Jump to content

Ιατρικό Boom στην Ελλάδα......ή όχι?


Vesalius

Recommended Posts

@ Trippin

Πρώτα από όλα δεν μίλησα προσωπικά για εσένα οπότε μην θίγεσαι.

Κουβέντα κάνουμε και νομίζω πως δεν βλάπτει να λέμε κάποιες αλήθειες. :rolleyes:

Αν πρόσεξες το post μου είπα πως με αξιοκρατικά κριτήρια ένας αρκετά μεγάλος αριθμός παιδιών από την Ιταλία θα έπρεπε να βρίσκει θέση στην Ελλάδα.

Ωστόσο σε αυτά τα παιδιά δεν περιλαμβάνονται όσοι κάνουν 8-9 χρόνια για να τελειώσουν μία σχολή με διάρκεια έξι. Ούτε βέβαια και όσοι τα βρήκανε σκούρα Ιταλία και πήγαν μετά σε κάποια σχολή της ανατολικής Ευρώπης. emno

Το σχόλιο λοιπόν «όσοι και όποτε τελειώσετε» έχει την θέση του... :P

Η Ιταλία σαφώς έχει πιο αξιοκρατικό σύστημα επιλογής ειδικευόμενων από ότι η Ελλάδα, οπότε είναι επόμενο οι σοβαροί φοιτητές να βρίσκουν πολύ πιο εύκολα θέσεις .

Γιατί όμως πολλοί γυρνάνε πίσω;Μέχρι τώρα ο μόνος λόγος που έχεις παραδεχτεί είναι: «Μας λείπει η πατρίδα» :blink:

Αν είναι δυνατόν!

Θα σου πω κάποιους άλλους λόγους και πες μου που έχω άδικο και που δίκιο και αν υπάρχουν και άλλοι που δεν γνωρίζω:

emstar Ο μισθός του ειδικευόμενου στην Ιταλία σε σύγκριση με την Ελλάδα είναι περίπου ο μισός

emstarΩραία τελειώνει κάποιος Ιταλία! Μετά τι; Παραμένει στην Ιταλία ή γυρνάει Ελλάδα άγνωστος μεταξύ αγνώστων;emstarΞεχνάμε τους Ιταλούς; Οπωσδήποτε μεταξύ ισοδύναμων υποψηφίων για κάποια θέση αυτοί έχουν προβάδισμα.emstar Με την ίδια λογική, κατά την διάρκεια της ειδίκευσης, ο Ιταλός έχει πάντα το πάνω χέρι ενώ ο Έλληνας κάνει περισσότερη λάντζα και μαθαίνει λιγότερο.

emstarΑν μείνεις λοιπόν Ιταλία δεν αρκεί να είσαι απλά καλός πρέπει να είσαι καλύτερος...

Συνεπώς μπορεί κάποιος μετά κόπων και βασάνων (πάλι) να βρει και να τελειώσει ειδικότητα στη Ιταλία γρηγορότερα από ότι στην Ελλάδα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να μιλάει για ικανοποιητική αποκατάσταση.

emdotsembored

Λοιπον, εχουμε και λεμε...Κατ'αρχας δε νιωθω θιγμενος απλα, οπως εγω δε σχολιαζω συνθηκες και καταστασεις που δε γνωριζω εκ των εσω, ψιλοτσαντιζομαι οταν το κανουν οι συνομιλητες μου...Οπως και να χει ζητω συγγνωμη αν το υφος του post μου ηταν επιθετικης φυσης...

Ας περασουμε τωρα στις αληθειες...

---

Ακομα και 8 χρονια να κανει ενας ελληνας να παρει πτυχιο στην Ιταλια, ιδιως στο Βορρα, ειναι επιτυχια...8 χρονια ειναι, σχεδον, ο μεσος ορος, ολων των φοιτητων (Ιταλων και μη), φοιτητικης καριερας στην Ιατρικη στην Ιταλια...Απο τα 9 και μετα, βεβαια, σημαινει οτι ο φοιτητης (εξαιρουμενων μερικων περιπτωσεων) δε στρωθηκε οσο θα πρεπε στο διαβασμα...Πανω σε αυτους που αρχισαν στην Ιταλια και μετα εφυγαν για καποιο πανεπιστημιο της Ανατολικης Ευρωπης θα μου επιτρεψεις να μην εκφερω τη γνωμη μου...Ο καθενας κανει τις επιλογες του σε τελικη αναλυση...

---

Απο το ετος μου (ημασταν 4 ελληνες) δυο εμειναν στην Ιταλια και δυο επιστρεψαμε...Ο λογος που επεστρεψα εγω ηταν επειδη ενιωθα οτι δε μπορουσα αλλο εκει περα...Ελειπα πολλα χρονια απο το σπιτι μου και αυτο μαζι με μερικους, δευτερευουσας σημασιας λογους, με αγχωνε και μου εδινε δυναμη για να παρω γρηγορα το πτυχιο μου ...Το αλλο το παιδι επεστρεψε γιατι η ειδικοτητα, που ηθελε, ειχε σχετικα μικρη αναμονη στην Ελλαδα οποτε δεν υπηρχε λογος να ειναι μακρια για αλλα 4 χρονια...Σχεδον η συντριπτικη πλειοψηφια των παιδιων που ειχαμε μπει στο πρωτο ετος ηθελαν μετα το πτυχιο να γυρισουν σπιτι τους...Με το περασμα του χρονου λιγοστεψαν αυτοι και φτασαμε στο σημειο αλλοι να τα παρατησουν επειδη δεν εβλεπαν φως για το πτυχιο, λιγοι να γινουν αιωνιοι φοιτητες και οι υπολοιποι να ειναι αναποφασιστοι οσον αφορα τη χωρα που θα ειδικευθουν...Πιστεψε με ,ομως, οι Ελληνες που πηραν προσφατα πτυχιο ιατρικης στην Ιταλια αλλα και αυτοι που θα παρουν στο μελλον, επιστρεφουν και θα επιστρεφουν, αντιστοιχα, στη χωρα τους για καθαρα προσωπικους λογους και οχι επαγγελματικους... Προσωπικα, να σου πω την αληθεια, ειμαι σιγουρος οτι σε κανα δυο χρονια θα κλαιγομαι και θα παραπονιεμαι για τα κακως κειμενα της Ελλαδας αλλα πιστευω οτι μερικες φωτογραφιες της φοιτητικης μου ζωης στην Ιταλια και καποιες αναμνησεις οχι και τοσο ευχαριστες (οπως τα ''πετρινα χρονια΄΄ της ανατομιας) θα με συνεφερουν με τη μια... emconfused

