Jump to content

Δυσλειτουργία του ΔΙΚΑΤΣΑ


medicine

Recommended Posts

όσο κ αν δεν σου αρέσει οι μετεγγραφές εξωτερικού είναι νόμιμες κ μέρος του συστήματος κ ένας από τους νόμιμους τρόπους για να εισέλθεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο.κ αυτό το ήξερες πολύ καλά πριν καν δώσεις πανελλήνιες!!!!εκτός αν νομίζεις ότι εσύ είσαι ο νόμος οπότε πάμε σε άλλη διάσταση!σορρυ αν βγαίνω επιθετικός αλλά αυτό το ΕΜΠΑΘΕΣ ΨΕΜΑ περί παράνομων μεταγραφών πρέπει να σταματήσει!υπάρχει όντως ένας μικρός αριθμός ατόμων οι οποίοι έρχονται με δήθεν ασθένειες χωρίς εξετάσεις (όπως έδωσα εγώ ,ο γορ κ άλλοι) κ οποίοι βέβαια είναι στενοί συγγενείς καθηγητών,βουλευτών κ άλλων παραγόντων κ οι οποίοι βέβαια αξίζουν τον χλευασμό όλων!

Δεν υποστηρίζω πως δεν είναι νόμιμο αλλά πως είναι ανήθικο. Τουλάχιστον τελείωσε έξω μην κλέβεις τη θέση του φτωχού. ΕΜΠΑΘΕΣ ΨΕΜΑ;;;Τώρα πλάκα κάνεις;

αναλύεις το ζήτημα των μετεγγραφών από φιλοσοφική μάλλον άποψη. Στο ίδιο επίπεδο άψογα θεμελιωμένη μου άποψη είναι ότι στη σύγχρονη εποχή είναι απατεωνιά του ελληνικού κατεστημένου η απαγόρευση λειτουργίας ιδιωτικών πανεπιστημίων, η έλλειψη οποιασδήποτε αξιολόγησης σε όλα τα επίπεδα, τα απαράδεκτα προγράμματα σπουδών, το γεγονός ότι έφτασα πτυχίο χρωστώντας ανόργανη χημεία, το γεγονός ότι στο 1ο έτος υπήρχε η ανόργανη χημεία (αυτό πάει στα προγράμματα), ο συνδικαλισμός στα πανεπιστήμια, η έλλειψη εφαρμογής της νομοθεσίας για τα κατοικίδια κοκ...  Σε αυτό το επίπεδο μπορούμε να κουβεντιάζουμε για ώρες και σε συμπέρασμα να μην καταλήξουμε. Σε άλλες εποχές και χρόνους μου άρεσε να συζητάω για αυτά... Πλέον με ενδιαφέρει μάλλον η λογική του όπου φύγει φύγει και πίσω γυρίζει ή με σωστό σύστημα ή υπεράνω άθλιου συστήματος ώστε να εφαρμόσω το δικό μου-αυτό που ελπίζω να μάθω εκεί που φύγει φύγει.

Η κρυμμένη αθλιότητα είναι χειρότερη από την αποδεδειγμένη. Λυπάμαι αν για σένα είναι φιλοσοφική μάλλον άποψη γιατί για μένα δεν είναι καθόλου, αφού αποδεικνύει περίτρανα την κοροιδία. Γελιοποιείς με άλλα άσχετα θέματα, ίσως όταν ωριμάσω κι εγώ όπως εσύ να αρχίσω να το κάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Last Reply
Η κρυμμένη αθλιότητα είναι χειρότερη από την αποδεδειγμένη. Λυπάμαι αν για σένα είναι φιλοσοφική μάλλον άποψη γιατί για μένα δεν είναι καθόλου, αφού αποδεικνύει περίτρανα την κοροιδία. Γελιοποιείς με άλλα άσχετα θέματα, ίσως όταν ωριμάσω κι εγώ όπως εσύ να αρχίσω να το κάνω.

καμία πρόθεση δεν έχω να γελοιοποιήσω και δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο έστω και άθελά μου έκανα. Λυπάμαι αν κάτι τέτοιο κατάλαβες από το ποστ μου, αλλά δε φταίω εγώ για αυτό.

αν τα υπόλοιπα τα θεωρείς άσχετα τότε συγγνώμη, έκανα λάθος ότι φιλοσοφείς επάνω στο ζήτημα, απλά μάλλον αδυνατείς και εσύ, όπως πολλοί άλλοι να δεις όλη την εικόνα.

και για να μην θεωρηθεί εχθρικό αυτό, αναφέρομαι σε ότι έχω βαρεθεί να λέω, ότι τα προβλήματα είναι σύνθετα και κατά βάση κοινωνικά. όλα συνδέονται μεταξύ τους με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο με κοινή συνιστώσα την δομή της κοινωνίας μας και την εξαιρετικά δυσλειτουργική (ή λειτουργική κατά τρόπο ανήθικο και απαράδεκτο) κρατικη μηχανή. δεν είναι αερολογία αυτό, απλά όπως πάντα μου αρέσει σε τέτοιος συζητήσεις να θυμόμαστε ότι δεν έχουμε να κάνουμε με αριθμούς, αλλά με ανθρώπους και τις σχέσεις τους. (αυτή δεν είναι μια άποψη μου λέω αποκλειστικά σε εσένα, αλλά σε όλους τους συμμετέχοντες στην κουβέντα)

