Jump to content

ΑΛΛΑΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ


AMANDA.

Recommended Posts

Ναι γιατί, για να σας υπενθυμίσω την κόντρα τη γνωστή, όταν θα έρθει ο λιπόθυμος ασθενής στα επείγοντα, αν πέρασες την Ιστορία της ιατρικης με 5 ή αν είσαι από το πανεπιστήμιο οφ northern kolopetinitsa θα σηκωθεί να φύγει απαξιωτικά......

Γιατί άλλωστε τον καλό γιατρό τον κάνουν ο βαθμός του πτυχίου και το πανεπιστήμιο που αποφοίτησε (όχι ο προσωπικός αγώνας, το διάβασμα, οι ώρες που έφαγε στις εφημερίες και στα χειρουργεία ή πάνω από τα βιβλία, μέσα στις βιβλιοθήκες...)

Ναι...πιστεύω λοιπόν με τον ίδιο βαθμό αυθαιρεσίας ότι εςξαιρετικοί ιατροί είναι αυτοί που είναι Υδροχόοι με ωροσκόπο Σκορπιό....

ΥΓ: συγγνώμη αλλά έχω τα νεύρα μου.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Last Reply
Ναι...πιστεύω λοιπόν με τον ίδιο βαθμό αυθαιρεσίας ότι εςξαιρετικοί ιατροί είναι αυτοί που είναι Υδροχόοι με ωροσκόπο Σκορπιό....

Μ' έκαψες.

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lol

στ'αλήθεια μ'εκανες και γέλασα!

Άντε βάλε και το δικό σου ωροσκόπο να ρεφάρουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλλον ξεφυγαμε απο το θεμα μας

πριν τον αυγουστο του 2003 υπηρχαν σε επαρχιακα νοσοκομεια κενες θεσεις για 1 κομματι χειρουργικης και καποιων εργαστηριακων ειδικοτητων... με την αλλαγη του νομου καλυφθηκαν οι θεσεις αυτες (εγιναν πολλα βεβαια τοτε αλλα δεν ειναι η ωρα και το θεμα μας)

με τον νομο αυτο αδειες θεσεις για τμημα ειδικοτητας απο οτι μαθαινω απο γνωστους και βλεπω στο νετ αρχιζουν και γεμιζουν. ατομα γραφουν ειδικοτητα πλεον στις θεσεις αυτες και ελπιζω οι αναμονες στα νοσοκομεια για πληρη να πεσουν. (ελπιζω ακομη να μην αργησουν πολυυυ οι νεοι διορισμοι γιατι θα πιασει ρεκορ το τμημα στο υπουργειο απο τα χαρτια που στελνουν οι νομαρχιες)

αναρωτιεμαι ομως αν καποιος εχει κανει κομματι και ειναι στην αναμονη για πληρη δεν μπορει να κανει εκ νεου αιτηση για μεγαλυτερο κομματι; δεν εχω ακουσει για καμια διευκρινιστικηε γκυκλιο ακομα και δεν πιστευω πλεον οτι θα δωθει... απο την αλλη μερα οπως καθε νομος στο υπεροχο αυτο κρατος επιτρεπει περισσοτερες απο 1 αναγνωσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο την αλλη μερα οπως καθε νομος στο υπεροχο αυτο κρατος επιτρεπει περισσοτερες απο 1 αναγνωσεις...

και το κακό είναι ότι αυτό γίνεται ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ από το νομοθέτη ώστε να υπάρχουν τα παραθυράκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως εγινε μεγαλος χαμος με τις ειδικοτητες ειδικα για καρδιολογια και δερματολογια.ενδεικτικα μπορω να πω πως στην δερματολογια η αναμονη εκτοξευτηκε αρκετα στα μικρα νοσοκομεια.αληθεια αμαντα μηπως γνωριζεις αν θα βγουν αλλες θεσεις νεες για ειδικοτητες;;;;οταν μαθεις ενημερωσε μας αν μπορεις.ευχαριστουμε και παλι.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τις παθολογικες ειδικοτητες μπορει σε καποια νοσοκομεια να φαινονται οτι υπαρχουν αιτησεις στην αναμονη και οι θεσεις να ειναι κενες γιατι οσοι ειναι στην αναμονη δεν εχουν τελειωσει ακομα παθολογια.. οποτε καλο ειναι να διασταυρωνετε το αν ειναι κενες οι θεσεις απο το νοσοκομειο.. πχ στην πρεβεζα εχει 3 θεσεις ειναι 4 ατομα στην αναμονη σε 1 ακομα σταλθηκε ο διορισμος και οι 2 θεσεις ειναι κενες γιατι οσοι ειναι στην λιστα δεν τελειωσαν ακομα παθολογια...

