Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ


Mr_allos_enas

Recommended Posts

Οι πανελληνιες καλες ηταν οσο κρατησαν, αλλα πανε, περασανε!

Οι μεταγραφες δεν θα σταματησουν ποτε στην Ελλαδα, απλα μπορει να γινουν πιο δυσκολες!

Κανενας δεν μπορει να σταματησει τον οποιονδηποτε, απο το να παει και να σπουδασει οτιδηποτε, ειτε ειναι γιατρος στην Ουγκαντα ειτε πυρηνικος φυσικος στην Αμερικη!Αυτο λεγεται ελευθερια και δημοκρατια!

Και σιγουρα ολοι αυτοι που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο, δεν ειναι παρανομοι!

Και αν καποιοι απο αυτους περασαν τα μαθηματα στην Βουλγαρια πληρωνοντας, για μενα ειλικρινα αυτο δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τους ΔΑΠΙΤΕΣ και τα παιδια των καθηγητων στο ΑΠΘ που περνουσαν τα μαθηματα ,μονο με τις γνωριμιες!

Εσεις που τωρα τελειωνετε την ιατρικη πρεπει να το παρετε χαμπαρι. Εχετε 2 επιλογες , η να παλεψετε να μπουν εξετασεις για την ειδικοτητα ή να βγειτε εξωτερικο.

Η καταντια την ιατρικης στην Ελλαδα ειναι αποτελεσμα πολλων παραγοντων και δεν διορθωνεται ουτε αν δωσουμε παρασημα σε οποιους περασαν τις πανελληνιες, ουτε αν αφαιρεσουμε την υπηκοοτητα απο οποιον Ελληνα σπουδασε εξω!

Ολοι οι αλλοι δηλαδη που περασαν με πανελληνιες( Δικηγοροι, Καθηγητες κοκ), δινουν ΑΣΕΠ και περνανε τα πανδεινα για μια αξιοπρεπη δουλεια των 800-900ε. Και αυτοι επιτυχοντες των πανελληνιων ειναι,σε αυτους δεν χρωσταει το κρατος, οπως θεωρουμε οτι χρωσταει σε μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply

ZARWNETE!!!!! ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - 8A SAS PW MONO!!!! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πανελληνιες καλες ηταν οσο κρατησαν, αλλα πανε, περασανε!

Οι μεταγραφες δεν θα σταματησουν ποτε στην Ελλαδα, απλα μπορει να γινουν πιο δυσκολες!

Κανενας δεν μπορει να σταματησει τον οποιονδηποτε, απο το να παει και να σπουδασει οτιδηποτε, ειτε ειναι γιατρος στην Ουγκαντα ειτε πυρηνικος φυσικος στην Αμερικη!Αυτο λεγεται ελευθερια και δημοκρατια!

Και σιγουρα ολοι αυτοι που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο, δεν ειναι παρανομοι!

Και αν καποιοι απο αυτους περασαν τα μαθηματα στην Βουλγαρια πληρωνοντας, για μενα ειλικρινα αυτο δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τους ΔΑΠΙΤΕΣ και τα παιδια των καθηγητων στο ΑΠΘ που περνουσαν τα μαθηματα ,μονο με τις γνωριμιες!

Εσεις που τωρα τελειωνετε την ιατρικη πρεπει να το παρετε χαμπαρι. Εχετε 2 επιλογες , η να παλεψετε να μπουν εξετασεις για την ειδικοτητα ή να βγειτε εξωτερικο.

Η καταντια την ιατρικης στην Ελλαδα ειναι αποτελεσμα πολλων παραγοντων και δεν διορθωνεται ουτε αν δωσουμε παρασημα σε οποιους περασαν τις πανελληνιες, ουτε αν αφαιρεσουμε την υπηκοοτητα απο οποιον Ελληνα σπουδασε εξω!

Ολοι οι αλλοι δηλαδη που περασαν με πανελληνιες( Δικηγοροι, Καθηγητες κοκ), δινουν ΑΣΕΠ και περνανε τα πανδεινα για μια αξιοπρεπη δουλεια των 800-900ε. Και αυτοι επιτυχοντες των πανελληνιων ειναι,σε αυτους δεν χρωσταει το κρατος, οπως θεωρουμε οτι χρωσταει σε μας?

