Jump to content

Ιατρικό Boom στην Ελλάδα......ή όχι?


Vesalius

Recommended Posts

@spergebiet

Δε διαφωνώ σε τίποτα. Απλώς προσθέτω ότι οι εξετάσεις από μόνες δεν κάνουν τίποτα. Τι θα τους κάνεις αυτούς που δεν θα περνάνε, αυτούς που επιβαρύνουν το σύστημα όπως λες? Να τους σκοτώσουμε, να τους κάνουμε σαπούνι μήπως? Και μη μου πεις ….δικό τους πρόβλημα ας πρόσεχαν…., διότι αυτό ισχύει και για εμάς. Ας προσέχαμε όλοι μας!! Θα παραμένουν να είναι πρόβλημα για τη κοινωνία. Και όπως και να έχει το θέμα όλοι σ’ αυτή τη κοινωνία ζούμε. Καλό είναι λοιπόν να βλέπουμε και λίγο πιο πέρα από τη μύτη μας. Το είχα γράψει και πριν και το ξαναγράφω. Πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των αποφοίτων από τις ιατρικές σχολές της χώρας μας, χωρίς όμως να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Ίσα-ίσα πολλοί να μπορούν να δοκιμάζουν τον “απαγορευμένο καρπό” της εισαγωγής αλλά εξίσου πολλοί να κρίνονται στα πρώτα χρόνια των σπουδών τους και να αναστέλλεται η πορεία τους. Έτσι αυτοί που θα αποφοιτούν θα είναι οι ικανότεροι και θα στελεχώνουν και τα νοσοκομεία της χώρας χωρίς κανένα πρόβλημα. Φυσικά δεν γίνεται αύριο αυτό.

Και για να εξηγούμε δε ζητάω από το κράτος να με αποκαταστήσει. Αλλά ζητάω από το κράτος να με ενημερώνει. Εμένα προσωπικά πριν ξεκινήσω τις σπουδές κάνείς δε μου είπε τι θα συναντήσω μετά. Και δε νομίζω τα πράγματα να έγιναν τόσο χάλια μέσα σε 7 χρόνια. Σίγουρα κάτι θα διαφαίνονταν από τότε στο κλάδο της υγείας. Ποίος ήρθε να με ενημερώσει?

Edit 1)Αληθεια εχετε ακουσει εσεις οτι oι φαρμακοτριφτες βγαζουν πιο πολλα λεφτά απο τους γιατρούς;; Οντως ισχύει ή προκειται περι urban legend?

χαλλαρά!! πολύ περισότερα.Για να στο πω και με νούμερα ξεκινάνε απο 30-35% στο κάθε σκεύασμα και μπορουν να φτάσουν εώς και 60% με κάποιες άλλες διαδικασίες.

Επίσης να ξέρεις οτι δεν τους μένει stock. Τώρα που έχουν αρχίσει να οργανώνονται σε ισχυρούς φαρμακευτικούς συνεταιρισμούς με κεντρικές φαρμακαποθήκες ποιός τους πιάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Last Reply

Κάτι που έμαθα εγώ ο αθώος και αθεράπευτα ρομαντικός γιατρός όπως φαίνεται και θα ήθελα να διασταυρώσω...

Ξέρει κανείς αν αληθεύει το γεγονός οτι για να γίνεις συμβεβλημένος με κάποιο ταμείο στο ιατρείο σου πρέπει να δώσεις και την κατάλληλη "μίζα"?

Είναι αλήθεια και καταρρέουν τα πάντα γύρω μου ή υπάρχει ακόμα ελπίδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Vesalius

Γιατί το λές αυτό? Τι θα πεί τι να τους κάνουμε αυτούς που δεν θα περνάνε? Δηλαδή ή ιατρός ή θάνατος - πεθαμένος?

Ας πρόσεχαν? - Ναι! Ας πρόσεχαν!

Όποιοι από εμάς δεν είμαστε ικανοί να διακριθούμε στον όποιο (αξιοκρατικό πάντα) διαγωνισμό θεσπιστεί, ας μείνουμε απ'έξω κι ας αλλάξουμε επάγγελμα. Δεν γίνεται αλλιώς εδώ που φτάσαν τα πράγματα.

Τώρα στο γνωστό ΠΟΥ 'ΝΤΟ ΚΡΑΤΟΣ - ΠΟΥ'ΝΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ! (για να με ενημερώσει...)

Φυσικά το κράτος φέρει μερίδιο ευθύνης.

Γιατί:

1ον Στην προκειμένη περίπτωση γιατί επέτρεψε και συνεχίζει να επιτρέπει ένα μεγάλο αριθμό εισαγώμενων ιατρών (από τις χώρες εκτός ΕΕ που μπορούσε/μπορεί να ελέγχει) να αποκτά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην Ελλάδα χωρίς ουσιαστικό έλεγχο των γνώσεων τους (βλέπε χρηματισμούς στο ΔΙΚΑΤΣΑ, καταστρατήγηση της Ευρωπαϊκής οδηγίας για τριετή προϋπηρεσία αυτών που προέρχονται από τις καινούργιες χώρες-μέλη, τράπεζες γνωστών ερωτήσεων, κλπ).

Σίγουρα κάποιοι περάσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ με το σπαθί τους αλλά υπάρχουν και χιλιάδες που θα τους είχαμε ήδη ξεφορτωθεί δια παντώς και ευτυχώς, εάν το σύστημα αυτό δούλευε όπως πρέπει.

Αυτό έχει ώς άμεσο αποτέλεσμα την διόγκωση των λιστών αναμονής για ειδικότητα και μακροπρόθεσμα και τον υπερπληθωρισμό των ειδικών.

2ον Αφού αναγνωρίστικαν όλοι αυτοί ώς ιατροί με τον Α ή Β τρόπο, τους πετάξαν όλους μαζί στις λίστες με αποτέλεσμα καλοί-κακοί - απ'όπου κι αν προέρχονται - να περιμένουν στις άθλιες λίστες για να συνεχίσουν την εκπαίδευσή τους.

3ον Το κράτος έχει ευθύνη και υποχρέωση να εγγυηθεί την εκπαίδευση αυτών που σπουδάζει το ίδιο!

Στη προκειμένη περίπτωση ούτε αυτό κάνει, αφού δεν διασφαλίζει την αδιάληπτη εκπαίδευση των φοιτητών του Ελληνικόυ Πανεπιστημίου, ούτε με κάποια αυθαίρετα προστατευτικά μέτρα υπέρ των (όπως κάνουν άλλες χώρες της ΕΕ με διασύνδεση προπτυχιακής - μεταπτυχιακής εκπαίδευσης), ούτε με την θέσπιση διαγωνισμού για την πλήρωση των θέσεων ειδικότητας ώστε αν είναι καλύτεροι από την πλέιοψηφία των εισαγώμενων όπως πιστεύουν να μπορέσουν να το αποδείξουν και να προχωρίσουν γρήγορα και σωστά στις καριέρες τους.

Κάπου εκέι όμως τελειώνουν οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις του κράτους. Και αρχίζουν οι προσωπικές ευθύνες και τα αποτελέσματα των επιλογών του καθενός μας :

1ον Δεδομένο: Το κράτος δεν μπορεί και δεν δικαιούται να επέμβει και να περιορίσει αυτοσκοπώ αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν κάποια επιστήμη, τέχνη, κλπ.

2ον Το κράτος με τους διαγωνισμούς εισαγωγής (καλούς ή κακούς τεχνικά) επιλέγει αυτούς που θα εκπαιδύσει με τα λεφτά των υπολοίπων φορολογούμενων Ελλήνων πολιτών.

3ον Το κράτος από τις δικές του τις σχολές, παράγει όσους χρειάζεται. Αυτούς και να τους εγγυηθεί εκπαίδευση ειδικότητας μπορεί και να τους απορροφήσει (στο δημόσιο και την αγορά εργασίας γενικότερα).

4ον Άκουσα ότι το κράτος φταίει γιατι δεν μας ενημέρωσε έγκαιρα ότι δεν χρειάζονται τόσοι ιατροί... Το κράτος ενημέρωσε όλους τους ενδιαφερόμενους επίσημα όταν τους έκοψε στις πανελλήνιες! Δεν έφυγαν με υποτροφίες όλοι αυτοί έξω.

5ον Οι υπόλοιποι έλληνες που πήγαν να σπουδάσουν στο εξωτερικό (οι είναι αλλοδαποί ιατροί) σπούδασαν εκεί ΙΔΙΑ ΕΥΘΥΝΗ και επιστρέφουν στην Ελλάδα ΙΔΙΑ ευθύνη. Είχαν κάθε δικαίωμα να το κάνουν αυτό αλλά στην Ελλάδα το μόνο δικαίωμα που απορρέει από την προσωπική επιλογή τους είναι η ευκαιρία για δίκαιη αναγνώριση των σπουδών τους. Το κράτος τους ΔΕΝ τους υποσχέθηκε ούτε μεταπτυχιακή εκπαίδευση - πόσο μάλλον δουλειά.

