Jump to content

Ειδικότητα στην Αυστραλία


Recommended Posts

Το βασικότερο είναι να μάθεις πώς γίνεται η Νευρολογία στην Αυστραλία και αν χρειάζονται αυτά που αναφέρεις για να σε δεχτούν εκεί. Αν και από ό,τι καταλαβαίνω, θέλεις να τα κάνεις για να αναγνωριστεί η ειδίκευσή σου στην Ελλάδα όταν γυρίσεις. Σίγουρα μετράνε όσα είπες, αλλά καλού κακού επικοινώνησε με κάποιο recruitment στην Αυστραλία (πχ σε κάποιο New South Wales network- αποδεικνύεται λίγο πιο απλό το πράγμα εκεί) και ρώτα τους για τις απαιτήσεις τους. Και να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι χρόνο με τον χρόνο, και ειδικά τώρα που το πράγμα στην Αγγλία έγινε από χαοτικό έως αδύνατο, η κατάσταση στην Αυστραλία θα δυσκολεύει αφού όλη η Ασία ήδη ετοιμάζει βαλίτσες για εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βασικότερο είναι να μάθεις πώς γίνεται η Νευρολογία στην Αυστραλία και αν χρειάζονται αυτά που αναφέρεις για να σε δεχτούν εκεί. Αν και από ό,τι καταλαβαίνω, θέλεις να τα κάνεις για να αναγνωριστεί η ειδίκευσή σου στην Ελλάδα όταν γυρίσεις. Σίγουρα μετράνε όσα είπες, αλλά καλού κακού επικοινώνησε με κάποιο recruitment στην Αυστραλία (πχ σε κάποιο New South Wales network- αποδεικνύεται λίγο πιο απλό το πράγμα εκεί) και ρώτα τους για τις απαιτήσεις τους. Και να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι χρόνο με τον χρόνο, και ειδικά τώρα που το πράγμα στην Αγγλία έγινε από χαοτικό έως αδύνατο, η κατάσταση στην Αυστραλία θα δυσκολεύει αφού όλη η Ασία ήδη ετοιμάζει βαλίτσες για εκεί.

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και πολύ ικανοποιητική απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βασικότερο είναι να μάθεις πώς γίνεται η Νευρολογία στην Αυστραλία και αν χρειάζονται αυτά που αναφέρεις για να σε δεχτούν εκεί. Αν και από ό,τι καταλαβαίνω, θέλεις να τα κάνεις για να αναγνωριστεί η ειδίκευσή σου στην Ελλάδα όταν γυρίσεις. Σίγουρα μετράνε όσα είπες, αλλά καλού κακού επικοινώνησε με κάποιο recruitment στην Αυστραλία (πχ σε κάποιο New South Wales network- αποδεικνύεται λίγο πιο απλό το πράγμα εκεί) και ρώτα τους για τις απαιτήσεις τους. Και να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι χρόνο με τον χρόνο, και ειδικά τώρα που το πράγμα στην Αγγλία έγινε από χαοτικό έως αδύνατο, η κατάσταση στην Αυστραλία θα δυσκολεύει αφού όλη η Ασία ήδη ετοιμάζει βαλίτσες για εκεί.

Are you already there? I'm curious... I consider Australia the real "new world". I love the ABC science programs (through my iPod).

Anyway, it's a great adventure!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας..ειμαι καινουριος στο τοπικ...ενδιαφερομαι για δερματολογια στην Αυστραλια..

θα ηταν πραγματι βοηθητικο να μου πει καποιος τι βηματα χρειαζονται για να παρω θεση για ειδικοτητα εκει.

παραλληλα αν γνωριζετε καποια κατατοπιστικα σαιτ θα ηταν πολυ ενδιαφερον.καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Although I realise the importance of this topic for someone who is sort of desperate to start his specialty training rather than do anything else, I would also like to comment that going to Australia on these grounds is mostly a decision about going that far away from the motherland and not so much about what skills you might need to find a post there. You don't have to be a magician to understand why all the british (and not only) medical journals and sites are full of ads about Medical Jobs in Australia. So for anyone crazy enough out there to travel the world (and probably never come back....sorry folks for being sincere)and do his medical career there, I only have one thing to say.....

WELCOME!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι βρε φακελάκι αλλά για να μας καλωσορίσεις πρέπει να βρούμε και το δρόμο να ρθούμε!

