Jump to content

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Συνδεσμος Φιλάθλων Πειραιώς


Spider

Recommended Posts

Παιδια μη μασατε. Ο Κοκκαλης εχει σε ειδικη τραπεζα στο καραισκακη το DNA του Rivaldo.

Συντομα επιλεγμενες πειραιωτισες θα γονιμοποιηθουν και σε λιγο καιρο οι ακαδημιες μας θα κλωτσανε και θα δερνουνε.

Περα απο την πλακιτσα για να γινει η εκκαθαριση που πρεπει, χρειαζεται να φυγει η μιση ομαδα. Συνεπως πολυς χρονος για να στρωσει η καινουρια.

Κατι τετοιο δεν προκειται να γινει. Παμε τωρα για Κοιλιαρα, Αβρααμ Παπ, Σπυροπουλο (μεγα κλαδευτηρι, καθε αγωνιστικη και καρτουλα) και αλλα παιδια τυπου τορο. Αρχικα Θα γινει ξεσκαρταρισμα του ξενου αχρηστου προιοντος τυπου μπουλουτ, μαριτς και αντικατασταση τους απο πιο αξιους ελληνες. Αυτος ο ΑΜΠΑΛΛΟΣ ο μπορχα φαινεται πως δεν εχει βγει απο το μαρσιπο της μανας του.

1,7 (η 1,4?) αυτος? ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕ ΑΝΤΕ ΓΑΜ&%ΟΥ ΛΟΥΒΑΡΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

χα χαχα χα

ουτε τον εργοτελη των 10 δεν μπορουν...

αξιοι της μοιρας σας ειστε ρε βαζελια. που θελετε και chl

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΟ-ΑΤΡΟΜΗΤΑΡΑ 1-2

Το γνωριζετε οτι ο Ντουσκο οταν εχει ρεπο κανονιζει φιλικες παρτιδες τεννις με τον Τζιγγερ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

επειδη κατι σουφυγε κατα το σερφαρισμα το συμπληρωνω εγω: :):P

http://www.youtube.com/watch?v=Eq4Hb4yb8SI...ted&search=

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΜΑΔΑ ΒΑΘ ΥΠΕΡ ΚΑΤΑ ΑΓ Ν Ι Η

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 71 62 23 30 22 5 3

2. ΑΕΚ 62 60 27 30 18 8 4

3. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 54 47 28 30 16 6 8

4. ΑΡΗΣ 46 32 26 30 11 13 6

5. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 45 33 31 30 12 9 9

6. ΠΑΟΚ 45 32 29 30 13 6 11

7. ΟΦΗ 42 41 45 30 12 6 12

8. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 40 40 44 30 10 10 10

9. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 39 30 32 30 11 6 13

10. ΛΑΡΙΣΑ 36 30 38 30 9 9 12

11. SKODA ΞΑΝΘΗ 36 24 22 30 8 12 10

12. ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 35 27 36 30 9 8 13

13. ΗΡΑΚΛΗΣ 35 25 34 30 10 5 15

14. ΚΕΡΚΥΡΑ 35 34 36 30 8 11 11

15. ΑΙΓΑΛΕΩ 28 27 45 30 7 7 16

16. ΙΩΝΙΚΟΣ 4 14 62 30 2 3 25

Από τον Ιωνικό έχουν αφαιρεθεί 2 βαθμοί για τα επεισόδια στον αγώνα με την Κέρκυρα και 3 για επεισόδια στον αγώνα με τον Ηρακλή.

macedonia.jpg

εχεις δικιο πολλά μου ξέφυγαν...

αιώνιες σακούλες

Τροποποιήθηκε από nikos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Ο Ολυμπιακός συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ομάδες και εγώ θέλω να βοηθήσω με τον τρόπο μου να γίνει μεγαλύτερη»! Αυτή ήταν η υπόσχεση του νέου μεταγραφικού αποκτήματος του Ολυμπιακού. Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι στην παρουσίαση του από την «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ( που άργησε σχεδόν 2,5 ώρες) έδειξε αισιόδοξος για το μέλλον της ομάδας και το δικό του σε αυτή. Στην παρουσίαση το παρόν έδωσαν ακόμη οι Πέτρος Κόκκαλης, Ίλια Ίβιτς και Τάκης Λεμονής. Ο διευθύνων σύμβουλος της ΠΑΕ, ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει πρόταση για τον Καστίγιο, ο τεχνικός διευθυντής των Πειραιωτών μίλησε για άψογη συνεργασία με τον Τάκη Λεμονή, ενώ ο τεχνικός των πρωταθλητών για τα μεταγραφικά ανέφερε πως… «Βρισκόμαστε σε πολύ καλό δρόμο».

Αναλυτικά τι ειπώθηκε στην παρουσίαση

Πέτρος Κόκκαλης:

Να ζητήσω συγνώμη για τη καθυστέρηση που οφείλετε σε αεροπορικά αίτια να καλωσορίσω τον Γκαλέτι στην οικογένεια του Ολυμπιακού, να του ευχηθώ καλή επιτυχία να ευχαριστήσω την διοίκηση και τον πρόεδρο για την στήριξη που μας παρέχει σε αυτή την προσπάθεια και να συγχαρώ όλους όσους συνεργάστηκαν για αυτή την μεταγραφή.

- Έχετε αποκτήσει τον Νούνιες και τον Γκαλέτι. Σε ότι αφορά την επόμενη μεταγραφική κίνηση….έχουμε κάποιο νέο;

Όχι δεν έχω κάτι να σας πω, θα σας τα πει καλύτερα ο Ίλια Ίβιτς κάναμε κάποιες συναντήσεις στο Λονδίνο, επομένως επειδή δεν θα είναι μια η επόμενη κίνηση αλλά πολλές δεν είναι απαραίτητο να είναι από το Λονδίνο. Ξεκινήσαμε κάποιες επαφές που μπορούν να μας βοηθήσουν άμεσα η αργότερα σε βάθος χρόνου.

- Για τα δημοσιεύματα που αφορούν τον Καστίγιο και πόσο τον κοστολογεί η ΠΑΕ;

«Δεν υπάρχει πρόταση για τον Καστίγιο ο Ολυμπιακός δεν κοστολογεί τους παίκτες αυτή τη στιγμή».

- Για το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν ασχολείται με την ελληνική αγορά και που οφείλετε αυτό…

«Θα έλεγα ότι οφείλεται στη συγκεκριμένη κατάσταση, την συγκεκριμένη χρονική στιγμή που βρίσκεται η ελληνική αγορά. Δεν έχουμε εντοπίσει ακόμη κάτι που να μας ενδιαφέρει. Μπορεί να έχουμε κάνει κάποια πράγματα που εσείς δεν γνωρίζετε. Μην ξεχνάτε ότι έχουν γίνει πάνω από 8 μεταγραφές νέων παιδιών που είναι Έλληνες και είναι στον Ολυμπιακό.»

Ίλια Ίβιτς:

«Καλησπέρα και από εμένα και εγώ θα ήθελα να καλωσορίσω τον Γκαλέτι να του ευχηθώ καλή επιτυχία στην οικογένεια του Ολυμπιακού. Ο Λουτσιάνο υπέγραψε για τέσσερα χρόνια και εύχομαι σε αυτά τα χρόνια να έχει επιτυχίες όπως και με τις προηγούμενες του ομάδες. Να του ευχηθώ καλή ξεκούραση γιατί τελείωσε την φετινή χρονιά πριν από δέκα ημέρες, όλα να πάνε καλά και να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι»

- Ο σχεδιασμός περιλαμβάνει ακόμη πόσες μεταγραφές;

Θα κάνουμε σίγουρα μεταγραφές που είναι απαραίτητες για την ομάδα, τώρα αν θα είναι 4,5 η 6 δεν μπορώ να σας απαντήσω. Δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε γιατί μπορεί να κάνουμε λάθος. Μελετάμε κάθε κίνηση και προσπαθούμε να φέρουμε τον καλύτερο παίκτη που μπορούμε βάση των δυνατοτήτων μας.

- Έχετε προγραμματίσει το επόμενο ταξίδι και τι γίνεται με τον Μορφέο;

«Δεν ξέρω δεν μπορώ να πω πότε θα το κάνω. Για τον Μορφέο υπάρχουν κάποιες δυσκολίες που αφορούν την οικογένεια του. Θα περιμένουμε δυο μέρες και θα ξέρουμε αν θα προσχωρήσει η μεταγραφή ή όχι»

- Για τα δημοσιεύματα που τον ήθελαν να βρίσκεται σε κόντρα με τον Τάκη Λεμονή…

Αυτά γράφτηκαν και δεν είχα ακόμη υπογράψει το συμβόλαιο. Πιστεύω ότι και ο κ. Λεμονής και ο Ίλια Ίβιτς είμαστε εδώ για το καλό του Ολυμπιακού οπότε το θέμα είναι να πάμε καλά να κάνουμε σωστές κινήσεις και οι δυο είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε την ομάδα. Από την πλευρά μου μπορώ να πω ότι έχουμε άψογη συνεργασία.

Μόλις κατέληξε ο κ. Ίβιτς θέλησε να μιλήσει ο κ. Λεμονής για το θέμα.

