Jump to content

Ιατρικό Boom στην Ελλάδα......ή όχι?


Vesalius

Recommended Posts

Ναι βρε dinaras αλλά το μόνο που διαβάζω εδώ και καιρό εδώ μέσα είναι πως φταίμε εμείς του δοαταπ εμείς το φρακάραμε εμείς το γεμίσαμε μα πως αναρωτιέμαι ? όταν από το 2002 που άρχισε το γαμησι και μαζευτήκαμε 2000 παιδία εκεί άντε να περάσαμε από 150 την εξεταστική βαλε 2 εξεταστικές τον χρόνο μέχρι το 2005 έχουμε 3 χρόνια 6 εξεταστικές και σύνολο 900 άτομα μην μας τρελαίνεται τελικά τώρα ότι εμείς φταίμε αν φράκαρε το σύστημα , αυτοί που ήρθαν από ευρωπαϊκές χώρες χωρίς δοαταπ αυτά τα χρόνια είναι σίγουρα περισσότεροι από εμάς.

απλά όλοι είμαστε πιόνια σ ένα άσχημο παιχνίδι εσάς δεν μπορούν να σας σταματήσουν αλλά σαν λένε για όλα φταίμε εμείς εμάς μας σκίζουν κανονικά και ποιος κερδίζει τελικά?

Οι καθηγητές σας και οι μεγαλογιατροί αυτοί μας πολεμούν και η εκαστοτε κυβέρνηση που δεν κάνει προσλήψεις στα ΑΔΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ .

Ξέρεις ρε φιλέ dinaras τι είναι το ζόρι τους και δεν μας δίνουν τράπεζα εμάς? Όχι βέβαια η αναμονές και οι ειδικότητες και όχι βέβαια η πίεση που ασκείτε εσείς για αυτό έχει δώσει λύση η Κυρία Κουτσικου αν κατεβάσεις κι ακούσεις την συζήτηση της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων της βουλής ακούς 2 μεγάλες αλήθειες :

1) η κουτσικου να λέει : Ε ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

2) ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΒΙΒΛΙΟ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

ΤΩΡΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΤΑ 1000 ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΕ ΨΗΦΟΥΣ , ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ dinaras ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΤΙ ΕΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΦΕΤΟΣ ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΠΟΙΟΥΣ? ΜΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΦΤΗΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΑΠΑΡΤΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΑΣ.

ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΙ ΣΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΟΛΟΙ ΕΜΑΣ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ.

ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΧ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΥΡΙΟ 1000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΙΑΤΡΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ?

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Last Reply
ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΧ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΥΡΙΟ 1000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΙΑΤΡΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ?

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ

Είναι και αυτή μια λύση.

Να σε πληρώνουν για να κάθεσαι να βλέπεις τον κάθε ασθενή σε «ομαδούλες ειδικευόμενων» να σχολνάς στις δύο και να πίνεις φραπέ το απόγευμα. :P

Και μετά να σου δώσουν ένα χαρτί που να λέει πως ειδικεύτηκες.

Και να βγεις στην αγορά να ζητάς από το κράτος να σου φέρει ασθενείς από την κίνα. <_<

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι έτσι ρε usmeds εσύ γιατί συνεχίζεις τις σπουδές σου ακόμα?

Γιατί δεν τα παρατάς αφού δεν υπάρχει μέλλον?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fotis,

γιατί έτσι τον συμφέρει να λέει. :)

Ξέρει ότι δεν θα γυρίσει ή αν γυρίσει δεν θα έχει τις "και καλά" παραπάνω γνώσεις (μιας που στο Κεντάκι τι να μάθεις παραπάνω από ένα καλό ευρωπαϊκό κέντρο;) οπότε σου λέει κάτσε να κάψω την Ελλάδα ως μη ιάσιμη περίπτωση...

usmeds,

άμα είσαι τόσο καλός όσο πιστεύεις γύρνα πίσω με το που τελειώσεις και βελτίωσε την ελληνική κατάσταση με το know how σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@usmeds

Επειδή έχω βρεθεί σε αυτήν την θέση (πέρασα με την δεύτερη) θα σου απαντήσω

Οι επιλογές σου είναι:

Δίνεις ξανά για να περάσεις στην σχολή που θέλεις.

Εγγράφεσαι στο (όποιο) ΤΕΙ πέτυχες και προσαρμόζεσαι στα νέα δεδομένα. Αν εξακολουθείς να θέλεις ιατρική κοιτάς να περάσεις με κατατακτήριες.

Αν οι γονείς σου έχουν χρήματα πας σε μία καλή σχολή του εξωτερικού να γίνεις σωστός γιατρός.

Ο όρος «καλή σχολή», όμως, σαφώς δεν περιλαμβάνει την πλειοψηφία των σχολών των βαλκανίων και της ανατολικής ευρώπης, τις οποίες και προτίμησαν οι περισσότεροι από όσους έφυγαν για έξω (για ευνόητους λόγους)

Επιβεβιαώνεις αυτό που είπα: στην ελλάδα αν δεν περάσεις ιατρική,το μόνο που μπορείς να κάνεις έιναι...να γίνεις γιατρός!

Αντίθετα στην ευρώπη μπορείς άνετα να δοκιμάσεις σε πολλές άλλες σοβαρές σχολές (από οικονομίκά και νομική μέχρι αρχιτεκτονική),αφού για την πρόσβαση στο πανεπιστήμιο το μόνο που απαιτέιται είναι το πτυχίο λυκείου - με εξαίρεση ορισμένες σχολές που έχουν κάποιες απαιτήσεις παραπάνω,αλλά καμμία σχέση με πανελλήνιες που είναι εθνικό θέμα στις ειδήσεις,αγανακτισμένες μητέρες χτυπιούνται στον Βαρεμένο ότι έπεσαν "αντι - σοσ" θέματα κτλ)

Στον Νέο Κόσμο,απ'όσο ξέρω,η ιατρική είναι μεταπτυχιακές σπουδές,που σημαίνει ότι αν δεν περάσεις μπορείς άνετα να ασχοληθείς με ένα άλλο επάγγελμα που σου αρέσει (αφού το σπούδασες).

Ένσταση !!!

Αν η Γερμανία είχε 30 Γερμανούς γιατρούς για 10 θέσεις θα διάλεγε τους δέκα καλύτερους (ανεξάρτητα με το αν τελείωσαν Γερμανία ή όχι) και θα έλεγε στους άλλους «Ευχαριστούμε πολύ περάστε αργότερα. Είστε ελεύθεροι να δοκιμάσετε την τύχη σας αλλού»

Μονάχα η Ελλάδα τους βάζει στην σειρά με βάση το πότε τελειώσαν την σχολή τους και τους λέει «Όλοι χωράτε, αλλά όχι ακριβώς τώρα γιατί έχουμε γεμίσει. Ελάτε ξανά σε 5-10 χρόνια και θα σας βρούμε στα σίγουρα κάτι»

Εδώ σου δίνω δίκιο,αλλά μην νομίζεις ότι όλο αυτό θα γινόταν χωρίς προβλήματα και παρατράγουδα,επειδή είναι γερμανοί.Απλά είναι τέτοια η δομή της οικονομίας τους,που αυτό δεν μπορεί να γίνει (όπως εξήγησα σε προηγούμενο ποστ μου).

Αλλά ακόμα και έτσι,εκεί η επιλογή θα γινόταν αξιοκρατικά.Εδώ κανείς δεν μπορεί να το εγγυηθεί αυτό.

