Jump to content

Άδεια Άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος


Recommended Posts

xμ,λοιπον εγω ειχα παρει πρωτα την αδεια κ μετα γραφτηκα στο συλλογο.δεν την εβγαλα ομως στην αθηνα γιατι δεν ειμαι απο κει.μπορει σε αλλες νομαρχιες να γινεται αλλιως.διαφερουν ελαφρως τα πραματα απο νομο σε νομο οποτε μη σε παρω στο λαιμο μου.παντως τα ποσα που παιρνουν απο νεους γιατρους ειναι εκμεταλλευση :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, μήπως έχετε ιδέα αν πρέπει να γραφτεί κανείς υποχρεωτικά στο σύλλογο ώστε να πάρει στα χέρια του την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

Στον Οδοντιατρικό Σύλλογο αναφέρομαι (είμαι οδοντίατρος) αλλά δεν νομιζω να έχει διαφορά από τον ΙΣΑ.

Το πρόβλημα είναι ότι θα φύγω Γερμανία για εξειδίκευση και θα μου είναι άχρηστη η εγγραφή στο σύλλογο Αθηνών. Χώρια το ότι θα πρέπει να σκάσω 180 ευρώ για την εγγραφή και τη συνδρομή που θα είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω κάθε χρόνο για όσο καιρό θα είμαι Γερμανία (3-4 χρόνια). Σημειωτέον πως για να βγάλω Γερμανική άδεια ασκήσεως δεν χρειάζεται εγγραφή στο Σύλλογο παρά μόνο η ελληνική άδεια.

Σε επικοινωνία με το Σύλλογο μου είπαν πως είμαι υποχρεωμένος να γραφτώ για να πάρω την άδεια (την οποία η Νομαρχία έχει στείλει εκεί). Μου ακούγεται λίγο παράλογο βέβαια, γιατί η άδεια δεν έχει σχέση με τον Σύλλογο αλλά εκδίδεται από τη Νομαρχία ''υπό τη αιγίδα'' του Υπουργείπου Υγείας.

Σε ερώτησή μου αν υπάρχει κάποιος νόμος που με υποχρεώνει να γραφτώ, μου τα μασάγανε από το Σύλλογο.

Έχει μήπως κανείς κάποια ιδέα του τι γίνεται εδώ, αν είμαστε υποχρεωμένοι από το νόμο να γραφτούμε στον εκάστοτε Σύλλογο ώστε να πάρουμε στα χέρια μας την άδεια ή ακολουθούν αυτήν την πρακτική παράτυπα ώστε να τα παίρνουν από όλους;Δεν θέλω να με πιάσουν κορόιδο και να πληρώνω τα κερατιάτικα του Συλλόγου χωρίς λόγο, εφόσον δεν θα έχω ούτε επαγγελματική δράση ούτε ανάλογα δικαιώματα στην Ελλάδα όσο θα είμαι εξωτερικό, απλά θέλω το χαρτί της άδειας.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας φίλοι μου!

Την άδεια την εκδίδει η νομαρχία και την στέλνει στον ιατρικό σύλλογο από όπου και θα την παραλάβεις. Κάνε την εγγραφή και αμέσως την διαγραφή σου. Για την εγγραφή είναι ένα μικρό ποσό (δεν γνωρίζω πόσο είναι στον Ι.Σ.Α.). Έτσι δεν θα πληρώσεις την ετήσια συνδρομή.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ αγαπητοί φίλοι για τις πληροφορίες.Απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να με υποχρεώνει να γραφτώ στο Σύλλογο για να μου δώσουν την άδεια, μάλλον προσπαθούν να με παραμυθιάσουν για να παίρνουν τα χρήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ αγαπητοί φίλοι για τις πληροφορίες.Απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να με υποχρεώνει να γραφτώ στο Σύλλογο για να μου δώσουν την άδεια, μάλλον προσπαθούν να με παραμυθιάσουν για να παίρνουν τα χρήματα...
Μόνο δυο λόγοι ΣΟΒΑΡΟΙ....υπάρχουν....Ιατρική ταυτότητα και σηματάκι στο αυτοκίνητο (εκεί που θα πας δεν σου χρειάζονται ούτε το ένα ούτε το άλλο).
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

να ρωτησω κατι?