Κατά τα άλλα σου εύχομαι τα καλυτερα. Όλοι μας χρειάζεται να ωριμάσουμε ακόμη περισσότερο, μια διαδικασία δυστυχώς ατελείωτη. Καλή σου νύχτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήμουν υπερβολική. Το θέμα αυτό με ερεθίζει χωρίς λόγο αφού είναι σταγόνα στον ωκεανό, δεν ξέρω γιατί. Σε εκτιμώ γενικότερα πάντως πολύ. Καλή σου νύχτα κι εσένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή τώρα είδα όλη την απάντησή σου (δεν ξέρω πως το κατάφερα αυτό),έχω να προσθέσω κάτι που είχα διαβάσει σ΄ένα βιβλίο του Κούντερα και αποτελεί ίσως την αιτιολογία του μένους που έδειξα. Έλεγε στο περίπου οτι επειδή είμαστε μόνο άνθρωποι και δεν μπορούμε να έχουμε συναισθήματα τόσο πλατιά ώστε να απευθύνονται σε πλήθος ανθρώπων, διαλέγουμε ένα μικρό μέρος τους πιο συγκεκριμένο και για μας αυτό τους αντιπροσωπεύει όλους. Μάλλον αυτό έκανα με τους μεταγγραφέντες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω πως γίνεται κάθε φορά να φαίνομαι εμπαθής, προφανώς κάπου φταίω. Αλλά θεώρησα την τελευταία φράση μου για εξετάσεις ως μια δήλωση ότι αυτή την στιγμή είμαστε εγκλωβισμένοι σε ένα σύστημα (ΟΛΟΙ) και πρέπει να απεμπλακούμε.

Το θέμα είναι ότι ήρθαν παιδιά από έξω , μα έτσι μα γιουβέτσι έχουμε γίνει μια θάλασσα ανέργων και ο καθένας λέει από μέσα του 'σκάσε και κολύμπα'. Συγνώμη αλλά το να λέμε τα στραβά, έστω και γκρινιάζοντας, δεν το θεωρώ λάθος. Όπως και το να γίνει κάτι για να αλλάξει κάτι.

Edit Κάπου αναφέρθηκε για κάτι πτυχία ισοδύναμα και τέτοια. Αν και το θέμα έχει εξαντληθεί (μην κουράζουμε και την Winny) αν το πάρουμε πού έχουμε δώσει ο καθένας, ούτε το πτυχία της Αθήνας δεν είναι ίδια μεταξύ τους. Και όπως εσείς έχετε τον Παπαδόπουλο, εμείς έχουμε τον Μαρσέλο, οι άλλοι έχουν τον Γερουλάνο και οι τρίτοι τον Ελισσάφ οι τέταρτοι τον Καππά. Κάθε σχολή και τα μπουμπούκια της. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα (παλιό αλλά κολλάει :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συντόμως: Ο Sovereign δεν ξεκίνησε τις απόψεις του στο τόπικ μιλώντας για τσάμπα μάγκες, και δεν τσακώθηκε με όλους, μόνο με 1-2. Τέσπα, βαριέμαι να κάνω και το δικηγόρο του, δεν έχει ανάγκη :)

:mellow: Για όσους δεν το ξέρουν ακόμα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ πλέον οι μεταγραφές εξωτερικού. Όλες.

:mellow: Για όσους δεν το ήξεραν παλιά, για ένα εξάμηνο επιτράπηκαν μεταγραφές εξωτερικού για λόγους υγείας στα Πανεπιστήμια. ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ αυτές οι μεταγραφές συνέχισαν να γίνονται επί τρία χρόνια, χάρη στην "καπατσοσύνη" του τότε Πρόεδρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΕΦΕΡΝΑΝ ΡΟΥΜΑΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΙΑ ΝΑ ΤΗ ΦΕΡΩ(ΗΡΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΤΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ),ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΙ ΤΙΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΝ ΚΙΟΛΑΣ(ΟΙ ΑΤΥΧΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ).ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΡΟΥΜΑΝΕΣ,ΑΜΑΞΙΑ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑΡΙΣΜΑ ΗΤΑΝ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΑΚΡΙΒΥΝΕ ΕΚΘΕΤΙΚΑ)ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΑΠΑΝΤΩΜΕΝΟ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΙΟΙ ΤΟΛΜΑΝΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΤΗ ΦΟΙΤΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΩΛΩΒΑΡΕΜΑ ΕΔΩ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΜΟΝΟ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΑ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ(ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΡΟΥΜΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ-ΤΑ ΔΕ CLUBS ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ-ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ PLANET ΣΤΗ ΚΩΣΤΑΝΤΖΑ!)ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΑΓΑΝΑΚΕΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους δεν το ξέρουν ακόμα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ πλέον οι μεταγραφές εξωτερικού. Όλες.    Για όσους δεν το ήξεραν παλιά, για ένα εξάμηνο επιτράπηκαν μεταγραφές εξωτερικού για λόγους υγείας στα Πανεπιστήμια. ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ αυτές οι μεταγραφές συνέχισαν να γίνονται επί τρία χρόνια, χάρη στην "καπατσοσύνη" του τότε Πρόεδρου.

Στη διάθεσή μου πρόσφατο περιστατικό. Επίσης για όσους δεν το ξέρουν ακόμα ή δεν το ήξεραν παλιά ας το μάθουν τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σορρυ αν βγαίνω επιθετικός αλλά αυτό το ΕΜΠΑΘΕΣ ΨΕΜΑ περί παράνομων μεταγραφών πρέπει να σταματήσει!

Για όσους δεν το ξέρουν ακόμα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ πλέον οι μεταγραφές εξωτερικού. Όλες.

Sorry για την επανάληψη, αλλά το ένα δίπλα στο άλλο έχουν ξεχωριστή αξία.

