Jump to content

ΑΥΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝ\ΜΕΙΑ!!!;;


A R I S

Recommended Posts

Ρε γαμώτο μπας και γράφτηκα στο GreekTeachers; WTF?!

Ρε νισάφι με τα ορθογραφικά, τα περισσότερα εκ παραδρομής είναι, χαλαρώστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

:) χαλαροι ειμαστε ρε παιδι μου, απλως πιανουμε πουλια στον αερα :lol:

δεν αφηνουμε τιποτα να πεσει κατω B):blink::lol:

greekmeds emgoal

ps

χαιρετω προς το παρον, θα επανελθω χειροτερος emoops δριμυτερος εννοω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα, δεν είναι εκ παραδρομής! Είναι κατ'επιλογήν (υποχρεωτικά στους μη γνωρίζοντες). Εμένα με κατατρέχει μια κακεντρέχεια πάντως, άλλο πράμα...

By the way, ο ασφαλέστερος τρόπος να μάθει κανείς ορθογραφία είναι η αντιγραφή! Όσες φορές κι αν την κοιτάξεις μια λέξη, πάλι λάθος θα τη γράψεις :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγώ τον πήγαινα πολύ τον Καργάκο. Είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία του και παραλίγο να πάω σ' αυτόν έκθεση.

Κι εγώ ανήκω στους οπαδούς της σειράς "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ", αλλά είχε πολλές λογοτεχνικές εκφράσεις και νεολογισμούς ο λόγος του και ξέφευγε κάπως από "δοκίμιο". Σαφώς ανώτερος ο Παπανούτσος...

Όσο για την ορθογραφία προτείνω κι εγώ το αναγνωρισμένο σύστημα: "λέξεις για την καρτέλα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα, δεν είναι εκ παραδρομής!

Τι να σου πω, εγώ γράφω καμιά φορά σε 3-4 forum συγχρόνως και πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνω να κάνω καλό proof-reading. emblush

Υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos με την ορθογραφια και τους τονους! emnysta ο καθενας (οντας τελειως ανορθογραφος) μπορει να περνα τα κειμενα του απο το word πριν τα ποσταρει και να το παιζει "προφεσορας" (γουιζαρντ,δεν αναφερομαι σε σενα,οκ? :P )

"ααααα,μα τι λες!!!! εμεις???!!! απαπαπαπαπαπαπαπα :P:P:P:P "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Word; Κάνει πολλά λάθη ο ενσωματωμένος ορθογράφος :) :) :)

γιαυτο και εγω προτιμω τα δικα μου λαθη! :P:P:P

πειτε ΟΧΙ στα λαθη-κονσερβα! κανε και ΕΣΥ ενα λαθος! μπορεις! emrockon

α,και emthanx για την πληροφορια! αν θελησω λοιπον να το παιξω "προφεσορας" (γουιζαρντ,εξακολουθω να μην αναφερομαι σε σενα :P ) να επιλεξω αλλο επεξεργαστη κειμενου,με καλυτερο ορθογραφο!

emofftopicemofftopicemofftopicemofftopicemofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δεύτερο ίδιο θέμα διαγράφηκε αφού μεταφέρθηκαν εδώ οι απαντήσεις.

Πω πω, Σαράντο! Μας κούφανες μ' αυτό το τσιτάτο. Τέτοια λέμε και δεν μας παίρνει κανένας στα σοβαρά. Σε λίγο θα αρχίσουν και τα ευχέλαια και θα μας φτάσουν στην Αφρική με τους φύλαρχους και τους μάγους.