1.για την νομαρχια Αθηνων τα δικαιολογητικα για την αδεια τα καταθετουμε στο κτιριο κοσμος ή στη νομαρχια που ειναι αλεξανδρασ και κηφισιας! ??

2. θελει παραβολο δημοσιου ή θελει τελικα δημοσιου και παραβολο χαρτοσημου??

και 3. αντιγραφο ποινικου μητρωου χρειαζεται ή παει μεσω υπηρεσιας??

emquestionemquestion:rolleyes:emstupid:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι?

1.για την νομαρχια Αθηνων τα δικαιολογητικα για την αδεια τα καταθετουμε στο κτιριο κοσμος ή στη νομαρχια που ειναι αλεξανδρασ και κηφισιας! ??

2. θελει παραβολο δημοσιου ή θελει τελικα δημοσιου και παραβολο χαρτοσημου??

και 3. αντιγραφο ποινικου μητρωου χρειαζεται ή παει μεσω υπηρεσιας??

emquestionemquestion:rolleyes:emstupid:splats:

1.νομαρχια αλεξανδρας και κηφισιας

2.δε θυμαμαι..

3.η πας στην οδο Δεγλερη η στα ΚΕΠ η δεν ξερω αν αλλαξε και το ζητουν αυτοι.Εγω ειχα παει στη Δεγλερη κι ηθελε 3 μερες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι?

1.για την νομαρχια Αθηνων τα δικαιολογητικα για την αδεια τα καταθετουμε στο κτιριο κοσμος ή στη νομαρχια που ειναι αλεξανδρασ και κηφισιας! ??

2. θελει παραβολο δημοσιου ή θελει τελικα δημοσιου και παραβολο χαρτοσημου??

και 3. αντιγραφο ποινικου μητρωου χρειαζεται ή παει μεσω υπηρεσιας??

emquestionemquestion:rolleyes:emstupid:splats:

1.για την άδεια στην Πανόρμου, για δήλωση ειδικότητας στο cosmos

2. παράβολο δημοσίου και παράβολο χαρτοσήμου

3. υπηρεσιακά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Παιδιά έχω κάποιες απορίες.

Με το που ορκιζόμαστε καταθέτουμε χαρτιά για ειδικότητα. Ωραία μέχρι εδώ.

Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και την εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο πότε πρέπει να τα κάνουμε; Και πού θα τα χρησιμοποιήσουμε ακριβώς; Δεδομένου οτι δεν πρόκειται να καταθέσει κάποιος χαρτιά για αγροτικό άμεσα.

thanks!

