Jump to content

Δυσλειτουργία του ΔΙΚΑΤΣΑ


medicine

Recommended Posts

Ο gor δε μου κάνει πάντως για μεταγραφέα,όχι για το τρόπο που θέτει επιχείρημα,αλλά και διότι δεν ξέρει τι παίζει από Αθήνα.Αυτό περί νομικής κάλυψης κυρίως....ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΑΣ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΔΙΚΑΤΣΑ ΒΡΩΜΑΕΙ Η ΦΑΣΗ ΚΙ ΑΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Last Reply

ΑΜ 200100382. Αυτά περί νομικής καλύψης μας τα έχει πει ο εκλεκτός και σπάνιος καθηγητής Θεραπευτικής του Αλεξάνδρας Dr. Ζακόπουλος και δεν τα λεω από το κεφάλι μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΙΤΟΥΝΤΕΣ ΕΔΙΝΑΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΚΕΙ ΓΙΝΟΤΑΝ Ο ΧΑΜΟΣ...ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΑΠΟΡΟΥΜΑΝΙΑ ΦΙΛΕ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΛΝΕ Η ΘΕΙΑ,ΕΙΔΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ OVIDIUS ΤΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΖΑΣ.ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ.ΔΕ ΘΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΤΙ ΣΤΓΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.

ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ....ΕΚΕΙ ΞΕΡΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Ε?ΕΧΩΝΕΣ 20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΚΑΝΙΓΓΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΗ ΣΑΛΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΝ ΤΗ ΦΑΣΗ...ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΘΧΕΣ ΤΡΕΛΟ ΒΥΣΜΑ.ΣΤΟ 3 ΕΤΟΣ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑΣ ΒΛΕΠΩ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΑΠΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΠΟ ΧΩΡΑ(ΑΣΕ,ΔΕ ΛΕΩ)ΓΙΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΠΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΜΕΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΞΑΔΙΑΝΤΡΟΠΑ,ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ....

ΕΚΕΙ ΗΥΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΚΑΤΣΑ...ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ,ΑΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΠΕΡΙ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ,ΑΣΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ...

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αφορίζεις τον αγώνα που έχω κάνει εγώ επειδή χωρίς να ξέρεις τίποτα για μένα εσύ πιστεύεις πως μπήκα με 20 εκατομμύρια ή με βύσμα. Έχεις το δικαίωμα της αμφιβολίας, όπως το έχω και εγώ για σένα, αλλά όχι το δικαίωμα της βεβαιότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Gor συγνώμη κιόλας...Η συντριπτική πλειοψηφία των μετεγγραφέντων είναι ή δεν είναι αλεξιπτωτιστές; Είναι ή δεν είναι τρελά βυσματωμένοι τόσο που ακόμα και στην Ελλάδα έχουν ευνοική μεταχείρηση; Είναι ή δεν είναι οι αποτυχημένοι του (αθλίου ίσως) συστήματος των πανελληνίων; Όπως έχω πει και στον Άλεξ πιο πάνω, μπορεί εσύ, αυτός, ο άλλος να είστε οι φωτεινές εξαιρέσεις όπως διατείνεστε. Αλλά πώς να γίνει βρε παιδάκι μου , έχει μαζευτεί πολύ σαβούρα. Μην το αρνείσαι! ΚΑι τις μετεγγραφές ξέρουμε πώς τις πήραν οι περισσότεροι...άλλοι που ήταν ετοιμοθάνατοι και έγιαναν στην Αγία Ιατρική Ελλάδος , μεγάλη η χάρη της, άλλοι έδωσαν τις εξετάσεις σε βιοχημεία (Τρακατέλλη αν δεν κάνω λάθος που είναι βιβλίο 30 χρονια πριν), ανατομία και φυσιολογία (πάλι ενός Έλληνα αν δεν κάνω πάλι λάθος). Τέλος πάντων αυτά σας είπαν να δώσετε αυτά δώσατε. Αλλά γιατί υπάρχουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που τα διδάσκουν αυτά; Είναι ολόκληρη κλίκα , ένα σύστημα που ζει εις βάρος όλων μας. Και γιατί υπάρχουν φροντιστήρια; Πάρτε τα βιβλία, διαβάστε και πηγαίντε δώστε! Δηλαδή μην παρουσιάζουμε τα αυτονόητα ως περίεργα.

Η λύση, αφού δεν μπορούμε να καθαρίσουμε το όλο πράγμα, είναι για μια ακόμα φορά να μπούμε σε διαδικασία αξιολόγησης. Εξετάσεις για άδεια ή κάτι παρεμφερές.

Υ.Γ. Και σταματήστε να βρίζετε στο φορουμάκι σας οι δικατσάδες όσους έχουν το θάρρος να σας λένε την αλήθεια κατάμουτρα. Σαν τις κατίνες τα διαβάζετε εδώ και μετά πάτε και ψου ψου θάβετε μεταξύ σας.

Edit: Μετά από παραίνεση ενός γλυκύτατου μέλους βάζω τις παρακάτω φατσούλες γιατί αν δεν τις βάλω (είπε το γλυκύτατο μέλος) θα τσακωθούμε...

:wub:emkissemiloveyou:P:lol:emoopsempresentemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Gor συγνώμη κιόλας...Η συντριπτική πλειοψηφία των μετεγγραφέντων είναι ή δεν είναι αλεξιπτωτιστές; Είναι ή δεν είναι τρελά βυσματωμένοι τόσο που ακόμα και στην Ελλάδα έχουν ευνοική μεταχείρηση; Είναι ή δεν είναι οι αποτυχημένοι του (αθλίου ίσως) συστήματος των πανελληνίων; Όπως έχω πει και στον Άλεξ πιο πάνω, μπορεί εσύ, αυτός, ο άλλος να είστε οι φωτεινές εξαιρέσεις όπως διατείνεστε. Αλλά πώς να γίνει βρε παιδάκι μου , έχει μαζευτεί πολύ σαβούρα. Μην το αρνείσαι! ΚΑι τις μετεγγραφές ξέρουμε πώς τις πήραν οι περισσότεροι...άλλοι που ήταν ετοιμοθάνατοι και έγιαναν στην Αγία Ιατρική Ελλάδος , μεγάλη η χάρη της, άλλοι έδωσαν τις εξετάσεις σε βιοχημεία (Τρακατέλλη αν δεν κάνω λάθος που είναι βιβλίο 30 χρονια πριν), ανατομία και φυσιολογία (πάλι ενός Έλληνα αν δεν κάνω πάλι λάθος). Τέλος πάντων αυτά σας είπαν να δώσετε αυτά δώσατε. Αλλά γιατί υπάρχουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που τα διδάσκουν αυτά; Είναι ολόκληρη κλίκα , ένα σύστημα που ζει εις βάρος όλων μας. Και γιατί υπάρχουν φροντιστήρια; Πάρτε τα βιβλία, διαβάστε και πηγαίντε δώστε! Δηλαδή μην παρουσιάζουμε τα αυτονόητα ως περίεργα.

