Jump to content

ΑΛΛΑΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ


AMANDA.

Recommended Posts

μολις παραλαβει καποιος τον διορισμο του καλο ειναι αν προαιρειται να παει 1 αντιγραφο στην νομαρχια που τα εχει για πληρη. εμενα αυτο μου ειπαν στην νομαρχια για να ενημερωθει ο φακελος και να υπολογιζουν πιο σωστα τις νεες αναμονες.

αλλα καθως δεν προβλεπεται καμια κυρωση αν δεν το κανεις ειναι πανω στο φιλοτιμο του καθενος τι θα πραξει...

δεν ξερω για οσους απλα μπηκα στην αναμονη τι θελουν οι νομαρχιες... δεν το ρωτησα αυτο.. αλλα γενικα καθε νομαρχια εχει το δικο της σουρεαλιστικο συστημα που ομορφαινει με την πλουραλιστικη ελληνικη γραφειοκρατια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ πολύ Αμάντα.Θα ρωτήσω και εγώ και θα ενημερώσω το φόρουμ όταν πάω.

Άσχετο:παρατήρησα ότι πολύ σωστά αναφέρεις για τα ευτράπελα της ειδικότητας στην Ελλάδα-δείγμα του πόσο καλά ενημερωμένη είσαι-άλλωστε πως να μην είσαι όταν τα βιώνεις(κατάπατηση νόμων που διέπουν την ειδικότητα-εφημερίες σε άλλα τμήματα,συμπεριφορά επιμελητών στις εφημερίες)και προτείνω να ανοίξουμε ένα υποφόρυμ όπου ο καθένας θα καταθέτει την εμπειρία του για το τέρας του ΕΣΥ και το μπάχαλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναμενεται νεα υπουργικη αποφαση με την οποια θα περιλαμβανονται και οι ενιαιες ειδικοτητες για την διπλη αιτηση...

παρακολουθειτε τα φεκ για να δειτε ποτε θα αρχισει να ισχυει γιατι πολυ πιθανον παλι νυχτα θα δημοσιευτει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναμενεται νεα υπουργικη αποφαση με την οποια θα περιλαμβανονται και οι ενιαιες ειδικοτητες για την διπλη αιτηση...

παρακολουθειτε τα φεκ για να δειτε ποτε θα αρχισει να ισχυει γιατι πολυ πιθανον παλι νυχτα θα δημοσιευτει

Στηριζόμαστε (και πάλι) σ'εσένα AMANDA!!! Να'σαι καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι πρωτοι διορισμοι υπογραφτηκαν και πρωτοκοληθηκαν 29/5/2006

οποιοι βιαζονται μπορουν να τους παραλαβουν προσωπικα απο το υπουργειο

(πιθανον να μπορουν και να στειλουν και κουριερ να τους παραλαβει και να το πληρωσουν αντικαταβολη... 1 συμφοιτητριας μου ειχε αργησει 3 μηνεσ ο διορισμος γιατι ο φακελος που ειχε τον δικο της διορισμο ειχε παραπεσει πισω απο το γραφειο που τους ειχαν τοποθετησει)

παλια απο μικροτερο κομματι μπορουσες να τα βαλεις σε μεγαλυτερο τμημα ειδικοτητας.. πχ ξεκιναγες με νοσοκομειο που εδινε 1 χρονο ορθοπαιδικη, μετα σε αλλο με 3 και μετα σε πληρη.. τωρα στο υπουργειο το απεκλεισαν κατηγορηματικα οταν τα εχεις καπου για τμημα και πληρη οταν σου ερθει για το τμημα να τα βαλεις καπου και για 2 τμημα ενω βρισκονται παραλληλα στην πληρη

οσον αφορα τα φεκ τα παρακολουθω απλως καπως πιο αραια... οποτε καλο ειναι να τα παρακολουθει μεσω νετ και οποιος ενδιαφερεται προσωπικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τίποτα νεότερο για τις ενιαίες....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΤΥΝΑΝ, ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΑΣΑΝΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ. ΜΕ ΚΑΙΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ. Ή ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΣΑΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ, ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΙΕΠΡΕΨΑΝ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΣΥΡΡΟΗ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΧΑΡΒΑΡΝΤ, ΣΟΡΡΥ ΣΤΟ ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι νοημα να εχει να μαθεις ονοματα... θα μαθευτουν αργα η γρηγορα. Το σημαντικο ειναι πως δεν ακολουθει την διαδικασια της κληρωσης η της επετηριδας που ισχυει σε ολα τα υπολοιπα νοσοκομεια της χωρας, δηλαδη δεν προσαρμοζεται στο γενικο συστημα η εστω σε εναν αξιοκρατικο θεσμο (εξετασεις). Τωρα αν ειναι ο κυριος ταδε η η κυρια ταδε που θα προσληφθουν, δεν αλλαζει κατι.... εκτος αν βρισκονται μπροστα σου στην επετηριδα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι πρωτοι διορισμοι υπογραφτηκαν και πρωτοκοληθηκαν 29/5/2006

