Jump to content

ΑΛΛΑΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ


AMANDA.

Recommended Posts

οι συμβασεις που υπογραφει ο καθε ειδικευομενος με το νοσοκομειο ειναι συμβασεις ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου. ο ειδικευομενος μπορει να παραιτηθει οποια στιγμη επιθυμει χωρις να χρειαζονται εξηγησεις.. επικαλεισαι προσωπικους λογους οτι θες...

ειδικα για την περιπτωση που εισαι στην κυρια ειδικοτητα παραιτεισαι και αυθημερον αν επιθυμεις και αναλαμβανεις εκει που εισαι για πληρη ειδικοτητα... και συμπληρωνεις τον υπολοιπο χρονο της ειδικοτητας...

το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι στην περιπτωση του γενικου/προαπαιτουμενου μερους οπου αν παραιτηθεις πριν ολοκληρωσεις τον απαιτουμενο χρονο τοτε δεν μπορουν να σταλουν οταν ερθει η σειρα σου για την κυρια ειδικοτητα αν δεν συμπληρωσεις καπου αλλου τον προαπαιτουμενο χρονο εκπαιδευσης στο ειδικο μερος

κατεθεσε τα χαρτα σου αν βρεις καπου θεση για τμημα... ειτε κενη θεση που ξεκινας αμεσως ειτε σε θεση που μπαινεις σε αναμονη... ξεκινας καποια στιγμη... κανεις οποιο κομματι προλαβεις μεχρι να σου ερθει ο διορισμος και οταν σου ερθει παραιτεισαι χωρις κυρωσεις ειτε ολοκληρωνεις το τμημα που δινει και παρουσιαζεσαι οταν σου ερθει η θεση για την πληρη.. και στις 2 περιπτωσεις ομως πρεπει να προσκομισεις την βεβαιωση του νοσοκομειου για το τμημα που εχεις κανει και να κανεις μονο οσο σου υπολειπεται.. και οχι την πληρη ειδικοτητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Last Reply

Και φυσικα στις διαφορες νομαρχιες επικρατει το γνωστο ελληνικο μπαχαλο...Εγω μιλησα με 5 διαφορετικες και σε καμια δεν ειχαν ενημερωση.Σε μια ειχαν ενημερωθει απο συναδελφο που πηρε τηλεφωνο για να ρωτησει...Χαμος.Αυτο που γραφει ο συναδελφος georgio24 με την ακυρωση μου το ειπε μια κυρια σε καποια νομαρχια ,οτι δηλαδη μπορει να ακυρωθει καποια απο τις δυο αιτησεις μου, αν ο νομος δε με καλυπτει.Τι να πω? Απο το υπουργειο ειναι κατηγορηματικοι παντως και μαλιστα επωνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορουν να τρεχουν 2 αναμονες σε νοσοκομεια που δινουν πληρη ειδικοτητα. τωρα το να κανει καποιος χαρτια σε 1 νοσοκομειο που δινει 1 η 2 χρονια ειδικοτητας και μετα να τα βαλει καπου για πληρη ειναι κατι που ουτως η αλλως γινοτανε απλα περιμενανε να υπογραφει ο διορισμος και μετα να τα βαλουν για την συνεχι\αση ειδικοτητας

δεν πιστευω να επηρεαστουν οι παθολογικες ειδικοτητες καθως μιλαμε μονο για οσους θελουν πληρη ειδικοτητα παθολγιας που επηρεαζονται απο αυτον τον νομο (ολοι οι αλλοι παιζουν για το 2 κομματι της κυριας ειδικοτητας).... θα παρει 1 διαστημα να ενημερωθουν ολοι και να δουμε που θα κατασταλαξουν οι αναμονες (αν και θα ειναι λιγο μεγαλυτερο το μπλεξιμο καθως η συντριπτικη πλειοψηφια τοτε θα κανει κομματι και θα ειναι λιγο παμε στοιχημα ο πραγματικος χρονος αναμονης).. παντως εν γενει εγω πσιτευω οτι θα πεσουνν καθως οι περισσοτεροι θα ψαξουν να βρουν κομματι στην περιφερεια να τελειωσουν πιο γρηγορα...

περιφερεια βεβαια ειναι και η κορινθος για τους αθηναιους που εχει αδειες θεσεις.. και οχι μονο...

σορρυ αν γινομαι κουραστικος αλλα ο στρατος με εχει σαπισει και ζαλιστηκα με ολα αυτα που διαβαζω :blink: για να το κανουμε λιανα ο νομος αυτος ισχυει για οσους εχουν ξεκινησει καπου ειδικοτητα ή και για ολους εμας που περιμενουμε?γραφεις οτι αφορα ο νεος νομος κυριως αυτους που κανουν παθολογια φουλ.πως?εγω πχ που περιμενω 4 χρονια για να ξεκινησω καπου ειδικοτητα και οπου μολις αρχισω θα κανω εκει φουλ ειδικοτητα τι κερδος μπορω να εχω με την αλλαγη που εγινε?να δηλωσω και σε ενα 2ο νοσοκομειο μερικης ειδικοτητας και να περιμενω μπας και αρχισει νωριτερα?Μα αν ολοι πανε και κανουν 2η αιτηση στην περιφερεια πολυ απλα μετα θα παιζουμε αν παιζουμε με τις κληρωσεις :blink: σορρυ αλλα καπου δεν μ κολλαει η ιστορια.... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως παιδιά το υπουργείο έχει δίκιο.Καμια νομαρχία δε δέχεται αιτήσεις για εννιαίες ειδικότητες.Βέβαια φοβάμαι ότι όταν κοπάσει ο θόρυβος,κάποια λαμόγια θα βάλουν τους δικούς τους ερμηνεύοντας με τον δικό τους τρόπο το νόμο.Όσοι ενδιαφέρεστε για εννιαία ειδικότητα,και θεωρείτε ότι μας αδικεί το νομοσχέδιο γιατί κάνει διακρίσεις,προτείνετε τι μπορούμε να κάνουμε.Και όσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω γιαυτές τις διαδικασίες,ας μας βοηθήσουν.Για παράδειγμα,σε ποιόν μπορούμε να στείλουμε μια επιστολή και να του θέσουμε το αίτημά μας?Πώς μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τους συλλόγους για να κάνουν κάτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σορρυ αν γινομαι κουραστικος αλλα ο στρατος με εχει σαπισει και ζαλιστηκα με ολα αυτα που διαβαζω :blink: για να το κανουμε λιανα ο νομος αυτος ισχυει για οσους εχουν ξεκινησει καπου ειδικοτητα ή και για ολους εμας που περιμενουμε?γραφεις οτι αφορα ο νεος νομος κυριως αυτους που κανουν παθολογια φουλ.πως?εγω πχ που περιμενω 4 χρονια για να ξεκινησω καπου ειδικοτητα και οπου μολις αρχισω θα κανω εκει φουλ ειδικοτητα τι κερδος μπορω να εχω με την αλλαγη που εγινε?να δηλωσω και σε ενα 2ο νοσοκομειο μερικης ειδικοτητας και να περιμενω μπας και αρχισει νωριτερα?Μα αν ολοι πανε και κανουν 2η αιτηση στην περιφερεια πολυ απλα μετα θα παιζουμε αν παιζουμε με τις κληρωσεις :blink: σορρυ αλλα καπου δεν μ κολλαει η ιστορια.... emhelp