Αυτό το λέω διότι έχουμε εναποθέσει πολλές ελπίδες στις εξετάσεις,αλλά πρέπει να ξέρουμε ότι,με το δεδομένο ελληνικό κράτος,πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γίνουν αναξιοκρατικά.Αν τελικά συμβεί αυτό,σύντροφοι,θα έχουμε βγάλει τα μάτια μας με τα χεράκια μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μαζί του συμφωνούν οι όμοιοί του και πολλοί γιατροί γονείς των τελευταίων που πέρασαν πανελλήνιες στον καιρό τους με γελοίες γιατη σημερινή εποχή επιδόσεις.

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα.Ποιος θα καθορίσει τη βάση,τα ελάχιστα προσόντα για να γίνει κανείς γιατρός?

Οι παλιοί,παρακμιακοί και τα ξεπεσμένα τέκνα τους ή οι άριστοι μαθητές?

Τι λες τώρα? Καταλαβαίνεις τι γράφεις? Δηλαδή οι καθηγητές της Ιατρικής στην Ελλάδα είναι όλοι τους παρακμιακοί και άχρηστοι επειδή δεν πέρασαν με τις πανελλήνιες που έδωσες εσύ. emeleos Πραγματικά δεν μπορώ να σε πιάσω πουθενά!! Είπαμε να τα ισοπεδώσουμε όλα, αλλά όχι και έτσι! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name='xalia' date='Apr 14 2006, 15:26 ' post='120978']


Οι των ελληνικών πανεπιστημίων μουρμουράμε για αυτούς που σπούδασαν στην ευρώπη, όλοι μαζί μουρμουράμε για αυτούς που δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ, ΔΟΑΤΑΠ, 4WD, ABS, EBD, GTI....

O σκοπός αγιάζει τα μέσα!

Όσοι πέρασαν Ελλαδα όλο και κάποιο SOS θα διάβασαν, όλο και κάποιο σκονάκι θα έκαναν σε μαθήματα που ζορίστηκαν, όσοι δεν πέρασαν έφυγαν για Ιταλία, όσοι δεν πέρασαν και εκεί έφυγαν για λοιπά Βαλκάνια....(όλοι ψιλοαμαρτήσαμε!)

ε και?

Όλοι γιατροί θα λεγόμαστε στο τέλος!

[/quote]
Δηλαδή, απ' ότι καταλαβαίνω η λογική σου είναι ότι ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το ιστορικό του καθενός (είτε ξεσκίστηκε χάνοντας χρόνια από τη ζωή του, είτε μεταναστεύοντας με τα λεφτά του μπαμπά στη ρουμανία), τελικά όλοι γιατροί, ΧΙΛΙΑΔΕΣ γιατροί, ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ γιατροί, και δεν συμμαζεύεται... Ωραία λογική. Ε όχι. Δεν θα εξισωθούμε ποτέ με τους ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ να περάσουν ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
[quote name='Medicus Chirurgus' date='Apr 14 2006, 15:33 ' post='120979']

Σύμφωνα με ποιόν; Με σένα; :splats: 

[/quote]
Σημεία καίριας σημασίας σίγουρα πάντως ΟΧΙ με το δικό σου μυαλό γιατί, όπως σου είπα και πιο πριν, το λιγοστό μυαλό σου αποβάλλει αυτομάτως τα "δυσκοίλια σημεία της συζήτησης" που σε τζούσουν αφάνταστα.
[quote]

Δε σ'αφορά.

[/quote]
ΩΠΑ!!! Να'το το λαβράκι. Φτάσαμε στη ζόρικη ερώτηση ε; Σε ρωτάω γιατί δεν έδωσες πανελλήνιες (ή έδωσες και δεν......) και μου λες με μεγάλη αμήχανια Δε σ'αφορά. ΑΝΙΚΑΝΕ, ή απαντάς ή σκας.
[quote]

Μόνο 2; Κι αυτό που σ'έπιασα τις προάλλες να ρωτάς για υποχρεωτικές παρουσίες στο ΜΕΣΟ του εξαμήνου; :splats:

[/quote]
Πρόκειται για ένα επιλεγόμενο μάθημα στο ΚΑΤ (1:30 ώρα από το σπίτι μου) σε περίοδο που συμπίπτει με άλλα μαθήματα, εφημερίες, συνέδρια, και ενώ έχω συμπληρώσει ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ τον απαιτούμενο αριθμό επιλεγομένων. Αλλά είσαι τέτοια "νυφίτσα" που προσπαθείς να χρησιμοποιείς ότι βλέπεις για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου. ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ. Δώσε απολογία τώρα.
[quote]

Και πάλι είσαι τυχερός που ξέρω την ασχετοσύνη σου απ'τις βλακείες μου μόνος σου λες γιατί αν διερευνούσα καλύτερα μπορεί να έβγαινε κι ότι πλήρωσες και κάποιο μάθημα... :splats: 

[/quote]
Όπως περιμένουνε όλοι που διαβάζουν τις μαλακίες που γράφεις, για άλλη μια φορά το μυαλό σου γεννά γεγονότα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ για να καλύψει την έλλειψη επιχειρημάτων. Εγώ να πλήρωσα μαθήματα; Από που και ως που ρε πόρνη που έχεις τέτοιο παραλήρημα που δεν έχει δει η επιστήμη της ψυχιατρικής για χρόνια. Μιλάς για ασχετοσύνη ενώ δεν έχεις τα coglioni να μας πεις για τις πανελλήνιες σου. Σε ρωτάω για τις πανελλήνιες και -πιο ζορισμένος από κάθε άλλη φορά- μας λες "Δε σ'αφορά". Έχεις ενοχληθεί λουγκρίτσα, αλλά ταυτοχρόνως αποκαλύπτονται και αλήθειες γι' αυτό και συνεχίζω. "Δε σ'αφορά". :lol: Πωπω ζοοοοοορι!!
[quote] 

Μετά από 242424 ανταλλαγές βρισιών και κατηγοριών κατάλαβες αυτό που σου λέω εγώ τόσο καιρό... απλά δες το τούμπαλιν!

[/quote]
Να το δω και αντίστροφα όπως λες, ΑΛΛΑ... είναι γεγονός ότι εγώ έδωσα και διέπρεψα στις πανελλήνιες ενώ εσύ δεν έχει καν τα ΜΠΑΛΑΚΙΑ να πεις τι έκανες (έδωσες, δεν έδωσες, πώς τα πήγες). Γιατί προσπαθείς να κρύψεις πράγματα; Τι προσπαθείς να ΜΗΝ απκαλύψεις; Εγώ ΠΕΡΑΣΑ και είναι γεγονός. Για σένα όμως δεν ξέρουμε τίποτα για το σκοτεινό σου παρελθόν και συνεχίζει να υπάρχει αυτό το γκρίζο σύννεφο για το πρόσφατο βρώμικο παρελθόν σου. ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ; ΝΑΙ Ή ΟΧΙ; :lol:
[quote]

Ποια γεγονότα; Κι εγώ σε γεγονότα βασίστικα ότι έμαθες ΗΚΓ για τον λούτσο.

[/quote]
Εγώ μίλησα για το εάν διδάσκεται το ΗΚΓ στην Καρδιολογία. Έχω μιλήσει όμως και στο νήμα του ΗΚΓ ως επιλεγομένου μαθήματος το οποίο έχω επιλέξει, έχω διαβάσει και έχω περάσει με πολύ καλό βαθμό. Λες ό,τι σε συμφέρει! Διαλέγεις και δημιουργείς μια "εικόνα στα μέτρα σου" για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Εγώ έχω καταγεγραμμένες ερωτήσεις και απαντήσεις στο νήμα του ΗΚΓ εάν πας να ψάξεις, και πρόκειται για δημοσιεύσεις που γράφτηκαν πολύ πριν αρχίσουν τα μπινελίκια μεταξύ μας. Δεν είναι λοιπόν "γεγονός" όπως λες το ότι έχω μάθει ΗΚΓ για τον λούτσο. Όλα τα βγάζεις από το απειροελάχιστο μυαλό σου.
[quote]

Κι όσο για τα «γεγονότα» που βάζετε για να βγάλετε [b]όλους[/b] τους ΔΙΚΑΤΣΑδες άσχετους και μαλάκες τα έχω δει...