οποιοι βιαζονται μπορουν να τους παραλαβουν προσωπικα απο το υπουργειο

(πιθανον να μπορουν και να στειλουν και κουριερ να τους παραλαβει και να το πληρωσουν αντικαταβολη... 1 συμφοιτητριας μου ειχε αργησει 3 μηνεσ ο διορισμος γιατι ο φακελος που ειχε τον δικο της διορισμο ειχε παραπεσει πισω απο το γραφειο που τους ειχαν τοποθετησει)

παλια απο μικροτερο κομματι μπορουσες να τα βαλεις σε μεγαλυτερο τμημα ειδικοτητας.. πχ ξεκιναγες με νοσοκομειο που εδινε 1 χρονο ορθοπαιδικη, μετα σε αλλο με 3 και μετα σε πληρη.. τωρα στο υπουργειο το απεκλεισαν κατηγορηματικα οταν τα εχεις καπου για τμημα και πληρη οταν σου ερθει για το τμημα να τα βαλεις καπου και για 2 τμημα ενω βρισκονται παραλληλα στην πληρη

οσον αφορα τα φεκ τα παρακολουθω απλως καπως πιο αραια... οποτε καλο ειναι να τα παρακολουθει μεσω νετ και οποιος ενδιαφερεται προσωπικα

καλησπερα εχουμε κατι καινουργιο για τις θεσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως πάντα άλλωστε...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι πρωτες αποφασεις αρχισαν να καταφθανουν.

το τραγελαφικο της υποθεσης.

1. δεν αναγραφεται ο τελευταιος νομος για την διπλη αιτηση και στο αναλυτικο κειμενο αναφερει ρητα ακομα οτι απαγορευεται να εκκρεμει αιτηση σε αλλο νοσοκομειο

2. με τις ιδιες ημερομηνιες -οσο και αν ακουγεται περιεργο- κυκλοφορουν διαφορετικοι επισημοι διορισμοι. δεν καταλαβαιω το νοημα την ιδια ημερα να υπογραφουν και να πρωτοκοληθουν πολλοι διορισμοι και αντι να ειναι ολοι συγκεντρωμενοι σε 1 εγγραφο να εχουν πολλους ανα 15 περιπου διορισμους. το διασταυρωσα με αλλο ατομο με τις ιδιες ημερομηνιες και διαφορετικη λιστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κορυφαίο θα είναι να ακυρωθούν αυτοί που είναι με διπλές αιτήσεις!

Μήπως τελικά είναι κι αυτός ένας τρόπος να μειωθούν δραστικά οι λίστες...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι πρωτες αποφασεις αρχισαν να καταφθανουν.

το τραγελαφικο της υποθεσης.

1. δεν αναγραφεται ο τελευταιος νομος για την διπλη αιτηση και στο αναλυτικο κειμενο αναφερει ρητα ακομα οτι απαγορευεται να εκκρεμει αιτηση σε αλλο νοσοκομειο

2. με τις ιδιες ημερομηνιες -οσο και αν ακουγεται περιεργο- κυκλοφορουν διαφορετικοι επισημοι διορισμοι. δεν καταλαβαιω το νοημα την ιδια ημερα να υπογραφουν και να πρωτοκοληθουν πολλοι διορισμοι και αντι να ειναι ολοι συγκεντρωμενοι σε 1 εγγραφο να εχουν πολλους ανα 15 περιπου διορισμους. το διασταυρωσα με αλλο ατομο με τις ιδιες ημερομηνιες και διαφορετικη λιστα...

Τι θελει να πει εδω ο ποιητης; emhelp Αμαντα, οπως τα εκθετεις, δεν καταλαβα ιδιαιτερα τι εννοεις. :unsure: Για ποιες αποφασεις μιλας; Που αρχισαν να καταφθανουν; Πως μπορεις να ξερεις την λιστα με τους διορισμους ... τι εννοεις διαφορετικοι διορισμοι; για το ιδιο ατομο δυο διαφορετικοι διορισμοι :blink: ; Λυσε μου την απορια, σενκιου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοω την λιστα με τα ονοματα των διορισμων των ειδικευομενων οπου καποιοι απο αυτους εκμεταλευτηκαν την τροποποιηση του νομου.