Δρ.πέντ συμφωνώ .

Να σημειώσω πως οι καθηγητές που δίνουν ΑΣΕΠ έχουν πολύ μικρά % επιτυχίας. Αυτό τι δείχνει ; Η΄τα πανεπιστήμιά μας δεν αξίζουν και δεν τους έμαθαν τίποτα ή περάσανε τις εξετάσεις στις σχολές τους με άλλους τρόπους.... ή δεν γίνεται να περάσουν όλοι γι'αυτό και περνάει συνήθως το % που πρέπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Πολλοί πάνε αδιάβαστοι, για την πλάκα τους, χρόνια μετά που τελείωσαν, με μια λογική "κι αν σού κάτσει;". Έχουν άλλες δουλειές και δεν ενδιαφέρονται στ΄αλήθεια. Γι αυτό και το ποσοστό αυτό αποτυχίας δεν αντανακλά οπωσδήποτε την ποιότητα τών σπουδών τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού θέλουν κάποια στιγμή να θεωρούνται "γιατροί", οφείλουν να είναι πιο υπεύθυνοι από το να κατεβαίνουν "για πλάκα" στις εξετάσεις,μήπως και "τους κάτσει"!Από τη στιγμή που παίρνουν μέρος σε εξετάσεις δικαιολογίες δε χωρούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν θέλω να πώ κακία αλλά αυτό που λέει ο κόσμος είναι πώς οι γιατροί που απο φοίτητησαν απο ρουμανία-ουγγαρία-βουλγαρία δεν ξέρουν μία. Το λένε οι ίδιοι οι άσθενείς πόσο άσχετοι είναι. Συγνώμη αλλά όταν το κράτος πληρώνει τους ειδικευόμενους οφείλει να διαλέγει τους καλύτερους. Κ αν αυτοί είναι απο ρουμανία ας επιλέξει αυτούς. Κοινώς να μπούνε αδιάβλητες εξετάσεις για όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μεταγραφες δεν θα σταματησουν ποτε στην Ελλαδα, απλα μπορει να γινουν πιο δυσκολες!

Ίσως να με πείτε αφελή, αλλά οι μεταγγραφές εξωτερικού αυτή τη στιγμή έχουν σταματήσει. Και εδώ που τα λέμε ήταν αδικία μετά από τόση προσπάθεια και αγωνία για να περάσεις Ελλάδα, να σου έρχονται από δίπλα οι διάφοροι εξυπνάκηδες άνετοι κι αεράτοι (και θα το πω, ως επι των πλείστον και άσχετοι)...

Βέβαια πάλι Ελλάδα είμαστε, μπορεί να ξαναξεκινήσουν. Και αυτό είναι και το πιθανότερο, δηλαδή.

Dr Ped το ξέρω ότι και το ελληνικό πανεπιστήμιο είχε τα λαμόγια του και άλλωστε γι αυτό ζητούνται σήμερα αδιάβλητες εξετάσεις. Για να στιμωχτούν λίγο και αυτοί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού θέλουν κάποια στιγμή να θεωρούνται "γιατροί", οφείλουν να είναι πιο υπεύθυνοι από το να κατεβαίνουν "για πλάκα" στις εξετάσεις,μήπως και "τους κάτσει"!Από τη στιγμή που παίρνουν μέρος σε εξετάσεις δικαιολογίες δε χωρούν.