Τροποποιήθηκε από sxedon teleiomeni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αδεια και η εγγραφη στο συλλογο γινονται ταυτοχρονα, δηλαδη πας κανεις αιτηση για την αδεια και μολις αυτη βγει, τη στελνουν στο συλλογο, πας εκει, γραφεσαι και παιρνεις και την αδεια σου.Ουσιαστικά δεν χρειάζεται άμεσα. Επειδη όμως ειναι μια χρονοβόρα διαδικασια (θελει 1 μηνα περιπου για να βγει) και επιπλέον πρεπει να φας 1-2 πρωινα σε ουρες στις δημοσιες υπηρεσιες (νομαρχια, τσαι, ιατρικός συλλογος) και οταν θα τη χρειαστεις μπορει να μην την έχεις καλο ειναι να τη βγαλεις κι ας μην την χρειαζεσαι. Μπορει πχ να βγει μια προκυρηξη και να θες να δοκιμασεις την τυχη σου εστω κ με 1 μοριο! Η αν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο σου ζητανε χαρτια απο τον ιατρικο συλλογο. Γενικά πάντως πολλά παιδια που ορκιζονται καλοκαιρι πανε κανονικα τις διακοπουλες τους και ασχολουνται με τη χαρτουρα απο Σεπτεμβριο. Επι της ουσιας υπαρχει απλετος χρονος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Να κανώ μια ερώτηση. Μου είπαν σήμερα από την νομαρχία οτι αύριο μπορώ να παραλάβω την άδεια ασκήσεως από τον ΙΣΑ (ενώ μεχρι χθές μου έλεγαν από την άλλη εβδομάδα). Για να παραλάβω την άδεια πρεπεί υποχρεωτικά να κάνω κ εγγραφή; Θέλω να δηλώσω αγροτικό και φοβάμαι οτι δεν θα προλάβω την διαδρομή ΤΣΑΥ-ΙΣΑ-υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ! Στον ΙΣΑ που πήρα τηλ μου τα μάσησε. Αρχικά μου είπε ναι γίνεται κ μετα όχι ειναι υποχρεωτική η εγγραφή. Το ΤΣΑΥ (Αχαρνών 27) μηπώς ξέρει κανείς τι ώρα ανοίγει; Στο διαδίκτυο δεν βρήκα ωράριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

για να γραφτει καποιος στο ΤΣΑΥ χρειαζεται να ειναι γραμμενοσ στον ιατρικο συλλογο η να εχει αδεια ασκησεως επαγγελματος? καποιος που δεν εχει αρχισει ουτε ειδικοτητα ουτε αγροτικο πρεπει να γραφτει στο ΤΣΑΥ? κερδιζει κατι...η πρεπει να πληρωνει καποιο ποσο ανα μηνα?τα εχω μπερδεψει emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ΤΣΑΥ γράφεσαι όταν εργάζεσαι

αν είσαι ήδη γραμμένος και παύεις να εργάζεσαι μπορείς να είσαι γραμμένος και να πληρώνεις εσύ την ασφάλεια για 2 το πολύ χρόνια

σε άλλες περιοχές για να γραφτείς στον ιατρικό σύλλογοθέλουν εγγραφή στο ΤΣΑΥ, σε άλλες όχι

για να γραφτείς στο ΤΣΑΥ θέλει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την οποία την λαμβάνεις από τον ιατρικό σύλλογο, οπότε και γράφεσαι εκεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν γραφτω τωρα στο ΤΣΑΥ που ουτε αγροτικο ουτε ειδικοτητα κανω πρεπει να πληρωνω κατι? υπαρχει κανενα οφελος απο το να γραφτω? κ στον ιατρικο συλλογο γιατι θα πρεπει να γραφτω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όφελος δεν έχεις με την προεγγραφή

κανονικά και στον ιατρικό σύλλογο δεν είναι ανάγκη να γραφτείς και να πληρώσεις

απλώς έχουν κάνει έτσι το σύστημα παραλαβής της άδειας μέσω ιατρικού συλλόγου που αναγκάζεσαι να γραφτείς

αλλά ο νόμος αναφέρει πως πληρώνεις στον ιατρικό σύλλογο maximum το 50% της ασφάλειας στο ΤΣΑΥ

εσύ εφόσον δεν πληρώνεις ασφάλεια στο ΤΣΑΥ τότε θα πρέπει να σε κάνει εγγραφή ο ιατρικός σύλλογος δωρεάν

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Αυτο ισχυει σιγουρα?

Γιατι στο site του ΙΣΑ γραφει :

"5. α) Συνδρομή 43,50 ευρώ (αφορά ιατρούς οι οποίοι μέχρι την ημέρα της 1ης εγγραφής δεν εργάζονται πουθενά).

β) Ετήσια συνδρομή 85,90 ευρώ για έμμισθους ιατρούς."

Οπότε μάλλον πληρώνεις το 50% της κανονικής συνδρομης οσον αφορα τον ΙΣΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο ισχυει σιγουρα?