1. σε αυτον τον νομο δεν παιζουν κληρωσεις. οποιος θελει καταθετει καπου για ειδικοτητα, παιρνει αριθμο πρωτοκολου και ειτε ξεκινα αμεσως αν ειναι αδεια η θεση ειτε μπαινει στην αναμονη. σε κληρωση θα μπει μονο αν η νομαρχια κανει αυτην την περιοδο η αργοτερα κληρωση για νεες θεσεις. για τις ηδη υπαρχουσες δεν παιζουν κληρωσεις αλλα οποιος προλαβε, μπηκε πρωτος και οι αλλοι ακολουθουν

2. με την μεχρι τωρα ενημερωση του υπουργειου λενε οτι δεν ισχυει αυτο για ενιαιες ειδικοτητες και ηταν λαθος εκτιμηση δικη μου οτι ισχυε καθως αυτο ειχα καταλαβει απο την επικοινωνια με το υπουργειο και με την αναγνωση του νομου. προσωπικη μου εκτιμηση παλι οτι αυτο μπορει να αλλαξει με ενημερωτικη εγκυκλιο του υπουργειου με συντονισμενες κινησεις των συλλογων αλλα σχεδον αδυνατο να αλλαξει με μεμονωμενες ενστασεις,

3. ο νομος συμφωνα με αυτο που λεει ισχυει για αυτους που εχουνν ξεκινησει το προτελευταιο κομματι. πχ αν εγω περιμενω για ουρολογια και δεν εχω ξεκινησει χειρουργικη δεν με αφορα. αν εχω βαλει αγονο ομως και τρεχει η αναμονη και για χειρουργικη και για ουρολογια με αφορα. δεν με αφορα αν θελω ψυχιατρικη και εχω ξεκινησει παθολογια. πρεπει να εχω ξεκινησει το προτελευταιο δηλ νευρολογια για να βαλω για τμημα και πληρη ψυχιατρικη. για την ενιαια ειδικοτητα τωρα πχ παθολογια, χειρουργικη, εργαστηριακες οπως ειπαμε μεχρι στιγμης το υπουργειο λεει οτι δεν τους αφορα ο νομος (περιεργο γιατι λεει οτι ειναι πλεον νομιμο για την κυρια ειδικοτητα να τρεχουν 2 αναμονες σε πληρη και τμημα... δικηγορος και συντονισμενες κινησεις για ισονομια πολιτων-ειδικευομενων)

4. αν δεν εισαι για ενιαια ειδικοτητα αλλα εκανες το προαπαιτουμενο κομματι (χειρουργικη-παθολογια) και εχεις 4 χρονια αναμονη για πληρη ειδικοτητα μπορεις να τα καταθεσεις καπου για τμημα και να μικρυνεις το διαστημα της ανεργιας συν το οτι θα τελειωσεις νωριτερα με το ενδεχομενο να προλαβεις καποια προκηρυξη για επιμελητη η για οποιαδηποτε αλλη ευκαιρια βρεθει στο δρομο σου. οπως ειπαμε για οσους ξεκινησαν η τελειωσανε το 1 κομματι-προαπαιτουμενο ειδικοτητας τα βαζουν σε 2 νοσοκομεια. το πιθανοτερο ειναι το κομματι να τους ερθει νωριτερα ο διορισμος κανουν το τμημα της ειδικοτητας ολοκληρο ΄η τμημα αν τους ερθει ο διορισμος νωριτερα και συνεχιζουν και συμπληρωνουν το υπολοιπο τμημα στην πληρη ειδικοτητα (αν το κανουν αρκετη αυτο θα πεσει καπως η αναμονη στα νοσοκομεια που δινουν πληρη ειδικοτητα)

5. εχετε στο νου και παρακολουθειτε τις νεες θεσεις ειδικευομενων που ανοιγουν συνεχως. θα ανοιξουν νεες τον μαιο και μεσα στο καλοκαιρι. πλεον μπορουν να κανουν αιτησεις για αυτες περισσοτερα ατομα. εκμεταλευτειτε και αυτες τις θεσεις αλλα να ειστε σε επιφυλακη να ενημερωθειτε εγκαιρα και πιθανως αντι να ψαχνεστε για εξωτερικο και τουριστοιατρικη στην αναμονη να βρεθειτε καπου να κανετε την ειδικοτητα που σας ενδιαφερει. βεβαια για να ειμαστε ειλικρινεις οι θεσεις που ειναι πιο πιθανο να δουλεψετε αμεσα ειναι σε περιφειακα νοσοκομεια. η να τα βαλετε για τμημα καπου κεντρικα και να περιμενετε και εκει...

Πάντως παιδιά το υπουργείο έχει δίκιο.Καμια νομαρχία δε δέχεται αιτήσεις για εννιαίες ειδικότητες.Βέβαια φοβάμαι ότι όταν κοπάσει ο θόρυβος,κάποια λαμόγια θα βάλουν τους δικούς τους ερμηνεύοντας με τον δικό τους τρόπο το νόμο.Όσοι ενδιαφέρεστε για εννιαία ειδικότητα,και θεωρείτε ότι μας αδικεί το νομοσχέδιο γιατί κάνει διακρίσεις,προτείνετε τι μπορούμε να κάνουμε.Και όσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω γιαυτές τις διαδικασίες,ας μας βοηθήσουν.Για παράδειγμα,σε ποιόν μπορούμε να στείλουμε μια επιστολή και να του θέσουμε το αίτημά μας?Πώς μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τους συλλόγους για να κάνουν κάτι?

η υπουργικη αποφαση με την διατυπωση της δεν αποκλειει εξ ορισμου οσους ενδιαφερονται για ενιαια ειδικοτητα αλλα αφηνει το θεμα εωλο. κατα την κριση μου εξαρταται απο εσας ποσο γρηγορα θα κινηθειτε για να δωθουν διευκρινησεις στην εγκυκλιο θετικες και για σας.

μπορειτε να κινηθειτε κ)αι να ζητησετε απο τους ιατρικους συλλογους ιδιαιτερα των αθηνων και της θεσσαλονικης να θεσουν ερωτηματα και να πιεσουν για θετικη για σας αποφαση.

υπηρχε και ενασ συλλογος ειδικευομενων αττικης νομιζω αλλα εχει ατονισει.

ο συλλογος αποφοιτων ελληνικων πανεπιστημιων που ειναι να λαβει και αυτος θεση; μονο με τους δικατσαδες ασχολειται; ζητηστε του να κανει και αυτος υπερωτηση.

