Jump to content

Άδεια Άσκησης Ιατρικού Επαγγέλματος


Recommended Posts

Δοκίμασε τη νομαρχία Ανατολικής Αττικής νομίζω στην καλλιθέα.....

Κάπου στη Λεωφ Ελευθερίου Βενιζέλου απέναντι από την πυροσβεστική!

Ταχύτεροι χρόνοι, μικρότερες ουρές...αν και οι ταχύτεροι χρόνοι άκουσα είναι στη Δυτική Αττική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΧΑΖΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ:ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΔΩΣΑ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ.ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ,ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ,ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΡΤΟΥΛΑ ΚΑΙ 2 ΙΑΤΡΟΣΗΜΑ ΚΑΙ 2 ΧΑΡΤΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ?

ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΣΑΥ ΖΗΤΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΩΤΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ...ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,το ίδιο έπαθα και εγώ.Πρέπει να ξαναπάς και να ζητήσεις βεβαίωση πρώτης εγγραφής στον ιατρικό σύλλογο για να την παραδώσεις στο τσαυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναγνωριση τιτλου σιγουροτατα δεν εχει. η κορινθος εχει μετρια αναμονη γιατι δινει 2χρονια αλλά η συγκεκριμενη ξεκινα νωρις και θριασειο για πληρη ειδικοτητα .Αυτό σιγουρα βρωμαει.νομιζα οτι μπορει κατι να κανει ο συλλογος Greekmeds ας το ψαξει.2 κοπέλες ειναι η αλλη ειναι από ιατρική πατρας.Ενας άλλος εκεί αναγνωρίζει 2ο έτος υπεράριθμος ως παρατασιακός μάλλον παράνομα γιατι είναι full οι θέσεις .Πανικός στο συγκεκριμένο νοσοκομείο .Στο Αττικόν δε,"μουφα" η κληρωση....

Γνωρίζεις κάτι για Αττικόν?Αν ναι οφείλεις να το πείς ακόμα κι αν δεν είανι σίγουρο.Να ξέρουμε και που πάμε ρε παιδιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
από εσας εμαθα ότι οσοι (περιπου 500)απόφοιτοι ουγγαρίας τσεχίας κτλ πήραν παρανομα αδεια ασκησης από την νομαρχία Αθηνών χωρίς να εχουν δώσει ΔΙΚΑΤΣΑ θα αναστελετο η αδεια ασκησης επαγγέλματος τους.ομως αυτόδεν ισχύει .Γνωρίζω οτι στο νοσοκομείο κορίνθου εδικευεται στην οφθαλμολογία εδω και ένα χρόνο αποφοιτη ουγγαρίας χωρίς ΔΙΚΑΤΣΑ(ιατρικως παρα πολύ υπό ) η οποία επαιρεται πως νεότατη ξεκινησε εδικότητα γρήγορα(24 ετών) άκοπα και έξυπνα.!!

Τι θα γινει?Eμείς είμαστε οι χαζοί που κουραστηκαμε να πάρουμε το πτυχίο μας στην Ελλάδα γιατί διαβάσαμε περιμένουμε 5-8 χρόνια για εναξη εδικότητας και οι άλλοι που δινουν δικατσα είναι βλάκες είνai?τι σημαινει κάνανε λάθος οι υπάλληλοι της νομαρχίας Αθηνών?Καποιος δεν πρέπει να διορθώσει το λάθος και ποιος θα τιμωρηθει ?Επιτέλους ας φανούνε λιγο υπευθυνοι kapioi.....

Το λαθος που το βρηκες?Αδικια ισως, αλλα λαθος?Αφου εχει αδεια ασκησης σε χωρα Ε.Ε. μπορει να βγαλει και εδω.Οπως κι εσυ μπορεις να γραφτεις στον ιατρικο συλλογο της Αγγλιας.Τοσο απλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα να καταθέσει τα δικαιολογητικά στη Νομαρχία Αθηνών κάποιο άλλο άτομο εκτός από εμένα (με εξουσιοδότηση εννοείται). ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε.

Έχω κάνει αίτηση για άδεια άσκησης επαγγέλματος στη Νομαρχία Νότιου Τομέα Αθηνών πριν από περίπου ένα μήνα, και, παρότι μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου με τον οποίον μπορεσα να συμπληρώσω τα χαρτιά για αγροτικό, δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμη να πάω να παραλάβω την άδεια. Ζήτησα να γραφτώ στον ΙΣΑ.