«Θέλω και εγώ να αναφερθώ σε αυτό το θέμα. Είχα πει ότι θα μιλήσω μόλις ολοκληρωθούν οι μεταγραφές. Ένα είναι σίγουρο. Όλες οι σχέσεις δοκιμάζονται στα δύσκολα. Η ουσία είναι μία. Όλοι δουλεύουν από το πόστο τους όσο το δυνατόν καλύτερα. Ο χρόνος θα δείξει. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συνεργασία μου με τον Ιλια»

- Για τα δημοσιεύματα που γράφουν για Κολοτσίνι και Ντραγκουτίνοβιτς

«Και οι δυο είναι καλοί ποδοσφαιριστές και εμείς ενδιαφερόμαστε για όλους τους καλούς ποδοσφαιριστές που μπορούμε να τους πάρουμε»

Τάκης Λεμονής:

Σίγουρα κάναμε μια πάρα πολύ καλή μεταγραφή σιγά σιγά ο κόσμος βλέπει τον τρόπο που δουλεύουμε, να καλωσορίσω τον Λουτσιάνο στην ομάδα και σίγουρα δεν είναι ώρα για πολλά λόγια εμείς θα τα λέμε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και η προσπάθεια που έχουμε ξεκινήσει βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο

- Για τον αν μίλησε με τον Γκαλέτι και το πότε θα ενσωματωθεί

«Απ’ ότι μου είπε δεν είναι πολύ κουρασμένος σίγουρα είναι ένα θέμα που το συζητήσαμε. Δεν θα αργήσει να ενσωματωθεί στην ομάδα λογικά στις 13 Ιουλίου θα περάσει από εργομετρικές εξετάσεις θα ξεκουραστεί μια μέρα και ακολούθως θα ανέβει στο Ζέεφελντ για την προετοιμασία».

- Για το αν θα πραγματοποιηθεί η επιθυμία του να είναι όλοι οι παίκτες παρόντες στην προετοιμασία…

Ότι το καλύτερο είναι να έχουμε τους παίκτες από την αρχή της προετοιμασίας. Κάποιοι τελειώνουν αργά τις υποχρεώσεις τους και πιο σημαντικό για μας είναι να ξεκουραστούν σωστά για την νέα περίοδο. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και με τον Καστίγιο και ευχόμαστε να μην κερδίσει άλλον αγώνα η ομάδα του»(γέλια)

Λουτσιάνο Γκαλέτι:

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και θέλω να ευχαριστήσω και τις δυο πλευρές και τον Ολυμπιακό και την Ατλέτικο. Έγινε μεγάλη προσπάθεια για την μεταγραφή και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους οπαδούς του Ολυμπιακού που με υποδέχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Επίσης θέλω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον τρόπο που με δέχθηκε ο κόσμος η διοίκηση και ο προπονητής και θέλω να αποδείξουμε στο γήπεδο αυτά που θέλουμε να πετύχουμε. Θέλω να ευχαριστήσω επίσης τον τρόπο που με υποδέχθηκε η διοίκηση και την εμπιστοσύνη που έδειξε στο πρόσωπό μου και θα προσπαθήσω και εγώ από την πλευρά να κάνω ότι μπορώ

- Ποιο ήταν το κίνητρο για να αφήσεις την Ατλέτικο και να έρθεις στον Ολυμπιακό;

«Το πιο σημαντικό ήταν ότι μου έδειξαν ότι με ήθελαν πάρα πολύ, εγώ είχα κάνει ένα κύκλο έξι χρόνων στην Ισπανία και θεώρησα ότι είναι μια ευκαιρία να βρεθώ σε μια μεγάλη ομάδα που παίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ και θα προσπαθήσω με τον καλύτερο τρόπο να ανταποδώσω».

- Τι ξέρεις για τον Ολυμπιακό;

«Ναι μου έχουν πει για την ιστορία του Ολυμπιακού για τους φιλάθλους του. Είναι η μεγαλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ομάδες και εγώ θέλω να βοηθήσω με τον τρόπο μου να γίνει μεγαλύτερη»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ερυθρόλευκος" ο Κοβάτσεβιτς

Ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς είναι αυτός που τελικά θα πλαισιώσει τους Μιχάλη Κωνσταντίνου και Λεονέλ Νούνιες στη γραμμή κρούσης του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέληξαν στην επιλογή του 34χρονου Σέρβου επιθετικού, που έμεινε ελεύθερος από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και αποτελεί εισήγηση του Ίλια Ίβιτς. Ο τεχνικός διευθυντής των πρωταθλητών θεωρεί πως η εμπειρία του πρώην διεθνούς άσου μπορεί να φανεί χρήσιμη στην ομάδα και η διοίκηση της ΠΑΕ έκανε πράξη την επιθυμία του. Η συμφωνία προβλέπει συμβόλαιο διάρκειας ενός έτους, με δικαίωμα μονομερούς ανανέωσης από την πλευρά του Ολυμπιακού, ενώ οι απολαβές του θα φτάσουν τις 550.000 ευρώ.

Ο ίδιος ο Κοβάτσεβιτς, μιλώντας στη «SportDay» από το Μαυροβούνιο, επιβεβαίωσε τη συμφωνία και υποσχέθηκε πολλά γκολ. «Είναι αλήθεια. Έρχομαι να υπογράψω. Πραγματικά, είμαι ευτυχισμένος που μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό ποντάρει πάνω μου. Θέλω να αποδείξω ότι δεν έχω τελειώσει ποδοσφαιρικά. Κάθε άλλο. Έχω να προσφέρω πολλά και για αυτό αποδέχθηκα την πρόταση μιας ομάδας που είναι εφάμιλλη της Ρεάλ και της Μπαρτσελόνα», δήλωσε ο 34χρονος άσος και πρόσθεσε: «Δεν θα έχω πρόβλημα προσαρμογής. Η Αθήνα είναι μια υπέροχη πόλη. Ξέρω τον Ίλια Ίβιτς από την κοινή μας παρουσία στην εθνική την περασμένη δεκαετία και φυσικά τον Τζόρτζεβιτς. Όλα θα πάνε καλά. Ο Ντάρκο θα κάνει αυτό που πάντα ήξερε: να βάζει γκολ για να κερδίζει η ομάδα». Ερωτηθείς για τους στόχους που θέτει, απάντησε πως είναι «… να πετύχουμε πολλά γκολ και να πάρουμε νταμπλ στην Ελλάδα, παράλληλα με μια καλή πορεία στην Ευρώπη».

Το προφίλ του

Όνομα: Ντάρκο Κοβάσεβιτς

Ημ.Γέννησης: 18/11/1973

Εθνικότητα: Σέρβος

Ύψος – Βάρος: 1.88μ – 79κ

Διεθνείς συμμ: 58, 20

Η καριέρα του

Σεζόν Ομάδα Συμμ. Γκ.

92-93 Προλετέρ 22 15

93-94 Προλετέρ 29 22

94-95 Ερυθρός Αστέρας 31 24

95-96 Σέφιλντ Γουένσντεϊ 16 4

95-96(Δ.) Ερυθρός Αστέρας 16 13

96-97 Ρεάλ Σοσιεδάδ 35 8

97-98 Ρεάλ Σοσιεδάδ 33 17

98-99 Ρεάλ Σοσιεδάδ 29 15

99-00 Γιουβέντους 26 6

00-01 Γιουβέντους 21 5

01-02 Ρεάλ Σοσιεδάδ 19 8

01-02(Δ.) Λάτσιο 7 0

02-03 Ρεάλ Σοσιεδάδ 36 20

03-04 Ρεάλ Σοσιεδάδ 36 8

04-05 Ρεάλ Σοσιεδάδ 30 8

05-06 Ρεάλ Σοσιεδάδ 9 4

06-07 Ρεάλ Σοσιεδάδ 33 3

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Νταμπλ στην Ελλάδα και καλή πορεία στο Champions League», οι στόχοι του Ντάρκο Κοβάσεβιτς με τον Ολυμπιακό, όπως δήλωσε ο Σέρβος επιθετικός στην επίσημη παρουσίασή του από την ΠΑΕ. «Είναι μια πολύ σημαντική μεταγραφή, ελπίζω να βοηθήσει στην υλοποίηση των στόχων μας», σχολίασε ο Τάκης Λεμονής. «Δεν παίζει ρόλο η ηλικία, καθρέφτης είναι το γήπεδο», τόνισε ο Ίλια Ίβιτς για τον 34χρονο άσο, ενώ επιβεβαίωσε τις επαφές με τη Ρεάλ Μαδρίτης για τον Ραούλ Μπράβο, οι οποίες, σύμφωνα με πληροφορίες, είναι σε πολύ καλό δρόμο. «Έχουμε τρεις τερματοφύλακες, δεν είναι προτεραιότητα να πάρουμε κι άλλον», το σχόλιο του τεχνικού διευθυντή της ΠΑΕ για τις φήμες περί ενδιαφέροντος για Σηφάκη. Εμπλοκή στην υπόθεση Μήτρογλου. «Ο Ολυμπιακός πρέπει να κοστολογήσει σωστά τον Νέρι, αν δεν τον αφήσει να φύγει», το μήνυμα του πατέρα του 23χρονου άσου.

Ορεξάτος ο Ντάρκο

Η κατάκτηση του νταμπλ και μια καλύτερη πορεία στην Ευρώπη είναι οι στόχοι του Ντάρκο Κοβάσεβιτς με τη φανέλα του Ολυμπιακού, όπως δήλωσε κατά την παρουσίασή του. Ο 34χρονος άσος, ο οποίος την Πέμπτη υπέγραψε για 1+1 χρόνια, πήρε τη φανέλα με το νούμερο εννέα και τόνισε πως θα προσπαθήσει να δικαιώσει τους ανθρώπους των πρωταθλητών για την εμπιστοσύνη τους και να… αναγκάσει τον κόσμο να τον αγαπήσει.