Αυτό είναι και το τελευταίο μου post σχετικό με το θέμα γιατί πολλοί διαμαρτύρονται ότι κουράστηκαν από τις απόψεις μου και δε θέλω να επαναλμβάνω συνέχεια τα ίδια και ίδια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι μετεγγραφές εξωτερικού(με το σύστημα των εξετάσεων) νομιζω ότι τελείωσαν πέρυσι.εγώ σ'αυτές αναφερόμουν!ήταν στην δικαιοδοσία της ΚΕΕΜΕ κ όχι του εκάστοτε προέδρου οπότε αυτό που γράφεις δεν ισχύει!όσο για τις μετεγγραφές με αιτιολογικό ασθένειας η άποψη μου είναι ήδη γνωστή κ είναι αρνητικότατη!δεν καταλαβαίνω πώς η χρησιμοποίηση ενός νόμου που ισχύε για ΟΛΟΥΣ τους έλληνες πολίτες κ όχι επιλεκτικά είναι ανήθικη!επιπλέον δεν χρειάζομαι υποδείξεις για το πως θα χρησιμοποιώ τα δικαιώματά μου κ τις ευκαρίες που μου δίνονται.αυτά θυμίζουν άλλου είδους εποχές!όσο τώρα το ότι μερίδα (σημαντική το δέχομαι) των φοιτητών εξωτερικού διάλεξε την εύκολη λύση της κωλοβάρας αυτό δεν θα πρέπει να στιγματίζει το σύνολο όμως!επιπλέον αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία ως φοιτητής κ όχι συγγενή,φίλο κτλ. ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ!!! οι πλειονότητα των βιβλίων που διαβάσαμε για τις εξετάσεις είναι αυτά που διδάσκονται στο ΑΠΘ κ όχι κάποια τυχάρπαστα!οι εξετάσεις για την ειδικότητα με ποσοστό 50-50 (εξετάσεις-λίστα) σε συνδυασμό με άνοιγμα νέων θέσεων(εφικτό στην περιφέρεια) ίσως να αποτελεί μία κάποια λύση σε ένα πρόβλημα που αφορά ΟΛΟΥΣ μας αλλά κ ταυτόχρονα να ξεχωρίσει χλωρά κ ξερά ανεξαρτήτου προελεύσεως!αυτά!

ΥΓ.Κ κ εγώ έχω αναρωτηθεί ότι αφού τα άτομα με πανελλήνιες είναι 150-200 κ οι μετεγγραφείς εξωτερικού 50-100 οι υπόλοιποι 250-300 με τι είδους εξετάσεις έχουν εισαχθεί? emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδία επειδή έχω έρθει και εγώ με εξετάσεις μετεγγραφής (από Ιταλία) να πω ορισμένα πράγματα επειδή τα έζησα από πρώτο χέρι:

Κατ'αρχην για τις εξετάσεις:

1) δίνεις 3 μαθήματα (ανατομία,φυσιολογία,βιοχημεία).Η δυσκολία είναι νορμάλ.Ούτε δύσκολα ούτε έυκολα.Εχει σημασία και το πόσο καλά τα πήγες σε αυτά τα μαθήματα στην σχολή σου (δηλ. αν πέρασες νύχτα φυσιολογία,προφανώς θέλεις πιο πολύ διάβασμα)

2)Περνάνε το πολύ μέχρι 140 άτομα σε όλη την ελλάδα.Στην αθήνα όχι πάνω από 80 τον χρόνο.Δίνουν καμμιά 400.Μπαίνεις στο τρίτο έτος.

3)είναι εντελώς άσχετες με πιστοποιητικά ασθένειας κτλ.Αν έχεις τέτοιο χαρτί δεν δίνεις εξετάσεις κάθολου (δεν στέκει ο νόμος από την μια να αναγνωρίζει ότι είναι απαραίτητο για την υγεία σου να έρθεις αθήνα και από την άλλη να σου λέει έγραψες βιοχημεία 3,μείνε εκεί που είσαι να πεθάνεις)

4)από το '97,'98 και μετά το θεωρώ εξαιρετικα απίθανο να πέρασε κάποιος τις εξετάσεις πληρώνοντας.Αυτό είναι περισσότερο δικαιολογία όσων κοπήκανε να λένε κόπηκα επειδή δεν πλήρωσα.

Μόνο τρόπο περάσεις πλάγια θεωρώ το καλό κονέ (τονίζω το καλό,διότι στην Ελλάδα από τους 10 που νομίζουν ότι έχουν κονέ,οι 4 το έχουν και οι άλλοι νομίζουν ότι επειδή ήταν στον στρατό με το β' γραμματέα του υπουργοπύ πιάσαν τον ταύρο από τα αρχίδια).

5)όπως και να έχει πάντως,πιστεύω ότι ένας καλός φοιτητής που έχει διαβάσει,πολύ δύσκολα θα αποτύχει σε αυτές τις εξετάσεις.

6)υπάρχουν πλάγιοι τρόποι να μπεις από το εξωτερικό (εγώ ξέρω φατσίκα παιδία που κόπηκαν στις εξετάσεις για μετεγγραφή - και που απ΄'οτι τους είχα κόψει δεν θα πέρναγαν ούτε αν τους ρώταγαν τι είναι η αορτή - και στο άσχετο τους έχω πετύχει στη σχολή να μου λένε έλα ρε πώς πάει καλά;εγώ εδώ,κυριλέ στ'αρχίδια μου)

7)αν το πανεπιστήμιο ήθελε όντως να βρεί ποιοι είναι οι παράνομοι,αυρίο το πρωί μπορεί να τυος ξέρει (πχ η λίστα των επιτυχόντων με μετεγγραφή εξωτερικού υπάρχει (70 άτομα).Ας δούνε ποιοι είναι από έξωτερικο αλλά δεν υπάρχουν στην λίστα και να ψάξουν την κάθε περίπτωση χωριστά.Δεν θέλει μεγάλη σοφία.Κανονικά οι πρώτοι που έπρεπε να απαιτούμε να ανοιχτεί το θέμα μετεγγραφές εξωτερικού και να τιμωρηθούν τα λαμόγια είμαστε εμείς που περάσαμε νόμιμα διότι το θέμα θίγει πρώτα εμάς (διότι αν πω πήρα μετεγγραφή απ'έξω ο άλλος θα σκεφτεί ότι έκανα πουστία και τλωρα άντε να πείσεις ότι δεν έισαι ελέφαντας)

Για το αν είναι "ηθικές" αυτές οι εξετάσεις θα απαντήσω σε άλλο ποστ.

