Jump to content

Ιατροι ανευ ειδικοτητας


bc aleg

Recommended Posts

λοιπον, με το πτυχιο στην τσεπη ειμαστε "ιατροι" μεν (συγχαρητηρια) "ανευ ειδικοτητος" δε (αυτο πως τρωγεται?).

ποσο % γιατρος ειναι ενας "με ανευ ειδικοτητα"?

http://www.pis.gr/actions/1-4-02_2.html

Με το Προεδρικό Διάταγμα 67/2000 απαγορεύεται στα Ασφαλιστικά Ταμεία να συνάπτουν συμβάσεις με ιατρούς «χωρίς ειδικότητα» και στους ιατρούς να συνταγογραφούν κατά την κρίση τους σε κάθε περίπτωση, πλην των οξέων περιστατικών.

εξακολουθει να ισχυει ?

__________

- παιδι μου, ποτε θα γινεις επιτελους γιατρος?

- δεν ξερω, μαμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

Ναι. Μπορείς να ανοίξεις ιατρείο, κάνοντας έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, παίρνεις βιβλία και σφραγίδες, συμβόλαιο ενοικίου του Ιατρείου, και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και βαράς τις μύγες που θα μαζέψει το ιατρείο σου...ούτε οι συγγενείς σου δεν θα ρχονται να τους εξετάσεις... :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά πληρώνεις εισφορά στο ΤΣΑΥ και τα χρόνια αυτά προσμετρούνται στα συντάξιμα... ;) Αλλιώς, άμα είναι να θέλεις να βγεις στη σύνταξη και να περιμένεις τα 2-3-4 χρόνια που ήσουν στην αναμονή-καλλιγραφία και δούλευες στα Bodyline... le pul!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθόλου χάλια: Από το ΤΣΑΥ είναι περίπου 1000€, ενώ αν είσαι και στο Δημόσιο είναι γύρω στα 1500€ (τουλάχιστο έτσι ήταν πριν από 2 χρόνια). ΑΝ είσαι και σε άλλο ασφαλιστικό φορέα (ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΙΚΑ), και πληρώνεις εισφορές, παίρνεις σύνταξη και από τον άλλο...

Να προσεύχεστε αν μην ανοίξει κανένα ασφαλιστικό, γιατί έτσι και ανοίξει, αυτή που θα την πατήσουν θα είναι αυτοί που θα βγουν στη σύνταξη σε καμιά 20αριά χρόνια. Συνήθως, για να λύσουν το πρόβλημα, βάζουν ένα όριο, πάνω από το οποίο δεν θα μπορει να πάρει κανείς σύνταξη (που ναι μεν είναι κοινωνικά ευαίσθητο - να παίρνουμε όλοι από λίγα) και λογικό (τι να την κάνει τη σύνταξη των 3000€ ένας 70χρονός, όταν έχει τα υπόλοιπα καύσιμα πληρωμένα?) είναι όμως άδικο, γιατί ο πληρώνων μεγαλύτερες εισφορές, παίρνει τον προαναφερθέντα pul. Αλλά αυτά δεν είναι της παρούσης.

Επίσης, δεδομένου ότι οι γιατροί δεν πολυβγαίνουν στη σύνταξη, κάτι τέτοιο είναι ιδιαιτέρως χρήσιμο για τις οικογένειές τους κυρίως (κοινώς, άμα περιμένουμε πότε να βγούμε στη σύνταξη...).

Βέβαια, στο μέλλον, όλες οι συντάξεις γενικά θα πάρουν την κάτω βόλτα, αλλά "προλαμβάνειν ή θεραπεύειν..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά πληρώνεις εισφορά στο ΤΣΑΥ και τα χρόνια αυτά προσμετρούνται στα συντάξιμα... ;) Αλλιώς, άμα είναι να θέλεις να βγεις στη σύνταξη και να περιμένεις τα 2-3-4 χρόνια που ήσουν στην αναμονή-καλλιγραφία και δούλευες στα Bodyline... le pul!