Αναφερόμουν στούς καθηγητές και στο ΑΣΕΠ που έλεγε ο Lonestar :P Είναι προφανές πως αυτή η δικαιολογία δεν ισχύει στις εξετάσεις τού ΔΙΚΑΤΣΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το πρώτο μην είσαι τόσο σίγουρος-γνωρίζω ήδη έναν.Επίσης ήδη πρίν από τρία χρόνια είχα Ιταλό ειδικευόμενο συνάδελφο στο Ασκληπείο.

emoops Επειδή πρόσφατα γνώρισα τυχαία τον εν λόγω κύριο σε κάποιο σεμιναριάκι,ο συγκεκριμένοε ειδικευόμενος αναισθησιολόγος κύριος ήρθε να κάνε ειδικότητα στην Ελλάδα γιατί στην Ιταλία έχουν κλείσει οι θέσεις ειδικευομένων και είναι φύσει αδύνατον να βρεις θέση.Ενώ στην Ελλάδα του "μπες στην ουρά,κουτσός,στραβός είσαι και περίμενε" άνετα και γίνεται αυτό.Ή κοινώς μάθαν ότι μαμιόμαστε και πλάκωσαν και οι γύφτοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω οτι σιγά σιγά ξεφεύγουμε απο το θέμα...

Κάντε τον κόπο να ρίξετε μια ματιά στο 1ο ποστ της συζήτησης και θα σας παρακαλέσω να δημοσιευετε και να απαντάτε μόνο σε σχετικά θέματα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoops Επειδή πρόσφατα γνώρισα τυχαία τον εν λόγω κύριο σε κάποιο σεμιναριάκι,ο συγκεκριμένοε ειδικευόμενος αναισθησιολόγος κύριος ήρθε να κάνε ειδικότητα στην Ελλάδα γιατί στην Ιταλία έχουν κλείσει οι θέσεις ειδικευομένων και είναι φύσει αδύνατον να βρεις θέση.Ενώ στην Ελλάδα του "μπες στην ουρά,κουτσός,στραβός είσαι και περίμενε" άνετα και γίνεται αυτό.Ή κοινώς μάθαν ότι μαμιόμαστε και πλάκωσαν και οι γύφτοι...

Τι κανανε λεει οι θεσεις στην Ιταλια????? Ποιος σου τα ειπε αυτα ''συναδελφε''??? Ρωτα καποιον που τη ξερει την Ιταλια....Και σε παρακαλω μη μου πεις οτι ρωτησες καποιον απο τους φιλους σου και καλα.....Ιδιως αναισθησιολογια εχει θεσεις!!! Οπως και για καθε ειδικοτητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι κανανε λεει οι θεσεις στην Ιταλια????? Ποιος σου τα ειπε αυτα ''συναδελφε''??? Ρωτα καποιον που τη ξερει την Ιταλια....Και σε παρακαλω μη μου πεις οτι ρωτησες καποιον απο τους φιλους σου και καλα.....Ιδιως αναισθησιολογια εχει θεσεις!!! Οπως και για καθε ειδικοτητα....

:bloodomen: Ο παπάς στην πόλη,η παπαδιά μολογάει.Όταν κάποιος Ιταλός,που ειδικεύεται αναισθησιολογία,που έχει σπουδάσει Ιταλία σου λέει κάτι τέτοιο είναι αναξιόπιστος και φίλος μου(!;).Όπερ έδει δείξαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:bloodomen: Ο παπάς στην πόλη,η παπαδιά μολογάει.Όταν κάποιος Ιταλός,που ειδικεύεται αναισθησιολογία,που έχει σπουδάσει Ιταλία σου λέει κάτι τέτοιο είναι αναξιόπιστος και φίλος μου(!;).Όπερ έδει δείξαι.

Απλα εχω διαβασει κατι αλλα ποστς σου που παντα ''παιζει'' καποιος φιλος σου ως αποδεικτικο στοιχειο.....Τελος παντων....Οτι και να σου ειπε ο συγκεκριμενος ή και οποιοσδηποτε αλλος σχετικα με το ''κλεισιμο'' των θεσεων ειδικοτητας στην Ιταλια δεν ευσταθει.......Αυτο τουλαχιστον ελπιζω να σου ειναι εσενα αλλα και οποιουδηποτε αλλου ξεκαθαρο....

Φιλικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βοηθήσω λίγο την κουβεντούλα σας θα σας πω ενα τραγελαφικό περιστατικό που ευτυχώς για τον ασθενή είχε ευτυχή κατάληξη.

