Jump to content

ΑΛΛΑΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ


AMANDA.

Recommended Posts

Ενιαίες ειδικότητες,"σπαστές" ειδικότητες,2 χρόνια παθολογία και 2 χρόνια χειρουργική,6 μήνες παθολογία ή 9 μήνες χειρουργική,αγροτικά και άγονα αγροτικά,παρατάσεις,αναρρωτικές κτλ κτλ...

Δυστυχώς,με το τωρινό σύστημα στο οποίο βασίζονται οι ειδικότητες,πάντα κάποιοι θα επωφελούνται και πάντα κάποιοι θα αδικούνται,ανάλογα με τη χρονική στιγμή και την εκάστοτε απόφαση-τροποποίηση.

Δεν σας φαίνεται απόλυτα λογικό να ήταν όλες οι ειδικότητες ενιαίες?Δεν μπορώ δηλ. να καταλάβω την αναγκαιότητα των 6 μηνών παθολογίας για την ψυχιατρική ή των 9 μηνών για την δερματολογία.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που κάνει παιδιατρική δεν χρειάζεται αυτούς τους μήνες,όπως και κάποιος που κάνει οφθαλμολογία δεν χρειάζεται γεν. χειρουργική και κάποιος που θέλει Ω.Ρ.Λ πρέπει να τους κάνει!

Πότε επιτέλους θα καταλάβουν οι "εγκέφαλοι" που αποφασίζουν για αυτά τα θέματα,ότι είναι καιρός να εφαρμοστεί ένα ανάλογο σύστημα με αυτό που ισχύει σε άλλες χώρες? (όπως Σουηδία,Ιταλία για να αναφέρω απλά 2 πραγματικότητες που γνωρίζω,αλλά φαντάζομαι τα ίδια θα ισχύουν και σε άλλες)

Καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο απαιτεί πολύ συζήτηση και προγραμματισμό.Αλλά έχω την εντύπωση ότι έφτασε πια το πλήρωμα του χρόνου!

Απλά βλέπω ότι πολλά από τα προβλήματα της πολυπόθητης ειδικότητας θα μπορούσαν να λυθούν...μαζί με αυτό της αναμονής!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Last Reply

δεν θα εκφερω γνωμη για την διαρθρωση των ειδικοτητων (πιστευω βεβαια οτι οσο καλυτερα εκπαιδευτει καποιος τοσο μεγαλυτερο οφελος εχει.. και ελπιζω να μην περασουν κατι προτασεις που λενε ως ραδιο αρβυλα οτι για να πεσουν οι αναμονες θα αναδιαρθρωθουν οι ειδικοτητες με μικροτερο συνολικο χρονο εξασκησης για ληψη τιτλου ειδικοτητας)

γεγονος ειναι οτι δεν μπορουν και δεν πρεπει ολα τα νοσοκομεια να δινουν πληρη ειδικοτητα αδιακριτα. με φωτεινη εξαιρεση την γενικη ιατρικη μικρα νοσοκομεια κατα κανονα δινουν τμημα ειδικοτητας. αν γινουν ενιαιες ολες η ειδικοτητες, η οπως ειχα διαβασει καποια αλλη στιγμη να δινουν ειδικοτητα μονο οσα νοσοκομεια μπορουν να δωσουν πληρη.. σκεφτειτε ποσες θεσεις εργασιας για ειδικευομενους θα καταργουνταν αυτοματα...

ευτυχως η δυστυχως αυτο ειναι το συστημα... και σε καθε περιπτωση καποιοι θα ευνοουνται και καποιοι θα αδικουνται... καποιες ειδικοτητες θα εχουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση αυτη τη στιγμη πχ γενικη ιατρικη και καποιες αλλες θα εξαρτωνται αποκλειστικα στο γενεολογικο δεντρο, τις γνωριμιες, τα λεφτα, την τσαχπινια του καθενος.. παρολα αυτα ο καθενας με τα δικα τους κριτηρια επιλεγει την ειδικοτητα που πιστευει οτι τον αντιπροσωπευει και θα ζησει καλυτερα με αυτη...

οποιος πιστευει οτι μπορει να προτεινει κατι για αλλαγη ειναι ελευθερος να το κανει.. αλλα δυστυχως δεν πιστευω οτι μπορει καποιος να αλλαξει κατι σε ατομικο επιπεδο.. γενικα η αισθηση ειναι οτι η υπουργικη αποφαση ηταν φωτογραφικη και για αν εξυπηρετησει καποιες καταστασεις.. απο την αλλη πλευρα ομως εξυπηρετηθηκαν και θα εξυπηρετηθουν και αλλοι εκτος απο συγκεκριμενα ατομα...