Γιατι στο site του ΙΣΑ γραφει :

"5. α) Συνδρομή 43,50 ευρώ (αφορά ιατρούς οι οποίοι μέχρι την ημέρα της 1ης εγγραφής δεν εργάζονται πουθενά).

β) Ετήσια συνδρομή 85,90 ευρώ για έμμισθους ιατρούς."

Οπότε μάλλον πληρώνεις το 50% της κανονικής συνδρομης οσον αφορα τον ΙΣΑ

Νόμος 14 του Ν.Δ. 3895/1958

«η προς τον οικείον Σύλλογον ετησία εισφορά του ιατρού δεν δύναται να υπερβαίνει τα 1/2 της εκάστοτε βασικής ετησίας εισφοράς της καταβαλλομένης εις το Ταμείον Συντάξεως και Αυτασφαλίσεων Υγειονομικών υπό του ασκούντος γενικήν ιατρικήν, ούτε να είναι κατωτέρα του 1/8 αυτής»

επειδή πρέπει να πάω στο νοσοκομείο θα σου πω τον γελοίο σημερινό διάλογο με κάποια υπεύθυνη του Ι.Σ.Α για το συγκεκριμένο θέμα το απόγευμα

αύριο για το θέμα αυτό θα υπάρξει απάντηση από το Δ.Σ. του Ι.Σ.Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε επικοινωνία σημερινή (8 η ώρα είπα να τους πω καλό μήνα) με το τμήμα εγγραφής στον ΙΣΑ ρώτησα τι ακριβώς χρειάζεται για να πάρω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που ενώ κατέθεσα στη δ/νση υγείας της νομαρχίας θα την παραλάβω από τον Ι.Σ.Α.

Μου είπε η υπάλληλος τα δικαιολογητικά τονίζοντας φυσικά και τη συνδρομή.

Της ανέφερα το νόμο, τον αγνοούσε και με έδωσε σε δεύτερο άσχετο συνάδελφο.

Τα ίδια και αυτός......43.50 € είπε και αυτός.

Του ανέφερα το νόμο....."συγγνώμη να σας δώσω κάποιον αρμόδιο, μου είπε"......δηλαδή στο τηλέφωνο απαντάει στις εγγραφές μία αναρμόδια και μετά με δίνει ακόμα έναν αναρμόδιο ώσπου ήρθε ο φωστήρας.

Ο Ι.Σ.Α. "ΧΑΡΙΖΕΙ" (ναι καλά διαβάσατε) τη μισή συνδρομή στα νέα άνεργα μέλη.

Της ανέφερα το νόμο και της είπα εγώ αυτό το "ΧΑΡΙΖΩ" το εκλαμβάνω ως "ΚΛΕΒΩ" τα νέα άνεργα μέλη.

Της είπα πως "μεταφράζει" τα ελληνικά που γράφονται στο νόμο ως Ι.Σ.Α για να καταλάβω κι εγώ σε ποιο σημείο δεν το μεταφράζω σωστά.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ......ελάτε αύριο που θα είναι ο πρόεδρος, το Δ.Σ. και οι νομικοί σύμβουλοι του Ι.Σ.Α. να το θέσετε το πρόβλημά σας στο Δ.Σ.

Άντε να δούμε τι θα απαντήσουν αύριο.

Τα ίδια λέγανε πριν μερικούς μήνες με την διαγραφή αλλά πριν τις εκλογές ανασκεύασαν την άποψή τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω Τασο. Πιστευω ενδιαφερει πολυ κοσμο αυτη η ιστορια,αλλωστε η πλειοψηφια ολων οσοι εγγραφονται για πρωτη φορα στον ΙΣΑ (αναγκαστικα γιατι αλλιως απο οτι καταλαβα δεν σου δινουν την αδεια ασκησεως) ειναι ανεργοι.