Πόσο καιρό περιμένατε εσείς περίπου ? Το γραφίο διασύνδεσης Θεσσαλονίκης μιλάει για 15 μέρες περίπου. Εδώ στην Αθήνα, πόσο ? Μήπως να πάρω κανένα τηλέφωνο ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα το μαρτιο εδω στη Θεσσαλονικη μου ειχαν πει κανα μηνα αλλα κλαφτηκα γιατι δε μπορουσα να γραφτω στην ειδικοτητα και πηγα και τη παρελαβα ο ιδιος για να τη παραδωσω στο διπλανο γραφειο οπου γινοντουσαν οι εγγραφες στις λιστες αναμονης... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε.

Έχω κάνει αίτηση για άδεια άσκησης επαγγέλματος στη Νομαρχία Νότιου Τομέα Αθηνών πριν από περίπου ένα μήνα, και, παρότι μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου με τον οποίον μπορεσα να συμπληρώσω τα χαρτιά για αγροτικό, δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμη να πάω να παραλάβω την άδεια. Ζήτησα να γραφτώ στον ΙΣΑ.

Πόσο καιρό περιμένατε εσείς περίπου ? Το γραφίο διασύνδεσης Θεσσαλονίκης μιλάει για 15 μέρες περίπου. Εδώ στην Αθήνα, πόσο ? Μήπως να πάρω κανένα τηλέφωνο ?

Σε πρωτευουσα νομου της Θεσσαλιας(μια εκ των 4),κανει 1-2 μερες!

Εχει και τα καλα της η επαρχια..

υ.γ:ως νοτιο τομεα υποθετω οτι εννοεις τον ανατολικο,σωστα;

Τροποποιήθηκε από akos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για εμένα έκαναν δυο εβδομάδες περίπου.

Μπορείς να ενημερωθείς τηλεφωνικά από την υπεύθυνη κ. Βεντούρα στο 210-9423313 αναφέροντας την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης.

Μετά θα πας ΤΣΑΥ και Ιατρικό Σύλλογο για τα καθέκαστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,το ίδιο έπαθα και εγώ.Πρέπει να ξαναπάς και να ζητήσεις βεβαίωση πρώτης εγγραφής στον ιατρικό σύλλογο για να την παραδώσεις στο τσαυ.

Ας επιβεβαιώσει κάποιος το παραπάνω παρακαλώ.

'Οταν πήγα στο ΤΣΑΥ νομίζω πως εκτός της βεβαίωσης πρώτης εγγραφής στον ιατρικό σύλλογο μου ζήτησαν και βεβαίωση εργοδότη, όπου θα αναγράφεται η ημερομηνία πρόσληψης (για τρίμηνο).

Έχει νόημα να καταθέσουμε μόνο την βεβαίωση από τον ΙΣΑ ή να περιμένουμε καλύτερα την όποια πρόσληψη και να τα πάμε μαζί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως ζητούν αντίγραφο της σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου,που υπογράφουμε για το τρίμηνο στο νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως ζητούν αντίγραφο της σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου,που υπογράφουμε για το τρίμηνο στο νοσοκομείο

Ευχαριστώ dejan.

Υποθέτω και για να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα ως ιατρός θα πρέπει να καταθέσω τα ίδια δικαιολογητικά στο ΤΣΑΥ για να πάρω βιβλιάριο.

Επειδή προβλέπω βέβαια το επόμενο βήμα να είναι το αγροτικό, θα περιμένω να καταθέσω τη σύμβαση του τριμήνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κορινθος 3 μέρες

...δοξασμένη επαρχία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κεντρικος τομεας, ειχαν πει 3 εβδομαδες μα πηρα τηλ και σε 2 εβδομαδες τα ειχαν ηδη στειλει....Εξαρταται ποση κινηση εχει..αν εισαστε πολλοι τωρα..εμεις ειμασταν λιγοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο συγκεκριμένο (στη Θησέως) αν και πολύ εξυπηρετικοί

μου πήρε ακριβώς ένα μήνα

αλλά υποτίθεται είχε γίνει λάθος για την υπογραφή της δικής μου

καθώς πράγματι οι προηγούμενοι από μένα αλλά και 4 μετά από μένα είχανήδη λάβει την άδεια...