σωστός! δεν το είχα σκεφτεί αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε lefkander...τόση ενημέρωση για την σύνταξη με εντυπωσίασες! Δεν σε είχα για τόσο μεγάλο :lol::lol: Δηλαδή εγώ μπορώ να υποδηθώ την γιατρίνα μετά την ορκομωσία ε; Το έχω ξαναπαίξει με μεγάλη επιτυχία...αν και είναι κόντρα ρόλος :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εγώ μπορώ να υποδηθώ την γιατρίνα μετά την ορκομωσία ε;

να "υποδηθεις"? (στο στυλ παπουτσωμενος γατος?) η να "υποδυθεις"? (ηθοποιος σημαινει φως?) :P

πολλες επιλογες βλεπω με σκετο το πτυχιο :P

α! και το βρασε ρυζι emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς και να ποδεθείς εκεί στα Γιάννενα. Έχουν φήμη τσαρουχάδων. Εγώ δεν είμαι καθόλου μεγάλος, είμαι μόλις 19 ετών...

Όλα αυτά τα ξέρω γιατί των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτόμουν να δουλέψω πριν την ειδικότητα ή ενδιάμεσα κατά την αναμονή σε κάνα φίλο του πατέρα μου ιατρό για χαρτζιλίκι. Όταν λέω χαρτζιλίκι εννοώ κάπου 400-500 Ευρώ το μήνα αλλά και με ευθύνες κανονικού Εσωτερικού Παθολόγου.

Έτσι και θα πληρώνεται αυτός (και κατά συνέπεια εγώ) από τις ασφαλιστικές εταιρίες μιας που θα είμαι βοηθός στο ιατρείο ΤΟΥ, και θα έχω ένα μικρό επικουρικό μισθό και κλινική εμπειρία. Απ'το να βαράω μύγες καλύτερο είναι.

Το ζήτημα είναι... είναι παράνομο; :mellow:

Δεν έχω πρόβλημα να δηλώσω το εισόδημα αυτό στην εφορία και ότι δουλεύω στον τάδε ιατρό, στα χαρτιά θα φαίνεται ότι ο μισθοδότης μου είναι ο ιατρός όχι άμεσα ο ασθενής και η ασφαλιστική του εταιρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, από τη στιγμή που ανοίγεις βιβλία στην εφορία, παίρνεις και μπλοκ παροχής υπηρεσιών, οπότε μπορείς να παρέχεις ιατρικές υπηρεσίες (και να κόβεις ρετσέτες). Τώρα βέβαια για ζητήματα ευθύνης και ειδικευμένων υπηρεσιών δεν ξέρω (εγώ βιβλία για το ΤΣΑΥ άνοιξα, γιατί δε με γράφανε χωρίς έναρξη). Άμα σε πάνε μέσα δηλαδή επειδή έκανες εξειδικευμένη πράξη δεν θα φταίω εγώ. Δεν ξέρω πάντως τι ακριβώς επιτρέπεται και τι όχι (όσοι είστε στο 6ο ρωτήστε τη Χαρά εκ μέρους μου).

Επίσης, τα πρώτα 5 χρόνια οι εισφορές είναι στο μισό, καθώς επίσης αν δεν τις πληρώνεις, μπορείς να τις πληρώσεις μαζεμένες με διακανονισμό όταν τελικά κονομήσεις (διότι το έχουν σίγουρο ότι θα κονομήσεις...). Ας πάει κάποιος να ρωτήσει στο ΤΣΑΥ, διότι τον καιρό που ρωτούσα με έστελναν από τον Άνα (-Χ) στον Καϊάφα... Εκεί να δείτε Δημόσιο φορ έβα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λευκαντικε, προτεινω μια εμφανιση στην πρωινη του Αυτακια για να εξηγησεις τα του εργατικου δικαιου στην αριστοκρατεια της εργατικης ταξης. Προσεχε μονο μην στην "πεσει" ο Αυτας γιατι μαλλον εχει "το κουσουρι" και συ' σαι και τεκνω απ'οτι διαβαζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα βάλει απευθείας λινκ από το σπίτι μου, εξηγώ και στην αριστοκρατεία ό,τι θέλει (από το όνειρο μέχρι το salty peanut). Tο να μου την πέσει ο κουσουριτζής (κατά το κουλουριτζής) επειδή είμαι τέκνω ομολογώ ότι δεν το πολυκατάλαβα, αλλά για τιμωρία μου υπόσχομαι ότι δεν θα ανοίξω μάτι όλη νύχτα...