Σε αυτή τη χώρα πρέπει να μάθουμε επί τέλους να δεχόμαστε τις συνέπειες των προσωπικών επιλογών μας - της προσωπικής ευθύνης- και να σταματήσουμε να τα ρίχνουμε όλα στην συλλογική ευθύνη, το κράτος, το σύστημα, κλπ. Σε τελική ανάλυση ποιός είναι το κράτος και ποιός διαμορφώνει τις πολιτικές του? Ποιός φτάιει για ότι κάνει και δεν κάνει?

Εάν κάποιος που σπούδασε στο εξωτερικό και παραπονιέται ότι βρίσκεται τώρα εγκλωβισμένος στις λίστες της Ελλάδας, ας αναλογιστεί την αδικία που νιώθει ένας έλληνας απόφοιτος που τα έκανε όλα "μπαϊ δε μπόυκ" - όπως του είπαν ότι πρέπει να κάνει για να γίνει ιατρός : να διαβάσει - να περάσει στο πανεπιστήμιο - να διαβάσει - να πάρει πτυχίο - να γράψει ειδικότητα - να διαβάσει - να πάρει τίτλο ειδικότητας - να δουλέψει.... ΟΠΣ! κάπου εκεί πίσω στις σπουδές ακόμα σπάει η αλυσίδα. Βλέπετε?

Δεν λέμε να του βρεί και δουλειά το κράτος στο τέλος αλλά τουλάχιστον να εγγυηθεί το δικαίωμα της εκπαίδευσης στη χώρα του όπως του το υποσχέθηκε - ο γιατρουδάκος κράτησε την υπόσχεσή του...

Όλοι μας έχουμε δικαίωμα στην γκρίνια, στην αγανάκτηση, την απελπισία και την.. ανεργία, αλλά αν συγκρίνουμε ποιοί είναι πιο αδικίμένοι, ποιοί κερδίζουν νομίζετε?

5ον Οι ανώτατες σπουδές είναι κι αυτές ένα είδος ατομικής επένδυσης. Επένδυσης σε χρόνο (τα καλύτερα μας χρόνια), κόπο και χρήμα. Στην περίπτωση των φοιτητών εξωτερικού είναι συν της άλλης και μια ιδιωτική επένδυση. Διανοήθηκε ποτέ ένας επαγγελματίας που επενδύει τα χρήματα του σε μια επιχειρηματική ιδέα, ένα μαγαζί, μια πατέντα να ζητήσει τα ρέστα αν δεν πάει καλά και μπεί μέσα? Να του επιστρέψει το κράτος τα λεφτά της επένδυσής του ή να κλείσει τους ανταγωνιστές του?

Το κράτος έχει την υποχρέωση να δημιουργήσει ένα πλαίσιο κανόνων σύμφωνα με τους οπόιους θα παίζεται το παιχνίδι ώστε να αποφευχθούν ανωμαλίες, π.χ. παραοικονομία, αθέμιτος ανταγωνισμός, λόμπι, κίνδυνοι για την δημόσια υγέια, κλπ αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας είναι μόνος του.

6ον Το ότι υπάρχει πληθώρα ιατρών και ότι επίκεται κρίση στον κλάδο είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Εγώ προσωπικά είμαι 30 ετών και το είχα ακούσει από το λύκειο (δηλαδή τουλάχιστο από το 1994) . Προσωπικά γιατί προχώρισα σε αυτή την επιλογή? Γιατί ήθελα, είχα την δυνατότητα και πιστεύω ότι θα μπορέσω να διακριθώ τελικά. Εκανα καλά? Δεν ξέρω... ο χρόνος θα δείξει... αυτή τη στιγμή γράφω από Σουηδία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι δύσκολο να αποδείξει κανείς οτι οι εξετάσεις θα λύσουν αυτόματα το πρόβλημα.

Κατά πρώτον αφήνουμε στην άκρη όλα τα πιθανά μορφώματα,τη βουλησιοκρατία,τις ψευδείς έννοιες και ό,τι άλλο συνιστά το λεγόμενο ΄΄νομικό πολιτισμό΄΄.

Αφήνουμε στην άκρη τις προσωπικότητες και τα δικαιώματά τους.

Ερχόμαστε κατευθείαν στην ουσία χρησιμοποιώντας τα μόνα νόμιμα εργαλεία,αυτά της στατιστικής ανάλυσης και των επεξεργασμένων αφηρημένων επιστημονικών εννοιών.

(Οσο πιο ΄΄στενόμυαλοι΄΄,τόσο το καλύτερο).

Δεν λύνουν από μόνες τους οι εξετάσεις το πρόβλημα. Αυτό είναι αφελέστατα απλοποιημένο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν λύνουν από μόνες τους οι εξετάσεις το πρόβλημα. Αυτό είναι αφελέστατα απλοποιημένο.

Οι εξετάσεις είναι ΣΙΓΟΥΡΑ απαραίτητες (και θέλω να ελπίζω και θεμιτές από όλους μας), ΑΛΛΑ δεν θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι οι εξετάσεις θα λύσουν ΚΑΘΕ πρόβλημα που υπάρχει. Υπάρχει ο κίνδυνος να μην εστιάσουμε στην πραγματική πηγή του προβλήματος που είναι ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ που γίνονται ιατροί χωρίς να το αξίζουν και διεκδικούν θέσεις μαζί με εμάς του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ.

Άμεση εξόντωση των δικατσάδων, εξαιρετικά δύσκολη αναγνώριση των πτυχίων τους, ποσόστωση (να έχουν το πολύ ένα 10% των θέσεων π.χ.) και περιορισμός της "μαγκιάς" να βγαίνεις στο εξωτερικό για το ιατριλίκι εάν κρίνεσαι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να περάσεις τις πανελλήνιες εδώ.

Μάθανε όλοι τώρα το κόλπο.... και γίνονται όλοι ιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ που γίνονται ιατροί χωρίς να το αξίζουν και διεκδικούν θέσεις μαζί με εμάς του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ.

Ψιτ... οι πραγματικοί ιατροί βγαίνουν από πραγματικά πανεπιστήμια. ;)

Με την παραπάνω θεώρηση δεν αξίζεις μία. :splats:

Άμεση εξόντωση των δικατσάδων

Θάλαμος αερίων ή εκτελεστικό απόσπασμα; :unsure:

εξαιρετικά δύσκολη αναγνώριση των πτυχίων τους

Χεχε, παρεμβατισμός για να ανεβείτε εσείς... :P

Σε λίγο θα ζητήσετε και... Κολεκτίβες!

ποσόστωση (να έχουν το πολύ ένα 10% των θέσεων π.χ.)

Και το υπόλοιπο 90%; Εσείς οι άχρηστοι που φοβάστε τις εξετάσεις; :splats:

και περιορισμός της "μαγκιάς" να βγαίνεις στο εξωτερικό για το ιατριλίκι εάν κρίνεσαι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να περάσεις τις πανελλήνιες εδώ

Η «μαγκιά» αυτή δάγκα μου αναγνωρίζεται απ'τον υπόλοιπο κόσμο οπότε ψιλοστ'@@ μου αν δεν την αναγνωρίζουν 5-10 νοματέοι που δεν ξέρουν ένα ΗΚΓ καλά καλά και δεν πατήσαν ποτέ σε υποχρεωτικά μαθήματα αλλά έχουν τις παρουσίες... <_<

Μάθανε όλοι τώρα το κόλπο.... και γίνονται όλοι ιατροί.

ΕΣΥ ΤΟ ΕΜΑΘΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ!! :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις είναι ΣΙΓΟΥΡΑ απαραίτητες (και θέλω να ελπίζω και θεμιτές από όλους μας), ΑΛΛΑ δεν θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι οι εξετάσεις θα λύσουν ΚΑΘΕ πρόβλημα που υπάρχει. Υπάρχει ο κίνδυνος να μην εστιάσουμε στην πραγματική πηγή του προβλήματος που είναι ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ που γίνονται ιατροί χωρίς να το αξίζουν και διεκδικούν θέσεις μαζί με εμάς του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ.

Δεν υπάρχει καμία διαφωνία σε ότι αφορά την θέσπιση εξετάσεων(πιστεύω). Κατά τα λοιπά είσαι εκτός πραγματικότητας χωρίς να έχεις άδικο βέβαια. Η απάντηση στις απόψεις σου από άλλο

συνομιλητή ευρισκόμενο στον οπτικό αντίποδα των απόψεων σου είναι εξ' ίσου ακραία αλλά ανάλογη

αυτών(δράση-αντίδραση) και χαρακτηριστικό παράδειγμα συγκρουόμενων συμφερόντων. Η ουσία είναι υπεράνω προσωποκεντρικών και συντεχνιακών συμφερόντων και βρίσκεται στην κατανόηση τών προβλημάτων του υγειονομικού κλάδου έχοντας στο μυαλό τις μακροοικονομικές αλληλεπιδράσεις με άλλους παραγωγικούς κλάδους(κτλ.)στα πλαίσια της οικονομίας και κοινωνίας γεικότερα. Η δυσκολία αντίληψης της παραπάνω ευρύτερης εικόνας οδηγεί μοιραία αλλά δικαιολογημένα σε αποπροσανατολισμό από προσωπικές πεποιθήσεις και συμφέροντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο minaras υποστηρίζει τα παραπάνω μέτρα γνωρίζοντας πως υπό κανονικές συνθήκες και χωρίς κρατημένες θέσεις, πριμοδοτήσεις, σοσάκια-σκονάκια, κλπ αρκετοί (πολλοί;) «εσωτερικοί» φοιτητές (ιδιαίτερα όπως αυτός που έχει μεγάλα κενά στη βασική εκπαίδευσή του: πχ ΗΚΓ) θα βρεθούν χωρίς ειδικότητα.