Ο εν λογω κύριος εδινε αναισθησία σε ενα περιστατικό ρουτίνας (βουβωνοκήλη ΑSA 2). Την στιγμή που ο επιμελητής κατουρούσε ο αθενής εκανε αρεστ. Σταματάμε την επέμβαση και περιμένουμε να τον ανανήψει πράγμα που δεν συνέβη εως οτου ο επιμελητής ηρθε (σε 1-2 λεπτά). Και οι δύο κανανε τα ίδια πράγματα - defιbrillation δηλαδή.Μάλιστα ο Ιταλός εκανε 5 φορές!!!! Ο επιμελητής μόνο μία. Το απόγευμα στην επίσκεψη είδαμε τα αποτυπώματα(εγκαυματα) του φίλου μας στο ΔΕΞΙΟ ημιθωράκιο!!!! εντάξει μπορεί να συμβεί στο καθένα μας...ή μήπως όχι????ή μήπως αυτό δεν δικαιολογείται σε έναν ειδικευόμενο αναισθησιολογίας????

Αααα και για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του τριπ, εμένα μου είπε οτι ήταν χρόνια σε κλινική στην ιταλία (σαν ατατσμεντ) αλλά δεν του δίναν θέση!δεν μου είπε οτι δεν υπήρχαν...και αυτό κάτι λέει...

αν υπήρχαν εξετάσεις , ο τύπος δεν θα έτρωγε τη θέση του γάτου που ειναι Βυσιγότθος και σπούδασε στην Ζιμπάμπουε - αλλά τουλάχιστον κανει αυτό που του αρέσει ,ασχολείται και είναι ενημερωμένος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχει ενδιαφέρον το θέμα, ας ρίξουμε για off-topic την εικονίτσα από μια έρευνα που δημοσιεύτηκε στο BMJ για το πού βάζουν οι γιατροί τα ηλεκτρόδια απινίδωσης...

hear4724.f1.gif

Το κείμενο είναι εδώ:

Do doctors position defibrillation paddles correctly? Observational study

emofftopic αλλά αξίζει ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βοηθήσω λίγο την κουβεντούλα σας θα σας πω ενα τραγελαφικό περιστατικό που ευτυχώς για τον ασθενή είχε ευτυχή κατάληξη.

Ο εν λογω κύριος εδινε αναισθησία σε ενα περιστατικό ρουτίνας (βουβωνοκήλη ΑSA 2). Την στιγμή που ο επιμελητής κατουρούσε ο αθενής εκανε αρεστ. Σταματάμε την επέμβαση και  περιμένουμε να τον ανανήψει πράγμα που δεν συνέβη εως οτου ο επιμελητής ηρθε (σε 1-2 λεπτά). Και οι δύο κανανε τα ίδια πράγματα - defιbrillation δηλαδή.Μάλιστα ο Ιταλός εκανε 5 φορές!!!! Ο επιμελητής μόνο μία. Το απόγευμα στην επίσκεψη είδαμε τα αποτυπώματα(εγκαυματα)  του φίλου μας στο ΔΕΞΙΟ ημιθωράκιο!!!! εντάξει μπορεί να συμβεί στο καθένα μας...ή μήπως όχι????ή μήπως αυτό δεν δικαιολογείται σε έναν ειδικευόμενο αναισθησιολογίας????

Αααα και για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του τριπ, εμένα μου είπε οτι ήταν χρόνια σε κλινική στην ιταλία (σαν ατατσμεντ) αλλά δεν του δίναν θέση!δεν μου είπε οτι δεν υπήρχαν...και αυτό κάτι λέει...

αν υπήρχαν εξετάσεις , ο τύπος δεν θα έτρωγε τη θέση του γάτου που ειναι Βυσιγότθος και σπούδασε στην Ζιμπάμπουε - αλλά τουλάχιστον κανει αυτό που του αρέσει ,ασχολείται και είναι ενημερωμένος....