αν καποιος εχει ακρη σε βουλευτη μπορει να κανει υπερωτηση στην βουλη και να λυθει το θεμα οπως εγινε με τους γενικους ιατρους που ταχτοποιηθηκε σε μηδεν χρονο οταν μετα απο χρονια "θυμηθηκε" καποιος βουλευτης να κανει υπερωτηση προφανως για να ταχτοποιηθει δικο του ατομο.

να ρωτησετε δικηγορο τοσο ιδιωτικο οσο και τον νομικο συμβουλο που εχουν τοσο οι νομαρχιες οσο και το υπουργειο. υπαρχει και ο συνηγορος του πολιτη που μπορειτε να ενημρωσετε αλλα αργει πολυ και στο τελος απλα γνωμοδοτει χωρις να ειναι υποχρεωμενη η νομαρχια η το υπουργειο να δεχτουν την γνωματευση του.

ανταλλαξτε στοιχεια μεταξυ σας και προσπαθειστε πρωτα να συντονιστειτε μεταξυ σας και στη συνεχεια να κινηθειτε ταυτοχρονα προς τους τοπικους ιατρικους συλλογους και οποιους αλλους συλλογους επιθυμειτε...

(ολως περιεργως δεν βλεπω τους κομματικους συλλογους να διαμαρτυρονται για την συγκεκριμενη διακριση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5. εχετε στο νου και παρακολουθειτε τις νεες θεσεις ειδικευομενων που ανοιγουν συνεχως. θα ανοιξουν νεες τον μαιο και μεσα στο καλοκαιρι. πλεον μπορουν να κανουν αιτησεις για αυτες περισσοτερα ατομα. εκμεταλευτειτε και αυτες τις θεσεις αλλα να ειστε σε επιφυλακη να ενημερωθειτε εγκαιρα και πιθανως αντι να ψαχνεστε για εξωτερικο και τουριστοιατρικη στην αναμονη να βρεθειτε καπου να κανετε την ειδικοτητα που σας ενδιαφερει. βεβαια για να ειμαστε ειλικρινεις οι θεσεις που ειναι πιο πιθανο να δουλεψετε αμεσα ειναι σε περιφειακα νοσοκομεια. η να τα βαλετε για τμημα καπου κεντρικα και να περιμενετε και εκει...

η υπουργικη αποφαση με την διατυπωση της δεν αποκλειει εξ ορισμου οσους ενδιαφερονται για ενιαια ειδικοτητα αλλα αφηνει το θεμα εωλο. κατα την κριση μου εξαρταται απο εσας ποσο γρηγορα θα κινηθειτε για να δωθουν διευκρινησεις στην εγκυκλιο θετικες και για σας.

Παντως AMANDA σου βγάζω το καπέλο....πριν απο λίγες μερες θυμάμαι που έλεγες "παρακολουθείτε πολύ στενά τα ΦΕΚ... τι καλοκαίρι θα γίνει το μεγάλο μπαμ με τις ειδικότητες".

Να που αποδειχθηκες σωστή.

Και εγώ πιστεύω ότι οι αναμονές θα μειωθούν αρκετά. Κυριώς γιατί από ότι φαίνεται πολλοί θα καταφύγουν στην επαρχία για 1-2 χρόνια και μετά στα αστικά κέντρα θα κανουν ειδικότητα μόνο 3-4 χρόνια. Η ποιότητα της εκπαίδευσης όμως δεν ξέρω αν θα επηρεαστεί θετικά, γιατί τι μπορεί να μάθει κανεις κανοντας 1 χρόνο γυναικολογία στον πυργο, ή 1 χρόνο ουρολογία στην κοζάνη..(αλήθεια στους επιμελητές αυτών των νοσοκομείων έχει υποδείξει κανείς ποτέ πως και κυρίως ΤΙ θα μαθαίνουν τους ειδικευόμενους, ή βλέπε τι κάνω εγώ, και όλη μέρα να αντιγράφεις συνταγές;;;;

Επίσης με αυτή τη μεσοβέζικη κίνηση το υπουργείο έδειξε ότι πολιτική βούληση για εξετάσεις ειδικότητας δεν υπάρχει, αλλα προσπαθεί να βολευτούν κουτσά στραβά όλοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-το υπουργείο από το πρωί είχε την κλασσική τακτική του κατεβασμένου τηλεφώνου ενώ κάποια μεγάλη νομαρχία πιο σικάτη το είχε γυρίσει στο φαξ emeleos

-από γνωστό φίλης μου που δουλεύει στο υπουργείο ( γιατί φαίνεται ότι μόνο έτσι σε κρίσιμες ώρες μπορείς να μάθεις κάτι από το δημόσιο ) έμαθα ότι προς το παρόν τουλάχιστον, ο νόμος ΔΕΝ ισχύει για τις ενιαίες ειδικότητες.

-δικηγόρος που είδε το φεκ σε πρώτη εκτίμηση μου είπε ότι αποκλείει τις ενιαίες με λέξη κλειδί το προαπαιτούμενο

-κάποιες νομαρχίες δήλωσαν άγνοια

-αμάντα σε ευχαριστώ δημόσια γιατί μέσα σ'ένα κουνιαρχτό ύβρεων δίνεις σημαντικότατες πληροφορίες

-επιπλέον νομίζω ότι είναι πιο επιτακτική από ποτέ η μηχανογράφηση της λίστας

-πάντως εκτίμηση μου είναι ότι η διατύπωση του νόμου αφήνει επιτηδευμένη ασάφεια κ κενό για τις ενιαίες για να δώσει ίσως χρόνο σε κάποιους

-συμφωνώ με την παρατήρηση του king of the castle για τις εξετάσεις κ μάλλον επέρχεται σαρωτική αλλαγή στα αγροτικά

-παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι παραπάνω να το μοιραστεί μαζί μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η υπουργικη αποφαση δημοσιευτηκε+ οι νομαρχιες ενημερωνονται απο τα ατομα που πανε με το φεκ ανα χειρας να υποβαλλουν αιτησεις. αυτο απο μονο του αποδεικνυει οτι οσοι εχουν τις ακρες παντου+παντα θα βολευονται πριν οι αλλοι κανουν κιχ. αυτο ειναι που βλεπω συνεχεια και για αυτο προσπαθω ο,τι μαθαινω να το μοιραζομαι γιατι κουραστηκα να βλεπω μπροστα μου σφηνα ατομα με μεσον.. και για αυτο προσπαθω να μην δινω σημασια σε οσα καλλιτεχνικα μου αποδιδονται...