απο οτι εχει αποδειχτει το συστημα ληψης ειδικοτητας ειναι ρευστο στην ελλαδα αυτην την χρονικη περιοδο και ειμαστε εν μεσω αλλαγων.. αλλαξαν τον αυγουστο του 2003, αλλαξαν τωρα αυτο και πιστευω οτι θα αλλαξουν και παλι καποια πραγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σας φαίνεται απόλυτα λογικό να ήταν όλες οι ειδικότητες ενιαίες?Δεν μπορώ δηλ. να καταλάβω την αναγκαιότητα των 6 μηνών παθολογίας για την ψυχιατρική ή των 9 μηνών για την δερματολογία.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που κάνει παιδιατρική δεν χρειάζεται αυτούς τους μήνες,όπως και κάποιος που κάνει οφθαλμολογία δεν χρειάζεται γεν. χειρουργική και κάποιος που θέλει Ω.Ρ.Λ πρέπει να τους κάνει!

Η Ελλάδα αντιγράφει το γερμανικό σύστημα. Στο γερμανικό σύστημα λίγες είναι οι εννιαίες ειδικότητες. Μολαταύτα, στη Γερμανία έχουν σαφώς πιο ευέλικτο σύστημα και ειδικότητα μπορείς να «γράφεις» ακόμα και σε ιδιωτικές κλινικές και συμβεβλημένους γιατρούς.

Κοινώς αντιγράψαμε το σύστημα εν μέρει

Πότε επιτέλους θα καταλάβουν οι "εγκέφαλοι" που αποφασίζουν για αυτά τα θέματα,ότι είναι καιρός να εφαρμοστεί ένα ανάλογο σύστημα με αυτό που ισχύει σε άλλες χώρες? (όπως Σουηδία,Ιταλία για να αναφέρω απλά 2 πραγματικότητες που γνωρίζω,αλλά φαντάζομαι τα ίδια θα ισχύουν και σε άλλες)

Για το Σουηδικό σύστημα δεν ξέρω, ιδιαίτερα μετά την τελευταία τροποποίηση που είναι να περάσει.

Το ιταλικό δουλεύει με μαθήματα και είναι αρκετά καλά δομημένο ως "Scuola di Specializzazione". Για το ιταλικό απλά έχω να σου πω πως αν το υιοθετούσαμε στην Ελλάδα με τις αναμονές που έχουμε τώρα θα γινόταν της τρελής. Το ιταλικό δουλεύει τέλεια (πρέπει να είσαι στόκος για να μη μπεις εκεί που θέλεις μετά από 1-2 χρόνια) γιατί ακριβώς έχουν σχετικά μικρές αναμονές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσον αφορα την προταση για ληψη ειδικοτητας στον ιδιωτικο τομεα ειδατε τι εγινε με τις θεσεις στο ερρικος ντυναν... προσωπικη συνεντευξη... αυθαιρετη επιλογη.. αν πιστευετε οτι αυτο θα αποσυμφορουσε τις αναμονες... εμενα επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω.. εκτος αν οι γνωριμιες σας σας εξασφαλιζαν για επιτυχη συνεντευξη και αυτοματο εκμηδενισμο της αναμονης... αλλα ποσες θα μπορουσαν να ειναι αυτες οι θεσεις; ελαχιστες... και ολιγους και πλεον εκλεκτους....

μιας και λεμε για γενικοτερες αλλαγες γιατι εχω την αισθηση οτι σταδιακα τα αγροτικα εκει πυο ηταν καθε βδομαδα, εγινανα καθε 15 ημερες, μετα καθε μηνα τωρα θα προκηρυσσονται πιο αραια... πχ καθε τριμηνο.. με πιθανη προοπτικη να μεγαλωσει και αλλο το μεσοδιαστημα; φανταστειτε παρτυ καθενος που θα μενει αζητητο το αγροτικο ιατρειο με τις τωρινες αναμονες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

στο φορουμ του ΣΑΙΕΠ συγκεντρωνονται υπογραφες προκειμενου να συμπεριλαβει και οσους υπηρετουν σε αγονο η υπουργικη αποφαση

οσοι ενδιαφερονται ας το αναζητησουν

και αν υπαρχει και ενδιαφερον για τις ενιαιες ειδικοτητες ζητηστε να δημιουργηθει και 1 αντιστοιχη κατασταση με υπογραφες για την ενιαια ειδικοτητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα παραθυρακια και οι εμμεσοι τροποι ''εκμεταλευσης''στους νομους, τις τροποποιησεις γραμμενες στο ποδι, νυχτες και αργιες ή εθνικες εορτες, ειναι Ελληνικη πρακτικη και δεν προκειται να αλλαξει με την παραμβαση κανενος συλλογου αποφοιτων.

Απο την στιγμη που ''αυτη'' ειναι η υφισταμενη κατασταση, και ζουμε εν ετος 2006 ακομα, το συνδρομο της ''κατοχης'', το μονο που εχει απομεινει ως κοινη πρακτικη ειναι να χρησιμοποιουμε ολα αυτα προς οφελος μας, μιας και οι λεξεις ''αξιοκρατια'', ''αδιαβλητο'', ''ισες ευκαιριες για ολους'' κ.λπ. φανταζουν παραθυμενιες και βρομανε στα στοματα αυτων που τις προφερουν.

