Jump to content

Λιχουδογλυκίσματα...


Recommended Posts

Ποιά είναι τα αγαπημένα σας γλυκά??? :rolleyes:

μιαμ μιαμ...

Εμπνευσμένο απο irc-συζήτηση...

...

<Michalisd> ελπίζω να μη τρώς πολλά γλυκά ε?

<@romance> τρώω

<@romance> :P

<@winmx1> γίνεται να μη μιλάτε για γλυκά??

<@winmx1> ευχαριστώ

<@winmx1> :P

winny... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply

Αχ αχ αχ.... αν ήμουν στρουμφάκι θα ήμουν σίγουρα ο λιχούδης!!!! greedy.gif

Τι μας κάνεις.... πολλά είναι αυτά που μου αρέσουν.... δικαιολογούνται και τα κιλά μου... B)

Λοιπον, εδώ στην Πάτρα υπάρχει ένα ζαχαροπλαστείο, Λοτσάρης λέγεται, (Κορίνθου ακριβώς μετά την Γούναρη), Μαρίζα εσύ πρέπει να το ξέρεις.... φτιάχνει λοιπον ένα θεϊκό γλύκισμα... είναι ατομικό κυπελάκι, στο κάτω μέρος έχει καταϊφι και απο πάνω παγωτό κρέμα με συρόπι βύσσινο... έχει και λίγη σαντυγή και μπόλικα αμύγδαλα... αχχχχχχχ τι μου το θύμισες βραδιάτικα;;;;;;;

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

ΥΓ:Θα επανέλθω αύριο, αφού συνέλθω πρώτα από το sock, με περισσότερα... emwhistlingemwhistlingemwhistling

be ready.... emfoodemfoodemfood

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

B) Σουφλέ σοκολάτας B) ...

:splaaaats: Τα υπόλοιπα είναι απλά αλοιφές... :splaaaats:

emgoal Γενικά ο,τιδήποτε έχει σοκολάτα προκρίνεται στην επόμενη φάση!!! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ,άμα δεν ταιριάζαν οι χημείες μας λαμπρέ μου νέε... :D

Σοκολάτα,περιχυμένη με σοκολάτα ,με ολίγον σοκολάτα για γαρνιτούρα και σοκολάτα για συνοδευτικό! :splaaaats:

Βάφλες με σοκολάτα,πάστες σοκολατίνες,κρέπες με σοκολάτα και τριμμένο μπισκότο,cake σοκολάτας με λιωμένη σοκολάτα από πάνω,χμ......... κατά τα άλλα μου αρέσουν τα αλμυρά! B)

Υ.Γ.Τα Χριστούγεννα,ο αδερφός μου έκανε το λάθος να αγοράσει ένα ταψάκι με μελομακάρονα (δείτε άλλο τόπικ περί αυτού του πάθους) βουτηγμένα σε σοκολάτα.....θα ήταν καμιά 35αριά κομμάτια.

Ε,την άλλη μέρα ίσα που πρόλαβε και δοκίμασε το τελευταίο που είχε μείνει! emgoal & :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΧ βρε παιδιά , καλά τα γλυκά αλλά άμα τα τρώς συνέχεια ξυπνάς μια μέρα και δε χωράς πουθενά.....Και θέτω το εξής μεταφυσικό ερώτημα......... :splaaaats: Τι αξίζει περισσότερο στη ζωή?Να χαίρεσαι το φαγητό χωρίς περιορισμούς και απαγορεύσεις ή να είσαι κομψός και ωραίος???Εγώ απάντηση ακόμα δεν έχω βρεί.....Και μη μου πείτε ότι συνδυάζονται και τα δύο γιατί ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΨΕΥΤΕΣ!!!!!Α , και κάτι άλλο........ emofftopic Βρε ντόκτορ χ βγάλε το σκουφάκι να σε δούμε.........Μην είσαι ντροπαλός.....Ετσι και αλλιώς έχεις παγώσει......... :splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε λίγη υπομονή και θα με δεις το βράδυ.....πρόσεχε μόνο να έχει φως εκεί που θα είσαι! :P:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοκολάτες...παγωτά...βάφλες...κρέπες...ταρτάκια....κτλ κτλ...γενικά με σοκολάτα ρε παιδί μου...νταξ τα ταρτάκια δεν έχουν σοκολάτα αλλά ας κάνουμε και μια εξαίρεση έτσι για αλλαγή...