[/quote]
Δεν μιλάει κανένας για το ιατρικό επίπεδο αρτηριοσκληρωτικέ γερομπινέ. Μιλούμε για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ συμμετοχής και για την αξιοκρατία. Αλλά καταλαβαίνω τη δυσκολία σου να παραδεχθείς κάποια πράγματα και ταυτόχρονα δίνεται και εξήγηση στις εμμονές σου.... Εάν δεν χρησιμοποιήσεις το ψέμα αυτομάτως θα ΧΑΘΕΙΣ απ΄τη συζήτηση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ. :antegeia:
[quote]

Μπορεί να μην έδωσα. Μπορεί να έδωσα και να πάτωσα. Μπορεί να έδωσα και να πέρασα αλλά να προτίμησα Δυτική Ευρώπη. [b]Δεν αλλάζει τίποτα![/b]

[/quote]
:lol: Πώς .... πώς .... αλλάζει. Δεν ξέρεις εάν έδωσες, εάν έδωσες και πάτωσες ή εάν έδωσες και "πέρασες" (lol) ;;;;; Δεν ξέρεις τι έκανες ;;;; emcolgate Πωπω, είσαι πάρα πολύ ηλίθιος για να είσαι παραγματικός. Για πες μας ρε φίλε να το ξεκαθαρίσουμε. ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Ή ΟΧΙ; ΠΏΣ ΤΑ ΠΗΓΕΣ;;;
[quote]

Και ξέρεις γιατί; Γιατί δεν θα δεις το παραπάνω σε κανένα CV κανενός σοβαρού μελλοντικού φοιτητή ή ιατρού... Δε νοιάζει κανέναν πως και γιατί [b]μπήκες[/b]. Όλοι ρωτάν τι έκανες μέσα και πως [b]βγήκες[/b]...

[/quote]
Πως... πώς.... θα το δεις. Όλοι οφείλουν να ξέρουν από που άρχισες.... και πού κατέληξες!! :lol: ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Ή ΟΧΙ; ΠΏΣ ΤΑ ΠΗΓΕΣ;;;
[quote]

Γι'αυτό φάε και πάλι το βιταμινούχο σου [i]Lycopersicon esculentum[/i]... :splats:  :splats:  :splats:

[/quote]
Εγώ θα φάω τις βιταμίνες μου, εσύ φάε τα ΑΓΓΟΥΡΙ σου, λίγο ακόμα και θα σιχαθείς να τρως αγγούρια κάθε μέρα. :lol:
[quote]

Φίλε χάλια,

δε μ'ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Εγώ ξέρω για τον εαυτό μου και μου φτάνει. Το παραπάνω απλά δε λέει να το χωνέψει ο minaras και μ'αναγκάζει να βρίσκω ψεγαδάκια (ψεγαδάρες;) και στις δικές του σπουδές... that's all! :)

[/quote]
Ποιον να πείσεις ρε φουκαρά;; Ομολογείς ότι "... σε αναγκάζω να βρίσκεις ψεγαδάκια για τις σπουδές μου..." και μόνο αυτό αποκαλύπτει ότι ψάχνεις με μανία να βρεις κάτι αρνητικό έτσι για να πεις ότι βρήκες κάτι και να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.... Εάν ψάξεις το λεξικό, δίπλα στη λέξη ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ θα βρεις το ονομά σου! emcolgate
[quote name='FoTiSMD' date='Apr 15 2006, 06:53 ' post='121061']

Ναι βρε dinaras αλλά το μόνο που διαβάζω  εδώ και καιρό εδώ μέσα  είναι πως φταίμε εμείς του δοαταπ εμείς το φρακάραμε εμείς το γεμίσαμε μα πως αναρωτιέμαι ? όταν από το 2002 που άρχισε το γαμησι και μαζευτήκαμε 2000 παιδία εκεί άντε να περάσαμε από 150 την εξεταστική βαλε 2 εξεταστικές τον χρόνο μέχρι το 2005 έχουμε 3 χρόνια 6 εξεταστικές και σύνολο 900 άτομα μην μας τρελαίνεται τελικά τώρα ότι εμείς φταίμε αν φράκαρε το σύστημα , αυτοί που ήρθαν από ευρωπαϊκές χώρες χωρίς δοαταπ  αυτά τα χρόνια είναι σίγουρα περισσότεροι από εμάς. 

[/quote]
Συγγνώμη, διάβασες τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις όπου λέω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ εξαιτίας των δικατσάδων και ότι δεν είστε εσείς υπεύθυνοι για τις τεράστιες αναμονές; Μην λες πράγματα αναληθή και εσύ (εκτός από τον Medicus). Πες μου σε παρακαλώ, διάβασες τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις όπου λέω ότι οι αναμονές είναι μεγάλες ακόμα και ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ μόνο έλληνες απόφοιτοι;; Πες μου εάν το διάβασες...για να δεις ό,τι με κατηγορείς άδικα. Εγώ υπερασπίζομαι το δικαίωμα της ΠΡΟΤΕΡΑΙΤΗΤΑΣ και της ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ, δεν λέω ότι φταίνε οι δικατσάδες για καθετί κακό σε αυτή τη χώρα. Στο παραπάνω απόσπασμα που έκανα quote με κατηγορείς για κάτι ενώ έχω πει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ. Πες μου.
[quote]

ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΧ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΥΡΙΟ 1000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΙΑΤΡΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ?

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ

[/quote]

Με τη λογική αυτή θα σου πω κι εγώ:

Γιατί να κάνουμε "εισαγωγή ιατρών" από ΡουμανοΒολυγαροΤσεχίες ενώ οι εγχώριοι απόφοιτοι είναι υπεραρκετοί; Δεν λέω τίποτα άλλο για να μην αποφυγείς να δώσεις απάντηση σε αυτό το ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ερώτημα. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι έτσι ρε usmeds εσύ γιατί συνεχίζεις τις σπουδές σου ακόμα?

Γιατί δεν τα παρατάς αφού δεν υπάρχει μέλλον?

Ξέρει ότι δεν θα γυρίσει ή αν γυρίσει δεν θα έχει τις "και καλά" παραπάνω γνώσεις (μιας που στο Κεντάκι τι να μάθεις παραπάνω από ένα καλό ευρωπαϊκό κέντρο;) οπότε σου λέει κάτσε να κάψω την Ελλάδα ως μη ιάσιμη περίπτωση...

Δεν χρειάζεται να κάψω την Ελλάδα. Καίγεται και από μόνη της. :anavwfwties:

Η χώρα δεν έχει ανάγκη από περισσότερους καλούς γιατρούς. Τους έχει ήδη και τους διώχνει με κάθε ευκαιρία. :wacko:

Αυτό που χρειάζεται είναι να ασκήσει αποτελεσματικό έλεγχο στο πλεόνασμα των γιατρών χαμηλού επιπέδου που έχουν πλημμυρίσει την αγορά.