Δικαιωμα ολων να ζουνε στο σκοταδι, αλλα εγκλημα μεγαλο καποιοι (ολιγοι και γνωριζοντες εκ των εσω απο ''υποπτες'' πηγες) να αφηνουν αλλους στο σκοταδι μονο για να χειραγωγουν τους οχλους των τυφλων προς οφελος δικο τους βεβαιως βεβαιως.

Πολλα συγχαρητηρια και ευχαριστιες στην Αμαντα για το λειτουργικο εργο που επιτελει!!!

..... και επιτελους ας καταλαβουν καποιοι κακοηθεις οτι η Αμαντα δεν κανει παρα να τηρει μια εννοια-ιδεολογια που ακουει στο ονομα συναδελφικη αλληλεγυη και θα επρεπε τουλαχιστον να αναγνωριζεται αυτο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλή βρωμιά τελευταία. Να σας δώσω ένα παράδειγμα?

Στους εκπαιδευτικούς η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις κοινοποιήθηκαν Μεγάλη Παρασκευή με προθεσμία υποβολής τις 5/5!

Ένας εκπαιδευτικός δεν πηγαίνει στο σχολείο για να ενημερωθεί πριν ανοίξουν και πάλι τα σχολεία,(πως να πάει άλλωστε αφού είναι κλειστά) οπότε μαθαίνει για την εγκύκλιο την Τρίτη και μπορεί να κινήσει τις διαδικάσίες από Τετάρτη πια κι αν μάλιστα χρειάζεται να συγκεντρώσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά ...άστο να πάει καλύτερα.

Το παράξενο βέβαια είναι ότι κάποιοι είχαν ενημερωθεί ήδη μέσω γραφείων κι έιχαν κατοχυρωθεί...χωρίς φυσικά να μπουν στον κόπο να ενημερώσουν και τους άλλους.

Άρα το να κάνεις κάτι μόνο για το τομάρι σου είναι μάλλον χαρακτηριστικό της φυλής και όχι του επαγγέλματος.

Να το κοιτάξεις βρε αμάντα γιατί....δε γίνεται κάτι στραβό θα έχεις, καμιά μετάλλαξη ίσως!

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩς ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΜΑΣ ΦΙΛΗ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν πιστευω οτι εγινε σκοπιμα η διακριση εις βαρος των ενιαιων ειδικοτητων... απλα οι ενιαιες ειδικοτητες ακομα και τμημα οταν εδιναν επειδη καποιος ξεκιναγε αμεσα με το κυριο μερος σπανια υπηρχαν νοσοκομεια στην επαρχια που διναν τμημα και ειχαν αδειες θεσεις...

απο την αλλη οσοι καναν σπαστη ειδικοτητα ως επι το πλειστον επελεγαν η πληρη ειδικοτητα καπου με τον διορισμο τους στο προαπαιτουμενο κομματι η τμημα καπου κεντρικα που ηταν σχετικα μεγαλο... αφηνοντας τα μικρα περιφερειακα νοσοκομεια που διναν μικρο τμημα συνηθως ειδικοτητα με κενες θεσεις για χρονια που καταλαμβαναν παρατσιακοι που δεν γραφανε ειδικοτητα.. πιστευω οτι η υπουργικη αποφαση παρθηκε για να αντιμετωπισει ακριβως αυτο το φαινομενο και για αυτο δεν υπηρξε προβλεψη για ενκαιες ειδικοτητες και αγονα ιατρεια...

μονο με καποια συλλογικη κινητοποιηση πιστευω οτι μπορει να γινει κατι ως προς αυτη τη κατευθυνση