Σοκολάτα ρουλς όπως λέει και ο yo father Sov... B)

Roadrunner φυσικά και το ξέρω...τι έκανα 2 χρόνια στη Πάτρα νομίζεις...χάζευα??? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα με τρελαινουν τα σιροπιαστα...μπακλαβαδες, καταιφια, γαλακτομπουρεκο κλπ και οι ασπρες κρεμες (εκμεκ, μουχαλεμπι κλπ κλπ). Αλλωστε ειμαι και στον τοπο παραγωγης :lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα με τρελαινουν τα σιροπιαστα...μπακλαβαδες, καταιφια, γαλακτομπουρεκο κλπ και οι ασπρες κρεμες (εκμεκ, μουχαλεμπι κλπ κλπ). Αλλωστε ειμαι και στον τοπο παραγωγης  :lol:  :P

Έλα ρε! Δεν ήξερα ότι είσαι Κωνσταντινούπολη :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι προλαλήσαντες με κάλυψαν πλήρως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ALL THE ABOVE emgoalembounceemclapemthumbsupemthumbsupemthumbsup

ΥΓ1. Ότι δεν θέλετε εδώ είμαι εγώ!!!! emthanx

ΥΓ2.Το Derby σας λέει τίποτα?? Bueno?? Είναι μακριά και το περιπτέρι... :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και δεν πολυσμπαθώ τα γλυκά κάνω τις εξαιρέσεις μου όταν πρόκειται για :

- βάφλα στο (πρώην) Βαβυλωνία στην Ιπποκράτους

- σοκολάτα Παυλίδη φράουλα (αν θυμάμαι καλά)

- γαλακτομπούρεκο της μητέρας... :antegeia::D:D:D:D:D:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Olive το ερώτημα που έθεσες είναι για μένα ρητορικό .Τρελαίνομαι για γλυκά :P -μα εντελώς τρελαίνομαι αφου μπορώ να μη φάω φαγητό 3 μέρες για μια σοκολάτα .Από την άλλη στεναχωριέται :( απίστευτα η φιλαρεσκεια μου όταν δε χωράει την παρουσία της σε ότι της αρέσει...

Γενικά η σχέση με τα γλυκά είναι σχέση πάθους .Θα προτιμήσω να κάνω πάρτυ με ένα προφιτερολ Βάρσου και μετά να πεινάσω άγρια.

Αλλά όταν η ζυγαριά ανεβαίνει, κομμένα όλα με το μαχαίρι. :bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen:

η τεράστια , ανυπέρβλητη αγάπη μου είναι η σοκολάτα.Φήμες που θέλουν τη μαμά όταν ήταν έγκυος να καταναλώνει σοκολάτες -οπότε κάπως έτσι εθίστικα (αυτή είναι η δικαιολογία μου )δεν έχουν ακόμη εξακριβωθεί. Πάντως όταν ήμουν πιο μικρούλα είχα τον τίτλο miss σοκολάτα αφού σίγουρα κάπου θα είχα κάτι σοκολατικό.

Ψηφίζω σοκολάτα δαγκωτό.Ακόμη και σκέτη σαν μους με σιρόπι σοκολάτα και τρουφίτσα .Και τα εκλεράκια emiloveyou

Αχ και έχω κοντά μου φουρνο .

Αλλά και από περίπτερο μπορώ να γίνω ευτυχισμένη με το triplo. :rolleyes:

Και μετά από ένα καλό σοκολατένιο γλυκό πάντα υπάρχει χώρος για την αγαπημένη μου Σοκολάτα γάλακτος ΙΟΝ. emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λεει τίποτις το γεγονός ότι το μαους παντ μου είναι μια φέτα ψωμιού αλειμμένη με μερέντα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρωω,τρωω,τρωω και δε μετανιωνω!!!Μεχρι και τοπικ εμπνευστηκε με τη χαρη μου η Μαριζα :D:D

Κανω ειδικες παραγγελιες στη μαμα γιατι ξερει να φτιαχνει καλα γλυκα και φυσικα τα τσακιζω ΟΛΑ εγω....εκτος και αν ερθει κανενας στο σπιτι για καφε και προλαβει τπτ ή μου ζητησουν και τους παω ξερει καποιος τι εννοω :wub:

Γαλακτομπουρεκο απο το Κοσμικον,θα το βρειτε στους 2 Αγιους-στασεις του τρενου.Αν δε προλαβετε στον Αγιο Ελευθεριο no problem εχει και στον Αγιο Νικολαο.

Παγωτα,παγωτα....παγωτο να'ναι και ο,τι να'ναι!Χειμωνα καλοκαιρι τα τσακιζω!!!

