ίσως όχι με τη γενίκευση:)

Τώρα σε ό,τι αφορά όσους ρωτούν για το πώς παίρνουν συστατικές μέσα στη σχολή, θα αναφέρω το παράδειγμα του αδερφού μου που παίρνει πτυχίο φέτος, μια κι εγώ δεν είχα τίποτα από τη σχολή. Βασικά πήρε δύο συστατικές από τους δύο ανθρώπους που ήταν επιβλέποντες σε εργασίες που έκανε. Υπάρχουν μαθήματα που προσφέρουν τη δυνατότητα εργασίας, μερικές φορές απαλλακτικής, όπως η ΜΕΘ/Πνευμονολογία πχ. Το μέλος ΔΕΠ που σε επιβλέπει δεν χρειάζεται να είναι ούτε πατέρας σου, ούτε φίλος του πατέρα σου. Θα σου δώσει συστατική γιατί σε ξέρει από τη δουλειά σου και μόνο. Επομένως, τρόποι να πάρεις αξιοπρεπείς συστατικές υπάρχουν, αρκεί να μην δίνεις απλά μαθήματα αλλά να ασχοληθείς με το κάτι παραπάνω στη Σχολή. Δυνατότητες υπάρχουν κι ας γκρινιάζουμε για πολλά κακώς κείμενα. Τρέχουν διάφορα ερευνητικά στο Γουδί και εναπόκειται στην όρεξη του φοιτητή και μόνο το αν θα συμμετάσχει. Διαλέξτε την έδρα της αρεσκείας σας (σου αρέσει η Νευρολογία; πήγαινε στο Αιγινήτειο και μάθε τι μπορείς να κάνεις) και there you go:)

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ίδια ευκολία σου παρέχουν και κάποια επιλογής μαθήματα με εργασίες που η τριβή με τα μέλη ΔΕΠ ήταν πιο προσωπική!

Στο κάτω κάτω πήγαινε στα ίσα και ζήτα από έναν καθηγητή ή έναν υπεύθυνο θαλάμου σου στα κλινικά έτη,τι έχεις να χάσεις?!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα περιμενω να μου πει καποιος πως θα βρω τα καταλληλα νοσοκομεια για αυστραλια...

θα καλοκαιριασει σε λιγο εκει κατω!

Οσο για τα υπολοιπα,...οι συστατικες απο ελλαδα καλες, αλλα φιλοι μου...δεν μετρανε!...για τον απλο λογο οτι και η αγγλια τωρα ειναι κορεσμενη.Εγω εχω συστατικη απο διευθηντη ψυχιατρικης κλινικης αθηνων , οπου ειμουν ειδηκευομενη. Ο ανθρωπος σπουδασε στην αγγλια, MRC psych., αλλα αγγλια με εχουν αποριψει 10 εταιριες λοκουμ και αλλεσ τοσες στην αυστραλια. ' we require 6 months NHS experiece or a reference leter from an english referee', ' your qualifications are impressive, but 6 months payed NHS experience is essential'. H αληθεια ειναι οτι πριν απο 3 χρονια μολισ τα πραγματα ειταν πολυ πιο ευκολα, τωρα μαζευτικανε πολλοι!Allas...σαν τοσουσ αλλουσ κακομοιρους, οταν επρεπε να κανω αιτησεισ για αγγλια ξενυχταγα στο αγροτικο, μπασ και τελιωσω 2 μερεσ νωριτερα και κανω αιτηση για ειδηκοτητα πριν απο 'τουσ αλλουσ'.

Τελικα, αιτηση νωριτερα δεν εκανα γιατι ολοι μαζι καναμε και μπηκαμε σε κληρo, αγγλια δεν πηγα οταν επρεπε, η ψυχιατρικη εγινε παιδοψυ....και θα πεθανω με τον καημο παρακαλωντασ για ενα 'attachment'...

AΛΛΑ! Δεν θα παραιτηθω! emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλη cianyde,διαβασα οτι θες ψυχιατρικη και απορω γιατι σκας με Αγγλιες,Αυστραλιες κτλ...