πρακτικα ειναι αδυνατον να γινουν 6μηνα τα αγροτικα.. αυτο σημαινει για ατομα που δεν εχουν κανει ειδικοτητα.. 1 θα ειναι στο αγροτικο και 1 θα κανει τριμηνο... δεν προκειται να δουλεψει αυτο το συστημα

οσον αφορα την ποιοτητα της εκπαιδευσης.. ουτε το 1 κομματι/προαπαιτουμενο ειναι το ιδιο παντου παρολα αυτα καποιοι πανε στην περιφερεια για να τελειωσουν νωριτερα... εκ των πραγματων ελαχιστα ειναι τα νοσοκομεια που σου παρεχουν ικανοποιητικη εκπαιδευση.. αν τα θελεις ολα.. βγαινεις εξω η περιμενεις πολλα χρονια... δεν ξερω τι παρεχει 1 χρονος ειδικοτητας στον πυργο στην γυναικολογια.. αλλα ξερω τι παρεχουν μεγαλα πανεπιστημιακα στηνγ υναικολογια που ειδικευομενοι δεν μαθαινουν να υπολογιζουν ουτε τη διαστολη του τραχηλου της μητρας...

1 νομος η μια υπουργικη αποφαση δεν μπορει να λυσει ολα τα προβληματα με τη μια... καποιοι θα επιλεξουν να δουλεψουν αμεσα.. καποιοι που εχουν την πολυτελεια να περιμενουν κατι καλυτερο θα περιμενουν... 1 ορθοπεδικος που περιμενει για πληρη μπορει να επιλεξει τον πολυγυρο που γινεται χαμος απο χειρουργεια και εχει μια μικρη αναμονη μπορει να τα βαλει για 2 χρονια παλι στην κορινθο που ειναι κενη η θεση... επιλεγει αλλα αν επιθυμει να δουλεψει πρεπει να αποφασισει αμεσα...

και φυσικα παλι θα μεινουν θεσεις για παρατασιακους σε μοναδες τεχνητου νεφρου.. σε τμηματα ειδικοτητας στα νησια κτλ... αλλα πιστευω οτι παιδια που εχουν αναγκη να δουλεψουν και θελουν την αξιοπρεπεια που παρεχει η εργασια πανω σε αυτο που σπουδασαν θα το επιλεξουν...

ελπιζω να το υπουργειο να μην σταματησει εδω... αρχισε να βγαζει καποιες νεες θεσεις ειδικευομενων (θα βγουν ακομα 100 τουλαχιστον), εβγαλε αυτην την αποφαση για την διπλη καταθεση δικαιολογητικων... ευχομαι να το συνεχισει και σε δυνατοτητα αντιστροφης ασκησης στην ψυχιατρικη και σε αλλες τροποποιησεις που πρεπει να γινουν... αλλα πρεπει να ζητηθουν οργανωμενα...

και αυτο που φαινεται για ακομα 1 φορα ειναι οτι το υπουργειο δεν ενημερωνει μαζικα αλλα επιλεκτικα... αν θελετε να αλλαξει κατι πρεπει πρωτα να αλλαξουμε εμεις και να μοιραζομαστε τις γνωσεις μας... δεν ειμαι τοσο ηλιθια ωστε να πιστευω οτι θα γινει.. αλλα ειμαι αρκετα ωστε να μοιραζομαι τις δικες μου...

παρακαλω.. και συγγνωμη αν γινομαι γκρινιαρα ωρες ωρες...

η καλυτερη ενημερωση ειναι η αμεση και προσωπικη επαφη απο το υπουργειο... καμια ιστοσελιδα ουτε καν του υπουργειου δεν ειναι τοσο ενημερωμενη οσο οι διαδρομοι του υπουργειου...

στο παρελθον με τις κληρωσεις ανα τετραμηνα για τις ειδικοτητες ειχαν σταλει σωρειες διευκρυνησεων στις νομαρχιες μετα τις ανστασεις των συλλογων και οι νομαρχιες καναν οτι δεν τα ειχαν παρει εγκαιρως, οτι δεν τις ειχαν ακομα ολες (και ας προσκομιζα εγω αντιγραφα απο το υπουργειο) και οτι του φανει του λωλοστεφανη γενικα... οι νομαρχιες παντα θα το παιζουν κινεζες... ειδικα οταν εχουν να εξυπηρετησουν δικα τους ατομα..

και οσον αφορα για το αν ξερουν και ποιοι και τι... στο υπουργειο το ξεραν τουλαχιστον 1 χρονο πριν υπογραφει.. ο κακλαμανης δεν προλαβε να το προχωρησει γιατι ειχε αλλες προτεραιοτητες και μετα εφυγε... οι διοικησεις των νοσοκομειων το ειχαν για σιγουρο απο τα τελη του 2005... με την μορφη που υπογραφτηκε (αν και αρχικα υπηρχε το ενδεχομενο να καλυπτε μονο τις θεσεις για τμημα που ηταν για 1 χρονο αδειες.. ) τιποτα δεν ερχεται κεραυνος εν αιθρια... εχουν γνωσιν οι φυλακες...

οποιος εχει χρονο καλο ειναι να ξεφυλλιζει τα φεκ του εθνικου τυπογραφειου.. νυχτα περνανε οι αλλεγες... αυγουστο ειχαν γινει οι αλλαγες για το προαιρετικο του αγροτικου..πασχα με την διπλη τοποθετηση.. ειναι τυχαια ολα αυτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρακαλω...

1 επιπλεον παρατηρηση.. καποιοι που τα εχουν για πληρη ειδικοτητα προβληματιζονται για το αν αξιζει να τα βαλουν καπου για τμημα... θα συνιστουσα να βρουν καποιον που να εχει εργαστει στο νοσοκομειο για το οποιο ενδιαφερονται και να ρωτησουν για την κατασταση που επικρατει στην συγκεκριμενη κλινικη...