Προς τι η επιστήμη και οι σπουδές αφού υπάρχει ο θεός (των ορθοδόξων βέβαια, όχι των άλλων);

Θάνος Παντίδης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

κορυφαίο!!! Αυτά πάντως δεν τα διδάσκουν τα ελληνικά πανεπιστήμια ούτε σχολεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, μου είπαν ότι στο στρατό το κάνουν. emarup

Για παράδειγμα, ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΚΑΠΤΑΝΗ'Σ

Εγώ αν δεν το έβλεπα μια μέρα με μικρά θα νόμιζα ότι τον λένε Καπτάνη τον μάστορα. Απ'τη μερκαπτάνη! Χεχχ... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Καργάκος δεν ήταν που είχε πει το "Μονοτονικό σύστημα - μονότονη ζωή" ? Σε μία εκδήλωση της ΔΑΠ στη Φιλοσοφική μια εποχή....Άσχετο αλλά έφαγα flash...Δεν συμπαθώ κιόλας ούτε τον Καργάκο, ούτε τον Παπανούτσο. Σε αντίθεση με τον Πανούτσο :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψή μου. Είμαι και εγώ μία Δικατσού ή μάλλον για την ακρίβεια μία πρώην Δικατσού και μία πρώην ειδικευόμενη αφού έχω τελειώσει και την ειδικότητά μου στην Θεσ/νίκη! Είναι λάθος που κάθεστε και ασχολείστε με τόσο μένος με τους - σας αρέσει δεν σας αρέσει- συναδέλφους που έχουν αποφοιτήσει από χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Με αυτούς αύριο θα συνεργαστείτε, θα μοιράσετε τις εφημερείες σας, θα σας καλύψουν και θα τους καλύψετε, θα γκρινιάξετε για τον ανάποδο διευθυντή και θα αγωνιστείτε για μία καλύτερη ειδικότητα (πιστέψτε με εκεί να δείτε προβλήματα) ! Οι βεντετισμοί δεν ταιριάζουν στην ιατρική και είμαι σίγουρη ότι το ξέρετε! Δεν γύρισαν στη μαμά πατρίδα να σας φάνε τις θέσεις, απλά ακολούθησαν το όνειρό τους και τα κατάφεραν στον ίδιο βαθμό που τα καταφέρατε και εσείς. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε στο κάτω κάτω, ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει ότι είναι καλύτερο για τον ίδιο.Η αλήθεια είναι ότι όταν γύρισα Ελλάδα, ένιωσα ότι δεν ήμουν και τόσο ευπρόσδεκτη. Οταν όμως άρχισα την ειδικότητα μου, μετά τις εξετάσεις του Δικατσά, είμασταν όλοι οι ειδικευόμενοι μαζί μια γροθιά( ή μάλλον σχεδόν γροθιά-εντάξει πάντα υπάρχει ο τυπάκος που όλοι αντιπαθούν βλέπε γλύφτης, λουφαδόρος, βίσμα). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν αρχίσετε τις ειδικότητες σας θα τα ξεχάσετε όλα αυτά και θα συνεργαστείτε μιά χαρά με τους πρώην Δικατσάδες! Προσωπικά δεν με αντιμετώπισαν ποτέ διαφορετικά κατά την διάρκεια της ειδικότητας οι συνάδελφοι μου που αποφοίτησαν από Ελλάδα και μάλιστα όσο αφορά το επίπεδο των σπουδών μας, σας λέω ότι κατά την διάρκεια της ειδικότητας μου η καλύτερη κατά γενική ομολογία ειδικευόμενη ήταν απόφοιτος από το Ουζμπεκιστάν και ότι αρχίζω διδακτορικό και δεν είχα κανένα μέσο! Αν είχα εξάλλου δεν θα ξόδευα 7 χρόνια στην Σερβία + εξετάσεις Δικατσά έναν χρόνο, θα είχα πάρει μια ωραιότατη μεταγραφούλα και θα έβριζα ίσως τώρα μαζί σας τους Δικατσάδες. Ικανοί και ανίκανοι υπάρχουν παντού. Και κάτι τελευταίο, φιλικά, η αλαζονεία είναι