Η λύση, αφού δεν μπορούμε να καθαρίσουμε το όλο πράγμα, είναι για μια ακόμα φορά να μπούμε σε διαδικασία αξιολόγησης. Εξετάσεις για άδεια ή κάτι παρεμφερές.

Υ.Γ. Και σταματήστε να βρίζετε στο φορουμάκι σας οι δικατσάδες όσους έχουν το θάρρος να σας λένε την αλήθεια κατάμουτρα. Σαν τις κατίνες τα διαβάζετε εδώ και μετά πάτε και ψου ψου θάβετε μεταξύ σας.

Edit: Μετά από παραίνεση ενός γλυκύτατου μέλους βάζω τις παρακάτω φατσούλες γιατί αν δεν τις βάλω (είπε το γλυκύτατο μέλος) θα τσακωθούμε...

:wub:  emkiss  emiloveyou  :P  :lol:  emoops  empresent  emthanx

Δεν έχω καμμία διάθεση να τσακωθώ. Πολλοί ίσως είναι αλεξιπτωτιστές. Όχι όμως η συντριπτική πλειοψηφία. Επίσης, πολλοί ίσως είναι και οι αλεξιπτωτιστές που μπήκαν με άλλους τρόπους και όχι με Κατατακτήριες ή Μεταγραφής.

Δεν διατείνομαι ότι είμαι φωτεινή εξαίρεση. Δεν έχω στοιχεία στα χέρια μου, όπως δεν έχεις ούτε και εσύ, ούτε κανένας για το αν όποιος είναι σωστός στις υποχρεώσεις του είναι εξαίρεση ή κανόνας. "Σαβούρα" δεν μαζεύτηκε μόνο από μεταγραφές, ή μήπως οι γνωριμίες σας δεν περιλαμβάνουν "αιώνιους φοιτητές" που μπήκαν με πανελλήνιες και μετά τα έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια ή κομματάρχες που τη βγάζουν στις περι της σχολής καφετέριες και περνάνε τα μαθήματα νύχτα.

Τα μαθήματα που δώσαμε δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελούν σημείο προβληματισμού; Μήπως οποιαδήποτε άλλη εξέταση που έχει εφαρμοστεί αξιολογεί την ιατρική επάρκεια των εξεταζομένων; Εδώ δίναμε έκθεση, ηλεκτρικά κυκλώματα και Νευτόνεια Φυσικη και τώρα δίνουν τόσα μαθήματα....

Φροντηστήρια υπάρχουν όπως υπάρχουν και φροντηστήρια που σε προετοιμάζουν για τις πανελλήνιες. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι αξιοπερίεργο. Επίσης, όπως και τα φροντηστήρια των Πανελληνίων, έτσι και τα φροντηστήρια των μεταγραφών λειτουργούν σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον και πιθανόν έχουν πλοκάμια που φτάνουν μακρυά για να επιβιώσουν (για θυμηθείτε κάτι φροντηστήρια Πανελληνίων που τα κλείναν πριν λίγα χρόνια γιατί διέρρεαν τα θέματα...), αυτά όμως δεν αφορούν τον αγώνα της πλειοψηφίας των εξεταζομένων και δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω.

Συμφωνώ με τη λύση που προτείνεις και θα ανυπομονούσα να εφαρμοστεί αν αυτή θα ήταν αδιαβλητη και δεν θα ακολουθούσε νοοτροπίες του στυλ "Πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα σε παιδιά ιατρών" που λέει και κάποιος μεγαλοκαθηγητής της σχολής.

Επίσης, θάρρος ιδιαίτερο δεν επεδειξε κανείς. Μιλήστε επώνυμα και αναφέρατε συγκεκριμένα παραδείγματα συγκεκριμένων ατόμων από συγκεκριμένες χώρες. Τίποτα από όσα παραθέσατε (τα οποία κάλλιστα μπορεί να ισχύουν) δεν αποτελεί έρεισμα για οποιοδήποτε επιχείρημα γιατί είναι πλήρως ανώνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, η οικονομικές συναλλαγές με καθηγητές και η ασχετοσύνη, τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο που φοιτούσα εγώ, είναι φαινόμενο που αφορά το 80% των ελλήνων σπουδαζόντων.

αυτο φωναζουμε κι εμεις ρε ματσαγγουρι τοσο καιρο - σε ευχαριστω για την ομολογια/"αποκαλυψη"...

____

ενας μαγκας με @@@@ B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην παίρνεις ελευθερίες που δεν σου δόθηκαν. Το επώνυμό μου δεν το παρέθεσα προς παραποίηση, εκτός αν θες να μοιραστείς και το δικό σου για να δούμε τι ευφυολόγημα μπορεί να προκύψει.

Δεν έχω καμία εμπάθεια στο να το ομολογήσω, δεν με αφορά. Εγώ πήρα τα καλά που είχε να μου δώσει αυτό το πανεπιστήμιο και αυτά δεν με ακούμπησαν. Συμφωνώ με την ύπαρξη του ΔΙΚΑΤΣΑ λόγω αυτών των καταστάσεων. Ποτέ δεν αντιτάχτηκα σε αυτή.