οσο για τις νεες θεσεις θα υπογραφει μεσα στον μαιο μια αποφαση για 50 ακομα νεες θεσεις ενω εχει καταρτιστει ακομα 1 λιστα για να υπογραφει μεσα στο καλοκαιρι χωρις να εχει προσδιοριστει ακομα το ποτε επακριβως. οταν υπογραφεται δημοσιευεται στηνε φημεριδα στην κυβερνησεως και μετα η καθε νοαμρχια αποφασιζει ποτε θα κανει την ανακοινωση. πχ οι νεες θεσεις που φαινονται τωρα στην ιστοσελιδα της θεσσαλονικης υποκεινται στην πραγματικοτητα στην υπουργικη αποφαση του μαρτιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσο για τις νεες θεσεις θα υπογραφει μεσα στον μαιο μια αποφαση για 50 ακομα νεες θεσεις ενω εχει καταρτιστει ακομα 1 λιστα για να υπογραφει μεσα στο καλοκαιρι χωρις να εχει προσδιοριστει ακομα το ποτε επακριβως. οταν υπογραφεται δημοσιευεται στηνε φημεριδα στην κυβερνησεως και μετα η καθε νοαμρχια αποφασιζει ποτε θα κανει την ανακοινωση. πχ οι νεες θεσεις που φαινονται τωρα στην ιστοσελιδα της θεσσαλονικης υποκεινται στην πραγματικοτητα στην υπουργικη αποφαση του μαρτιου

Την ίδια εποχή που το μέλος Αμάντα μιλάει για 50+50 νέες θέσεις και για υπογραφή των πρώτων εξ αυτών εντός του μηνός, από το Υπουργείο Υγείας η απάντηση αρμόδιων υπαλλήλων του αρμόδιου γραφείου και πιο υψηλόβαθμων αξιωματούχων είναι ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εις γνώσιν τους και ότι τον Ιούνιο περιμένουν το κονδύλι του Υπ. Οικονομικών.

Παρακαλώ το μέλος Αμάντα να μας πληροφορήσει για τις πηγές του, για να γνωρίζουμε την αξιοπιστία της πρόβλεψης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τις παθολογικες ειδικοτητες μπορει σε καποια νοσοκομεια να φαινονται οτι υπαρχουν αιτησεις στην αναμονη και οι θεσεις να ειναι κενες γιατι οσοι ειναι στην αναμονη δεν εχουν τελειωσει ακομα παθολογια.. οποτε καλο ειναι να διασταυρωνετε το αν ειναι κενες οι θεσεις απο το νοσοκομειο.. πχ στην πρεβεζα εχει 3 θεσεις ειναι 4 ατομα στην αναμονη σε 1 ακομα σταλθηκε ο διορισμος και οι 2 θεσεις ειναι κενες γιατι οσοι ειναι στην λιστα δεν τελειωσαν ακομα παθολογια...

οσο για τις νεες θεσεις θα υπογραφει μεσα στον μαιο μια αποφαση για 50 ακομα νεες θεσεις ενω εχει καταρτιστει ακομα 1 λιστα για να υπογραφει μεσα στο καλοκαιρι χωρις να εχει προσδιοριστει ακομα το ποτε επακριβως. οταν υπογραφεται δημοσιευεται στηνε φημεριδα στην κυβερνησεως και μετα η καθε νοαμρχια αποφασιζει ποτε θα κανει την ανακοινωση. πχ οι νεες θεσεις που φαινονται τωρα στην ιστοσελιδα της θεσσαλονικης υποκεινται στην πραγματικοτητα στην υπουργικη αποφαση του μαρτιου

