Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια που είχες τη δύναμη και το κουράγιο να συνεχίσεις σπουδές σε μία τόσο δύσκολη και απαιτητική σχολή όπως η ιατρική :) Εγώ προσωπικά έχω απογοητευτεί τελείως όπως και όλα τα υπόλοιπα άτομα που είχαν ξεκινήσει την προσπάθεια τους...Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...δυστυχώς...:( Με το νέο σύστημα οι θέσεις θα καταληφθούν με πτυχιούχους ''εύκολων'' σχολών με μέσο βαθμό πτυχίου πάνω από 9...ενώ θα μείνουν έξω απόφοιτοι δύσκολων σχολών που με παρα πολύ διάβασμα κ τρέξιμο καταφέρνουν βαθμολογίες πάνω από 6-7...Η αδικία και η αναξιοκρατία αντί να περιορίζεται, αυξάνεται εις βάρος των ατόμων που πραγματικά προσπαθούν...κρίμα :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά δυστυχώς, επειδή ξέρω κι από άλλες σχολές, νομίζω ότι η απόφαση αυτή είναι 100% νόμιμη...

βέβαια το νόμιμο δεν είναι και ηθικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΤΥΧΙΟΥ, ΓΙΑ ΤΟ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2010-2011, ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ:

1.ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ (ΑΕΙ) & ΚΑΤΕΕ –

( 2% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 1ο ΕΞΑΜΗΝΟ.

ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ:

ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ, ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ,

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ & ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ,

ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 3ο ΕΞΑΜΗΝΟ.

2.ΤΕΙ Ή ΙΣΟΤΙΜΩΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ –

( 5% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

3.ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ -

( 3% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 5ο ΕΞΑΜΗΝΟ

4.ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ-

( 2% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

www.grammateia.med.uoa.gr

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πληροφορίες αυτές λογικά αναφέρονται στην εισαγωγή στην Ιατρική Αθήνας και όχι γενικά σε όλες τις σχολές...για αυτό και όσοι έχουν τελειώσει νοσηλευτική, φαρμακευτική, βιολογικό κλπ μπαίνουν στο 3ο εξάμηνο...

Ναι έχετε δίκιο. Από τη γραμματεία της ιατρικής Αθηνών είναι. Το έκανα edit το post μου.

In vitro, για αυτό που έλεγες, δεν έχει ισχύσει για όλες τις σχολές αυτή η ρύθμιση. Η κάθε σχολή αποφασίζει για το πώς θα εισάγονται οι υπόψηφιοι. Είτε με βαθμό πτυχίου είτε με κατατακτήριες.

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο βαθμός πρώτου πτυχίου ως κριτήριο για εισαγωγή στην Ιατρική είναι άδικο και ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!!Αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις σε τούτο τον τόπο πως δεν το βλέπουν; Η πτώχευση στην οικονομία είναι απλώς το αποτέλεσμα της πνευματικής πτώχευσης ενός σάπιου συστήματος που διοικεί σε όλα τα επίπεδα. Αντί να πάμε μπροστά, κάθε τρις και λίγο ξεκινάμε πάλι από το μηδέν να διεκδικούμε τα αυτονόητα σε τούτο τον τόπο. Έχω προσωπική άποψη για το πρόβλημα διότι στην Ιατρική βρίσκομαι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων. Μπροστά στον απόλυτο παραλογισμό των πανελληνίων (που εξαρτάσαι από την έκθεση!) πάντα πίστευα πως οι κατατακτήριες ήταν μια "ηλιαχτίδα" για όσους πραγματικά αγαπούν την Ιατρική επιστήμη. Παιδιά μην το αφήσετε να περάσει!!!

Τροποποιήθηκε από Alector
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγινε και παράλογη η έκθεση τώρα; Είναι παράλογο να ξέρουμε να γράψουμε 5 αράδες σωστές και με λογικό ειρμό; Τι αντιπροτείνεις, να είμαστε τέλεια "ρομποτάκια" που λύνουν όλες τις ασκήσεις και αποστηθίζουν όλα τα κεφάλαια, αλλά δεν έχουν άποψη για τον κόσμο γύρω τους ή/και αδυνατούν να εκφραστούν; Το μόνο λογικό στις πανελλήνιες ήταν η έκθεση, λέω εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο βαθμός πρώτου πτυχίου ως κριτήριο για εισαγωγή στην Ιατρική είναι άδικο και ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!!Αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις σε τούτο τον τόπο πως δεν το βλέπουν; Η πτώχευση στην οικονομία είναι απλώς το αποτέλεσμα της πνευματικής πτώχευσης ενός σάπιου συστήματος που διοικεί σε όλα τα επίπεδα. Αντί να πάμε μπροστά, κάθε τρις και λίγο ξεκινάμε πάλι από το μηδέν να διεκδικούμε τα αυτονόητα σε τούτο τον τόπο. Έχω προσωπική άποψη για το πρόβλημα διότι στην Ιατρική βρίσκομαι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων. Μπροστά στον απόλυτο παραλογισμό των πανελληνίων (που εξαρτάσαι από την έκθεση!) πάντα πίστευα πως οι κατατακτήριες ήταν μια "ηλιαχτίδα" για όσους πραγματικά αγαπούν την Ιατρική επιστήμη. Παιδιά μην το αφήσετε να περάσει!!!

