Jump to content

ΑΥΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝ\ΜΕΙΑ!!!;;


A R I S

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

Κλασσικός lefkander...μην άγχεσαι χρυσό μου δεν θα μαλώσεις με κανέναν, ούτε σε αντιπαράθεση θα έρθεις...

:lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΟΜΩΣ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΕΣ Ή ΑΠΕΦΥΓΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΣ ΓΙΑ ΕΞΩ...

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΑΝ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΞΩ ,ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΓΙΑΤΡΑΡΑ ΠΙΣΩ..

ΜΕΓΑΛΕ ΜΠΟΥΦΕ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΝΕ?ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ????????ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!!

ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΜΟΝΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΕΝΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΙΣΘΟ...ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΣΩΖΕΙ..ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΠΟΥΦΟΙ

Πιστεψε με,το τελευταιο που απασχολει τον παππου με τα 1000 προβληματα στην υγεια του ειναι το που τελειωσες!Αυτα ειναι για εσωτερικη καταναλωση με ποπ κορν και κοκα-κολα.Το ποιος κανει τη γιατραρα κοιταξε τον καθρεπτη σου!Καλη ειδικοτητα και η γενικη ιατρικη!Καινουργια!Υπαρχουν ακομα θεσουλες για ολους!Οχι μονο για "δικατσαδες"!Αν πεινασεις και εσυ θα την προτιμησεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεψε με,το τελευταιο που απασχολει τον παππου με τα 1000 προβληματα στην υγεια του ειναι το που τελειωσες!Αυτα ειναι για εσωτερικη καταναλωση με ποπ κορν και κοκα-κολα.

Ερώτηση.Στα 1000 περιλαμβάνεται και η άνοια?

υ.γ

είναι "καινούρια" κι όχι "καινούργια"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ok Μπαμπινιωτη!

Για την ακρίβεια, είναι καινούργια. Το καινούρια είναι παλιά ορθογραφία! Δεν αρκεί να ξέρεις, πρέπει να'σαι και σίγουρος :P:lol::rolleyes:

Μου θυμίζει τότε που η Άντζελα είπε το περίφημο "Ουδείς άσφαλτος" κι έπεσαν πάλι να τη φάνε, όμως αποκαλύφθηκε ότι η άσφαλτος μπορεί να είναι στους δρόμους, αλλά υπάρχει και επίθετο "άσφαλτος" γι' αυτόν που δεν κάνει σφάλματα! :D:D:P:P:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ακρίβεια, είναι καινούργια. Το καινούρια είναι παλιά ορθογραφία! Δεν αρκεί να ξέρεις, πρέπει να'σαι και σίγουρος :P  :lol:  :rolleyes:

Εγώ νόμιζα ότι του έκανε πλάκα, όχι ότι τον διόρθωνε. :antegeia::splaaaats: Ο SarandosKaptanis τα πιάνει πιο εύκολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση.Στα 1000 περιλαμβάνεται και η άνοια?

υ.γ

είναι "καινούρια" κι όχι "καινούργια"

Πριν πολλάααα χρόνια που έκανα φροντιστήριο έκθεση στον γνωστό και μη εξαιρετέο κ.Καργάκο θυμάμαι ότι μας τόνιζε ότι πρέπει να γράφουμε το επίθετο καινούργιος ακριβώς έτσι διότι προέρχεται από τις λέξεις "καινό + έργο". Το γ δεν ήταν λάθος των άσχετων όπως πολλοί νομίζαμε -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν πολλάααα χρόνια που έκανα φροντιστήριο έκθεση στον γνωστό και μη εξαιρετέο κ.Καργάκο θυμάμαι ότι μας τόνιζε ότι πρέπει να γράφουμε το επίθετο καινούργιος ακριβώς έτσι διότι προέρχεται από τις λέξεις "καινό + έργο". Το γ δεν ήταν λάθος των άσχετων όπως πολλοί νομίζαμε  -_-

Πες βρε χρυσόστομη και τ' όνομα του συνονόματου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντος Καργάκος, έτσι για να χαίρεσαι. Εγώ ποτέ δεν νόμιζα ότι γράφεται διαφορετικά πάντως. Τη λέξη τη μάθαμε στο δημοτικό ρε παιδιά...Νόμιζα ότι ήταν σπόντα για την άγνοια.