οταν λες οτι υπαρχει μια λιστα απροσδιοριστη δε γνωριζουμε ακριβως τον αριθμο των θεσεων ετσι δεν ειναί;οσο για την αναμονη που κανουμε μεχρι να μας ερθει το χαρτι του διορισμου θα πρεπει καποιοσ να πιεσει το υπουργειο να μειωθει,μονο ετσι θα εχουμε ολοι μας καποιο κερδος.μεχρι στιγμης ισχυει το εξης:οταν τελειωνει η συμβαση καποιου,η διευθυνση υγιεινης περιμενει τρεις μερες μετα αποστελει τα χαρτια στο υπουργειο και απο εκει ερχονται περιπου σε 40-60 μερες αναλογα με την περιοδο.γιατι λοιπον να περιμενουμε ολοι μας αυτη την τεραστια αναμονη.........κατι πρεπει να κανουμε γιαυτο δε νομιζετε συναδελφοι.να πιεσουμε το υπουργειο να γινουν οι διαδικασιες πιο γρηγορα.μειωνοντας το χρονο απο 45 σε 15 μερες κερδιζουμε περιπου 4-6 μηνες αναλογα με την ειδικοτητα και τις θεσεις που υπαρχουν.ριξτε ιδεες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ίδια εποχή που το μέλος Αμάντα μιλάει για 50+50 νέες θέσεις και για υπογραφή των πρώτων εξ αυτών εντός του μηνός, από το Υπουργείο Υγείας η απάντηση αρμόδιων υπαλλήλων του αρμόδιου γραφείου και πιο υψηλόβαθμων αξιωματούχων είναι ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εις γνώσιν τους και ότι τον Ιούνιο περιμένουν το κονδύλι του Υπ. Οικονομικών.

Παρακαλώ το μέλος Αμάντα να μας πληροφορήσει για τις πηγές του, για να γνωρίζουμε την αξιοπιστία της πρόβλεψης.

Εσωτερική πληροφόρηση;

Χμμμ.... :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τον διορισμο... κανονικα την επομενη εργασιμη της ληξης της συμβασης του ειδικευομενου πρεπει το νοσοκομειο να ενημερωσει την νομαρχια και η νομαρχια να στειλει τα χαρτια του πρωτου στην αναμονη.. υπολιγιστε να πανε ταχυδρομικως τα χαρτια να συγκεντρωσουν και αλλους διορισμους απο νοσοκομεια να υπογραφουν απο τον υπουργο να σταλουν πισω ταχυδρομικα να παραλαβουν αντιγραφο του διορισμου νοσοκομειο και ειδικευομενος και να αποφασισει ο ειδικευομενος οτι εχει ολα τα χαρτια ετοιμα εχει ταχτοποιηθει αν ειναι αλλη πολη και ειναι ετοιμος να παρουσιαστει... βαζουμε και τις διακοπες αν ειναι χριστουγεννα πασχα δεκαπενταυγουστος στο διαστημα αυτο.. δεν προκειται να πεσει με τιποτα η ολη διαδικασια κατω απο τις 40 μερες και ειναι φορες που φτανει το τριμηνο και ακομα δεν στελνουν τα χαρτια στον επομενο γιατι εξυπηρετει το νοσοκομειο που γλυτωνει λεφτα απο μισθους...

οσο για τις πληροφοριες μου... θα δειξει ο καιρος και η ιστορια αν εχω δικιο... συναδελφος μου εχει δει και τις 2 λιστες.... και δεν θα επεκταθω αλλο στο συγκεκριμενο θεμα...

και δεν ειμαι δελτιο καιρου για να μιλατε για αξιοπιστια προβλεψης.. οσοι δεν με εμπιστευονται ας το προσπερασουν.. οσοι με εμπιστευονται ας το εχουν στα υποψην... ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσο για τις πληροφοριες μου... θα δειξει ο καιρος και η ιστορια αν εχω δικιο... συναδελφος μου εχει δει και τις 2 λιστες.... και δεν θα επεκταθω αλλο στο συγκεκριμενο θεμα...