Alector θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όλα..δυστηχώς,το πέρασαν με το " έτσι θέλω" σύστημα,που έχουμε εδώ στην Ελλάδα όταν περνάμε τέτιου είδους αποφάσεις.Παλέψαμε να το ανατρέψουμε αρκετά παιδιά που ενδιαφερόμασταν να δώσουμε στην Αθήνα,αλλά ούτε καν απάντησαν σε εξωδικη επιστολή που τους στείλαμε μέσω δικηγόρου.Πραγματικά,είναι από τα πράγματα που απλά δεν ξέρεις τι να πεις νομίζω.Εφόσον πέρασες την δοκιμασία των κατατακτηρίων καταλαβαίνεις σε τι αδιέξοδο μας έχουν φέρει.Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο αυτή τη στιγμη δυστηχώς για φέτος τουλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγινε και παράλογη η έκθεση τώρα; Είναι παράλογο να ξέρουμε να γράψουμε 5 αράδες σωστές και με λογικό ειρμό; Τι αντιπροτείνεις, να είμαστε τέλεια "ρομποτάκια" που λύνουν όλες τις ασκήσεις και αποστηθίζουν όλα τα κεφάλαια, αλλά δεν έχουν άποψη για τον κόσμο γύρω τους ή/και αδυνατούν να εκφραστούν; Το μόνο λογικό στις πανελλήνιες ήταν η έκθεση, λέω εγώ.

Μονο προσωπικές ιδέες δεν ειναι η έκθεση.

Μερικοί μαθαίνουν μεχρι και παραγράφους για να μην κάνουν λάθη την ώρα της εξέτασης.

Και εγώ (και οι χρονιές πριν απο εμένα) εδωσαν 2 Βιολογίες (τρελή αποστήθιση, καθόλου σκέψη) 2 Ιστορίες (.....) και Αρχαία στη Β λυκείου.

Διναμε ενα μήνα Πανελλαδικές..

Μια δευτερη ευκαιρία όλοι την δικαιούνται. Ακόμα και αν εχανες ενα μάθημα στης Πανελλαδικές μπορούσες να το δώσεις μετά το περας αυτών. Δεν σου ζητούσαν να πας βαθμούς του Γυμνασίου.. ελεος.

Διεκδικήστε το. Ξανα εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι κατατακτήριες ήταν ένα παντελώς διαβλητό σύστημα, όπου όποιος είχε βύσμα περνούσε και το οποίο σύστημα έτρεφε γνωστά φροντιστήρια όπου πήγαιναν κάποιοι άλλοι (ίσως κι εσύ) για να διεκδικήσουν τις λίγες θέσεις που δεν έπαιρναν οι βυσματίες.

Αν και δεν ήθελα να παρέμβω στη "συζήτησή" σας, θα το κάνω τώρα, γιατί πολύ απλά κάποια πράγματα προσβάλλουν και θίγουν... Η απόλυτη στάση σου έναντι του θεσμού των κατατακτηρίων, κατά τη γνώμη μου δύο πράγματα μπορεί να σημαίνει: ή ότι έχεις προσωπική εμπειρία για όλα όσα λες ή ότι απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται... Σαν παλιότερη καταταχθείσα, μόνο εγώ ξέρω (και μάλλον αρκετοί άλλοι που έκαναν το ίδιο), τι πέρασα για να μπορέσω να μπω σε αυτή τη Σχολή. Αν άφησα δουλειά, αν άφησα σπίτι, αν άφησα φίλους και παρέες στο περιθώριο, αν είχα βύσμα ή όχι... Το γεγονός ότι υπάρχουν φροντιστήρια για αυτές τις εξετάσεις δεν σημαίνει ότι και αυτά "θρέφουν" το σύστημα των βυσμάτων. Και για το Λύκειο υπάρχουν φροντιστήρια. Αυτό δε σημαίνει κάτι... Πάντα όταν θα υπάρχει θεσμός εξετάσεων θα υπάρχουν και φροντιστήρια για να σε καθοδηγούν. Στο φροντιστήριο που πήγα εγώ υπήρχαν άλλα δύο τμήματα των 20 ατόμων. Λες να περάσαμε όλοι...? Όπως και να' χει, δεν θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας... Όπως είπα και πριν, μόνο εγώ ξέρω τι πέρασα για να γράψω όχι απλά πάνω από τη βάση, αλλά καλύτερα από τους άλλους... Δεν λέω ότι αποκλείεται να παίζει και βύσμα στην όλη φάση, αλλά μην τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι... Είναι τουλάχιστον άδικο... Δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ με κανέναν εδώ μέσα, οπότε και δεν θα απαντήσω σε κάτι άλλο. Ήδη είμαστε όλοι off topic. Ούτως ή άλλως την άποψή μου για το θέμα του βαθμού για εισαγωγή την έχω πει ήδη. Αυτά τα ολίγα! Ευχαριστώ! :) ps: Παιδιά, μην κάνετε πίσω. Μην αφήσετε μια απόφαση να σας στερήσει όνειρα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά....