Και φυσικά προσπαθούν να προλάβουν την παραπάνω κατάσταση κάνοντας ένα "pre-emptive strike" κατά της σοβαρότητας και εκπαιδευτικής στάθμης των φοιτητών εξωτερικού, ιδιαίτερα αυτών που περάσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ μ'επιτυχία και νομιμότητα.

Ε να σου πω κάτι; Καλά κάνουν... αφού γνωρίζουν τις τους περιμένει ας βγάλουν το άχτι τους με καμιά μαλακία παραπάνω. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί που θα κοπούν στις εξετάσεις για ειδικότητα δε θα έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα.

Το μόνο τους δικαίωμα είναι να συμφωνήσουν με τις εξετάσεις ώστε να κοπούν.

Αυτή η οπτική γωνία είναι αρκούντως ικανοποιητική.

Τι σημασία έχει αν ο άλλος είναι γιος μεγαλογιατρού?

Αμα γράψει χάλια,να κοπεί.

Γιατί να αναγνωρίζονται δικαιώματα στον εν λόγω?Γιατί να δέχεται κανείς την αποφυγή φραγμών ως νόμιμη δυνατότητα στα πλαίσια ορισμένων δήθεν κοινωνικών δικαιωμάτων?

Διότι εδώ τα πράγματα είναι φανερά.

Το ΄΄δικαίωμα΄΄ του άχρηστου να περνάει χωρίς φραγμό παραβιάζει το δικαίωμα αυτού που επέτυχε στις αξιολογικές δοκιμασίες να συνεχίσει την επιστημονική του σταδιοδρομία.

Συνεπώς τι επιττάσει το αίσθημα δικαίου?Η ηθική σε κάθε μορφή?

Ακόμα και οι οικονομικές επιταγές.

Η κατάσταση είναι πεντακάθαρη και δεν μπορούν κάποιοι να επικαλούνται κάθε λογής τερτίπια.

Οσο το κάνουν τόσο θα εκτίθενται.

Ωστε η δημοκρατία του λόγου να καταστεί τρομοκρατία για τους ίδιους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο minaras υποστηρίζει τα παραπάνω μέτρα γνωρίζοντας πως υπό κανονικές συνθήκες και χωρίς κρατημένες θέσεις, πριμοδοτήσεις, σοσάκια-σκονάκια, κλπ αρκετοί (πολλοί;) «εσωτερικοί» φοιτητές (ιδιαίτερα όπως αυτός που έχει μεγάλα κενά στη βασική εκπαίδευσή του: πχ ΗΚΓ) θα βρεθούν χωρίς ειδικότητα.

Κάνεις λάθος. Υποστηρίζω την ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ. Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις (μάλλον δεν μπορείς να το ΧΩΝΕΨΕΙΣ) είναι ότι η αντίδρασή μου δεν είναι για να αποκτήσω εγώ "πλεονεκτήματα και προνόμια". Είμαι καλός φοιτητής και δεν φοβάμαι κανένας, πόσο μάλλον τους δικατσάδες. Η αντίδρασή μου είναι για ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ από τη μέση γιατί δεν αξίζετε όχι να περάσετε τις εξετάσεις, αλλά δεν αξίζετε να ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΤΕ ΚΑΝ. Αυτό δεν το λέω για να ευνοηθώ εγώ αλλά γιατί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ. Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι οι γιατροί (και μόνο οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΑΤΡΟΙ) είναι ήδη πάρα πολλοί (ακόμα και εάν βγουν έξω οι δικατσάδες). Δεν έχει σχέση αυτό όμως! Σημασία έχεις να ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ γιατί πολύ απλά δεν ακολουθήσατε τη διαδικασία που ακολουθήσαμε εμείς για να γίνουμε ιατροί.

Και φυσικά προσπαθούν να προλάβουν την παραπάνω κατάσταση κάνοντας ένα "pre-emptive strike" κατά της σοβαρότητας και εκπαιδευτικής στάθμης των φοιτητών εξωτερικού, ιδιαίτερα αυτών που περάσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ μ'επιτυχία και νομιμότητα.

Έχω πει κι άλλες φορές ότι στα παρασκήνιο υπάρχει εξαιρετικά έντονη δραστηριότητα στην οποία δεν μπορώ να αναφερθώ για ευνόητους λόγους. Τα αποτελέσματα φαίνονται ήδη στο site του ΔΙΚΑΤΣΑ και απ' ότι φαίνεται είμαστε σε πολύ καλό δρόμο για να δυσκολέψουν αρκετά τα πράγματα για τους δικατσάδες. Δεν έχεις παρά να ρίξεις μια ματιά στο site του ΔΙΚΑΤΣΑ.

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=2370&page=5

Το μόνο που δεν υπολόγισαν στο ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ οι δικατσάδες ήταν η αντίδραση των Ελλήνων αποφοίτων και αυτό το "μοιραίο τους λάθος" να μας αγνοήσουν θα βρεθεί ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ στην προσπάθεια να αναγνωρίσουν τα ψευτοπτυχία τους. Όπως είπα, δεν μπορώ να πω κάποια πράγματα αλλά να ξέρετε όλοι ότι η αντιδράσεις των Ελλήνων αποφοίτων είναι πολύ έντονες και ΣΥΝΤΟΜΑ θα έχουν πολύ καλά αποτελέσματα (αν και όχι άριστα).

Ε να σου πω κάτι; Καλά κάνουν... αφού γνωρίζουν τις τους περιμένει ας βγάλουν το άχτι τους με καμιά μαλακία παραπάνω. :P

Έτσι βγάζεις εσύ το άχτι σου μανάρι μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνεις λάθος. Υποστηρίζω την ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.

Το ελπίζω. Αν και είναι λίγο αντιπαραγωγικό να υποστηρίζεις ευσυνείδητα το σύστημα που θα σε χαντακώσει. ;)

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις (μάλλον δεν μπορείς να το ΧΩΝΕΨΕΙΣ) είναι ότι η αντίδρασή μου δεν είναι για να αποκτήσω εγώ "πλεονεκτήματα και προνόμια". Είμαι καλός φοιτητής και δεν φοβάμαι κανένας, πόσο μάλλον τους δικατσάδες.

Το καλός φοιτητής θα το δούμε πόσο ήσουν όταν μπουν οι εξετάσεις. Και πόσο θα κοτέψεις... :lol:

Η αντίδρασή μου είναι για ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ από τη μέση γιατί δεν αξίζετε όχι να περάσετε τις εξετάσεις, αλλά δεν αξίζετε να ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΤΕ ΚΑΝ. Αυτό δεν το λέω για να ευνοηθώ εγώ αλλά γιατί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ. Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι οι γιατροί (και μόνο οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΑΤΡΟΙ) είναι ήδη πάρα πολλοί (ακόμα και εάν βγουν έξω οι δικατσάδες). Δεν έχει σχέση αυτό όμως! Σημασία έχεις να ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ γιατί πολύ απλά δεν ακολουθήσατε τη διαδικασία που ακολουθήσαμε εμείς για να γίνουμε ιατροί.

Χμμ, όλοι μας εδώ πέρα (ίσως εκτός του Χασάν) θα είμαστε «ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΑΤΡΟΙ»... <_<

Είναι κλασική τακτική μελλοντικού ανισόρροπου δικτάτορα να λέει στους άλλουν «να μην έχετε δικαίωμα...» και άλλες αρλούμπες. :splats:

Η διαδικασία που ακολουθήσατε εσείς ήταν απλή. Μπαίνετε δύσκολα στο πανεπιστήμιο, βγαίνετε ημιμαθείς και πανεύκολα, χωρίς να πληρείται κανένα ευρωπαϊκό στάνταρ ποιότητας εκπαίδευσης. :)

Εμείς αντίστροφα, μπαίνουμε πιο εύκολα αλλά κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι για να βγούμε. Αλλά βγαίνουμε έτοιμοι. :)

Έτσι βγάζεις εσύ το άχτι σου μανάρι μου.

Πάντως ομολογουμένως, στρατόγκαβλο κωλομπαρά δεν έχω ξαναγνωρίσει... :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Vesalius

Γιατί το λές αυτό? Τι θα πεί τι να τους κάνουμε αυτούς που δεν θα περνάνε? Δηλαδή ή ιατρός ή θάνατος - πεθαμένος?

Ας πρόσεχαν? - Ναι! Ας πρόσεχαν!

Όποιοι από εμάς δεν είμαστε ικανοί να διακριθούμε στον όποιο (αξιοκρατικό πάντα) διαγωνισμό θεσπιστεί, ας μείνουμε απ'έξω κι ας αλλάξουμε επάγγελμα. Δεν γίνεται αλλιώς εδώ που φτάσαν τα πράγματα.