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία άνοιξα αριθμό: 690-696-6969. Όποιος ενδιαφέρεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ό,τι λέει το link πάνω απαγορεύται να συνταγογραφείς. Αλλά μιας που θα δουλεύω στο Ιατρείο ενός Εσωτερικού Παθολόγου (ή άλλου ειδικού) θα μπορεί να συνυπογράφει ΑΥΤΟΣ τις συνταγές. Φυσικά θα νιώθω σα puppet έτσι αλλά τουλάχιστον και θα μαθαίνω και θα πληρώνομαι και θα μετράει για το ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το Προεδρικό Διάταγμα 67/2000 απαγορεύεται στα Ασφαλιστικά Ταμεία να συνάπτουν συμβάσεις με ιατρούς «χωρίς ειδικότητα» και στους ιατρούς να συνταγογραφούν κατά την κρίση τους σε κάθε περίπτωση, πλην των οξέων περιστατικών.

Έχεις να δεις οξέα περιστατικά στο ιδιωτικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτόντως, η επίσημη μετάφραση του internal medicine είναι Εσωτερική Παθολογία?

Αν είναι έτσι, πώς μεταφράζεται το pathology? Απορία το έχω, γιατί δεν πιάνω Μέγκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λευτεριά στον Μπουτιλιόνε! ΛΟΛ, το δείξανε οι ειδήσεις στην Ελλάδα; Τι ξεφτίλα ορισμένοι πολιτικοί ρε γαμώτο, όπου και να κρατάει η σκούφια τους.

Ναι lefkander, εγώ πάντα λέω "Εσωτερικός Παθολόγος" για να εξηγούμαι. Μια φορά σε μια παρέα Ιταλοί Έλληνες ρωτούσαμε ο ένας τον άλλο τί θες να γίνεις άμα αποφοιτήσεις και οι καημένοι οι μακαρονάδες τα παίξανε όταν ακούγανε πως σχεδόν όλοι οι Έλληνες θέλουν να γίνουν... Παθολογανατόμοι (γιατί λέγαν απλά "Παθολόγοι").

Σε όλες τις χώρες λατινικής ορολογίας "Παθολόγος" είναι ο Παθολογοανατόμος. Γι'αυτό λέγε πάντα "Εσωτερική Παθολογία" (Internal Medicine) να πέφτεις μέσα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σας χιλιοευχαριστώ! Θα πάθαινα μεγάλη νίλα με κανένα αλλοδαπό συνάδελφο που θα μου έλεγε: Hellow, I am a pathologist...

Παιδιά με σώσατε... Ευτυχώς που μου το διευκρίνησε κάποιος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά το θέμα είναι ότι το "Εσωτερική Παθολογία" είναι ουσιαστικά αντιδανεισμός και μάλιστα κακός και ανακριβής, καθώς αφενός η ελληνική μετάφραση θα έπρεπε να είναι "Εσωτερική Ιατρική" (υπάρχει Εξωτερική Παθολογία και δεν το ξέρω;) και αφετέρου δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούμε μεταφράσεις για λέξεις που είναι εδώ και χιλιάδες χρόνια ελληνικές.

Η λέξη Παθολογία είναι μια χαρά ακριβής και όμορφη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να χαρώ τον φίλο μου. Το πρόβλημα είναι να μη γίνονται παρεξηγήσεις πάντως και με τη λέξη "Εσωτερική Παθολογία" (που καλώς ή κακώς υιοθετήθηκε) αυτές αποφεύγονται.

Έχω ακούσει για τύπο Έλληνα (ντάξει θα μου πεις εντελώς μπουνταλάς) ο οποίος είχε έρθει σ'επαφή με Αγγλία να πάει να κάνει Παθολογία εκεί και έψαχνε για Pathology. Έπαθε πλάκα που έβρισκε τόσο εύκολα θέσεις και μάλιστα σε μεγάλα νοσοκομεία. Πάλι καλά που ανακάλυψε τi ήταν πριν στείλει τις αιτήσεις για interview... :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω τις προαλλες την πατησα με το "Παθολογο".....εμ πρωι μεσημερι βραδυ μονο ιταλικα κ με ενα μυαλο να μη την πατησω κ εγω -_- ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.