Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι αποφοιτος της σχολης Ηλεκτρολογων Μηχ. του ΕΜΠ και σκεφτομαι τα επομενα χρονια να δωσω κατατακτηριες στην Ιατρικη Αθηνας. Να πω καταρχας για να προλαβω οποιαδηποτε σχολια πως το ονειρο μου ηταν η σχολη που τελειωσα και η δουλεια πανω στο αντικειμενο μου αρεσει, αλλα και η Ιατρικη ειναι μια επιστιμη που με ξετρελαινει, ετσι σκεφτηκα να δωσω καποια στιγμη κατατακτηριες και αν καταφερω και εισελθω στη σχολη καποια στιγμη θα την τελειωσω (6, 10 χρονια doesn't matter for me). Το ερωτημα μου ειναι, καθως εχω ξεχασει την χημεια που ηξερα και εδωσα πανελληνιες απο τεχνολογικη κατευθυνση, τι θα προτινατε να διαβασω πρωτα για να φρεσκαρω την χημεια και βιολογια, ωστε μετα να προχωρησω στα 3 μαθηματα των κατατακτηριων που αν καταλαβα καλα η υλη ειναι απο πανεπιστημιακα συγγραματα? Μια ακομη ερωτηση που ηθελα να σας κανω ειναι, αν ειναι εφικτο τουλαχιστον τα πρωτα χρονια που δεν εχει κλινικες, να συνδιαστει με δουλεια και ας περναω τα μισα μαθηματα (ο ογκος διαβασματος δεν με φοβισει καθως εριξα για το πτυχιο μου αρκετα χιλιομετρα διαβασμα :P αυτο που με φοβιζει καπως ειναι η απομνημονευση καθως δεν φημιζομαι για την καλη μου μνημη..). Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποιαδηποτε βοηθεια παιδια και καλο καλοκαιρι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/28/2018 at 11:07 PM, EceStudent said:

Μια ακομη ερωτηση που ηθελα να σας κανω ειναι, αν ειναι εφικτο τουλαχιστον τα πρωτα χρονια που δεν εχει κλινικες, να συνδιαστει με δουλεια και ας περναω τα μισα μαθηματα (ο ογκος διαβασματος δεν με φοβισει καθως εριξα για το πτυχιο μου αρκετα χιλιομετρα διαβασμα :P αυτο που με φοβιζει καπως ειναι η απομνημονευση καθως δεν φημιζομαι για την καλη μου μνημη..). Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποιαδηποτε βοηθεια παιδια και καλο καλοκαιρι!!

Για το τι να διαβάσεις δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Αν υπάρχει κάποια ευελιξία από την δουλειά σου είναι εφικτό καθώς τα 3 πρώτα χρόνια υποχρεωτικά είναι μόνο τα εργαστήρια (πρωί) που δεν είναι και πολλά (ειδικά τα 2 πρώτα χρόνια).*

Έχοντας αρκετούς γνωστούς από την σχολή σου και χωρίς να υποτιμάω καθόλου την δυσκολία της πρέπει να γνωρίζεις οτι το διάβασμα στην ιατρική είναι αρκετά πιο αυξημένο. Και το βασικότερο δεν είναι μονο ο όγκος αλλά και η διαφορετική φιλοσοφία/λογική που υπάρχει σε σχέση με το διάβασμα σε μια σχολή σαν την δική σου.

 

*Φέτος αλλάξε το πρόγραμμα σπουδών οπότε δεν ξέρω αν αλλάξε κατι δραματικά. Μπες στη σελίδα της σχολής και δες τον οδηγό σπουδών για περισσοτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 hours ago, mad cow said:

Για το τι να διαβάσεις δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Αν υπάρχει κάποια ευελιξία από την δουλειά σου είναι εφικτό καθώς τα 3 πρώτα χρόνια υποχρεωτικά είναι μόνο τα εργαστήρια (πρωί) που δεν είναι και πολλά (ειδικά τα 2 πρώτα χρόνια).*

Έχοντας αρκετούς γνωστούς από την σχολή σου και χωρίς να υποτιμάω καθόλου την δυσκολία της πρέπει να γνωρίζεις οτι το διάβασμα στην ιατρική είναι αρκετά πιο αυξημένο. Και το βασικότερο δεν είναι μονο ο όγκος αλλά και η διαφορετική φιλοσοφία/λογική που υπάρχει σε σχέση με το διάβασμα σε μια σχολή σαν την δική σου.