η λιστα της νομοθεσιας στην αποφαση διορισμου δεν αναφερει αυτην την τροποποιηση του ιδιου του υπουργειου και συγκρινοντας λιστες με τις ιδιες ημερομηνιες με με αλλη κοπελα το δικο μου ονομα δεν ηταν μεσα στον δικο της και το δικο της στον δικο μου (δεν θυμοταν να συγκρινουμε τον αριθμο πρωτοκολου)

δεν μιλαω για την λιστα αναμονης στις νομαρχιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emconfused ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΡΕΛΟ !

ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΑΠΛΡΙΛΙΟΥ ,ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ,ΧΩΡΙΣ Ν' ΑΠΟΣΥΡΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΣΚΟΜΕΙΟ

ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΛΗΡΗ.

ΙΣΧΥΕΙ ???/ emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι η δευτερη φορα που βγαινει αυτη η φημη

αν καποιος δεν σου πει νουμερο φεκ μην πιστευεις τιποτα

απο οσο ξερω δεν εχει καταργηθει ακομα

κοιτα στο εθνικο τυπογραφειο για να τα παρακολουθεις μεσω νετ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι η δευτερη φορα που βγαινει αυτη η φημη

αν καποιος δεν σου πει νουμερο φεκ μην πιστευεις τιποτα

απο οσο ξερω δεν εχει καταργηθει ακομα

κοιτα στο εθνικο τυπογραφειο για να τα παρακολουθεις μεσω νετ

THANX :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι θα γινει με τις ενιαιες ειδικοτητες?

Καμια κινητικοτητα? μηπως να αρχιζαμε τα email στον υπουργο? :P

Η θα βγει ο νομος νυχτα παραμονες 15 Αυγουστου? Ε, να μην το παρουν και πολλοι χαμπαρι και ενοχλησουμε τα μπανια του λαου!!! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετε ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που μετα απο πολυ κοπο ψαξιμο και αγωνια καταφερα να εκμεταλλευτω τη νεα διαταξη για 2 δηλωσεις στο γενικο μερος της ειδικότητας.Απο την αρχη ημουν καχυποπτος και δυστυχως οι υποψιες μου οτι τελικα κατι θα προκυψει επιβεβαιωθηκαν.Στο διορισμό μου που εφτασε χτες ουτε η συγκεκριμενη διαταξη αναφερεται και επιπλεον αναφερεται ρητα οτι για να διοριστουμε πρεπει να κανουμε υπευθυνη δηλωση οτι δεν εκκρεμει αλλη αιτηση μας για ειδικοτητα!!Οτι δηλαδη ακριβως αναιρουσε το περιφημο ΦΕΚ της 20/4/06 (Μ.Πεμπτη για οσους δε θυμουνται).

Υπεθεσα εχοντας ηδη 9 χρονια τριβης απο τη σχολη ηδη με την ελληνικη γραφειοκρατια οτι απλα δεν αλλαξαν το κειμενο των παλιων διορισμων.Ηρθε στο μυαλο μου και το παραδειγμα οσων ειχαν αγονο και εκκρεμουν 2-3 δηλωσεις τους για ειδικοτητα που προφανως με διορισμους με αντιστοιχες διαυπωσεις θα διοριζονται.

Σε επικοινωνια με το υπουργειο μου ειπαν να μην ανησυχω οτι παρα οσα λεει εκει γραπτα και με την υπογραφη του αγωνιστη για τη βελτιωση της υγειας μουστακια ο προφορικος τους λογος οτι δε θα μου ζητηθει τετοια δηλωση ή αν μου ζητηθει και δηλωσω την αληθεια η οποια ναι μεν ειναι νομοτυπη αντιμετωπιζοντας σφαιρικα τη νομολογια πλην ομως τα στενα καφκικα ορια της συγκεκριμενης πρωτοκολλημενης αποφασης διορισμου επιτασσουν το αντιθετο,μετραει περισσοτερο.

Εχοντας υποστει ολες τις αιφνιδιας εισβολης αλλαγες των τελευταιων ετων και εχοντας εξανεμισει και τα τελευταια ψηγματα εμπιστοσυνης στο συστημα και τους λειτουργους του λιγα λεπτα αφου ο συμπαθης ταχυδρομος μου ενεχειρισε το περι ου ο λογος ερωτω:

Ειμαι ο μοναδικος γκαντεμης που τα γραναζια της γραφειοκρατιας δε συμπεριελαβαν στην αιτηση του τα νεα δεδομενα?