---

Τη προηγουμενη βδομαδα μιλησα στο τηλεφωνο με τον πρωην συγκατοικο μου (ελληνας) ο οποιος ειδικευεται στην ορθοπεδικη στη πολη που σπουδασαμε. Μου ειπε, λοιπον, οτι εγκριθηκε νομοσχεδιο, εγκυκλιος (δε ξερω τι ακριβως) που ανεβαζει το μισθο του ειδικευομενου στα 1200 euro...Μεχρι προτινος, ο μισθος ηταν σχεδον 800 euro τα οποια ειναι λιγα για τη ζωη της Ιταλιας που ειναι λιγο πιο ακριβη απο αυτη της Ελλαδας (αν και μπορει η Ελλαδα να την εχει περασει τελευταια...)... Το προβλημα ειναι οτι στην Ιταλια οι εφημεριες ΔΕΝ αμοιβονται ! ! ! ! Αναλογα με τον αριθμο των ειδικευομενων σε ενα τμημα καθοριζονται οι εφημεριες...Ετσι, λοιπον, ο φιλος μου αυτος κανει 11-12 εφημεριες το μηνα χωρις να παιρνει μια παραπανω...Απο την αλλη στην Ιταλια, οπου η γενικη ιατρικη υπαρχει εδω και αρκετες δεκαετιες, επιτρεπει στον, ακομα, ειδικευομενο γιατρο να γραφει το ονομα του στις τοπικες λιστες του ιατρικου συλλογου και να δηλωνει ετσι οτι ειναι διαθεσιμος, ωστε οποιος γενικος γιατρος εχει αναγκη απο αντικαταστατη να κοιταει τη λιστα και να παιρνει τηλεφωνο οποιον θελει...Ειναι, βεβαια, λιγο ''μανικι'' αυτη η δουλεια γιατι συνηθως δουλευεις Σ/Κ και κανεις και επισκεψεις σε σπιτια αλλα βγαζεις 300 euro σε ενα διημερο...Μια αλλη λυση ειναι να δουλευεις π.χ. σε υπερβαρικες αιθουσες (ετσι λεγονται στα ελληνικα;) και να κονομας αλλα 70-80 euro σε τρεις ωρες εκτελωντας χρεη ''αεροσυνοδου'' για τους πελατες/ασθενεις...Υπαρχουν αρκετες διεξοδοι ωστε να μπορεις να νοικιασεις ενα σπιτι μονος σου, να συντηρεις ενα αυτοκινητο και να βγαινεις για φαγητο εξω/ποτο κανα δυο φορες την εβδομαδα...(σε μαγαζια βεβαια που ουτε απο μακρια δε πλησιαζουν τα ελληνικα...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... :) )

----

Συμφωνω μαζι σου στο ερωτημα ''Ωραία τελειώνει κάποιος Ιταλία! Μετά τι; Παραμένει στην Ιταλία ή γυρνάει Ελλάδα άγνωστος μεταξύ αγνώστων;''...Ενας ακομη λογος για τον οποιο επεστρεψα Ελλαδα...Σκεφτομαι οτι εδω, εγω που γυρισα μετα απο τις βασικες σπουδες της ιατρικης στην Ιταλια, εχω να μαθω ολη την ιατρικη ορολογια στα Ελληνικα και το βλεπω αν οχι βουνο, τουλαχιστον λοφο! Ποσο μαλλον ενας Ελληνας που εχει σπουδασει ΚΑΙ ειδικευθει στην Ιταλια...Κατα τη γνωμη μου, οποιος μενει στην Ιταλια για ειδικοτητα δεν επιστρεφει ποτε...Θα θελα πανω σε αυτο το θεμα να γραψουν την αποψη τους και τα υπολοιπα παιδια που σπουδαζουν/σπουδασαν Ιταλια...

----

Διαφωνω οτι οι Ιταλοι εχουν παντα το προβαδισμα...Οι ιταλοι που πανε με ''συστασεις'' εχουν προβαδισμα, βεβαιως, σε σχεση με ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους ασημους γιατρουδακους...Ομως, στην εκπαιδευση μεσα στο νοσοκομειο κανενας ελληνας δεν υπολειπεται σε προσοχη απο τους ανωτερους του σε σχεση με εναν ιταλο...Αυτο το επιβεβαιωνουν οι ελληνες που ειδικευονται αυτη τη στιγμη...Ο φιλος μου π.χ., που ανεφερα προηγουμενως, σχεδον μολις αρχισε και ηδη βαζει καρφια σε αρθρωσεις υπο την επιβλεψη του επιμελητη...Παιζει μεγαλο ρολο βεβαια και το τι σχεσεις αναπτυσσεις με την ιεραρχεια ;) , αλλα αυτο και που δεν ισχυει;

Τελος, η ικανοποιητικη αποκατασταση ειναι αρκετα υποκειμενικη...Το σιγουρο ειναι στη χωρα που θελω εγω να ειδικευθω δεν υπαρχει ικανοποιητικη αποκατασταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Last Reply
Γιατί δεν το λέτε καθαρά?Φοβόμαστε τις εξετάσεις γιατί ξέρουμε οτι θα αποτύχουμε.

Οι πανελλήνιες ήταν αδιάβλητες και επέτρεπαν τις ίδιες ευκαιρίες σε όλους με αποτέλεσμα την εκτίναξη των βάσεων και αυτό δε θέλετε να επαναληφθεί.

Σας αρέσουν περισσότερο τα στημένα θέματα και η σημασία των γνωριμιών.

Ο,τι περιεχόμενο και να έχουν οι εξετάσεις δε θα συμφωνήσετε εάν είναι απρόσωπες.

Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται όμως. Να μπούνε εξετάσεις και ας είναι οι πλέον αδιάβλητες. Δεν είναι όμως αυτό η πανάκεια. Πρέπει να προβλεφθεί τι θα γίνει με τις εκατοντάδες που δεν θα περνάνε τις εξετάσεις και τους άλλους που συνεχώς θα αποφοιτούν από τα διάφορα πανεπιστημιακά ιδρύματα(ελληνικά και μη). Άρα τι θα έχει γίνει μια τρύπα στο νερό!!!

Βλέπεις λοιπόν ότι έτσι σκέφτεσαι μόνο για σένα, αλλά ξεχνάς ότι το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει και να διαιωνίζεται.

Η ουσία είναι να βελτιωθεί ο χώρος εκπαίδευσης της υγείας προς όλες τις κατευθύνσεις και όχι μόνο σε ότι βρίσκεται βραχυπρόθεσμα μπροστά μας. Διότι εμείς που προβληματιζόμαστε τώρα για ειδικότητα μετά από 10 χρόνια θα συζητάμε για το που θα αποκατασταθούμε επαγγελματικά ως ειδικοί πλέον. Τότε τι θα λέμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως με αφορμή το περιστατικό που έγινε στο νοσοκομείο του βόλου (που μπουκαρε το βράδυ μέσα ο εισαγγελέας) άκουσα όλους τους διευθυντές των νοσοκομειακών γιατρών (και κάμνανε και απεργίες με το σχετικό αίτημα ) για προσλήψεις τώρα εσείς πως καταφέρατε να φτάσετε πάλι το θέμα ότι για όλα φταίνε οι 1,500 που χρεωστάνε δοαταπ δεν ξέρω μάλλον μοιάζετε τον κοπερφιλτ στην μαγεία.

Κάτι ακόμα εκεί που διάβαζα τα στοιχειά του μαρουδα για τους γιατρούς είδα να λέει γιατροί στο εξωτερικό 7,500 σωστά?

Αυτοί είναι όλοι σε χώρες χωρίς δοαταπ νομίζω (σε Ρουμανία – Βουλγαρία δεν έχει ούτε 500-1000 άτομα ) άιντε να σας δω κι εκεί πως θα τους σταματήσετε!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ουσία είναι να μπουν εξετάσεις και να πάψουν όλοι να στροθοκαμηλίζουν.Να κόψουν επιτέλους το παραμυθάκι.

Εδώ δεν πρόκειται για ατομικές επιθυμίες.Οι εξετάσεις είναι αναγκαιότητα.

Εάν δεν μπουν,υποθηκεύεται τόσο το παρόν όσο και το μέλλον.

Αν κάποιους ενοχλεί η έλλειψη αναφοράς στην κοινή γνώμη και σε κοινώς παραδεκτές αρχές,η απάντηση είναι οτι εγώ είμαι η κοινή γνώμη.