Και σίγουρα το να τους ανοίξει 1000 ακόμα θέσεις ειδίκευσης και να τους βολέψει προσωρινά μέχρι να μετατεθεί το πρόβλημα στο επίπεδο των ειδικευμένων δεν είναι λύση. :rolleyes:

-------------------------

Επιβεβιαώνεις αυτό που είπα: στην ελλάδα αν δεν περάσεις ιατρική,το μόνο που μπορείς να κάνεις έιναι...να γίνεις γιατρός!

Δεν είναι αλήθεια αυτό που λες.

Ακόμα και να περάσεις ιατρική πλέον είναι δύσκολο να γίνεις γιατρός στην Ελλάδα.

Εγώ για παράδειγμα εγκατέλειψα αυτό το όνειρο από το δεύτερο έτος και προσπάθησα να γίνω γιατρός κάπου αλλού :P

Πέρα από την πλάκα όμως, δεν θα διαφωνήσω εξ’ολοκλήρου μαζί σου. :)

Είχε περάσει στον κόσμο την δεκαετία του ‘90 ή νοοτροπία πως ένα πτυχίο ιατρικής (από όποιο πανεπιστήμιο και να ήταν) θα μπορούσε να εξασφαλίσει το παιδί τους.

Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε τώρα όπου τίποτα δεν είναι εξασφαλισμένο για το Έλληνα γιατρό. emno

Θα σου πω όμως μια ιστορία. Στο φροντιστήριο μου ήταν ένα παιδί που το έβλεπες το πράγμα – δεν έκανε για ιατρική.

Έβαλε λοιπόν στο μηχανογραφικό του και μία σχολή μουσικής (είχε ταλέντο το παιδί). Δεν πέρασε ιατρική. Τελείωσε μουσικός σε 4 χρόνια και άνοιξε δικό του ωδείο. Αυτή την στιγμή δεν ξέρει τι βγάζει. :)

Πιστεύω πως είναι σε πολύ καλύτερη θέση από κάποιον άλλο που πιθανόν να πήγε σε κάποιο πανεπιστήμιο της πλάκας για να γίνει γιατρός και είναι τώρα εγκλωβισμένος στις αναμονές και την ανεργία, σε μία επιστήμη απαιτητική που δεν τον ενδιαφέρει. :(

Όσο αφορά τον κίνδυνο οι εξετάσεις να γίνουν με διαβλητά συστήματα, το μόνο που θα πω είναι πως αυτό εξαρτάται άμεσα από τις φοιτητικές παρατάξεις και το πόσο υπεύθυνα θα φερθούν αν και όποτε έρθει το νέο νομοσχέδιο... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name='xalia' date='Apr 14 2006, 15:26 ' post='120978']


Οι των ελληνικών πανεπιστημίων μουρμουράμε για αυτούς που σπούδασαν στην ευρώπη, όλοι μαζί μουρμουράμε για αυτούς που δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ, ΔΟΑΤΑΠ, 4WD, ABS, EBD, GTI....

O σκοπός αγιάζει τα μέσα!

Όσοι πέρασαν Ελλαδα όλο και κάποιο SOS θα διάβασαν, όλο και κάποιο σκονάκι θα έκαναν σε μαθήματα που ζορίστηκαν, όσοι δεν πέρασαν έφυγαν για Ιταλία, όσοι δεν πέρασαν και εκεί έφυγαν για λοιπά Βαλκάνια....(όλοι ψιλοαμαρτήσαμε!)

ε και?

Όλοι γιατροί θα λεγόμαστε στο τέλος!

[/quote]
Δηλαδή, απ' ότι καταλαβαίνω η λογική σου είναι ότι ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το ιστορικό του καθενός (είτε ξεσκίστηκε χάνοντας χρόνια από τη ζωή του, είτε μεταναστεύοντας με τα λεφτά του μπαμπά στη ρουμανία), τελικά όλοι γιατροί, ΧΙΛΙΑΔΕΣ γιατροί, ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ γιατροί, και δεν συμμαζεύεται... Ωραία λογική. Ε όχι. Δεν θα εξισωθούμε ποτέ με τους ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ να περάσουν ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
[quote name='Medicus Chirurgus' date='Apr 14 2006, 15:33 ' post='120979']

Σύμφωνα με ποιόν; Με σένα; :splats: 

[/quote]
Σημεία καίριας σημασίας σίγουρα πάντως ΟΧΙ με το δικό σου μυαλό γιατί, όπως σου είπα και πιο πριν, το λιγοστό μυαλό σου αποβάλλει αυτομάτως τα "δυσκοίλια σημεία της συζήτησης" που σε τζούσουν αφάνταστα.
[quote]

Δε σ'αφορά.

[/quote]
ΩΠΑ!!! Να'το το λαβράκι. Φτάσαμε στη ζόρικη ερώτηση ε; Σε ρωτάω γιατί δεν έδωσες πανελλήνιες (ή έδωσες και δεν......) και μου λες με μεγάλη αμήχανια Δε σ'αφορά. ΑΝΙΚΑΝΕ, ή απαντάς ή σκας.
[quote]

Μόνο 2; Κι αυτό που σ'έπιασα τις προάλλες να ρωτάς για υποχρεωτικές παρουσίες στο ΜΕΣΟ του εξαμήνου; :splats:

[/quote]
Πρόκειται για ένα επιλεγόμενο μάθημα στο ΚΑΤ (1:30 ώρα από το σπίτι μου) σε περίοδο που συμπίπτει με άλλα μαθήματα, εφημερίες, συνέδρια, και ενώ έχω συμπληρώσει ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ τον απαιτούμενο αριθμό επιλεγομένων. Αλλά είσαι τέτοια "νυφίτσα" που προσπαθείς να χρησιμοποιείς ότι βλέπεις για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου. ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ. Δώσε απολογία τώρα.
[quote]

Και πάλι είσαι τυχερός που ξέρω την ασχετοσύνη σου απ'τις βλακείες μου μόνος σου λες γιατί αν διερευνούσα καλύτερα μπορεί να έβγαινε κι ότι πλήρωσες και κάποιο μάθημα... :splats: 

[/quote]
Όπως περιμένουνε όλοι που διαβάζουν τις μαλακίες που γράφεις, για άλλη μια φορά το μυαλό σου γεννά γεγονότα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ για να καλύψει την έλλειψη επιχειρημάτων. Εγώ να πλήρωσα μαθήματα; Από που και ως που ρε πόρνη που έχεις τέτοιο παραλήρημα που δεν έχει δει η επιστήμη της ψυχιατρικής για χρόνια. Μιλάς για ασχετοσύνη ενώ δεν έχεις τα coglioni να μας πεις για τις πανελλήνιες σου. Σε ρωτάω για τις πανελλήνιες και -πιο ζορισμένος από κάθε άλλη φορά- μας λες "Δε σ'αφορά". Έχεις ενοχληθεί λουγκρίτσα, αλλά ταυτοχρόνως αποκαλύπτονται και αλήθειες γι' αυτό και συνεχίζω. "Δε σ'αφορά". :lol: Πωπω ζοοοοοορι!!
[quote] 

Μετά από 242424 ανταλλαγές βρισιών και κατηγοριών κατάλαβες αυτό που σου λέω εγώ τόσο καιρό... απλά δες το τούμπαλιν!