 

*Φέτος αλλάξε το πρόγραμμα σπουδών οπότε δεν ξέρω αν αλλάξε κατι δραματικά. Μπες στη σελίδα της σχολής και δες τον οδηγό σπουδών για περισσοτερα.

σε ευχαριστω για την απαντηση mad cow. Το ξερω οτι η ιατρικη εχει παραπανω διαβασμα εχω γνωστους που τελειωσαν, για αυτο και αν παρω την αποφαση να δωσω κατατακτηριες θα εχω στο μυαλο μου οτι αν χρειαστει καποια στιγμη μπορει να σταματησω την δουλεια για να βγει. Αλλα ετσι και αλλιως δεν θα βιαζομαι για τα χρονια φοιτησης καθως δεν με νοιαζει να δουλεψω ως κλινικος γιατρος σε νοσοκομειο αλλα στην ερευνα! 

Υ.Γ Ενα παιδι σε προσωπικο μηνυμα μου προτινε να ξεκινησω απευθειας απο τα συγγραματα οποτε μαλλον αυτο θα κανω. Απο οτι ειδα πλεον με το νεο προγραμμα σπουδων δεν υπαρχει Χημεια 2 και Φυσικη 2, παρολα αυτα η υλη για τις κατατακτηριες περιλλαμβανει την υλη και απο Χημεια 1&2 και απο Φυσικη 1&2?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας,

Μπορει καποιος να μου πει ενα καλο φροντιστηριο για κατακτηριες Ιατρικης Αθηνων.

 

Ευχαριστω πολυ

Τροποποιήθηκε από fwfwka
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το prosvasis ειναι καλο.Γενικα πρεπει να επισκεφτεις δυο τρια και να διαλεξεις,ειναι ολα στην πλατεια κανιγγος,οποτε μια μερα θα σου παρει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.katataktiries-iatrikis.gr δες και αυτο

και το png ειναι πιο φτηνο και καλο θυμαμαι.

TO aktis πρεπει ναναι καινουργιο δεν το ξερω.

 

 

Τροποποιήθηκε από leodavinci
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας.

Ξέρω οτι έχει ξαναζητηθεί, αλλά μήπως θα ήταν εύκολο κάποιος να ανεβάσει τις πρόσφατες διαλέξεις Βιολογίας I, II και Γενετικής από το e-class; Χημεία και Φυσική είναι ξεκλέιδωτα από όσο έχω δει...

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Γεια σας,

σχετικά με τα φροντιστήρια των κατατακτηρίων  έχει κανείς εμπειρία ( πρόσβαση , pgn , ήχος) ; είναι εξίσου καλά και τα τρία; κάποιο υπερτερεί ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πρόσφατες διαλέξεις Βιολογίας Ι & ΙΙ. Φυσική και Χημεία είναι ξεκλείδωτα στο e class. Έχουν ανεβάσει κι άλλα εδώ (σημειώσεις, παλιά θέματα κτλ) αν ψάξετε λίγο θα τα βρείτε. Καλή επιτυχία!!!!

ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι.zip

ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΙΙ.zip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια, εγγραφη για τις κατατακτηριες του 2019 ποτε κανουμε? Ρωταω απο τωρα γτ για 3 μηνες θα ειμαι στρατο μην την χασω! Επισης εστειλα εδω και ενα μηνα εμαιλ στην διευθυνση elearn για λογαριασμο στο e-class αλλα δεν μου εχουν απαντησει, ξερετε που αλλου μπορω να απευθυνθω?