«Ευχαριστώ τους ανθρώπους του Ολυμπιακού που μου έδειξαν εμπιστοσύνη. Πιστεύω πως θα δικαιώσω τις προσδοκίες τους. Το πιο σημαντικό είναι να αισθάνομαι καλά, να κάνω καλή προετοιμασία και όταν έρθει η ώρα να μπορώ να αποδώσω στο γήπεδο. Θέλω στο Champions League να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και να κατακτήσουμε το νταμπλ στην Ελλάδα», δήλωσε ο Σέρβος φορ, ενώ κληθείς να σχολιάσει τον κόσμο της νέας ομάδας του, είπε: «Οι οπαδοί του Ολυμπιακού είναι πάρα πολύ καλοί. Θα εξαρτηθεί από το παιχνίδι μου αν θα με δεχτούν ή όχι. Θέλω να δείξω τις δυνατότητές μου όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μπω στην καρδιά των οπαδών». Τέλος, σε ερώτηση για το αν του λείπει κάτι από τη μεγάλη καριέρα του, απάντησε: «Δεν μου λείπει τίποτα. Απλώς έχω προσδοκίες και την ευχή να κατακτήσω όσα περισσότερα τρόπαια γίνεται. Αυτός είναι ο προσωπικός του στόχος».

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν τα λεγόμενα του Ίλια Ίβιτς, ο οποίος απάντησε σε όσους αναφέρθηκαν επικριτικά στην απόκτηση ενός 34χρονου παίκτη, ενώ αναφέρθηκε και στα μεταγραφικά ζητήματα της ομάδας. «Θα ήθελα να καλωσορίσω τον Ντάρκο στην οικογένειά μας. Του εύχομαι καλή επιτυχία και πολλά γκολ και να παίξει όπως θέλει. Έχουμε παίξει περίπου στις ίδιες ομάδες. Τον γνωρίζω πολύ καλά είναι καλός χαρακτήρας και θα μας βοηθήσει πολύ. Από την πρώτη στιγμή ήταν πολύ θετικός να έρθει στην ομάδα Τον πιστεύουμε πολύ, γι’αυτό και είναι εδώ. Στο ποδόσφαιρο δεν παίζει ρόλο η ηλικία. Ή είσαι καλός ποδοσφαιριστής ή δεν είσαι. Εγώ ξέρω πολλούς 20χρονους ή 25χρονους που μοιάζουν 40άρηδες. Το γήπεδο είναι ο καθρέφτης και εκεί μπορείς να δείξεις την αξία σου», τόνισε, ενώ σχολιάζοντας το γεγονός ότι αποκτήθηκε ένα ακόμη βαρύ φορ, δεδομένης της παρουσίας του Κωνσταντίνου, είπε: «Σε μία μεγάλη ομάδα πρέπει να έχεις πολλές λύσεις γιατί έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας. Ένας παίκτης όπως ο Ντάρκο μπορεί να είναι πολύτιμος για μας. Έχουμε και τον Κωνσταντίνου και εύχομαι να είναι υγιής, γιατί πέρυσι ταλαιπωρήθηκε πολύ. Ένας παίκτης που έχει παίξει σε τόσο ψηλό επίπεδο μπορεί να βοηθήσει. Εμείς θέλουμε να αποκτήσουμε παίκτες με ποιότητα και ο Ντάρκο είναι τέτοιος παίκτης».

Ερωτηθείς για τα μεταγραφικά, επιβεβαίωσε τις επαφές με τη Ρεάλ Μαδρίτης για την απόκτηση του Ραούλ Μπράβο. «Για τον Ραούλ Μπράβο κάνουμε διαπραγματεύσεις με τη Ρεάλ. Δεν μπορώ να πω περισσότερα. Είναι παίκτης που μας ενδιαφέρει και αν βρούμε τη λύση με τη Ρεάλ, θα τον αποκτήσουμε. Υπάρχουν πολλοί καλοί ποδοσφαιριστές που κοιτάμε και προσπαθούμε να τους φέρουμε κοντά μας», τόνισε, ενώ σε ερώτηση για το φημολογούμενο ενδιαφέρον για τον Μιχάλη Σηφάκη, είπε: «Ο Σηφάκης είναι ένας ταλαντούχος τερματοφύλακας. Εμείς αυτή τη στιγμή έχουμε τρεις τερματοφύλακες και δεν είναι για μας προτεραιότητα να αποκτήσουμε κι άλλον».

Από την πλευρά του ο Τάκης Λεμονής εξέφρασε την ικανοποίησή του για την απόκτηση του Κοβάσεβιτς. «Θέλω να τον καλωσορίσω στην ομάδα μας. Για μας είναι μια πολύ σημαντική μεταγραφή. Ένας παίκτης που τον θέλαμε και που ο ίδιος έδειξε να θέλει πολύ να έρθει. Για μένα δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις για τον παίκτη αυτό, Του εύχομαι να πετύχει πολλά γκολ και να βοηθήσει την ομάδα μας στην επίτευξη των στόχων μας», ενώ μιλώντας για τη συνύπαρξη του νεοαποκτηθέντος άσου με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, είπε: «Φανταστείτε να είχαμε μόνο έναν τέτοιο επιθετικό. Κάθε ομάδα θέλει τέτοιας κλάσης ποδοσφαιριστές σε καίριες θέσεις και με έναν παίκτη δεν μπορεί να βγάλει μία ομάδα τη χρονιά». Τέλος, αποκάλυψε πως ο Κοβάσεβιτς «…θα ταξιδέψει μαζί μας στο Ζέεφελντ και θα περάσει δύο ημέρες πριν από τις εργομετρικές εξετάσεις».

Τέλος, ο διευθύνων σύμβουλος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Πέτρος Κόκκαλης, τόνισε: «Θα ήθελα να τον καλωσορίσω και να του ευχηθώ καλή επιτυχία. Πιστεύω πως θα προσφέρει στον Ολυμπιακό με τη μεγάλη του εμπειρία και τη θέλησή του να είναι πρωταγωνιστής στο γήπεδο. Ευχαριστώ το ΔΣ και τον πρόεδρο και δίνω συγχαρητήρια σε όσους βοήθησαν στην ολοκλήρωση της μεταγραφής».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Λιμάνι ο Μπράβο

400_bravoraul_1_1.jpg

Παίκτης του Ολυμπιακού θα πρέπει να θεωρείται ο Ραούλ Μπράβο, αφού κάμφθηκαν και οι τελευταίες δυσκολίες που είχαν προκύψει. Πέμπτη ή Παρασκευή έρχεται ο Ισπανός αμυντικός στην Ελλάδα για να περάσει από ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει το συμβόλαιο του με την ομάδα του Πειραιά, διάρκειας τεσσάρων ετών. Επαφή με Σεβίλλη για τον Ντραγκουτίνοβιτς έκανε ο Ίλια Ίβιτς. Μέχρι και 1,5 εκατ. ευρώ είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν οι «ερυθρόλευκοι» για τον 32χρονο Σέρβο, ο οποίος έχει ήδη συμφωνήσει για τριετές συμβόλαιο. «Έχω πρόταση από τον Ολυμπιακό», δήλωσε ο μέσος της Πόρτο, Ίμπσον. Δανεισμός για ένα χρόνο με οψιόν αγοράς είναι το πιθανότερο σενάριο για την απόκτησή του. Εμπόδιο η απροθυμία του Βραζιλιάνου να έρθει στην Ελλάδα. Την Πέμπτη η παρουσίαση του Παρασκευά Άντζα. Τελείωσε του Μήτρογλου.

Αίσιο τέλος με Μπράβο

Το σίριαλ της μεταγραφής του Ραούλ Μπράβο στον Ολυμπιακό φτάνει στο τέλος του. Οι διαπραγματεύσεις για την συγκεκριμένη υπόθεση κράτησαν αρκετά μεταξύ του Ίλια Ίβιτς, του μάνατζερ του παίκτη και του εκπροσώπου της Ρεάλ Μαδρίτης. Αυτό που φαίνεται ότι αλλάζει είναι η χρονική διάρκεια του συμβολαίου του Ισπανού αμυντικού που θα είναι τετραετής και όχι τριετής όπως αρχικά είχαν συμφωνήσει οι δυο πλευρές. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίο καθυστερούσε η οριστική επίτευξη συμφωνίας, αφού ο παίκτης ζητούσε 1.2 εκατ. ευρώ ετησίως, για τέσσερα χρόνια ενώ ο Ολυμπιακός του πρότεινε τριετές συμβόλαιο με 1.3 εκατ. ευρώ.

Αυτό πλέον που απομένει είναι να αποφασιστεί το πότε θα έρθει στην Ελλάδα ο παίκτης για να περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει το συμβόλαιο του για να λήξει και τυπικά η μεταγραφή του, που κράτησε αρκετό καιρό τους ιθύνοντες των «ερυθρολεύκων» σε αναμμένα κάρβουνα. Αυτό αναμένεται να γίνει την Πέμπτη ή το αργότερο την Παρασκευή για να παρουσιαστεί και εν συνεχεία να μεταβεί στο Ζέεφελντ για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας εν όψει της νέας σεζόν.