Τώρα θέλω να μιλήσω λίγο για αυτό που είπαμε σε σχέση με το επίπεδο σπουδών εδώ.

Σε γενικές γραμμές θα προσπαθήσω να στηρίξω την θέση ότι το επίπεδο σπουδώ στην αθήνα είναι αρκετά καλό.Στην αρχή θα απαντήσω στα συχνότερα επιχειρήματα που χρησημοποιούνται εναντίον της άποψης αυτής και στο τέλος θα μιλησω λίγο και γθα το σημαντικότερο πρόβλημα της αθήνας.

* Πριν ξεκινήσω να πω κάτι που θεωρώ πολύ θετικό στην Αθήνα.Πριν έρθω εδώ σπούδαζα στο μιλάνο (στην ιταλία) και εκεί τα βιβλία τα αγοράζαμες με δίκα μας έξοδα.Αντίθετα η αθήνα σου παρέχει μια καταπληκτική βιβλιοθήκη δωρεάν. (δεν αναφέρομαι στα μουφα αρπακολλατζίδικα βιβλία των δικών μας στυλ παθολογία ΔΕΠ αλλά σε βιβλία όπως Kandel,Stein,νοσολογία Cecil,νεύρα Victor's κτλ.Για ένα φοιτητή που ενδιαφέρεται αυτό είναι μεγάλη υπόθεση.Στο μιλάνο για να φτιάξω την ίδια βιβλιοθήκη θα έπεπρεπε να πουλάω το κορμί μου σε τελειωμένες 50αρες βαριεστημένες γυναίκες βιομηχάνων.

* Σχετικά με την αντιγραφή,τα σκονάκια,μπορείς να τελειώσεις χωρίς να έχεις ακουμπήσει ασθενή κτλ.

Δεν υπάρχει σύστημα που να μην μπορείς να το κοροϊδέψεις.Πρέπει όμως να ξέρουμε ότι αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στους άλλους.Δηλαδή αν ο άλλος περνάει τα μαθήματα με σκονάκι,ή δεν ακουμπάει ασθενή,αυτό δεν μειώνει την δική μου ποιότητα εκπαίδευσης.

Από εκει και πέρα,όλα τα πτυχία και πιστοποιητικά είναι ενδεικτικά του τι γνωρίζει κάποιος. (πχ όσοι έχουν προφισιενσυ δεν μιλάνε το ίδιο καλά αγγλικά).Το πτυχίο ιατρικής βεβαιώνει ότι έχεις μια κάποια εξοικοίωση με την ιατρική ορολογία,ότι ξέρεις μέσες άκρες πώς λειτουργεί ένα νοσοκομείο,τι πρέπει να κάνεις γενικά μόλις δεις ένα ασθενή κτλ.Από εκεί και πέρα ό,τι περισσότερο ξέρεις,εσύ κερδίζεις,το πανεπιστήμιο στ'αρχίδια του.Αν πχ πας στην αγγλία για ειδικότητα,το πτυχίο σου βεβαίωνει ότι ξέρεις 5-10 βασικά πράγματα.Αν δεν τα ξέρεις θα φύγεις όπως πήγες,αν τα ξέρεις θα προχωρήσεις.

Το βασικό στο συγκεκριμμένο επιχείρημά μου πάντως είναι ότι όλα αυτά (σκονάκια,δεν ακουμπάω ασθενή) δεν μειώνουν το επίπεδο σπουδών των φοιτητών γενικά,αλλά μόνο των συγκεκριμένων φοιτητών που τα ξήνουν. (ενώ αντίθετα,αν η σχολή μοίραζε βιβλία της πλάκας και δεν είχε ενημερωμένες βιβλιοθήκες,αυτό θα επηρέαζε το σύνολο των φοιτητών).

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό: η γνώση έρχεται μόνο με την αυτενέργεια και την πρωτοβουλία.Υποχρεωτική γνώση δεν υπάρχει,μετά από 5' θα τα ξεχάσεις.

* Στο θρυλικό τώρα θέμα 50 φοιτητές ανα ασθενή.

(Κατ'αρχην όπως είπα όποιος θέλει να μάθει κάτι,φοράει την ποδιά του παίρνει και το ακουστικό του και μπορεί να πάρει σβάρνα όλο το λαικό,δεν τον εμποδίζει τίποτα)

Κατά την γνώμη μου δεν οφείλεται στο ότι υπάρχουν 600 φοιτητές στο έτος,γιατί και οι κλινικές είναι πολλές και τα νοσοκομεία μεγάλα.

Κατά βάση οφείλεται σε ανορθολογισμό και βαρεμάρα των καθηγητών.

Αναφέρω παράδειγματα για να μην μου λέτε ότι λέω παπαριές:

α)όταν έκανα τρίμηνο καρατζα (χειρουργική) πήρε το μάτι μου τους τεταρτοετείς.Ήταν καμμια 25αρια άτομα με ένα καθηγητή πάνω από ένα ασθενή.Σε κάποια φάση λέει ο καθηγητής "πάρτε ιστορικό" οπότε ο κακομοίρης ο ασθενής βλέπει γύρω του 25 άτομα να τον ρωτάνε μέσα σε 5" ταυτόχρονα από πότε πονάει,από τι πέθανε η μάνα του,ο πυρετός πότε ξεκίνησε,αυτή η κοκκινίλα απο πότε είναι,καπνίζετε κτλ. Εν τω μεταξύ στην κλινική υπάρχουν καμμία 10αρία λέκτορες επίκουροι δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που εκείνη την ώρα χαζεύανε στο γραφείο των γιατρών ή από εδώ και από εκέι.Ας έπαιρνε κάθε επίκουρος από 2-3 φοιτητές και ας πήγαινε ο καθένας σε ένα ασθενή (υπήρχαν τουλάχιστον 18 ασθενής).Προφανώς όμως οι καθηγητές βαριούνται και σου λένε από να έχω κάθε βδομάδα και μια ώρα με τους φοιτητές,κάνουμε το εξής: ρε μήτσο δεν τους παίρνεις εσύ σήμερα να τους πάρψ εγώ την άλλη βδομάδα; αυτή η λύση δηλαδή βολέυει τον καθηγητή (που αντι για κάθε βδομάδα σε 3 άτομα κάνει μια φορά σε 20,εις βάρος των φοιτητών πάντα.