Κινδυνευει αραγε η απο 4ετιας αιτηση μου για πληρη ειδικευση?

Γιατι να πιστεψω τις προφορικες διαβεβαιωσεις της αυταποδεικτα αναξιοπιστης υπαλληλου?

Πως μπορω να ζητησω τις ανωτερω γραπτα?

Μηπως δινω μεγαλη σημασια σε ανουσιες λεπτομερειες επηρεασμενος απο χρονια παρα τη θεληση μου ενασχοληση με φεκ και διαταγματα και να αφησω τα πραγματα να κυλησουν ξεροντας οτι τελικα ακομα και σε αυτο το βασιλειο της τρελας τελικα θα βρεθει ακρη αφου υπαρχει σε τελικη αναλυση η καταγραφη φεκ και αιτησεων και σε αντιθετη περιπτωση παλι κατι θα γινει αφου θα ανεβω στη στεγη και θα απειλω με αυτοπυρπολισμο?

Τι σκατα να κανω γαμω το στηθοσκοπιο μου?

please help me

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην τρελαινεσαι.. βαθιες ανασες

οπως εχω προαναφερει το αθανατο ελληνικο δημοσιο δεν σκεφτηκε να αλλαξει το παλιο χαρτι διορισμων και απλα σου ηρθε η δικη σου πρωτοκολλημενη αποφαση με τα εισαγωγικα φωτοτυπημενα απο ετων...

ο νομος συνεχιζει να ισχυει κανονικα, κανενα φεκ δεν δημοσιευτηκε που να το αναιρει και ειναι βλακεια των υπαλληλων του υπουργειου που δεν το προσαρμοσαν στις νεες αποφασεις διορισμων. σε καμια περιπτωση δεν αναιρειται η δευτερη αιτηση για κυρια ειδικοτητα ακομα και σε περιπτωση που αλλαξει αργοτερα ο νομος (που δεν θα γινει παρα τις φημες γιατι θα γινει το ελα να δεις) γιατι οι αλλαγες δεν εχουν αναδρομικη ισχυ

μην τρελαινεσαι.. βαθιες ανασες και κατα προτιμηση σε ροζ γαντακι αν αρχιζεις να βλεπεις ροζ ελεφαντακια να ιπτανται... συνεχισε να διαβαζεις τα φεκ και καλωσορισες στον ομορφο κοσμο της ελληνικης γραφειοκρατικης παρανειας.. οι συναδελφοι ψυχιατροι θα ειναι παντα στο πλαι μας να μας προσφερουν τις υπηρεσιες τους

χαλαρωσε! ετσι ειναι ολοι οι διορισμοι.. απλως οι περισσοτεροι δεν το προσεξαν... και εχουν δικιο στο υπουργειο που σου ειπαν δεν εχει σημασια... ε γραφουν και καμια μαλακια σε επισημα εγγραφα και θα την παρουμε σοβαρα? εδω νομισαμε οτι γιναμε γιατροι επειδη μας εδωσαν πτυχιο! χα!

αν σου ζητηθει οποιοδηποτε χαρτι απλως θα κανεις υπεθυνη δηλωση οτι συμφωνα με την τροποιποιηση του νομου σχετικα με τις ειδικοτητες εχω τα χαρτια για πληρη ειδικοτητα στο.. και χρησιμοποιωντας την διαταξη του ταδε φεκ εκανα χαρτια και για τμημα εκει... κανονικα αυτο επρεπε να το χες κανει στην 1 νομαρχια που εστειλε τα χαρτια στο υπουργειο δεν νομιζω τωρα να στο ζητησουν πουθενα...

απλα αποχαιρετα την ανεργια για λιγο και ξεκινα την δουλεια χαλαρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φημολογείται,ότι η αλλαγή του νόμου ισχύει και για τις ενιαίες ειδικότητες.Μάλιστα κάποιες νομαρχίες,σύμφωνα με τις φήμες,δέχονται διπλή δήλωση και για τις ενιαίες ειδικότητες.Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φημολογείται,ότι η αλλαγή του νόμου ισχύει και για τις ενιαίες ειδικότητες.Μάλιστα κάποιες νομαρχίες,σύμφωνα με τις φήμες,δέχονται διπλή δήλωση και για τις ενιαίες ειδικότητες.Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο??

Δηλάδη με τον καινούριο νόμο μπορεί κάποιος που θέλει να δηλώσει πληρη ειδικότητα, πχ Γενική Ιατρική να κάνει διπλή αίτηση σε διαφορετικές νομαρχίες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.