και δεν ειμαι δελτιο καιρου για να μιλατε για αξιοπιστια προβλεψης.. οσοι δεν με εμπιστευονται ας το προσπερασουν.. οσοι με εμπιστευονται ας το εχουν στα υποψην... ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε

Μα για πρόβλεψη μιλάμε όταν ξέρεις κάτι παραπάνω από τους αρμοδίους του Υπουργείου. Εκτός αν πρόκειται όντως για εκ των έσω πληροφόρηση πραγμάτων που στους υπόλοιπους κοινούς θνητούς γίνονται εκ των υστέρων. Εδώ μέσα έχουμε μάθει να σε εμπιστευόμαστε ως προς τις γνώσεις σου περί παρασκηνίου, έχεις αποδείξει με το προηγούμενο ΦΕΚ ότι γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα. Απλά προσωπικά θεωρώ ακατανότητο πώς η ενημέρωση των νέων ιατρών γίνεται πλέον από το μέλος Αμάντα του greekmeds, που απλά είχε την καλή διάθεση να δημοσιοποιήσει όσα γνωρίζει. Δεν σε κατηγορώ αλλά σε συγχαίρω, Αμάντα, που τα μοιράζεσαι μαζί μας. Αλλά βγες λίγο έξω από το κάδρο και κοίτα την κατάσταση: Περιμένει ο λαουτζίκος την ενημέρωση από ένα άγνωστο μέλος που έχει και γαμώ τις πληροφορίες την ίδια στιγμή που το Υπουργείο λέει "Δεν ξέρουμε τίποτα για νέες θέσεις". Έχεις δώσει εδώ και καιρό την πληροφορία για τις 50 θέσεις του Μαΐου, το οποίο σημαίνει ότι ήξερες πότε θα φτάσει το κονδύλι από το Οικονομικών, πότε θα οργανωθεί η λίστα και πολύ πιθανά να ξέρεις και τι περιλαμβάνει η λίστα. Δεν ξέρω, εμένα κάτι δεν μου πάει σε όλα αυτά, όσο και να σε συγχαίρω. Δεν μου πάει για αυτό το κωλοκράτος ρε παιδί μου.

Το τι γίνεται με τα μαγειρέματα στις λίστες, με τα κονδύλια και όλα τα υπόλοιπα που γνωρίζουμε (υπεράριθμοι, αλεξιπτωτιστές κλπ) συνθέτουν ένα πολύ μαύρο σκηνικό για τη χώρα μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που δεν μπορώ να ανεχθώ είναι η πληροφόρηση να είναι προνόμιο ΜΕΡΙΚΩΝ μόνο ατομων. Μου τη δίνει πραγματικά. Τώρα το ότι η αμάντα μας βοηθάει είναι γεγονός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα κι αν είναι εσωτερική πληροφόρηση ή κληρονομικό χάρισμα ή έστω απλή διαίσθηση...όσες φορές η Αμάντα έχει πει κάτι έχει πέσει μέσα και στα γεγονότα και στο χρονικό πλαίσιο....οπότε

δαγκωτό Μεντιουμ Αμάντα

(αλήθεια πουλάκι μου έχεις σκεφτεί να το κάνεις επαγγελματικά?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα κι αν είναι εσωτερική πληροφόρηση ή κληρονομικό χάρισμα ή έστω απλή διαίσθηση...όσες φορές η Αμάντα έχει πει κάτι έχει πέσει μέσα και στα γεγονότα και στο χρονικό πλαίσιο....οπότε

δαγκωτό Μεντιουμ Αμάντα

(αλήθεια πουλάκι μου έχεις σκεφτεί να το κάνεις επαγγελματικά?)

Για το ότι μας βοηθάει η γυναίκα δεν υπάρχει αμφιβολία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα κι αν είναι εσωτερική πληροφόρηση ή κληρονομικό χάρισμα ή έστω απλή διαίσθηση...όσες φορές η Αμάντα έχει πει κάτι έχει πέσει μέσα και στα γεγονότα και στο χρονικό πλαίσιο....οπότε

δαγκωτό Μεντιουμ Αμάντα

(αλήθεια πουλάκι μου έχεις σκεφτεί να το κάνεις επαγγελματικά?)

αν και ειναι δελεαστικη η αποψη για να βγαζω χρηματα

προτιμω να το κανω τζαμπα.. εχει περισσοτερη πλακα

και φτανει σε οσο το δυνατον περισσοτερους ανθρωπους που ειναι και ο στοχος μου για ολα αυτα

γιατι ακομα και αν ειναι δυσκολο να το πιστεψουν καποιοι την εχω πατησει πολλες φορες απο το συστημα και επειδη γνωριζω ποσο διατρητο ειναι.. βρηκα αυτον τον ανταρτοπολεμο ως μονη λυση...

τωρα οσον αφορα για τις λιστες για τελευταια φορα. για οποιον παιρνει και ρωτα στο γραφειο ειδικοτητων παντα θα σας λενε δεν ξερουν τιποτα γιατι δεν ειναι το αρμοδιο γραφειο.