να σας πω ότι δεν θα ήθελα να τσακωθείτε κιόλας με την ερώτησή μου.... :) πληροφορική έχω τελειώσει πάντως ΑΕΙ και από μικρή το όνειρό μου ήταν η ιατρική. Πιστεύω ότι κανένας καλός δεν χάνεται και αν το θες κατι πολύ όλα θα πάνε καλά όσο ρομαντικό και αν ακούγεται...

Και είχα ρωτήσει και για ιατρική πληροφορική για να μάθω λεπτομέρειες για το πόσο αξίζει στην Ελλάδα κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό εφαρμογών πληροφορικής στην ιατρική για να αποφύγω ίσως τα πολλά χρόνια των σπουδών της ιατρικής.

Όσο για τον τομέα της ιατρικής...πιστεύω ότι σίγουρα ένα γιατρός έχει σίγουρα περισσότερες πιθανότητες να βρει δουλειά παρά ένας πληροφορικάριος απλός όπως είμαι εγώ αυτή τη στιγμή...γιατί οι πληροφορικάριοι είναι πολλοί περισσότεροι..........

Οπότε θα προσπαθήσω να πετύχω στις εξετάσεις και να μπω στην ιατρική..Μήπως κάποιος έχει την καλοσύνη να μου δανείσει τα βιβλία και να του τα επιστρ΄ψω???? Μόνο για να βγάλω φωτοτυπίες...

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν βγάζεις άκρη επειδή δεν θέλεις να βγάλεις άκρη και προτιμάς να διαβάζεις αυτό που σε βολεύει και σε καθησυχάζει. Θα γράψω δυο πράγματα σοβαρά και δεν ξαναγράφω. Η ιατρική, η νομική, η αρχιτεκτονική και το πολυτεχνείο ήταν ανέκαθεν οι σχολές όπου η μέση ελληνική οικογένεια προσπαθούσε να στείλει τα παιδιά της για να κυνηγήσουν το ελληνικό όνειρο, ειδικά από τη δεκαετία του 80 και έπειτα. Το αποτέλεσμα είναι ότι σε όλες αυτές τις σχολές έχει μαζευτεί ένας τέτοιος όγκος πτυχιούχων που δεν θα μπορούσε ποτέ να απορροφήσει η χώρα μας. Ενα παιδί που ξεκινά σήμερα την ιατρική μπορεί να τα καταφέρει μόνο σε 2 περιπτώσεις: 1) εάν έχει σπρώξιμο από το οικογενειακό του περιβάλλον πχ έτοιμο ιατρείο και 2) εάν είναι αρκετά τζιμάνι ώστε να βγει στο εξωτερικό και να μείνει εκεί για πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σας συνφορουμίστες...

Σας ζητώ από την αρχή συγνώμη γιατί ίσως δεν έπρεπε να "γραφτώ" στο Greekmeds.gr καθώς ούτε φοιτητής Ιατρικής είμαι ούτε νέος γιατρός, αλλά είμαι ένας "άτυχος" που δεν κατάφερε να περάσει Ιατρική (Κρήτης) με το σύστημα των Πανελληνίων και πέρασα Μαθηματικό Κρήτης....

Παρά ταύτα, η Ιατρική είναι μια μεγάλη αγάπη και ένα όνειρο που ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή πραγματικότητα....!!!

Για να καταλάβετε λίγο, η λογική λέει "είσαι καλά στο μαθηματικό, πτυχίο και δουλειά (που τέτοια τυχη, αλλα λεμε τώρα...), αλλά η καρδιά λέει Ιατρική....Πολλές φορές "ζηλευω αυτους που μισουν την Ιατρική" αλλά πάντα μετά από λίγα λεπτα το μετανιώνω...