Φαινόμενα διαφθοράς όμως υπάρχουν και στην Αθήνα σε βαθμό όχι αμελητέο (όχι φαινόμενα οικονομικών συναλλαγών, αλλά γνωριμιών). Τα ξέρετε όλοι σας, αυτά δεν σας τα λέει κανείς, τα ζείτε εσείς οι ίδιοι, γίνονται μπροστά στα μάτια σας. Θα ήσασταν πιο πειστικοί ως προς τα κίνητρά σας, λιγότερο γραφικοί και πιο αποτελεσματικοί αν ήσασταν εξίσου δηκτικοί και σε αυτά, για τα οποία όμως δεν δείχνετε εξίσου ενοχλημένοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)

α)

Φροντηστήρια υπάρχουν όπως υπάρχουν και φροντηστήρια που σε προετοιμάζουν για τις πανελλήνιες. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι αξιοπερίεργο. Επίσης, όπως και τα φροντηστήρια των Πανελληνίων, έτσι και τα φροντηστήρια των μεταγραφών λειτουργούν σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον και πιθανόν έχουν πλοκάμια που φτάνουν μακρυά για να επιβιώσουν (για θυμηθείτε κάτι φροντηστήρια Πανελληνίων που τα κλείναν πριν λίγα χρόνια γιατί διέρρεαν τα θέματα...), αυτά όμως δεν αφορούν τον αγώνα της πλειοψηφίας των εξεταζομένων και δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω.

β) Σινάφι: οργανωμένο σύνολο ανθρώπων που ασκούν το ίδιο επάγγελμα ή έχουν την ίδια ασχολία. Κοινωνική ομάδα κατ' επέκταση.

Από το εσνάφι , με παρετυμολογική επίδραση του επιθέτου συναφής , εξ ου και η ορθότητα της λέξης συνάφι.

Μαθήματα ορθογραφίας όχι σε μένα.

2) Όταν έκανα εγώ Παθ. Αν., στα εργαστήρια μικροσκοπικής εξέτασης η αναλογία ήταν 2 φοιτητές ανά 1 μικροσκόπιο.

3) Επαναλαμβάνω ότι η στρατιωτική μου θητεία είναι προσωπικό μου θέμα, δε σε αφορά, ούτε και το αν έχω το χρόνο παράλληλα να ασχολούμαι με το greekmeds, διδακτορικό, διεύθυνση μουσικών συνόλων ή διοργάνωση πρωταθλημάτων μπιρίμπα.

4) Γράφω επώνυμα σε αυτό το forum εδώ και χρόνια. Δε φοβούμαι να εκτεθώ σε κανέναν, για αυτό και πολλές φορές έχω συγκρουστεί με διάφορους, επώνυμους ή ανώνυμους.

5) Δε συνηθίζω να μιλώ για το τι έχω κάνει στη ζωή μου, για το αν ήμουν καλός φοιτητής ή αν είμαι καλός ιατρός. Αυτά τα γνωρίζουν όσοι με ξέρουν και δεν σε αφορούν, όπως δε με απασχολεί καθόλου και το δικό σου ποιόν. Τις απόψεις σου κρίνω και τον τρόπο που τις θέτεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύστημα των μετεγγραφών είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το ΔΙΚΑΤΣΑ. Το ΔΙΚΑΤΣΑ αναγνωρίζει ιατρούς και παρ’ όλες τις απάτες τουλάχιστον έχει μια λογική. Τη λογική του να επιτρέπεις σε κάποιον να σπουδάσει σε άλλη χώρα από αυτή που πέρασε δεν μπόρεσα ποτέ να την ξεπεράσω γιατί την θεωρώ ανήθικη ως εκεί που δεν πάει.

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύστημα των μετεγγραφών είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το ΔΙΚΑΤΣΑ. Το ΔΙΚΑΤΣΑ αναγνωρίζει ιατρούς και παρ’ όλες τις απάτες τουλάχιστον έχει μια λογική. Τη λογική του να επιτρέπεις σε κάποιον να σπουδάσει σε άλλη χώρα από αυτή που πέρασε δεν μπόρεσα ποτέ να την ξεπεράσω γιατί την θεωρώ ανήθικη ως εκεί που δεν πάει.

emeleos

έδωσα εξετάσεις στη Θεσσαλονίκη και πέρασα και στη σχολή Αθηνών, δεν μπήκα περπατώντας. Το ότι εσύ τη θεωρείς ανήθικη δεν έχει σχέση με την ουσία.

Βέβαια, δεν μπορώ να σας μεταπείσω, ούτε προσπάθησα να το κάνω αυτό, γιατί είσαστε φανατισμένοι (οι μετρημένοι στα δάκτυλα που συμμετέχετε αντιπαραγωγικά σε τέτοιες συζητήσεις κάθε φορά). Απλώς ήθελα να ακουστεί και η άλλη πλευρά. Η αντίδραση ήταν, όπως πάντα, αγελαία, όχι επί της ουσίας και εθελοτυφλούσα σε θέματα που έθιξα με την ελπίδα της παραγωγικής συζήτησης.

Sovereign:

Όσο και να μην συνηθίζεις να μιλάς για τη ζωή σου, δεν μπορείς να παραθέτεις αυτές τις απόψεις χωρίς να ξέρουμε το δικό σου ποιον και συνεπώς τα κίνητρά σου, ανώνυμε επώνυμε.

Όσο για το στρατιωτικό, απλώς το χρησιμοποίησα ως υπόθεμα να αναδείξω τον φαρισαϊσμό σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλαρακο Ματσαγγουρα,

αν εσυ νομιζεις οτι επιασες τον παπα απο τ΄αρχιδια επειδη εκανες "μετεγγραφη εξωτερικου μεσω εξετασεων" και γι αυτο πρεπει να σου υποκλιθουμε... τοτε μπορεις να καταλαβεις πως νοιωθουμε κ μεις που περασαμε με πανελληνιες - και ανακαλυψαμε πως:

ναι μεν δεν υπαρχει Βασιλικη Οδος προς τα Μαθηματικα - προς την Ιατρικη ομως, βεβαιοτατα και υπαρχει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί φαρισαϊσμός ρε φιλαράκο, για κάτσε. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; Έχεις κάποιο στοιχείο για να αμφισβητήσεις τον τρόπο που υπηρετώ τη θητεία μου;

Για το επιστημονικό ποιόν μου ρώτα στη Γραμματεία της Σχολής που είναι περασμένοι οι βαθμοί μου και η πορεία μου 6 ετών, στους εκάστοτε καθηγητές μου όλων των εδρών, στο Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, στον Πρύτανη, στους ανθρώπους που έχουν τύχει σε παρουσίαση εργασιών μου καθώς και στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ηνωμένου Βασιλείου στο οποίο θα συνεχίσω μετά τη θητεία μου.