επειδή γίνεται μεγάλη συζήτηση για τη "διάκριση" σε βάρος των ενιαίων ειδικοτήτων και των άγονων αγροτικών.Συμφωνώ με αυτά που έγραψε η Αμάντα σε αυτό και σε κάποιο άλλο ποστ.Ρε παιδιά ξέρω ότι φαίνεται άδικο αλλά αν το δείτε λίγο πιο λογικά θα δείτε ότι πρακτικά όσοι θέλουν να κάνουν κάποια ενιαία ειδικότητα είχαν (και έχουν) 2 επιλογές: ή θα κάνουν αίτηση σε νοσοκομείο για πλήρη ή σε νοσοκομείο που δίνει τμήμα της ειδικότητας.Στη 2η περίπτωση μόλις πάρουν το διορισμό για το τμήμα της ειδικότητας πάνε και κάνουν αίτηση σε κάποιο νοσοκομείο που δίνει πλήρη.Για παράδειγμα η παθολογία (5 χρόνια). Εκανες αν ήθελες αίτηση για 1-2 χρόνια σε κάποιο επαρχιακό (συνήθως) νοσοκομείο που τουλάχιστον πριν το 2003 είχε μικρή αναμονή ή και καθόλου και μόλις ερχόταν ο διορισμός δήλωνες τα υπόλοιπα 3 σε κάποιο κεντρικό που έδινε πλήρη.Με τη καινούργια τροποποίηση δε θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό!Τί θα κάναμε δηλαδή, θα βάζαμε χαρτιά σε κάποια- ελάχιστα- νοσοκομεία που θα δίναν κανά 6μηνο παραπάνω?Θα αυξάνονταν τρελά οι αναμονές σε αυτή την περίπτωση χωρίς πρακτικό όφελος.Αυτό δεν ισχύει για τις σπαστές ειδικότητες που θα έχουν όφελος αφού σχεδόν κανείς δεν έκανε αίτηση για το κυρίως κομμάτι σε νοσοκομείο που δεν έδινε πλήρη γιατί αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα στην ήδη μεγάλη αναμονή να χάσει επιπλέον χρόνο μέχρι να του ερθει ο 2ος διορισμός (στο παράδειγμα της καρδιολογίας 2+ χρόνια μετά το διορισμό στην παθολογία- σε όλο αυτό το διαστημα έτρεχε στο κεντρικό νοσοκομείο η αναμονή ενώ αν είχες βάλει σε μικρότερο ακόμη και αν υπήρχε κενή θέση δε θα μπορούσες να πας αφού δεν είχες τελειώσει το προαπαιτούμενο χρόνο της παθολογίας ).Ετσι θα έβαζες αίτηση για το κυρίως κομμάτι 1-2 χρόνια (ανάλογα με την ειδικότητα) αργότερα με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Αυτό έρχεται να καλύψει αυτή η υπουργική απόφαση.

Οσο για τα άγονα αγροτικά πιστεύω ότι καλώς δεν τους δίνει τη δυνατότητα 3ης αίτησης αφού μάλλον πρακτικά θα ήταν χωρίς αντίκρυσμα- κάπου αναφέρει η Αμάντα το σκεπτικό.Επιπλέον αν γινόταν αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να υπολογίσει κανείς τις αναμονές που θα διαμορφωνόνταν αφού οι γιατροί των αγόνων που δεν είναι λίγοι θα κάνανε πολλές αιτήσεις που θα ανέβαζαν τεχνητά τις αναμονές χωρίς τελικά όπως είναι σήμερα τα πράγματα να τους βοηθούσε σε κάτι (δεν παίζουμε πιστεύω με μήνες, έτσι?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.. ειναι σημαντικο γιατι ειχα φτασει στο σημειο να νοιςθς για ακομα 1 φορα λαλακας...

ειναι αληθεια οτι ξερω καποια πραγματα.. δυστυχως λογω νοοτροπιας δεν ειμαι καλη στις δημοσιες σχεσεις λεγε με γλυψιμο και με εχουν πατησει αρκετες φορες για παραδειγματισμο των υπολειπων και για να βαλω εγω μυαλο.. δυστυχως δεν εβαλα ακομα... αλλα αναγκαστηκα να μαθω νομους... να μαθω μηχανισμους λειτουργιας... και να ρωταω συνεχως για νομους κτλ

για να ειμαι ειλικρινης μετα απο καποια χρονια στο κουρμπετι εμαθα οτι δεν υπαρχει συναδελφικη αλληλλεγγυη και καταλαβαινω αυτους που κοιτανε με μισο ματι αυτα που λεω... γιατι οπως ειπε και καποιος τιποτα δεν χαριζεται ετσι... απλα επειδη εγω τα εχω βρει πολλες φορες μπαστουνια και απο εκει που περιμενα βοηθεια δεν την βρηκα αλλα αντιθετα βρηκα απο εκει που δεν το περιμενα... για αυτο ανεβαζω εδω οσες πληροφοριες γνωριζω ελπιζοντας οτι καποιος αλλος που πιθανως να ειναι στη θεση που εχει βρεθει εγω να βοηθηθει...

το συστημα ειναι διατρητο... εγω μπορω να σας πω πολυ περισσοτερα για το ποσα συμβαινουν, εχουν συμβει και πιθανον θα συνεχισουν να συμβαινουν... το θεμα ομως δεν πιστευω οτι ειναι αυτο... αλλα οι δικλειδες ασφαλειας... οσες υπαρχουν.. γεγονος ειναι οτι οι ανωτεροι βασιζονται στην αγνοια μας και στο οτι δεν υπαρχει αλληλεγγυη και ο καθενας ειναι προθυμος να πατησει τον αλλον οχι μονο για να ανεβει ψηλοτερα αλλα και για να κρατηθει λιγο ακομα εκει που ειναι... αλληλεγγυη δυσκολα θα βρεθει.. τουλαχιστον να περιοριστει η αγνοια... γιατι δεν ειμαστε ολοι ασχετοι... μερικοι γνωριζουν... και οσο και αν καποιοι το απαξιουν αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι ο γιατρος απο τη στιγμη που θα βγει στην αγορα εργασιας χρειαζεται οχι μονο καθημερινο διαβασμα στο αντικειμενο του αλλα και στις εξελιξεις και στη νομοθεσια και στις διαφορες ιστοσελιδες στο νετ... οσο μπορει ο καθενας ας παρακολουθει τις εξελιξεις... και απο οσο μπορει περισσοτερες πηγες για να τα διασταυρωνει....