καθε μοναδα υγειας εχει καταρτισει 1 οργανισμο θεσεων με τα οποια κινειται. συνηθως εργαζονται λιγοτεροι απο οσοι προβλεπει ο οργανισμος και να αλλαξει ο οργανισμος χρειαζονται χρονοβορες διαδικασιες. συνηθως οι θεσεις που ανοιγουν ειναι θεσεις που εχει προβλεψει ο οργανισμος αλλα δεν υπηρχαν τα κονδυλια. στις προκυρηξεις τις περισσοτερεσ φορες δεν ανακοινωνονται ολες οι θεσεις που προβλεπει και μπορει να ζητησει βαση οργανισμου το νοσοκομειο αλλα οσες πρακτικα ζητα το νοσοκομειο. γιατι γινεται αυτο. στις περισσοτερες περιπτωσεις λογω προβληματος χρηματοδοτησης νεων θεσεων το υπουργειο δινει χρηματα για τις τακτικες αποδοχες αλλα δεν δινει χρηματα για τις εφημεριες των νεων ειδικευομενων. αυτο εχει ως αποτελεσμα να ψαλιδιζονται οι εφημεριες των επιμελητων και απο μεικτες και ενεργες να μετατρεπονται σε ετοιμοτας με αντιστοιχη μειωση στις συνολικες τους αποδοχες. αυτο το γνωριζουν καλα και μεσω διοικητικων συμβουλιων, επιστημονικων συμβουλιων κτλ ειτε ζητουν να μην ανοιξουν ολες οι θεσεις που θα μπορουσε να ανοιξει οτ υπουργειο, ειτε να τρεναρουν τις διαδικασιες...

(το ιδιο γινεται και σε περιπτωση που σκασει μυτη καποιος υπεραριθμος και απο καπου πρεπει να κοψουν χρηματα για να τον πληρωνουν)

για το ανοιγμα νεων θεσεων δεν προβλαει αντιρισσεις μονο το υπουργεο αλλα αρκετες φορες και οι υψιλοβαθμοι ιατροι του ΕΣΥ που χανουν αποδοχες....

χρηματα μπορουν να βρισκονται και απο τα ηδη υπαρχοντα... πχ σε 1 νοσοκομειο που αλλαζουν θεσεις ειδικευομενων συνεχως.. πχ σε 1 νοσοκομειο εχει 7 θεσεις ειδικευομενων χειρουργικης για 1 χρονο... αν υπολογισουμε οτι οι περισσοτεροι εχουν κανει τριμηνο και κανουν πρακτικα 9 μηνες... συν το διαστημα που μεσολαβει απο την μια απολυση μεχει να εμφανιστει ο επομενος, συν τις κενες θεσεις στα αγροτικα ιατρεια, συν τα ποσα που κοβουν απο τις εφημεριες των ειδικευομενων οταν ξεπερουν το πλαφον, συν τα διαφορα επιδοματα λειτουργιας των αγροτικων ιατρειων τα οποια προβλεπονται αλλα δεν δινονται ποτε στους αγροτικους για τα αγροτικα ιατρεια καταλαβαινετε ποσα χρηματα γλυτωνει το νοσοκομειο και δεν ξερει κανεις που καταληγουν... ( εντουτοις 1 ποσο στο τελοσ καθε χρονου απο το πλεονασμα μοιραζεται στους επιμελητες ως πλασματικες εφημεριες σαν μπονους)

τεσπα εκει που ηθελα να καταληξω ειναι οτι τα λεφτα υπαρχουν σε καποιο βαθμο.. ειναι θεμα διαχειρισης και καταμερισμου...

οσον αφορα τις λιστες αρκετοι γνωστοι μου τις εχουν δει και στις νομαρχιες και στις δυπε αποστελονται πολυ πριν δημοσιετουνσ την εφημεριδα της κυβερνησεως για να το εχουν στα υποψη και οσο και αν δεν το πιστευετε τα μαθαινουν πολλοι περισσοτεροι ειδικευομενοι απο οτι πιστευτε. απλα οι περισσοτεροι κανουν την παπια ελπιζοντας οτι δεν θα διαρρευσει για την κληρωση (δεν βγαινουν ολες οι θεσεις στην ιστοσελιδα της θεσσαλονικης) και οσο λιγοτεορι ειναι στην κληρωση τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να παρουν 1 θεση.. ειδικα τωρα που επιτρεπεται να εχεις τα χαρτια και για τμημα και για πληρη...