[/quote]
Να το δω και αντίστροφα όπως λες, ΑΛΛΑ... είναι γεγονός ότι εγώ έδωσα και διέπρεψα στις πανελλήνιες ενώ εσύ δεν έχει καν τα ΜΠΑΛΑΚΙΑ να πεις τι έκανες (έδωσες, δεν έδωσες, πώς τα πήγες). Γιατί προσπαθείς να κρύψεις πράγματα; Τι προσπαθείς να ΜΗΝ απκαλύψεις; Εγώ ΠΕΡΑΣΑ και είναι γεγονός. Για σένα όμως δεν ξέρουμε τίποτα για το σκοτεινό σου παρελθόν και συνεχίζει να υπάρχει αυτό το γκρίζο σύννεφο για το πρόσφατο βρώμικο παρελθόν σου. ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ; ΝΑΙ Ή ΟΧΙ; :lol:
[quote]

Ποια γεγονότα; Κι εγώ σε γεγονότα βασίστικα ότι έμαθες ΗΚΓ για τον λούτσο.

[/quote]
Εγώ μίλησα για το εάν διδάσκεται το ΗΚΓ στην Καρδιολογία. Έχω μιλήσει όμως και στο νήμα του ΗΚΓ ως επιλεγομένου μαθήματος το οποίο έχω επιλέξει, έχω διαβάσει και έχω περάσει με πολύ καλό βαθμό. Λες ό,τι σε συμφέρει! Διαλέγεις και δημιουργείς μια "εικόνα στα μέτρα σου" για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Εγώ έχω καταγεγραμμένες ερωτήσεις και απαντήσεις στο νήμα του ΗΚΓ εάν πας να ψάξεις, και πρόκειται για δημοσιεύσεις που γράφτηκαν πολύ πριν αρχίσουν τα μπινελίκια μεταξύ μας. Δεν είναι λοιπόν "γεγονός" όπως λες το ότι έχω μάθει ΗΚΓ για τον λούτσο. Όλα τα βγάζεις από το απειροελάχιστο μυαλό σου.
[quote]

Κι όσο για τα «γεγονότα» που βάζετε για να βγάλετε [b]όλους[/b] τους ΔΙΚΑΤΣΑδες άσχετους και μαλάκες τα έχω δει...

[/quote]
Δεν μιλάει κανένας για το ιατρικό επίπεδο αρτηριοσκληρωτικέ γερομπινέ. Μιλούμε για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ συμμετοχής και για την αξιοκρατία. Αλλά καταλαβαίνω τη δυσκολία σου να παραδεχθείς κάποια πράγματα και ταυτόχρονα δίνεται και εξήγηση στις εμμονές σου.... Εάν δεν χρησιμοποιήσεις το ψέμα αυτομάτως θα ΧΑΘΕΙΣ απ΄τη συζήτηση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ. :antegeia:
[quote]

Μπορεί να μην έδωσα. Μπορεί να έδωσα και να πάτωσα. Μπορεί να έδωσα και να πέρασα αλλά να προτίμησα Δυτική Ευρώπη. [b]Δεν αλλάζει τίποτα![/b]

[/quote]
:lol: Πώς .... πώς .... αλλάζει. Δεν ξέρεις εάν έδωσες, εάν έδωσες και πάτωσες ή εάν έδωσες και "πέρασες" (lol) ;;;;; Δεν ξέρεις τι έκανες ;;;; emcolgate Πωπω, είσαι πάρα πολύ ηλίθιος για να είσαι παραγματικός. Για πες μας ρε φίλε να το ξεκαθαρίσουμε. ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Ή ΟΧΙ; ΠΏΣ ΤΑ ΠΗΓΕΣ;;;
[quote]

Και ξέρεις γιατί; Γιατί δεν θα δεις το παραπάνω σε κανένα CV κανενός σοβαρού μελλοντικού φοιτητή ή ιατρού... Δε νοιάζει κανέναν πως και γιατί [b]μπήκες[/b]. Όλοι ρωτάν τι έκανες μέσα και πως [b]βγήκες[/b]...

[/quote]
Πως... πώς.... θα το δεις. Όλοι οφείλουν να ξέρουν από που άρχισες.... και πού κατέληξες!! :lol: ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Ή ΟΧΙ; ΠΏΣ ΤΑ ΠΗΓΕΣ;;;
[quote]

Γι'αυτό φάε και πάλι το βιταμινούχο σου [i]Lycopersicon esculentum[/i]... :splats:  :splats:  :splats:

[/quote]
Εγώ θα φάω τις βιταμίνες μου, εσύ φάε τα ΑΓΓΟΥΡΙ σου, λίγο ακόμα και θα σιχαθείς να τρως αγγούρια κάθε μέρα. :lol:
[quote]

Φίλε χάλια,

δε μ'ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Εγώ ξέρω για τον εαυτό μου και μου φτάνει. Το παραπάνω απλά δε λέει να το χωνέψει ο minaras και μ'αναγκάζει να βρίσκω ψεγαδάκια (ψεγαδάρες;) και στις δικές του σπουδές... that's all! :)

[/quote]
Ποιον να πείσεις ρε φουκαρά;; Ομολογείς ότι "... σε αναγκάζω να βρίσκεις ψεγαδάκια για τις σπουδές μου..." και μόνο αυτό αποκαλύπτει ότι ψάχνεις με μανία να βρεις κάτι αρνητικό έτσι για να πεις ότι βρήκες κάτι και να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.... Εάν ψάξεις το λεξικό, δίπλα στη λέξη ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ θα βρεις το ονομά σου! emcolgate
[quote name='FoTiSMD' date='Apr 15 2006, 06:53 ' post='121061']

Ναι βρε dinaras αλλά το μόνο που διαβάζω  εδώ και καιρό εδώ μέσα  είναι πως φταίμε εμείς του δοαταπ εμείς το φρακάραμε εμείς το γεμίσαμε μα πως αναρωτιέμαι ? όταν από το 2002 που άρχισε το γαμησι και μαζευτήκαμε 2000 παιδία εκεί άντε να περάσαμε από 150 την εξεταστική βαλε 2 εξεταστικές τον χρόνο μέχρι το 2005 έχουμε 3 χρόνια 6 εξεταστικές και σύνολο 900 άτομα μην μας τρελαίνεται τελικά τώρα ότι εμείς φταίμε αν φράκαρε το σύστημα , αυτοί που ήρθαν από ευρωπαϊκές χώρες χωρίς δοαταπ  αυτά τα χρόνια είναι σίγουρα περισσότεροι από εμάς. 

[/quote]
Συγγνώμη, διάβασες τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις όπου λέω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΦΟΡΤΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ εξαιτίας των δικατσάδων και ότι δεν είστε εσείς υπεύθυνοι για τις τεράστιες αναμονές; Μην λες πράγματα αναληθή και εσύ (εκτός από τον Medicus). Πες μου σε παρακαλώ, διάβασες τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις όπου λέω ότι οι αναμονές είναι μεγάλες ακόμα και ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ μόνο έλληνες απόφοιτοι;; Πες μου εάν το διάβασες...για να δεις ό,τι με κατηγορείς άδικα. Εγώ υπερασπίζομαι το δικαίωμα της ΠΡΟΤΕΡΑΙΤΗΤΑΣ και της ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ, δεν λέω ότι φταίνε οι δικατσάδες για καθετί κακό σε αυτή τη χώρα. Στο παραπάνω απόσπασμα που έκανα quote με κατηγορείς για κάτι ενώ έχω πει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ. Πες μου.
[quote]

ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΧ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ  ΑΥΡΙΟ 1000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΙΑΤΡΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ? ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ?

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ

[/quote]

Με τη λογική αυτή θα σου πω κι εγώ:

Γιατί να κάνουμε "εισαγωγή ιατρών" από ΡουμανοΒολυγαροΤσεχίες ενώ οι εγχώριοι απόφοιτοι είναι υπεραρκετοί; Δεν λέω τίποτα άλλο για να μην αποφυγείς να δώσεις απάντηση σε αυτό το ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ερώτημα. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Dinaras και μόνο για να το διαβάσω όλο αυτό κουραστικά εσύ καθώς φαίνετε παρόλο που είσαι και φοιτηταρας της ιατρικής πως βρίσκεις τον χρόνο και το γράφεις όλο αυτό ρε μεγάλε?