αρκετα σας κουρασα.. παντως ειλικρινα ευχαριστω οσους ειπανε 1 καλη κουβεντα για μενα.. γιατι οσοι το μαθανε οτι το ανεβασα και εδω με ειπανε λαλακα...

υς. αν δει καποιος στην ιστοσελιδα της θεσσαλονικης για οσα νοσοκομεια εχουν δωσει τις θεσεις μετα την δημοσιοποιηση της αποφασης θα δειτε οτι εκει που υπηρχε υπερπληθωρα κενων θεσεων σε επαρχιακα νοσοκομεια για τμημα αρχιζουν και γεμιζουν οι θεσεις αυτες....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.. ειναι σημαντικο γιατι ειχα φτασει στο σημειο να νοιςθς για ακομα 1 φορα λαλακας...

ειναι αληθεια οτι ξερω καποια πραγματα.. δυστυχως λογω νοοτροπιας δεν ειμαι καλη στις δημοσιες σχεσεις λεγε με γλυψιμο και με εχουν πατησει αρκετες φορες για παραδειγματισμο των υπολειπων και για να βαλω εγω μυαλο.. δυστυχως δεν εβαλα ακομα... αλλα αναγκαστηκα να μαθω νομους... να μαθω μηχανισμους λειτουργιας... και να ρωταω συνεχως για νομους κτλ

για να ειμαι ειλικρινης μετα απο καποια χρονια στο κουρμπετι εμαθα οτι δεν υπαρχει συναδελφικη αλληλλεγγυη και καταλαβαινω αυτους που κοιτανε με μισο ματι αυτα που λεω... γιατι οπως ειπε και καποιος τιποτα δεν χαριζεται ετσι... απλα επειδη εγω τα εχω βρει πολλες φορες μπαστουνια και απο εκει που περιμενα βοηθεια δεν την βρηκα αλλα αντιθετα βρηκα απο εκει που δεν το περιμενα... για αυτο ανεβαζω εδω οσες πληροφοριες γνωριζω ελπιζοντας οτι καποιος αλλος που πιθανως να ειναι στη θεση που εχει βρεθει εγω να βοηθηθει...

το συστημα ειναι διατρητο... εγω μπορω να σας πω πολυ περισσοτερα για το ποσα συμβαινουν, εχουν συμβει και πιθανον θα συνεχισουν να συμβαινουν... το θεμα ομως δεν πιστευω οτι ειναι αυτο... αλλα οι δικλειδες ασφαλειας... οσες υπαρχουν.. γεγονος ειναι οτι οι ανωτεροι βασιζονται στην αγνοια μας και στο οτι δεν υπαρχει αλληλεγγυη και ο καθενας ειναι προθυμος να πατησει τον αλλον οχι μονο για να ανεβει ψηλοτερα αλλα και για να κρατηθει λιγο ακομα εκει που ειναι... αλληλεγγυη δυσκολα θα βρεθει.. τουλαχιστον να περιοριστει η αγνοια... γιατι δεν ειμαστε ολοι ασχετοι... μερικοι γνωριζουν... και οσο και αν καποιοι το απαξιουν αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι ο γιατρος απο τη στιγμη που θα βγει στην αγορα εργασιας χρειαζεται οχι μονο καθημερινο διαβασμα στο αντικειμενο του αλλα και στις εξελιξεις και στη νομοθεσια και στις διαφορες ιστοσελιδες στο νετ... οσο μπορει ο καθενας ας παρακολουθει τις εξελιξεις... και απο οσο μπορει περισσοτερες πηγες για να τα διασταυρωνει....

αρκετα σας κουρασα.. παντως ειλικρινα ευχαριστω οσους ειπανε 1 καλη κουβεντα για μενα.. γιατι οσοι το μαθανε οτι το ανεβασα και εδω με ειπανε λαλακα...

ναι, τους χαλάς το γλυκό!

πραγματικά είναι να ντρέπεσαι με το επίπεδο πολλών (μα πάρα πολλών) από εμάς...

εγώ όταν είπα σε κάποιον για την απόφαση αυτή την παρασκευή ξέρετε τί μου απάντησε?

Σςςςςςς!