Το προφίλ του

Όνομα: Ραούλ Μπράβο

Ημ. Γέννησης: 14/4/1981

Εθνικότητα: Ισπανός

Ύψος: 1.76

Διεθνής: 14 φορές

Χρονιά Ομάδα Συμμετοχές / Γκολ

2000/01 Ρεάλ Μαδρίτης - / -

2001/02 Ρεάλ Μαδρίτης 28 / 2

2002/03 Ρεάλ Μαδρίτης 8 / 1

2003/04 Λιντς 5 / 0

2004/07 Ρεάλ Μαδρίτης 66 / 3

Χτυπά και «Ντράγκο»

Αναθερμαίνεται το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς και φαίνεται πως θα γίνει μία ύστατη προσπάθεια να αποκτηθεί, ανεξάρτητα από την έκβαση της υπόθεσης του Ραούλ Μπράβο. Ο Ίλια Ίβιτς, σε συνεννόηση με τον 32χρονο αριστερό μπακ (που παίζει και ως σέντερ μπακ εν ανάγκη), χτύπησε την πόρτα της Σεβίλλης προσφέροντας ένα εκατ. ευρώ, με διάθεση να ανέβει αν χρειαστεί και 500 χιλ. ευρώ παραπάνω. Ο «Ντράγκο» θέλει πολύ να μετακομίσει στον Ολυμπιακό και πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση. Μάλιστα, φέρεται να έχει ήδη συμφωνήσει με τους πρωταθλητές για τριετές συμβόλαιο έναντι 700.000 ευρώ το χρόνο. Μένει να φανεί τι θα απαντήσει η Σεβίλλη, που αρχικά ζητούσε τουλάχιστον 2,5 εκατ. ευρώ για τον Σέρβο άσο, το συμβόλαιο του οποίου λήγει το επόμενο καλοκαίρι.

«Πρόταση για τον Ίμπσον»

Επίσημη πρόταση για την απόκτηση του Ίμπσον φέρεται να κατέθεσε ο Ολυμπιακός στην Πόρτο, σύμφωνα με πορτογαλικά και βραζιλιάνικα δημοσιεύματα. Η «O’Jogo» ανέφερε πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να πάρουν δανεικό για ένα χρόνο με οψιόν αγοράς τον 24χρονο Βραζιλιάνο επιτελικό μέσο, ο οποίος έχει συμβόλαιο για άλλα δύο χρόνια με τους «δράκους», αλλά δεν φαίνεται να υπολογίζεται από τον προπονητή του, Ζεσουάλδο Φερέιρα. Μάλιστα, ο ίδιος ο παίκτης φέρεται να παραδέχτηκε με δηλώσεις του κατά την άφιξή του στο Οπόρτο (θα έχει συνάντηση με τη διοίκηση της ομάδας του) ότι υπάρχει πρόταση από τον Ολυμπιακό: «Γνωρίζω ότι υπάρχουν προτάσεις από τη Φλαμένγκο και τον Ολυμπιακό, για την Μπράγκα δεν γνωρίζω τίποτα. Περιμένω τον μάνατζέρ μου, που έρχεται αύριο (σ.σ. σήμερα) για να αποφασίσουμε, μαζί με τον Ζόρζε Μέντες, το μέλλον μου. Το συμβόλαιό μου λήγει το 2009 και θέλω να μείνω στην Πόρτο, αλλά ο προπονητής κάνει τις δικές του επιλογές και δεν με θέλει στην ομάδα, οπότε πρέπει να ψάξω ομάδα», τόνισε και πρόσθεσε: «Πάντα σέβομαι τις επιλογές του προπονητή. Ήμουν σε ταξίδι του μέλιτος και προσπαθώ να μη σκέφτομαι ότι η Πόρτο έχει πάρει τόσους παίκτες στη μεσαία γραμμή...».

Ο Ίμπσον είχε απασχολήσει πριν από ένα μήνα και τον Παναθηναϊκό, όμως τόσο ο ίδιος όσο και ο μάνατζέρ του δήλωναν πως δεν επιθυμεί να αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα, επειδή δεν είναι προβεβλημένο. Ο Ίμπσον αγωνίζεται στην Πόρτο την τελευταία τριετία, αλλά δεν έχει καταφέρει να καθιερωθεί. Στην πρώτη χρονιά του είχε 15 συμμετοχές και 1 γκολ, στη δεύτερη 18 παρουσίες και 1 τέρμα, ενώ στην τρίτη είχε 13 εμφανίσεις, χωρίς να σκοράρει.

Τελείωσε του Μήτρογλου

Οριστικοποιήθηκε την Τρίτη η απόκτηση του Κώστα Μήτρογλου από τον Ολυμπιακό. Ο 19χρονος φορ πέρασε από τα γραφεία της ΠΑΕ και συμφώνησε για τέσσερα χρόνια έναντι 100.000 ευρώ ετησίως. Απομένει να σταλεί ένα έγγραφο από την Γκλάντμπαχ για να κλείσει και τυπικά το θέμα, ενώ ο παίκτης θα στείλει υπογεγραμμένο το συμβόλαιό του από την Αυστρία, όπου θα βρίσκεται από σήμερα με την Εθνική Νέων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Παρουσιάζεται ο Άντζας

Για την Πέμπτη (12/7) στις 12μμ, ορίστηκε η επίσημη παρουσίαση του Παρασκευά Άντζα από την ΠΑΕ Ολυμπιακός. Η συνέντευξη τύπου του 31χρονου αμυντικού θα πραγματοποιηθεί στο «PR Event Center» (αίθουσα «Αχιλλέας Γραμματικόπουλος», 2ος όροφος), του γηπέδου «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Την ίδια ώρα την Παρασκευή θα γίνει η παρουσίαση του Λιονέλ Νούνιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την επιθυμία του να μείνει για πολλά χρόνια στον Ολυμπιακό, εξέφρασε ο Ραούλ Μπράβο, κατά την επίσημη παρουσίαση του. «Όνειρο μου να κατακτήσω το Τσάμπιονς Λιγκ», αποκάλυψε ο Ισπανός αμυντικός που ανακοινώθηκε και επίσημα από την Πειραϊκή ΠΑΕ για τα επόμενα τέσσερα χρόνια. « Ελπίζω να φανώ άξιος αυτής της φανέλας», δήλωσε ο Λιονέλ Νούνιες που ανακοινώθηκε λίγες ώρες νωρίτερα. «Προτεραιότητα η απόκτηση αριστερού χαφ», τόνισε ο Ίλια Ίβιτς για τη συνέχεια των μεταγραφών.

"Να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις"

Αρκετά ευδιάθετος ήταν ο Ραούλ Μπράβο, μιλώντας κατά την επίσημη παρουσίαση του. Ο Ισπανός αμυντικός είπε χαρακτηριστικά ότι: «Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από την υποδοχή του κόσμου. Ελπίζω να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις και να μείνω περισσότερα χρόνια στον Ολυμπιακό».

Αναλυτικά οι ερωτήσεις που έγιναν στον Ραούλ Μπράβο

-Τι σε έπεισε να αφήσεις την Ρεάλ Μαδρίτης για να έρθεις στον Ολυμπιακό;

Στην Ρεάλ δεν με είχαν σε εκτίμηση, ενώ στον Ολυμπιακό με χρειάζονται περισσότερο γι’ αυτό ήρθα.

-Σε ποια θέση προτιμάς να αγωνίζεσαι;

Μίλησα και με τον προπονητή πριν. Θα παίξω όπου με χρειάζεται η ομάδα. Δεν έχω πρόβλημα.

-Ποιο είναι το όνειρο σου;

Τα όνειρα είναι όνειρα. Εγώ θέλω να κατακτήσω το Τσάμπιονς Λιγκ. Στόχος είναι να κυνηγάς τα όνειρα σου.

-Την άποψη σου για την παροικία εξ Ισπανίας που δημιουργείται στον Ολυμπιακό, λόγω Γκαλέτι, Νούνιες, Κοβάσεβιτς.

Είμαι ικανοποιημένος από αυτό γιατί θα μιλάμε την ίδια γλώσσα. Με αυτό τον τρόπο θα νιώθω πιο άνετα.

Ίβιτς: «Παίρνουμε παίκτες με νοοτροπία νικητή»

Για την απόκτηση του Ραούλ Μπράβο μίλησε αρχικά ο Ίλια Ίβιτς, λέγοντας ότι: «Θα ήθελα να καλωσορίσω τον Ραούλ Μπράβο. Του εύχομαι καλή επιτυχία και να συνεχίσει την πορεία που είχε μέχρι τώρα. Είχα συζητήσει με τον πρόεδρο του Ολυμπιακού και τον Τάκη Λεμονή, ότι πρέπει να πάρουμε παίκτες με τη νοοτροπία νικητή. Το γεγονός ότι πήραμε ποδοσφαιριστή από την Ρεάλ Μαδρίτης είναι σημαντικό. Θα συνεχίσουμε έτσι». Ο τεχνικός Διευθυντής της ΠΑΕ Ολυμπιακός, συνέχισε μιλώντας αποκλειστικά για τον Ισπανό αμυντικό… «Η καριέρα του Ραούλ Μπράβο τα λέει όλα. Θα ήθελα να βοηθήσει και τους υπόλοιπους παίκτες με την εμπειρία του. Δεν έχω αμφιβολία ότι θα μας βοηθήσει».

