Jump to content

Εφιάλτες


Juliette

Recommended Posts

Καλημέρα σας :D Και μια και ξεκινήσαμε τοπικ με φόβους κλπ ας το μεταφέρουμε και στα όνειρα.

Τι θέμα έχουν συνήθως οι εφιάλτες που βλέπετε?

Υπάρχουν αγωνιώδη όνειρα που βλέπετε ξανά και ξανά?

Θυμάστε τι είδατε όταν ξυπνήσατε?

Τα καταγράφετε μήπως? (οκ πολύ ψυχαναλυτικό ακούστηκε αυτό)

Προσπαθείτε να τα ερμηνεύσετε? Το καταφέρνετε?

Πιστεύετε στην ερμηνεία των ονείρων τύπου καφετζούς (είδες δόντια να πέφτουν στον ύπνο σου-κάποιος θα ποθάνει) ή στην πιο επιστημονική προσέγγισή τους τύπου Φρόυντ-Άντλερ-Γιουγκ (είδες φράουλες, μπαστούνια, μπανάνες, κουτιά, καπέλα, ακτινίδια, την πεθερά σου, το Μπραντ Πιττ :wub: τον Ορλάντο Μπλουμ :wub::wub:emarright όλα ανεξαιρέτως σημαίνουν ότι έχεις υστερία με το σεξ) :lol:

Ασήμωσε να σε πω!!! emcolgateemstar

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

Εγώ πάλι χθες είδα ότι συναντήθηκα με τον φίλο μου, που είχαμε ένα καυγαδάκι πρόσφατα, σε μια σατανιστική τελετή!!! emdevilemdevilemdevil Τί σημαίνει αυτόοοο;;; Προβληματίζομαι για τη σχέση μας ή θα βγάλω μαύρες τρίχες στο πηγούνι μου;;;

Μάλλον οι εφιάλτες είναι ένας τρόπος του εγκεφάλου να εκτονώσει συσσωρρευμένες εντάσεις, για να μην τρελαθούμε τελείως... λέω εγώ τώρα...

Υ.Γ. Το κουνελάκι μου βλέπει εφιάλτη ότι εκεί που το χαϊδεύω το χώνω στην κατσαρόλα, αλλά μάλλον θα πάρει λεφτά... emfood

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ παιδιά μου βλέπω συνέχεια ότι οδηγώ-τρέχω-πετάω αλλά με την αγωνία να προλάβω κάτι. Και ότι συνήθως με καταδιώκει ή ο χρόνος ή ένας βλαμένος συνεργάτης μου! :blink:

Άγχος και ανασφάλεια στην επαγγλεματική μου καριέρα μου μυρίζεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγς ειχα δει καποτε οτι πνιγομουν στην θαλασσα και δεν μπορουσα να βγς στην επιφανεια... Πραγματικα πιστευω οτι αν δεν ειχα ξυπνησει θα ειχα πεθανει στον υπνο μου... Ηταν παρα πολυ εντονο συναισθημα...

Προσφατα ομως... ειδα ονειρο οτι η Λιαπη (η καθ Φαρμακολογιας για τους νομικαριους) μου εκανε μαθημα χημειας στο σχολειο και οτι δεν ηξερα που μου παν τα τεσσερα κτλ κτλ... Επισης ειδα συμφοιτητες σαν συμμαθητες... δηλ ανθρωπους που γνωρισα στην σχολη τους ειδα στην ταξη του σχολειου μαζι μου....

Μετα εγιναν και αλλα πραγματα, αλλα δεν τα θυμαμαι βασικα... Δεν ειμαι σιγουρος γιατι ξυπνησα τωρα που το σκεφτομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω γιατί δε βλέπω όνειρα;;;;;; και αν βλέπω όπως λέτε εσείς οι γιατροι γιατί δε τα θυμάμαι;;;;; emblushemblushemblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

εμμμμμ....ουτε κι εγω "βλέπω" ονειρα.... :rolleyes:

ισως, Roadrunner ,συμβαινει αυτό γιατι προτιμούμε να τα ...κάνουμε στον ξύπνιο μας....χι,χι... emsleep1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

εμμμμμ....ουτε κι εγω "βλέπω"  ονειρα.... :rolleyes:

ισως, Roadrunner ,συμβαινει αυτό γιατι προτιμούμε να τα ...κάνουμε στον ξύπνιο μας....χι,χι... emsleep1

σαν κάτι να ξέρεις εσύ :D:D:D

καλημέραααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι βλέπω και παραβλέπω...και μερικά είναι τελείως αλλόκοτα!!!

Μερικά τα θυμάμαι με το που ξυπνάω και μετά απο λίγο τα ξεχνάω...ενώ άλλα τα θυμάμαι ακόμα και τώρα...