και κοίταξε μη μας άκουσε κανείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω χρειαζεται να πω για οσους γνωστους μου θελησαν να πανε μακρυα για να κανουν αιτησεις;

ενω κανενας δεν ηθελε συμφωνα με δηλωσεις να κανει χαρτια για τμημα γιατι δεν καλυπταν τις προυποθεσεις που εθεταν.. δεν αφηναν ουτε και τον αλλον το πρωι με τον φορτο εργασιας δηθεν.. και το απογευμα να του αλλαξουν την εφημερια να μπορεσει τουλαχιστον να κανει τα χαρτια του σε απομακρυσμενη νομαρχια...

και δεν ηταν το μονο περιστατικο... και δεν ειναι το θα μεινεις εσυ εδω γιατι και οι 2 θελουμε να χτυπησουμε την ιδια θεση.. εγω μιλαω για καποιον που ηθελε 1 θεση.. και αλλους που δεν θελαν καμια....

αααχ... σκηνες απειρου καλλους θα εξελιχθηκαν στα νοσοκομεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το συστημα ειναι διατρητο... εγω μπορω να σας πω πολυ περισσοτερα για το ποσα συμβαινουν, εχουν συμβει και πιθανον θα συνεχισουν να συμβαινουν... το θεμα ομως δεν πιστευω οτι ειναι αυτο... αλλα οι δικλειδες ασφαλειας... οσες υπαρχουν..

για να σταματησει να ειναι διατρητο το συστημα πρεπει να αποκαλυφθουν οι κρυφες πτυχες του και να περιγραφει ακριβως ο μηχανισμος της διαπλοκης του

οσο το χρησιμοποιουμε εντασσομενοι σε αυτο, απλως το συντηρουμε και βοηθαμε στην περαιτερω γιγαντωση του

περιμενουμε καυτες αποκαλυψεις :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πάντως (εγώ το χαβά μου) ότι και με τις ενιαίες ειδικότητες θα μπορούσε να γίνει κάτι και θα γλυτώναμε 2 χρονάκια τουλάζιστον διότι κάποιος δε θα δηλώσει να κάνει πχ παιδιατρική για ένα εξάμηνο περιμένοντας 2.5 χρόνια και τότε να καταθέσει τα χαρτιιά του σε ένα μεγάλο νοσοκομείο που να δίνει πλήρη. Θα το έκανε από την αρχή σε έα που να δίνει πλήρη γιατό όσο θα περίμενε η αναμονή θα έιχε αυξηθεί τουλάχιστο μια 2ετία!

Βολευόμαστε εμείς ενώ παράλληλα η αναμονή των επομένων πεφτει κατά 2 χρόνια επίσης καθώς θα μειωθεί ο πραγματικός χρόνος που θα κάνουμε στο 2ο νοσοκομείο. Επομένως νομίζω οτι pretty much ισχύει το ίδιο με τις σπαστές ειδικότητες

Πάντως για να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου...πείτε ότι ερχόταν κάποις από τη νομαρχία και σας έλεγε ότι για αύριο και μόνο οι 10 πρώτοι που θα καταθέσουν πτυχίο θα ξεκινήσουν ειδικότητα, πόσοι με το χέρι στην καρδιά θα μοιραζόσασταν αυτήν την πληροφορία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας τροποποιησω το ερωτημα... αν δεν σε ενδιεφερε καμια ειδικοτητα απο τις συγκεκριμενες θα το ελεγες; αν σε ενοιαζε μονο η 1 θεση και οχι οι αλλες 9; υπαρχουν πολλες παραμετροι...

κανενας δεν λεει τιποτα.. πουθενα...

για τις ενιαιες ειδικοτητες επικοινωνησε με τον ιατρικο συλλογο αθηνων και τον πανελληνιο ιατρικο συλλογο μιας και εχουν ξεκινησει διαδικασεις για να ενηεμρωθεις...

υς. ξερω παντως νοσοκομειο που δινει 6 μηνες παιδιατρικη και ειναι κενη η θεση... ολα ειναι σχετικα... αυτο που σκεφτεσαι τωρα για το κομματι της παιδιατρικης αναγκαστικα το περνουσαν ολοι με την σπαστη ειδικοτητα πλην αυτων που ειχαν αγονο... περιμενε να ρθει ο διορισμος για 1 κομματι (που αυτη τη στιγμη ειναι απο 2009 και πισω.. και τοτε να καταθεσεις χαρτια για κυρια ειδικοτητα

γεγονος ειναι παντως οτι για καποιες ενιαιες ειδικοτητες (εργαστηριακες κυριως) για κομματι σε επαρχιακα νοσοκομεια ειναι πιο προσιτες απο οτι ειναι η χειρουργικη και η παθολογια οπουδηποτε αυτη τη στιγμη...