Το θέμα είναι να μπορείς να αντιμετωπίσεις τις απόψεις του άλλου.Οχι να ψάχνεις τα κίνητρα,την ψυχολογία.

Εάν αδυνατείς να το κάνεις,τόσο το χειρότερο για εσένα.Και δίκιο να έχεις,επιβεβαιώνεις απλά την ανεπάρκειά σου.

Ο διαγωνισμός για θέσεις ειδικότητας είναι μονόδρομος για τη διάσωση της αξιοπρέπειας των γιατρών και τη διασφάλιση του εισοδήματός τους.Αν κάποιος πήγε Ιατρική στερούμενος των αναγκαίων ικανοτήτων,όντας υποδεέστερος από τους υπόλοιπους,ώρα να το πληρώσει.

Οι εξετάσεις δε βολεύουν κανέναν,ούτε αντανακλούν την επιθυμία κανενός.Είναι όμως αναγκαίες για την αποκατάσταση της διαταρραχθείσας ισορροπίας.

Τι θα πει πέτυχες επειδή σπούδασες κάπου?Οτι είσαι και εσύ άξιος?

Αντιμετώπισες αυτόν που σε απέκλεισε στις πανελλήνιες?Ζήτησες νέο γύρο να αποδείξεις την αξία σου?

Η καλύπτεσαι πίσω από τεχνητά rankings,σοφιστείες και πλασματικές νομικές έννοιες που ο ίδιος επιδιώκεις να επιβάλλεις?

Δεν μπορούμε πλέον να ανεχόμαστε το ψεύδος,το οποίο όσο μεγεθύνεται τόσο δείχνει την απόστασή του από την πραγματικότητα και τόσο περισσότερο απομακρύνει το λόγο των υπευθύνων από κάθε πιθανή σοβαρότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι να μπορείς να αντιμετωπίσεις τις απόψεις του άλλου.Οχι να ψάχνεις τα κίνητρα,την ψυχολογία.

Εάν αδυνατείς να το κάνεις,τόσο το χειρότερο για εσένα.Και δίκιο να έχεις,επιβεβαιώνεις απλά την ανεπάρκειά σου.

Εδω και τοσους μηνες επαναλαμβανεσαι...Το ''πιασαμε'' οτι οι εξετασεις για σενα ειναι το καταλληλοτερο μετρο...Απο κει και περα ποιες ειναι οι υπολοιπες αποψεις σου;...Γραψτες ωστε να τις αντιμετωπισουμε ή να τις στηριξουμε...Εκτος και αν εισαι της λογικης ''επαναληψις μητηρ μαθησεως'' (ετσι γραφεται;) οποτε πιστευεις οτι γραφωντας τα ιδια και τα ιδια ξανα και ξανα στο τελος ολοι θα συμφωνησουν μαζι σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ουσία είναι να μπουν εξετάσεις και να πάψουν όλοι να στροθοκαμηλίζουν.Να κόψουν επιτέλους το παραμυθάκι.

Εδώ δεν πρόκειται για ατομικές επιθυμίες.Οι εξετάσεις είναι αναγκαιότητα.

Εάν δεν μπουν,υποθηκεύεται τόσο το παρόν όσο και το μέλλον.

Αν κάποιους ενοχλεί η έλλειψη αναφοράς στην κοινή γνώμη και σε κοινώς παραδεκτές αρχές,η απάντηση είναι οτι εγώ είμαι η κοινή γνώμη.

Το θέμα είναι να μπορείς να αντιμετωπίσεις τις απόψεις του άλλου.Οχι να ψάχνεις τα κίνητρα,την ψυχολογία.

Εάν αδυνατείς να το κάνεις,τόσο το χειρότερο για εσένα.Και δίκιο να έχεις,επιβεβαιώνεις απλά την ανεπάρκειά σου.

Ο διαγωνισμός για θέσεις ειδικότητας είναι μονόδρομος για τη διάσωση της αξιοπρέπειας των γιατρών και τη διασφάλιση του εισοδήματός τους.Αν κάποιος πήγε Ιατρική στερούμενος των αναγκαίων ικανοτήτων,όντας υποδεέστερος από τους υπόλοιπους,ώρα να το πληρώσει.

Οι εξετάσεις δε βολεύουν κανέναν,ούτε αντανακλούν την επιθυμία κανενός.Είναι όμως αναγκαίες για την αποκατάσταση της διαταρραχθείσας ισορροπίας.

Τι θα πει πέτυχες επειδή σπούδασες κάπου?Οτι είσαι και εσύ άξιος?

Αντιμετώπισες αυτόν που σε απέκλεισε στις πανελλήνιες?Ζήτησες νέο γύρο να αποδείξεις την αξία σου?

Η καλύπτεσαι πίσω από τεχνητά rankings,σοφιστείες και πλασματικές νομικές έννοιες που ο ίδιος επιδιώκεις να επιβάλλεις?

Δεν μπορούμε πλέον να ανεχόμαστε το ψεύδος,το οποίο όσο μεγεθύνεται τόσο δείχνει την απόστασή του από την πραγματικότητα και τόσο περισσότερο απομακρύνει το λόγο των υπευθύνων από κάθε πιθανή σοβαρότητα.

Συνεχίζεις να λες το ίδιο πράγμα. Συμφωνώ για τις εξετάσεις αλλά παρουσίασε μου πως θα λυθεί το πρόβλημα της υπερπληθώρας και ανεργίας των ιατρών μέσω των εξετάσεων. Μη μου πεις ότι επειδή θα κόβονται πολύ θα αποθαρρυνθούν και θα βγουν από τη μέση. Η λύση του εξωτερικού πάντα υπάρχει σε όλα τα επίπεδα και για όλους. Η ουσία είναι να κατευθύνονται λιγότερα άτομα στην ιατρική. Και αυτό με τις εξετάσεις για λήψη ειδικότητας νομίζω ότι δεν το πετυχαίνεις.

Πάντως συμφωνώ να καθιερωθούν εξετάσεις έτσι ώστε οι πιο ικανοί να ξεκινούν πιο νωρίς. Αλλά από εκεί και πέρα το χάος παραμένει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεχίζεις να λες το ίδιο πράγμα. Συμφωνώ για τις εξετάσεις αλλά παρουσίασε μου πως θα λυθεί το πρόβλημα της υπερπληθώρας και ανεργίας των ιατρών μέσω των εξετάσεων. Μη μου πεις ότι επειδή θα κόβονται πολύ θα αποθαρρυνθούν και θα βγουν από τη μέση. Η λύση του εξωτερικού πάντα υπάρχει σε όλα τα επίπεδα και για όλους. Η ουσία είναι να κατευθύνονται λιγότερα άτομα στην ιατρική. Και αυτό με τις εξετάσεις για λήψη ειδικότητας νομίζω ότι δεν το πετυχαίνεις.

Όπως βλέπεις, spergebiet, δεν είμαι μόνο εγώ που σου υπογραμμίζει πως οι εξετάσεις για ειδικότητα δυστυχώς είναι μια μεσοβέζικη λύση... <_<

Το μόνο καλό είναι ότι πλέον όλοι συμφωνούμε και όλοι τις θέλουμε!

Αλλά ρεαλιστικά για την υπερπροσφορά τι γίνεται; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ουσία είναι να μπουν εξετάσεις και να πάψουν όλοι να στροθοκαμηλίζουν.Να κόψουν επιτέλους το παραμυθάκι.