με τα προσοντα που χεις βρισκεις ψυχιατρικη σε πανεπιστημιακη κλινικη της νοτιας Σουηδιας (οχι Στοκχολμη ισως...) ανετοτατα και θα σε μαθουν και τα Σουηδικα με δικα τους εξοδα...Αρχισε απο αυριο τη γλωσσα και φυγε το συντομοτερο δυνατο...αν πας στο τοπικ ειδικοτητα στη Σουηδια,θα δεις οτι κανουν κρα για ψυχιατρους εκει,με καλους μισθους και πολυ υψηλο επιπεδο...απλα ειναι η γλωσσα...στο τοπικ θα δεις οτι παιδια μονο με το πτυχιο τους και κατι ψιλοσουηδικα βρηκαν σε 2 μηνες θεση...και απορριψανε και αλλες προτασεις που τους ηρθανε μετα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς δεν ξέρω πού είναι καλά για Ψυχιατρική στην Αυστραλία καρντιά μου. Υποθέτω όμως ότι αν στείλεις σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία σε Sydney, Melbourne κ.α. η ειδικότητα θα γίνεται σε πολύ καλό επίπεδο. Σε πρώτη φάση όμως επικοινώνησε με τον σύλλογο των ψυχιάτρων να μάθεις και πληροφορίες και να πάρεις links για τα νοσοκομεία. Με μια απλή αναζήτηση στο google υποθέτω θα βρεις τις αντίστοιχες διευθύνσεις.

Σημείωση: Στην Αυστραλία γενικώς αναγνωρίζουν την ειδίκευση που έχεις κάνει αλλού και την προσμετρούν. Άρα σε συμφέρει, μια και έχεις ήδη κάνει μέρος ειδικότητας, όπως λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ-πολύ γρήγορα λόγω έλλειψης χρόνου:

Cianyde: Μήπως έχεις πρόβλημα λόγω παιδοψυχιατρικής με τις ιδιαιτερότητες/ευαισθησίες των άγγλων στην εργασία με παιδιά; Αν σου ζητούνε NHS paid experience μήπως το attachement δεν θα σε βοηθάει πολύ; Αφού ο πρώην διευθυντής σου είναι από UK γιατί δεν δοκιμάζεις για ψυχιατρική ενηλίκων για ένα 6μηνο: ενδεχόμενα θα βρείς πιο εύκολα, θα πληρώνεσαι (στα attachement θα ξοδέψεις μια περιουσία) και μετά προσπαθείς για παιδο. Πολύ φιλικά επίσης, πρόσεξε λίγο ορθρογραφία & σύνταξη, προδιαθέτει άσχημα στο γραπτό λόγο.

doctor-mous: Αν σε ενδιαφέρει το neuroscience στείλε pm να σου πω μερικά πράγματα για τα εν Ελλάδι και εν ΕΕ. Από αυστραλία ντεν ξέρω να σε πω, αμα σε σώσει ο sovereign.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Cianyde: Μήπως έχεις πρόβλημα λόγω παιδοψυχιατρικής με τις ιδιαιτερότητες/ευαισθησίες των άγγλων στην εργασία με παιδιά; Αν σου ζητούνε NHS paid experience μήπως το attachement δεν θα σε βοηθάει πολύ; Αφού ο πρώην διευθυντής σου είναι από UK γιατί δεν δοκιμάζεις για ψυχιατρική ενηλίκων για ένα 6μηνο: ενδεχόμενα θα βρείς πιο εύκολα, θα πληρώνεσαι (στα attachement θα ξοδέψεις μια περιουσία) και μετά προσπαθείς για παιδο.

Kokni, αν θυμαμαι καλα, απο καποιο αλλο ποστ, και εσυ δεν εχεις ενδιαφερον για ψυχατρικη αγγλια? Εσυ δεν αντιμετωπισες παρομοια προβληματα? Δεν θελω παιδοψυ, θελω ψυχιατρικη ενηλικων. Αν μπω σε καποιο ροτασιον θα περασω απο διαφορες subspecialties anyway.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα, αιτηση νωριτερα δεν εκανα γιατι ολοι μαζι καναμε και μπηκαμε σε κληρo, αγγλια δεν πηγα οταν επρεπε, η ψυχιατρικη εγινε παιδοψυ....και θα πεθανω με τον καημο παρακαλωντασ για ενα 'attachment'...

Kokni, αν θυμαμαι καλα, απο καποιο αλλο ποστ, και εσυ δεν εχεις ενδιαφερον για ψυχατρικη αγγλια? Εσυ δεν αντιμετωπισες παρομοια προβληματα? Δεν θελω παιδοψυ, θελω ψυχιατρικη ενηλικων. Αν μπω σε καποιο ροτασιον θα περασω απο διαφορες subspecialties anyway.

Δεν έχω καταλάβει αν θέλεις παιδο- ή ψυχιατρική ενηλίκων.