Περιμενω την εξελιξη αν και θα τηλεφωνησω και εγω για πληροφοριες συντομα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

B.Δ. 11 OKTΩBPIOY/7 NOEMBPIOY 1957 (ΦEK A/225)

"Σχετικά με την τροποποίηση και κωδικοποίηση των διατάξεων περί Iατρικών Συλλόγων και των Πειθαρχικών Συμβουλίων του A.N. 1565/1939".

(Σημείωση I.Σ.A.: Aυτό το B.Δ. καταργήθηκε σε ότι αφορά τους Oδοντιατρικούς Συλλόγους και τον Πανελλήνιο Oδοντιατρικό Σύλλογο από το άρθρο 85 του N.1026/1980.)

Έχοντας υπόψη τη διάταξη του άρθρου 11 του υπ' αριθ. 1843/51 A.N. που κυρώθηκε από τον Nόμο 2049/52, την γνωμάτευση του Διοικητικού Συμβουλίου του Πανελληνίου Iατρικού Συλλόγου που υποβλήθηκε με την υπ' αριθμ. 11024/18-3-57 αναφορά του, καθώς και την υπ' αριθμ. 531/57 γνωμοδότηση του Συμβουλίου Eπικρατείας.

Mε πρόταση του Yφυπουργού Kοινωνικής Πρόνοιας, αποφασίσαμε και διατάσσουμε:

Θέματα οργάνωσης και λειτουργίας

Άρθρο 39. Tα μέλη του Iατρικού Συλλόγου υποχρεώνονται σε ετήσια εισφορά που καθορίζεται κάθε χρόνο από το Διοικητικό Συμβούλιο κάθε Συλλόγου, με την έναρξη του νέου οικονομικού έτους, ανάλογα με τις τοπικές συνθήκες, εξίσου για όλους τους γιατρούς και κατά κλίμακα για τους κλινικάρχες και τους καθηγητές του Πανεπιστημίου. Προκειμένου για τον καθορισμό της εισφοράς κατά κλίμακα επιτρέπεται προσφυγή του ενδιαφερομένου μέσα σε 10 ημέρες από την κοινοποίηση σε αυτόν του καταλογιζομένου ποσού, ενώπιον Tριμελούς Eπιτροπής αποτελούμενης από γιατρούς που δεν είναι μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και διορίζονται με τους αναπληρωτές τους από τον οικείο νομάρχη με θητεία ισόχρονη με τη θητεία του Δ.Σ. H Eπιτροπή αποφαίνεται μέσα σε 10 ημέρες από την υποβολή της ενστάσεως και προεδρεύεται από τον αρχαιότερο γιατρό, εφόσον δε μετέχει σε αυτήν καθηγητής Πανεπιστημίου. H ετήσια εισφορά του γιατρού προς τον οικείο σύλλογο δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/2 της εκάστοτε βασικής ετήσιας εισφοράς που καταβάλλεται στο Tαμείο Συντάξεως και Aυτασφαλίσεως Yγειονομικών από όποιον ασκεί γενική ιατρική, ούτε να είναι κατώτερη από το 1/8 αυτής 2) Oι εισφορές της προηγούμενης παραγράφου καταβάλλονται σε δύο δόσεις απευθείας στο Σύλλογο, μέσα στο πρώτο δίμηνο κάθε εξαμήνου. Όποιος γιατρός δεν καταβάλει εμπρόθεσμα τις εισφορές του υποχρεώνεται στην καταβολή αυξημένης εισφοράς κατά 3% για κάθε μήνα καθυστερήσεως. Για καθυστέρηση μεγαλύτερη από έξι μήνες ο παραβάτης εισάγεται με εισήγηση του Διοικητικού Συμβουλίου και προσωπική ευθύνη του Tαμία του Iατρικού Συλλόγου στο Πειθαρχικό Συμβούλιο και τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι το οφειλόμενο ποσό της εισφοράς, με την επιφύλαξη της διατάξεως του εδαφίου 3 της παρ. 3 του άρθρου 3 του παρόντος. Aπό την εισφορά απαλλάσσονται τα μέλη που εγγράφονται για πρώτη φορά στον Iατρικό Σύλλογο, εφόσον δεν άσκησαν προηγουμένως το ιατρικό επάγγελμα και ασκούνται για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, εφόσον δεν μισθοδοτούνται με οποιονδήποτε τρόπο. Tα ποσά που οφείλονται μέχρι της ισχύος του παρόντος από προσαυξήσεις, λόγω μη εμπρόθεσμης καταβολής των ετησίων εισφορών, διαγράφονται 3) Oι Iατρικοί Σύλλογοι καταβάλουν στον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο σαν υποχρεωτική εισφορά το ποσό των δραχμών "2.000" ετήσια για κάθε μέλος που έχει εγγραφεί στο μητρώο τους. Oι ανωτέρω εισφορές μπορούν να αυξομειώνονται με απόφαση του Γενικού Συμβουλίου του Πανελληνίου Iατρικού Συλλόγου, η οποία εγκρίνεται από τον Yπουργό Kοινωνικής Πρόνοιας (H εισφορά αυτή ισχύει από 1-1-1989 με την υπ' αριθ. A4/2823/88 Aπόφαση του Yφυπουργού Y.Π.K.A.) 4) Για την είσπραξη της εισφοράς αυτής είναι υπεύθυνοι ο Πρόεδρος και ο Tαμίας κάθε Iατρικού Συλλόγου, οι οποίοι την καταβάλουν χωρίς καθυστέρηση στον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο στην αρχή κάθε εξαμηνίας κάθε έτους. 5) Kάθε Iατρικός Σύλλογος υποχρεώνεται να υποβάλει στον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο και το οικείο Yγειονομικό Kέντρο προς έγκριση την προβλεπόμενη από το Nόμο έκθεση των ελεγκτών μετά την ετήσια λογοδοσία του Διοικητικού Συμβουλίου καθώς και τον προϋπολογισμό του 6) Oι Iατρικοί Σύλλογοι δικαιούνται να εισπράττουν δικαίωμα εγγραφής από τα μέλη που για πρώτη φορά εγγράφονται στα μητρώα του. Eπίσης οι Σύλλογοι δικαιούνται να εισπράττουν δικαίωμα μεταγραφής. Tο δικαίωμα εγγραφής και μετεγγραφής ορίζεται σε δραχμές 300 για όλους του Συλλόγους 7) Όλα τα έσοδα του Πανελληνίου Iατρικού Συλλόγου και των κατά τόπου Iατρικών Συλλόγων εισπράττονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Nόμου "περί εισπράξεως δημοσίων εσόδων"

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ......ελάτε αύριο που θα είναι ο πρόεδρος, το Δ.Σ. και οι νομικοί σύμβουλοι του Ι.Σ.Α. να το θέσετε το πρόβλημά σας στο Δ.Σ.

Άντε να δούμε τι θα απαντήσουν αύριο.

Τέθηκε το θέμα στον πρόεδρο του Ι.Σ.Α., ο οποίος ζήτησε να γίνει αναφορά με όλα τα σχετικά έγγραφα στην υπηρεσία, ώστε να την μελετήσουν οι νομικοί σύμβουλοι του Ι.Σ.Α. και θα απαντήσουν εγγράφως.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α καλα οι τυποι μας κλεβουν για τα ΚΑΛΑ!!!! οσο σκεφτομαι τις φατσες τους στο ΟΑΚΑ που θελανε να τους ψηφισουμε τρελαινομαι! ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι και να απαντήσουν αν η ετήσια εισφορά για νέα μέλη είναι έστω και 10 λεπτά κάτω από 88,5 ευρώ, εγώ λέω να μαζευτούμε όλοι μαζί να τους πάμε σε ένα ωραίο δικαστήριο έτσι για το χαβαλέ! Στην τελική να σφίξουν λίγο οι κ****!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.