Εδώ δεν πρόκειται για ατομικές επιθυμίες.Οι εξετάσεις είναι αναγκαιότητα.

Εάν δεν μπουν,υποθηκεύεται τόσο το παρόν όσο και το μέλλον.

Αν κάποιους ενοχλεί η έλλειψη αναφοράς στην κοινή γνώμη και σε κοινώς παραδεκτές αρχές,η απάντηση είναι οτι εγώ είμαι η κοινή γνώμη.

Το θέμα είναι να μπορείς να αντιμετωπίσεις τις απόψεις του άλλου.Οχι να ψάχνεις τα κίνητρα,την ψυχολογία.

Εάν αδυνατείς να το κάνεις,τόσο το χειρότερο για εσένα.Και δίκιο να έχεις,επιβεβαιώνεις απλά την ανεπάρκειά σου.

Ο διαγωνισμός για θέσεις ειδικότητας είναι μονόδρομος για τη διάσωση της αξιοπρέπειας των γιατρών και τη διασφάλιση του εισοδήματός τους.Αν κάποιος πήγε Ιατρική στερούμενος των αναγκαίων ικανοτήτων,όντας υποδεέστερος από τους υπόλοιπους,ώρα να το πληρώσει.

Οι εξετάσεις δε βολεύουν κανέναν,ούτε αντανακλούν την επιθυμία κανενός.Είναι όμως αναγκαίες για την αποκατάσταση της διαταρραχθείσας ισορροπίας.

.

Σίγουρα οι εξετάσεις είναι αναγκαιότητα αλλά σε καμιά περίπτωση η απουσία τους δεν υποθηκεύει το παρόν και το μέλλον(εκτός και αν αναφέρεσαι στην δυσμενή θέση των εν αναμονή) του ιατρικού επαγγέλματος περισσότερο από ότι η μεγάλη παραγωγή ειδικών. Από αμιγώς τεχνοκρατική σκοπιά το μόνο θύμα της υπόθεσης είναι η ποιότητα(και ότι αυτό συνεπάγει).Από την πλευρά των αρτίως καταρτισμένων ειδικών ιατρών

η κατάσταση μπορεί να παρουσιάζεται συμφέρουσα καθ' ότι λειτουργούν σε περιβάλλον ασθενούς ανταγωνισμού. Κατ' επέκταση ο θεσμός των εξετάσεων δεν διασφαλίζει τα εισοδήματα των μελλοντικών ειδικών ιατρών(πιθανά θα συνέβαλλε σε μια ομοιογενέστερη κατανομή πόρων) αφού αφορούν στην πλήρωση των ιδίων θέσεων προς ειδίκευση. Όσο αφορά την "διαταραγμένη ισορροπία", προτιμώ να βλέπω την υπάρχουσα κατάσταση

σαν μια νέα ισορροπία απόρροια του κακού πολιτικού προγραμματισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο αφορά την "διαταραγμένη ισορροπία", προτιμώ να βλέπω την υπάρχουσα κατάσταση

σαν μια νέα ισορροπία απόρροια του κακού πολιτικού προγραμματισμού.

Αν κάτι είναι διαταραγμένο οφείλουμε [να προσπαθήσουμε] να το διορθώσουμε... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πείτε με απαισιόδοξο αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι όσο αναφορά το θέμα του υπερπληθωρισμόυ των ιατρών στη χώρα μας (ασχέτως με το ποιός τελικά θα κάνει πρωτος ειδικότητα - με εξετάσεις ή χωρίς), δεν μπορούν πλέον να γίνουν πολλά πράγματα εκέι που φτάσαν τα πράγματα. Όχι στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον.

Οι αριθμοί είναι ήδη μεγάλοι, και όλοι δεν θα μπορέσουν να απορροφηθούν στο ΕΣΥ (με αξιοκρατικές ή μη διαδικασίες) όσες προσλήψεις και να γίνουν ή να βγάλουν το ψωμί τους ως ιδιώτες.

Προβλέπω ότι μοιραία κάποιοι από εμάς θα υποχρεώθουν (προσοχή!: δεν μπαίνω στη διαδικασία να προβλέψω ποιοί θα είναι αυτοί) να στραφούν σε άλλα επαγγέλματα για βιοπορισμό. Άλλοι θα αναζητήσουν δουλειά μόνιμα στο εξωτερικό ως μετανάστες ιατροί - όπως γινόταν παλαιώτερα με το μεταναστευτικό κύμα των ανειδίκευτων εργάτων από την χώρα μας.

Οι νόμοι της ελεύθερης αγοράς - είτε το θέλουμε έιτε όχι - είναι αμίληκτοι ΚΑΙ στην δικιά μας περίπτωση και ο καλύτερος θα επιβιώσει επαγγελματικά. Είναι ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης!

Ευτυχώς η κοινωνία επίσης έχει την δυνατότητα αργά ή γρήγορα (ανάλογα με το φαινόμενο που εξετάζουμε)να επαναφέρει την ισορροποία στους κόλπους της. Η δικιά μας η γενιά μπορεί να είναι καμμένη από χέρι, αλλά στο μέλλον όταν θα καταρρηφθεί ο νεοελληνικός μύθος του "Όπου ιατρός = πλούσιος, πετυχημένος, κύρος, σίγουρη επαγγελματική αντικατάσταση, κλπ" και αντικατασταθεί με το "Ιατρός = ανεργεία, χαμηλοί μισθοί, απαξίωση" και όταν αυτό γίνει κοινή γνώση για όλο τον κόσμο και όχι μόνο ανάμεσα στους νέους ιατρούς, τότε φαντάζομαι ότι όλο και λιγότεροι θα επιλέγουν το επάγγελμα.

Σίγουρα θα υπάρχουν πάντα άνθρωποι που θα επιλέγουν την ιατρική για την ανθρωπιστική της διάσταση, από μεράκι ή έντονο ενδιαφέρον.

Αλλά πόσοι από εμάς τους σημερινούς νέους ιατρούς που θα τελειώσει ειδικότητα στα 30/φεύγα και θα είναι χαμηλόμισθος μια ζωή ή ακόμα και άνεργος ως ιατρός, θα προτρέψει το παιδί του να ακολουθήσει αυτή την καριέρα?

Πόσο μάλλον να προσφερθεί να χρηματοδοτήσει μια εκπαιδευτική αποστολή στο εξωτερικό απλά και μόνο επειδή το παιδί πρέπει/θέλει σώνει και καλά να γίνει ιατρός?

Αφού θα είναι πλέον πασηφανές ότι αυτή η επένδυση σε χρήμα και χρόνο δεν πρόκειται να αποσβεστεί ποτέ ή οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.

Και τέλος πόσα παιδιά ιατρών θα οραματιστούν να γίνουν ιατροί βλέποντας την "πετυχημένη" καριέρα των πατεράδων τους?

Τα πράγματα θα εξομαλυνθούν σιγά-σιγά αλλά δυστυχώς (ξαναλέω) θα είναι πολύ αργά για 'μάς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λύση για μένα βρίσκεται στην ανακατανομή του ιατρικού πληθυσμού, Χιλιοειπωμένα θα πείτε αλλά μόνο έτσι θα έχουμε αποτέλεσμα. Χρήματα υπάρχουνε και είναι άφθονα. Πακτωλός!! Δεν χρειάζεται να είσαι πολύ μπασμένος στο παιχνίδι φτάνει να έχεις κάνει αγροτικό και βλέπεις τι γίνεται. Βλέπεις τη σπατάλη του δημόσιου χρήματος μέσα στα μάτια σου.

