Jump to content

Ειδικότητα στην Αυστραλία


Recommended Posts

καλησπερα.

Θα μπορουσε κάποιος να δώσει πληροφορίες για τα βηματα που πρέπει να ακολουθήσει κανείς ώστε να κάνει ειδικότητα στην Αυστραλία; Ενδιαφέρομαι για πνευμονολογία. Δε θα έλεγα ότι διαθέτω κανένα φοβερο βιογραφικό. Εχω αποφοιτήσει από το πανεπιστημιο της Αθήνας με άριστα, αλλά δε νομιζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Ευχαριστώ πολύ.

τωρα που πες για αριστα.ιδιως απο αθηνα..

εχω μια γνωστη

την ξερω απο το σχολειο.πρωτη των πρωτων παντα σε οτι αφορουσε μαθηματα...

δεν την ξερω καλα για να πω αν ειναι ευφυεστατη ξερω παντως πως ειναι εξυπνη και ΑΚΡΩΣ δουλευταρου και συστηματικη σε ο,τι κανει

οταν ηρθε η ωρα της να ορκιστει ειπε σαφως τον ορκο.οταν το μαθα της λεω χαριτολογωντας μεγαλυτερο βαθμο απ ολους ε??μερικα πραγματα δεν αλλαζουν ποτε...

μου λεει υπηρχε και μεγαλυτερος βαθμος απο το δικο μου.αλλα ηταν γιος καθηγητη....

βαλανε εμενα να τον πω.

τον βαλανε γιατι?για να μην καρφωθουνε?????

αν ο κανακαρης την ειχε πετυχει με τα κοτσια του τη βαθμαρα δε 8α θεωρουσε αναφαιρετο δικαιωμα του το να πει τον ορκο?

οποτε αφηνοντας την αλλη να πει τον ορκο αντι αυτου ειναι σαν να το φωναζουνε το παιχτηκε μπινια ετσι δεν ειναι????????

ειλικρινα ποτε δεν καταλαβα την ολη λογικη

ps:sorry για το εκτος θεματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Οίνε αργά και είμαι λίγο αργόστροφη ,αλλά μόλις είχα μια τηλεφωνική συνέντευξη, και νομίζω ότι θα μου δώσουν τη δουλειά!!!

Ισχύει ότι μπορεί να καταργηθεί το amc exam για φουλ ρετζιστρεισιον στην Αυστραλία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οίνε αργά και είμαι λίγο αργόστροφη ,αλλά μόλις είχα μια τηλεφωνική συνέντευξη, και νομίζω ότι θα μου δώσουν τη δουλειά!!!

Ισχύει ότι μπορεί να καταργηθεί το amc exam για φουλ ρετζιστρεισιον στην Αυστραλία?

Είχες προϋπηρεσία στο ΗΒ;

Γιατί σκεφτόμουν να κάνω και εγώ αιτήσεις.Όμως μετά απο τηλ.συνέντευξη που είχε μια φίλη μου,χωρίς κάποια προϋπηρεσία το ξανασέκφτομαι.

Της είπε εκείνος που της μίλησε στο τηλέφωνο,ότι ξέρει πολύ καλά αγγλικά,όμως μόνο με το πτυχίο και με τηλεφωνική συνέντευξη είναι πολύ δύσκολο να πάρει κάποια δουλειά και ακόμη πιο δύσκολο να ξεκινήσει ειδικότητα.Επίσης της είπε,ότι θα είναι καλύτερα να περάσει απο εκεί να τη δει και να μιλήσουν και ίσως κάτι βρεθεί.Η γνώμη μου είναι ότι της είπε έμμεσα "έλα να δούμε εξωτερική εμφάνιση και κάτι θα σου βρω". Νομίζετε ότι ισχύει κάτι τέτοιο και εκεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα έχω 9 μήνες ψ σε ροτασιον Αγγλία τον Αύγουστο , και, 15 μήνες Ελλάδα ψ, και 15 μήνες αγροτικό.Publications, presentations, audit…check!

Καλές συστατικές (θέλω να πιστεύω!) από άγγλους.

Ο Αυστραλός ήταν ‘impressed’ από το CV μου, δεν θα εκπλαγώ άμα μου δώσει και τη θέση...ακόμα και το MTAS μου έδωσε 3 ιντερβιου!!!

Αλλά....όχι....τώρα πρέπει να τα παίξω όλα για όλα !ΜΤΑΣ ρουλέτα!!!

Αυστραλία...δεν το βλέπω για TRAINING post.Από ότι κατάλαβα, αυτή η θέση είναι αυστραλου registrar= 3Y SHO, BUT, δεν θα είναι τραινιγκ εκτός και αν περάσω το AMC.Can u say staff grade?