B) Επανερχόμαστε στο θέμα.Ο εν λόγω κύριος έπρεπε να κάνει αναισθησιολογία;Ο καλός νέος γιατρός πρέπει να περιμένει στην ουρά πίσω από αυτόν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

B) Επανερχόμαστε στο θέμα.Ο εν λόγω κύριος έπρεπε να κάνει αναισθησιολογία;Ο καλός νέος γιατρός πρέπει να περιμένει στην ουρά πίσω από αυτόν;

Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να περιμενει ο καλος νεος γιατρος στην ουρα....Αλλα δε νομιζω ρε νιεβσκυ οτι εσυ ή εγω δε θα κανουμε λαθη....Θεωρεις τον εαυτο σου καλο νεο γιατρο???? Τι σημαινει καλος νεος γιατρος????? Αλανθαστος????Τοτε εγω ειμαι για τον ''πεο'' γιατρος.....Σιγουρα θα κανω λαθη και ας ξερω απεξω το χαρισσον, το σεσιλ και οποιο αλλο βιβιλιο μπορεις να φανταστεις....Τα ιδια μπορει να ξερει το παιδι που εβαλε λαθος τα μαρκουτσια του ντεφιμπριλειτορ....

Ολα αυτα ειναι δικη μου αποψη....Δεν εκπροσωπω κανεναν....(Αυτο μας ελειπε...) :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να περιμενει ο καλος νεος γιατρος στην ουρα....Αλλα δε νομιζω ρε νιεβσκυ οτι εσυ ή εγω δε θα κανουμε λαθη....Θεωρεις τον εαυτο σου καλο νεο γιατρο???? Τι σημαινει καλος νεος γιατρος????? Αλανθαστος????Τοτε εγω ειμαι για τον ''πεο'' γιατρος.....Σιγουρα θα κανω λαθη και ας ξερω απεξω το χαρισσον, το σεσιλ και οποιο αλλο βιβιλιο μπορεις να φανταστεις....Τα ιδια μπορει να ξερει το παιδι που εβαλε λαθος τα μαρκουτσια του ντεφιμπριλειτορ....

        Ολα αυτα ειναι δικη μου αποψη....Δεν εκπροσωπω κανεναν....(Αυτο μας ελειπε...) :rolleyes:

:splaaaats: "Αυτόν τον γιατρό επαινώ,αυτόν που κάνει λίγα(=όχι καθόλου) λάθη",αυτό είπε ο παπούς Ιπποκράτης.Λάθος από λάθος διαφέρει,όταν έβλεπα όλη την κλινική του Ασκληπιείου αναισθησιολογία με τους περισσότερους να είναι στο 3ο ή και 4ο έτος της ειδικότητας-όχι όταν ήταν φοιτητές ή τελειώνοντας στη σχολή,αλλά έχοντας δουλέψει με επείγοντα για τόσα χρόνια-να παίρνουν το BLS,γιατί εκεί τους γνώρισα,και να μην ξέρουν να δώσουν τις απλούστερες πρώτες βοήθειες ανατρίχιασα σκεπτόμενος πόσους ανθρώπους ξαπόστειλαν όλ'αυτά τα χρόνια.Λάθος από λάθος διαφέρει:έτσι όταν χειρουργός στο ΚΑΤ έκοψε πόδι επειδή θεώρησε ότι είχαμε υποτροπή ακανθοκυτταρικού καρκινώματος(!!!!!;;;;;) που αποδείχτηκε ότι ήταν κάλος τότε το λάθος αυτό είναι αδικαιολόγητο.Όταν άνθρωπος από Ρουμανία έλεγε ότι "έφαγε χαλασμένο σύκο και γι'αυτό έπαθε σκωληκοειδίτιδα,από το σκουλήκι μέσα" αυτό το λάθος είναι αδικαιολόγητο και εγκληματίας όποιος επιτρέπει να ασκέι την ιατρική αυτός ο άνθρωπος.