ΜΑ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ?

ΑΤΙΜΕΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΤΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΑΤΕ ΑΧ ΑΧ. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεται να κάψω την Ελλάδα. Καίγεται και από μόνη της. :anavwfwties:

Η χώρα δεν έχει ανάγκη από περισσότερους καλούς γιατρούς. Τους έχει ήδη και τους διώχνει με κάθε ευκαιρία. :wacko:

Αυτό που χρειάζεται είναι να ασκήσει αποτελεσματικό έλεγχο στο πλεόνασμα των γιατρών χαμηλού επιπέδου που έχουν πλημμυρίσει την αγορά.

Εδώ φάσκεις και αντιφάσκεις. Πώς είναι να δυνατόν να διώχνει τους «καλούς ιατρούς» ενώ δεν έχει αποτελεσματικό έλεγχο στο πλεόνασμα; Πώς καταλαβαίνεις αν κάποιοι γιατροί είναι καλοί ή κακοί; :blink:

Επειδή δώσαν ΔΙΚΑΤΣΑ 2-3 φορές; :o

Ξέρουμε τι αλήτες είναι ορισμένοι καθηγητές σας για να τα παίρνουν που τα κάνουν επίτηδες δύσκολα.

Επειδή τελειώσαν στην Ιταλία στα 8-9 χρόνια; :o

Ξέρουμε πως στην Ιταλία το σύστημα δε χαρίζει και μένεις στις χρονιές.

Επειδή τελειώσαν στην Ελλάδα; :o

Ξέρουμε τι παίζει στην Ελλάδα με τα σοσάκια-σκονάκια και τις «υποχρεωτικές» παρουσίες στα μαθήματα...

Οπότε μη μου λες πως ξέρεις ποιοί είναι οι καλοί γιατροί γιατί χωρίς εξετάσεις ΑΑΕ ή ειδικότητας δεν το ξέρεις. <_<

Dinaras και μόνο για να το διαβάσω όλο αυτό κουραστικά εσύ καθώς φαίνετε παρόλο που είσαι και φοιτηταρας της ιατρικής πως βρίσκεις τον χρόνο και το γράφεις όλο αυτό ρε μεγάλε?

Καλά κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι. :P

Ο τύπος διατυμπανίζει πως είναι στο 6ο έτος (που εγώ 6ο έτος δεν είχα ούτε να κλάσω όταν γύριζα απ'το νοσοκομείο) και γράφει σεντόνια που αναρωτιέμαι πραγματικά ποιός τον διαβάζει μιας που το πρώτο του quote να δεις ξέρεις ότι yet again τα ίδια λέει. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που λέω Versalius είναι οτι ο παλιός γιατρός που πέρασε με αστείες για τα σημερινά δεδομένα βάσεις στις πανελλήνιες,είναι φυσικό να διάκειται ευνοικά απέναντι στο μέτριο απόφοιτο σχολείου(που φυσικά αποτυγχάνει στις σημερινές πανελλήνιες),προς τον οποίο νιώθει μεγαλύτερη συγγένεια ή ψυχική εγγύτητα(πολλώ δε μάλλον όταν τυγχάνει να είναι γιος του).

Το οτι ο κύριος αυτός έχει κάποιο πόστο,δε σημαίνει οτι η γνώμη του σχετικά με την ποιότητα των αποφοίτων που πέρασαν με πανελλήνιες πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.Δε μπορεί ο πρώην μαθητής του 16 να καθορίζει την αξία του μαθητή του 19.

Για παράδειγμα,εάν κάποιος ισχυριστεί οτι η ασπιρίνη θεραπεύει τον καρκίνο πρέπει να τον πιστέψουμε?

Οχι βέβαια,είτε έχει την ιδιότητα του καθηγητή είτε όχι.Θα τον πιστέψουμε όμως αν αποδείξει αυτό που λέει με αδιαφιλονίκητα πορίσματα από έρευνα.Τότε δε θα έχουν θέση αντιρρήσεις της μορφής,ναι αλλά ο άλλος καθηγητής λέει το αντίθετο.

Το ίδιο ισχύει με την αξία των αποφοίτων πανεπιστημιακών σχολών.

Η αξία τους είναι ανεξάρτητη από τυχόν υποκειμενικές εκτιμήσεις και ιδιαίτερα στο βαθμό που οι εκτιμήσεις αυτές πάσχουν από μεγάλο ποσοστό προκατάληψης.

Η μόνη αξιόπιστη αντικειμενική μέθοδος που μπορεί να πιστοποιήσει ή να απορρίψει την αξία των αποφοίτων είναι οι εξετάσεις,γραπτές,αδιάβλητες και ίδιες για όλους.

Τότε μόνο όταν αποτύχουν σε εξετάσεις οι απόφοιτοι ελληνικών σχολών που πέρασαν με πανελλήνιες,θα δικαιούται ο Ανευλαβής π.χ. να αμφισβητήσει την αξία τους.

Οσο αυτή δεν έχει αμφισβητηθεί επί του εξεταστικού πεδίου κανείς καθηγητής δεν μπορεί να πει τίποτα.Η γνώμη του δεν έχει καμιά αξία.

Οπως δεν είχε και η γνώμη των καθηγητών σχολείων καμιά αξία για το βαθμό των αποφοίτων Λυκείου στις πανελλήνιες.

Αν πάλι κάποιος καθηγητής αμφισβητεί την αξία των δεδομένων φοιτητών,είναι υποχρεωμένος να ζητήσει και εξετάσεις ώστε να αποδείξει τους ισχυρισμούς του.

Αλλιώς και οι φοιτητές δικαιούνται να ζητήσουν να υποβληθεί σε εξετάσεις ο δεδομένος καθηγητής για να διαπιστωθεί η επάρκειά του,η οποία από τη στιγμή που προβαίνει σε παρόμοιες αστήρικτες διατυπώσεις,τίθεται εν αμφιβόλω.

Πώς να ειπωθούν πιο καθαρά τα πράγματα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι ο κύριος αυτός έχει κάποιο πόστο,δε σημαίνει οτι η γνώμη του σχετικά με την ποιότητα των αποφοίτων που πέρασαν με πανελλήνιες πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.Δε μπορεί ο πρώην μαθητής του 16 να καθορίζει την αξία του μαθητή του 19.

Οι παλιοί λένε βέβαια πως η Ιατρική Σχολή πριν από 20-40 χρόνια ήταν σαφώς πιο δύσκολη (και με λιγότερα βοηθήματα) απ'τη σημερινή. Φταίει ότι οι «παλιοί» ήταν όλοι μαθητές του 16; <_<

Και για φαντάσου «να σηκωθούν τα πόδια να βαρέσουν το κεφάλι», όλοι οι φοιτητές του σήμερα ν'αμφισβητήσουν τις γνώσεις και την αξία των σημερινών καθηγητών επικαλούμενοι πως μπαίνει καλύτερο υλικό πλέον στα πανεπιστήμια, απ'ότι όταν ήταν αυτοί φοιτητές... <_<

Αυτά που λες, spergebiet, είναι ανεφάρμοστα... Άλλα τα χρόνια τότε, άλλα σήμερα, άλλα αύριο. Ο καλός ο μαθητής δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει καλός ιατρός. Ο καλός φοιτητής έχει σαφώς περισσότερες ελπίδες. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dinaras και μόνο για να το διαβάσω όλο αυτό κουραστικά εσύ καθώς φαίνετε παρόλο που είσαι και φοιτηταρας της ιατρικής πως βρίσκεις τον χρόνο και το γράφεις όλο αυτό ρε μεγάλε?