Τι να πώ...

και κει πάλι η τύχη δε με ευνόησε βλέπεις

πως να μην είμαι χάλια μετά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

και γω ενα μηνα παρα μια μερα .

ειχαμε πεσει πολλοι,και λογω του δοαταπ,και απο τις ορκομωσιες,

και η ολη διαδικασια πηγε πισω.

λιγο υπομονη θελει,δεν χανεται.

καλο μεσημερι αδελφια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, μήπως έχετε ιδέα αν πρέπει να γραφτεί κανείς υποχρεωτικά στο σύλλογο ώστε να πάρει στα χέρια του την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

Στον Οδοντιατρικό Σύλλογο αναφέρομαι (είμαι οδοντίατρος) αλλά δεν νομιζω να έχει διαφορά από τον ΙΣΑ.

Το πρόβλημα είναι ότι θα φύγω Γερμανία για εξειδίκευση και θα μου είναι άχρηστη η εγγραφή στο σύλλογο Αθηνών. Χώρια το ότι θα πρέπει να σκάσω 180 ευρώ για την εγγραφή και τη συνδρομή που θα είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω κάθε χρόνο για όσο καιρό θα είμαι Γερμανία (3-4 χρόνια). Σημειωτέον πως για να βγάλω Γερμανική άδεια ασκήσεως δεν χρειάζεται εγγραφή στο Σύλλογο παρά μόνο η ελληνική άδεια.

Σε επικοινωνία με το Σύλλογο μου είπαν πως είμαι υποχρεωμένος να γραφτώ για να πάρω την άδεια (την οποία η Νομαρχία έχει στείλει εκεί). Μου ακούγεται λίγο παράλογο βέβαια, γιατί η άδεια δεν έχει σχέση με τον Σύλλογο αλλά εκδίδεται από τη Νομαρχία ''υπό τη αιγίδα'' του Υπουργείπου Υγείας.

Σε ερώτησή μου αν υπάρχει κάποιος νόμος που με υποχρεώνει να γραφτώ, μου τα μασάγανε από το Σύλλογο.

Έχει μήπως κανείς κάποια ιδέα του τι γίνεται εδώ, αν είμαστε υποχρεωμένοι από το νόμο να γραφτούμε στον εκάστοτε Σύλλογο ώστε να πάρουμε στα χέρια μας την άδεια ή ακολουθούν αυτήν την πρακτική παράτυπα ώστε να τα παίρνουν από όλους;Δεν θέλω να με πιάσουν κορόιδο και να πληρώνω τα κερατιάτικα του Συλλόγου χωρίς λόγο, εφόσον δεν θα έχω ούτε επαγγελματική δράση ούτε ανάλογα δικαιώματα στην Ελλάδα όσο θα είμαι εξωτερικό, απλά θέλω το χαρτί της άδειας.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας φίλοι μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρωτα βγαζεις την αδεια ασκησης επαγγελματος κ μετα γραφεσαι οποτε νομιζω σου τα μασησαν λιγο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Το θέμα είναι πως η άδεια έχει ήδη εκδοθεί από Νομαρχία, από εκεί την έστειλαν στο Σύλλογο και τώρα από το Σύλλογο μου λένε πως δεν μπορώ να την πάρω εκτός αν γραφτώ. Πού μου φαίνεται παράλογο, αλλά δεν θέλω να κάνω φασαρίες κλπ, αλλά να βρω ποιό είνια το νόμιμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως τα είπε η syxnouria...

Αν δεις στον http://www.isathens.gr/grindex.html

στο "Θέματα-Δικαιολογητικά", θα δεις ότι για να πάρεις την άδεια από την Νομαρχία ΔΕΝ είναι προαπαιτούμενο να έχεις γραφτεί στον ΙΣΑ : κοίτα στο "Δικαιολογητικά για Αδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος απο την Νομαρχία"

(και για οδοντιάτρους, http://www.osanet.gr/upload/020/adeia_ask2.doc ) .

Ισχύει το αντίθετο (δηλ. για να εγραφείς στον ΙΣΑ πρέπει να έχεις εκδώσει την άδεια): κοίτα στο "Δικαιολογητικά εγγραφής στον Σύλλογο".

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.