β)στην παθολογία στον μάνεση στο 4ο υπέυθυνη για εμάς ήταν η φιλιώτου.Ήταν φιλότιμη και καλή δεν μπορώ να πω αλλά,λίγο κοινή λογική ρε παιδία.Είμασταν 6 άτομα,μας παίρνει μας πάει σε ένα ασθενή και μας λέει:εξετάστε τον,οπότε καταλαβαίνετει: 2 ακούγανε την καρδία,ο άλλος έκανε επίκρουση στην κοιλιά,ο τέταρτος χτύπαγε με το σφυράκι, ο άλλος έλεγε βγάλτε την γλώσσα σας να δω κτλ,ενώ θα μπορούσε κάλλιστα (έτσι δεν γράφεται;)να πει πόσοι είστε;6 ΟΚ,οι 4 πάρτε αυτό το ιστορικό να διαβάσερε και με τους άλλους δύο να πάει να τους δείξει μια κλινική εξέταση σαν άνθρωποι και αφού τελείωσουν διαβάστε τώρα εσέις το ιστορικό και πάμε με τους άλλους για εξέταση.

τέτοια παραδείγματα άπειρα.

όσο για την παθάν και τα μικροσκόπια,αφού δεν μπορούν να πάρουν οι τσήπηδες 10 παραπάνω ας πλήρωνουμε εμείς της μετεγγρταφής με την εισαγωγή μας 10 ευρώ ο καθένας να πάει να πάρει το πανεπιστήμιο μεταχειρισμένα μικροσκοπια από την βουλγαρία στοιχειώδους τεχνολογίας να λήξει εκεί το θέμα .

όπα παιδία επειδή είναι η γιορτη μου σήμερα ήρθαν κάτι θείες να μου ευχηθούν να μου πουν μώς μεγάλωασες έτσι άντε να γίνεις γιατρός να μας κάνεις καλά κτλ και πρέπει να φύγω.Έχω και άλλα να πω (καταπέλτης είμαι ο πούστης),θα συνεχίσω αύριο.

θεία έρχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιι

exit light,enter night

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Χρόνια πολλά για τη γιορτή σου! Να σε χαιρόμαστε και να σε χαίρονται! :D

Όσο για τα όσα λες, πέραν του ότι προφανώς συμφωνώ... θα μπορούσαν για παράδειγμα να μη μας μοιράζουν 12 βιοχημείες και άχρηστα βιβλία του 80 - λέγε με Προυκάκη - και να μας μοιράζουν και τα στηθοσκόπια τα καλά δωρεάν και τα σφυράκια και έναν εξειδικευμένο νετερ για δώρο...

Έτσι και φιγούρα θα κάνανε και απ' όλα...αλλά βλέπεις όλοι στην Αθήνα έχουμε μάθει τόοοοσο καλά βιοχημεία και τελικά μείναμε ( μείνανε ) με τα αποκριάτικα στηθοσκόπια με σπόνσορα τον Πασχαλίδη...

Αυτό μου 'ρθε τώρα... αυτό είπα...

Όπως επίσης για τον αριθμό των φοιτητών στη σχολή...είμαι της άποψης : Να βγει αύριο ο πρόεδρος και να πει στο υπουργείο "κύριοι μπορώ να εκπαιδεύσω ικανοποιητικά 100 άτομα._ δεν έχει μεταγραφές ούτε 10% ούτε παπάρια μέντολες... Και ας μπουν οι 100 πρώτοι ρε αδερφέ...αλλά να βγουν μετά από 6 χρόνια οι ίδιοι ή λιγότεροι ...κι όχι τα αποτελέσματα ανεξέλεγκτης μιτωτικής τους διαίρεσης όπως είναι τώρα τα πράγματα...

γενικά...λείπει η κοινή λογική...ή μάλλον υπερισχύει η κοινή λαμογιά... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ιταλία πολλά πανεπιστήμια λένε "κύριοι δεν παίρνουμε μετεγγραφές φέτος, είμαστε πλήρεις", και σταματάνε εκεί οι μετεγγραφές για το ακαδημαϊκό έτος, και εσωτερικού και εξωτερικού.

Έχει δίκιο ο Doctor 7.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

* Πριν ξεκινήσω να πω κάτι που θεωρώ πολύ θετικό στην Αθήνα.Πριν έρθω εδώ σπούδαζα στο μιλάνο (στην ιταλία) και εκεί τα βιβλία τα αγοράζαμες με δίκα μας έξοδα.Αντίθετα η αθήνα σου παρέχει μια καταπληκτική βιβλιοθήκη δωρεάν. (δεν αναφέρομαι στα μουφα αρπακολλατζίδικα βιβλία των δικών μας στυλ παθολογία ΔΕΠ αλλά σε βιβλία όπως Kandel,Stein,νοσολογία Cecil,νεύρα Victor's κτλ.Για ένα φοιτητή που ενδιαφέρεται αυτό είναι μεγάλη υπόθεση.Στο μιλάνο για να φτιάξω την ίδια βιβλιοθήκη θα έπεπρεπε να πουλάω το κορμί μου σε τελειωμένες 50αρες βαριεστημένες γυναίκες βιομηχάνων.

Η δωρεάν πανεπιστημιακή εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι μεγάλη υπόθεση και δεν θέλω να φανώ αχάριστος. Εξ’άλλου υπάρχουν μέρη στον κόσμο όπου ο μέσος φοιτητής ιατρικής τελειώνει με χρέος $130000

Το να λέμε όμως ότι η ιατρική Αθήνας σου παρέχει μια καταπληκτική βιβλιοθήκη λαμβάνοντας υπ’όψη τα 2-3 βιβλία αξίας τα οποία μπορεί κάποιος να λάβει κατά την διάρκεια της φοίτησης του είναι το λιγότερο αφελές.