Αναφορικά με ερώτηση για το κατά πόσο δύσκολο ήταν να πραγματοποιηθεί η μεταγραφή του Μπράβο, αλλά και το εάν θα βοηθήσει στην απόκτηση και άλλων τέτοιων παικτών, απάντησε στη συνέχεια ο Σέρβος, τονίζοντας χαρακτηριστικά ότι: «Από τη στιγμή που πήραμε παίκτη από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο οποίος είναι 26 χρονών και όχι 35, είναι σημαντικό. Γιατί παίρνεις ποδοσφαιριστή με μέλλον. Είναι ένας παίκτης αρκετά γνωστός σε όλη την Ευρώπη και αυτό σημαίνει πολλά. Δυστυχώς το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με το ισπανικό. Όχι ο Ολυμπιακός αλλά το ελληνικό ποδόσφαιρο».

Λεμονής: «Έχουν γίνει καλές μεταγραφές»

Από τη μεριά του ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής είπε: «Είναι πολύ σημαντική μεταγραφή για την ομάδα μας. Εάν έχετε καταλάβει έχουν γίνει καλές μεταγραφές το τελευταίο διάστημα. Αυτή η προσπάθεια που είχε ξεκινήσει, αρχίζει να υλοποιείται. Δουλειά μας πλέον είναι να φανεί η δουλειά μέσα στο γήπεδο και να δείξουμε ότι και φέτος θα έχουμε μια δυνατή ομάδα». Τέλος, ο Έλληνας προπονητής, μίλησε και για τις επόμενες μεταγραφικές κινήσεις του Ολυμπιακού… «Ψάχνουμε παίκτες για δυο ακόμα θέσεις. Είμαστε σε καλό δρόμο. Πλέον θα πρέπει να βρεθεί η χημεία μεταξύ των παικτών».

Λίγα λόγια, αλλά με ουσία ήταν αυτά που είπε ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Πέτρος Κόκκαλης για την μεταγραφή του Ραούλ Μπράβο… «Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση του Ολυμπιακού και όσους βοήθησαν να ολοκληρωθεί αυτή η μεταγραφή. Θα ήθελα να τον καλωσορίσω στην ομάδα και να του ευχηθώ καλή τύχη».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

400_asps.jpg

Επιτυχημένο το πρώτο φιλικό τεστ του Ολυμπιακού κόντρα στην γερμανική Ουντερχάχινγκ, της οποίας επικράτησε με 3-0, η ομάδα όμως έδειξε πως σίγουρα θέλει αρκετή δουλειά ακόμη για να βρει τα πατήματά της. Πρωταγωνιστής ο Λάτσκο στο πρώτο μέρος που σκόραρε και το δεύτερο τέρμα, μέτρια απόδοση από τους πρωταθλητές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αντίπαλο να έχει την υπεροχή αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Τοροσίδης(18’) και Τζόρτζεβιτς(71’) με πέναλτι τα άλλα δυο γκολ. Θετικά τα μηνύματα για Καστίγιο. Ο Μεξικανός άσος συναντήθηκε σήμερα με την διοίκηση των πρωταθλητών και όπως όλα δείχνουν εκτός απρόοπτου μένει στο λιμάνι. Προτάθηκε ο Χάρι Κιούελ της Λίβερπουλ και η περίπτωσή του εξετάζεται σοβαρά.

Νικηφόρο το πρώτο τεστ!

Στο Πένζμπεργκ που βρίσκεται σε υψόμετρο 1.250 μέτρα, οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν το πρώτο τεστ δυνάμεων εν όψει της νέας χρονιάς, χωρίς όμως το «παρών» να δίνουν τα μεγάλα αποκτήματα της ομάδας, Γκαλέτι, Μπράβο και Κοβάσεβιτς. Αντιθέτως ο Λεονέλ Νούνιες αγωνίστηκε κανονικά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ και ο υπό δοκιμή Ούγγρος Λάτσκο επιλέχθηκε και μάλιστα για όλο το παιχνίδι.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής παρέταξε την ομάδα του με τα «δεύτερα», αν μπορεί να τους χαρακτηρίσει κανείς έτσι(Τοροσίδης, Άντζας, Πάντος και Ντομί). Η ποιότητα του αντιπάλου(Ουντερχάχινγκ- ομάδα τρίτης κατηγορίας της Γερμανίας) μπορεί να μην προσφερόταν για χρήσιμα συμπεράσματα, αυτό όμως δεν εμπόδισε αρκετούς φίλους της ομάδας, να βρεθούν στο γήπεδο και να ενισχύσουν ακόμη και σε φιλικό προετοιμασίας τους πρωταθλητές με συνθήματα και τραγούδια.

Το πρώτο 20 λεπτό ήταν ιδανικό για την ελληνική ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 σχετικά νωρίς. Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός χωρίς να κουράζεται είχε την κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Πάντως μέχρι εκείνο το σημείο(20’) την παράσταση είχε κλέψει ο υπό δοκιμή Ούγγρος μέσος, Λάτσκο(καλές μεταβιβάσεις, γρήγορος, ορεξάτος και σκόρερ). Αγωνιζόμενος ως αριστερό χαφ, ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Φέλιξ Μπόρχα στο 18’ που κέρδισε τον πέναλτι για να το εκτελέσει εύστοχα ο Τοροσίδης(1-0). Ένα λεπτό αργότερα(19’) ο Λάτσκο με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνιά του τερματοφύλακα της Ουντερχάχινγκ για να κάνει το 2-0.

Ο ρυθμός των Πειραιωτών στη συνέχεια έπεσε και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η γερμανική ομάδα που κατάφερε μέσα σε ένα δίλεπτο(28-29’) να δημιουργήσει δυο καλές ευκαιρίες οι οποίες όμως είχαν την ίδια κατάληξη(δοκάρι).

Αν και η άμυνα των πρωταθλητών έδειξε προς στιγμή να αντιμετωπίζει κάποια προβληματάκια δεν απειλήθηκε, με το νεαρό Παπαδόπουλο(15χρονος) να δείχνει πολύ καλά στοιχεία, έχοντας θρασύτητα και σωστά πατήματα στο γήπεδο παρά το μικρό της ηλικίας του. Το πρώτο ημίχρονο στη συνέχεια δεν μας επιφύλασσε κάτι ιδιαίτερο αν και ο Μπόρχα στο 45’ θα μπορούσε να είχε κάνει το 3-0, ο πορτιέρο όμως των γερμανών έδιωξε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τον Ολυμπιακό με τελείως διαφορετική ενεεκάδα πλην του Λάτσκο που αγωνίστηκε μέχρι και την λήξη του αγώνα. Οι βασικοί πήραν θέση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά όπως φάνηκε τα «δεύτερα» τα πήγαν καλύτερα(σε απόδοση) στο πρώτο μέρος.

Μάλιστα χρειάστηκαν 15 λεπτά για να δούμε αξιόλογη φάση και αυτή ήταν από Γερμανούς με τον Κόλακ του οποίου η κεφαλιά πέρασε μόλις άουτ. Η απάντηση στις ευκαιρίες από την πλευρά του Ολυμπιακού ήρθε άμεσα και στο 61’ ο Κωνσταντίνου μετά από σέντρα του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η συνέχεια άνηκε στους Γερμανούς που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις ευκαιρίες, με τον Λάτσκο στη νέα του θέση να μην αποδίδει(αριστερό μπακ). Τελικώς όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 71’ ο Κωνσταντίνου μπήκε μέσα στην περιοχή, ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τζόρτζεβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0. Από κει και πέρα στα λεπτά που απέμεναν οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, όπως και η Ουντερχάχινγκ που παρά την πίεση που ασκούσε και την υπεροχή που είχε δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού(4-42, Τάκης Λεμονής)

Η ενδεκάδα του 1ου ημιχρόνου: Μπούτινα, Παπαδόπουλος, Πάντος, Άντζας, Ντομί, Μενδρινός, Νε, Τοροσίδης Λάτσκο, , Μπόρχα, Ματσούκας

Η ενδεκάδα του 2ου ημιχρόνου: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Σέζαρ, Σίκοφ, Λάτσκο, Φακίνος, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς, Νούνιες, Κωνσταντίνου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε αυτός ο Παπαδόπουλος είναι μόλις 15 χρονών..ρε όταν γεννιόταν αυτός έπαιρνε τα τελευταία του πρωταθλήματα το αεκάκι... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχώρισε ο Λάτσκο, αποκάλυψη ο Παπαδόπουλος

Φανερά κουρασμένοι ήταν οι παίκτες του Ολυμπιακού στο πρώτο φιλικό που έδωσαν απέναντι στην Ουντερχάχινγκ. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-0 χάρη σε γκολ των Λάτσκο, Τζόρτζεβιτς (πεν.) και Τοροσίδη (πεν.), αλλά το αποτέλεσμα είναι το τελευταίο που μετράει σε τέτοια περίοδο. Ο Τάκης Λεμονής είχε την ευκαιρία να δει σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές του και να διακρίνει ορισμένα θετικά ή αρνητικά στοιχεία. Τα θετικά περιλαμβάνεται η απόδοση του υπο δοκιμή Λάτσκο, η εμφάνιση του πιτσιρικά Κυριάκου Παπαδόπουλου (15 χρονών) που αγωνίστηκε ως στόπερ. Στα αρνητικά η κούραση που επέδειξαν οι «ερυθρόλευκοι» κάτι που είναι φυσιολογικό για τη χρονική στιγμή που βρίσκεται η προετοιμασία του Ολυμπιακού στο Ζέεφελντ της Αυστρίας.