Αν θες, μπορείς να έρθεις και στη βράβευσή μου, στις 14/ 12, στην κεντρική αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου. Θα σε περιμένω για να μιλήσουμε κι από κοντά για όλα αυτά, χωρίς την ωραία μας οθονούλα μπροστά που μας αφήνει την ελευθερία να λέμε ό,τι μαλακία μας κατέβει.

Αν θέλεις περισσότερα για το ποιόν μου, να σου στείλω αναλυτικό CV και cover letter και κανονίζουμε συνέντευξη, όποτε βρεις κι εσύ χρόνο από τις σημαντικές ασχολίες σου.

Μερικές φορές η άρνηση περιαυτολογίας λαμβάνεται ως αδυναμία και ένδειξη μετριότητας. Άντε επιτέλους με τα κόμπλεξ κατωτερότητας του καθενός εδώ μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emcensored οι μετεγγραφές εξωτερικού ειναι 100% νόμιμες και είναι κάτι που ο καθένας είχε δικαίωμα να το κάνει!!!!!φυσικά κ είναι διάτρητες (κάτι που καθιστά την επιτυχία σ' αυτές τις εξετάσεις ακόμα πιο δύσκολη) όπως είναι όμως και το δικατσα και οι πανελλαδικές!ειλικρινά δινω συγχαρητήρια στα παιδιά που πέρασαν με πανελλαδικές΄έως το 98.όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από το ότι έγραψαν καλά σ αυτές τις εξετάσεις.όσο για το ovidius πρόκειται για μία σχολή που αν έχεις διάθεση για να μάθεις μαθαίνεις ΠΟΛΛΑ!το ότι γνωστοί κ φίλοι κάποιων διάλεξαν τον εύκολο δρόμο δεν σημαίνει ότι αυτό χαρακτηρίζει όλους κ ούτε φυσικά τους καθιστά συνυπεύθυνους!!!!λιγότερη εμπάθεια από άτομα που αύριο θα ασκούν το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ του ιατρού δεν βλάπτει,αντιθέτως θα ήταν επιβεβλημένη!στο φετινό έκτο από τους 550 οι 50-100(κ πολλούς βάζω) είναι μετεγγραφές εξωτερικού,οι 150-200 με πανελλαδικές.αλήθεια οι υπόλοιποι 250-300 πώς μπήκαν,με τι είδους εξετάσεις?όταν έκανα παθαν στα μικροσκόπια γινόταν πανικός με απηρχιωμένης τεχνολογίας μικροσκόπια!!!!!(ω ναι στο αισχρό ovidius ήταν καινούρια).αυτό το λέω για να δείξω ότι κανείς δεν είναι τέλειος κ όχι για σύκριση όπως οι "καλοπροαίρετοι" θα ήθελαν.το ΣΙΝΑΦΙ θα ήθελε να ρωτήσει πώς περνάνε τα μαθήματα τους οι μεγαλοσυνδικαλιστές,τα παιδιά των γιατρών,κ κάτι "ναζιάρικα' κοριτσάκια?ο φοιτητής δεν έχει δικαίωμα να ούτε αίμα να πάρει γιατί θεωρείται ιατρική πράξη! όσο για ορισμένους από τα περιφεριακά πανεπιστήμια που κριτικάρουν με εμπάθεια συχνά εγώ για να πάρω με το καλό το πτυχίο μου θα έχω περάσει μαυρικάκη,Ι.ΣΤ.,μάνεση,βλάχο,μουτσόπουλο κτλ. ενώ εσύ ΟΧΙ άρα με βάση τη δική σου λογική δεν θεωρώ τα πτυχία μας ισότιμα!!!!!!πιστεύω ότι αυτό το site θα έπρεπε να είναι τόπος ανταλλαγής πληροφορίας κ προβληματισμού κ όχι άκριτης υιοθεσίας φημών κ μπαρουφολογίας κ ανταλλαγής εμπάθειας!!!!

ΥΓ.αυτά είναι τα προβλήματα των φοιτητών ρε?... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ρε τσάμπα μάγκες δεν θέλω να μου αποδείξετε την κατωτερότητα των σχολών του ανατολικού block, θέλω να μου αποδείξετε την ανωτερότητα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών από τη στιγμή που μαστίζεται από υπερπλήρωση, πεπαλαιωμένα μέσα, καταλήψεις, απεργίες, πίσω πόρτες σε κομματάρχες, πίσω πόρτες σε παιδιά μεγαλογιατρών, εξετάσεις με σκονάκια, συνεργασία του μισού αμφιθεάτρου και hands free μέσα από τη μαλλούρα, πολλά απαράδεκτα συγγράμματα, κωλοβάρεμα στις περισσότερες από τις ήδη λίγες νοσοκομειακές ώρες σε σύγκριση με τις Ιατρικές που φτύνετε, ελάχιστη και παράνομη ουσιαστική και καθημερινή ιατρική πράξη (αιμοληψίες, λήψη ιστορικού, ράμματα κλπ)..

Εγώ λέγομαι Ματσαγγούρας Γιώργος, είμαι στο 6ο έτος και προέρχομαι από μεταγραφή εξωτερικού, συγκεκριμένα Τιμισοάρα Ρουμανίας. Αφήστε τι λέει "ένας ξάδερφός σας" ή μια θεία σας που του έστελνε τυροπιτάκια όταν σπούδαζε εκεί και διαβάστε:

Ναι, η οικονομικές συναλλαγές με καθηγητές και η ασχετοσύνη, τουλάχιστον στο πανεπιστήμιο που φοιτούσα εγώ, είναι φαινόμενο που αφορά το 80% των ελλήνων σπουδαζόντων.