Αυτό που γίνεται με τα βιβλία στην σχολή είναι ένα έγκλημα αρκετών εκατομμυρίων ευρώ. Το κράτος αναγκάζεται από τα κυκλώματα των εκδοτών να ξοδεύει χρήματα για βιβλία που μόνο... αρχαιολογική αξία μπορεί να έχουν για τον σύγχρονο φοιτητή Ιατρικής. Θυμάμαι πως σε αρκετά μαθήματα αναγκάστηκα να αποστηθίζω γνώσεις που ήταν ξεπερασμένες για να περάσω τις εξετάσεις. Τα περισσότερα βιβλία ήταν με ημερομηνία εκδόσεως 5-7 χρόνια πριν. Την περισσότερη πλάκα είχαν όμως οι μεταφράσεις ξένων βιβλίων που ήταν βασισμένες σε βιβλίο 2-3 εκδόσεων πριν από το ξενόγλωσσο βιβλίο που υπήρχε εκείνη την στιγμή στην αγορά. (μιλάμε για διαφορά άνω της δεκαετίας)

Κανονικά θα έπρεπε ο κάθε φοιτητής να μπορεί να εκμεταλλευτεί τα χρήματα που ξοδεύει το κράτος για να αγοράσει βιβλία της επιλογής του. Τότε όμως τα μέλη του ΔΕΠ και οι εκδότες δεν θα μπορούσαν να πλουτίζουν εις βάρος της γνώσης μας διότι όλοι θα προτιμούσαν τις σύγχρονες ξενόγλωσσες εκδόσεις.

Tώρα βέβαια είμαι emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Πασχαλίδης δίνει την 16η έκδοση Χάρισον (2004), 2 τομοι, το ξένο φυσικά, 75 ευρώ!

τρέχτε!!! :D:D (το Άμαζον το δίνει 90λιριά.... ΤΡΕΧΤΕ ΕΙΠΑ! :) )

emofftopic και εγώ, αλλά δεν πειράζει! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ήρθε από Amazon.com πριν 15 μέρες. Είναι απίθανο. Η πλάκα είναι πως έχει κι ένα κεφάλαιο Bioterrorism τώρα που οι Αμερικανοί είναι χεσμένοι μετά την 11/9. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτόντως πήρα και Schwarzt Principles of Surgery 8η έκδοση που είναι το αντίστοιχο (για μένα) του Harrison στην Χειρουργική. Κυκλοφόρησε πριν ένα μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μας δίνουν. Τ'αγοράζουμε.

Αν και Harrison και Schwartz για μένα είναι δύο τόμοι που οφείλει κάθε γενικός ιατρός να έχει σπίτι του, μαζί μ'ένα καλό λεξικό ιατρικών όρων (Dorland's) και ένα ενημερωμένο συνταγολόγιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μας δίνουν. Τ'αγοράζουμε.

Αν και Harrison και Schwartz για μένα είναι δύο τόμοι που οφείλει κάθε γενικός ιατρός να έχει σπίτι του, μαζί μ'ένα καλό λεξικό ιατρικών όρων (Dorland's) και ένα ενημερωμένο συνταγολόγιο.

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ !

Η όλη ιστορία με τα συγγράμματα είναι απάτη αφού όσοι θέλουν να είναι σωστοί στην δουλειά τους αναγκάζονται και αγοράζουν τα σύγχρονα βιβλία, ενώ την ίδια στιγμή το κράτος δαπανά εκατομμύρια για βιβλία ξεπερασμένα και αμφιβόλου ποιότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδία συνεχίζω από εκεί που είχα μείνει χθες.

Όπως είπα το επιπέδο σπουδών στην αθήνα είναι ικανοποιητικό.Εντοπίζουμε βεβαίως πολλά προβλήματα,αλλά όταν λέμε ότι το παενπιστήμιο είναι χαμηλού επιπέδου κτλ πιστεύω υπερβάλλουμε.Συχνά η κρίση μας κάνει αυτό το λάθος,να απομονώνουμε 5-10 εντυπωσιακά αρνητικά στοιχεία και από υπερβάλλοντα ζήλο να καταλήγουμε ότι είναι χαμηλό το επίπεδο.

Εξάλλου απ'όσο ξέρω οι απόφοιτοι από αθήνα έχουν καλή παρουσία σε usmle (και γενικότερα στο εξωτερικό),αλλά και στην ελλάδα σε αγροτικά κτλ από γνωστούς και φίλους που ακούω ανταπεξέρχονται πλήρως.

Δεν συνεχίζω σε αυτό το θέμα,θλεω να πω κάτι άλλο.

Στο θέμα δικατσά αλλά και της κατάστασης της σχολής ακούω συχνά ότι δεν γίνονται πράγματα και δεν δίνονται λύσεις λόγω πολιτικού κόστους

Πιστεύω ότι αυτό είναι ένας μύθος.

Στην ελληνική πολιτική κατά την γνώμη μου μόνο σε δύο τομείς οι κυβερνώντες όντως υπολογίζουν το πολιτικό κόστος:

α) οικονομική πολιτική.Πχ τώρα ο αλογοσκούφης με την δεδομένη κατάσταση της οικονομίας της χώρας κανονικά θα έπρεπε να πει στους 250.000 συμβασιούχους που θλέλουν πρόσληψη "άντε και γαμηθείτε εσείς μας λείπατε τώρα",αλλά προφανώς κάτι τέτοιο δεν το κάνει.

Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το ασφαλιστικό,που ένω όλοι ξέρουν ότι πρέπει να συμμαζέψουν κάπως την κατάσταση,κανείς δεν το ακουμπάει επί της ουσίας διότι εδώ όντως υπάρχει πολιτικό κόστος κια σε τέτοια θέματα όντως πέφτουν κυβερνήσεις.