Εγώ μόνο μια μέρα κανονική ημέρα υπολόγισα ότι συνταγογράφησα φάρμακα αξίας 950€. Από αυτά τα μισά-για να μην πω παραπάνω-ήταν άχρηστα. Δηλαδή 470€ περίπου. Στην καλύτερη περίπτωση το δημόσιο(ΟΓΑ,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ κτλ,κτλ) πληρώνει το 75%-στη καλύτερη το τονίζω!! Κατά συνέπεια εγώ μέσα σε μία μέρα επιβάρυνα τα δημόσια χρεωμένα ταμεία και κατ επέκταση τους έλληνες φορολογούμενους κατά 330€ Για πολλαπλασιάστε με το 1500(αγροτικοί ιατροί).’Εχουμε 495000€ μόνο από τους αγροτικούς την ημέρα παρακαλώ!!! Επί 200 ημέρες που γίνεται η συνταγογράφηση ετησίως έχουμε το μυθικό ποσό των 99000000€!!! :blink::blink::blink: (μόνο από τους αγροτικούς) Ε νομίζω πως φτάνουν αυτά τα χρήματα για να γίνει νοσοκομείο με μονάδα τεχνητού νεφρού, μαγνητικό τομογράφο, PET και ΜΕΘ 20 κλινών ακόμη και στο ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ!!(Υπερβάλω… emoops ..)

Ποιος όμως θα τα βάλει με τις φαρμακευτικές και με το λόμπι των φαρμακοποιών που είτε το θέλουμε είτε όχι κρατάνε την υγεία στα χέρια τους. Αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο που δεν έχει χώρο εδώ μέσα. Ο Αβραμόπουλος όμως και όπως και ο κάθε Αβραμόπουλος αποκλείετε πάντως….

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ όμως. Το ότι υπάρχουν τα χρήματα, άμα το θέλουν φυσικά, δε σημαίνει ότι λύθηκε το πρόβλημα. Όλες οι σκέψεις που αναπτύσονται στο φόρουμ έχουν το δίκιο τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Βεσάλιους

Καλή η πρόχειρη οικονομοτεχνική ανάλυση που έκανες και πραγματικά είναι γεγονός, αλλά...

Το ότι γίνεται απίστευτη σπατάλη στην υγεία - σε φάρμακα, αναλώσημα, μηχανήματα, εργατοώρες προσωπικού που κάθεται, εργολαβίες για νοσοκομεία, άχρηστες παρακλινικές εξετάσεις, κλπ, κλπ, -δεν σημαίνει ότι αυτά τα χρήματα περισσεύουν και αν μπορούσαν κάπως να εξοικονομηθούν θα έπρεπε να πάνε σε μισθούς για να απορροφηθεί το πλεόνασμα των ιατρων στο δημόσιο.

Σίγουρα υπάρχει ανισοκατανομή του ιατρικού δυναμικού - πρέπει να δωθουν κίνητρα ώστε να φύγουν κάποιοι από τα αστικά κέντρα και να πάνε στην επαρχία - ίσως να προσληφθούνε και άλλοι, αλλά πάλι δεν "βολευόμαστε" όλοι με τίποτα.

Με άλλα λόγια το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν έιναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα για τόσους ιατρούς, αλλά ότι απλά δεν υπάρχουν τόσοι κάτοικοι στην Ελλάδα για τόσους πολλούς ιατρούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μόνο μια μέρα κανονική ημέρα υπολόγισα ότι συνταγογράφησα φάρμακα αξίας 950€. Από αυτά τα μισά-για να μην πω παραπάνω-ήταν άχρηστα. Δηλαδή 470€ περίπου. Στην καλύτερη περίπτωση το δημόσιο(ΟΓΑ,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ κτλ,κτλ) πληρώνει το 75%-στη καλύτερη το τονίζω

Συγγνώμη πως βγαίνεις και λες ελαφρά τη καρδία ότι έδωσες τόσα άχρηστα φάρμακα σε τόσους ανθρώπους μόνο σε μια μέρα;; Καθόλου συνείδηση δεν έχεις; Μετά μας πείραξαν οι φαρμακευτικές......

Εγώ μόνο μια μέρα κανονική ημέρα υπολόγισα ότι συνταγογράφησα φάρμακα αξίας 950€. Από αυτά τα μισά-για να μην πω παραπάνω-ήταν άχρηστα. Δηλαδή 470€ περίπου. Στην καλύτερη περίπτωση το δημόσιο(ΟΓΑ,ΙΚΑ,ΤΕΒΕ κτλ,κτλ) πληρώνει το 75%-στη καλύτερη το τονίζω

Συγγνώμη πως βγαίνεις και λες ελαφρά τη καρδία ότι έδωσες τόσα άρχηστα φάρμακα σε τόσους ανθρώπους μόνο σε μια μέρα;; Καθόλου συνείδηση δεν έχεις; Μετά μας πείραξαν οι φαρμακευτικές......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ king of the castle

Τα φάρμακα που συνταγογραφεί ο κάθε αγροτικός καθημερινά,είναι κατά 90-95% τα φάρμακα που υπάρχουν στην γνωμάτευση του κάθε ασθενή και τα οποία έχουν δωθεί από κάποιον ΕΙΔΙΚΟ.

Μου είχε τύχει ουκ ολίγες φορές να προσπαθώ να πείσω (χωρίς βέβαια να "εκθέσω" κάποιον συνάδελφο αλλά με διπλωματία) αρκετούς να "κόψουμε" κάποια φάρμακα αλλά χωρίς επιτυχία τις περισσότερες φορές.Οι περισσότεροι είχαν αναπτύξει μια σχέση "εξάρτησης" με τα φάρμακά τους,οπότε ούτε λόγος να γίνεται να μειωθούν αυτά!Πόσο μάλιστα σε ασθενείς με συμμετοχή 10% ή 0% ,οι οποίοι διακατέχονται από την αντίληψη ότι εφόσον το φάρμακο δεν κοστίζει (σ΄αυτούς και όχι στα ταμεία!!) τότε γιατί να μην το πάρω!! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως μιλάμε συνέχεια για πληθώρα ιατρών και παράλληλα κάθε βδομάδα να ακούω για άλλη μια ζωή που χάθηκε ή για τις συνεχείς διακομιδές ασθενών στην Αθήνα επειδή το "καινούριο νοσοκομείο" δεν είχε κατάλληλο ιατρό! (να μη μιλήσω για νοσηλευτικό προσωπκό, άλλο δράμα)

Τελικά μήπως μόνο για εγκαίνεια και πανηγύρια είμαστε.. ή μήπως είμαστε για τα πανηγύρια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα με εσάς της Ιταλίας είναι πως φύγατε για να γλιτώσετε/παρακάμψετε τις πανελλήνιες και πήγατε σε μια χώρα που έχει παρόμοια προβλήματα με την Ελλάδα:

ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Τελικα εκανα λαθος...Δε τραβαει ζορι μονο ο spergebiet... :rolleyes:

Το προβλημα με εμας της Ιταλιας ηταν οτι δεν επιτυχαμε στις πανελληνιες, ετσι χρειαστηκε μετα κοπων και βασανων να μεταναστευσουμε στην Ιταλια ωστε να σπουδασουμε αυτο που θελαμε (τι σου λεω τωρα ε;).

Και τελικά η αλήθεια θριαμβεύει. Να'ναι καλά η winmx που με παρέπεμψε σε αυτή σου τη δημοσίευση.