παλια ηταν πιο χυμα το να ανοιξουν θεσεις ειδικοτητας. τα τελευταια χρονια για να ανοιξει μια νεα θεση ειδικοτητας ο διευθυντης της κλινικης πρεπει να υποβαλει τα πεπραγμενα της κλινικης και ειδικα για τις χειρουργικες ειδικοτητες ειναι πολυ αυστηροι.. πρεπει να τεκμηριωσουν οτι μπορουν να εκπαιδευσουν 1 ειδικευομενο και σε αυτο συνηγορουν ο αριθμος των νοσηλευομενων ασθενων, ο αριθμος των χειρουργειων, ο αριθμος των ασθενων που περνανε απο τα εξωτερικα ιατρεια... βεβαια οι επιμελητες δεν αξιολογουνται και να εχουν δουλεια και να μηνδ ειχνουν τιποτα... αλλα δεν υπαρχει καμια ασφαλιστικη δικλιδα για το οποιοδηποτε νοσοκομειο... εδω στο ιδιο νοσοκομειο και ολοι οι ειδικευομενοι δεν εκπαιδευονται το ιδιο.. ουτε στις πανεπιστημιακες κλινικες κανουν ολοι διδακτορικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το θέμα που έχει προκύψει και το οποίο από το ΔΣ του ΣΑΙΕΠ κρίνεται ως σκανδαλώδες, ανάλογης σημασίας του περιβόητου Αυγούστου 2003, επίκειται συνάντηση με τον Υπουργό Υγείας. Ο αποκλεισμός όσων θέλουν πλήρη και όσων έχουν άγονο, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ο τρόπος που πέρασε μια τόσο σημαντική αλλαγή, καθώς και η υπόλοιπη ατζέντα που ούτως ή άλλως υπάρχει (αναγνωρίσεις από νέα κράτη- μέλη, αξιοκρατία στην έναρξη ειδίκευσης, εφαρμογή κοινοτικών οδηγιών για ώρες εργασίας, απόλυτη κατάργηση υπεράριθμων για λόγους υγείας κ.λ.π.) θα είναι τα θέματα συζήτησης. Θα προηγηθεί συνέλευση ΔΣ ΣΑΙΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να σαι καλα amanda μου τα ξεκαθαρισες ολα. Αναμονη λοιπον και για εμας μπας και τουλαχιστον κερδισουμε ενα χρονο απο την αναμονη στην αθηνα. Παντως θα συμφωνησω οτι η μηχανογραφηση ειναι απαραιτητη οσο ποτε και το γεγονος οτι απο το καλοκαιρι του 2005 θα ηταν ετοιμη για την νομαρχια αθηνων και εχουμε φτασει μαιο βρωμαει λιγο. Και τωρα που θα ανοιξουν νεες θεσεις ειδικοτητας ας ανοιξουν και μερικες παθολογικες μην ντρεπονται αφου εκει και στη χειρουργικη ειναι το μεγαλο μπλοκαρισμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το θέμα που έχει προκύψει και το οποίο από το ΔΣ του ΣΑΙΕΠ κρίνεται ως σκανδαλώδες, ανάλογης σημασίας του περιβόητου Αυγούστου 2003, επίκειται συνάντηση με τον Υπουργό Υγείας. Ο αποκλεισμός όσων θέλουν πλήρη και όσων έχουν άγονο, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ο τρόπος που πέρασε μια τόσο σημαντική αλλαγή, καθώς και η υπόλοιπη ατζέντα που ούτως ή άλλως υπάρχει (αναγνωρίσεις από νέα κράτη- μέλη, αξιοκρατία στην έναρξη ειδίκευσης, εφαρμογή κοινοτικών οδηγιών για ώρες εργασίας, απόλυτη κατάργηση υπεράριθμων για λόγους υγείας κ.λ.π.) θα είναι τα θέματα συζήτησης. Θα προηγηθεί συνέλευση ΔΣ ΣΑΙΕΠ.

Μηπως, αναρρωτιεμαι, ειναι ευκολο, να τεθει και το θεμα των ειδικοτητων με τα τρια μερη (Νευρολογια, Ψυχιατρικη, Φυσικη Ιατρικη Αποκαταστααη) ειτε της αντιστροφης σειρας ασκησης της ειδικοτητας, ειτε της δυνατοτητας ταυτοχρονης δηλωσης των 2 γενικων μερών, είτε της ταυτοχρονης δηλωσης ολων των μερων μετα απο ληψη αγονου αγροτικου?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τις νεες θεσεις υπαρχουν 2 προβληματα που κολαει το ολο θεμα. 1. το αν πληρει η εκαστοτε κλινικη τα κριτηρια για να παρει ωειδικευομενο και αν ποσους και για ποιο χρνικο διαστημα... και 2. το αν θελει ειδικευομενους ο δοευθυντης της κλινικης (γιατι το υπουργειο δινει μονο τακτικες αποδοχες+ για τις εφημεριες κοβονται απο αυτους λεφτα κανοντας ενεργες εφημερειες εφημερειες ετοιμοτητας) καθως επισης και τις σχεσεις του διευθυντη-νοσοκομειου με το υπουργειο... δεν ειναι τυχαιο πχ που αυτη τη στιγμη το αττικο σε αλλες ειδικοτητες εχει πανω απο 10 ειδικευομενους και σε αλλες 1-2....

οι κινησεις πρεπει να γινουν αμεσα... αν αργει ο ΣΑΙΕΠ για να κανει την ατζεντα του απευθυνθειτε στους ιατρικους συλλογους. παρεπιμπτωντως τι θα πειτε στο υπουργειο; γιατι δεν μας στειλατε το φεκ στο σπιτι; γιατι δεν ανακοινωσατε κατι πριν δημοσιευτει; (μεχρι να δημοσιευτει δεν ισχυει τιποτα).. πολυ θα θελα να μαι μπροστα οταν το ρωτησετε αυτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σου ξανθή αγαπημένη Παναγιά.

Από όσο μπορώ να καταλάβω μετά από την πρώτη έκπληξη είναι ότι οι αναμονές στην Αθήνα δεν θα είναι πλέον αυξημένες αλλά παντελως άγνωστες αφού κανένας δεν θα έχει ιδέα αν ο άλλος έκανε επαρχία ή αν περιμένει για πλήρη ειδικότητα. Και πλέον ούτε το τηλέφωνο στον προηγούμενο στη μακριά λίστα αναμονής πριν από εμάς θα δίνει κάποια απάντηση γιατί μπορεί να σου πει ότι περιμένω αν θα ανοίξει πρώτα η Λαμία κ.ά. Γιατί όσοι έχουν δηλώσει σε ένα μεγάλο νοσοκομείο (με λένε πλήρη) θα δηλώσουν πιθανότατα και σε ένα περιφεριακό οπότε οι αναμονές τις περιφέρειας θα γεμίσουν απότομα. Με δυό λόγια " χαμός στο ίσιωμα" που έλεγε και ένας καθηγητής μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης αυτό το " Σε αντίθετη περίπτωση ισχυρή παραμένει αυτή που θα έχει το μεγαλύτερο πιθανό χρόνο απορρόφησης " εμένα γιατί δεν με αρέσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι κινησεις πρεπει να γινουν αμεσα... αν αργει ο ΣΑΙΕΠ για να κανει την ατζεντα του απευθυνθειτε στους ιατρικους συλλογους. παρεπιμπτωντως τι θα πειτε στο υπουργειο; γιατι δεν μας στειλατε το φεκ στο σπιτι; γιατι δεν ανακοινωσατε κατι πριν δημοσιευτει; (μεχρι να δημοσιευτει δεν ισχυει τιποτα).. πολυ θα θελα να μαι μπροστα οταν το ρωτησετε αυτο

Αμάντα μου, κάνεις πολύ καλή δουλειά ενημερώνοντας εδώ και σε ευχαριστούμε πολύ. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πως γενικώς (και εδώ και στο dikatsa.info και σε ΠΟΛΛΑ sites σε όλο το διαδύκτιο -όπως λέει και ο Αρειανός ένα search θα σας πείσει) κόπτεσαι πολύ περισσότερο για τα δικαιώματα των αποφοίτων εξωτερικού παρά για αυτών της Ελλάδας. Επειδή όμως αυτό το θέμα μας αφορά όλους, άσε μας να κάνουμε ό,τι πιστεύουμε ότι πρέπει να γίνει και κάνε κι εσύ αυτό που ξέρεις καλύτερα: να παραθέτεις στο ευρύ κοινό την συσσωρευμένη σου γνώση. Σε διαφορετική περίπτωση, κι αν πιστεύεις ότι μπορείς αύριο το πρωί να συζητήσεις με τον Αβραμόπουλο το θέμα, be my fucking guest και μετά ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Μέχρι να το κάνεις όμως, συνέχισε να παραθέτεις τα ΦΕΚ (και επαναλαμβάνω ευχαριστούμε πολύ για αυτό) και άσε τις ειρωνείες.