:unsure: Για το ερώτημα ποιον θεωρώ καλό νέο γιατρό,θα σου απαντήσω μ'αυτό:

Δυο νέοι ιατροί που μόλις τέλειωσαν το πανεπιστήμιο,βλέπουν μια αρκούδα καθώς περπατάνε στο δάσος.Ο πρώτος βγάζει από το σάκο του τα αθλητικά παπούτσια του και τα φοράει.Ο δεύτερος του λέει "αφού ξέρεις ότι δεν μπορείς να τρέξεις γρηγορότερα από την αρκούδα".Και ο πρώτος του απαντάει "Δεν χρειάζεται.Αρκεί να τρέξω γρηγορότερα από σένα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την αρκούδα πολύ εύστοχο,αλλά κυρίως το σύνθημα του ΄φετινού καλοκαιριού είναι ένα(ο Σαράντος πολύ εύστοχα το διατύπωσε).

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splaaaats: "Αυτόν τον γιατρό επαινώ,αυτόν που κάνει λίγα(=όχι καθόλου) λάθη",αυτό είπε ο παπούς Ιπποκράτης.Λάθος από λάθος διαφέρει,όταν έβλεπα όλη  την κλινική του Ασκληπιείου αναισθησιολογία με τους περισσότερους να είναι στο 3ο ή και 4ο έτος της ειδικότητας-όχι όταν ήταν φοιτητές ή τελειώνοντας στη σχολή,αλλά έχοντας δουλέψει με επείγοντα για τόσα χρόνια-να παίρνουν το BLS,γιατί εκεί τους γνώρισα,και να μην ξέρουν να δώσουν τις απλούστερες πρώτες βοήθειες ανατρίχιασα σκεπτόμενος πόσους ανθρώπους ξαπόστειλαν όλ'αυτά τα χρόνια.Λάθος από λάθος διαφέρει:έτσι όταν χειρουργός στο ΚΑΤ έκοψε πόδι επειδή θεώρησε ότι είχαμε υποτροπή ακανθοκυτταρικού καρκινώματος(!!!!!;;;;;) που αποδείχτηκε ότι ήταν κάλος τότε το λάθος αυτό είναι αδικαιολόγητο.Όταν άνθρωπος από Ρουμανία έλεγε ότι "έφαγε χαλασμένο σύκο και γι'αυτό έπαθε σκωληκοειδίτιδα,από το σκουλήκι μέσα" αυτό το λάθος είναι αδικαιολόγητο και εγκληματίας όποιος επιτρέπει να ασκέι την ιατρική αυτός ο άνθρωπος.

:unsure: Για το ερώτημα ποιον θεωρώ καλό νέο γιατρό,θα σου απαντήσω μ'αυτό:

Δυο νέοι ιατροί που μόλις τέλειωσαν το πανεπιστήμιο,βλέπουν μια αρκούδα καθώς περπατάνε στο δάσος.Ο πρώτος βγάζει από το σάκο του τα αθλητικά παπούτσια του και τα φοράει.Ο δεύτερος του λέει "αφού ξέρεις ότι δεν μπορείς να τρέξεις γρηγορότερα από την αρκούδα".Και ο πρώτος του απαντάει "Δεν χρειάζεται.Αρκεί να τρέξω γρηγορότερα από σένα".

Δε με βρισκεις αντιθετο σε αυτα που λες.....Το προηγουμενο σου ποστ δεν ηταν τοσο λεπτομερες οσο αυτο, γιαυτο ισως και η ψιλοπαρεξηγηση......Το ανεκδοτο ωραιο αλλα ποια ειναι η κεντρικη ιδεα(τι ηθελε να πει ο ποιητης?)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με βρισκεις αντιθετο σε αυτα που λες.....Το προηγουμενο σου ποστ δεν ηταν τοσο λεπτομερες οσο αυτο, γιαυτο ισως και η ψιλοπαρεξηγηση......Το ανεκδοτο ωραιο αλλα ποια ειναι η κεντρικη ιδεα(τι ηθελε να πει ο ποιητης?)...

