Jump to content

Ιατροι ανευ ειδικοτητας


bc aleg

Recommended Posts

"Εξωτερική Παθολογία" είναι ξεχωριστή ειδικότητα και είναι η Δερματολογία. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply
  • 5 months later...

Καλημερα σε ολους,μια ερωτηση για ενα θεμα που σιγουρα απασχολει πολλους και το ειδα να συζητειται στο topic για τα αγροτικα,αλλα ισως θα ηταν καλο μια ξεχωριστη συζητηση.

Τι μπορει να κανει ενας ανειδικευτος ιατρος;Και αναφερομαι στο πρακτικο του πραγματος δηλαδη μπορει να συνταγογραφει;μπορει να κανει συμβαση με ταμεια και σε ποια;Καταλαβα απο αλλα posts πως σε χωρια που δεν υπαρχει γιατρος γινεται κατ'εξαιρεση του νομου,στην Αθηνα;Η'εστω μπορει να γραφει φαρμακα σε βιβλιαρια εστω και σε συγγενεις και φιλους και αν ναι τι πρεπει να κανει για αυτο (εναρξη επαγγελματος στην εφορια;πληρωμη συνδρομης στο ΤΣΑΥ;σφραγιδα;).

Σας ευχαριστω για την προσοχη,νομιζω 8α ηταν χρησιμο ενα topic που θα συγκεντρωνει πληροφοριες και εμπειριες μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'οτι ξερω, μπορεις να συνταγογραφεις φαρμακα για οξειες καταστασεις μονο.

Σε περιοχες οπου δεν υπαρχει ειδικος ιατρος, μπορεις να αναλαβεις και ταμεια (οποτε μαλλον τοτε μπορεις να συνταγογραφεις και για χρονιες παθησεις, ετσι τουλαχιστον υποθετω).

Σαφως χρειαζεται εναρξη επαγγελματος στην εφορια.

Πληρωνεις και συνδρομη στο ΤΣΑΥ (περιπου 170ε/μηνα).

Το μοναδικο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο θα πρεπει να εχεις ιατρειο ή αν μπορεις να δηλωσεις εδρα απλα την διευθυνση του σπιτιου σου!

Για 2-5 χρονια νομιζω δεν πληρωνεις τιποτα στην εφορια, και επισης αν ανοιξεις ιατρειο, μπορεις να παρεις επιδοτηση απο τον ΟΑΕΔ, γυρω στα 8400ε, ως νεος επαγγελματιας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εναλλακτικά, εκτός από αυτό που είπε ο dr.ped, μπορείς να ασχοληθείς με εφημερίες σε κάποια ιδιωτική κλινική, δουλειά σε κατασκήνωση τώρα το καλοκαίρι, δουλειά σε κάποιο κέντρο αισθητικής, γιατρός αγώνων (ΕΠΣΑ,5x5 ή άλλες αθλητικές δραστηριότητες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'οτι ξερω, μπορεις να συνταγογραφεις φαρμακα για οξειες καταστασεις μονο.

Κριμα,και η γιαγια μου το ειχε καημο να τις γραφω τα φαρμακα τωρα...Χαχαχα! :Pemeleos

Εχει δουλεψει κανενας σε καποιο ιστιτουτο αισθητικης;Τι 8α τον βαζουν να κανει αραγε...Εχω ακουσει απο φιλες τα χειροτερα,καποιος που περιμενει να κανει ειδικοτητα παθολογιας να κανει αποτριχωσεις κλπ :antegeia:

Τhanx, για την απαντηση dr Ped!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικα παντως το καλοκαιρι βρισκεις πιο ευκολα δουλεια.

Στις κατασκηνωσεις , τουλαχιστον στην Βορεια Ελλαδα, συμφωνα με ανακοινωση του ΙΣ Θεσσαλονικης (www.isth.gr), πρεπει να παιρνεις 1300ε την κατασκηνωτικη περιοδο(22 μερες), και η κατασκηνωση πληρωνει και ΙΚΑ-ΤΣΑΥ.Ειναι πολυ καλα λεφτα, αλλα λιγο δυσκολη δουλεια!