Ντονατς....και αυτα τα τιμαω

Μαρμελαδες,γλυκα του κουταλιου,κεηκ....να'ναι καλα η μαμα και τωρα που το θυμηθηκα πρεπει να της θυμησω να μου φτιαξει μαρμελαδα φραουλα

Βαφλα με παγωτο....η καλυτερη στις Σπετσες....Νταπια!!!Βελγιο,γκοφρ τις λενε,τις βουτανε σε σοκολατα γλυκια ή μαυρη (εχω αρχισει και πειναω και λιγουρευομαι emblush)

Τιραμισου το εκτιμησα εδω γι'αυτο εμαθα να το φτιαχνω...ελλαδα βαζουν τυρι φιλαδελφεια και ειναι μπλιαχχχχ.....οπως και το προφιτερολ!!!

Εκλερ εχει κατι αχτυπητα τεραστια γεματα σοκολατα στα Μελισσια Αμαρουσιου!

Μιλ-φειγ η παλια σχολη Δεσποινα αν και τα'χει χαλασει πια ....ντροπηηη!!!

Τρουφακια και κρεμα καραμελε (παντα σπιτικα) ΤΑ ΤΣΑΚΙΖΩ!!!!

Xmas μελομακαρονα (δειτε αντιστοιχο τοπικ) νταξ φτιαχνουμε σπιτι και διπλες απο την κυρα-Βασω μαμα κολητου που καθε χρονο μου ετοιμαζει και περνω μαζι μου......

Να συνεχισω ή εγινα κατανοητη οτι λιγο πολυ οχι μονο τα τρωω αλλα τα ΤΣΑΚΙΖΩ και μετα εχω τη συνειδηση ΟΚ

Ααααα ενα παραξενο.....δε τρελενομαι για σοκολατες :wacko: οχι οτι δε τις τρωω αλλα και χωρις αυτες επιβιωνω.Προτιμω ομως τη μαυρη σοκολατα....σ'αυτη δε λεω οχι emblush

Καραμελες....μου αρεσουν οι "λαστιχενιες" οπως τις λεω....εχει ενα μαγαζι εδω που πας και αγοραζεις χυμα.

Ξεχασα τα λιβανεζικα γλυκα.....δε εχουν σιροπια οπως τα πολιτικα....

ΟΚ ΣΤΟΠ!!!! Πεινασα emfood

Πωωωω τωρα θα'θελα μια τουρτα μπλακ φορεστ με κρεμα κασταρ ή οπως τη λενε γιαμι γιαμι!!!

Μην ακουσω κανενα να με αποκαλει μοναντερη.....ΖΗΛΙΑΡΗ!!!!! emdevilemdevilemdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, εδώ στην Πάτρα υπάρχει ένα ζαχαροπλαστείο, Λοτσάρης λέγεται, (Κορίνθου ακριβώς μετά την Γούναρη), Μαρίζα εσύ πρέπει να το ξέρεις.... φτιάχνει λοιπον ένα θεϊκό γλύκισμα... είναι ατομικό κυπελάκι, στο κάτω μέρος έχει καταϊφι και απο πάνω παγωτό κρέμα με συρόπι βύσσινο... έχει και λίγη σαντυγή και μπόλικα αμύγδαλα... αχχχχχχχ τι μου το θύμισες βραδιάτικα;;;;;;;

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

ΥΓ:Θα επανέλθω αύριο, αφού συνέλθω πρώτα από το sock, με περισσότερα...  emwhistling  emwhistling  emwhistling

be ready....  emfood  emfood  emfood

Πάτρα ε?Λοιπόοον.... εκτός από το ατομικό καταίφι παγωτό, υπαρχει και σε ταψάκια!!! πολύ ωραίο το κάνει και το Allegro (Αγ Ανδρέου και Ερμού).

επίσης για ταρτάκια συνιστώ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ψηλα στη Γερμανού. ωραία γλυκάκια κάνει και η Ράννια κάπου ανάμεσα σε Κανανκάρη και Κορίνθου επί της Παντανάσσης. αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω!!!προς το παρόν πάω προς αναζήτησιν σοκολάτας!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλάκα είναι ότι όλα αυτά τα τρώει και παραμένει ένα κόκκαλο με κάτι μπουζουκωτό χαμηλά,η ΜΟΝΑΝΤΕΡΗ!!!! emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup παλι καλα που'πα να μην ακουσω κανεναν να με αποκαλει μοναντερη

ΖΗΛΙΑΑΑΑΑΡΗ!!!!

Που ειναι ο Καραβιτης Roadrunner;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που ειναι ο Καραβιτης Roadrunner;

Πάτρα, στην εθνική οδό στο ρεύμα προς Αθήνα.... νομίζω λίγο μετά την Φαρίνα.. είναι πολύ παλιο ζαχαροπλαστείο...

ξέρεις και εσύ απο Πάτρα;; :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.