Δεν έχω καταλάβει ποια η διαδικασία για να κινήσουμε για Αυστραλία

αν δεν είναι δύσκολο όλα τα βήματα

1.

2.

3.

....

που πρέπει να κάνει ένας απόφοιτος της ιατρικής.....

Διαφώτισέ μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Sovereign εχεις μηπως καμια λιστα με τα νοσοκομεια της Αυστραλιας; Χωρις δημοσιευσεις, χωρις τιποτα, μονο με πτυχιο και βιογραφικο υπαρχει περιπτωση να μπορω να παρακαμψω τις εξετασεις; emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign εχεις μηπως καμια λιστα με τα νοσοκομεια της Αυστραλιας; Χωρις δημοσιευσεις, χωρις τιποτα, μονο με πτυχιο και βιογραφικο υπαρχει περιπτωση να μπορω να παρακαμψω τις εξετασεις; emquestion

Αν θελεις να κανεις ολη την ειδικοτητα εκει, πρεπει οπωσδηποτε να περασεις τις εξετασεις του Australian Medical Council.

Αν θελεις να κανεις 6 μηνες- 1 χρονο medicine η emergency για την εμπειρια η και για να γραψεις ειδικοτητα, δεν χρειαζονται εξετασεις ουτε δημοσιευσεις γιατι εχουν αναγκη γιατρους και σε παιρνουν σχετικα ευκολα. Πρεπει να παρεις ενα temporary registration στην πολιτεια που θα εισαι, για το οποιο ισως χρειαζονται καποιες εξετασεις της πλακας. Εμενα δεν μου ειχαν ζητησει τιποτα παντως (Queensland).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I don't get this...I have looked on line and asked countless Aussie locum agencies...

It’s clearly written that for someone coming from Greece in order to work in Australia, u must either pass the exam, and then practice as GP for 2 years before attempting to train..OR, have 12 months NHS experience in the UK!

If there’s another way, I’m all ears!

I was also wondering, Australia being on the other side of the world and non EU, does training there count in Greece? and if so...can one train in Aussie and then come and practice medicine in Greece without needing to take the Greek exams?

(I don't have Greek fonts on this crappy laptop, so please don't be nasty to me)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα 12 μηνες ΝΗS experience, ισως αυτο να εφταιγε τοτε. Sorry για την παραπληροφορηση, δεν το ηξερα.

Απο την αλλη, οι προυποθεσεις για αναγνωρηση ειδικοτητας στην Ελλαδα ειναι η θεση να ειναι εμμισθη και κατι αλλες αηδιες που καλυπτονται εκει και με το παραπανω, οποτε μην ανησυχεις.

Ελπιζω δηλαδη, γιατι αλλιως πως αναγνωριζονται ειδικοτητες απο Αμερικη που ειναι κι αυτη εκτος ΕΕ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

US specialization is NOT recognised as equivalent...I saw on a different post a lengthy and painful discussion on the matter...

Coming from the US u have to pass the Greek exams in order to be recognised...so, u may wanna double check!

Unless...there is some by-way through the UK!

Long live the Queen! Hurray for the commonwealth!

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα ρωτησει στο υπουργειο και μου ειπαν οτι αναγνωριζονται τα χρονια ειδικευσης αλλα οχι ο τιτλος! Αληθεια, αν κανω 1 χρονο αγγλια μετα μπορω να κανω αιτησεις σε Αυστραλια ετσι απλα και να συμπληρωσω τα υπολοιπα χρονια? Η μηπως χρειαζεται να πληρω καποιες προυποθεσεις για να με προτιμησουν? Ποσο ευκολο ειναι να τελειωσω εκει τη ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα ρωτησει στο υπουργειο και μου ειπαν οτι αναγνωριζονται τα χρονια ειδικευσης αλλα οχι ο τιτλος! Αληθεια, αν κανω 1 χρονο αγγλια μετα μπορω να κανω αιτησεις σε Αυστραλια ετσι απλα και να συμπληρωσω τα υπολοιπα χρονια? Η μηπως χρειαζεται να πληρω καποιες προυποθεσεις για να με προτιμησουν? Ποσο ευκολο ειναι να τελειωσω εκει τη ειδικοτητα?