Eυχαριστω,

Χρηστος

   
Τροποποιήθηκε από EceStudent
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειας ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείτε ότι είμαι πολύ μεγάλη για να σπουδάσω ιατρική στα 27 .Ήταν κάτι που ήθελα να κάνω από μικρή και το αποφάσισα τώρα να το προχωρήσω .Έχω αργήσει πολύ ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προχωρα!Πιπινακι εισαι για την επιστημη της ιατρικης.Χιλιαδες ατομα που δινουνε κατατακτηριες τοσα χρονια ειναι πολυ μεγαλυτερα απο εσενα.Επισης η ιατρικη δεν ειναι μονο για καριερα ειναι και για επιμορφωση οποτε η ηλικια δεν παιζει ρολο και εσυ εισαι πολυ νεα.Απλα φροντισε να μην σε παρει ο χρονος στα ονειρα και στο διαβασμα και δεν εχεις κανει παιδι μεχρι τα 35

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να κάνω και οικογένεια και καριέρα δεν με νοιάζουν τα λεφτά δηλαδή δεν πάω για να βγάλω τα λεφτά με νοιάζει πιο πλ το κοινωνικό έργο το να βοηθάω ανθρώπους .Ήταν όνειρο ζωής και έχω μιλήσει με αρκετά φροντιστήρια από χθες και πέρα από ότι ζητάνε από 4000€-7000€ σε μαθήματα αρκετοί από αυτούς προσπάθησαν να με αποτρέψουν επειδή τελείωσα οικονομικά και μάλιστα ενασ καθηγητής χθεσ απαιτούσε για να με αναλάβει να παραιτηθώ από την δουλειά μου γιατί αλλιώς δεν θα περάσω ποτέ ιατρική . Το θέμα είναι ότι πάντα το έψαχνα με τα ιατρικά και εξαιτιασ ότι είχα τόυσ γονεισ μου που αρρώστησαν και δεν μπορούσα να τόυσ βοηθήσω (ενασ λόγος ακόμα που δεν έφυγα εξωτερικό ).Στο σχολείο απ' την άλλη ήμουν καλή σε βιολογία και χημεία αλλά φοβόμουν την φυσική και συν του ότι δεν μπορούσα να έχω υποστηρίξη για τον παραπάνω λόγο ώστε να φύγω έξω να σπουδάσω και εξαιτιασ τησ κρίσης που ήρθε οπότε σαν φοβισμένη που ήμουν πήγα στην εύκολη λύση των οικονομικών αλλά από την μέρα που πέρασα μέχρι και σήμερα δεν σταμάτησα να σκέφτομαι την ιατρική και πιστεύω ότι έστω αν δεν προσπαθήσω θα γεράσω και θα αναπολώ την ζωή μου και θα είναι σαν αγκάθι το ότι δεν προσπάθησα .Τέλος άκουσα ότι παίζει μεγάλος ανταγωνισμός στην Αθήνα και έχω μπερδευτεί με τα φροντιστήρια πιστεύετε αν ξεκινήσω από τώρα διάβασμα που είμαι 25 για να δώσω το 21 που θα είμαι 27 έχω ελπίδες ;

Τροποποιήθηκε από ΕΛΕΝΗ Χ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελενη δινουν παρα πολλα ατομα καμια 200-300 και σκεψου παρα πολλοι απο αυτους πανε φροντιστηριο.

Οταν εδινα εγω καθοταν διπλα μια απο νομικη που εκανε φροντιστηριο 1 χρονο ξερω γω και εδωσε λευκη κολλα....

Εγω θα σου προτεινα να ψαχτεις οσο μπορεις να προτεινεις στα φροντιστηρια να τους δωσεις κανα 50ευρω και να σου δωσουν υλικο πχ παλια θεματα και να μην χαλασεις τα λεφτα σου στα φροντιστηρια γιατι μπορει να μην περασεις.

Γενικα η εξεταση ειναι παπαγαλια δεν εχει σκεψη,πρεπει να γραφεις κατεβατα ακομα και στη φυσικη πχ τι ειναι το PET τετοιες ερωτησεις.