Υπαρχουν διαφορα ιατρεια, που λειτουργουν σε τουριστικες περιοχες, μονο το καλοκαιρι, και εκει βγαζεις γυρω στα 1000ε/μηνα κατα μεσο ορο, για 4-5 μηνες!

Αλλα σε μερικα απο αυτα παιζουν και απατεωνιες, τις περισσοτερες φορες πληρωνεις απο την τσεπη σου το ΤΣΑΥ και συνηθως εισαι και σε ετοιμοτητα 24/7.

Στα ινστιτουτα αισθητικης, προτιμουν γιατρους με μεγαλη αναμονη! Υποτιθεται σε εκπαιδευουν και απο κει και περα εξαρταται απο το ινστιτουτο.Μπορεις να παιρνεις απο 600 εως 1500ε/μηνα, αλλα το καλο ειναι οτι πληρωνουν και την ασφαλεια σου!

Ιδιωτικες κλινικες στη Θεσσαλονικη συνηθως σε αφηνουν να κανεις μεχρι 5 εφημεριες το μηνα, αλλα παλι πληρωνεις απο την τσεπη σου το ΤΣΑΥ.Αν βρεις 2-3 κλινικες κατι γινεται, αλλα ειναι δυσκολο να παρουν ανειδικευτο γιατρο, ειδικα αν δεν εχεις κανει αγροτικο και γενικο μερος ειδικοτητας! Στην Αθηνα δεν ξερω τι παιζει!

Γενικα, αν την ψαξεις, το καλοκαιρι ολο και κατι βρισκεις, απλως πρεπει να ξεχασετε διακοπες και διασκεδασεις! Ο μονος τροπος για να μαυρισεις το καλοκαιρι, ειναι απο την πολυ δουλεια και απο το κακο σου, που αποφασισες να γινεις γιατρος! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στο στρατό γιατί μπορούμε και συνταγογραφούμε; Στον πατέρα μου που έγραψα τα φάρμακα του δηλαδή, θα με πάνε μέσα; :P

Ισχύει διαφορετικό καθεστός.Εάν δεν κάνω λάθος, είσαι σαν αγροτικός.... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στο στρατό γιατί μπορούμε και συνταγογραφούμε; Στον πατέρα μου που έγραψα τα φάρμακα του δηλαδή, θα με πάνε μέσα; :P

Εχω την εντυπωση οτι κανονικα δεν επιτρεπεται η συνταγογραφηση κατα την θητεια, ουτε σε στρατιωτες/αξιωματικους αλλα ουτε και σε πολιτες!

Μαλλον στο φαρμακειο, δεν το προσεξαν ή δεν το ηξεραν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω την εντυπωση οτι κανονικα δεν επιτρεπεται η συνταγογραφηση κατα την θητεια, ουτε σε στρατιωτες/αξιωματικους αλλα ουτε και σε πολιτες!

Μαλλον στο φαρμακειο, δεν το προσεξαν ή δεν το ηξεραν!

Οι ανθυποπλοίαρχοι/σημαιοφόροι αξιωματικοί, των οποίων η σφραγίδα γράφει το ονοματεπώνυμο τους και τη λέξη ιατρός ( μιας και είναι ανειδίκευτοι) μια χαρά συνταγογραφούσαν. Όπως και οι υπόλοιποι στρατεύσιμοι/ΣΕΑ!

Όταν είχα πάρει ένα τηλέφωνο σε μία δουλειά για νησί, μου έκανε εντύπωση στη συνέντευξη που ανάμεσα σε όλα τα διαδικαστικά αναφέρθηκε "...πρέπει να κανονίσουμε και την σφραγίδα σου....", το οποίο και δεν διευκρίνησα.Μπορεί να ήταν τυπικό, μπορεί να ήταν και ουσιαστικό.

Είναι δύσκολη διαδικασία το να κάνεις έναρξη επαγγέλματος; :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'οτι ξερω, μπορεις να συνταγογραφεις φαρμακα για οξειες καταστασεις μονο.