ΜΑ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ?

ΑΤΙΜΕΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΤΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΑΤΕ ΑΧ ΑΧ. emhelp

Είπα ότι είμαι καλός φοιτητής. ΟΧΙ φοιτηταράς. Μην γίνεσαι συκοφαντής και εσύ και μην παραπλανάς. Όσο για τις δημοσιεύσεις μου, δεν φταίω εγώ που ενδεχομένως να γράφετε σαν καθυστερημένοι. Όσο για τις ειρωνείες... άσε ρε φίλε. Δεν απαντάς σε τίποτα. Όταν μπαίνουν οι ερωτήσεις το γυρίζετε στην ειρωνιούλα και τα σχόλια και ξεφεύγετε, όπως σε αυτήν ακριβώς την "απάντηση" που μόλις μου έδωσες. Τι σχέση έχει το επίπεδο μόρφωσης με το πόσο γρήγορα πληκτρολογεί κάποιος. Είναι αυτό σοβαρή απάντηση στο εκτεταμένο post που σου έκανα; Μπορείς τώρα εσύ να ΣΤΑΘΕΙΣ ως ισάξιος συνομιλητής και να κάνεις κουβέντα όταν συμπεριφέρεσαι έτσι και δίνεις τέτοιες απαντήσεις.

Μου αρκεί που δεν απαντάς. Είναι η μεγαλύτερη απόδειξη.

Καλά κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι. :P

Ο τύπος διατυμπανίζει πως είναι στο 6ο έτος (που εγώ 6ο έτος δεν είχα ούτε να κλάσω όταν γύριζα απ'το νοσοκομείο) και γράφει σεντόνια που αναρωτιέμαι πραγματικά ποιός τον διαβάζει μιας που το πρώτο του quote να δεις ξέρεις ότι yet again τα ίδια λέει.

Δεν μπορούν όλοι να καταφέρνουν να ανταποκρίνονται σε πολλές δραστηριότητες ταυτόχρονα. Εσύ δεν μπορείς και πολλά πολλά. Εγώ μπορώ, οπότε μην σου κάνει εντύπωση το ότι βρίσκω χρόνο να σου βουλώνω το στόμα και τις τρύπες και ταυτοχρόνως να είμαι και καλός φοιτητής. Όλα είναι θέμα ικανοτήτων, που δυστυχώς δεν σε αξίωσε ο Θεός να διαθέτεις. Όσο για το ότι δεν διαβάζεις πλέον τις απαντήσεις μου (πράγμα που δεν ισχύει φυσικά, εφόσον απαντάς σε αυτές), είναι μια πρώτη ισχυρή ένδειξη ότι αρχίζεις να υποχωρείς, αρχίζεις να χάνεις και αρχίζεις φυσικά να καταλαβαίνεις ότι δεν σε παίρνει και πολύ να συνεχίσεις να λες ανοησίες χωρίς περιεχόμενο.

Α, και κάτι άλλο, θύμισε μου λίγο τι σημαίνουν οι πιο κάτω φράσεις:

Μπορεί να μην έδωσα. Μπορεί να έδωσα και να πάτωσα. Μπορεί να έδωσα και να πέρασα αλλά να προτίμησα Δυτική Ευρώπη. Δεν αλλάζει τίποτα!

:splats:

:lol:

Δεν ξέρεις εάν έδωσες.... για σκέψου λίγο καλύτερα... θα περιμένω εγώ.

emcolgate

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούν όλοι να καταφέρνουν να ανταποκρίνονται σε πολλές δραστηριότητες ταυτόχρονα.

Εσύ σίγουρα όχι, γι'αυτό ανταποκρίνεσαι σ'αυτές που δεν έχουν αντίκτυπο. ;)

Έτσι κι αλλιώς στο πανεπιστήμιο είτε πατήσεις είτε όχι λίγο θα ενδιαφερθούν, όπως για την εκπαίδευσή σου ολόκληρη. Εδώ ΗΚΓ δεν έμαθες... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@spergebiet

Συμφωνώ μαζί σου στην αντικειμενική μέθοδο επιλογής που είναι οι εξετάσεις, γραπτές, αδιάβλητες και ίδιες για όλους.

Όμως δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιες εποχές. Άλλα τα δεδομένα του ‘50 και του 60 με το 1990 και το 2000. Σήμερα υπάρχουν καθηγητές στα ελληνικά ιδρύματα που έχουν πολύ υψηλό επίπεδο. Και όμως έχουν εισαχθεί στις ελληνικές ιατρικές σχολές ως φοιτητές με μετριότατους βαθμούς. Ιδίως για τα σημερινά δεδομένα με απίστευτα χαμηλούς. Εάν πας και λίγο πιο πίσω, τέλη δεκαετίας 40, που υπήρχε μόνο η σχολή των Αθηνών, οι φοιτητές περνούσαν τα μαθήματα, όχι όλα βέβαια, για τη πλάκα. Αυτό δε σημαίνει ότι από εκείνη τη φουρνιά βγήκανε τσαρλατάνοι. Ίσα-ίσα μέχρι και πριν μερικά χρόνια ήταν πρωτοκλασάτα ονόματα και με ουσία φυσικά στην ελληνική ιατρική. Βέβαια μετά τη σχολή σχεδόν όλοι τους πήγαν έξω και ξαναγύρισαν αλλά παραμένει το γεγονός ότι, όπως λες εσύ, εάν έδιναν σήμερα πανελλήνιες δεν θα άξιζαν μία.

Παραείναι απλοϊκή η σύγκριση.

Τώρα όσον αφορά τις συγγενικές σχέσεις που ανέφερες δεν έχω καμία διαφωνία μαζί σου. Αυτά υπήρχαν στην Ελλάδα, και σε όλο τον κόσμο, και θα υπάρχουν για πάντα. Η οικογενειοκρατία είναι ένα φαινόμενο σε όλα τα επίπεδα του κοινωνικού μας ιστού. Κατακριτέο αλλά δεν ανατρέπεται. Και στα πιο αξιοκρατικά συστήματα πάντα θα τα ξεπερνάει.

Τότε μόνο όταν αποτύχουν σε εξετάσεις οι απόφοιτοι ελληνικών σχολών που πέρασαν με πανελλήνιες,θα δικαιούται ο Ανευλαβής π.χ. να αμφισβητήσει την αξία τους.

Οσο αυτή δεν έχει αμφισβητηθεί επί του εξεταστικού πεδίου κανείς καθηγητής δεν μπορεί να πει τίποτα.Η γνώμη του δεν έχει καμιά αξία.

Οπως δεν είχε και η γνώμη των καθηγητών σχολείων καμιά αξία για το βαθμό των αποφοίτων Λυκείου στις πανελλήνιες.

Επίσης επέτρεψε μου να διαφωνήσω στο συγκεκριμένο σημείο. Άλλο οι πανελλήνιες και άλλο η πανεπιστημιακή πορεία ενός φοιτητή. Άριστοι επιτυχόντες στις πανελλήνιες έχουν αποδειχθεί κάτω του μετρίου φοιτητές. (από βαθμολογικής πλευράς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που λέω Versalius είναι οτι ο παλιός γιατρός που πέρασε με αστείες για τα σημερινά δεδομένα βάσεις στις πανελλήνιες,είναι φυσικό να διάκειται ευνοικά απέναντι στο μέτριο απόφοιτο σχολείου(που φυσικά αποτυγχάνει στις σημερινές πανελλήνιες),προς τον οποίο νιώθει μεγαλύτερη συγγένεια ή ψυχική εγγύτητα(πολλώ δε μάλλον όταν τυγχάνει να είναι γιος του).