ναι ειναι διατρητο το συστημα αλλα ειναι κοροιδια να λεμε οτι τα ξερουν λιγοι... τα ξερουν αρκετοι αλλα κανουν τους ανηξερους.. σωζον εαυτον σωθειτω.. και δεν εχει να κανει μονο με μεγαλοστελεχη κομματων... ακομα και 1 προσωπικη στενη σχεση με καποιον στα αντιστοιχα γραφεια σε υπουργεια, δυπε, νομαρχιες κανει θαυματα...

σιγουρα χρειαζεται 1 εγκυρη και εγκαιρη ενημερωση.. αλλα η ιστοσελιδα του υπουργειου ανανεωνεται μονο για τα αγροτικα και τα δελτια τυπου του εκαστοτε υπουργου υγειας.. και οι γιατορι χρειαζονται ενημερωση απο διαφορετικα γραφεια για ειδικοτητες, αγροτικα κτλ και με την γραφειοκρατια που υπαρχει κανενας δεν προκειται να σου πει τιποτα...

να δειτε πως το λεει το συνταγμα.. πως το λεει.. η εφαρμογη του συνταγματος επαφιεται στον πατριωτισμο των ελληνων; καπως ετσι... ετσι και η ενημερωση των ιατρων επαφιεται στο φιλοτιμο τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μην ξεχνιόμαστε...όποιος μάθει κάτι καινούριο που μπορεί να βολέψει τους ημετερους

Σσσσσσς....μην το ακούσει κανένας από τους υπόλοιπους κακομοίρηδες.

Αρκεί να τη βολέψουμε εμείς, έτσι δεν είναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και ειναι δελεαστικη η αποψη για να βγαζω χρηματα

προτιμω να το κανω τζαμπα.. εχει περισσοτερη πλακα

και φτανει σε οσο το δυνατον περισσοτερους ανθρωπους που ειναι και ο στοχος μου για ολα αυτα

γιατι ακομα και αν ειναι δυσκολο να το πιστεψουν καποιοι την εχω πατησει πολλες φορες απο το συστημα και επειδη γνωριζω ποσο διατρητο ειναι.. βρηκα αυτον τον ανταρτοπολεμο ως μονη λυση...

τωρα οσον αφορα για τις λιστες για τελευταια φορα. για οποιον παιρνει και ρωτα στο γραφειο ειδικοτητων παντα θα σας λενε δεν ξερουν τιποτα γιατι δεν ειναι το αρμοδιο γραφειο.

καθε μοναδα υγειας εχει καταρτισει 1 οργανισμο θεσεων με τα οποια κινειται. συνηθως εργαζονται λιγοτεροι απο οσοι προβλεπει ο οργανισμος και να αλλαξει ο οργανισμος χρειαζονται χρονοβορες διαδικασιες. συνηθως οι θεσεις που ανοιγουν ειναι θεσεις που εχει προβλεψει ο οργανισμος αλλα δεν υπηρχαν τα κονδυλια. στις προκυρηξεις τις περισσοτερεσ φορες δεν ανακοινωνονται ολες οι θεσεις που προβλεπει και μπορει να ζητησει βαση οργανισμου το νοσοκομειο αλλα οσες πρακτικα ζητα το νοσοκομειο. γιατι γινεται αυτο. στις περισσοτερες περιπτωσεις λογω προβληματος χρηματοδοτησης νεων θεσεων το υπουργειο δινει χρηματα για τις τακτικες αποδοχες αλλα δεν δινει χρηματα για τις εφημεριες των νεων ειδικευομενων. αυτο εχει ως αποτελεσμα να ψαλιδιζονται οι εφημεριες των επιμελητων και απο μεικτες και ενεργες να μετατρεπονται σε ετοιμοτας με αντιστοιχη μειωση στις συνολικες τους αποδοχες. αυτο το γνωριζουν καλα και μεσω διοικητικων συμβουλιων, επιστημονικων συμβουλιων κτλ ειτε ζητουν να μην ανοιξουν ολες οι θεσεις που θα μπορουσε να ανοιξει οτ υπουργειο, ειτε να τρεναρουν τις διαδικασιες...