Αν εχεις καλη μνημη διαβαινε...διαβασε μονη σου και πηγαινε δωσε και φυσικα μην το παρατησεις εαν κοπεις δωσε και την αλλη χρονια και την αλλη μεχρι να περασεις εισαι μικρη ακομα εχεις χρονο...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα κάνω και παλιά θέματα σίγουρα ίσως κάνω ιδιαίτερα για χημεία μόνο γιατί έχω χρόνια να κάνω και ίσως δώσω για Πάτρα που είναι λίγα άτομα το ξέρω είναι παπαγάλια σκέτο αλλά θέλω να καταλαβαίνω τι διαβάζω 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας, 

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την εύρεση συγγραμμάτων για τις κατατακτήριες; υπάρχουν κάπου πιο οικονομικά; 

Ευχαριστω πολύ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Επειδή διαβάζω για κατατακτήριες Αθήνας αλλά και από εμπειρίες φίλων μου, εμείς που είμαστε κάπως πιο σχετικοί με το αντικείμενο (απόφοιτοι βιολογίας, νοσηλευτικής κ.λ.π) μας πήρε από 6 μήνες με 1 χρόνο με 8 ωρα καθημερινά. Εσύ που δεν έχεις καμία βάση, λογικά θα σου πάρει περισσότερο. Δεν είναι αδύνατο αλλά ούτε και κάτι απλό. Επίσης χωρίς φροντιστήριο γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, εκτός αν σου δώσει καποιος σημειώσεις, γιατί πέρα από βιολογία τα συγγράμματα είναι αρκετά δυσνόητα / κακογραμμένα. Ειδικά η φυσικη του Γεωργίου είναι για πέταμα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά γεια σας,

απαντάω κι εδώ σε αυτό που ειπε και ο/η lacobra από πάνω..

 

θα ηθελα να ρωτήσω αν πράγματι χρειάζεται βύσμα για την ιατρικη Αθηνών ή έχουμε κι εμεις (κι αν ναι ποσες) ελπιδες με πραγματικά πολύ διάβασμα καθημερινά? Είναι διαπιστωμένο ότι υπάρχουν παιδιά που γνωρίζουν τα θέματα και πως λειτουργεί αυτό?πως δηλαδή μπορεί να λειτουργεί όλο αυτό και να μην έχει γινει τίποτα για να σταματησει?  Ποιος ξέρει τα θέματα πριν βγουν και ποια/ποιων παιδιά μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτά? Ενδιαφέρομαι για την Ιατρικη Αθήνας αλλά με ‘σκοτωνει’ το γεγονός ότι κάποιος/κάποια μπορεί να μάθει τα θέματα και να μπει χωρις όσο διάβασμα και κούραση  ρίχνω εγώ.. 

τελος, υπάρχουν αλλες ιατρικές που είναι πιο καθαρές ως προς αυτή την αδικία όπου θα έχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να μπούμε οι μη ‘εκλεκτοι’? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς όσους κυνηγάτε τα όνειρα σας: μην απελπίζεστε!

Κάθε τρεις και λίγο αλλάζουν τα πράγματα. Και εγώ είχα πάει φροντιστήριο. Εάν έχεις βάσεις στα εξεταζόμενα μαθήματα , είναι τζάμπα λεφτά. Ή τουλάχιστον για μένα έτσι ήταν. Εν τέλει ήταν ζήτημα παπαγαλίας. Που και που θυμούνται να βάλουν και από κανένα για να διαλέγεται η ήρα απο το σιτάρι, ειδικά αν έχουν δυσανάλογα πολλούς υποψήφιους. Το πώς θα τα πας στο γραπτό είναι θέμα ψυχραιμίας. Το πώς θα σε βαθμολογήσουν είναι θέμα εξεταστή, σχολής και βιβλίου (πόσο κοντά στο βιβλίο είσαι).  Το αν θα περάσεις είναι ξεκάθαρα θέμα τύχης ανεξάρτητα με το αν υπάρχουν βύσματα και πιο διαβασμένοι υποψήφιοι. 