Κριμα,και η γιαγια μου το ειχε καημο να τις γραφω τα φαρμακα τωρα...Χαχαχα! :Pemeleos

Εχει δουλεψει κανενας σε καποιο ιστιτουτο αισθητικης;Τι 8α τον βαζουν να κανει αραγε...Εχω ακουσει απο φιλες τα χειροτερα,καποιος που περιμενει να κανει ειδικοτητα παθολογιας να κανει αποτριχωσεις κλπ :antegeia:

Τhanx, για την απαντηση dr Ped!

Δουλεια σε κεντρο αισθητικης

6-8 ευρω καθαρα την ωρα

συνηθως 6-8 ωρες την ημερα εκτος Σαββατου Κυριακης η δοθλευεις μονο Σαββατο πρωι.

Αντικειμενο δουλειας: αποτριχωση με Laser και ληψη ιατρικων .... ιστορικων για laser και διαιτες η γυμναστικη

Ουσιαστικα: ενας χαμαλης που καλυπτει τα ψεματα και τις ανακριβειες που λενε οι πωλητριες στις πελατισσες και ουσιαστικα καλυπτεις τον κ..λο τους χωρις ομως να καλυπτει κανεις τον δικο σου

Αν δουλευεις ως ελευθερος επαγγελματιας πληρωνεις( σε αναγκαζουν) εσυ το ΤΣΑΥ

Αν εισαι με προσληψη αυτοι.

Παντως τα λεφτα σε σχεση με τις αλλες εναλλακτικες ειναι αξιοπρεπη

Η ιατρικη παει ομως περιπατο!

Εφημεριες σε κλινικες

55Ε η καθημερινη( απο 2μμ ως 8πμ) 90Ε η αργια

5-6 το μηνα /κλινικη

Λογικα σου πληρωνουν αυτοι το ΤΣΑΥ ας εισαι και ελευθερος επαγγελματιας

Μπορει να τσιμπησεις και κανενα ψιλο περιστατικο και να βγαλεις ιδιωτικα κατι

Κατασκηνωσεις

Για 22 μερες γυρω στα 600-700 ευρω στο χερι και πληρωμενη διατροφη -διαμονη και ισως ασφαλεια

Καλοκαιριναδικα

φιλος μου στην Κερκυρα 1500 Ε το μηνα και σπιτι και ασφαλεια.αν πανω απο 5 ασθενεις την ημερα και 9Ε για τον καθανα εξτρα

Τα ιδια και φιλος στην Κρητη .Συνολικα 2000-2500 Ε τον μηνα Ιουλιο -Αυγουστο

τους υπολοιπους λιγοτερα

Ειναι σαν να εφημερευεις καθε μερα τον Ιουλιο -Αυγουστο τους αλλος μηνες αρκετα χαλαρα

Καλα λεφτα

Για αθλητικες εκδηλωσεις δεν γνωριζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αθλητικές εκδηλώσεις, τώρα καλοκαίρι είναι δύσκολα.Είναι 20 ευρώ το παιχνίδι, βλέπεις τσάμπα ποδόσφαιρο (για τους ποδοσφαιρόφιλους).Υπάρχουν ακόμα τα 5x5 που είναι πολύ λίγα τα λεφτά (5 ευρώ το παιχνίδι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατασκηνωσεις

Για 22 μερες γυρω στα 600-700 ευρω στο χερι και πληρωμενη διατροφη -διαμονη και ισως ασφαλεια

Ηταν τοσα τα λεφτα , μεχρι πριν 2 χρονια.Τωρα σε Θεσσαλονικη - Χαλκιδικη, ειναι 1300, και την ασφαλεια πληρωμενη απο την κατασκηνωση.

Δουλεψα περυσι σε κατασκηνωση, οποτε τα λεω εξ ιδιας πειρας!