(το ιδιο γινεται και σε περιπτωση που σκασει μυτη καποιος υπεραριθμος και απο καπου πρεπει να κοψουν χρηματα για να τον πληρωνουν)

για το ανοιγμα νεων θεσεων δεν προβλαει αντιρισσεις μονο το υπουργεο αλλα αρκετες φορες και οι υψιλοβαθμοι ιατροι του ΕΣΥ που χανουν αποδοχες....

χρηματα μπορουν να βρισκονται και απο τα ηδη υπαρχοντα... πχ σε 1 νοσοκομειο που αλλαζουν θεσεις ειδικευομενων συνεχως.. πχ σε 1 νοσοκομειο εχει 7 θεσεις ειδικευομενων χειρουργικης για 1 χρονο... αν υπολογισουμε οτι οι περισσοτεροι εχουν κανει τριμηνο και κανουν πρακτικα 9 μηνες... συν το διαστημα που μεσολαβει απο την μια απολυση μεχει να εμφανιστει ο επομενος, συν τις κενες θεσεις στα αγροτικα ιατρεια, συν τα ποσα που κοβουν απο τις εφημεριες των ειδικευομενων οταν ξεπερουν το πλαφον, συν τα διαφορα επιδοματα λειτουργιας των αγροτικων ιατρειων τα οποια προβλεπονται αλλα δεν δινονται ποτε στους αγροτικους για τα αγροτικα ιατρεια καταλαβαινετε ποσα χρηματα γλυτωνει το νοσοκομειο και δεν ξερει κανεις που καταληγουν... ( εντουτοις 1 ποσο στο τελοσ καθε χρονου απο το πλεονασμα μοιραζεται στους επιμελητες ως πλασματικες εφημεριες σαν μπονους)

τεσπα εκει που ηθελα να καταληξω ειναι οτι τα λεφτα υπαρχουν σε καποιο βαθμο.. ειναι θεμα διαχειρισης και καταμερισμου...

οσον αφορα τις λιστες αρκετοι γνωστοι μου τις εχουν δει και στις νομαρχιες και στις δυπε αποστελονται πολυ πριν δημοσιετουνσ την εφημεριδα της κυβερνησεως για να το εχουν στα υποψη και οσο και αν δεν το πιστευετε τα μαθαινουν πολλοι περισσοτεροι ειδικευομενοι απο οτι πιστευτε. απλα οι περισσοτεροι κανουν την παπια ελπιζοντας οτι δεν θα διαρρευσει για την κληρωση (δεν βγαινουν ολες οι θεσεις στην ιστοσελιδα της θεσσαλονικης) και οσο λιγοτεορι ειναι στην κληρωση τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να παρουν 1 θεση.. ειδικα τωρα που επιτρεπεται να εχεις τα χαρτια και για τμημα και για πληρη...

ναι ειναι διατρητο το συστημα αλλα ειναι κοροιδια να λεμε οτι τα ξερουν λιγοι... τα ξερουν αρκετοι αλλα κανουν τους ανηξερους.. σωζον εαυτον σωθειτω.. και δεν εχει να κανει μονο με μεγαλοστελεχη κομματων... ακομα και 1 προσωπικη στενη σχεση με καποιον στα αντιστοιχα γραφεια σε υπουργεια, δυπε, νομαρχιες κανει θαυματα...

σιγουρα χρειαζεται 1 εγκυρη και εγκαιρη ενημερωση.. αλλα η ιστοσελιδα του υπουργειου ανανεωνεται μονο για τα αγροτικα και τα δελτια τυπου του εκαστοτε υπουργου υγειας.. και οι γιατορι χρειαζονται ενημερωση απο διαφορετικα γραφεια για ειδικοτητες, αγροτικα κτλ και με την γραφειοκρατια που υπαρχει κανενας δεν προκειται να σου πει τιποτα...

να δειτε πως το λεει το συνταγμα.. πως το λεει.. η εφαρμογη του συνταγματος επαφιεται στον πατριωτισμο των ελληνων; καπως ετσι... ετσι και η ενημερωση των ιατρων επαφιεται στο φιλοτιμο τους...