Τώρα στο γνωστό ΠΟΥ 'ΝΤΟ ΚΡΑΤΟΣ - ΠΟΥ'ΝΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ! (για να με ενημερώσει...)

Φυσικά το κράτος φέρει μερίδιο ευθύνης.

Γιατί:

1ον Στην προκειμένη περίπτωση γιατί επέτρεψε και συνεχίζει να επιτρέπει ένα μεγάλο αριθμό εισαγώμενων ιατρών (από τις χώρες εκτός ΕΕ που μπορούσε/μπορεί να ελέγχει) να αποκτά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην Ελλάδα χωρίς ουσιαστικό έλεγχο των γνώσεων τους (βλέπε χρηματισμούς στο ΔΙΚΑΤΣΑ, καταστρατήγηση της Ευρωπαϊκής οδηγίας για τριετή προϋπηρεσία αυτών που προέρχονται από τις καινούργιες χώρες-μέλη, τράπεζες γνωστών ερωτήσεων, κλπ).

Σίγουρα κάποιοι περάσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ με το σπαθί τους αλλά υπάρχουν και χιλιάδες που θα τους είχαμε ήδη ξεφορτωθεί δια παντώς και ευτυχώς, εάν το σύστημα αυτό δούλευε όπως πρέπει.

Αυτό έχει ώς άμεσο αποτέλεσμα την διόγκωση των λιστών αναμονής για ειδικότητα και μακροπρόθεσμα και τον υπερπληθωρισμό των ειδικών.

2ον Αφού αναγνωρίστικαν όλοι αυτοί ώς ιατροί με τον Α ή Β τρόπο, τους πετάξαν όλους μαζί στις λίστες με αποτέλεσμα καλοί-κακοί - απ'όπου κι αν προέρχονται - να περιμένουν στις άθλιες λίστες για να συνεχίσουν την εκπαίδευσή τους.

3ον Το κράτος έχει ευθύνη και υποχρέωση να εγγυηθεί την εκπαίδευση αυτών που σπουδάζει το ίδιο!

Στη προκειμένη περίπτωση ούτε αυτό κάνει, αφού δεν διασφαλίζει την αδιάληπτη εκπαίδευση των φοιτητών του Ελληνικόυ Πανεπιστημίου, ούτε με κάποια αυθαίρετα προστατευτικά μέτρα υπέρ των (όπως κάνουν άλλες χώρες της ΕΕ με διασύνδεση προπτυχιακής - μεταπτυχιακής εκπαίδευσης), ούτε με την θέσπιση διαγωνισμού για την πλήρωση των θέσεων ειδικότητας ώστε αν είναι καλύτεροι από την πλέιοψηφία των εισαγώμενων όπως πιστεύουν να μπορέσουν να το αποδείξουν και να προχωρίσουν γρήγορα και σωστά στις καριέρες τους.

Κάπου εκέι όμως τελειώνουν οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις του κράτους. Και αρχίζουν οι προσωπικές ευθύνες και τα αποτελέσματα των επιλογών του καθενός μας :

1ον Δεδομένο: Το κράτος δεν μπορεί και δεν δικαιούται να επέμβει και να περιορίσει αυτοσκοπώ αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν κάποια επιστήμη, τέχνη, κλπ.

2ον Το κράτος με τους διαγωνισμούς εισαγωγής (καλούς ή κακούς τεχνικά) επιλέγει αυτούς που θα εκπαιδύσει με τα λεφτά των υπολοίπων φορολογούμενων Ελλήνων πολιτών.

3ον Το κράτος από τις δικές του τις σχολές, παράγει όσους χρειάζεται. Αυτούς και να τους εγγυηθεί εκπαίδευση ειδικότητας μπορεί και να τους απορροφήσει (στο δημόσιο και την αγορά εργασίας γενικότερα).

4ον Άκουσα ότι το κράτος φταίει γιατι δεν μας ενημέρωσε έγκαιρα ότι δεν χρειάζονται τόσοι ιατροί... Το κράτος ενημέρωσε όλους τους ενδιαφερόμενους επίσημα όταν τους έκοψε στις πανελλήνιες! Δεν έφυγαν με υποτροφίες όλοι αυτοί έξω.

5ον Οι υπόλοιποι έλληνες που πήγαν να σπουδάσουν στο εξωτερικό (οι είναι αλλοδαποί ιατροί) σπούδασαν εκεί ΙΔΙΑ ΕΥΘΥΝΗ και επιστρέφουν στην Ελλάδα ΙΔΙΑ ευθύνη. Είχαν κάθε δικαίωμα να το κάνουν αυτό αλλά στην Ελλάδα το μόνο δικαίωμα που απορρέει από την προσωπική επιλογή τους είναι η ευκαιρία για δίκαιη αναγνώριση των σπουδών τους. Το κράτος τους ΔΕΝ τους υποσχέθηκε ούτε μεταπτυχιακή εκπαίδευση - πόσο μάλλον δουλειά.

Σε αυτή τη χώρα πρέπει να μάθουμε επί τέλους να δεχόμαστε τις συνέπειες των προσωπικών επιλογών μας - της προσωπικής ευθύνης- και να σταματήσουμε να τα ρίχνουμε όλα στην συλλογική ευθύνη, το κράτος, το σύστημα, κλπ. Σε τελική ανάλυση ποιός είναι το κράτος και ποιός διαμορφώνει τις πολιτικές του? Ποιός φτάιει για ότι κάνει και δεν κάνει?

Εάν κάποιος που σπούδασε στο εξωτερικό και παραπονιέται ότι βρίσκεται τώρα εγκλωβισμένος στις λίστες της Ελλάδας, ας αναλογιστεί την αδικία που νιώθει ένας έλληνας απόφοιτος που τα έκανε όλα "μπαϊ δε μπόυκ" - όπως του είπαν ότι πρέπει να κάνει για να γίνει ιατρός : να διαβάσει - να περάσει στο πανεπιστήμιο - να διαβάσει - να πάρει πτυχίο - να γράψει ειδικότητα - να διαβάσει - να πάρει τίτλο ειδικότητας - να δουλέψει.... ΟΠΣ! κάπου εκεί πίσω στις σπουδές ακόμα σπάει η αλυσίδα. Βλέπετε?

Δεν λέμε να του βρεί και δουλειά το κράτος στο τέλος αλλά τουλάχιστον να εγγυηθεί το δικαίωμα της εκπαίδευσης στη χώρα του όπως του το υποσχέθηκε - ο γιατρουδάκος κράτησε την υπόσχεσή του...

Όλοι μας έχουμε δικαίωμα στην γκρίνια, στην αγανάκτηση, την απελπισία και την.. ανεργία, αλλά αν συγκρίνουμε ποιοί είναι πιο αδικίμένοι, ποιοί κερδίζουν νομίζετε?

5ον Οι ανώτατες σπουδές είναι κι αυτές ένα είδος ατομικής επένδυσης. Επένδυσης σε χρόνο (τα καλύτερα μας χρόνια), κόπο και χρήμα. Στην περίπτωση των φοιτητών εξωτερικού είναι συν της άλλης και μια ιδιωτική επένδυση. Διανοήθηκε ποτέ ένας επαγγελματίας που επενδύει τα χρήματα του σε μια επιχειρηματική ιδέα, ένα μαγαζί, μια πατέντα να ζητήσει τα ρέστα αν δεν πάει καλά και μπεί μέσα? Να του επιστρέψει το κράτος τα λεφτά της επένδυσής του ή να κλείσει τους ανταγωνιστές του?

Το κράτος έχει την υποχρέωση να δημιουργήσει ένα πλαίσιο κανόνων σύμφωνα με τους οπόιους θα παίζεται το παιχνίδι ώστε να αποφευχθούν ανωμαλίες, π.χ. παραοικονομία, αθέμιτος ανταγωνισμός, λόμπι, κίνδυνοι για την δημόσια υγέια, κλπ αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας είναι μόνος του.

6ον Το ότι υπάρχει πληθώρα ιατρών και ότι επίκεται κρίση στον κλάδο είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Εγώ προσωπικά είμαι 30 ετών και το είχα ακούσει από το λύκειο (δηλαδή τουλάχιστο από το 1994) . Προσωπικά γιατί προχώρισα σε αυτή την επιλογή? Γιατί ήθελα, είχα την δυνατότητα και πιστεύω ότι θα μπορέσω να διακριθώ τελικά. Εκανα καλά? Δεν ξέρω... ο χρόνος θα δείξει... αυτή τη στιγμή γράφω από Σουηδία...

Επιτέλους μια δυνατη φωνη αληθειας που δεν φοβαται (γιατι αλλωστε?) να πει τα πραγματα με τ'ονομα τους. Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο. Ενδεικτικη η απουσια αντιδρασεων για το παραπανω post...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ελπίζω. Αν και είναι λίγο αντιπαραγωγικό να υποστηρίζεις ευσυνείδητα το σύστημα που θα σε χαντακώσει. ;)

Σε αντίθεση με σένα δεν μιλάω για το ΣΥΜΦΕΡΟΝ μου, αλλά για το ΠΡΕΠΟΝ. Για το πρέπον για όλους. Εσύ φυσικά δεν εμπίπτεις σε κατηγορίες, είναι αταξινόμητο είδος ζώου.