Im getting more and more depressed...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Seems Im cluttering this thread, but I NEED help!

Anyone know how/if I can stall the aussies for a couple of months?

I got the job (different job from previous posts, declined QLD, Sydney promised retrospective training accreditation after AMC and entry into official training program). Start date is not a problem as such its my ?commitment to Australia? that?s under question.

Can I get in trouble if I accept a post and then bail out a few months down the line?

Plz no lectures on integrity and probity, Ive held strong through MMC but was forced to flush those down the lavatory after the M.Deutera Greek fiasco (14.5 y waiting time for a specialty I don?t even like!)

:angry:

Seems Im cluttering this thread, but I NEED help!

Anyone know how/if I can stall the aussies for a couple of months?

I got the job (different job from previous posts, declined QLD, Sydney promised retrospective training accreditation after AMC and entry into official training program). Start date is not a problem as such its my ?commitment to Australia? that?s under question.

Can I get in trouble if I accept a post and then bail out a few months down the line?

Plz no lectures on integrity and probity, Ive held strong through MMC but was forced to flush those down the lavatory after the M.Deutera Greek fiasco (14.5 y waiting time for a specialty I don?t even like!)

:angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I accepted the post and turned it down 2 months before going. No harm done really- and it was a training post. You shouldn't have any probs.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Για New South Wales (highly recommended programme)

http://www7.health.nsw.gov.au/healthjobs/D...FTOKEN=19575235

Επιλέξτε JMO jobs (Junior Medical Officer)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

βρισκομαι στο Γκετεμποργκ οπυ συνεχιζω ειδικοτητα ψυχιατρικης.θα ηθελα ομως να συνεχισω για το υπολοιπο της ειδικοτητας μου στην Αυστραλια.

τελικα υπαρχει καποιος-α που να κανει καποια ειδικοτητα εκει για να με ενημερωσει για τα κριτηρια που ισχυουν και για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να ερθω σε επαφη μαζι τους,διοτι απο την πρεσβεια στη Στοκχολμη δεν μπορουν να με διαφωτησουν?Επισης αν καποιος δεν βρισκεται εκει αλλα γνωριζει τι πρεπει να κανω και εχει την καλοσυνη ας μου απαντησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε τα βγάζουμε αυτά τα τόπικ στον αφρό αυτή την περίοδο λέμε!

Μην πάρω το καράβι κ πάω να βρώ καμιά νύφη με την φωτογραφία στο χέρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρισκομαι στο Γκετεμποργκ οπυ συνεχιζω ειδικοτητα ψυχιατρικης.θα ηθελα ομως να συνεχισω για το υπολοιπο της ειδικοτητας μου στην Αυστραλια.

τελικα υπαρχει καποιος-α που να κανει καποια ειδικοτητα εκει για να με ενημερωσει για τα κριτηρια που ισχυουν και για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να ερθω σε επαφη μαζι τους,διοτι απο την πρεσβεια στη Στοκχολμη δεν μπορουν να με διαφωτησουν?Επισης αν καποιος δεν βρισκεται εκει αλλα γνωριζει τι πρεπει να κανω και εχει την καλοσυνη ας μου απαντησει.

να υποθέσω ότι τελείωσε η υπομονή σου με την υγρασία του Göteborg και κινάς απεγνωσμένα για θερμότερα κλίματα? emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

There’s a msg festering in your inbox for 13 days now!

Read it ;)

δεν ξερω γιατι αλλα ποτε δεν πηρα το μηνυμα στο οποιο αναφερεσαι.Παντως αν και δεν ξερω τι μου εγραφες σε ευχαριστω που απαντησες και ελπιζω αν ξαναβρεις λιγο χρονο επαναλαβε το.χιλια ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρισκομαι στο Γκετεμποργκ οπυ συνεχιζω ειδικοτητα ψυχιατρικης.θα ηθελα ομως να συνεχισω για το υπολοιπο της ειδικοτητας μου στην Αυστραλια.

τελικα υπαρχει καποιος-α που να κανει καποια ειδικοτητα εκει για να με ενημερωσει για τα κριτηρια που ισχυουν και για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να ερθω σε επαφη μαζι τους,διοτι απο την πρεσβεια στη Στοκχολμη δεν μπορουν να με διαφωτησουν?Επισης αν καποιος δεν βρισκεται εκει αλλα γνωριζει τι πρεπει να κανω και εχει την καλοσυνη ας μου απαντησει.

να υποθέσω ότι τελείωσε η υπομονή σου με την υγρασία του Göteborg και κινάς απεγνωσμένα για θερμότερα κλίματα? emno

Οχι φιλε εδω ειμαι μια χαρα αλλα αν εχω την ευκαιρια και για αλλους οριζοντες μονο καλο θα ειναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Γεια χαρα παιδια! :)

Αρχικα γραφω οτι αρχιζω το ψαξιμο για ειδικοτητα στο εξωτερικο κ δη στην Αυστραλια παντελως στα τυφλα κ με τρελη αισθηση του αγνωστου.

Χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που ψαχνουν παρομοια πραγματα με εμενα. Προκειται να το ψαξω κ γω οποτε ευχομαι οσοι ψαχτουμε, με την αλληλοσυμπληρωση κενων, να βρουμε πολυτιμες απαντησεις.

Διαβασα ολο το τοπικ επειδη με ενδιαφερει πολυ η ειδικοτητα στην Αυστραλια. Αυτο που λειπει σε πληροφορηση, στο παρον τοπικ, ειναι μια λιστα με τα νοσοκομεια που προσφερουν ειδικοτητα κ ενα καποιο ranking για αυτα.

Επισης θα βοηθουσε παρα πολυ, τα παιδια που κανουν ή κανανε ειδικοτητα εκει (προσωπικα μονο ο φιλος alefantos καταλαβα οτι εχει κανει εκει) να μας εγραφαν πιο αναλυτικα, τί ακριβως χρειαστηκαν, πού βρηκαν τα emails για τα νοσοκομεια, σε ποια πολη ειναι κτλ. Μια απλη αναζητηση στο google, χωρις αλλο οδηγο, μου φαινεται πολυ αβεβαιη.

Ελπιζω να βγαλουμε ολοι καποια συμπερασματα στο εγγυς μελλον :)

Υ.Γ. Κατι ασχετο. GP τί ειναι? Γενικη ιατρικη?

Τροποποιήθηκε από soka
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο πολύ έψαξες, για να μη βρεις ότι GP = general practitioner = γενικός ιατρός, ο κύριος θεσμός στις αγγλοσαξωνικές χώρες; :bloodomen::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα παιδια! :)

Αρχικα γραφω οτι αρχιζω το ψαξιμο για ειδικοτητα στο εξωτερικο κ δη στην Αυστραλια παντελως στα τυφλα κ με τρελη αισθηση του αγνωστου.

Χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που ψαχνουν παρομοια πραγματα με εμενα. Προκειται να το ψαξω κ γω οποτε ευχομαι οσοι ψαχτουμε, με την αλληλοσυμπληρωση κενων, να βρουμε πολυτιμες απαντησεις.

Διαβασα ολο το τοπικ επειδη με ενδιαφερει πολυ η ειδικοτητα στην Αυστραλια. Αυτο που λειπει σε πληροφορηση, στο παρον τοπικ, ειναι μια λιστα με τα νοσοκομεια που προσφερουν ειδικοτητα κ ενα καποιο ranking για αυτα.

Επισης θα βοηθουσε παρα πολυ, τα παιδια που κανουν ή κανανε ειδικοτητα εκει (προσωπικα μονο ο φιλος alefantos καταλαβα οτι εχει κανει εκει) να μας εγραφαν πιο αναλυτικα, τί ακριβως χρειαστηκαν, πού βρηκαν τα emails για τα νοσοκομεια, σε ποια πολη ειναι κτλ. Μια απλη αναζητηση στο google, χωρις αλλο οδηγο, μου φαινεται πολυ αβεβαιη.

Ελπιζω να βγαλουμε ολοι καποια συμπερασματα στο εγγυς μελλον :)

Υ.Γ. Κατι ασχετο. GP τί ειναι? Γενικη ιατρικη?

Ειχα κανει 6 μηνες emergency medicine το 2002-3. Τοτε υπηρχαν αρκετες θεσεις σε αυτη την ειδικοτητα, οπως και general practice. Τωρα δεν ξερω τι ισχυει, παντως οι θεσεις run-through (δηλ για πληρη ειδικοτητα) ειναι λιγες και ειναι πολυ δυσκολο να δεχτουν ξενους, ιδιαιτερα αν αυτοι προερχονται απο μη αγγλοσαξωνικο συστημα και δεν εχουν εμπειρια σε χωρες οπως Αγγλια, Ιρλανδια.

Αν σε ενδιαφερει να κανεις αυτο που εκανα εγω, να πας δηλ για 6-12 μηνες emergency medicine με 40 ωρες δουλεια/εβδομαδα, καλα χρηματα και να χαρεις ηλιο/θαλασσα/sports και να μαθεις και 5 πραγματα, πιστευω θα βρεις θεση. Στειλε το CV σου σε νοσοκομεια απευθειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω..είναι απαραίτητο για κάποιον απόφοιτο ιατρικής σχολής από Ελλάδα να κάνει κάτι παραπάνω από IELTS και AMC για να κάνει αίτηση για ειδικότητα σε κάποιο νοσοκομείο της Αυστραλίας? Και φυσικά να έχει κάποιες αξιοπρεπείς πιθανότητες να γίνει δεκτή η αίτησή του?