Αλλά, αν κάποιος δεν θέλει να συμμετάσχει σε αυτό το αλισβερίσι, κανείς δεν τον αναγκάζει να το κάνει και μπορεί να αξιοποιήσει αυτά που του παρέχει η σχολή, τα οποία είναι πολλές φορές  ανώτερα των όσων προσφέρει η σχολή της Αθήνας. Εργαστηριακό υλικό, οπτικοακουστικά μέσα, αριθμός φοιτούντων, αμφιθέατρα, σύστημα εξετάσεων, μηδενικές απώλειες ωρών σε απεργίες και καταλήψεις,  έλλειψη κομματικών παρατάξεων. Εγώ τσάμπα μάγκες έμαθα ανατομία πάνω σε πτώμα, το οποίο το άνοιξα εγώ την τρίτη βδομάδα του πρώτου έτους και το επισκεπτόμουνα με το νυστέρι μου κάθε φορά που είχα εργαστήριο ανατομίας για τα επόμενα 2 χρόνια μέχρι να μη μείνει τίποτα. Επίσης, παθάν έκανα σε αποκλειστικό μικροσκόπιο και ομάδα 10 ατόμων όχι σε αίθουσα με 500 άτομα και 20 μικροσκόπια... και πολλά άλλα

Σας πληροφορώ, όσο και αν αυτό σας χαλάει τη μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σας ότι όσοι αξιοποιούν τις δυνατότητες που τους προσφέρει το πανεπιστήμιο της Ρουμανίας στο οποίο φοιτούσα για 2 χρόνια (και πιθανότατα και άλλα Πανεπιστήμια) και δεν ανακατεύονται σε λαδώματα, βγαίνουν πολύ πιο καταρτισμένοι γιατροί από εσάς.

Εκτός αυτού, από το πανεπιστήμιο Αθηνών στην καλύτερη περίπτωση θα βγεις καλός φοιτητής, όχι καλός γιατρός, γιατί φτάνεις έκτο έτος και δεν μπορείς να πάρεις την απλούστερη ιατρική πρωτοβουλία, να πάρεις αίμα, να βάλεις μια γάζα σωστά ή να κάνεις ένα ράμμα... ακόμα και αυτοί που τα κάνουν αυτά, τα κάνουν με παρανομία της έδρας γιατί θεωρούνται Ιατρικές πράξεις και ο φοιτητής τα κάνει χωρίς κάλυψη από το νόμο...

em8ball

Οποιοδήποτε επεμβατικό επί του ασθενούς μέρος της κλινικής σου άσκησης γίνεται υπό την εποπτεία του επιβλέποντος γιατρού και υπό την ανοχή του νόμου... κάπως όπως σε μάθαινε ο μπαμπάς σου να οδηγείς και σε έβαζε στο τιμόνι χωρίς να έχεις δίπλωμα σε κάνα ερημικό δρόμο.

Το ότι μπορώ να φορέσω άσπρη μπλούζα στον ξάδερφό μου που δουλεύει σε συνεργείο αυτοκινήτων και να τον δεχτούνε σα φοιτητή Ιατρικής δεν το εντάσσω στα πλεονεκτήματα αυτής της σχολής. Γνώριζε επίσης ότι στο Παρίσι για να τελειώσεις γυναικολογία πρέπει να διεκπεραιώσεις 2 καισαρικές και στη Τιμισοάρα που ήμουν εγώ 5ο έτος έχεις δικό σου ασθενή επί του οποίου λαμβάνεις ιατρικές πρωτοβουλίες όπως επιλογή φαρμακευτικού σχήματος κλπ. Έτσι για να μη μιλάς, όπως συνήθως, αυθαίρετα.

Ο αριθμός των φοιτούντων και ο τρόπος που αυτοί εισάγονται είναι ένα θέμα που αφορά τη σχολή την οποία εκθειάζεις, όποτε, έστω και έμμεσα, αναγνωρίζεις και εσύ ότι και αυτή έχει προβλήματα... Εγώ μπήκα κανονικά, που συνηθίζουν να λένε και αυτοί που μπήκαν με τον πιο δύσκολο τρόπο για να μπεις, τις Πανελλήνιες. Γιατί κανονικά σημαίνει σύμφωνα με τον κανόνα, και εγώ έτσι μπήκα, σύμφωνα με τον κανόνα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Όσο για το ότι θα ήσασταν 250 άτομα σε 20 μικροσκόπια και αυτό το θεωρείς πολύ διαφορετικό από 500 άτομα ή 5000 άτομα για 20 μικροσκόπια, δείχνει πόσο εμπαθής είσαι και πόσο τα επιχειρήματά σου είναι γελοία.

Άλλωστε, τοοοοοοοσο μεγάλη που είναι η διαφορά σου από τους φτου-κακά του εξωτερικού, τι ανησυχείς; Οι πολλοί μέτριοι υπάρχουν για να αναδεικνύονται  περισσότερο οι λίγοι φτασμένοι σα και εσένα...

Πάντως στο τελευταίο συμφωνούμε.... είσαι τσάμπα μάγκας. Τέρμα τώρα η λούφα. Τράβα φύλα τη πατρίδα τώρα και άσε το greekmeds, μπούλη.

ΑΜ 200100382. Αυτά περί νομικής καλύψης μας τα έχει πει ο εκλεκτός και σπάνιος καθηγητής Θεραπευτικής του Αλεξάνδρας Dr. Ζακόπουλος και δεν τα λεω από το κεφάλι μου...

Δεν έχω καμμία διάθεση να τσακωθώ. Πολλοί ίσως είναι αλεξιπτωτιστές. Όχι όμως η συντριπτική πλειοψηφία. Επίσης, πολλοί ίσως είναι και οι αλεξιπτωτιστές που μπήκαν με άλλους τρόπους και όχι με Κατατακτήριες ή Μεταγραφής.

Επίσης, θάρρος ιδιαίτερο δεν επεδειξε κανείς. Μιλήστε επώνυμα και αναφέρατε συγκεκριμένα παραδείγματα συγκεκριμένων ατόμων από συγκεκριμένες χώρες. Τίποτα από όσα παραθέσατε (τα οποία κάλλιστα μπορεί να ισχύουν) δεν αποτελεί έρεισμα για οποιοδήποτε επιχείρημα γιατί είναι πλήρως ανώνυμα.

:( Το ύφος σου είναι τουλάχιστον απαράδεκτο, και παρασύρει το επίπεδο της συζήτησης στο βούρκο. Λες ότι δεν έχεις διάθεση να τσακωθείς, αλλά αυτά που γράφεις δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.