ΙΔΟΥ τι λες εσύ ο ίδιος. Μην μου πεις ξανά ποτέ ότι πήγες Ιταλία από... επιλογή.

Επανάληψη αυτού που είπες:

...δεν επιτυχαμε στις πανελληνιες, ετσι χρειαστηκε μετα κοπων και βασανων να μεταναστευσουμε στην Ιταλια...

ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη πως βγαίνεις και λες ελαφρά τη καρδία ότι έδωσες τόσα άχρηστα φάρμακα σε τόσους ανθρώπους μόνο σε μια μέρα;; Καθόλου συνείδηση δεν έχεις; Μετά μας πείραξαν οι φαρμακευτικές......

Πως φαίνεται οτι δεν γνωρίζεις τι γίνεται....

Πράγματι ένα μεγάλο ποσοστό είναι γραμμένο σε γνωμάτευση απο ειδικό του Κ.υγείας της περιοχής. Το θέμα είναι οτι πολλές απο αυτες τις συνταγές έχουν γραφεί κάτω απο φοβερή πίεση. Πίστεψε με! Δεν ξέρεις τι σημαίνει να έχεις τη "βάβω" πάνω απο το κεφάλι σου και να σου ζητάει επίμονα σαν κομπρεσέρ Lexotanil, Losec, Zantac και χίλια άλλα δυο. Στην αρχή προσπαθείς κάνοντας τιτάνιες μάχες να την πείσεις οτι δεν χρειάζονται. Μέτα δεν της τα γράφεις. Ύστερα έρχεται με το κουτί στο χερί και σου λεεί οτι το πήρε και το χρωστάει στο φαρμαείο (losec 28cps 40€) και σε παρακαλεί να το γράψεις γιατί έχει σύνταξη 150 € ΟΓΑ.

Θα μαλώσεις με 1,10,20 και στο τέλος θα καταλάβεις οτι είσαι περαστικός και δεν υπάρχει λόγος ουτε έχεις και τη δυνατότητα να αλλάξεις μυαλά στο κόσμο.

Επίσης πολλοί γενικοί ιατροί στην επαρχία έχουν τέτοια πελατιακή σχέση με τους ασθενείς, στο κάτω-κάτω στο χώριο ή στην κοντινότερη επαρχιακή πόλη μένουν, που τους γράφουν ότι ζητήσουν. Θα πάς λοιπόν έσυ το τσουτσεκάκι να "αντιμιλήσεις" στην ιατρική αυθεντια της περιοχής, στον τοπικό μυθικό ήρωα, στον πιθανό δήμαρχο, ή ακόμα στον σύζυγο της φαρμακοποιού του χωρίου?

Κατάλαβες τωρά γιατί μιλάμε?

Θέλω να σε δώ όταν θα βρεθείς σ' αυτό το κύκλωμα πως θα συμπεριφερθείς? Όπως τα λές και έσυ σκεφτόμουν. Ο άνθρωπος όμως είναι προσαρμοστικό όν. Και ιδίως όταν έχει να κάνει με ανώτερες δυνάμεις καλό είναι πότε-πότε να υποχωρεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης πολλοί γενικοί ιατροί στην επαρχία έχουν τέτοια πελατιακή σχέση με τους ασθενείς, στο κάτω-κάτω στο χώριο ή στην κοντινότερη επαρχιακή πόλη μένουν, που τους γράφουν ότι ζητήσουν. Θα πάς λοιπόν έσυ το τσουτσεκάκι να "αντιμιλήσεις" στην ιατρική αυθεντια της περιοχής, στον τοπικό μυθικό ήρωα, στον πιθανό δήμαρχο, ή ακόμα στον σύζυγο της φαρμακοποιού του χωρίου?

Κατάλαβες τωρά γιατί μιλάμε?

Θέλω να σε δώ όταν θα βρεθείς σ' αυτό το κύκλωμα πως θα συμπεριφερθείς? Όπως τα λές και έσυ σκεφτόμουν. Ο άνθρωπος όμως είναι προσαρμοστικό όν. Και ιδίως όταν έχει να κάνει με ανώτερες δυνάμεις καλό είναι πότε-πότε να υποχωρεί.

Οσα ελαφρυντικά και αν μπορούν να σου αναγνωρισθούν, την τελική ευθύνη της περιττής( και επιβλαβους ενδεχομένως) συνταγογράφησης τη φέρει ο ίδιος ο γιατρός που υπογράφει τη συντάγη. Τόσο τη νομική ευθύνη όσο και την ηθική.....

Αλήθεια εσύ που ξέρεις τόσα, δε μπορείς να φανταστείς πόσες ακρως επικίνδυνες εφαρμογές μπορεί να έχει το Lexotanil στα χέρια ενός αδαούς;( ή και ενος πληρως συνειδητοποιημένου χρηστη ;) )

Οσο για τον υποψήφιο δήμαρχο, τον "ήρωα" γιατρό, την αυθεντία, το συζυγο της φαρμακοποιού :splats: σιγά τις ανώτερες δυνάμεις...Δεν προκειται δα να φας και όλη σου τη ζωή στο αγροτικό της Κολοπετινιτσας. Σε ένα χρόνο θα είσαι αλλού, οι ανθρωποι αυτοί ούτε να σε εμποδίσουν μπορούν, ούτε να σε σπρώξουν για κάτι καλύτερο.... δε βρίσκω κανέναν απολύτως λογο για τον οποίο θα πρεπει κάποιος να συμβιβαστεί με το κατεστημένο ενός χωριού( ποσω μάλλον που δεν προκειται να σταδιοδρομήσει εκεί, οπότε δεν έχει τίποτε να κερδίσει απο την συμπάθεια της ....φαρμακοποιου :blink: ούτε βέβαια και να χάσει). Περαστικός είσαι οπως παραδέχεσαι.

Οσο για τα μυαλά της Βαβως, εγνοια σου και οι ανθρωποι έχουν αρχίσει να ξυπνανε, αρκεί κάποιος να τους ταρακουνήσει λιγάκι και όχι να τους συνταγογραφήσει 12 κούτες ακόμη lexotanil....

Αυτοί που δεν τολμούν να τα βάλουν με την "υπερτερη δύναμη" της .....ταρατατζούμ φαρμακοποιού και του.... σούπερ ντούπερ υποψηφίου δημάρχου Κολοπετινίτσας, φαντάζομαι πόσο μαχητικοί θα φανούν μεθαύριο ως επιμελητές όταν θα πρέπει να προασπισουν το δημοσιο συμφέρον ενάντια στο μεγαλοκαρχαρία προμηθευτή.....

Συμφωνώ, περαστικοί είμαστε όλοι σε αυτή τη ζωή.....

περαστικα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσα ελαφρυντικά και αν μπορούν να σου αναγνωρισθούν, την τελική ευθύνη της περιττής( και επιβλαβους ενδεχομένως) συνταγογράφησης τη φέρει ο ίδιος ο γιατρός που υπογράφει τη συντάγη. Τόσο τη νομική ευθύνη όσο και την ηθική.....

Αλήθεια εσύ που ξέρεις τόσα, δε μπορείς να φανταστείς πόσες ακρως επικίνδυνες εφαρμογές μπορεί να έχει το Lexotanil στα χέρια ενός αδαούς;( ή και ενος πληρως συνειδητοποιημένου χρηστη ;) )

Δεν κατάλαβες ότι κάνεις ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΙΑΤΡΟΥ. Δίπλα στη διάγνωση γράφεις όνομα, ειδικότητα του ειδικού και ημερομηνία συνταγής. Κρατάει 1 έτος. Τι θα κάνεις δηλαδή θα κόψεις το Lexotanil? Εσύ δεν είσαι ο θεράπων ιατρός. Άλλος είναι.