Το καλός φοιτητής θα το δούμε πόσο ήσουν όταν μπουν οι εξετάσεις. Και πόσο θα κοτέψεις... :lol:

Χα, προδικάζεις καταστάσεις χωρίς να με γνωρίζεις. Εγώ μετα βεβαιότητας μπορώ να πω ότι ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕΣ στη διαδικασία των Πανελληνίων οπότε έχεις ένα ΜΕΙΟΝ από εκεί. Εσύ αντιθέτως δεν μπορείς επί του παρόντος να με κατηγορήσεις για ΤΙΠΟΤΑ και φυσικά ό,τι και να λες (ότι δεν είμαι καλός ιατρός) δεν μπορείς να το αποδείξεις (και σε διεβαιώνω ότι δεν ισχύει). Απλά... οι κατηγορίες σου μένουν στην ανατομική περιοχή μεταξύ του στόματος και των αυτιών σου ώστε να ηδονίζου την σκάρτη ψυχή σου και να δίνουν ένα διέξοδο στον κομπλεξικό και μειονεκτικό εαυτό σου.

Χμμ, όλοι μας εδώ πέρα (ίσως εκτός του Χασάν) θα είμαστε «ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΑΤΡΟΙ»... <_<

Είναι κλασική τακτική μελλοντικού ανισόρροπου δικτάτορα να λέει στους άλλουν «να μην έχετε δικαίωμα...» και άλλες αρλούμπες. :splats:

Εσύ την έχεις δει την κατάσταση ότι έχεις ΜΟΝΟ δικαιώματα και καθόλου υποχρεώσεις. Μπορεί να με κατηγορείς ότι είμαι φασίστας αλλά το μεγαλύτερο ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΟ είσαι εσύ εξαιτίας και μόνο αυτής σου της άποψης. Ανισόρροπο άτομο είσαι εσύ που απαξιώνεις τον θεσμός των Πανελληνίων Εξετάσεων στον οποίον συμμετέχουν όλοι ------ πλην εσού και κάποιων ιατροκαύλων που ΚΑΤΑΝΤΑΤΕ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟ ΙΑΤΡΙΛΙΚΙ ΕΝΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΡΙΝΕΙ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΓΙ' ΑΥΤΌ.

Η διαδικασία που ακολουθήσατε εσείς ήταν απλή. Μπαίνετε δύσκολα στο πανεπιστήμιο, βγαίνετε ημιμαθείς και πανεύκολα, χωρίς να πληρείται κανένα ευρωπαϊκό στάνταρ ποιότητας εκπαίδευσης. :)

Για πρώτη φορά (είδες τι κάνει η επιμονή και η πίεση....) εκμαιεύω από εσένα την παραδοχή ότι οι εξετάσεις ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Για πρώτη φορά παραδέχεσαι κάτι τέτοιο και είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα στην προσπάθεια σου να απεμπλακείς από το αδιέξοδο στο οποίο έχεις περιέλθει. Οφείλω να ομολογήσω ότι αυτή η ομολογία σου είναι τρομέρο (και απρόσενο βήμα) μπροστα... Αφού εμείς μπαίνουμε δύσκολα ΌΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ, το ότι ΕΣΥ δεν κατάφερες να μπεις σε αυτές τις δύσκολες εξετάσεις τι μπορεί να σημαίνει; Μήπως σημαίνει ότι δεν μπορείς ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΕ μου να ανταπεξέλθεις στις δύσκολες συνθήκες μιας εξεταστικής διαδικασίας που επιλέγει τους καλύτερους;; Προφανώς αυτή είναι η εξήγηση. Και αυτή είναι η απάντησή μου για το ΠΟΙΟΣ είναι ο καλύτερος... Άλλοι αντέχουν Medicus και εξελίσσονται, άλλοι δεν αντέχουν και ψάχνουν "δρομάκια"....

Εμείς αντίστροφα, μπαίνουμε πιο εύκολα αλλά κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι για να βγούμε. Αλλά βγαίνουμε έτοιμοι. :)

Γνωρίζω την ιδιαίτερα τρυφερή σχέση συμπάθειας που έχεις με τα σκατά σου (την οποία μάλιστα έχεις παραθέσει και με φωτογραφία σε άλλο νήμα), αλλά οφείλω να σου πω ότι ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΟ το εάν βγαίνει "έτοιμος" ένας απόφοιτος ξένου πανεπιστημίου όταν στις εξετάσεις για αναγνώριση πτυχίου έχουν ποσοστά επιτυχίας μόλις 10% (δες τα παλιά στατιστικά επιτυχίας στο δικατσά). Δεν ξέρω εάν με το "εμείς" εννοείς όλους τους ξένους απόφοιτους ή μόνο αυτούς εξ' Ιταλίας, αλλά ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ σε κάθε περίπτωση. Είστε μια πλειοψηφία, θλιβερή μάλιστα.

Πάντως ομολογουμένως, στρατόγκαβλο κωλομπαρά δεν έχω ξαναγνωρίσει... :huh:

Έχεις οίστρο κουφαλίτσα.

Είσαι μανούλα στις βρισιές.... το επίπεδό σου εδώ αντικατοπτρίζει και το επίπεδο σου σε ανθρώπινο χαρακτήρα.

Επιτέλους μια δυνατη φωνη αληθειας που δεν φοβαται (γιατι αλλωστε?) να πει τα πραγματα με τ'ονομα τους. Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο. Ενδεικτικη η απουσια αντιδρασεων για το παραπανω post...

Ποια απουσία αντιδράσεων; Ο άνθρωπος λέει απλώς την άποψή του, δεν σημαίνει ότι είναι η αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τελευταία χρόνια η εγκληματικότητα στην Νέα Υόρκη έχει μειωθεί σημαντικά.Η πιο διαδεδομένη εξήγηση του φαινομένου είναι,νομίζω,η θεωρία του «σπασμένου παραθύρου» ή αλλιώς της μηδενικής ανοχής.Η θεωρία αυτή λέει,συνοπτικά,ότι αν ανέχεσαι την μικροπαραβατικότητα (πχ δεν τιμωρείς κάποιον που απλά σπάει ένα παράθυρο) στέλνεις ένα μήνυμα «ανοχής στο έγκλημα»,που ωθεί πολλούς σε πιο σοβαρά εγκλήματα.

Οι Levitt και Dubner όμως έδωσαν μια πολύ πιο πρωτότυπη ερμηνεία: είπαν ότι η πτώση της εγκληματικότητας δεν οφείλεται στην πολιτική του δημάρχου της ΝΥ σήμερα,αλλά σε μια δικαστική απόφαση που είχε παρθεί πριν 20 χρόνια: η απόφαση αυτή αναγνώριζε το δικαίωμα στην έκτρωση στις γυναίκες.Οι συγγραφείς υποστηρίζουν ότι λόγω αυτού του νόμου πολλές γυναίκες επέλεξαν την έκτρωση από το να γεννήσουν ένα παιδί σε άθλιες συνθήκες (μέσα στα ναρκωτικά,την πορνεία κτλ).Στην συνέχεια θυμίζουν την γενικά αποδεκτή από την Εγκληματολογία άποψη ότι τα παιδία από χαμηλά κοινωνικά στρώματα γίνονται συχνότερα εγκληματίες σε σχέση με αυτά από τα ανώτερα.Έτσι καταλήγουν στο συμπέρασμα η εγκληματικότηα μειώθηκε σήμερα επειδή πολλά παιδία που θα γίνονταν εγκληματίες σήμερα,δεν γεννήθηκαν 20 χρόνια πριν,χάρη σε μια απόφαση του δικαστηρίου.

Η ερμηνεία αυτή βέβαια έχει υποστεί κριτική και δεν είναι γενικά αποδεκτή.Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε όμως είναι το ότι απλές διοικητικές αποφάσεις μπορούν να επηρεάσουν ριζικά ζητήματα σχετικά άσχετα με αυτές και με εντελώς αναπάντεχο τρόπο.

Αυτό νομίζω έχει συμβεί στον χώρο μας τα τελευταία χρόνια.

Θεωρώ ότι η απόφαση-κλειδί,την οποία πληρώσαμε όλοι, επιτυχόντες και αποτυχόντες,ήταν το σύστημα των δεσμών που ίσχυε.(σήμερα έχει αλλάξει).

Η τεράστια μαλακία σε αυτό (την οποία θεωρώ μητέρα των σημερινών προβλημάτων) είναι ότι στην τότε 2η δέσμη αν δεν πέρναγες ιατρική,δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα.Οι άλλες επιλογές ήταν φαρμακευτική (ένα κλειστό (τότε - σήμερα δεν ξέρω)επάγγελμα όπου αν δεν είχες να κληρονομήσεις φαρμακείο έπρεπε να περιμένεις να πεθάνει ένας φαρμακοποιός που δεν είχε απογόνους) και η βιολόγια (που πρακτικά στην Ελλάδα σημαίνει να παρακαλάς να σε διορίσουν καθηγητή).