αυτα που λες ειναι γνωστα για τα νοσοκομεια οτι προσπαθουν να γλιτωσουν χρηματα πρεπει να μειωσουμε την αναμονη,μπορεις να σκεφτεις κατι καλο και να το κυνηγησουμε οσοι μπορουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε 1 φαση το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι μπορειτε να πιεσετε αν εχει μεινει για πανω απο 2 μηνες κενη η θεση να στελνονται τα χαρτια στον επομενο οπως προβλεπουν οι νομιμες διαδικασιες...

καποιος ανεφερε οτι αποσυρθηκε η υπουργικη αποφαση

δεν κοιταξα ακομη τα φεκ για να πω με βεβαιοτητα αν ισχυει κατι τετοιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με 1 γρηγορη ματια στο εθνικο τυπογραφειο δεν ειδα καποια παραγραφο φεκ που να ακυρωνει η να τροποποιει την εν λογω υπουργικη αποφαση μεχρι σημερα.

ισχυει κανονικα και οσα ειπαν στο εν λογω νοσοκομειο το πιο πιθανο ειναι οτι ηταν ραδιο αρβυλα

οσοι δεν εκαναν ακομα 2 αιτηση συνεχιζουν κανονικα να κανουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι κανατε τα χαρτια για διορισμο αυτες τις μερες με την αλλαγη του νομου και υπολογιζατε τις κλασσικες 40 μερες για να παραλαβετε τον διορισμο σας θα πρεπει να το ξεχασετε...

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το υπουργειο μου ειπαν οτι επειδη δεχτηκαν μεγαλο ογκο αιτησεων για διορισμο δεν εχουν ελεγξει τα χαρτια ακομα και δεν εχουν καν ετοιμαστει οι φακελοι για υπογραφη και θελουν τουλαχιστον 15 μερες ακομα μεχρι να πανε για υπογραφη....

(συνηθως στις 20 μερες ειχαν υπογραφει και προχωρουσαν στην επομενη φαση)...

οποτε υπολογειστε τουλαχιστον 2 μηνες μεχρι να παρετε διορισμο στα χερια σας αν οχι και παραπανω αν σκεφτουμε οτι αρχιζουν και οι διακοπες του καλοκαιριου...

αν θελετε να ρωτησετε και την πορεια του δικου σας διορισμου τα τηλεφωνα ειναι

για αθηνα 2105231910

για τα νοσοκομεια της επαρχιας

2105235500

καλη υπομονη σε ολους μας.... αθανατο ελληνικο δημοσιο!

υς... οσοι ειχαν χαρτια για πληρη και καναν τα χαρτια για κομματι καλο θα ηταν να ενημερωσουν τις νομαρχιες οπου τα εχουν για πληρη ειδικα οσοι διοριστουν αμεσα μπορουν να πανε αντιγραφο του διορισμου τους στο τμημα... ωστε να ανακαταταχθουν οι αναμονες και οσοι ειναι πισω απο εμας να εχουν 1 πιο σωστη εικονα για τις πραγματικες αναμονες...

δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα θεωρω οτι ειναι το σωστο για ολους τους συναδελφους που ειναι μετα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν γινει καμια τροποποιηση στον νομο η εστω δοθουν διευκρινησεις πανω στις ενιαιες τοποθετησεις η οτιδηποτε σχετικο, ενημερωστε οποιος εχει την ευγενια :)

... να παρω τηλεφωνο τους προκατοχους στην λιστα να πανε τα παιδια στην επαρχια. Κριμα ειναι να περιμενουν τοσο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρκετοι πηγαν και θα πανε για τμημα στην επαρχια αλλα ολοι αναγκαστικα θα πανε στα κεντρικα που δινουν πληρη να τελειωσουν...

παντως θα πεσουν καπως οι αναμονες.. οσο και να καθυστερουν τους διορισμους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια απορία.

Αυτοί που έχουν ξεκινήσει εδώ και μήνες με το παλιό νόμο το γενικό μέρος ειδικότητας και έχουν δηλώσει το ειδικό κομμάτι σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα και με το νέο νόμο δήλωσαν και σε νοσοκομείο που δίνει τμήμα,πρέπει να ενημερώσουν την παλιά αίτηση για πλήρη ότι έχουν δηλώσει και για τμήμα?

Και εάν ναι,πότε αυτό?Τώρα?Όταν ξεκινήσουν το κομμάτι(π.χ. 1 έτος) ή όταν το ολοκληρώσουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.