Διότι από ότι διάβασα στο συγκεκριμένο τόπικ..λέγεται ότι είναι απαραίτητες συστατικές επιστολές, ιατρικές δημοσιεύσεις σε medical journals και ίσως προϋπηρεσία σε UK? -πιθανώς σε κάποιο εργαστήριο ή ακόμη και κάποιο master- Δεν είναι πιθανό να γίνει δεκτός κάποιος με το πτυχίο του, το IELTS και φυσικά το AMC? Ενδιαφέρομαι για ειδκότητα σε Αυστραλία αλλά αν είναι απαραίτητες όλες αυτές οι προυποθέσεις..μοιάζει να είναι λίγο απίθανο.. Ενδιαφέρομαι για μόνιμη διαμονή σε Αυστραλία..οπότε θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να βρω κάποια θέση εκεί για παραπάνω από 12 μήνες..

Ευχαριστώ πολύ,

οποιαδήποτε βοήθεια..much appreciated..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπερα ... καλημερα μαλλον σε λιγο και καλη χρονια και απο εμενα. Οπως φαινεται η κατασταση στην Ελλαδα μας διαφαινεται ασχημη και μας οδηγει στην μεταναστευση (για την εξειδικευση τουλαχιστον) Να ρωτησω λοιπον και εγω με την σειρα μου . Εχω κανει 1 χρονο μικροβιολογιας στην Ελλαδα και θα με ενδιεφερε τελειωνοντας το 2ο ετος να φυγω Αυστραλια . Υπαρχει καποια solid πληροφορια για εμενα που εχω κανει μερος της ειδικοτητας ? Επισης για μια συναδελφο που εκανε 2 ετη ορθοπεδικης τι ισχυει ? (+ το αγροτικο μας φυσικα εχει γινει) Ευχαριστω .

Τροποποιήθηκε από mdsars78
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλημερα . Με τους ηδη ειδικευμενους που επιθυμουν να εργαστουν στην Ωκεανια, τι ισχυει? Γνωριζει καποιος συναδελφος ? Απο μια πρωτη ερευνα που εκανα , βρηκα οτι για θεσεις σε areas of need μαλιστα, οφειλεις ειτε να προερχεσαι απο χωρες της Κοινοπολιτειας ειτε να δωσεις εξετασεις παρομοιες με το USMLE καθως και να διαθετεις το IELTS.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Unless you have a specific reason to wanna go down there…

…you could get a staff grade job in the UK without the need to take the AMC exam, without any restrictions on where you can practice, without the immigration nightmare.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks WW ! Σκεφτομαι και για UK , απλα ξερω οτι στην Αυστραλια ειναι μεγαλυτερες οι αμοιβες και καλυτερη η ποιοτητα ζωης! Εσυ εργαζεσαι ως ειδικευομενη στη Μ.Βρετανια ή ως ειδικη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am flattered that I sound authoritative enough to be a consultant :)

I am only a higher trainee so I’ve got a while to go yet…

Oz is not in the EU and they are not that keen on more immigrants (dry country and all).

It’s too bloody far. You’ll be all alone…24h on a plane away from all that is familiar…can you really handle it? It can drive a person mad / only a mad man would chose to leave everything behind.

Going from the UK to Oz (and v.v.) is not much of a leap; culturally the two countries are very close. Immigration is kinder to commonwealth citizens. It’s not a fair world; the opportunities available to British trained docs are not the same as those for citizens outside the commonwealth.

The UK aint all that bad ;)

Stay away from London, and there’s plenty of ‘quality of life’!

http://www.scotmt.scot.nhs.uk/living-and-working-in-scotland.aspx

You could try spending a bit of time as a staff grade in the UK .See if you can take permanetly living abroad before commiting yourself (improve your CV!), and then reconsider your options.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

https://www.skills-a...alia-needs.com/

Πληροφορίες κατόπιν δηλωσης ενδιαφέροντος για 8 και 9 Οκτωβρίου 2011 στην Αθήνα.

edit: αααα, δεν παμε καλα....το λινκ το ελαβα προχτεσ κ εκανα την αιτηση κ σημερα που επιασα σταθμό με τον εξω κόσμο ειπα να το ποσταρω εδω αλλα μόλις ειδα οτι εκλεισαν οι εγγραφες....:( Χιλια συγνώμη! Αν υπάρξει καποιο υλικό σχετικό με τους γιατρούς ή οτιδηποτε σε ηλεκτρονική μορφη κ μπορώ να το ανεβάσω στο γμ θα το κάνω...

Τροποποιήθηκε από Holly
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.