Έτσι λοιπόν σας ρωτάω:

Έστω ότι είσαι ένας σοβαρός μαθητής στην 2η δέσμη,που μπορεί να αντεπεξέλθει γενικά στις απαιτήσεις μιας πανεπιστημιακής σχολής (όχι απαραίτητα ιατρική),και δεν γράφεις 18,8 στις πανελλήνιες.

Τι κάνεις;

Αυτό το αναφέρω για να απαντήσω στις άστοχες συγκρίσεις των usmeds με ΗΠΑ και spergebiet με Γαλλία.Διότι ναι μεν στις χώρες αυτές δεν ισχύει το αλαλούμ που ισχύει εδώ,από την άλλη όμως όταν στις ΗΠΑ δεν περνάει κάποιος το pre-med,οι άλλες επιλογές που έχει ποιες είναι; Ή να γίνει φαρμακοποίος ή να κλείνει τους δρόμους μέχρι να τον διορίσουν καθηγητή βιολογίας στα Καμμένα βούρλα; Ή μήπως έχει ένα σωρό άλλες σοβαρές επαγγελματικές προοπτικές;

Και εδώ πάμε σε ένα δεύτερο σημείο: Είναι σωστό αυτό που είπε ο προφ κάπου,ότι η ελλάδα δεν μπορεί να εμποδίσει έλληνες να πάνε στο εξωτερικό να σπουδάσουν και να γυρίσουν πίσω διεκδικώντας θέσεις.Καμμία χώρα (τουλάχιστον της ΕΕ) δεν μπορεί να εμποδίσει τους πολίτες της να κάνουν κάτι τέτοιο.Απλά ελπίζει ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει μαζικά. Η μόνη χώρα που η ελπίδα ήταν αβάσιμη,είναι η ελλάδα.Να είστε σίγουροι ότι ούτε οι γερμανοί θα ήξεραν τι να κάνουν αν στην Γερμανία σπούδαζαν ιατρική 10 γερμανοί και εκτός γερμανίας 20.Απλά,η δομή της οικονομίας τους είναι τέτοια,που αυτό δεν γίνεται να συμβεί.Αντίθετα στην ελλάδα,η οικονομία μας είναι τέτοια,που μόνο αυτό θα μπορούσε να συμβεί.

Τι δηλαδή;

Οι έλληνες σκοτώνονται να γίνουν γιατροί και δικηγόροι διότι αυτά (και κανα δυο ακόμη) είναι τα μόνα επαγγέλματα που συνδυάζουν πανεπιστημιακή παιδεία με δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης εκτός δημοσίου.Ο,τιδήποτε άλλο σπουδάσεις στην ελλάδα,ή θα μπεις στο δημόσιο ή θα πεινάσεις.Ας συγκρίνουμε τα εξής:

-έναν έλληνα που τελείωσε Φυσικός με λίαν καλώς στο ΕΜΠ

-έναν γερμανό ή άγγλο που τελείωσε φυσικός με λίαν καλώς στο καλύτερο πολυτεχνείο της χώρας του.

Ποιες επαγγελματικές προοπτικές έχει ο πρώτος και ποιες ο δεύτερος;

Στην χώρα μας αν δεν καταφέρει κάποιος να γίνει γιατρός ή δικηγόρος ή κανά δύο άλλα ή θα απασχοληθεί στον ιδιωτικό τομέα σε επάγγελμα χωρίς πανεπιστημιακή μόρφωση (θα ανοίξει μια ταβέρνα ας πούμε ή μια μπουτίκ) ή θα σπουδάσει κάτι (πχ χημεία,μαθηματικά,βιολογία) που θα τον αναγκάσει να παρακαλάει τον κάθε χιμπατζή πολιτικό να τον διορίσει σε ένα λύκειο δεν ξέρω και γω πού.

Με αλλά λόγια,υπάρχει στην ελλάδα η ομάδα μαθητών ας πούμε χονδρικά από 14,5* – 18,6 οι οποίοι μπορούν και είναι σωστό να σπουδάσουν σε μια σχολή ΑΕΙ (όχι απαραίτητα ιατρική βέβαια) –εξάλλου οπουδήποτε στον αναπτυγμένο κόσμο αυτό κάνουν- με την διαφορά ότι στον αναπτυγμένο κόσμο μπορούν να ασχολήθουν με ένα σωρό πράγματα αποφοιτώντας από διάφορες πανεπιστημιακές σχολές,ενώ στην ελλάδα οι επιλογές περιορίζονται σε ιατρική-νομική και κανά δύο ακόμα.Εξού και τα σημερινά προβλήματα.

*να σημειώσω ότι το 14,5 χαλαρά γίνεται 17 αν κάποιος ωριμάσει/βρεθεί σε ένα χώρο με πολλά και ουσιαστικά ερεθίσματα (πανεπιστήμιο) αντί του μίζερου ελληνικού λυκείου/ασχοληθεί με μαθήματα που του αρέσουν αντί να παπαγαλίζει πώς άνοιξε η θάλασσα να περάσει ο μωυσής για να πάρει βαθμό στα θρησκευτικά.Για άλλους βέβαια θα παραμείνει 14 ,5 για όλη τους την ζωή.

(σημ. συγγνώμη αν αυτά που γράφω είναι εκτός θέματος ή τα είπε άλλος πριν,αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω τις τελευταίες σελίδες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικότητες έχουν τα μαύρα τους τα χάλια χωρίς να τελειώσουμε εμείς από τον δοαταπ ρώτησα μια μέρα στην νομαρχία Αθηνών για την οφθαλμιατρική και μονό που δεν έπεσε κάτω από τα γέλια η κοπέλα που μου απάντησε λέγοντας αυτό ξεχνά το…..

Καλά δεν ντρέπεστε είσαστε γιατροί βλέπετε τα προβλήματα του κλάδου και αντί να μου ζητάτε προσλήψεις και αλλαγή του όλου σκηνικού εσείς λέτε ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ?

Κάτι σε Χίτλερ μου κάνει αυτό κι όχι σε επιστήμονες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, προδικάζεις καταστάσεις χωρίς να με γνωρίζεις.

Εγώ μετα βεβαιότητας μπορώ να πω ότι ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕΣ στη διαδικασία των Πανελληνίων οπότε έχεις ένα ΜΕΙΟΝ από εκεί. Εσύ αντιθέτως δεν μπορείς επί του παρόντος να με κατηγορήσεις για ΤΙΠΟΤΑ και φυσικά ό,τι και να λες (ότι δεν είμαι καλός ιατρός) δεν μπορείς να το αποδείξεις (και σε διεβαιώνω ότι δεν ισχύει).

Χα, κατ'αντιστοιχία ισχύει το παρακάτω:

Εγώ δεν προσπάθησα ποτέ σοβαρά για τις πανελλαδικές οπότε η «αποτυχία» μου εκεί ήταν περιορισμένων συνεπειών για την περαιτέρω ιατρική μου εκπαίδευση. [Φυσικά πέτυχα στις εξετάσεις ενός άλλου (G7) κράτους και στην εισαγωγή και στα δύσκολα μαθήματα μέσα]

Αντίθετα εσύ, ακόμα και στο 6ο έτος, το μόνο που έχεις να διατυμπανίζεις ως ειδοποιό διαφορά είναι η «επιτυχία» σου (με το καινούργιο σύστημα κιόλας) πριν από έξι χρόνια για να μπεις... :splats:

Από τότε τίποτα δεν άλλαξε φυσικά, γιατί σ'όλα τα υπόλοιπα με σοσάκια-σκονάκια και ντεμέκ εκπαίδευση στο ΗΚΓ δεν πας μακριά... ;)

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να μιλάω επί ώρες και μ'επιχειρήματα για τη σοβαρότητά του πανεπιστημίου μέσα, εσύ που δεν έμαθες καν ΗΚΓ τι να πεις ρε φουκαρά... :splats:

Τα παραπάνω είναι πολύ ύποπτα... Αν ήσουν αληθινός μάγκας (κι έτοιμος) θα μιλούσες για τις σπουδές σου ΜΕΣΑ χωρίς να μου αναφέρεις κάθε τρεις και λίγο ότι είσαι πανελληνιονίκης λες και κάτι τρέχει στα γύφτικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικότητες έχουν τα μαύρα τους τα χάλια χωρίς να τελειώσουμε εμείς από τον δοαταπ ρώτησα μια μέρα στην νομαρχία Αθηνών για την οφθαλμιατρική και μονό που δεν έπεσε κάτω από τα γέλια η κοπέλα που μου απάντησε λέγοντας αυτό ξεχνά το…..

Καλά δεν ντρέπεστε είσαστε γιατροί βλέπετε τα προβλήματα του κλάδου και αντί να μου ζητάτε προσλήψεις και αλλαγή του όλου σκηνικού εσείς λέτε ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ?

Κάτι σε Χίτλερ μου κάνει αυτό κι όχι σε επιστήμονες.

Μα ακριβώς ΑΥΤΟ!! Το ότι το "πρόβλημα" με τις αναμονές είναι ΉΔΗ τεράστιο ακόμα και εάν βγάλουμε τους δικατσάδες "έξω" απ' την ιστορία αποδεικνύει ότι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ / ΠΟΣΟΣΤΩΣΗ κλπ. των δικατσάδων (Στη διεκδίκηση θέσεων ειδικότητας) ΔΕΝ ΑΠΟΒΛΕΠΕΙ στο "βόλεμα" των Ελλήνων αποφοίτων αλλά ακριβώς αποβλέπει στη ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ.