:mellow: Ο Sovereign μιλούσε επώνυμα ακόμα και στην υπογραφή του μέχρι πριν από λίγο καιρό. Και για τα μικροσκόπια έχει δίκιο. Οι δυο βάρδιες στα μικροσκόπια είναι ανά ομάδα, και ήταν 5 ομάδες των 80 όταν κάναμε εμείς Παθ.Αν.

:blink: Φοιτητικές παρατάξεις υπάρχουν ΚΑΙ στην Τιμισοάρα Ρουμανίας. ΔΑΠ και ΠΑΣΠ υπάρχουν σίγουρα. Αιώνιοι φοιτητές υπάρχουν ΚΑΙ εκεί (η δεκαετία πιστεύω ότι αρκεί). Μέσος όρος αποφοίτησης στην Αθήνα λέγεται ότι είναι τα 6,5 χρόνια (εγώ και ο Sovereign τελειώσαμε μαζί στα 5,5). Αν νομίζεις ότι στη Ρουμανία δεν μπορείς να λουφάρεις, λυπάμαι αλλά σε πιάσανε κορόιδο. Οι μισοί περνάνε πολλούς μήνες το χρόνο στην Ελλάδα χωρίς πρόβλημα. Και αν σε προβληματίζει το φιλελεύθερο σύστημα των Πανεπιστημίων στην Ελλάδα, με την ακαδημαϊκή υποχρέωση παρακολούθησης των αμφιθεάτρων κλπ κλπ, θυμήσου ότι στη Ρουμανία ήταν έτσι τα πράγματα γιατί καθάριζε ο Τσαουσέσκου μέχρι λίγα χρόνια πριν πας.

:splaaaats: Και τώρα, ετοιμάσου για το :splaaaats: στα νομικά θέματα. Έτοιμος; Λοιπόν, οι φοιτητές ιατρικής, οδοντιατρικής και νοσηλευτικής μπορούν να κάνουν ό,τι "επεμβατικό" θέλουν σε Πανεπιστημιακές κλινικές. Φυσικά δεν μπορούν να ρυθμίσουν την αγωγή ασθενούς από μόνοι τους, και νομίζω ορθώς. Αλλά νομικά καλυμμένοι είναι. Πλήρως. Δεν είμαστε ΗΠΑ.

Αντίθετα, ο ξάδερφός σου που δουλεύει σε συνεργείο αυτοκινήτων δεν είναι, και αν κάνει κάτι που πάει στραβά θα σας κυνηγήσουν και τους δύο. Ο Ζακόπουλος δεν είναι ούτε νομικός ούτε ιατροδικαστής.

Και για να τελειώνω με τα νομικά, εμείς που έχουμε τελειώσει δεν μπορούμε να κακολογήσουμε συναδέλφους, ακόμα και από ξένα Πανεπιστήμια, γιατί απαγορεύεται από τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας. Και ονόματα μερικές φορές δεν ξέρουμε, ούτε και θυμόμαστε. Θυμόμαστε τον μεταγραφέα στην παθολογία που ξεκίνησε να ψηλαφά αριστερά για το ήπαρ και άκουσε το επικό δούλεμα από το λέκτορα που του είχε ζητήσει να ψηλαφήσει: "Ναι, ναι... φαίνεσαι... είσαι απ' έξω εσύ. Δεν είσαι σαν τους άλλους. Είσαι και χοντρός.". Χρειάστηκε 2 χρόνια πάνω στο πτώμα για να τα μάθει τόσο καλά: ξεκινάμε πάντα αποκλείοντας την πιθανότητα αναστροφής σπλάγχνων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε βρίσκω επιλεκτικά ευαίσθητο ως προς το επίπεδο των posts αφού έχεις αγνοήσει τον απαράδεκτο ρατσισμό που επιδεικνύει ο Δρ. "Sovereign" στα posts του πολύ πριν μπω στη κουβέντα.

Οι φοιτητικές ομάδες στη Τιμισοάρα έχουν τόση σχέση με τη σχολή και τόση επιρροή σε αυτή όσο και ο σύνδεσμος του Ολυμπιακού εκεί.

Όσο για το μέσο όρο της Αθήνας, πάλι μιλάτε αυθαίρετα για τις εντυπώσεις. τι σημαίνει "λέγεται;". Και εγώ λέω ότι ΄"λέγεται" πως είναι 8,5...

Επίσης ποτέ δεν ανέφερα ότι είχα πρόβλημα με την ακαδημαϊκή παρακολούθηση των αμφιθεάτρων, ίσα ίσα, πιστεύω πως το σύστημα των παρουσιών διαιωνίζει την μαθητική νοοτροπία και είναι επιζήμια για την άνδρωση της επαγγελματικής συνείδησης.

αυτό που επιμελώς προσπαθείτε να αποφύγετε είναι να μου απαντήσετε στο γιατί δεν είστε τόσο ευαίσθητοι όσον αφορά τις ανομίες που υπάρχουν σε σεβαστό ποσοστό μέσα στην Αθήνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό που επιμελώς προσπαθείτε να αποφύγετε είναι να μου απαντήσετε στο γιατί δεν είστε τόσο ευαίσθητοι όσον αφορά τις ανομίες που υπάρχουν σε σεβαστό ποσοστό μέσα στην Αθήνα...

γενικά με τα συγκεκριμένα θέματα έχω πάψει να ασχολούμαι ιδιαίτερα, όπως έχω ξαναματαδηλώσει....

απλά όταν έχω όρεξη καμιά φορά απαντάω....

λοιπόν, συνήθως όταν έχεις μια κατάσταση η οποία έχει πολλές αιτίες κοιτάς να δώσεις έμφαση και βάρος στην πιο μεγάλη κατά την γνώμη σου ή κατά την κοινώς αποδεκτή άποψη.