κακός σύμβουλος! Δεν ταιριάζει ειδικά στους γιατρούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δικαιολογείται εν μέρει αυτό το μένος αλέκαινα γιατί ο φοιτητής απο ελλάδα, έχει φάει στη μάπα τις πανελλήνιες, έχει διακριθεί απο τόσους άλλους φοιτητές, έχει ξοδέψει τα καλύτερα του χρόνια κ έρχεται μια στιγμή που το κράτος τον εξισώνει με όλους τους υπόλοιπους. Εκεί έγκειται η αδικία. Κ επειδή η πράξη έχει δέιξει ότι το επίπεδο των γιατρών απο αυτές τις χώρες είναι χαμηλό σε πιάνει το παράπονο. Τέσπα προσωπικά δεν έχω τίποτα με κάνέναν δικατσά. Θα με συνέφερε να δίναμε όλοι ένα δικατσα για να πάρουμε άδεια άσκήσεως επαγγέλματος. Πίστεψε με. Ξέρεις πόσο βολικές έιναι αυτές οι εξετάσεις για εμας. Όπως σωστά είπες, απο τη στιγμή που είμαστε συνάδελφοι πρέπει όλοι να είμαστε μια γροθιά κ να αναζητήσουμε αλλού τις αιτίες αυτής της κατάστασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε, είμαι υπέρ των εξετάσεων του Δικατσά για πολλούς λόγους. Θα σου πω έναν που για μένα ήταν πολύτιμος. Η ελληνική ορολογία. Λίγοι νομίζω από τους δικατσάδες δεν θέλουν τις εξετάσεις. Απλά θέλουν να είναι αξιοκρατικές και τα λαμόγια για μία φορά να κόβονται!Πίστεψέ με δεν είναι ευχάριστο να σου βγαίνει η πίστη να περάσεις τις εξετάσεις και να βλέπεις για μία ακόμα φορά οι γνωστοί άγνωστοι να τις περνάνε χαλαρά- και εδώ δεν μπορείς να κατηγορήσεις το επίπεδο του παν/μιου της Βουλγαρίας ή της Γιουγκοσλαβίας αλλά μόνο το επίπεδο των ελληνικών παν/μίων. Το ότι πέρασες με πανελλαδικές εξετάσεις, εγώ είμαι η πρώτη που θα σου πει συγχαρητήρια γιατί γνωρίζω τί κόπο τί επιμονή και τί διάβασμα έριξες. Η ζωή όμως είναι έτσι... Κουράστηκες για να φτάσεις εδώ απλά υπάρχουν και άλλοι που κουράστηκαν εκτός Ελλάδας. Μπορεί να γλύτωσαν τις πανελλαδικές, τελείωσαν μία ιατρική όμως. Η ιατρική δεν είναι το ζητούμενο? Ή μήπως ο κόπος ήταν μόνο για τις πανελλαδικές? Μετά ήταν χαλαρά? Δεν κουράστηκες να διαβάσεις ανατομία, ιστολογία, παθολογία και εκείνη την φρικτή φαρμακολογία? Αυτή την κούραση την περάσαμε και πολλοί από εμάς- τους έξω! Λαμόγια παντού υπάρχουν και εδώ και εκεί.. Ενας Βούλγαρος/Σέρβος/ Ρουμάνος/ Τσέχος/ Ούγγρος/ Αλβανός/ Τούρκος καλός γιατρός είναι χειρότερος από έναν καλό Έλληνα? Γιατί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο. Η ιατρική είναι το ζητούμενο. Το πως ο καθένας έφτασε στο σημείο να γίνει γιατρός δεν μας αφορά. Ούτε κ τί θυσίες έκανε γι'αυτό το σκοπό. Όλοι μας πρέπει να ξεκινάμε απο το 0 κ να κρινόμαστε με τα ίδια κριτήρια. Απλά εξήγησα ότι όλο αυτό το θέμα με τους δικατσάδες είναι ένα είδος νοσταλγίας-παραπόνου για τους κόπους μας. Δεν λέω ότι εσείς δεν κουραστήκατε. Είναι εγωιστικό το θέμα κ θα εξαλειφθεί όταν μπούν εξετάσεις για ειδικότητα όπως γίνεται σε κάθε χώρα. Γενικότερα πρέπει να αξιολογείται ο εργαζόμενος με αντικειμενικά κριτήρια για να μην καταντήσει να έχει τηο γωστή δημοσιουπαλληλίστική νοοτροπία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.