Προβλήματα δεν είχα μέχρι στιγμής, μια αίτηση έκανα την άνοιξη, με καλέσαν για συνέντευξη και με πήραν (σ.σ. SLAM NHS, αφού ξέρεις από ψυχιατρικά). Γενικά πάντως νομίζω ότι δεν είναι πολύ δύσκολη η ψυχιατρική αν βγείς λίγο έξω από το Λονδίνο. Επαναλαμβάνω, γιατί το πιστεύω ακράδαντα, ότι το attachement είναι τελείως άχρηστο. Έχει κάνει απλώς τεράστια φήμη γιατί χιλιάδες ινδών, πακιστανών κλπ το κάνουν κατά τη διάρκεια του GMC pre-registration. Ξέχασέ το. Αν σε απορρίπτουν στα training posts ψάξε για non-training ή locum. Στο λένε άλλωστε οι άνθρωποι: NHS paid experience.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα (η καλήσπέρα),

έχει κανείς πληροφορίες για ειδικότητα οφθαλμολογίας

στην Αυστραλία;

Ή γενικότερα για ειδικότητα οφθαλμολογίας στο εξωτερικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει,

Ειρήνη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλημέρα (η καλήσπέρα),

έχει κανείς πληροφορίες για ειδικότητα οφθαλμολογίας

στην Αυστραλία;

Ή γενικότερα για ειδικότητα οφθαλμολογίας στο εξωτερικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει,

Ειρήνη

Οφθαλμολογια, η πιο δυσκολη ειδικοτητα για να σε ξεκινησουν στο εξωτερικο. Για Αυστραλια δεν γνωριζω συγκεκριμενα εκτος απο το οτι αρκετοι Βρετανοι που δεν μπορουν να βρουν θεση στην πατριδα τους την συζητανε στις επιλογες τους!! Ακουγεται δε οτι μεγαλυτερη πιθανοτητα εχει κανεις στη Νεα Ζηλανδια λογω μειωμενης ζητησης. Τωρα οσον αφορα την Αγγλια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Ενα καλο προσον ειναι να εχεις το MRCOphth part i. Οι εξετασεις ειναι ψιλοδυσκολες, περιλαμβανουν 2 τριωρα με ερωτησεις πολλαπλης επιλογης (αυτο περνιεται) ενα τριωρο με SAQ(short answer questions) που πρεπει να τις απαντησεις ολες. Εαν το περασεις αυξανεις λιγο τις πιθανοτητες να βρεις μια μετρια θεση σε επαρχιακο νοσοκομειο. Το κυριο προβλημα ειναι οτι ο μεσος Ελληνας γιατρος δεν εχει εμπειρια πανω στην ειδικοτητα, εκτος και αν εχει δηλωσει σπαστη και εχει κανει το πρωτο κομματι(πχ ενα χρονο στην Κορινθο), οποτε μετα αυξανονται και οι πιθανοτητες να σε προτιμησουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Με την παιδιατρική τι παίζει ξέρει κανείς?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μπήκα μετά από καιρό στο φόρουμ και ω τι έκπληξη, βλέπω να αναφέρεται η motherland μου, η Αυστραλία:)

Λοιπόν, δεν έχω ζήσει εκεί παρά μόνο μέχρι τα 4 μου, αλλά έχω όλους τους συγγενείς κει κάτω.

Κάποιες inside info για το σύστημα υγείας:

1) Δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ένας παραπονεμένες από τις ιατρικές υπηρεσίες Αυστραλός ή Νεοζηλανδός

2) Μεγάλα νοσοκομεία χωρίς ανισότητες (πχ Λοιμωδών vs Ευαγγελισμός)

3) Εκπαίδευση ιατρών που θεωρείται εφάμιλλη της αμερικάνικης, αλλά με λιγότερες ώρες εργασίας (τελευταίως, γιατί παλιά είχε γίνει μεγάλη φασαρία για τα 100ωρα που βαράγανε) και άρα μεγαλύτερη διάρκεια

4) Σίγουρη εργασία για τον ειδικευμένο, λιγότερα χρήματα μάλλον από Αμερική στο επίπεδο του ειδικευμένου, πολύ περισσότερα στο επίπεδο του ειδικευόμενου

5) Έρευνα υψηλού επιπέδου, λέγεται μάλιστα ότι οι ευρωπαίοι βγάζουν 10 μελέτες για να αξίζει 1, οι αυστραλοί 1 για να αξίζει 1.

Όσο για την ζωή, εξαρτάται πού μένεις. Η επαρχία σκληρή (αν και πανέμορφη) άρα ξεχάστε κάτι areas of need κτλ. Οι μεγάλες πόλεις φανταστικές. Εγώ μεγάλωσα Μελβούρνη (η μεγαλύτερη σε έλληνες πόλη μετά την αθήνα λένε), αλλά νομίζω ότι το Σύντνευ είναι στο top-5 όλου του κόσμου. Μία όψη του λιμανιού αρκεί για να σε κρατήσει για πάντα.