Δειτε και εδω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα γνωστός που πήγε τώρα για να δηλώσει για μία κατασκήνωση, του είπανε 350 χιλιάρικα η περιοδο, δηλαδή κάτι περισσότερο από 1000 ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ωραια,τελικα δεν ειναι πολυ τραγικα τα πραγματα,αρκει να εχεις τη διαθεση να κανεις χαμαλοδουλεια,αλλα ουτως η'αλλως ειναι κατι προσωρινο.Ειδικα η περιπτωση τςν παιδικων κατασκηνωσεων φανταζει πολυ καλη προοπτικη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχεις γραφτεί στον ΟΑΕΔ για τα σεμινάρια;

Για συμμετοχη σε αυτα που ξεκαθαρα λεει οτι ειναι για ανεργους γιατρους, ναι!

Η καρτα ανεργιας ειναι ο μοναδικος τροπος απ'οτι ξερω, για να αποδειξεις οτι εισαι ανεργος!

Με τα υπολοιπα παιζει να ειναι για γιατρους που ηδη εργαζονται στα νοσοκομεια, στα οποια θα "τρεξουν" τα προγραμματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για συμμετοχη σε αυτα που ξεκαθαρα λεει οτι ειναι για ανεργους γιατρους, ναι!

Η καρτα ανεργιας ειναι ο μοναδικος τροπος απ'οτι ξερω, για να αποδειξεις οτι εισαι ανεργος!

Με τα υπολοιπα παιζει να ειναι για γιατρους που ηδη εργαζονται στα νοσοκομεια, στα οποια θα "τρεξουν" τα προγραμματα!

Για τα ΚΕΚ θέλει να έχεις κάρτα ανεργίας (για το επίδομα ξέρω ότι θέλει 14 μήνες ένσημα ΙΚΑ, δεν ξέρω εάν θέλει τα ίδια και για την κάρτα), το πόσο καιρό είσαι άνεργος, άλλα κοινωνικά κριτήρια (εάν είσαι έγγαμος, με παιδί, κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης ,αν εισαστε ανεργοι ριξτε μια ματια εδω

και εδω

Δε μου ανοίγουν τα αρχεία που δίνειι σε links το proslipseis.gr :(

μπορεί κάποιος να γράψει ποιά ακριβώς απο τα προγράμματα απευθύνονται σε άνεργους ιιατρούς; emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μου ανοίγουν τα αρχεία που δίνειι σε links το proslipseis.gr  :(

μπορεί κάποιος να γράψει ποιά ακριβώς απο τα προγράμματα απευθύνονται σε άνεργους ιιατρούς; emthanx

Μια χαρά δουλεύει

Τα σεμινάρια του τομέα υγείας (pdf 140 kb) - http://www.proslipsis.gr/cm_download.php?cm_attid=187

Τα σεμινάρια του τομέα πρόνοιας (pdf 110 kb) - http://www.proslipsis.gr/cm_download.php?cm_attid=188

Οι διευθύνσεις των ΚΕΚ των νοσοκομείων (pdf 66,1 kb) http://www.proslipsis.gr/cm_download.php?cm_attid=189 -

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, πήρα τηλέφωνο σχεδόν σε όλα για άνεργους ιατρούς και δεν παίζει τίποτα. Κάποια τελείωσαν, κάποια έχουν ξεκινήσει το Μάρτιο και σε κάποια δεν απαντάνε.Τι να πω;

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικότερα τα ΚΕΚ, πρέπει να τα κυνηγάς συνέχεια, γιατί βγαίνουν συνέχεια νέα.Καλό είναι να πηγαίνεις στα γραφεία των νοσοκομείων που είναι υπεύθυνα για τα ΚΕΚ.ΘΑ έχεις πιο άμεση αντιμετώπιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, πήρα τηλέφωνο σχεδόν σε όλα για άνεργους ιατρούς και δεν παίζει τίποτα. Κάποια τελείωσαν, κάποια έχουν ξεκινήσει το Μάρτιο και σε κάποια δεν απαντάνε.Τι να πω;

:antegeia:

Δυστυχως ,τα περισσοτερα προγραμματα των ΚΕΚ βγαινουν "νυχτα", για να ειναι πιο ευκολο να τακτοποιηθουν αυτοι που εχουν τα μεσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.