Το τεράστιο πρόβλημα των αναμονών υπάρχει και ΧΩΡΙΣ εσάς του δικατσάδες (και νομίζω ότι σύμβαλλετε κατά ένα 20% στις αναμονές - λίγο δηλαδή), άρα εσείς οι δικατσάδες δεν είστε η "αποκλειστική αιτία των αναμονών". Κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο.

Αυτό το γεγονός αποδεικνύει και τον λόγο που ΕΠΙΜΕΜΟΥΜΕ να μπει ποσόστωση / δύσκολες εξετάσεις κλπ. σε σας! ΔΕΝ ΘΑ ΟΦΕΛΗΘΟΥΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ (ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ). Άρα, επιμένουμε σε αυτά που επιμένουμε ΑΠΛΑ ΚΑΙ μόνο γιατι θα πρέπει να υπάρχει δικαιοσύνη και αξιοκρατία. Να μην εξισώνονται αυτοί που επέτυχαν με αυτούς που απέτυχαν. Να μην γίνομαστε όλοι το ίδιο στη μηχανή του κυμά.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ / ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.

Χα, κατ'αντιστοιχία ισχύει το παρακάτω:

Εγώ δεν προσπάθησα ποτέ σοβαρά για τις πανελλαδικές οπότε η «αποτυχία» μου εκεί ήταν περιορισμένων συνεπειών για την περαιτέρω ιατρική μου εκπαίδευση. [Φυσικά πέτυχα στις εξετάσεις ενός άλλου (G7) κράτους και στην εισαγωγή και στα δύσκολα μαθήματα μέσα]

Αντίθετα εσύ, ακόμα και στο 6ο έτος, το μόνο που έχεις να διατυμπανίζεις ως ειδοποιό διαφορά είναι η «επιτυχία» σου (με το καινούργιο σύστημα κιόλας) πριν από έξι χρόνια για να μπεις... :splats:

Από τότε τίποτα δεν άλλαξε φυσικά, γιατί σ'όλα τα υπόλοιπα με σοσάκια-σκονάκια και ντεμέκ εκπαίδευση στο ΗΚΓ δεν πας μακριά... ;)

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να μιλάω επί ώρες και μ'επιχειρήματα για τη σοβαρότητά του πανεπιστημίου μέσα, εσύ που δεν έμαθες καν ΗΚΓ τι να πεις ρε φουκαρά... :splats:

Τα παραπάνω είναι πολύ ύποπτα... Αν ήσουν αληθινός μάγκας (κι έτοιμος) θα μιλούσες για τις σπουδές σου ΜΕΣΑ χωρίς να μου αναφέρεις κάθε τρεις και λίγο ότι είσαι πανελληνιονίκης λες και κάτι τρέχει στα γύφτικά...

Υπάρχουν κάποια σημεία καίριας σημασίας:

1. ΓΙΑΤΙ δεν προσπάθησες καν να δώσεις Πανελλήνιες;

2. ΓΙΑΤΙ να θεωρείς ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ ότι εγώ χρησιμοποιώ sos και σκονάκια (ενώ στην πραγματικότητα ΜΟΝΟ από sos έχω διαβάσει σε 2 μαθήματα από τα 61).

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι στις συζητήσεις μας (συζητήσεις να τις κάνει ο Θεός δηλαδή), η επιχειρηματολογία σου βασίζεται κατά 90% στο να με κατηγορείς για χαμηλό επίπεδο ενώ ΟΥΤΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΌ (δεν γνωρίζεις την επίδοσή μου στο Πανεπιστήμιο), ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα αυτά που λες γιατί είμαι ΚΑΛΟΣ φοιτητής.

Εγώ βασίζομαι σε γεγονότα και είναι γεγονός ότι για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους δεν έδωσες Πανελλήνιες (τους οποίους λόγους κάποτε πρέπει να μας αποκαλύψεις). ΕΣΥ βασίζεσαι απλά και μόνο σε εικασίες ότι είμαστε όλοι low-class εδώ στο Ellada και πόσο μάλλον το λες αυτό για ΜΕΝΑ που δεν γνωρίζεις ΤΙΠΟΤΑ για μένα και την καριέρα μου.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ:

Εσύ ==> εικασίες

Εγώ ==> γεγονότα

Σε προκαλώ να μου ... "παραθέσεις" έστω και ένω σημείο που να ...."αποδεικνύει" το χαμηλό μου επίπεδο στην ιατρική (το οποίο με τόσο θέρμη υποστηρίζεις στην προσπάθειά σου να πείσεις). ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ.

Εγώ απ' τη μεριά μου λέω ότι δεν έδωσες Πανελλήνιες (=δεν μπόρεσες καν ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ να μπεις στη διαδικασία μιας δύσκολης εξέτασης και να βγείς νικητής)!

ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ X ΜΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι θα γίνει βρε παιδιά?

Λοιπόν κανονίστε να βρεθείτε και λύσετε τις διαφορές σας!

Να πλακωθείτε στα κουτουλίδια αφού το παίζετε τόσο άντρες όλοι σας και...ΝΑΙ...όποιος νικήσει ήταν στην καλύτερη σχολή!

Είστε σαν τα πλασματάκια που βλέπω να καμαρώνουν για το αμάξι που τους πήρε ο μπαμπάς και το γυαλίζουν με τις ώρες!

ΟΥΑΟΥ!

Μπράβο και όποιοι περάσαμε στην Αθήνα και όσοι περάσαμε στη Ρώμη και όσοι σπουδάσαμε στο Northern state univercity of hell's mother.

Λες κι όσο θα κάνουμε ειδικότητα θα πλακώνουν οι ασθενείς και θα λένε

Χμμμμ....εσύ πρέπει να είσαι καλός γιατρός σπούδασες στην Αθήνα (στο Τορίνο, στο Τόκιο....).Άρα εσένα θα επιλέξω και όχι αυτόν που σπούδασε στην Πάτρα (στο Λουξεμβούργο, στη Ζυρίχη)

Ξυπνήστε, ξεκαβαλήστε το καλάμι σας και οι 2 πλευρές, αν έχετε τα κότσια αναμετρηθείτε face2 face (να μου πείτε που να πουλήσω και popcorn!!!)

Μήπως να βγάλετε και τα πουλάκια σας να τα συγκρίνετε να δούμε ποιος είναι ο καλύτερος άντρας!?!

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αδικίες θα υπάρχουν πάντα στον εργασιακό χώρο.

Οι των ελληνικών πανεπιστημίων μουρμουράμε για αυτούς που σπούδασαν στην ευρώπη, όλοι μαζί μουρμουράμε για αυτούς που δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ, ΔΟΑΤΑΠ, 4WD, ABS, EBD, GTI....

O σκοπός αγιάζει τα μέσα!

Όσοι πέρασαν Ελλαδα όλο και κάποιο SOS θα διάβασαν, όλο και κάποιο σκονάκι θα έκαναν σε μαθήματα που ζορίστηκαν, όσοι δεν πέρασαν έφυγαν για Ιταλία, όσοι δεν πέρασαν και εκεί έφυγαν για λοιπά Βαλκάνια....(όλοι ψιλοαμαρτήσαμε!)

ε και?

Όλοι γιατροί θα λεγόμαστε στο τέλος!

Έχετε γίνει γραφικότατοι με τις αντιπαλότητές σας!

Δεν παίρνω το μέρος κανενός...απλώς διαβάζω τους διαξιφισμούς σας προκειμένου να δω που θα το φτάσετε!

Και συ βρε medicus με την καψούρα σου για την Ιταλία αν θες να βοηθήσεις το site κάνε τόπικ για μεταπτυχιακά ή ειδικότητες στην Ιταλία που τα ξέρεις από πρώτο χέρι ή κανά τόπικ για το πως θα μπορέσει να φύγει ένας Έλληνας για ιατρικές προπτυχιακές σπουδές στην Ιταλία.

Αμάν πια με τις κόντρες σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν κάποια σημεία καίριας σημασίας:

Σύμφωνα με ποιόν; Με σένα; :splats:

1. ΓΙΑΤΙ δεν προσπάθησες καν να δώσεις Πανελλήνιες;

Δε σ'αφορά.

2. ΓΙΑΤΙ να θεωρείς ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ ότι εγώ χρησιμοποιώ sos και σκονάκια (ενώ στην πραγματικότητα ΜΟΝΟ από sos έχω διαβάσει σε 2 μαθήματα από τα 61).

Μόνο 2; Κι αυτό που σ'έπιασα τις προάλλες να ρωτάς για υποχρεωτικές παρουσίες στο ΜΕΣΟ του εξαμήνου; :splats:

Και πάλι είσαι τυχερός που ξέρω την ασχετοσύνη σου απ'τις βλακείες μου μόνος σου λες γιατί αν διερευνούσα καλύτερα μπορεί να έβγαινε κι ότι πλήρωσες και κάποιο μάθημα... :splats:

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι στις συζητήσεις μας (συζητήσεις να τις κάνει ο Θεός δηλαδή), η επιχειρηματολογία σου βασίζεται κατά 90% στο να με κατηγορείς για χαμηλό επίπεδο ενώ ΟΥΤΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΌ (δεν γνωρίζεις την επίδοσή μου στο Πανεπιστήμιο), ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα αυτά που λες γιατί είμαι ΚΑΛΟΣ φοιτητής.