Λεμονής: «Ακόμα είναι πολύ νωρίς»

Μετά το τέλος της φιλικής αναμέτρησης ο τεχνικός του Ολυμπιακού τόνισε ότι: «Για εμάς είναι ένα ματς στο πλαίσιο της προετοιμασίας. Είναι το πρώτο φιλικό και είναι θετικό που το κερδίσαμε. Να σας πω την αλήθεια, ο στόχος στα δύο πρώτα φιλικά είναι να μοιραστεί ο χρόνος συμμετοχής, ώστε να μπορέσουμε να δουλέψουμε καλύτερα στις προπονήσεις, διότι είμαστε σε μια φάση που είναι πολύ δυνατές οι προπονήσεις. Αυτό που μας ενδιέφερε περισσότερο σήμερα (χθες) είναι το πόσο θα μπορούσαμε να έχουμε κάποιο ρυθμό, ώστε παιχνίδι με το παιχνίδι να βελτιωνόμαστε. Από την άλλη, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πολλά παιδιά έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί. Σίγουρα δεν υπάρχει μεγάλη συνοχή. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Κάναμε κάποιες καλές ενέργειες. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ λιγότερες οι καλές ενέργειες, αλλά, όπως σας είπα, είναι φυσιολογικό να υπάρχει αυτή η απόδοση».

Ο Τάκης Λεμονής ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του, μιλώντας για το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης… «Υπάρχει μεγάλη κόπωση. Είναι θέμα συνοχής και υπάρχει το πρόβλημα με την κούραση. Είναι ματς προετοιμασίας. Θέλαμε να δώσουμε ίδιο χρόνο συμμετοχής στους παίκτες. Βλέπουμε κάποια πράγματα, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς. Οπως καταλαβαίνετε, πολλά νέα παιδιά δεν έχουν μάθει ακόμα τα ονόματα των συμπαικτών τους».

Άντζας: «Ωραία που επέστρεψα»

Από την πλευρά των παικτών, μίλησε ο Παρασκευάς Άντζας ο οποίος έκανε την επανεμφάνιση του με την φανέλα του Ολυμπιακού… «Προσπάθησα να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου. Είναι ωραίο που επέστρεψα στην ομάδα. Ξέρω τι θέλει ο Ολυμπιακός από εμένα. Δεν υπάρχει θέμα προσαρμογής μου. Ξέρω την ομάδα», ενώ αναφορικά με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο τόνισε ότι: «Προσπάθησα να του διώξω το άγχος. Μπήκε καλά ο μικρός».

Θετικό κλίμα για Καστίγιο

Μπορεί από το χθεσινό ραντεβού του Νέρι Καστίγιο με την διοίκηση του Ολυμπιακού, να μην επιβεβαιώθηκε και να μην αποκαλύφθηκε τίποτα περί της παραμονής του παίκτη, όμως οι δυο πλευρές συζήτησαν εκτενώς το θέμα, βάζοντας κάτω όλα τα δεδομένα. Το αποτέλεσμα γέρνει προς την παραμονή του Μεξικανού, που θα επιστρέψει στην Ελλάδα σε 10 μέρες όταν και θα γίνει το επόμενο ραντεβού με τους ιθύνοντες της ομάδας του Πειραιά, όπου και θα καθοριστούν πολλά.

Η πρόταση που έγινε από την διοίκηση του Ολυμπιακού προς τον παίκτη, αφορούσε διπλασιασμό των ετήσιων αποδοχών του από 550.000 ευρώ που είναι τώρα σε 1 εκατ. ευρώ. Επίσης τόσο ο τεχνικός Διευθυντής της ομάδας, Ίλια Ίβιτς όσο και ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΠΑΕ, Πέτρος Κόκκαλης, ζήτησαν από τον 23χρονο επιθετικό να σκεφτεί την πρόταση και να αποφασίσει τις επόμενες μέρες. Γι’ αυτό το λόγο και η συνάντηση που αποφέρει οριστικές εξελίξεις στο θέμα είναι αυτή που θα πραγματοποιηθεί στις 28 Ιουλίου, δηλαδή μετά την επιστροφή του από την Ουρουγουάη.

"Θα γίνεις ο ηγέτης του Ολυμπιακού"

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Σωκράτης Κόκκαλης μπορεί να μην ήταν παρών στο ραντεβού, όμως επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον Καστίγιο, λέγοντας του: «Θέλω να μείνεις μαζί μας. Όπως θα ενημερωθείς, έχουν έρθει προτάσεις, αλλά εγώ θέλω να μείνεις εδώ. Θα γίνεις ο ηγέτης του Ολυμπιακού. Αν αποφασίσεις να φύγεις, θα σε αφήσω αλλά δεν το θέλω αυτό. Πήγαινε για διακοπές και όταν γυρίσεις να κάνουμε νέο συμβόλαιο».

Λάτσκο: «Θέλω να μείνω»

Καλές εντυπώσεις άφησε ο Ζολτ Λάτσκο που αυτές τις μέρες δοκιμάζεται στο Ζέεφελντ από τον Ολυμπιακό, προσπαθώντας να κερδίσει ένα συμβόλαιο. Η εμφάνιση του στο φιλικό με την Ουντερχάχινγκ ήταν άκρως ικανοποιητική, βάζοντας σε σκέψεις τον Τάκη Λεμονή. «Θα χαρώ πολύ να είμαι ο πρώτος Ούγγρος που θα παίξει στον Ολυμπιακό μετά τον Λάγιος Ντέταρι. Θέλω πολύ να μείνω στην ομάδα, αλλά δεν έχω μιλήσει ούτε με τον προπονητή για το τι θα γίνει. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα με πολύ καλούς παίκτες. Θέλω να παίξω μαζί τους», δήλωσε μετά το τέλος της φιλικής αναμέτρησης ο Ούγγρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

400_paol_1.jpg

Το τελευταίο επεισόδιο στην υπόθεση Λεντέσμα, παίχτηκε σήμερα το βράδυ. Ο ατζέντης του 28χρονου Αργεντινού, Αντριάν Καστιγιάνο, είχε συνάντηση με τον πρόεδρο της Σαν Λορέντσο και μετά το τέλος της συζήτησής τους, η συμφωνία θα πρέπει να θεωρείται οριστική. Περίπου στα 1,7 εκατομμύρια δολάρια έφτασε το κόστος της μεταγραφής. Το μόνο που απομένει είναι έρθει ο παίκτης στην Αθήνα, να περάσει τις ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο. Επόμενη κίνηση, αριστερό χαφ! Δεν επιβεβαιώνουν στο λιμάνι ότι εξετάζονται οι περιπτώσεις των Κράνιτσαρ, Κιούελ και Φαν ντερ Μέιντε. Ατομικό την Δευτέρα ο Κοβάσεβιτς, λόγω κάκωσης στο δεξί γόνατο που αποκόμισε από το φιλικό με την Πλσεν. Ανακοινώθηκαν τα νούμερα στις φανέλες των ποδοσφαιριστών για τη νέα σεζόν. Η Sportday γράφει για τον Ολυμπιακό. Καστίγιο: «Θέλω να γίνω Παγκόσμιος πρωταθλητής».

Μόνο ο Λεμονής ανησυχούσε

Αν κάποιος είχε λόγο να ανησυχούσε για την καθυστέρηση της ολοκλήρωσης της μεταγραφής του Κριστιάν Λεντέσμα, αυτός ήταν ο Τάκης Λεμονής που περιμένει πως και πώς να πέσουν οι υπογραφές για να μπορέσει να δουλέψει με ολοκληρωμένο ρόστερ(λείπει και το αριστερό χαφ). Γιατί για ανησυχία στου Ρέντη ούτε λόγος. Οι Πειραιώτες ήταν αισιόδοξοι πως η υπόθεση θα τελείωνε σύντομα και δεν πίστευαν πως το μπλόκο του Σαβίνο θα χαλούσε την μεταγραφή. Έτσι και έγινε…

Σήμερα αργά το βράδυ παίχτηκε και το τελευταίο επεισόδιο στην υπόθεση Λεντέσμα. Ο ατζέντης του 28χρονου Αργεντινού, Αντριάν Καστιγιάνο, έχει συνάντηση με τον πρόεδρο της Σαν Λορέντσο, Ραφαέλ Σαβίνο, όπου μετά την συζήτηση που είχαν ξεπεράστηκαν και τα τελευταία εμπόδια. Η συμφωνία, θα επιφέρει στον Σαβίνο πολλά περισσότερα από αυτά που αρχικά είχε προσφέρει ο Ολυμπιακός, αφού περίπου 1,7 εκατομμύρια δολάρια στοίχισε η μετακίνηση του παίκτη, ο οποίος θα εισπράξει 1,5 εκατομμύρια ευρώ για τρία χρόνια. Αξίζει να σημειώσουμε πως από τα 1,7 εκ δολλάρια, οι 500.000 θα πάνε στα χέρια του εκπροσώπου του Λεντέσμα.

Πλέον το μόνο που απομένει είναι ο παίκτης να ταξιδέψει στην Αθήνα για να περάσει από ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοινώθηκε από την ΠΑΕ Ολυμπιακός την Δευτέρα, τα νούμερα που θα έχουν στις φανέλες τους οι ποδοσφαιριστές των πρωταθλητών την ερχόμενη σεζόν, με τον νεαρό Παπαδόπουλο να προτιμά τον μεγαλύτερο αριθμό... το 92!