ας ελπισουμε οτι οι νεες θεσεις θα βοηθησουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

στο φορουμ του ΣΑΙΕΠ συγκεντρωνονται υπογραφες προκειμενου να συμπεριλαβει και οσους υπηρετουν σε αγονο η υπουργικη αποφαση

οσοι ενδιαφερονται ας το αναζητησουν

και αν υπαρχει και ενδιαφερον για τις ενιαιες ειδικοτητες ζητηστε να δημιουργηθει και 1 αντιστοιχη κατασταση με υπογραφες για την ενιαια ειδικοτητα

Ο ΣΑΙΕΠ εντός της ερχόμενης εβδομάδος καταθέτει υπόμνημα σχετικά με το εν λόγω ΦΕΚ και θα αναφέρεται σε όσους θέλουν ενιαία ειδικότητα.

Να σημειώσω ότι οι υπογραφές για τα άγονα δεν ήταν υπόμνημα με την σφραγίδα του ΣΑΙΕΠ, αλλά με τις υπογραφές δεκάδων αγροτικών που κάνουν άγονο σε όλη την Ελλάδα, από Καστελόριζο έως Διδυμότειχο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν και πώς επηρεάζονται οι ειδικότητες όπως η ψυχιατρική ή νευρολογία που είναι σπαστές στα τρία με το νέο νόμο? Eπίσης γνωρίζει κανένας αν θα γίνουν ποτέ ενιαίες ειδικότητες? Kάτι είχε ακουστεί παλαιότερα...

Ευχαριστώ...

Χαιρετώ!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν και πώς επηρεάζονται οι ειδικότητες όπως η ψυχιατρική ή νευρολογία που είναι σπαστές στα τρία με το νέο νόμο? Eπίσης γνωρίζει κανένας αν θα γίνουν ποτέ ενιαίες ειδικότητες? Kάτι είχε ακουστεί παλαιότερα...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποιος που πηγαινει για ψυχιατρικη και εχει τοποθετηθει στην νευρολογια μπορει να κανει 2 νοσοκομεια αιτησεις.. για πληρη και τμημα ψυχιατρικης

αντιστοιχα για νευρολογια... αν εχει τοποθετηθει στην ψυχιατρικη μπορει να κανει αιτηση σε 2 νοσοκομεια για τμημα και πληρη νευρολογια

αυτο που συζητιοταν ηταν για δυνατοτητα αντιστροφης ασκησης στην ειδικοτητα.. δηλαδη να μπορουν να κανουν το 6μηνο καποια στιγμη μεσα.. χωρις να εχουν πει για ενιαια τοποθετηση... καθως δεν εξαιρουνται απο την παραπανω υπουργικη αποφαση θεωρω οτι πρεπει να δωθει διευκρινιστικη εγκυκλιος για το τι θα γινεται με αυτες τις 2 και πιθανως με την φυσικη ιατρικη και αποκατασταση...

χωρις πιεσεις δεν πιστευω να γινει κατι αμεσα...

αν δεν δωθει αλλη διευκρινιστικη εγκυκλιος ισχυει οτι ειπα παραπανω...

αν δωθουν αλλες οδηγιες θα δειξει... αλλα δεν το πιστευω να γινει καποια αλλη τροποποιηση αμεσα ειδικα για νευρολογια και ψυχιατρικη

για περισσοτερεσ πληροφοριες μπορει να παει καποιος και να ρωτησει προσωπικα στο υπουργειο που ειναι καλυτερα απο την τηλεφωνικη επικοινωνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πάντως (εγώ το χαβά μου) ότι και με τις ενιαίες ειδικότητες θα μπορούσε να γίνει κάτι και θα γλυτώναμε 2 χρονάκια τουλάζιστον διότι κάποιος δε θα δηλώσει να κάνει πχ παιδιατρική για ένα εξάμηνο περιμένοντας 2.5 χρόνια και τότε να καταθέσει τα χαρτιιά του σε ένα μεγάλο νοσοκομείο που να δίνει πλήρη. Θα το έκανε από την αρχή σε έα που να δίνει πλήρη γιατό όσο θα περίμενε η αναμονή θα έιχε αυξηθεί τουλάχιστο μια 2ετία!

Βολευόμαστε εμείς ενώ παράλληλα η αναμονή των επομένων πεφτει κατά 2 χρόνια επίσης καθώς θα μειωθεί ο πραγματικός χρόνος που θα κάνουμε στο 2ο νοσοκομείο. Επομένως νομίζω οτι pretty much ισχύει το ίδιο με τις σπαστές ειδικότητες

Πάντως για να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου...πείτε ότι ερχόταν κάποις από τη νομαρχία και σας έλεγε ότι για αύριο και μόνο οι 10 πρώτοι που θα καταθέσουν πτυχίο θα ξεκινήσουν ειδικότητα, πόσοι με το χέρι στην καρδιά θα μοιραζόσασταν αυτήν την πληροφορία?