emdevil Πολύ συχνά μπαίνουμε στη διαδικασία να ζητάμε από τους γιατρούς να ξέρουν τα πάντα και να είναι κάτι παραπάνω από υπεράνθρωποι.Αυτό έχει την εξήγησή του,αφού οι γιατροί σε μια κοσμική κοινωνία παίζουν τον ρόλο που έπαιζαν οι ιερείς παλαιότερα ως κοινωνικά πρότυπα.Αν απομυθοποιήσουμε τον ρόλο του γιατρού και δεχτούμε ότι είναι ένα απλό επάγγελμα όπως όλα τα άλλα-είναι!-τότε καλός γιατρός δεν είναι κάποιος που έχει ένα σωρό από φανταστικές ιδιότητες,τις οποίες συχνά ζητούμε να αποκτήσει ο γιατρός σε βάρος της ισόρροπης ανάπτυξης της προσπωικότητάς του,αλλά αυτός που απλά υπερέχει από τους άλλους.Έτσι εγώ δεν ξέρω αν είμαι καλός γιατρός με την έννοια ενός φανταστικού προτύπου που υπάρχει στο μυαλό κάποιου,αλλά ξέρω σίγουρα από ποιον είμαι καλύτερος-και από ποιον είμαι χειρότερος,πίστεψέ με,από πολλούς συμφοιτητές μου θεωρώ τον εαυτό μου κατώτερο κατά πολύ,αλλά δεν έχω βρει ούτε ένα δικατσικάκι μέχρι τώρα που να μπορώ να πω "να γιατρός να μιμηθώ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emdevil Πολύ συχνά μπαίνουμε στη διαδικασία να ζητάμε από τους γιατρούς να ξέρουν τα πάντα και να είναι κάτι παραπάνω από υπεράνθρωποι.Αυτό έχει την εξήγησή του,αφού οι γιατροί σε μια κοσμική κοινωνία παίζουν τον ρόλο που έπαιζαν οι ιερείς παλαιότερα ως κοινωνικά πρότυπα.Αν απομυθοποιήσουμε τον ρόλο του γιατρού και δεχτούμε ότι είναι ένα απλό επάγγελμα όπως όλα τα άλλα-είναι!-τότε καλός γιατρός δεν είναι κάποιος που έχει ένα σωρό από φανταστικές ιδιότητες,τις οποίες συχνά ζητούμε να αποκτήσει ο γιατρός σε βάρος της ισόρροπης ανάπτυξης της προσπωικότητάς του,αλλά αυτός που απλά υπερέχει από τους άλλους.Έτσι εγώ δεν ξέρω αν είμαι καλός γιατρός με την έννοια ενός φανταστικού προτύπου που υπάρχει στο μυαλό κάποιου,αλλά ξέρω σίγουρα από ποιον είμαι καλύτερος-και από ποιον είμαι χειρότερος,πίστεψέ με,από πολλούς συμφοιτητές μου θεωρώ τον εαυτό μου κατώτερο κατά πολύ,αλλά δεν έχω βρει ούτε ένα δικατσικάκι μέχρι τώρα που να μπορώ να πω "να γιατρός να μιμηθώ".

Εγω παλι δεν εχω αποψη επι του ΔΙΚΑΤΣΑιεικου γιατι μολις ηρθα απο Ιταλια αλλα και μονο απο τις αποψεις που εχω διαβασει σε αυτο το σαιτ περιμενω πραγματι με ανυπομονησια να δω και μονος μου ολα αυτα τα οποια οι Ελλαδιτες αποφοιτοι γραφετε και περιγραφετε.....Επετρεψε μου, ομως, να πιστευω οτι οι αποψεις σας πολλες φορες διακρινονται απο ιδιαιτερη εμπαθεια και συντεχνειακη νοοτροπια....Αν σου ελεγαν οτι αυριο το πρωι παρουσιαζεσαι για ειδικοτητα εκει ακριβως που θελεις (υποθετικα εντελως) εσυ και ολοι οι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων, θα ελεγες τα ιδια πραγματα και ,κυριως, με την ιδια ενταση και πεισμα??

Η ερωτηση δεν ειναι προκλητικη απλα ελπιζει να απαντηθει με ειλικρινεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία μικρή παρέμβαση στον διάλογο σας... -_-

Επειδή είχα την τύχη να παρουσιαστώ για ειδικότητα εκεί ακριβώς που ήθελα σε λιγότερο από ένα έτος μετά την αποφοίτηση μου θα σου πω πως τα μέλη του site αποτυπώνουν στην πλειοψηφία τους με σαφήνεια τις ανησυχίες του νέου, ικανού, ιατρού στην Ελλάδα.