Και μία προσωπική άποψη: Σωστή πολιτική υγείας, ολοκληρωμένοι νόμοι, χρήσιμη ιατρική εκπαίδευση, αξιοκρατικές προσλήψεις, όλα αυτά δεν γίνονται όταν βγαίνουν αποφάσεις που μαθαίνει η Αμάντα και η οποιαδήποτε Αμάντα που έχει εκ των έσω τον δεν-ξέρω-εγώ-ποιον και οι υπόλοιποι τα μαθαίνουν μετά 2, 3, 5, 30 μέρες. Αξιοκρατία, Αμάντα, σημαίνει ίσες ευκαιρίες και ίσες ευκαιρίες δεν εξασφαλίζονται ΜΕ ΦΕΚ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ 2-3 ΑΛΛΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Και πάλι καλά που τα δημοσιεύεις όσα μαθαίνεις. Όμως αυτό δεν αλλάζει ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αξιοκρατία. Ε, για αυτά θα πάμε να συζητήσουμε και αν θέλεις "πολύ να είσαι μπροστά όταν το ρωτήσουμε αυτό", be my guest once more. Είσαι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια συμβουλη γιατι αρχισα να ανησυχω με αυτα που διαβαζω.. εχω δηλωσει πληρη ειδικοτητα εδω και ενα χρονο και σημερα πηγα και εβαλα τα χαρτια μου σε περιφερειακο νοσοκομειο για 2 χρονια απο την ενιαια (ακτινολογια). μαλλον βιαστηκα λιγο απ οτι καταλαβα. η υπαλληλος της νομαρχιας μολις ειχε παρει στα χερια της την αποφαση και ψιλοξυνισε με αυτα που της ελεγα εγω, δηλ οτι γινεται να κανω καποιο τμημα απο την πληρη. με τα πολλα εκανα την αιτηση και μου ειπε να την παρω την τριτη που θα εχει μιλησει με το υπουργειο. Βασικα αυτο που με καιει ειναι να μη χασω την πληρη που εχω δηλωσει. Ξερετε τι γινεται σ αυτη την περιπτωση??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμάντα μου, κάνεις πολύ καλή δουλειά ενημερώνοντας εδώ και σε ευχαριστούμε πολύ. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πως γενικώς (και εδώ και στο dikatsa.info και σε ΠΟΛΛΑ sites σε όλο το διαδύκτιο -όπως λέει και ο Αρειανός ένα search θα σας πείσει) κόπτεσαι πολύ περισσότερο για τα δικαιώματα των αποφοίτων εξωτερικού παρά για αυτών της Ελλάδας. Επειδή όμως αυτό το θέμα μας αφορά όλους, άσε μας να κάνουμε ό,τι πιστεύουμε ότι πρέπει να γίνει και κάνε κι εσύ αυτό που ξέρεις καλύτερα: να παραθέτεις στο ευρύ κοινό την συσσωρευμένη σου γνώση. Σε διαφορετική περίπτωση, κι αν πιστεύεις ότι μπορείς αύριο το πρωί να συζητήσεις με τον Αβραμόπουλο το θέμα, be my fucking guest και μετά ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Μέχρι να το κάνεις όμως, συνέχισε να παραθέτεις τα ΦΕΚ (και επαναλαμβάνω ευχαριστούμε πολύ για αυτό) και άσε τις ειρωνείες.

Και μία προσωπική άποψη: Σωστή πολιτική υγείας, ολοκληρωμένοι νόμοι, χρήσιμη ιατρική εκπαίδευση, αξιοκρατικές προσλήψεις, όλα αυτά δεν γίνονται όταν βγαίνουν αποφάσεις που μαθαίνει η Αμάντα και η οποιαδήποτε Αμάντα που έχει εκ των έσω τον δεν-ξέρω-εγώ-ποιον και οι υπόλοιποι τα μαθαίνουν μετά 2, 3, 5, 30 μέρες. Αξιοκρατία, Αμάντα, σημαίνει ίσες ευκαιρίες και ίσες ευκαιρίες δεν εξασφαλίζονται ΜΕ ΦΕΚ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ 2-3 ΑΛΛΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Και πάλι καλά που τα δημοσιεύεις όσα μαθαίνεις. Όμως αυτό δεν αλλάζει ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση με την αξιοκρατία. Ε, για αυτά θα πάμε να συζητήσουμε και αν θέλεις "πολύ να είσαι μπροστά όταν το ρωτήσουμε αυτό", be my guest once more. Είσαι ευπρόσδεκτη!

καταρχην εχω αναφερει εδω και μηνες οτι θα συμβει αυτο και εχω συμβουλευσει στο παρελθον τους αναγνωστες να διαβαζουν τα φεκ και να ειναι σε επιφυλακη.... αν δεν ηθελα να ενημερωσω ειχα ηδη πει αρκετα.. οποιος ηθελε ηταν ηδη ψυλιασμενος να το ανακαλυψει με την δημοσιευση του... οποτε δεν ισχυει το οτι το ξεραν 2-3 ατομα... και εδω ηταν δημοσιευμενο οτι θα γινοταν και στις κομματικες φοιτητικες ιστοσελιδες....

τεσπα δεν θα απολογηθω γιατι ψαχνω τα φεκ την ωρα που θα μπορουσα να κανω κατι πιο ευχαριστο... και δεν ειναι δουλεια μου εδω μεσα να αποδελτιωνω τα φεκ.. το κανω γιατι το θελω και για οσο το θελω ακομα...

μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα καποια πραγματα.. καταρχην εγω ειμαι ιατρος.. εσυ τι δηλωνεις; φοιτητης η ιατρος; αν εισαι φοιτητης εκ των πραγματων εσυ εισαι που υπολειπεσαι σε εμπειρειες οχι εγω...