τελικά ο καθένας ειναι λογικό να βάζει τον εαυτό του πρώτα.Δε χρειάζεται όμως να φτάνει και στο άλλο άκρο και να επιδιώκει τον αφανισμό των άλλων (γιατί αυτό γίνεται σε πολλές περιπτώσεις).

θυμάμαι (πριν πολλαααα χρόνια) συμφοιτήτριά μου να λέει στον καθηγητή (κίττας) να βάζει πιο δύσκολα θέματα για να μην παίρνουν πολλοί καλό βαθμό!!! :splats:

και φαίνεται ότι κάπως έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι...

εγω χρειαζεται να πω για οσους γνωστους μου θελησαν να πανε μακρυα για να κανουν αιτησεις;

ενω κανενας δεν ηθελε συμφωνα με δηλωσεις να κανει χαρτια για τμημα γιατι δεν καλυπταν τις προυποθεσεις που εθεταν.. δεν αφηναν ουτε και τον αλλον το πρωι με τον φορτο εργασιας δηθεν.. και το απογευμα να του αλλαξουν την εφημερια να μπορεσει τουλαχιστον να κανει τα χαρτια του σε απομακρυσμενη νομαρχια...

και δεν ηταν το μονο περιστατικο... και δεν ειναι το θα μεινεις εσυ εδω γιατι και οι 2 θελουμε να χτυπησουμε την ιδια θεση.. εγω μιλαω για καποιον που ηθελε 1 θεση.. και αλλους που δεν θελαν καμια....

αααχ... σκηνες απειρου καλλους θα εξελιχθηκαν στα νοσοκομεια...

ευτυχώς είμαι ο πιο παλιός....emcolgateemcolgateemcolgate

αστειεύομαι, αλλά αν μου έκανε κανείς τέτοιου είδους π....τιές χτύπαγα χαλαρά αναρρωτική!

άλλωστε δεν είχα την απαίτηση να μου κάνει την εφημερία κάποιος που ήθελε και αυτός να κάνει αίτηση.βρήκα κάποιον που δεν είχε συμφέρον σε 2η αίτηση.τώρα αν δεν υπήρχε κανείς...μάλλον θα ήμουν έξτρα γκαντέμης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θυμάμαι (πριν πολλαααα χρόνια) συμφοιτήτριά μου να λέει στον καθηγητή (κίττας) να βάζει πιο δύσκολα θέματα για να μην παίρνουν πολλοί καλό βαθμό!!!

Χεχεχ, γιατί ρε; Στα δύσκολα θέματα φαίνεται ο καλός. :)

Άμα τελειώνετε όλοι με 9άρια μετά δεν θα ξεχωρίζει κανένας αν είναι να φύγει κάποιος εξωτερικό... :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεχεχ, γιατί ρε; Στα δύσκολα θέματα φαίνεται ο καλός. :)

Άμα τελειώνετε όλοι με 9άρια μετά δεν θα ξεχωρίζει κανένας αν είναι να φύγει κάποιος εξωτερικό... :mellow:

Ρε μέντικους, long time no talk. Εγώ μαθαίνω από συναδέλφους εξ Ιταλίας ότι τα άριστα μπαίνουν ευκολούτσικα στα μέρη σας!

ΥΓ: Dont bite dude, προσπαθώ να απέχω από τσακωμούς πλέον:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε μέντικους, long time no talk. Εγώ μαθαίνω από συναδέλφους εξ Ιταλίας ότι τα άριστα μπαίνουν ευκολούτσικα στα μέρη σας!

Τς τς τς..... πιπέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε μέντικους, long time no talk. Εγώ μαθαίνω από συναδέλφους εξ Ιταλίας ότι τα άριστα μπαίνουν ευκολούτσικα στα μέρη σας!

ΥΓ: Dont bite dude, προσπαθώ να απέχω από τσακωμούς πλέον:P

Ίσως γιατί στα μέρη μας,

μεσοβέζικες λύσεις του τύπου ....ε δεν βαριέσαι ρε αδερφέ και το 5αράκι(με οποιονδήποτε τρόπο) καλο είναι...

δεν υπάρχουν!!!!

Η' διάβασες πολύ καλά και περνάς προφορικό και γραπτό η' διάβασες μέτρια και ο καθηγητής σε στέλνει στο διάολο!!!

Κατάλαβες τώρα γιατί τα άριστα μπαίνουν ευκολούτσικα στα μέρη μας???!!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτες ειναι σχολες κυριοι συναδελφοι!

Οχι εδω που με τοσο διαβασμα σου βαζουν πεντε! αν δε σε στειλουν στο διαβολο με το ιδιο διαβασμα...

Εδω το αριστα ειναι για τον θεο και εκει για τον Papas Medicus και τους φιλους του ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον Θεο και τα παιδια τους...

Για τους κοινους θνητους υπαρχουν πολλα 5αρια (για τα οποια οι αλλοι ομιλουν περιφρονητικα) που ισοδυναμουν με 10αρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.