Jump to content

Λιχουδογλυκίσματα...


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply

Το γλυκο ειναι ενα...

CHEESECAKE THE N.Y. STYLE

Το σωστο cheesecake ενω ειναι γλυκο εχει γευση τυριου...

Δεν ειναι σαν τα ελληνικα που ειναι αγευστα και τσιφουτικα...

Πρεπει να εχει 3 φιλαδελφια και οχι κρεμες γαλακτος και ζαχαροπλαστικης που το μπασταρδευουν χαλαντας τη γευση

Πρεπει να ειναι ελαφρα ψημενο στο φουρνο για να λιωσει η κρεμα και να δεσει και φυσικα μετα παγωμενο στο ψυγειο...

Και φυσικα plain χωρις μαρμελαδες...

Αχ...Το καλυτερο και πιο κοντινο στο original το φτιαχνουν στα Starbucks και αν τυχον το δοκιμασετε στην πρωτη κουταλια κρατειστε λιγο στη γλωσσα και τον ουρανισκο γιανα καταλαβατε τι σας λεω

Υπαρχει και το σχετικο επεισοδιο στα φιλαρακια που η Ρειτσελ με το Τζοι τρωνε τις ακρες απο ενα cheesecake που τους επεσε στο πατωμα.

Εκτος απο αυτο μου αρεσουν τα σιροπιαστα και η σοκολατα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Υπαρχει και το σχετικο επεισοδιο στα φιλαρακια που η Ρειτσελ με το Τζοι τρωνε τις ακρες απο ενα cheesecake που τους επεσε στο πατωμα.

Με τον Τσάντλερ!!! :D

Ομολογώ πως μετά από εκείνο το επεισόδιο πήγα στο ζαχαροπλαστίο να πάρω Cheesecake! Αλλά δεν έχει! :wacko:

Υπόσχομαι στον εαυτό μου να πάω στα Starbucks να το δοκιμάσω! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προτείνω γλυκό εκμέκ με παρφέ παγωτό από τη Χαρά( στην αρχή Πατησίων).είναι από τα πιο παλιά ζαχαροπλαστεία και η ποιοτητα των γλυκών του αχτύπητη!

emclap

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω τσουρέκι ΤΕΡΚΕΝΛΗΣ με επικάλυψη λευκής σοκολάτας και γέμιση κρέμα κάστανο(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Αγαπημένο γλυκό όμως ΚΑΖΑΝ ΝΤΙΠΙ από ΧΑΤΖΗ (πάλι ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

elf εχεις δικιο.Η ρειτσελ με τον τσαντλερ κλεβουν 2 cheesecake απο μια γειτονισσα που τις τα φερνουν εξω απο την πορτα.Οταν ομως στο τελοσ τους πεφτει στο πατωμα, ερχεται και ο Τζοι ο οποιος παντα ψυχραιμος και προετοιμασμενος, βγαζει κουταλακι απο το μπουφαν και συμμετεχει στο τσιμπουσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο Τζοι ο οποιος παντα ψυχραιμος και προετοιμασμενος, βγαζει κουταλακι απο το μπουφαν και συμμετεχει στο τσιμπουσι...

Έχεις δίκιο... Είχα ξεχάσει αυτή τη λεπτομέρεια!΄ :D:D:D

Στα σχόλια του labfotis θα προσθέσω πως Θεσσαλονίκη ruleeeeees emgoal στα γλυκά! Αν και προσωπικά δεν τρελαίνομαι τόσο για καζάντιμπι, όσο για τα σιροπιαστά και τα εκμέκ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Νταξ ρε παιδιά, αλλά όλοι μα ΟΛΟΙ σοκολάτα?? Αμάν πια... emeleos

emcolgate

Εγώ σαν τη Γουίνι προτιμώ τη μαύρη σοκολάτα, αλλά δεν τρελαίνομαι γενικά.

Και για γλυκά πρέπει να μου πέσει το παιδί για να φάω. Προτιμώ τα αλμυρά και πικάντικα, με ΠΟΛΥ αλάτι και ΠΟΛΛΑ μπαχαρικά emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέτριο μπροστά στο All about. Απλά. Αν δεν προτιμάς τη σοκολάτα πήγαινε για γιαούρτι στον Βάρσο. Απλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφιτερόλ καραμέλα;;;

Ακούγεται σαν τα ποπ-κορν με ζάχαρη των ηλίθιων Αμερικανών, για να μη μιλήσω για το Μίλκο με γεύση φράουλα.

ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΡΕΕΕΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα, όταν σου το φέρουν μπροστά σου εσύ να μην το φας! (αν και δεν ξέρω πολλούς που να το κατάφεραν.... ;) )

Και btw, γιατί μιλάς τόσο πολύ για σοκολάτα? ξέρεις τι λένε ε? Μήπως να προβληματιστούμε? :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και ξέρω! Είναι υποκατάστατο για τη μία γυναίκα που μου λείπει από το πάνελ του χαρεμίου:PPPP

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημένο γλυκό όμως ΚΑΖΑΝ ΝΤΙΠΙ από ΧΑΤΖΗ (πάλι ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

:bloodomen: Ρε δεν σφάξανε:όσοι έχετε φάει καζάν ντιπί-όπως το φτιάχνουν στην Τουρκία-και όχι καμένη κρέμα όπως φτιάχνουν στη Θεσσαλονίκη(και στον Χατζή)και στην Αθήνα βέβαια,δοκιμάστε το ζαχαροπλαστείο Floca στην Πεσματζόγλου(ακριβώς πριν την στοά του Βιβλίου)και εκτός αυτού κεσκιούλ και ταούκ-γκιοκσού και σεκέρ-παρέ και κιουνεφέ και και και...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κάποιος πεινάει μου φαίνεται!!! :D