Εξαρταται απο την ειδικοτητα που θες. Αν σε παρουν Αγγλια, γιατι να τρεχεις μετα εκει κατω; Η Αυστραλια ειναι μεγαλη σε εκταση αλλα μικρη σε πληθυσμο, αρα και οι θεσεις ειναι λιγες. Για να κανεις GP ειναι ευκολο, για αλλες ειδικοτητες δυσκολα βρισκεις θεση. Οπως παντου, προτιμουν τους δικους τους και για να χωθεις εκει πρεπει να σε μαθουν πρωτα. Και μην ξεχνας οτι οι ειδικοτητες ειναι μακροχρονιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

US specialization is NOT recognised as equivalent...I saw on a different post a lengthy and painful discussion on the matter...

Coming from the US u have to pass the Greek exams in order to be recognised...so, u may wanna double check!

Μια και συμμετείχα στην “lengthy and painful discussion” στην οποία αναφέρεσαι ( :rolleyes: ) θα ήθελα να τονίσω πως έτσι πως έχουν τώρα τα πράγματα στην Ελλάδα το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχει κανείς στο κεφάλι του όταν σκέφτεται για ειδικότητα στο εξωτερικό είναι το αν θα του αναγνωριστούν τα χρόνια που θα κάνει.

Η διαδικασία, ακόμα και για χώρες εκτός της ΕΕ, είναι επιεικώς της πλάκας. Το υπουργείο αναγνωρίζει ότι χαρτί του πας αρκεί να έχει τις «λέξεις κλειδιά» που ζητά. Λίγη προσοχή χρειάζεται στην αντιστοιχία των χρόνων ανάλογα με την ειδικότητα. ;)

Οι εξετάσεις του τίτλου στην Ελλάδα αποτελούν και αυτές τυπική διαδικασία για κάποιον που έκανε σωστά την ειδικότητα του έξω.

Την συζήτηση την έκανα περισσότερο για το τυπικό του θέματος παρά για την ουσία του.

Αν ποτέ αποφασίσει το υπουργείο να εφαρμόσει κατά γράμμα τον νόμο ή δυσκολέψουν τις εξετάσεις του τίτλου, τότε θα μπορούσαν να δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wot can I say...I have a way with words ;)

Doctors are the modern gypsies...home is where our practice is!

No matter which sea u swim in, the water's always salty…

No matter how green ur lawn, its always greener on the other side....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Actually,

The water is pretty sweet around here and the lawns are nice and green...

No real complaints or regrets. :)

I guess it would be kind of nice to be closer to the "motherland"

but 1-2 visits a year are just enough to remind you why you left in the first place. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yer doing better than me...15 months here and I'm still going strong, no symptoms or signs of homesick-ness emcolgate ...there ARE people though who dearly miss the friends and foes they've left behind and 10h away on a plane, let alone a 24h odyssey is, for some, too much to handle!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για να ξεθάψουμε πάλι την Αυστραλία μετά τα καραγκιοζιλίκια του MMC της Αγγλίας...

Με προεμπειρια στο UK με πήρανε τελ και λένε ότι αναγνωρίζεται το πτυχίο μου χωρίς εξετάσεις και δυνητικά μπορούν να μου ψάξουν θέση ειδικότητας εκεί κάτω...αν δώσω τα IELTS!

Υπάρχει κανένας που να έχει αποτολμήσει να τελειώσει ειδικότητα εκεί κάτω?

Ισχύει αυτό που μου είπανε ότι αν περάσω τις εξετάσεις ειδικότητας εκεί ΔΕΝ χρειάζονται οι εξετάσεις αναγνώρισης πτυχίου, και μπορώ να πάω για consultant ?

Πέρα από εικασίες....έχει καταφέρει κανένας να γυρίσει και να αναγνωρίσει τον τίτλο ειδικότητας Ελλάδα?

Αν δεν καταφέρω να βρω θέση στην Αγγλία, τι είναι πιο λογικό, να γυρίσω Ελλάδα, να παραιτηθώ από ψ και να ξαναπεριμενω τη θέση μου για την νευρο της παιδοψυ το 2009, η, να φύγω και σίγουρα πια να μην ξαναγυρίσω?! Πιο σκ*τα επαγγελματικός προσανατολισμός γίνεται?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Cyanide,

Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις για νευρο στο UK ώστε να αναγνωρίσεις εγκαίρως στην Ελλάδα. Αν είναι έτσι τα πραγματα, νομίζω οτι είναι σχετικά δύσκολο (εκτός αν έχεις περάσει MRCP και πας για ST3), και αυτό γιατί δεν υπάρχουν αμοιγώς θέσεις νευρο σε κατώτερες βαθμίδες (i.e. ST1 or ST2). Τα λεγόμενα neurology-themed posts σε αυτές τις βαθμίδες πάντα έχουν ένα component παθολογίας, από 4 ως 8 μήνες. (correct me if I'm wrong)

Σχετικά με ΟΖ, νομίζω πως μπορείς να το καταφέρεις έχοντας περάσει εξετάσεις κλπ., αλλά και πάλι ακούγονται φήμες πως υπάρχει κορεσμός σε junior doctors πλέον λόγω subcontinental flow απο το UK.