β) "εθνικά θέματα". Λόγω της μεγάλης ομοιογένειας στο τρόπο αντίληψης αυτών των θεμάτων (ο αντιαμερικανισμός και η "βαλκανική" οπτική στην πολιτική -με χαμένες πατρίδες,θανάσιμους εχθρούς,σκοτεινούς συνώμοτες,εθνικά μεγαλέια κτλ- είναι υπερκομματικές αξίες) ο λαικισμός των μέσων έχει μεγάλη πέραση και οι κυβερνήσεις το σκέφτονται διπλά. πχ στο μακεδονικό ο μητσοτάκης και μερικοί άλλοι που ήξεραν τι παίζει και το καταλάβαιναν ότι το δόγμα "καθόλου μακεδονία στον στην ονομασία" είναι εξωπραγματικό και ανέφικτο βγήκαν και το είπαν και να τι πάθανε.

Σε όλα τα υπόλοιπα θέματα δεν νομίζω το πολιτικό κόστος να παίζει σοβαρό ρόλο.Δέχομαι ότι διάφοροι τριτοκλασάτοι πολιτικοί (που τους έχουν τα κόμματα για να τρέχουν σε γάμους και βαφτήσια και να ψαρεύουν ψήφους) μπορεί να σκέφτονται μέσα στην απλοϊκότητα και την αφέλεια τους με όρους "πολιτικού κόστους",αλλά οι πρωτοκλασάτοι των κομμάτων (τα think tanks που παίρνουν και τις αποφάσεις) δεν σκέφτονται έτσι (με εξαίρεση τους τομέις που προανέφερα και κανά συο άλλες εξαιρέσεις).

πχ το να σοβαρέψουν το δικατσα ή ο έλεγχος των μετεγγραφών τι πολιτικό κόστος να έχει;

αντίθετα,όφελος θα είχαν από επικοινωνιακής πλευράς διότι θα πιάναν τις κομματικές τους εφημερίδες (ελ.τύπο,απογευματινή,καθημερινή στον βαθμό που στηρίζει λογική ΝΔ κτλ)και θα βάζαν για ένα μήνα πρωτοσέλιδα στο εξής ύφος:

ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΩΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ

ΤΙΓΡΗ Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ

και βέβαια οι εφημερίδες τις άλλης όχθης δεν θα μπορούσαν να πουν κάτι ή να το εκμεταλλευτούν αντιπολιτευτικά το θέμα οπότε θα το πέρναγαν στο ψιλοντούκου.

Τώρα όμως θα μου πέιτε: και καλά ρε φίλε αν είναι έτσι όπως τα λες τότε γιατί δεν τα έχουν λύσει το θέμα να τελειώνουμε,αφού θα τους έκανε και καλό κιόλας;

Η απάντηση είναι η εξής: γιατί δεν μπορούν.

Για να δωθεί λύση στο θέμα πρέπει να ασχοληθούν εντατικά με αυτό 5-10 ανεξάρτητοι άνθρωποι που να γνωρίζουν πώς λειτουργούν τα πράγματα και να έχουν και μυαλό (να βρίσκουν λογικές εφαρμόσιμες λύσεις όχι εξωπραγμστικές θεωρίες).

Αλλά το θέμα είναι : πού να τους βρει τέτοιους ανθρώπους ο υπουργός ή ο πρωθυπουργός;

ποιος ικανός και έξυπνος άνθρωπος θα παρατήσει την δουλεία του (που προφανώς θα είναι επικερδής) για να κάτσει να λύσει το πρόβλημα του υπουργού και να είναοι και υφιστάμενος του; και αμά αλλάξει,όχι η κύβερνηση,αλλά οι υπουργός να του πουν σήκω φύγε;ένας ικανός και έξυπνος άνθρωπος,που είναι σε θέση να παράγει λύσεις,προφανώς χρησημοποιέι αυτές τις ικανότητές του για να πετύχει επαγγελματικά ο ίδιος και να είναι ανεξάρτητος σιγά μην πάει να γίνει υπάλληλος του υπουργού και να προσπαθει να εξηγήσει τα αυτονόητα στον κάθε κολλημένο γραφειοκράτη της κρατικής μηχανής

αποτέλεσμα είναι στις επιτρόπες κτλ που ασχολούνται με την λύση τέτοιων θεμάτων να μπαίνουν διάφορα κομματικά στελέχη και λοιποί οσφυοκάμπτες οι οποίοι σκέφτονται μικρόνοα κτλ διότι αν είχαν ευρύτητα πνέυματος θα είχαν κάνει κάτι περισσότερο στην ζωη τους από το να γλέιφουν πότε θα γίνει υπουργός ο δικος τους να διοριστούν σε καμμιά θεσούλα πιο κυριλέ από πριν.

Δεν ξέρω κατά πόσο πείθω με αυτά που λέω,θα αναφέρω και δύο παραδείγματα για να δείξω και στην πράξη αυτά που ισχυρίστηκα πιο πάνω:

α) το 1950 στην ελλάδα υπήρχε μεγάλος φόβος για την φυματίωση ακόμα και έτσι το κράτος για να προστατευσει τον κόσμο απαιτούσε με την εγγραφή κάποιου σε πανεπιστήμιο,πρόσληψη σε δημόσιο κτλ να προσκομμίσει και μια ακτινογραφία θώρακα.

Το 2004 (μισό αιώνα μετά και αγού η φυματιώση είναι σπάνια) αυτό συνεχίζει να ισχύει.Σκεφτείτε πόσες χιλιάδες ακτινογραφίες γίνονται κάθε χρόνο για αυτόν τον σκοπό (πρέπει να αθροίσεις όλους όσους γράφονται σε μια πανεπιστημιοκή σχολή,όλους τους νεοσύλλεκτουες και όσους προσλαμβάνονται στο δημόσιο).Ας σκεφτεί κανείς την οικονομική επιβάρυνση του συστήματος υγειας από αυτήν την πρακτική.