Το οτι ο κύριος αυτός έχει κάποιο πόστο,δε σημαίνει οτι η γνώμη του σχετικά με την ποιότητα των αποφοίτων που πέρασαν με πανελλήνιες πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.Δε μπορεί ο πρώην μαθητής του 16 να καθορίζει την αξία του μαθητή του 19.

Μια μικρή -- και μαλλον εκτός θέματος -- παρεμβολή, στην οποία, όμως δεν μπορούσα να αντισταθώ:

Δεν γνωρίζω τίποτα για τους Έλληνες καθηγητές-γιατρούς και για το πόσο παρακμιακοί ή όχι είναι (υποθέτω πως πολλοί από αυτούς όντως είναι, κρίνοντας από την έλλειψη συμβολής τους στην επιστήμη.)

Παρολαυτά:

Να μη γελιόμαστε από τις βάσεις. Το πόσο ψηλές είναι, κυρίως από το 84 (νομίζω) και μετά που καθιερώθηκαν οι Πανελλήνιες, δεν σημαίνει τίποτε άλλο εκτός του ότι τα θέματα είναι, συγκριτικά, ΠΟΛΥ ευκολότερα τώρα. Όσο πιο πίσω πας στα χρόνια, τόσο πιο "ελιτίστικο" και δύσκολο το σύστημα (το παλιό ακαδημαϊκό απολυτήριο π.χ., ήταν επί αορίστου ύλης κι αν ποτέ δεις τα θέματα που έβαζαν, θα δεις οτι σχεδόν κάνεις μας δεν θα μπορούσε να τα λύσει.)

Αν εξαιρέσουμε αυτούς που έμπαιναν με αναξιοκρατικά μέσα, οι υπόλοιποι ήταν σαφώς πιο διαβασμένοι από μας που μπαίνουμε στα Πανεπιστήμια σήμερα. (Χαρακτηριστικά ξέρω πως οι άνθρωποι που έζησαν στον απόηχο του ακαδημαϊκού απολυτηρίου άρχιζαν καθημερινό, οχτάωρο, εξωσχολικό διάβασμα από τα 11 τους.)

Απόρροια αυτού του συστήματος ήταν οτι οι εισαχθέντες (πλην μίζας) ήταν *πραγματικά* οι καλύτεροι, κι όχι οι πιο "τυχεροί" (γιατί ένα σύστημα όπως το σημερινό, που καθορίζει την εισαγωγή ή όχι με διαφορά μορίων είναι ένα σύστημα κορώνα-γράμματα.)

Ο "πληθωρισμός" στις βαθμολογίες είναι, δυστυχώς, παγκόσμιο φαινόμενο και ένα μόνο σημαίνει: Χαμήλωμα των στάνταρντς και "βλακειοποίηση" των φοιτητών. Δε νομίζω πως είναι κάτι για το οποίο πρέπει να παινευόμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ σίγουρα όχι, γι'αυτό ανταποκρίνεσαι σ'αυτές που δεν έχουν αντίκτυπο. ;)

Έτσι κι αλλιώς στο πανεπιστήμιο είτε πατήσεις είτε όχι λίγο θα ενδιαφερθούν, όπως για την εκπαίδευσή σου ολόκληρη. Εδώ ΗΚΓ δεν έμαθες... :splats:

Εάν δεν είχαν αντίκτυπο δεν θα είχες στηθεί εδώ από το πρωί ως το βράδυ προσπαθώντας σαν τρελός να "επινοήσεις" απαντήσεις για να αφήσεις λανθασμένες εντυπώσεις!

Πάτνως... για να είμαι ειλικρινής, εάν έδινες σοβαρή απάντηση θα ήταν απόδειξη ότι έχεις μυαλό. Αλλά όπως πάντα, δεν λες τίποτα. Αυτό που είπα είναι ότι ΚΑΠΟΙΟΙ μπορούν να ανταποκριθούν σε πολλά πράγματα (ιατρική, υπολογιστές, οικογένεια, φιλίες κλπ κλπ κλπ) ενώ κάποιοι άλλοι βυθίζονται μόνο στην Ιατρική και δεν κάνουν τίποτα άλλο.

(Μην χαίρεσαι γιατί δεν εμπίπτεις ΟΥΤΕ στη δεύτερη κατηγορία! :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μιλάω για την αξία ή όχι των εν λόγω ατόμων.

Με ενδιαφέρει όμως η στάση τους απέναντι σε θέματα που άπτονται του ζητήματος των εξετάσεων για ειδικότητα.

Αυτό που λέω είναι οτι κάποιος που διετέλεσε μέτριος μαθητής χωρίς ιδιαίτερες επιδόσεις σε εξετάσεις,χωρίςνα έχει επιτύχει κάτι αξιόλογο μέσω εξετάσεων είναι πιθανό να διάκειται αρνητικά απέναντι σε κάθε πιθανότητα επιβολής τους ακόμα και για ψυχολογικούς και μόνο λόγους.

Σε αυτό δίνει στη συνέχεια επιστημονικό περιεχόμενο.

Δεν αναγνωρίζω το δικαίωμα του ατόμου αυτού να εκφέρει γνώμη.Διότι τον θεωρώ προκατειλημμένο και σε πλήρη άγνοια για τις δυνατότητες των σύγχρονων επιτυχόντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάτνως... για να είμαι ειλικρινής

Μνη ανησχυεις, λάο είνια υοπ έλεχγο. :splats:

Δεν αναγνωρίζω το δικαίωμα του ατόμου αυτού να εκφέρει γνώμη.Διότι τον θεωρώ προκατειλημμένο και σε πλήρη άγνοια για τις δυνατότητες των σύγχρονων επιτυχόντων.

Χμ, ε όχι και πλήρη άγνοια βρε συ spergebiet. :rolleyes:

Αφού τους βλέπει κάθε μέρα τους «σύγχρονους επιτυχόντες» ο Ανευλαβής. Αυτός είναι υπεύθυνος για την εκπαίδευσή τους, και να μην ξέρει τι υλικό παίρνει μετά από 1-2 μαθήματα το έχει καταλάβει.

Μια χαρά μπορεί να τους κρίνει και να τους κατακρίνει αν θέλει. Αν έλεγε πως οι «πανελληνιονίκες» είναι όλοι ξεφτέρια και οι «μεταγραφέντες» όλοι μπάζα να δεις μια χαρά πως θα συμφωνούσατε... <_<

Τέσπα... άκρη δε βγαίνει. Ο dinaras είναι δεδομένα μπουνταλάς και ημιμαθής, ανεξάρτητα απ'την ικανότητα των εκπαιδευτών του. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα αυτό λέω Chirurgus.

Οτι αν ο Ανευλαβής ισχυρίζεται κάτι έχει την υποχρέωση να το αποδείξει.Ας φροντίσει να εξεταστούν οι υποψήφιοι για την κλινική του ώστε να υπάρχει επιλογή.

Εκείνος όμως προβαίνει σε αφορισμούς και παράλληλα αρνείται την αξία των εξετάσεων.

Αυτή είναι μια καθαρά υποκριτική στάση.

Αν πιστεύεις οτι δε σου στέλνουν ικανούς ειδικευόμενους,είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις εξεταστικό φίλτρο.

Αλλιώς επιδιώκεις απλώς τη δημιουργία εντυπώσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.