Εδώ έχουμε λοιπόν να κάνουμε

1. με την ηθική πλευρά του θέματας "ρε φίλε, εγώ ακολούθησα το σύστημα και πέρασα εξετάσεις, εσύ γιατί το παρακάμπτεις και με καπελώνεις"

2. με την οικονομική πλευρά του ζητήματος "ρε φίλε, μπαίνουμε καμιά 500άρα παιδιά το χρόνο ιατρική, λίγο περισσότερους μπορεί να χωρέσει άνετα ο τόπος - γιατί να είμαστε 2,000 το χρόνο?... δε χωράμε"

Λοιπόν, οι αιτίες είναι ιεαρχικά

1. ΔΙ.ΚΑ.ΤΣΑ από ανατολικοευρωπαϊκές χώρες

2. παράνομες μετεγγραφές εξωτερικού

3. παράνομες μετεγγραφές εσωτερικού

Όλα τα βρίζουν οι "ντόπιοι"! Αλλά με τί θα ασχοληθούν πρώτα? Με το Νο1 φυσικά, μιας και μπορούν να λένε για τα άλλα δύο όσο υπάρχει το 1 :

για το 2: ήρθαν με τον ένα ή άλλο τρόπο, αλλά τουλάχιστον θα τελειώσουμε την ίδια σχολή με τα ίδια μαθήματα και κατά τον μέσο όρο με τον ίδιο τρόπο ενώ και στην τελική άντε να βγούμε 800 στο τέλος

για το 3: έστω, από 6400 ως 5880 μόρια παίξαμε όλοι (δε θυμάμαι βάση Αλεξναδρούπολης και μιλάω για δέσμες φυσικά, πάλι με παν/νες μπήκαμε όλοι, οπότε οκ, έχουμε σημαντικότερα...το ένα και μετά το 2....

Οπότε ενώ όλα σχολιάζονται, βάση δίνεται στο Νο1, που είναι και ο κύριος όγκος των γιατρών που εισέρχεται αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά εργασίας κάτω από ένα σύστημα εξετάσεων ελεεινό στην καλύτερη περίπτωση.

Αν ληθεί το Νο1, μετά θα βρίζουν για το Νο2 και αν ληθεί και το Νο2 μετά θα βρίζουν με τον ίδιο τρόπο για το Νο3 κοκ....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην στρέψουμε την κουβέντα σε λεπτομέρεις περί αριθμώς κτλ... Εξάλλου δεν θα συνεχίσω τον διάλογο, αρκούμαι σε προσωπικές παρεμβάσεις πλέον....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έδωσα εξετάσεις στη Θεσσαλονίκη και πέρασα και στη σχολή Αθηνών, δεν μπήκα περπατώντας. Το ότι εσύ τη θεωρείς ανήθικη δεν έχει σχέση με την ουσία.    Βέβαια, δεν μπορώ να σας μεταπείσω, ούτε προσπάθησα να το κάνω αυτό, γιατί είσαστε φανατισμένοι (οι μετρημένοι στα δάκτυλα που συμμετέχετε αντιπαραγωγικά σε τέτοιες συζητήσεις κάθε φορά). Απλώς ήθελα να ακουστεί και η άλλη πλευρά. Η αντίδραση ήταν, όπως πάντα, αγελαία, όχι επί της ουσίας και εθελοτυφλούσα σε θέματα που έθιξα με την ελπίδα της παραγωγικής συζήτησης.

Θεωρώ ανήθικο να υπάρχουν τέτοιου είδους εξετάσεις, δεν είπα ότι σε θεωρώ ανήθικο που τις έδωσες. Ίσως να τις έδινα κι εγώ αν δεν είχα περάσει Αθήνα και είχα βγεί έξω. Βέβαια όμως δεν θα θεωρούσα ηθικό τον νόμο που τις θέσπισε, αλλά θα είχα εκμεταλλευτεί έναν νόμο που ευνοεί τους οικονομικά και κοινωνικά τυχάρπαστους. Αν δεν πλήρωσες για να πάρεις την μεταγγραφή σε συγχαίρω αλλά αν ήταν στο χέρι μου δεν θα σε άφηνα να πάρεις τη θέση κάποιου που δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να βγεί έξω και μετά να δώσει εξετάσεις για μετεγγραφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι δε καταλαβαινω ΤΙ ζορι τραβατε ρε νοτβαδ κ Σοβ;;;;Δλδ δε εχετε βαρεθει;;;;Εγω παντως βαρεθηκα να σας βλεπω να τα βαζετε με τους δικατσαδες!!!!!

Μα ελεος....τι κομπλεξισμος ειναι αυτος;;;;

Υπαρχουν διακατσαδες κ φοιτητες της Ελλαδας που περνανε τα μαθηματα απο αλλη πορτα κ υπαρχουν φοιτητες που σκιζονται!!!!!!

Θα μου πειτε οτι μιλατε για το μεσο ορο του εξωτερικου αλλα εσεις εδω δε μιλατε για το μεσο ορο αλλα επιτιθεστε σε παιδια που μπαινουν κ κανουν διαλογο!!!!

Ολα στραβα κ αναποδα τα βλεπετε αλλα τις δικες σας βρωμιες δε τις βλεπετε ρε γμτ ;Και οταν λεω τις δικες σας βρωμιες εννοω.....απεργιες που γινονται για μηνες αλλα πτυχιο παιρνετε (νοτβαδ μας τα εκανες ναααα στο "Ελεος") σοσ,αντιγραφες κτλ κτλ

Ειστε βαρετοι!!!!!!

Καντε τπτ αλλο....τπτ πιο εποικοδομητικο απο τα να προσπαθειτε να αποδειξτε οτι ειστε πιο αξιοι απο τους αλλους!

Παντου υπαρχουν αξιοι κ αναξιοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν τα βάζω με κανέναν, απλά θεωρώ οτι αν στο ΔΙΚΑΤΣΑ δεν δέσποζε η απατεωνιά (εξαιρέσεις παντού υπάρχουν και μάλιστα φωτεινές) τότε κανείς δεν θα διαμαρτυρόταν τόσο έντονα (πλουτοκρατία μεν αλλά όχι και σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα). Οι μετεγγραφές όμως είναι από τη φύση τους απάτη και μάλιστα καμουφλαρισμένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κάλυψε ο KonstantinosMD ως προς το γιατί τα βέλη εκτοξεύονται προς τους αποφοίτους ανατολικών χωρών, αλλά και προς όσους έρχονται με παράνομη μεταγραφή.

Αν σπούδαζες εδώ, Winmx, ίσως και να καταλάβαινες την αγανάκτηση όλων των παιδιών που έχουν παρόμοιες με τις δικές μου απόψεις.