edit: Πόσα έπαιρνε στα ιδιαίτερα; Πάντα το είχα απορία. Με ποια κριτήρια επέλεγε μαθητές; Προβληματίζομαι Η΄

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καινούργιος ή καινούριος... ιδού το ερώτημα που ταλανίζει τις σύγχρονες γενιές των λειτουργών του Ιπποκράτη! :rolleyes:

Ρε παιδιά τι ασχολείστε, γράψτε καμιά συνταγή! :P

Εμείς έτσι Εκθεσά γνωστό στη Βόρεια Ελλάδα είχαμε τον «Οδυσσέα», θυμάμαι πολύ έπαιζε το όνομά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, τι μου θύμισες τώρα...Ήταν πολλά τα λεφτά ΝΙΚΙΤΑ...αλλά επειδή έχουν περάσει γύρω στα 15 :o χρόνια από τότε που έκανα μάθημα δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό. Ιδιαίτερα με 1 άτομο ήταν εντελώς ασύμφορο οικονομικά. Εγώ πάντως για να απομυθοποιούμε και καταστάσεις δεν ήμουν ευχαριστημένη από το μάθημά του. Ρητόρευε παρά έδινε οδηγίες προς υποψήφιους πανελληνίων :angry: γι'αυτό και την έκανα με ελαφρά κι ας χρεώθηκε, όπως έμαθα ότι είπε εκ των υστέρων, το 19 που πήρα στην έκθεση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tο λημμα "καινουργιος" δηλωνει την επιστημονικη(ιστορικα/ετυμολογικα) ορθοτερη ορθογραφηση.Το λημμα "καινουριος" δηλωνει τη σχολικη,πρακτικη,συνηθη ορθογραφηση.Οπως αναφερεται στον προλογο του λεξικου του Μπαμπινιωτη(αναθεωρημενη εκδοση), "για τον μικρο αριθμο λεξεων που διφορουνται ορθογραφικα , ο μαθητης,ο δασκαλος,ο απλος αναγνωστης θα γνωριζει και την ορθογραφια του σχολειου ή της συνηθειας αλλα και την επιστημονικη,ορθοτερη ορθογραφια(που δεν πρεπει να αγνοει)".

Κσι συνεχιζει στο λημμα "καινουργιος", "Ετυμηγορια:καινουργός,καινουργώ(=αναδημιουργω,ξεκινω vεο).Απο το καινός+εργώ(έργον).Η λεξη καινουριος αποτελει φωνητικη αποδοση και δεν δικαολογειται ετυμολογικως"

Αυτα σε οποιον-α ξερολα ειρωνικα με "διορθωσε" , ειδικα ο πρωτος.Με την πρωτη κρατησα την Εκθεση στις πανελληνιες.

Ρrof Wizard υπαρχει κατι που δεν ξερεις;ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, δεν είπαμε να ανοίξουμε και λεξικά για την ορθογραφία εδώ μέσα...

Πάντως εγώ τον πήγαινα πολύ τον Καργάκο. Είχα διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία του και παραλίγο να πάω σ' αυτόν έκθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, δεν είπαμε να ανοίξουμε και λεξικά για την ορθογραφία εδώ μέσα...

Συμφωνω.Απλως παρατηρω πολυ ειρωνεια για θεματα ορθογραφιας στο forum,oποτε καμια φορα καλο ειναι να κατατρεχουμε στα λεξικα!Στην συγκεκριμενη περιπτωση απλως ειχε αδικο αυτος που με διορθωσε και το εκανε για να φανει "εξυπνακιας".PEACE!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγώ τον πήγαινα πολύ τον Καργάκο.

Τί κάνει τώρα που άλλαξε το σύστημα; Προσαρμόστηκε ή ζει απ'τα εκατομμύρια που έβγαζε τότε;

Γιατί του Οδυσσέα στην Θεσσαλονίκη του χτίσαν κανα-δυο εξοχικά τα παιδιά που του τα στάζαν.

Τρελά λεφτά ορισμένοι της παραπαιδείας. Λεφτά με τη σέσουλα. emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.