ας ξεκινησουμε απο κατι πρακτικο.. δεν μπορεις να πας να κανεις παραπονα στον υπουργο αβραμοπουλο για κατι που υπεγραψε ο υφυπουργος γιαννοπουλος. στον υφυπουργο γιαννοπουλο που ειναι περισσοτερο χρονο στο υπουργειο υγειας και εχει αποψη για τις μεταρυθμισεις πρεπει να απευθυνθουν οσοι το επιθυμουν για να ζητησουν διευκρυνησεις η τροποποιηση. και φυσικα εχω παει στο υπουργειο και ξερω τις διαδικασιες και για αυτο λεω οτι δεν θα δειτε τον υπουργο αλλα καποιον απο τους συνεργατες.. να μην δινω τηλεφωνα εδω μεσα θα ειναι αγενεια για τους ανθρωπους αυτους...

αλλα θα μπλεξουμε σε μεγαλη συζητηση και δεν το θελω να σας υποδεικνυω το αυτονοητο.. ο φιλος μου ο πρασσινοματης θα σας τα πει καλυτερα... και γνωριζει ακομα περισσοτερα που ισως τα μοιραστει και μαζι σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σου ξανθή αγαπημένη Παναγιά.

Από όσο μπορώ να καταλάβω μετά από την πρώτη έκπληξη είναι ότι οι αναμονές στην Αθήνα δεν θα είναι πλέον αυξημένες αλλά παντελως άγνωστες αφού κανένας δεν θα έχει ιδέα αν ο άλλος έκανε επαρχία ή αν περιμένει για πλήρη ειδικότητα. Και πλέον ούτε το τηλέφωνο στον προηγούμενο στη μακριά λίστα αναμονής πριν από εμάς θα δίνει κάποια απάντηση γιατί μπορεί να σου πει ότι περιμένω αν θα ανοίξει πρώτα η Λαμία κ.ά. Γιατί όσοι έχουν δηλώσει σε ένα μεγάλο νοσοκομείο (με λένε πλήρη) θα δηλώσουν πιθανότατα και σε ένα περιφεριακό οπότε οι αναμονές τις περιφέρειας θα γεμίσουν απότομα. Με δυό λόγια " χαμός στο ίσιωμα" που έλεγε και ένας καθηγητής μας.

πιστευω οτι θελει κανενα εξαμηνο μεχρι να δουμε ποιες κενες θεσεις θα γεμισουν και ποιες θα παραμεινουν αδειες. για ολους σιγουρα δεν θα μπορεις να υπολογισεις αλλα αν επικοινωνησεις και ξερεις οι περισσοτεορι για 1-2 χρονια θα εχουν και μετα για πληρη... ο υπολογισμος βεβαια της αναμονης θα θυμιζει το παμε στοιχημα αλλα δεν μας πτοησε ποτε αυτο ε;

να σου πω βεβαια την αληθεια δεν πιστευω να γεμισει η περιφερεια... θα καταληφθουν αμεσα οι πρωτες θεσεις αλλα οχι οτι θα εχουν και αναμονη μετα... οι περισσοτεροι θα προτιμησουν τις ανεσεις και την ασφαλεια 1 μεγαλου νοσοκομειου... τουλαχιστον απο οτι βλεπω απο τις νομαρχιες που ακομα θεσεις για 2 χρονια ειδικοτητας ειναι αδειες....

αναμενω να μας πεις το παρασκηνιο...

παιδια αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια συμβουλη γιατι αρχισα να ανησυχω με αυτα που διαβαζω.. εχω δηλωσει πληρη ειδικοτητα εδω και ενα χρονο και σημερα πηγα και εβαλα τα χαρτια μου σε περιφερειακο νοσοκομειο για 2 χρονια απο την ενιαια (ακτινολογια). μαλλον βιαστηκα λιγο απ οτι καταλαβα. η υπαλληλος της νομαρχιας μολις ειχε παρει στα χερια της την αποφαση και ψιλοξυνισε με αυτα που της ελεγα εγω, δηλ οτι γινεται να κανω καποιο τμημα απο την πληρη. με τα πολλα εκανα την αιτηση και μου ειπε να την παρω την τριτη που θα εχει μιλησει με το υπουργειο. Βασικα αυτο που με καιει ειναι να μη χασω την πληρη που εχω δηλωσει. Ξερετε τι γινεται σ αυτη την περιπτωση??

δεν πιστευω να χασεις την θεση για την πληρη γιατι δεν πηγες να κανεις στα κρυφα 2 αιτησεις για να υποστεις κυρωσεις.... ολες οι νοαμρχιες απο οτι καταλαβα το εχουν αφησει το θεμα προς το παρον και λενε θα σας ενημερωσουμε και θα λαβουμε θεση την τριτη.. το ιδιο ειπαν και σε μενα που τα εβαλα γιακομματι κυριας ειδικοτητας σε ειδικοτητα με 2 τμηματα. αν τελικα αποφασισει το υπουργειο οτι ειναι παρανομο θα σου ακυρωσουν αυτοματα την αιτηση στην νομαρχια που τα κατεθεσες για 2 ετη.... παρολα αυτα και να γινει κατι τετοιο καβατζωσε εσυ τον αριθμο πρωοτοκολου ωστε αν στην συνεχεια το κανουν να περιλαμβανει και τις ενιαιες ειδικοτητες εχεις καβατζωμενο τον εριθμο πρωτοκολου

δεν πιστευω να χασεις την θεση οποτε μην αγχεσαι.... θα σταλει εγκυκλιος.. αλλα μην βιαστεις και να τα αποσυρεις μονη σου.. ασε να σου πει η υπαλληλος οτι στα ακυρωνει... για την περιπτωση που ασκηθουν πιεσεις και πιασει και τισ ενιαιες ειδικοτητες και μετα χτυπας το κεφαλι σου που τα απεσυρες εσυ και δεν περιμενες να σε ακυρωσουν...

βεβαια εισαι παντα ελευθερη να κανεις οτι θες... και να συμβουλευτεις και 1 δικηγορο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με Διοικητικό Δικαστή, ισχύουν τα εξής

1.Δεν χρειάζεται να έχετε το ΦΕΚ στα χέρια σας για να δηλώσετε στην εκάστοτε Δ.Υγιεινής της Νομαρχίας.

2.Απλά θα δηλώσετε ότι σύμφωνα με την Υ10δ/οικ.43440 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 507/τ. Β/20-4-2006 καταθέτω τα δικαιολογητικά για την τάδε θέση...

3.Ο νόμος ισχύει από τη στιγμή που δημοσιεύεται στην εφημερίδα της κυβέρνησης, ανεξαρτητα αν οι Νομαρχίες το έχουν πληροφορηθεί.Είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν τις αιτήσεις σας.

4.Η τροποποίηση αυτή ισχύει για όλες τις ειδικότητες δηλ. ενιαίες, με δύο κομματια ή με τρία.

5. Μόνο αν δωθεί αργότερα διευκρινιστική εγκύκλιος το παραπάνω δεν θα ισχύσει.

6. Η υπάλληλος από το τμήμα ειδικοτήτων μπορεί να λέει ότι θέλει.Η ερμηνεία της είναι προσωπική και δεν σημαίνει τίποτα.Καταθέστε κανονικά τα χαρτιά σας και πάρτε αριθμό πρωτοκόλλου.