Οσο για τον υποψήφιο δήμαρχο, τον "ήρωα" γιατρό, την αυθεντία, το συζυγο της φαρμακοποιού :splats: σιγά τις ανώτερες δυνάμεις...Δεν προκειται δα να φας και όλη σου τη ζωή στο αγροτικό της Κολοπετινιτσας. Σε ένα χρόνο θα είσαι αλλού, οι ανθρωποι αυτοί ούτε να σε εμποδίσουν μπορούν, ούτε να σε σπρώξουν για κάτι καλύτερο.... δε βρίσκω κανέναν απολύτως λογο για τον οποίο θα πρεπει κάποιος να συμβιβαστεί με το κατεστημένο ενός χωριού( ποσω μάλλον που δεν προκειται να σταδιοδρομήσει εκεί, οπότε δεν έχει τίποτε να κερδίσει απο την συμπάθεια της ....φαρμακοποιου :blink: ούτε βέβαια και να χάσει). Περαστικός είσαι οπως παραδέχεσαι.

Οσο για τα μυαλά της Βαβως, εγνοια σου και οι ανθρωποι έχουν αρχίσει να ξυπνανε, αρκεί κάποιος να τους ταρακουνήσει λιγάκι και όχι να τους συνταγογραφήσει 12 κούτες ακόμη lexotanil....

Αυτοί που δεν τολμούν να τα βάλουν με την "υπερτερη δύναμη" της .....ταρατατζούμ φαρμακοποιού και του.... σούπερ ντούπερ υποψηφίου δημάρχου Κολοπετινίτσας, φαντάζομαι πόσο μαχητικοί θα φανούν μεθαύριο ως επιμελητές όταν θα πρέπει να προασπισουν το δημοσιο συμφέρον ενάντια στο μεγαλοκαρχαρία προμηθευτή.....

Συμφωνώ, περαστικοί είμαστε όλοι σε αυτή τη ζωή.....

περαστικα σας

Και τώρα γιατί με ερέθισες με τα λόγια σου-χωρίς κακία το λέω-θα σου παραθέσω μερικά status της υπηρεσίας υπαίθρου που ίσως να μην γνωρίζεις.

Τα φαρμακεία είναι με τρόπο αρμονικό διασκορπισμένα ούτως ώστε να μπορούν να λυμαίνονται όσο το δυνατών περισσότερα χωρία. Συνήθως οι φαρμακοποιοί είναι συζευγμένοι εις γάμου κοινωνία με μέλος της τοπικής ιατρικής κοινότητας. Μιλάμε για ένα καλό ποσοστό.

Επίσης ο φαρμακοποιός είναι και μόνιμος κάτοικος του χωριού, που σημαίνει ότι ξέρει όλους τους κατοίκους της περιοχής με το μικρό τους ονοματάκι. Σε περιόδους απουσίας του ιατρού εκτελεί αυτός την υπηρεσία. Αυτό φυσικά έχει ως αποτέλεσμα ότι ο ιατρός που έρχεται στο χωριό και συνήθως είναι από χώρα μακρινή βρίσκεται αντιμέτωπος με ένα κατεστημένο. Γρήγορα διαπιστώνει ότι η θέση του γραμματέα είχε προκηρυχθεί και όχι η θέση του ιατρού. Βρίσκεσαι σε ένα χώρο, συνήθως άθλιο και ακατάλληλο για οποιαδήποτε ιατρική πράξη, βλέπε καφενείο ή κοινότητα, να αντιγράφεις συνέχεια φάρμακα σε βιβλιάρια που σου φέρνουν οι ασθενείς. Φυσικά πρέπει να κάνεις και γρήγορα-μα καλά αυτός ο γιατρούλης δεν ξέρει να γράφει-και διαπιστώνεις στο τέλος ότι κάνεις τόσο άσχημα γράμματα που ούτε εσύ ο ίδιος δε μπορείς να διαβάσεις.(Η φαρμακοποιός όμως μπορεί…)

Επειδή όμως δεν τους φτάνουν τα κοντινά χωρία, τα φαρμακεία της περιοχής χωρίζουν τον τοπικό χάρτη σε ίσα κομμάτια και ξαμολιούνται να μαζέψουν τις συνταγές που γράφει ο ιατρός μια φόρα την εβδομάδα, όταν πηγαίνει σε εκείνα τα χωρία. Κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για κατευθυνόμενη συνταγογράφηση χωρίς πραγματικά να φταις. Πως σου φαίνεται αυτό. (Συνέβη εκεί που ήμουν γιατί υπήρχαν έριδες μεταξύ φαρμακοποιών)

Για πες μου τι θα κάνεις? Από τι στιγμή που τα μαζεύει έξω από το χώρο του ιατρείου είναι καθ όλα νόμιμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Βεσάλιους

Στο ίδιο αγροτικό ήμασταν φίλε? :)

Πραγματικά έτσι όπως τα λές είναι. Οι περισσότεροι που γράφουν εδώ είναι μάλον ακόμα φοιτητές - όλοι έτσι ήμασταν κάποτε... ρομαντικόι και απονήρευτοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν ημουν αγουρο ρομαντικο παιδοπουλο, μολις ειχα βγει απο το ευαγες ιδρυμα, αποφασισα να σωσω το ελληνικο δημοσιο απο πεταμενα χρηματα σε αχρηστα φαρμακα. Χωρις υπερβολη, παραλιγο να καταληξω στο αλλο ευαγες ιδρυμα με την κατηγορια της απατης κατα των ασφαλιστικων οργανισμων! Οταν ειδαν οι φαρμακοποιες και οι φαρμακαδες της γειτονιας οτι δεν παω με τα νερα τους με κατηγορησαν για ανεπαρκεια, για υπερβαση καθηκοντος κτλ. κτλ. Ξαφνικα ενα ωραιο πρωι ερχεται ελεγχος απο τον ΟΓΑ, πιανουν ενα βιβλιαριο, το ανοιγουν και βλεπουν οτι λειπουν σελιδες προς το τελος. Ποιος ειναι υπευθηνος? Ο κατοχος και ο γιατρος που τα εκοβε! Βρεθηκα μπλεγμενος χωρις να εχω καμια ιδεα του τι γινεται! Βεβαια τα φυλλα τα εκοβαν οι φαρμακοτριφτισσες, βεβαια το ηξεραν το κολπο οι ελεγκτες, και βεβαια η δουλεια ηταν στημενη για να με εκβιασουν οπως αποδειχτηκε αργοτερα!

Συμπερασμα? Προετοιμαστητε απο τωρα για το τι θα αντιμετωπισετε και αφηστε τους ρομαντικους ιδεαλισμους μαζι με την αγνοτητα σας πισω...

Α! Ακριβως το ιδιο συστημα αντιγραφης συνταγων ειδικευμενου ισχυει και κατα την διαρκεια της ειδικοτητας, γιατι αλλιως μαυρο φιδι που σας (μας) εφαγε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα χρυσόστομε.Συμφωνώ και επαυξάνω.

king of the castle,ξέρεις πως ένιωσα, όταν άρχισαν να μου έρχονται κατά δεκάδες οι γνωματεύσεις οστεοπόρωσης (συνεπώς και καλσιτονίνη, διόλου ευκαταφρόνητη η τιμή της) απο το διευθυντή του κέντρου υγείας? Μέχρι και σε άντρα, 35αρη την είχε γραψει ο αθεόφοβος (ως πρωτοπαθή, όχι ως δευτεροπαθή στο πλαίσιο άλλου νοσήματος).Και ταυτόχρονα ήταν και πρόεδρος του τοπικού ιατρικού συλλόγου.Σε ποιον να κάνεις καταγγελία? Στον ίδιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι δύσκολο να αποδείξει κανείς οτι οι εξετάσεις θα λύσουν αυτόματα το πρόβλημα.