Το ζήτημα δεν είναι μόνο να βολευτούν οι ίδιοι.

Άλλωστε οι περισσότεροι ικανοί φαίνεται πως ήδη ωθούνται στο να αναζητήσουν την τύχη τους έξω.

Όταν όμως η χώρα που μας σπούδασε δεν μπορεί να αποτρέψει τους «γιατρούς» που κάνουν αδικαιολόγητα λάθη από το να εξασκούν το επάγγελμα τους εναντίον του πληθυσμού της, τότε όλα όσα λέγονται εδώ μέσα είναι λίγα. :angry:

Είναι πραγματική κατάντια όταν η Ελλάδα προσελκύει γιατρούς που κανείς μας δεν θέλει να μιμηθεί απλά και μόνο επειδή τους προσφέρει την δυνατότητα να ειδικευτούν ανεξάρτητα από το ποιόν τους. emno

Αυτά στα λέω με κάθε ειλικρίνεια και χωρίς εγώ, προσωπικά, να έχω κανένα όφελος από το αν θα μπουν εξετάσεις στην ειδικότητα ή όχι. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι δεν εχω αποψη επι του ΔΙΚΑΤΣΑιεικου γιατι μολις ηρθα απο Ιταλια αλλα και μονο απο τις αποψεις που εχω διαβασει σε αυτο το σαιτ περιμενω πραγματι με ανυπομονησια να δω και μονος μου ολα αυτα τα οποια οι Ελλαδιτες αποφοιτοι γραφετε και περιγραφετε.....Επετρεψε μου, ομως, να πιστευω οτι οι αποψεις σας πολλες φορες διακρινονται απο ιδιαιτερη εμπαθεια και συντεχνειακη νοοτροπια....Αν σου ελεγαν οτι αυριο το πρωι παρουσιαζεσαι για ειδικοτητα εκει ακριβως που θελεις (υποθετικα εντελως) εσυ και ολοι οι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων, θα ελεγες τα ιδια πραγματα και ,κυριως, με την ιδια ενταση και πεισμα??

          Η ερωτηση δεν ειναι προκλητικη απλα ελπιζει να απαντηθει με ειλικρινεια...

emdevil Ναι,με το ίδιο πείσμα γιατί έχω μητέρα και πατέρα,παππού και γιαγιά,θείους και θείες που έχουν δεινοπαθήσει και θα δεινοπαθήσουν και πιστεύω ότι επικρατεί χάος στην ιατρική αγορά υπηρεσιών.Εσένα αν ήταν πατέρας σου αυτός που έπαθε ανακοπή σε εγχείριση για βουβωνοκήλη και του έκαναν ανάνηψη του κ****-6 φορές,τόσο πολύ προσπάθησαν και τόσο αποτιμάται η ανθρώπινη ζωή-και ο επιμελητής και ο άσχετος ειδικευόμενος πώς θα σου φαινόταν.Για τον ίδιο λόγο που βρίζουμε τα άθλια δικατσικάκια,για τον ίδιο λόγο βρίζουμε συνέχεια τους άθλιους,παραδόπιστούς καθηγητές μας-δες και άλλα τμήματα του φόρουμ,αν δεν έχεις βρεθεί ποτέ σε παρέα αθηναίων.Δεν ασκούν καλή ιατρική-ακόμα και αν ξέρουν καλή ιατρική τα χρήματα τους κάνουν να ξεχάσουν τα πάντα-και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα λεφτά.Εσύ φωνάζεις μόνο όταν θίγονται τα επαγγελματικά σου δικαιώματα;Όταν επικρατεί αυτή η αθλιότητα ως προς την άσκηση της ιατρικής είσαι ικανοποιημένος να ξέρεις ότι σε ένα τέτοιο επαγγελματικό περιβάλλον θα δουλέψεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.