Οι άνθρωποι είναι relaxed σε γενικές γραμμές και υπάρχει μια νοοτροπία "δουλεύουμε σαν σκυλιά αλλά μετά το τέλος του ωραρίου φύγαμε για μπανάκι". Δεν νομίζω να το έχουν πολλές ευρωπαϊκές χώρες αυτό- φαντάζομαι ούτε η αμερική εκτός αν είσαι στο... maimi :)

Αν θα πήγαινα για ειδικότητα; Αν δεν είχα κάτι Ελλάδα, ναι. Και μάλιστα θα το προτιμούσα από Σουηδία και άλλα τρελά που διαβάζω εδώ. Χίλιες φορές 22 ώρες και θάλασσα παρά 5 και χιόνια. Την Ελλαδίτσα όμως δνε την αλλάζω με τίποτα κι ας χρειαστεί να περιμένω παραπάνω.

PS: α και ξέχασα, η επιλογή από όποιον την κάνει, αν θέλει και καριέρα στο πανεπιστήμιο, είναι σοφή. Πρέπει να φτύσεις αίμα για να μπεις στο πανεπιστήμιο στην ευρώπη και στην αμερική- αυστραλία πιο εύκολα λόγω μικρού ανταγωνισμού (οι περισσότεροι αυστραλοί και γιαπωνωκινεζοφιλιπινεζοταυλανδεζονεοζηλανδοί γιατροί προτιμούν GP στην επαρχία)

Τροποποιήθηκε από Cameron_Diaz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγγνωμη ωραια τα λες αλλα η σουηδια δεν ειναι μονο χιονια. ειναι ευρωπη, πολιτισμος, ιστορια, κοινωνικη προνεια και ανεβασμενο i.q. στο μεσο ορο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είπα τι θα έκανα καλέ! Δεν είπα ότι η Σουηδία είναι μόνο χιόνια!

(Αν και από ό,τι λέγεται μόνο στον Βόρειο Πόλο της Σουηδίας βρίσκεις θέση για να ξεκινήσεις)

Αυτό για το iq δεν το κατάλαβα- έχουν γίνει συγκριτικές μετρήσεις iq μεταξύ διαφορετικών χωρών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Όχι, αυτό το έκανα ήδη μέσω e-mails. Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει παρόμοιο δρόμο, ας στείλει CV και cover letter σε όλα τα teaching hospitals ξεκινώντας από τα πανεπιστημιακά και το πιο πιθανό είναι ότι με 2 συστατικές από διεθνώς αναγνωρισμένους referees δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Όπως παντού, δημοσιεύσεις, κλινική εμπειρία και καλό πτυχίο μετράνε. Όπως παντού; Χμμμ...

Όπως παντού εκτός από την Ελλάδα.

Προς sovereign άλλους!!!!!!

Μόλις απολύθηκα από τον στρατό και έχω δηλώσει αγροτικό κάπου στην Ελλάδα. Η επιλογή της αυστραλίας έχει έρθει στο μυαλό μου εδώ και 3 χρόνια. Ύστερα από την απροθυμία της αντίστοιχης πρεσβείας να με βοηθήσει και την άσκοπη περιήγηση σε διάφορα site κατέληξα στο συμπέρασμα του φίλου ότι μόνο με email κάνεις δούλειά!

Όσο αφορά τα προσόντα που χρειάζονται για να σε δεχτούν, ο φίλος μας sovereign που φαίνεται αρκετά καταρτισμένος νομίζω ότι έβαλε τον πήχυ ψηλά!Άσχετα πως τα πέτυχε όλα αυτά και τον πληροφορώ ότι είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος,θα ήθελα εγώ με την σειρά μου να τον ρωτήσω αν εγώ με 2 δημοσιεύσεις τύπου review στο περιοδικό ΙΑΤΡΙΚΗ αναγνωρισμένο από το ΙΑΤΡΟΤΕΚ, (πρώτο όνομα και στις δύο), 2 συστατικές επιστολές από έλληνες καθηγητές που γνωρίζουν την δουλειά μου, λόγω συνεργασίας και συμμετοχή σε διεθνές συνέδρειο για την ΣΚΠ με την οποία και ασχολουμαι, έχω ελπίδες?

Μήπως αν κάνω αγροτικό, 9 μήνες παθολογία και 6 μήνες ψυχιατρική και παράλληλα ετοιμάσω κάτι δημοσιεύσεις εξωτερικού που δουλέυω θα είναι καλύτερα???Με την προυπόθεση βέβαια ότι στην τελευταία περίπτωση θα μου αναγνωριστούν τα χρόνια και θα με δεχτούν κατευθείαν σε θέση ειδικεόμενου νευρολόγου στο νοσοκομείο με το οποίο θα έχω επικοινωνια.

Αν γίνεται?Γνωρίζεις κάτι για το τελευταίο σενάριο το oποίο θα μου είναι πολύ βολικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.