2. Πατσατζόγλου

3. Ντομί

4. Σίκοφ

5. Σέζαρ

6. Στολτίδης

7. Καστίγιο

8. Γκαλέτι

9. Κοβάσεβιτς

10. Νούνιες

11. Τζόρτζεβιτς

14. Ζεβλάκοφ

15. Ραούλ Μπράβο

16. Μάρκο Νε

18. Μπόρχα

19. Μενδρινός

20. Ματσούκας

22. Μήτρογλου

23. Κωνσταντίνου

30. Πάντος

35. Τοροσίδης

36. Φακίνος

71. Νικοπολίδης

74. Μπούτινα

81. Αντζας

87. Παναγόπουλος

92. Παπαδόπουλος

ρε kovacevic ακόμα δεν ήρθες τραυματίστηκες...ουστ γεροξούρα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

KAΛΑ Ε...?

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ OΛONYKTIA ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΜΕ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΤΟ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ....

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΓΑΥΡΩΝ ΠΟΥ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΥΦΛΑ....

Τροποποιήθηκε από Ulysses
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμείς να δεις πόσο διασκέδάζουμε με την καθιερωμένη ,πλέον, ετήσια τσόντα στην τούμπα με τους μπουγατσοκιμάδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιώνει η Σαν Λορέντζο

ledesma_red.jpg

Το γεγονός πως Ολυμπιακός τα έχει βρει σε όλα με την διοίκηση της Σαν Λορέντζο για την απόκτηση του αμυντικού μέσου, Κριστιάν Λεντέσμα, επιβεβαιώνουν από το σύλλογο. Η ομάδα της Αργεντινής, μέσω του επίσημου διαδικτυακού της τόπου, «παραδέχεται» πως μόνο οι τυπικές λεπτομέρειες απομένουν για να οριστικοποιηθεί η μετακίνηση του «λύκου» στην Ελλάδα, όπου εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα συνεχίσει την καριέρα του.Με δημοσίευμα το οποίο φιλοξενείται στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου από τη Δευτέρα (23/7) η Σαν Λορέντζο επιβεβαιώνει το γεγονός πως ο Κριστιάν Λεντέσμα αποτελεί πλέον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Όπως γίνεται σαφές από τους Αργεντίνους, η μεταγραφή του «λύκου» θα κοστίσει στους «ερυθρόλευκους» περίπου 1,5 εκατομμύρια ευρώ, όπως συμφωνήθηκε μετά από αρκετά ραντεβού και διαπραγματεύσεις. Ο παίκτης που με την ομάδα της πατρίδας του κατέκτησε το πρωτάθλημα Clausura της σεζόν που πριν μερικούς μήνες ολοκληρώθηκε, θα περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις μέσα στις επόμενες ημέρες και αν όλα πάνε καλά θα βάλει υπογραφή σε συμβόλαιο που θα τον κρατήσει στην Ελλάδα για τα επόμενα τρία χρόνια.

Από την... City έρχονται και στην κορφή Καστίγιο!

castillo_kentriko.jpg

Το ραντεβού της Παρασκευής έμοιαζε να έχει θέμα την επέκταση της συνεργασίας τους. Αν πιστέψουμε, όμως, τα αγγλικά δημοσιεύματα, τότε ο Νέρι Καστίγιο ετοιμάζεται να βγάλει την ερυθρόλευκη φανέλα και να φορέσει τη γαλάζια. Σύμφωνα με αγγλική εφημερίδα, ο Ολυμπιακός ήρθε σε συμφωνία με την Μάντσεστερ Σίτι για την πώληση του Μεξικάνου επιθετικού έναντι 15 εκ. ευρώ. Πιο συγκεκριμένα, άνθρωποι του αγγλικού συλλόγου φέρεται να βρέθηκαν στην Αθήνα και να τα βρήκαν σε όλα με την ελληνική ομάδα κι εκείνο που απομένει είναι να ολοκληρωθεί η μεταγραφή. Θετικός και ο Καστίγιο για τη μετακόμισή του στην Αγγλία, ίσως την Παρασκευή να ολοκληρωθεί η μεταγραφή. Με διάθεση για εκδίκηση έρχεται στην Αθήνα ο Κριστιάν Λεντέσμα, που αποτελεί το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού.Θετικός και ο ΝέριΣύμφωνα με πληροφορίες που προκύπτουν από το στενό περιβάλλον του Καστίγιο, ο Μεξικάνος διεθνής δεν έχει κανένα πρόβλημα να αφήσει την Ελλάδα. Τα ρεπορτάζ προηγούμενων ημερών ήθελαν τον άσο του Ολυμπιακού να επιθυμεί την παραμονή του στη χώρα μας για ακόμα ένα χρόνο για οικογενειακούς λόγους, όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι αφού καλοβλέπει το ενδεχόμενο να αγωνιστεί στην premiership. Η πρόταση της Μάντσεστερ Σίτι όπως φαίνεται τον καλύπτει σε όλα τα επίπεδα και εκτός εξαιρετικού απροόπτου η μετακίνηση θα ολοκληρωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες. Οι "πολίτες" με το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς έχουν δει το χρήμα να ρέει άφθονο στα ταμεία τους, γεγονός που αποδεικνύεται από το ότι έχουν ήδη προχωρήσει σε σημαντική ενίσχυση του έμψυχου δυναμικού τους. Αν λοιπόν δεν υπάρξει ανατροπή του σκηνικού, θα βάλουν στο λογαριασμό του Ολυμπιακού το ποσό των 14,5 εκατομμυρίων ευρώ και θα κάνουν δικό τους τον τρίτο καλύτερο επιθετικό του Copa America 2007.Την ώρα που Ολυμπιακός και Καστίγιο ήταν ένα βήμα πριν την επέκταση της συνεργασίας τους κλείνοντας αμφότεροι τα αυτιά τους στις σειρήνες που ακούγονταν από το εξωτερικό, ένα αγγλικό δημοσίευμα ήρθε και πάλι να… ταράξει τα ήρεμα νερά που είχαν δημιουργηθεί τις τελευταίες μέρες στο λιμάνι. Και αυτή τη φορά δεν κάνει λόγο για υποτιθέμενη πρόταση, αλλά για οριστική συμφωνία των «ερυθρολεύκων» με την Μάντσεστερ Σίτι για την παραχώρηση του Μεξικάνου άσου!Πιο συγκεκριμένα, η «Mirror» αναφέρει πως οι «πολίτες» τα βρήκαν σε όλα με τον Ολυμπιακό και αυτό που απομένει είναι να πει το «ναι» και ο ίδιος ο Καστίγιο. Το ποσό της μετακίνησης, σύμφωνα πάντα με το ίδιο δημοσίευμα, ανέρχεται στα 10 εκ. λίρες, ήτοι 15 εκ. ευρώ, και είναι το μεγαλύτερο που είχε γραφεί τον τελευταίο μήνα.Το όνομα της Μάντσεστερ Σίτι βέβαια δεν είναι καινούργιο γύρω από το θέμα Καστίγιο. Ο Σβεν Γκόραν Έρικσον είχε στο στόχαστρο εδώ και καιρό τον 23χρονο μεσοεπιθετικό και πριν λίγες μέρες , η «Sun» έγραφε πως είναι πολύ πιθανό να κινηθεί για την απόκτηση του, όπερ και εγένετο όπως φαίνεται…Δύο άνθρωποι του αγγλικού συλλόγου βρέθηκαν στην Αθήνα και απέσπασαν την θετική απάντηση του Ολυμπιακού στην δελεαστική πρόταση που κατέθεσαν. Ο ίδιος ο Καστίγιο, όπως αναφέρεται στην «Mirror», δεν έχει απαντήσει ακόμα, αν και υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία στην Σίτι πως θα ενδώσει τελικά καθώς οι προτάσεις από μεγαλύτερες ομάδες που θέλει (η πλευρά του παίκτη διερεύνησε αν υπάρχει ενδιαφέρον από Τσέλσι και Ρεάλ), δεν έχουν ακόμα καταφτάσει.«Ο Καστίγιο πάντα ήθελε να αγωνιστεί σε μεγάλες ομάδες αλλά καμία από αυτές δεν τον θέλει άμεσα. Μπορεί να δεχτεί να παίξει στην Σίτι αν θεωρεί ότι αυτό θα είναι ένα βήμα για να πετύχει μία ακόμη μεγαλύτερη μεταγραφή. Ειρωνικά έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όταν ήταν νέος γιατί δεν μπορούσε να εξασφαλίσει άδεια εργασίας αλλά δεν έχει πρόβλημα με αυτό πια και εκτός αυτού διαθέτει και ελληνικό διαβατήριο», αναφέρει επίσης το δημοσίευμα.

Τροποποιήθηκε από nikos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κερδίσαμε την καρακουτσουτσού από την τουρκλού, δηλ το Λεβαδειακό της τουρκίας...

έβαλε γκολ και ο Μπόρχα embounce8emcrybaby

έβαλε γκολ και ο Μπόρχα embounce8emcrybaby

έβαλε γκολ και ο Μπόρχα embounce8emcrybaby

έβαλε γκολ και ο Μπόρχα embounce8emcrybaby

ρε παιδιά, αυτός ο Μπαμπαγκίτα τι κάνει?