Ο επαγγελματικός σου προσανατολισμός είναι χαρακτηριστικός και των υπολοίπων εξ ημών. join the club! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχνα την Ελλάδα για μένα.

Η θα καταφέρω να τελειώσω ειδικότητα Αγγλία (είμαι ήδη 9months SHO in a rotation = ST1).

Η θα βρω έναν τρόπο να πάω Αυστραλία, ο άντρας μου είναι Αυστραλός, το έχω ξαναπεί.

Αν γυρίσω Ελλάδα χωρίς τίτλο ειδικότητας, έκανα μια τρύπα στο νερό.

Ελλάδα φίλε μου πάω για ΠΑΙΔΟ-ψ.Οσο Ψ και να γράψω τώρα είναι άχρηστο!

Αν αλλάξω τώρα για Ψ στην Ελλάδα, μέχρι να φτάσει η σειρά μου για παθολογία, θα έχω γίνει το αντίστοιχο του παλιού ρετζιστραρ στην Αγγλία!!!

Γιατί έβαλα παιδο-ψ αφου δεν γουσταρω?Γιατι δεν θέλω να περιμένω στην ελλαδα ανεργη για 10 χρονια μεχρι να φτασει η σειρα μου για ειδικότητα .

Γιατί κυνηγάω το Ψ στην υδρόγειο αντι να συμβιβασθώ με αυτά που προσφέρει η χώρα μου?I refuse to quit until I get wot I want, το λένε οτι οι ψυχίατροι ειναι τρελοί!

Η Ελλάδα δεν μου λείπει ούτε μου έκανε καμιά χάρη...

Λέγανε για την κατάντια των οφθαλμίατρων με τις τρελές αναμονές στην Ελλάδα, τους Ψ τους σκέφτηκε κανείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγα λόγια για την αναγνώριση στην ελλάδα ειδικότητας εκτός ΕΕ.

Αν έχεις τον τίτλο ειδικότητας στη χωρα εκείνη τότε στην Ελλάδα ανγνωρίζεται η εκπαίδευσή σου και μετα μένει το τυπικό να δώσεις εξετάσεις για ειδικότητα.

Και λέω τυπικό γιατί καταρχήν οι γνώσεις σου είναι καλύτερες από κάποιον που τελείωσε ειδικότητα Ελλάδα και από την άλλη οι καθηγητές και οι εξεταστές που σε εξετασουν αν έχεις τελειώσει σε μία χωρα σαν Αυστραλια ή ΗΠΑ σε γλείφουν παρά σε εξετάζουν. Έχουν ανάγκη τις γνωριμίες σου και εσένα τον ίδιο να συστήσει κάποιο δικό τους σε νοσοκομείο εκεί ή να δώσει επιστολές. Οπότε μην ανησυχείτε για τις εξετάσεις.

Και το λέω από προσωπική εμπειρία. Όταν έδινα εξετάσεις για ειδικότητα έδινε μαζί μου και κάποιος από Αμερική. Πέρασε αέρα πατέρα.

Το πρόβλημα ήταν με το Δικατσά σε παιδιά που κάναν και ιατρική σε αυτές τις χώρες που εκεί ίσχυαν οι παπαριές του 10% και άμαθα κατά πως ήταν αυτά πίστευαν πως με τις γνωσεις που είχαν θα περνούσαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.

Θα μπορουσε κάποιος να δώσει πληροφορίες για τα βηματα που πρέπει να ακολουθήσει κανείς ώστε να κάνει ειδικότητα στην Αυστραλία; Ενδιαφέρομαι για πνευμονολογία. Δε θα έλεγα ότι διαθέτω κανένα φοβερο βιογραφικό. Εχω αποφοιτήσει από το πανεπιστημιο της Αθήνας με άριστα, αλλά δε νομιζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.