 

Quote
17 hours ago, Alexandra95 said:

...τελος, υπάρχουν αλλες ιατρικές που είναι πιο καθαρές ως προς αυτή την αδικία όπου θα έχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να μπούμε οι μη ‘εκλεκτοι’? 

 

Υπολόγισε οτι δεδομένου οτι φέτος το ΑΠΘ άνοιξε "αγγλόφωνο" τμήμα ιατρικής, σιαμαίο της προϋπάρχουσας ιατρικής, (δηλαδή θα κάνουν μάθημα μαζί με τους εισακτέους των πανελληνίων απο το 3ο έτος και μετά) υπάρχει το ενδεχόμενο πολλοί "λεφτάδες" υποψήφιοι να προτιμήσουν να γραφτούν κατευθείαν ΑΠΘ, γιατί στο αγγλόφωνο πρόγραμμα δεν έχει εξετάσεις - έχει δίδακτρα 17.000 ευρώ το χρόνο. Δεν θυμάμαι πόσους παίρνουν συνολικά. Προσωπική μου εκτίμηση: θα μειωθούν οι αιτήσεις για κατατακτήριες. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να με βοηθήσετε είτε με απόψεις είτε με παρόμοιες εμπειρίες. Είμαι 23 χρονών εχω τελειωσει με στρατο και φέτος τελειώνω με τη σχολή μου (Βιολογικό) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω κατατακτήριες στην Ιατρική. Ωστόσοπροβληματίζομαι γιατί έχω ξέρω ότι θα θυσιάσω τον χρόνο μου για το διάβασμα (Θέλω να το κάνω δεν έχω κανένα θέμα) αλλά παρόλα αυτά θα χρειαστεί να επιβαρύνω την οικογένειά μου οικονομικά για 6 χρόνια. (H έστω ότι τα πρώτα χρόνια βρω κάτι ως part-time). Θέλω πολύ να γίνω γιατρός και να μπω στη νοοτροπία του να βοηθάω κόσμο. Αγχώνομαι για τα χρόνια και για το οικονομικό θέμα. Αξίζει να γίνω βάρος στος δικούς μου για τόσα ακόμα χρόνια ; Μετά τη σχολή θα αρχισω να έχω απολαβές οικονομικές ή μέχρι την ειδικότητα θα την παλευω με περιστασιακες δουλειες; Ρωταω γιατι τωρα μπαινω στη διαδικασια να τα ψαξω ολα, και δεν ξερω βασικα πραγαμτα ακομα για το τι ακολουθει μετα απο τις σπουδες. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

χελο κοσμε , 

παίρνοντας απόφαση να δώσω κατακτήριες για την ιατρική σχολή , ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τη φήμη που κυκλοφορεί, για το αν στις εξετάσεις στην Αθήνα επικρατεί διαφάνεια ή οχι.

σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Αφροδίτη changed the title to Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών
  • Αφροδίτη locked and unlocked this topic
  • 3 months later...
On 27/1/2021 at 3:21 ΠΜ, ginna said:

χελο κοσμε , 

παίρνοντας απόφαση να δώσω κατακτήριες για την ιατρική σχολή , ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τη φήμη που κυκλοφορεί, για το αν στις εξετάσεις στην Αθήνα επικρατεί διαφάνεια ή οχι.

σας ευχαριστώ!!

Στην Αθήνα δεν επικρατεί καμια μα καμια διαφάνεια! Πέρα απο αυτό οι καλοί δεν χάνονται. Τι σημαίνει αυτο; Αν είσαι στο όριο να περάσεις από τους 20 τη θέση θα σου τη φαει πιθανότατα το βυσμα. Αν είσαι πανω απο το μισό δλδ στην κατάταξη στους πρωτους 10 είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα περασεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά παίζει κανένας που πέρασε ιατρική Αθήνα με κατατακτήριες να έχει κρατήσει σημειώσεις και να θέλει να τις μοιραστεί? Όποια βοήθεια δοθεί θα εκτιμηθεί δεόντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.