7.Δεν υπάρχουν κυρώσεις και δεν χάνετε την θέση σας για πλήρη ενιαια ειδικότητα, ακόμη και αν σε μεταγενέστερη τροποποίηση αποκλειστούν οι ενιαιες ειδικότητες. Απλά θα ακυρωθεί η αίτηση σας για την μερική που κάνατε σύμφωνα με την παραπάνω τροποποίηση 43440.

8.Αν κάποιοι υπάλληλοι στις Νομαρχίες δεν δεχτούν τις αιτήσεις σας, ζητήστε γραπτώς να σας δωθεί η άρνηση παραλαβής τους, όπου θα φαίνεται καθαρά ο χρόνος υποβολής τους έτσι ώστε να αποζημιωθείτε αργότερα ή να ξαναπάρετε τη σειρά που "χάσατε".

ΥΓ. Σε ορισμένες Νομαρχίες θα εμφανιστούν περίεργοι αριθμοί πρωτοκόλλου ( μεσολαβεί η αργία της Πρωτομαγιάς ). Σε ορισμένες τα δέχονται και με φαξ, αρκεί σε μεταγενέστερο χρόνο να τους πάτε τα επικυρωμένα αντίγραφα.

Η ανάγνωση της τροποποίησης δείχνει για όλες τις ειδικότητες δηλ. και τις ενιαιες.παραθέτω "να υποβάλουν δύο αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας στη κύρια ειδικότητα ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχην εχω αναφερει εδω και μηνες οτι θα συμβει αυτο και εχω συμβουλευσει στο παρελθον τους αναγνωστες να διαβαζουν τα φεκ και να ειναι σε επιφυλακη.... αν δεν ηθελα να ενημερωσω ειχα ηδη πει αρκετα.. οποιος ηθελε ηταν ηδη ψυλιασμενος να το ανακαλυψει με την δημοσιευση του... οποτε δεν ισχυει το οτι το ξεραν 2-3 ατομα... και εδω ηταν δημοσιευμενο οτι θα γινοταν και στις κομματικες φοιτητικες ιστοσελιδες....

τεσπα δεν θα απολογηθω γιατι ψαχνω τα φεκ την ωρα που θα μπορουσα να κανω κατι πιο ευχαριστο... και δεν ειναι δουλεια μου εδω μεσα να αποδελτιωνω τα φεκ.. το κανω γιατι το θελω και για οσο το θελω ακομα...

μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα καποια πραγματα.. καταρχην εγω ειμαι ιατρος.. εσυ τι δηλωνεις; φοιτητης η ιατρος; αν εισαι φοιτητης εκ των πραγματων εσυ εισαι που υπολειπεσαι σε εμπειρειες οχι εγω...

ας ξεκινησουμε απο κατι πρακτικο.. δεν μπορεις να πας να κανεις παραπονα στον υπουργο αβραμοπουλο για κατι που υπεγραψε ο υφυπουργος γιαννοπουλος. στον υφυπουργο γιαννοπουλο που ειναι περισσοτερο χρονο στο υπουργειο υγειας και εχει αποψη για τις μεταρυθμισεις πρεπει να απευθυνθουν οσοι το επιθυμουν για να ζητησουν διευκρυνησεις η τροποποιηση. και φυσικα εχω παει στο υπουργειο και ξερω τις διαδικασιες και για αυτο λεω οτι δεν θα δειτε τον υπουργο αλλα καποιον απο τους συνεργατες.. να μην δινω τηλεφωνα εδω μεσα θα ειναι αγενεια για τους ανθρωπους αυτους...

αλλα θα μπλεξουμε σε μεγαλη συζητηση και δεν το θελω να σας υποδεικνυω το αυτονοητο.. ο φιλος μου ο πρασσινοματης θα σας τα πει καλυτερα... και γνωριζει ακομα περισσοτερα που ισως τα μοιραστει και μαζι σας

Αμάντα, κατ' αρχήν δεν είμαι φοιτητής εδώ και κάποια χρονάκια. Αν ήμουν δεν θα ήμουν Αντιπρόεδρος του Συλλόγου Αποφοίτων, common sense, doh

Δεύτερον, δεν σου είπα να μην ενημερώνεις, απλά σχολίασα μία κατάσταση που θεωρώ τραγική. Θεωρώ τραγικό ρε παιδί μου να ενημερώνονται οι Έλληνες ιατροί από το μέλος του greekmeds Amanda. Επειδή φαίνεται δεν έγινα κατανοητός, να εξηγήσω γιατί:

1) Δεν μπαίνουν όλοι οι Έλληνες ιατροί στο greekmeds

2) Δεν είσαι κάποιος επίσημος φορέας και παρά το ότι το έχεις ψάξει πολύ δεν μπορούμε να διασταυρώσουμε τα λεγόμενά σου

3) Η ενημέρωση των ενδιαφερομένων οφείλει να γίνεται από το κράτος και πολύ πριν την οποιαδήποτε αλλαγή.

Με βάση τα παραπάνω, ελπίζω να ξεπαρεξηγήθηκες. Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά όταν λέω ότι η κατάσταση είναι γελοία. Σε σένα προσωπικά θα αναφερθώ μόνο όταν θα σου θυμήσω σε πόσα sites μπαίνεις και δηλώνεις ότι δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ- εκτός αν χρησιμοποιείτε πολλοί το nick Amanda. Γενικά δεν έχω ιδέα τι παιχνίδι παίζεις, Αμάντα, αλλά παίζεις παιχνίδι και το έχουν καταλάβει αρκετοί από εδώ μέσα. Όσο μας ενημερώνεις όλα καλά, όταν αρχίζεις να κάνεις διάλογο τα χώνεις συνέχεια στους συναποφοίτους σου που σπούδασαν Ελλάδα.

Όσο για το ποιος είναι πιο έμπειρος, δεν θα το σχολιάσω. Απλά θα παραδεχτώ ότι τέτοια εμπειρία στα νομικίστικα κόλπα δεν θα αποκτήσω ποτέ. Και ούτε θέλω κιόλας. Εκπροσωπώ Σύλλογο που ό,τι υποστηρίζει, το στηρίζει σε ξεκάθαρα νομικά επιχειρήματα και δεν ψάχνουμε παραθυράκια.

Τελειώνοντας, θα ανανεώσω την πρόσκλησή μου να έρθεις στο Υπουργείο να τα ακούσεις με τα ίδια σου τα αυτιά. Σε ενημέρωσή σου, θα συναντηθούμε με τον ίδιο τον Υπουργό και όχι με κάποιον συνεργάτη του όπως βιαστικά υπέθεσες. Πώς το ξέρω; Επειδή το ραντεβού το έκλεισα προσωπικά εγώ.

Φιλάκια και καλό τριήμερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.