Μπράβο dinara!! :splats:

Μετά από 242424 ανταλλαγές βρισιών και κατηγοριών κατάλαβες αυτό που σου λέω εγώ τόσο καιρό... απλά δες το τούμπαλιν! <_<

Εγώ βασίζομαι σε γεγονότα

Ποια γεγονότα; Κι εγώ σε γεγονότα βασίστικα ότι έμαθες ΗΚΓ για τον λούτσο.

Κι όσο για τα «γεγονότα» που βάζετε για να βγάλετε όλους τους ΔΙΚΑΤΣΑδες άσχετους και μαλάκες τα έχω δει...

και είναι γεγονός ότι για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους δεν έδωσες Πανελλήνιες (τους οποίους λόγους κάποτε πρέπει να μας αποκαλύψεις)

Μπορεί να μην έδωσα. Μπορεί να έδωσα και να πάτωσα. Μπορεί να έδωσα και να πέρασα αλλά να προτίμησα Δυτική Ευρώπη. Δεν αλλάζει τίποτα!

Και ξέρεις γιατί; Γιατί δεν θα δεις το παραπάνω σε κανένα CV κανενός σοβαρού μελλοντικού φοιτητή ή ιατρού... Δε νοιάζει κανέναν πως και γιατί μπήκες. Όλοι ρωτάν τι έκανες μέσα και πως βγήκες...

Γι'αυτό φάε και πάλι το βιταμινούχο σου Lycopersicon esculentum... :splats::splats::splats:

ε και?

Όλοι γιατροί θα λεγόμαστε στο τέλος!

Φίλε χάλια,

δε μ'ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Εγώ ξέρω για τον εαυτό μου και μου φτάνει. Το παραπάνω απλά δε λέει να το χωνέψει ο minaras και μ'αναγκάζει να βρίσκω ψεγαδάκια (ψεγαδάρες;) και στις δικές του σπουδές... that's all! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελειώστε το guys...δεν οδηγεί πουθενά!

Mε αξιοπρέπεια τώρα που μπορείτε να το σώσετε

PS: @ medicus

Το προηγούμενο avatar μάρεσε πιο πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελειώστε το guys...δεν οδηγεί πουθενά!

Mε αξιοπρέπεια τώρα που μπορείτε να το σώσετε

OK. Συγγνώμη dinaras! emrose

Ξέρω πως δεν φταις ότι είσαι ηλίθιος.

Συνδυασμός κακών γονιδίων και ατυχούς περιβαλλοντικής επιρροής.

Δε θα σε ξανακοροϊδεψω.

Το προηγούμενο avatar μάρεσε πιο πολύ!

Σου άρεζε* αλλά να σου πω την αμαρτία μου το βαρέθηκα. Έτσι προτίμησα το [δεύτερο] πιο ηλίθιο σήμα οδικής κυκλοφορίας που μπορούσα να βρω... <_<

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑΝΚΣ... DINARA ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ!! :P

*(παρατατικός τους άρεσε για Βορειοελλαδίτες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι αδιόρθωτος med!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως τα λέει ο νι-με είναι αλλά...

δε μπορούν να επιβιώσουν στην Ελλάδα 60.000 γιατροί.Πρέπει να γίνει ξεδιάλεγμα.

Και ο μόνος δίκαιος και αποτελεσματικός τρόπος είναι οι εξετάσεις.

Πώς όμως θα πειστεί ο μαθητής του 15 να δώσει ξανά εξετάσεις?

Αυτό πιστεύει οτι τα κατάφερε,δε θέλει άλλους φραγμούς.

Οταν δηλαδή εμφανίζεται με πτυχίο επικαλείται δικαιώματα και αρνείται την αξιολόγηση.Και μαζί του συμφωνούν οι όμοιοί του και πολλοί γιατροί γονείς των τελευταίων που πέρασαν πανελλήνιες στον καιρό τους με γελοίες γιατη σημερινή εποχή επιδόσεις.

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα.Ποιος θα καθορίσει τη βάση,τα ελάχιστα προσόντα για να γίνει κανείς γιατρός?

Οι παλιοί,παρακμιακοί και τα ξεπεσμένα τέκνα τους ή οι άριστοι μαθητές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι λοιπόν σας ρωτάω:

Έστω ότι είσαι ένας σοβαρός μαθητής στην 2η δέσμη, που μπορεί να αντεπεξέλθει γενικά στις απαιτήσεις μιας πανεπιστημιακής σχολής (όχι απαραίτητα ιατρική), και δεν γράφεις 18,8 στις πανελλήνιες.

Τι κάνεις;

Αυτό το αναφέρω για να απαντήσω στις άστοχες συγκρίσεις των usmeds με ΗΠΑ και spergebiet με Γαλλία. Διότι ναι μεν στις χώρες αυτές δεν ισχύει το αλαλούμ που ισχύει εδώ,από την άλλη όμως όταν στις ΗΠΑ δεν περνάει κάποιος το pre-med, οι άλλες επιλογές που έχει ποιες είναι; Ή να γίνει φαρμακοποίος ή να κλείνει τους δρόμους μέχρι να τον διορίσουν καθηγητή βιολογίας στα Καμμένα βούρλα; Ή μήπως έχει ένα σωρό άλλες σοβαρές επαγγελματικές προοπτικές;

Επειδή έχω βρεθεί σε αυτήν την θέση (πέρασα με την δεύτερη) θα σου απαντήσω :rolleyes:

Οι επιλογές σου είναι:

emstar Δίνεις ξανά για να περάσεις στην σχολή που θέλεις.

emstar Εγγράφεσαι στο (όποιο) ΤΕΙ πέτυχες και προσαρμόζεσαι στα νέα δεδομένα. Αν εξακολουθείς να θέλεις ιατρική κοιτάς να περάσεις με κατατακτήριες.

emstar Αν οι γονείς σου έχουν χρήματα πας σε μία καλή σχολή του εξωτερικού να γίνεις σωστός γιατρός.

Ο όρος «καλή σχολή», όμως, σαφώς δεν περιλαμβάνει την πλειοψηφία των σχολών των βαλκανίων και της ανατολικής ευρώπης, τις οποίες και προτίμησαν οι περισσότεροι από όσους έφυγαν για έξω (για ευνόητους λόγους) <_<

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον πάει έξω για να ακολουθήσει το όνειρό του.

Ούτε έχω πρόβλημα με κάποιον που ειδικεύεται σε διαφορετική χώρα από αυτήν που σπούδασε.

Ανήκω και στις δύο κατηγορίες. :P

Και εδώ πάμε σε ένα δεύτερο σημείο: Είναι σωστό αυτό που είπε ο προφ κάπου, ότι η ελλάδα δεν μπορεί να εμποδίσει έλληνες να πάνε στο εξωτερικό να σπουδάσουν και να γυρίσουν πίσω διεκδικώντας θέσεις. Καμμία χώρα (τουλάχιστον της ΕΕ) δεν μπορεί να εμποδίσει τους πολίτες της να κάνουν κάτι τέτοιο. Απλά ελπίζει ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει μαζικά. Η μόνη χώρα που η ελπίδα ήταν αβάσιμη, είναι η ελλάδα. Να είστε σίγουροι ότι ούτε οι γερμανοί θα ήξεραν τι να κάνουν αν στην Γερμανία σπούδαζαν ιατρική 10 γερμανοί και εκτός γερμανίας 20. Απλά,η δομή της οικονομίας τους είναι τέτοια,που αυτό δεν γίνεται να συμβεί. Αντίθετα στην ελλάδα,η οικονομία μας είναι τέτοια,που μόνο αυτό θα μπορούσε να συμβεί.

Ένσταση !!! :P

Αν η Γερμανία είχε 30 Γερμανούς γιατρούς για 10 θέσεις θα διάλεγε τους δέκα καλύτερους (ανεξάρτητα με το αν τελείωσαν Γερμανία ή όχι) και θα έλεγε στους άλλους «Ευχαριστούμε πολύ περάστε αργότερα. Είστε ελεύθεροι να δοκιμάσετε την τύχη σας αλλού»

Μονάχα η Ελλάδα τους βάζει στην σειρά με βάση το πότε τελειώσαν την σχολή τους και τους λέει «Όλοι χωράτε, αλλά όχι ακριβώς τώρα γιατί έχουμε γεμίσει. Ελάτε ξανά σε 5-10 χρόνια και θα σας βρούμε στα σίγουρα κάτι»

Τώρα από εκεί και πέρα (μετά την ειδίκευση) ελεύθερη αγορά είναι η ΕΕ οπότε ο καθένας πάει εκεί όπου του δίνονται οι καλύτερες ευκαιρίες να κάνει το επάγγελμά του. Αν κάποιος επιθυμεί να γυρίσει στην Ελλάδα με τις σημερινές συνθήκες φαντάζομαι είναι δικαίωμα του... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.