Και αφού δεν είναι σε θέση να απαλλάξουν το δημόσιο σύστημα υγείας από αυτό,την στιγμή που η λύση είναι της πλάκας (δηλ. να υπογράψει ο υπουργός ένα χαρτί) βγαίνουν και εξαγγέλουν "ριζοσπαστικές τομές στην υγεία", "πρωτοποριακό πλάνο εξυγιάνσης", "βελτιώση της αποτελεσματικότητας "., "τεχνοκράτες μάνατζερ από τα λονδίνα που θα ασχοληθούν με αυτά" κτλ

β) όλοι έχουμε βιώσει τον πανζουρλισμό που επικρατεί κάθε φορά που πάμε να γραφτούμε για το έτος.Η κατάσταση είναι κυριολεκτικά ζουλού.

Αφού στο 4ο,5ο και 6ο έτος οι φοιτητές πάνε κάθε μέρα στην κλινική,αν είναι να γίνει η εγγραφή την παρασκευή,πάρε και στείλε την δευτέρα με φαξ τις αιτήσεις σε κάθε κλινική,να τις πάρει ο καθένας σπίτι να την συμπληρώσει και την παρασκευή να πάει στη σχολή όπου θα υπάρχει μια τεράστια κάλπη και θα τις ρίχνει μέσα (χωρίς να χρειαστεί καν να πατήσει στον χώρο της γραμματείας)

και αυτή η λύση προτείνεται έχοντας υπ'όψη βασικές αρχές λειτουργίας της γραφειοκρατίας (όπως πχ άσκοπη μετακίνηση - στο παράδειγμα μου πρέπει να πας στην σχολή).

Υπάρχει και πιο ριζοσπαστική λύση.Ας φτιάξουν ένα σαιτ,ας δώσαουν στον καθένας μας ένα κωδικό,να μπαίνουμε και να γραφόμαστε από το σπίτι μας φορώντας το μποξεράκι μας (ή ούτε καν αυτό :D) αναπαυτικά στην καρέκλα μας αντί τις καφρίλας που έιμαστε αναγκασμένοι να υποστούμε κάθε φορά.

Αν δεν έχουν λεφτά να κάνουν το σαιτ ας ζητήσουν από κάθε φοιτητή ένα ευρώ.

Αν ντρέπονται να πέσουν τόσο χαμηλά ας αναθέσουν την δημιουργία του σαιτ σε κανά 15χρονο γιο καθηγητή κομπιουτερά (οι μπόμπιρες κάνουν θαύματα με αυτά)

(βέβαι σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει κίνδυνος να αντιδράσουν τα ΕΑΑΚ και να κολλήσουν 28 αφισες κολλητά την μια στην άλλη που θα έχουν μια τεράστια φωτογραφία του Τσε και από κάτω το εξής κείμενοι

ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΩΜΑ

Αγαπητόι συνάδελφοι,

Η αξιοπρέπεια μας για μια ακόμα φορά χτυπήθηκε από την αντιδραστική γραμματεία υης σχολής μας.Αποφασιστηκε,χωρίς να ζητηθεί η γνώμη των φοιτητων που είναι και οι άμεσα εμπλεκόμενοι,ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΜΑΣΤΕ ΜΕΣΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ ΕΤΟΣ.

Αυτή η απόφαση,που προφανώς επιβλήθηκε από την επαίσχυντη συμφωνια της Μπολόνια για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα του διεθνούς καπιταλίσμου,καταργεί τον μέχρι τώρα γνώστο μας τρόπο εγγραφής στν σχολή,έναν τρόπο ανθρώπινο και ζεστό,που προάγει την κοινωνικοποίηση των φοιτητών και σέβεται την ανθρώπινη επαφή.

Στην θέση του θα γραφόμαστε απρόσωπα και ψυχρά μέσω ένος υπολογιστή,στον ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΦΑΚΕΛΩΝΟΜΑΣΤΕ ΑΓΡΙΑ.Με αυτόν τον τρόπο η αμερικάνικη κυβέρνηση και η CIA θα γνωρίζουν ΠΟΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ

Και αυτό βέβαια είναι μόνο η αρχή,αφού στον φάκελο θα προστιθενται και στοιχεία όπως αν πας μπάμπη για καφέ,αν παίρνεις άδετα τα βιβλία.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΕ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 17Ν.

Τέτοιες πρακτικές όμως δεν θα περάσουν.Τα ΕΑΑΚ θα αντιταχθούν και θα διεκδικήσουν την πλήρη κατωχήρωση των δικαιωμάτων μας.

ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΩΜΑ

ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΑΦΙΕΔΙΛΙΚΙ

ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΗ

(και για να μην ξεχνιόμαστε:

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

ΕΞΩ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΡΑΚ

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ni-me, έχεις ιδιαίτερα λογική και τακτοποιημένη σκέψη, όμως διαφωνώ ως προς τα των συμβούλων και για το "ποιος θα κάτσει μωρέ να ασχοληθεί".

Από όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω, το ΚΕΣΥ, δηλαδή το όργανο που έχει την αντίστοιχη συμβουλευτική ισχύ, και το οποίο δεν έχει αλλάξει με τη νέα κυβέρνηση, είναι εδώ και πολύ πολύ καιρό υπέρ δραστικών λύσεων, όπως οι εξετάσεις για ειδικότητα και η άμεση αύξηση θέσεων ειδικευομένων.

Το θέμα κολλάει στο επίπεδο Υπουργού- Υφυπουργού, άρα πιθανά να σημαίνει κάτι αυτό..

Πιθανά λέω, δεν ξέρω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

------------Το θέμα διαχωρίστηκε γιατί εδώ ξεκίνησε μια συζήτηση emofftopic για την εγγραφή φοιτητών μέσω Internet ---------------

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.