Επίσης, αν έρθεις πίσω και αρχίσεις να ασχολείσαι με το πού και πότε θα κάνεις ειδικότητα, ίσως και να σε απασχολήσει λίγο παραπάνω ο λόγος που θα ξεκινήσεις μετά από 5 χρόνια Παθολογία και μετά από 9 χρόνια Παιδιατρική.

Δεν είναι μόνο εκεί το πρόβλημα, αλλά είναι και εκεί.

Συγγνώμη αν σου γίναμε βαρετοί, αλλά μπορείς κάλλιστα να μην παρακολουθείς αυτά που γράφουμε. Προς το παρόν όλα αυτά είναι άμεσα συνδεδεμένα με το μέλλον μας και θα μας αφήσεις, ελπίζω, να ασχολούμαστε μαζί τους, με πικρία μερικές φορές. Δε μιλάμε για Ανατομία και Βιοχημεία και Φυσιολογία εδώ, Winmx. Μιλάμε για ΠΟΛΛΑ χρόνια ανεργίας, σε ένα μέρος οφειλόμενα στην υπερπληθώρα γιατρών η οποία σε ένα μέρος οφείλεται σε αποφοίτους ανατολικών χωρών, καθώς και σε παράνομες μεταγραφές.

Πιθανά μια μέρα να καταλάβεις τι ζόρι τραβάμε, πιθανά και όχι.

Πιθανά να ταυτίζεσαι με τους φοιτητές από Ρουμανία και Βουλγαρία, πιθανά και όχι. Δεν σου ζητώ να καταλάβεις μια κατάσταση που δεν ζεις.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο κ αν δεν σου αρέσει οι μετεγγραφές εξωτερικού είναι νόμιμες κ μέρος του συστήματος κ ένας από τους νόμιμους τρόπους για να εισέλθεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο.κ αυτό το ήξερες πολύ καλά πριν καν δώσεις πανελλήνιες!!!!εκτός αν νομίζεις ότι εσύ είσαι ο νόμος οπότε πάμε σε άλλη διάσταση!σορρυ αν βγαίνω επιθετικός αλλά αυτό το ΕΜΠΑΘΕΣ ΨΕΜΑ περί παράνομων μεταγραφών πρέπει να σταματήσει!υπάρχει όντως ένας μικρός αριθμός ατόμων οι οποίοι έρχονται με δήθεν ασθένειες χωρίς εξετάσεις (όπως έδωσα εγώ ,ο γορ κ άλλοι) κ οποίοι βέβαια είναι στενοί συγγενείς καθηγητών,βουλευτών κ άλλων παραγόντων κ οι οποίοι βέβαια αξίζουν τον χλευασμό όλων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν τα βάζω με κανέναν, απλά θεωρώ οτι αν στο ΔΙΚΑΤΣΑ δεν δέσποζε η απατεωνιά (εξαιρέσεις παντού υπάρχουν και μάλιστα φωτεινές) τότε κανείς δεν θα διαμαρτυρόταν τόσο έντονα (πλουτοκρατία μεν αλλά όχι και σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα). Οι μετεγγραφές όμως είναι από τη φύση τους απάτη και μάλιστα καμουφλαρισμένη.

αναλύεις το ζήτημα των μετεγγραφών από φιλοσοφική μάλλον άποψη. Στο ίδιο επίπεδο άψογα θεμελιωμένη μου άποψη είναι ότι στη σύγχρονη εποχή είναι απατεωνιά του ελληνικού κατεστημένου η απαγόρευση λειτουργίας ιδιωτικών πανεπιστημίων, η έλλειψη οποιασδήποτε αξιολόγησης σε όλα τα επίπεδα, τα απαράδεκτα προγράμματα σπουδών, το γεγονός ότι έφτασα πτυχίο χρωστώντας ανόργανη χημεία, το γεγονός ότι στο 1ο έτος υπήρχε η ανόργανη χημεία (αυτό πάει στα προγράμματα), ο συνδικαλισμός στα πανεπιστήμια, η έλλειψη εφαρμογής της νομοθεσίας για τα κατοικίδια κοκ...

Σε αυτό το επίπεδο μπορούμε να κουβεντιάζουμε για ώρες και σε συμπέρασμα να μην καταλήξουμε. Σε άλλες εποχές και χρόνους μου άρεσε να συζητάω για αυτά... Πλέον με ενδιαφέρει μάλλον η λογική του όπου φύγει φύγει και πίσω γυρίζει ή με σωστό σύστημα ή υπεράνω άθλιου συστήματος ώστε να εφαρμόσω το δικό μου-αυτό που ελπίζω να μάθω εκεί που φύγει φύγει.

Προσωπική μου ευχή είναι όλοι να βρούμε τον δρόμο μας και να γίνουμε καλοί και επιτυχημένοι γιατροί και ολοκληρωμένοι επιστήμονες ενός δύσκολου λειτουργήματος-έστω επαγγέλματος. Για τους ασθενείς μας πρώτα από όλα, εμάς τους ίδιους μετά και τέλος τις οικογέγειές μας για αρκετούς από εμάς που μας στηρίζουν για χρόνια σε αυτή την περίεργη σαδομαζοχιστική επιλογή μας.

Καληνύχτα θρεντ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως, πιστευω οτι αν ολοι αυτολογοκριναμε τους εαυτους μας -οσον αφορα αυτα που γραφουμε εδω και λεμε στην καθημερινη ζωη- θα υπηρχε καλυτερη κατανοηση του προβληματος. Και ως γνωστον, για να λυσεις ενα προβλημα πρεπει να το κατανοησεις πρωτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο κ αν δεν σου αρέσει οι μετεγγραφές εξωτερικού είναι νόμιμες κ μέρος του συστήματος κ ένας από τους νόμιμους τρόπους για να εισέλθεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Μα εγώ δε μιλώ για τις νόμιμες μεταγραφές. Νομίζω πως η λέξη "παράνομος" είναι αρκετά σαφής, έτσι δεν είναι;

Ξέρεις πόσοι μπήκαμε; 250

Ξέρεις πόσοι βγήκαμε; 600

Και οι 350 ήταν νόμιμοι; Αυτό ισχυρίζεσαι;

Αν ναι, ξαναδιάβασε τους νόμους και κανονισμούς περί μεταγραφών και δες πόσες προβλέπει ανά έτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.