Κατά πρώτον αφήνουμε στην άκρη όλα τα πιθανά μορφώματα,τη βουλησιοκρατία,τις ψευδείς έννοιες και ό,τι άλλο συνιστά το λεγόμενο ΄΄νομικό πολιτισμό΄΄.

Αφήνουμε στην άκρη τις προσωπικότητες και τα δικαιώματά τους.

Ερχόμαστε κατευθείαν στην ουσία χρησιμοποιώντας τα μόνα νόμιμα εργαλεία,αυτά της στατιστικής ανάλυσης και των επεξεργασμένων αφηρημένων επιστημονικών εννοιών.

(Οσο πιο ΄΄στενόμυαλοι΄΄,τόσο το καλύτερο).

Ας δούμε λοιπόν πώς τίθεται το πρόβλημα.

Υπάρχουν 60.000 γιατροί στην Ελλάδα.

Από αυτούς με βάση τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας καιτις τυχόν γεωγραφικές ιδιομορφίες κτλ,μόνο 35.000-40.000 χρειάζονται.

Συνεπώς τα ερωτήματα είναι τα εξής.

1.Δικαούνται την επιβίωση οι ικανότεροι ή οι λιγότερο ικανοί?(στα πλαίσια οποιουδήποτε οικονομικού συστήματος?)

2.Πώς πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός των ικανότερων?

3.Ποια είναι τα δικαιώματα των λιγότερο ικανών με δεδομένο οτι επιβαρύνουν ασκόπως το σύστημα?

Αυτά είναι τα ερωτήματα.

Τα υπόλοιπα είναι έπια πτερόεντα.Μπορώ να κάνω μια εισαγωγή για το τι είπε ο Ιπποκράτης,τι έγραψε ο σερ Τζον Φριγκς και πώς αντιμετώπισε τα ζητήματα ο Σμπαρούνης το 1959.

Αυτά όμως δεν έχουν καμιά σχέση με το θέμα.

Ούτε η νομιμοποίηση του καθενός να εκφέρει η όχι γνώμη έχει σχέση με το θέμα.

Μπορείς να δώσεις πειστική απάντηση?Αυτό μετράει.Ούτε ατομικές επιθυμίες χωράνε ούτε τίποτα τέτοιο.

Αυτή είναι η τροχιά σκέψης που πρέπει να έχει κανείς για να ξεμπερδεύει με τους λοιπούς περισπασμούς.

Αν δεν είναι αυτή,πρέπει να επανατοποθετήσεις το ζήτημα,για να δούμε πώς τίθεται κατά τη γνώμη σου.

Αν δεν μπορείς να το κάνεις,είναι δικό σου πρόβλημα.

Τι δηλαδή υποστηρίζεις που να έχει συνέπεια με τον εαυτό του χωρίς αντιφάσεις ώστε ο άλλος να το δεχτεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, χωρίς να θέλω να φανώ εριστικός και να ερθω σε αντιδικία με κανεναν, πιστεύω ότι κάποιες μαχες στη ζωή μας πρεπει να τις δινουμε ακομη και αν είμαστε περαστικοι απο καπου, ακομη και αν απο μονοι μας δε μπορουμε να αλλαξουμε τον κοσμο, ακομη και αν πληρωσουμε ενα τιμημα.

Ειδικα σε οτι αφορά τα αγροτικά, σιγουρα είμαστε περαστικοι απο την Κολοπετινιτσα, το Κολοκοτρωνιτσι κλπ....

Για αυτό ακριβώς, επειδη δεν έχουμε καμια εξαρτηση και καμια αναγκη τα τοπικά λόμπι, μπορουμε να δρούμε συνειδητά και όχι υπο καθεστως φόβου. Οι φαρμακοτριφτες της περιοχης δε μπορούν να μας κανουν τιποτε, ουτε θετικο ούτε αρνητικό. Αν δεν γραψω εγώ το λεξοτανιλ σε εναν ανθρωπο, ναι μπορεί να το γράψει ένας γιατρός λίγο παραπέρα, όταν όμως πιασουν αυτόν τον ανθρωπο ή το παιδι του μαστουρωμένους, την ευθυνη θα την φερει ο αλλος γιατρος και οχι εγω. Αν στα 25 μας σκυβουμε τοσο ευκολα το κεφάλι( για να μην πω τιποτε χειροτερο) και μαλιστα σε συμφεροντα που ούτε μας αφορούν ούτε μας επηρεάζουν(να πω οτι θα με βοηθουσε ο τοπικός ιατρικός και φαρμακευτικος συλλογος να βρω καμια θεση για ειδικοτητα 2 χρόνια αρχυτερα παει στο καλο), ΤΟΤΕ τι θα κανουμε οταν θα ειμαστε 40 ΚΑΙ θα εχουμε και ενα σωρο εξαρτησεις;;

Edit 1)Αληθεια εχετε ακουσει εσεις οτι oι φαρμακοτριφτες βγαζουν πιο πολλα λεφτά απο τους γιατρούς;; Οντως ισχύει ή προκειται περι urban legend?

edit 2) Ολα αυτές οι απατεωνιες με τα βιβλιαρια και τα φύλλα που κόβουν οι φαρμακοτρίφτες, οι γιατροί κλπ να ειστε σιγουροι οτι με τις νεες τεχνολογιες,τη μηχανογράφηση, αυτόματα συστήματα ελέγχου (φυσικα και με τη συνδρομη της πολιτικης βουλησης) μπορούν να μειωθούν δραστικά. Και επίσης το numerus clausus των φαρμακοποιών κριθηκε αντισυνταγματικό απο το ΣΤΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν ημουν αγουρο ρομαντικο παιδοπουλο, μολις ειχα βγει απο το ευαγες ιδρυμα, αποφασισα να σωσω το ελληνικο δημοσιο απο πεταμενα χρηματα σε αχρηστα φαρμακα. Χωρις υπερβολη, παραλιγο να καταληξω στο αλλο ευαγες ιδρυμα με την κατηγορια της απατης κατα των ασφαλιστικων οργανισμων! Οταν ειδαν οι φαρμακοποιες και οι φαρμακαδες της γειτονιας οτι δεν παω με τα νερα τους με κατηγορησαν για ανεπαρκεια, για υπερβαση καθηκοντος κτλ. κτλ. Ξαφνικα ενα ωραιο πρωι ερχεται ελεγχος απο τον ΟΓΑ, πιανουν ενα βιβλιαριο, το ανοιγουν και βλεπουν οτι λειπουν σελιδες προς το τελος. Ποιος ειναι υπευθηνος? Ο κατοχος και ο γιατρος που τα εκοβε! Βρεθηκα μπλεγμενος χωρις να εχω καμια ιδεα του τι γινεται! Βεβαια τα φυλλα τα εκοβαν οι φαρμακοτριφτισσες, βεβαια το ηξεραν το κολπο οι ελεγκτες, και βεβαια η δουλεια ηταν στημενη για να με εκβιασουν οπως αποδειχτηκε αργοτερα!

ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ!! :blink:emno:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.