Χμμ από τα καλύτερα γλυκά που έχω φάει είναι το quartet στα haagen daz...Τί θεϊκό γλυκάκι είναι αυτό!Είναι για δύο κι εγώ κι η κολλητή μου το τιμάμε πάντα όταν πάμε στην Πάτρα... emstupid Το θέμα είναι ότι το έχουν αποσύρει από τους καταλόγους και είμαστε πολύ τυχερές γιατί θυμόμαστε πώς το λένε! B)emcolgateemgoal

Επίσης τρελαίνομαι για εκμέκ...Αφού έχω πάρει σβάρνα τα ζαχαροπλαστεία της Αθήνας να βρω ποιο φτιάχνει και ποιο όχι,αλλά κι από τα χεράκια μου δεν είναι άσχημο(είμαι ψωνάρα!)...Να φανταστείτε έχω πει ότι στα γενέθλια μου αν μου φέρναν ένα ταψί εκμέκ θα ήταν το πιο πετυχημένο δώρο...Ευτυχώς όμως δεν το κάνουν γιατί θα είχα γίνει επίσης άλλη τόση... :P

Btw ο Χατζής στη Θεσσαλονίκη είναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ!Αχ τί περασμένα μεγαλεία θυμάμαι τώρα... :wacko::P

Η σοκολάτα καλή είναι αλλά με μέτρο ξέρετε πόσες θερμίδες έχει;;; :wacko:

Τέλος μ'αρέσουν οι ταρτούλες κι οι σφολιατούλες-ιδίως με κρέμα βραστή και σαντιγούλα και φυσικώς η πανακόττα!!!Το καλύτερο από όλα!Ααααχ μου φαίνεται κι άλλος πείνασε... emstupidemlookaround

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σοκολάτα καλή είναι αλλά με μέτρο ξέρετε πόσες θερμίδες έχει;;; :wacko:

Aκυροοοοο (που λένε και στα στρατά)

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΝ :))))

ΥΓ1: Τρισαγαπημένη μου faraway, ρίχτο στα εκμέκια, στα κανταϊφια, στις σαντιγές και στα χούγκεν ντούτζεν εσύ μήπως αδυνατίσεις κι άσε τις σοκολάτες για μας:PPP

ΥΓ2: Και για να μην ξεχνιόμαστε.. Προφιτερόλ καραμέλα ρε τετράκις αγαπημένη μου Γκιλότρεν; Aκυροοοο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Btw ο Χατζής στη Θεσσαλονίκη είναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ!Αχ τί περασμένα μεγαλεία θυμάμαι τώρα... :wacko:  :P

B) Συμφωνώ και εγώ όσον αφορά το σκέλος με τα μπακλαβαδάκια,χαλβάδες κλπ, καλυμένα με σοκολάτα.Έχει μοναδικά και στην Αθήνα δεν έχει τέτοια.Πολύ καλά τέτοια γλυκά έχουν στην Ξάνθη.Νομίζω επίσης να θυμάμαι καλά ότι έχει τα μοναδικά κοπάδια βούβαλου στην Ελλάδα και φτιάχνει την κρέμα από τα τρίγωνα.Στην Αθήνα πολύ καλά τρίγωνα έχει ο Βάρσος στο Χαλάνδρι. Για καζάν ντιπί όμως εκεί που σας είπα! emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ2: Και για να μην ξεχνιόμαστε.. Προφιτερόλ καραμέλα ρε τετράκις αγαπημένη μου Γκιλότρεν; Aκυροοοο

Καλά, όσο εμείς θα τρώμε, εσύ κάτσε κι ακύρωνε... B)

Και για να ξέρουμε για τι πραγμα ακριβώς μιλάμε:

Το προφιτερόλ καραμέλα είναι ένας πύργος από σου γεμισμένα με σαντιγί, περιχυμένος με hot fudge και καραμελωμένους ξηρούς καρπους... Είπατε τίποτα? emcolgateemkiss

ΥΓ: Γκιλότρεν? :P Σα φάρμακο ακούγεται! emeleos Πού πήγε η έμπνευσή σου? emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Προτείνω τσουρέκι ΤΕΡΚΕΝΛΗΣ με επικάλυψη λευκής σοκολάτας και γέμιση κρέμα κάστανο(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Τι μου θύμισες τώρα!!! Είχα μια λιγούρα νυχτιάτικα και είπα να ρίξω μια ματιά (φάτε μάτια ψάρια που λέει... :D ) Έφερα από τη Θεσσαλονίκη τσουρέκια από Τερκενλή (αχχ μύριζε όλη η Αριστοτέλους κάθε πρωί!!! :D ) Συστήνω ανεπιφύλακτα το τυραμισού και αυτό που είναι γεμιστό με κάστανο!!! Εξαφανίζονται αμέσως!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μετά άντε να κόψεις το γλυκά... με κυνηγάνε δε φταίω εγω... emblushemblushemblush

δείτε την ήταν μαζί με την καθημερινή Σάββατο 12 Ιουνίου....

oliverchoco.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

για να βγαινει νοημα κανω εντιτ

anekdoto απο ποστ εδω

Α,επειδή κάποιος ανέφερε και Κωνσταντινίδη προτείνω ανεπιφύλαχτα το μιλφέιγ του...Δεν έχω φάει καλύτερο!!

Καλά αυτός ο Κωνσταντινίδης...απορώ τί του βρίσκετε...

1) Έχει σαντιγύ στο μιλφέιγ ενώ πρέπει να βάζει κρέμα ζαχαροπλαστικής

2) Τα φύλλα είναι πολύ τραγανά και εμένα μου αρέσουν παπαριασμένα

3) Δεν μπορείς να το κόψεις...χωρίζεται σε χίλια κομμάτια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.