Τροποποιήθηκε από nikos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοβάσεβιτς: «Θέλω να μείνω για χρόνια»

400_darko_6.jpg

Μπορεί να έχει κλείσει τα 33 του χρόνια, ωστόσο ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς επιθυμεί διακαώς να μείνει για αρκετά χρόνια στον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος φορ δήλωσε ευτυχής για τις συνθήκες που βρήκε στη νέα του ομάδα και αναφέρθηκε στη σημασία του ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ακολουθεί η συνέντευξη του πολύπειρου επιθετικού:

• Να ξεκινήσουμε με τις έως τώρα εντυπώσεις σου από την προετοιμασία; Έχεις δουλέψει σε μεγάλες ομάδες, πώς τα βλέπεις τα πράγματα στον Ολυμπιακό;

«Είμαι πολύ χαρούμενος, από την πρώτη ημέρα κατάλαβα την οργάνωση του Ολυμπιακού, αλλά και την ποιότητα που υπάρχει, από την ομάδα, αλλά και από τον προπονητή και την προπόνηση που κάνουμε. Δουλέψαμε αρκετά έως τώρα, σε καλό και δυνατό ρυθμό και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η προετοιμασία μας».

• Μια και αναφέρθηκες στην αρχή του πρωταθλήματος, τότε υπάρχει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Τι γνωρίζει γι’ αυτό το ματς;

«Έπαιξα αρκετά ντέρμπι στην ποδοσφαιρική μου καριέρα έως τώρα και γνωρίζω πώς είναι αυτή η ατμόσφαιρα. Υπάρχουν βέβαια διαφορές με αυτό στην Ελλάδα. Γνωρίζω από ντέρμπι και στη Γιουγκοσλαβία, ενώ έχω δει κι εκεί αγώνες Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός. Ξέρω αρκετά καλά πώς θα είναι αυτό το παιχνίδι. Όλοι θέλουν να παίξουν σε αυτά τα ματς. Από την πρώτη ημέρα που ήρθα στον Ολυμπιακό μού είπαν ότι στις 26 Αυγούστου έχουμε το πιο σημαντικό παιχνίδι. Κάθε δυο-τρεις ημέρες μιλάμε γι’ αυτό το ματς και θα κοιτάξουμε να είμαστε προετοιμασμένοι».

• Ποιο ήταν το βασικό κίνητρο για να απαντήσεις θετικά στην πρόταση του Ολυμπιακού; Είχες προτάσεις από άλλες ομάδες;

«Θέλω να κερδίσω πρώτα από όλα το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό. Είμαι ακόμα 33 ετών κι έχω πολλά να κερδίσω. Πέρασα αρκετά καλά, αλλά είχα και δύσκολες στιγμές στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Είχα προτάσεις από ομάδες της πρώτης κατηγορίας της Ισπανίας, αλλά όταν μου έκαναν πρόταση από τον Ολυμπιακό αποφάσισα να πω "ναι". Ξέρω ότι συμμετέχει και στο Τσάμπιονς Λιγκ κι αυτό ήταν σημαντικό για εμένα».

• Είπες ότι είσαι 33 ετών. Πόσα χρόνια εκτιμάς ότι θα παίζεις ακόμα ποιοτικό ποδόσφαιρο;

«Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει τι έχω για το μέλλον. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το τώρα, να δουλέψω όσο το δυνατόν καλύτερα, να έχω καλή φυσική κατάσταση πάνω από όλα. Νιώθω πολύ καλά και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Δεν θέλω να περάσω από τον Ολυμπιακό ένα χρόνο μόνο, θέλω να μείνω και δύο και τρία χρόνια ακόμα. Το βλέπω σαν μία μεγάλη σελίδα της καριέρας μου».

• Πάρα πολλοί συμπατριώτες σου ήρθαν να κάνουν καριέρα στην Ελλάδα. Ένα παράδειγμα είναι ο Ίλια Ίβιτς, ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας του Ολυμπιακού. Εχει περάσει από το μυαλό σου να μείνεις μόνιμα εδώ;

«Έχω μόνο δύο εβδομάδες εδώ, οπότε δεν το έχω σκεφτεί ακόμα. Έχουμε πάντως πολλά κοινά στοιχεία με τους Έλληνες και αυτό είναι θετικό. Είναι νωρίς ακόμα, δεν το έχω σκεφτεί, θα δούμε».

• Η Σερβία πέρασε δύσκολες στιγμές με τον πόλεμο. Έβγαλε πολλά ταλέντα σε όλα τα αθλήματα. Πέρασε μία κάμψη, όμως, θεωρεί πως μπορεί να ξαναβγάλει παίκτες, όπως ήταν αυτοί της γενιάς σου;

«Δεν θέλω καν να το θυμάμαι. Είχαμε όπως είπατε, αθλητές και νομίζω πως έπειτα από αυτή την περίοδο θα ξαναβγάλουμε αθλητές. Ήδη έχουμε κάποιους».

• Το μπάσκετ σού αρέσει; Κι αν ναι, θα βλέπεις τον Ολυμπιακό;

«Ναι, ωραίο άθλημα. Αυτό είναι σίγουρο. Θα πηγαίνω στο ΣΕΦ».

• Ξέρεις ότι στον Παναθηναϊκό είναι ο Ομπράντοβιτς;

«Ναι, το γνωρίζω, αλλά εγώ είμαι στον Ολυμπιακό».

• Κάθε χρονιά αρχίζει με αισιοδοξία, αλλά δεν έχει τα ανάλογα αποτελέσματα. Τι πιστεύεις για τον Ολυμπιακό του Τσάμπιονς Λιγκ; Μπορεί να πετύχει κάτι καλό;

«Όλοι ξέρουμε ότι πρέπει να έχουμε και ως στόχο κάτι καλύτερο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχουμε καινούργια ομάδα και πρέπει να είμαστε έτοιμοι, να μπούμε δυνατοί και να πάμε καλά».

• Πώς κρίνεις την ποιότητα του Ολυμπιακού έως τώρα; Από αυτές τις 15 ημέρες προετοιμασίας που έχεις ζήσει;

«Εγώ βλέπω ότι η ομάδα πάει πολύ καλά, κάποιους παίκτες τους ξέρω, έχω παίξει και μαζί τους, όπως είναι ο Τζόρτζεβιτς, ο Γκαλέτι και ο Ραούλ Μπράβο. Είναι γνωστοί παίκτες, αλλά ως ομάδα είμαστε στην προετοιμασία, έχουμε δρόμο μπροστά μας. Τα πόδια μας είναι βαριά, υπάρχει κούραση, δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι, αλλά όταν θα αρχίσει το πρωτάθλημα θα είμαστε στην κατάσταση που θέλουμε».

«Mακάρι να βάλω πολλά γκολ»

• Πριν αποκτηθείς, όταν ο Ίλια Ίβιτς δεν ήταν τεχνικός διευθυντής στον Ολυμπιακό, είχες πει πως μπορείς να βάλεις 20 γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μπορείς;

«Το πιο σημαντικό για εμένα, πάνω από όλα, είναι η ομάδα. Να πάει καλά η ομάδα. Αν πάει καλά όλη η ομάδα, τότε όλοι οι παίκτες θα πάμε καλά. Ξέρω ότι ένας επιθετικός πρέπει να δείχνει την αξία του με τα γκολ, είναι η θέση του τέτοια. Μακάρι να το καταφέρω, θα προσπαθήσω, αλλά σας ξαναλέω ότι το πιο σημαντικό είναι να κερδίσουμε τα παιχνίδια, το πρωτάθλημα».

• Πόσο σε βοήθησε η παρουσία του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στην ομάδα; Και κάτι ακόμη, για ένα συμπαίκτη σου στην εθνική ομάδα, τον Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς. Εχει ακουστεί το όνομά του για τον Ολυμπιακό, γνωρίζεις κάτι;

«Ο "Τζόλε" με βοήθησε πολύ στις πρώτες μου ημέρες στην ομάδα. Έχουμε παίξει μαζί στην εθνική ομάδα, με βοηθάει συνέχεια, όμως, όχι μόνο μέσα στο γήπεδο αλλά και έξω από αυτό. Για τον Ντραγκουτίνοβιτς κάτι έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω κάτι περισσότερο».

• Στην ίδια θέση με εσένα αγωνίζεται ο Μιχάλης Κωνσταντίνου, ένας ποδοσφαιριστής που έχετε το ίδιο στυλ. Σε φοβίζει ο πάγκος;

«Δεν είχα πρόβλημα ποτέ με κανέναν. Είμαστε εδώ, είμαστε όλοι επαγγελματίες και αυτό που μας νοιάζει είναι το καλό του Ολυμπιακού. Δεν θα αποφασίσουμε εμείς ποιος θα παίξει, αυτό το ξέρει ο προπονητής και πρέπει να σεβόμαστε την απόφασή του».

• Έχοντας δίπλα σου τον Λευτέρη Ματσούκα, τον πιο νεαρό παίκτη της ομάδας, τι έχεις να του πεις; Αρκεί μόνο το ταλέντο;

«Αυτό το παιδί έχει ταλέντο, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Πρέπει να δουλεύεις πολύ, να μαθαίνεις, να παλεύεις για να βελτιώνεσαι. Αυτό έχω κάνει κι εγώ στην καριέρα μου και αυτό είναι το πιο σημαντικό, η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να του δώσω».

• Στη Σερβία τι ομάδα είσαι;

«Ερυθρός Αστέρας. Ερυθρόλευκα, όπως και με τον Ολυμπιακό».

• Υπάρχει και στενή σχέση των οπαδών των δύο ομάδων;

«Ναι, το γνωρίζω, είναι σαν αδέρφια».

Σχόλιο:

Δηλαδή από τα 34 που είναι πόσο ακόμα θέλει να παίξει και να κάτσει στον Ολυμπιακό???

embounce8 embounce8 embounce8 embounce8 embounce8 embounce8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.