Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ


Mr_allos_enas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply
Είναι πραγματική κατάντια όταν η Ελλάδα προσελκύει γιατρούς που κανείς μας δεν θέλει να μιμηθεί απλά και μόνο επειδή τους προσφέρει την δυνατότητα να ειδικευτούν ανεξάρτητα από το ποιόν τους. emno

Είναι μια συγκεκριμένη νοοτροπία που καλλιέργησε το ΠΑΣΟΚ στα πλαίσια τού δούναι και λαβείν με τούς ψηφοφόρους του και η οποία επεκτείνεται σε πολλούς τομείς

π.χ.

"Mε ένα απίστευτο αρνητικό ρεκόρ ολοκληρώνει τη διαδρομή του το ισχύον σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. H εισαγωγή υποψηφίου σε ξενόγλωσσο τμήμα του Πανεπιστημίου με γενικό βαθμό 1,53 -πέρυσι ο χαμηλότερος βαθμός ήταν 2,97-"

Με 1,53 στη γερμανική φιλολογία και με κάτι αντίστοιχο γυναικολόγος στο [???].

Γιατί όχι; :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παράταξη που κυβέρνησε τον τόπο επί ~20 χρόνια σαφώς φέρει το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης.

Από ότι διαβάζω όμως στις εφημερίδες (προσωπικές συνεντεύξεις και δεν συμμαζεύεται...) οι καινούργιοι δεν είναι και πολύ καλύτεροι. :rolleyes:

Το θέμα δεν λύνεται με αναφορές σε «δεξιά» και «αριστερά» αλλά με επίκλιση του «λογικού» και του «παραλόγου».

Και επειδή η πολιτική γενικά, αλλά και ειδικότερα στην Ελλάδα, δεν έχει καμία σχέση με την λογική, δεν είμαι πολύ αισιόδοξος πως θα λυθεί το θέμα σύντομα. :(

ΥΓ. Όσο για τους βαθμούς το έχουμε πει και αλλού πως στην Ελλάδα του σήμερα γίνεσαι γιατρός (από το δικαστήριο) με γνώσεις πολύ πιο κάτω από την «βάση» -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ φωνάζεις μόνο όταν θίγονται τα επαγγελματικά σου δικαιώματα;Όταν επικρατεί αυτή η αθλιότητα ως προς την άσκηση της ιατρικής είσαι ικανοποιημένος να ξέρεις ότι σε ένα τέτοιο επαγγελματικό περιβάλλον θα δουλέψεις;

Πιστευω οτι περιττευει το να σου δωσω δικιο.....Η ερωτηση μου, ομως, ηταν πιο ειδικη στην οποια βεβαια απαντησες, εν μερει......Οι προσβολες γηπεδικου χαρακτηρα και η μερικες φορες μανια η οποια καταλαμβανει ατομα του φορουμ σε θεματα σχετικα με τους δικατσαδες απορρεει απο την αγανακτηση για την παθογενεια του συστηματος της Ελλαδας εν γενει ή μηπως ειναι ενα ξεσπασμα εκ του ασφαλους??? (εκ του ασφαλους=ακομα και η γιαγια μου τους κραζει....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστευω οτι περιττευει το να σου δωσω δικιο.....Η ερωτηση μου, ομως, ηταν πιο ειδικη στην οποια βεβαια απαντησες, εν μερει......Οι προσβολες γηπεδικου χαρακτηρα και η μερικες φορες μανια η οποια καταλαμβανει ατομα του φορουμ σε θεματα σχετικα με τους δικατσαδες απορρεει απο την αγανακτηση για την παθογενεια του συστηματος της Ελλαδας εν γενει ή μηπως ειναι ενα ξεσπασμα εκ του ασφαλους??? (εκ του ασφαλους=ακομα και η γιαγια μου τους κραζει....)

:bloodomen: Εγώ δεν μπορώ να απαντήσω για τους άλλους,ει μη μόνον για τον εαυτό μου:είμαι ένοχος του αίματος του αθώου τούτου.Δεν μπαίνω στα αντίστοιχα φόρουμ και δεν συμμετέχω,ούτε βρίζω στο Greekmmeds ή αλλού γιατί ξέρω ότι με τις κουβέντες τέτοιου τύπου δεν λύνεται τπτ κι αν κανείς βρίζει στην παρέα μου τον προτρέπω να μην το κάνει γιατί το θεωρώ ιδιαίτερα αντιπαραγωγικό.Από εκεί μέχρι όμως να μην έχουμε αντίληψη της πραγματικότητας,άποψη και γνώμη για κάτι που μας αφορά άμεσα νομίζω ότι απέχει παρασάγγας.Θα πω κάτι ακόμα:όλοι οι φίλοι μου και όλη η τάξη μου έχει φύγει για έξω ή φεύγει έξω σιγά σιγά.Και γι' αυτό ξέρω ποιοι φταίνε.Κάτι λιγότερο από μίσος δεν θα έπρεπε να έχω γι'αυτούς που εξανάγκασαν όλους αυτούς τους αξιόλογους νέους γιατρούς-κι εγώ είμαι ο χειρότερος από αυτούς-να φύγουν και να έχουμε μια χαμένη γενιά.Δεν έχω:λύπηση έχω.Αλλά και από την άλλη δεν παύω να επιθυμώ η επόμενη γενιά ανθρώπων που κόπιασαν για να γίνουν κάτι στην ζωή τους να μην περάσουν τα ίδια που πέρασα εγώ και να θέλω να γίνει κάτι γι'αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά και από την άλλη δεν παύω να επιθυμώ η επόμενη γενιά ανθρώπων που κόπιασαν για να γίνουν κάτι στην ζωή τους να μην περάσουν τα ίδια που πέρασα εγώ και να θέλω να γίνει κάτι γι'αυτό.

Κι εγώ το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε μπαγάσηδες τα καταφέρατε....πάλι εκτός θέματος βγήκατε...

μετά απορείτε γιατί η έκθεση είναι το πιό δύσκολο μάθημα για τους γιατρούς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουν παρει τα παιδια που περασανε το δικατσα τα χαρτια τους;εννοω αυτους ποθ περασανε τωρα το καλοκαιρι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.