Πάντως μιλάμε για πολύ επιστημονική φαντασία!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Παιρνει σοβαρο υφος γιατρου)

Ολοι βλεπουμε ονειρα στην φαση REM. Απλα καποιοι απο εμας ξυπνηνανε αμεσως μετα ή κατα τη διαρκεια της φασης REM, ενώ αλλοι συνεχιζουν ανενοχλητοι τον υπνο τους. Όλοι βλέπουμε 4-5 ονειρα καθε νυχτα γιατι τοσοι ειναι και οι κυκλοι REM-NREM καθε νύχτα...

Ευχαριστω για την προσοχή σας

(ποκλινεται και περιμενει το χειροκροτημα του ακροατηριου) :splats:emsplats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως ειπα (νομιζω) τις τελευταιες μερες εχω πολυ αγχος και βλεπω εφιαλτες... Σημερα το μεσημερι ειδα οτι μια θεια μου ειχε παει στο κομμωηριο και μετα της επιτεθηκαν μικρα φιδακια στα μαλλια της....

Ειμαι καλα γιατρε μου?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είδα ότι ήμουν με την εξαδέρφη μου (είναι 35, αλλά εγώ την έβλεπα συνομίληκή μου) διακοπές σε ένα νησί και εκεί που ήταν στη βεράντα ενός ξενοδοχείου και ξαφνικά την είδα να πέφτει από εκεί. Κατέβηκα κάτω και την είδα νεκρή. Φοβούμενη ότι θα με κατηγορήσουν ότι την έσπρωξα και ενώ δεν μας είχε δει κανείς, την έσυρα και την έκρυψα σε κάτι θάμνους. Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρ............... :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Τα πιο ασυνάρτητα όνειρα-και αυτό είναι νομίζω που τα κάνει εφιαλιτικά- τα βλέπω συνήθως σε περίοδο εξεταστικής.

Ακόμα θυμάμαι έναν παιδικό εφιάλτη.Επίσης είναι φορές που βλέπω ότι τρέχω να ξεφύγω από κάποιον και σκοντάφτω ή πέφτω σε έναν γκρεμό...κι εκεί ξυπνάω :huh:

Αμ το άλλο?Ανοίγω λέει το ασανσέρ και να σου ένα πτώμα!!! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Σημερα το μεσημερι ειδα....

Μην ανησυχείς Azrai, τα μεσημεριανά όνειρα δεν μετράνε!

~ η επιστήμη μίλησε :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είδα ότι με σημάδευε ένας με ένα περίεργο όπλο...

Πολλές ταινίες βλέπω τελευταία μάλλον!

:mellow::cool05:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάλί είχα δεί σε όνειρό ότι οδηγούσα μια Πόρσε. Την είχα ξεσκίσει. Τις έκανα καψίματα στα λάστιχα, σβούρες, το γκάζι στο πάτωμα, χειρόφρενα, ξερόγκαζα κ.α.

Ο εφιάλτης ήταν ξυπνωντας, όταν διαπίστωσα πως δεν έχω Πόρσε!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Αζραι με τα φιδακια και ο Αντελσπαουερ με την πορσε νομιζω δωσανε ρεστα..

Νομίζω οτι ο καθένας μπορεί να εξηγήσει τα όνειρα που ο ίδιος βλέπει με βάση τα ερεθίσματα που έχει,τις σκέψεις και τους φόβους του..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Δεν ξέρω για εσάς! Αν θυμάστε ότι βλέπετε στον ύπνο σας ή αν βλέπετε κουλαμάρες όπως εγώ.

Άλλοι πληρώνουν περιουσίες στους ψυχαναλυτές για να τους πούν τα όνειρά τους και άλλοι μπορούν να το κάνουν εντελώς δωρεάν μέσα από αυτό το τόπικ! Γιούπι!

Περιγράψτε μας ότι είδατε το βράδυ και σας τάραξε ή σας άρεσε και θέλετε να γίνει πραγματικότητα!

Μετά θα σας κάνω και το προφίλ σας! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις και λέω δεν μπορεί να μην υπάρχει τέτοιο τόπικ ήδη.

Το πρώτο παντος που μου είπες είναι άσχετο με το δικό μου, μιλάει για φόβους, εγώ μιλάω για όνειρα - βλέπε θάνατος του Πάππα Βενέδικτου. Το δεύτερο πάλι είναι ολόιδιο.

Κυρία Μοδεράτωρ ζητάω ταπεινά συγνώμη. Αν θέλετε μπορείτε να σβήσετε το τόπικ μου ή να το συγχωνεύσετε με αυτό της Γιούλιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι λεω,οχι μονο σε εσενα Ναντια αλλα σ'ολους,οτι πριν ανοιξουμε ενα τοπικ να κοιταμε το χαρτη της ενοτητας Xάρτης του Chit Chat, για τα νέα μας μέλη... ;) Δε ειναι δυσκολο,ειναι καρφιτσωμενο.Αν κοιταξεις το ποστ της tik-tak θα δεις οτι μπορουσες να τα βρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emkatevasmenaaftia

συγνώμη και πάλι, αλλά επηρεάστηκα από τα μεταφυσικά vibes που δέχτηκα το βράδυ και δεν σκέφτηκα να το ψάξω.

emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.