Νιώθω την ανάγκη να προσφέρω στον συνάνθρωπο τα βέλτιστα και θέλω να κάνω τα πάντα για αυτό...

Πιστεύω μου ταιριάζει, όσο για το διάβασμα δεν με φοβίζει διόλου (εχω "πάρει το κολάι" που λέμε στην Κρήτη... :rolleyes: )

Για τον λόγο αυτό, θα ήθελα, αν μπορείτε, όποιος καλός εν δυνάμει συνάδελφος (το ελπίζω τουλάχιστον να γίνω συναδελφός σας) να μου δώσει κάποιες πληροφορίες γενικά περί σπουδών Ιατρικής, καθώς επίσης και τι συμβαίνει με τις κατατακτήριες...Απο ότι έχω δει απο μαθηματικό μπαίνω στο πρώτο έτος, οκ γνωστό, και δίνω βιολογία Αlberts (που διαβάζω και τώρα-είναι πολύ ενδιαφέρον βιβλίο) Χημεία και Ιατρική Φυσική καθώς και Ιατρική Γενετική Thompson(νομίζω).....

Ό,τι γνωσεις και πληροφορίες θέλετε και μπορείτε δεκτές...

Υ.Γ. Sorry για τα πιθανά όρθογραφικά λάθη μου, αλλά το παλεύω να τα μειώσω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Φιλικά Κωνσταντίνος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορθογραφικά λάθη δεν κάνεις (ποιός σου έβαλε την ιδέα; )

Αλλο λάθος πας να κάνεις αλλά τι να σου πω κι εσένα. Τουλάχιστον είσαι Κρητικάτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Κώστα,

δεν εχω επαφή με το τμήμα στην Κρήτη,

γενικά όμως δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να στηριχτείς στο θεσμό των κατατακτηρίων.

Είναι κανείς σίγουρος για το αν θα υπάρχουν κατατακτήριες εξετάσεις σε 4 χρόνια (που, στην καλύτερη περίπτωση , θα έχεις τελειώσει το μαθηματικό); Και αν αλλάξει ο τρόπος κατάταξης κ δεν γίνεται πλέον με εξετάσεις;

Σκεψου τα όλα αυτά πριν αποφασίσεις να συνεχίσεις μια δύσκολη σχολή, την οποία θα τρεχεις να τελειώσεις στα 4 χρόνια με σκοπό να κάνεις κατι τελειως διαφορετικό...

ΥΓ: Γιατι να δηλώσεις μαθηματικό και οχι κατι παρεμφερες βιοιατρικό; Θα σου ρθει πιο "φυσικά" στην πορεία

καλή τυχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε invitro, ωραίο το όνομά σου.... emcolgate

Ναι απο Κρήτη είμαι, κοντά από τα Μάλια (δεν ξέρω αν έχεις ακούσει)...

Το λάθος της Ιατρικής εννοείς...??

Το σκέφτομαι πολύ έντονα το ενδεχόμενο του να παω Ιατρική....

Παράλληλα, σκεφτομαι αν δεν πάω τελικά να συνεχίσω με μεταπτυχιακό στην Μοριακή Βιολογία...

Αλλα όπως και να έχεις θέλω να μελετησω τον καρκίνο...

Αν παω Ιατρική θέλω παθολογική ογκολογία...

Πάντως κανένας δεν θέλει να πάω Ιατρική....

Φίλε Pontifex Maximus, το παλεύω για να τελειώσω το μαθηματικό σε τρια χρόνια από τώρα....Δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά ούτε κάτι εύκολο...

ουφφφφφ

Πάντως, τελειώνω το μαθηματικο πες το 2013 αμέσως είτε πανελλήνιες είτε κατατακτήριες και Ιατρική 6 χρόνια (στην καλυτερη περίπτωση, εεεεε???) άρα 2019...(μεχρι τότε εχω αναβολή...αχχααχαχ)...μετά στρατό (αν υπάρχει μέχρι τότε...)και μετά ειδικότητα, βασικά αναμονή, άρα όλο και καποιο μεταπτυχιακό θα κάνω...Ειδικότητα στην Σουηδία εχω ψάξει και μ'αρέσει σαν ιδέα....

Παθολογική Ογκολογία είναι 3 χρόνια Παθολογία και 3 Ογκολογία...συνολο 6

Άρα, συνολικά συνολικά 4 μαθηματικο + 6 Ιατρική + 1 (πες στρατό)+2 μεταπτυχιακό + 6 ειδικότητα (δεν ξερω αν είναι τα ίδια έτη και στην Σουηδία)....Αρα θα είμαι περίπου, 38 χρονών...Αλλά και πάλι λεω, αυτα τα λέει η λογική, αλλα είναι καλυτερο τελικά να ακους την λογική και ας έχεις αποθημενα (την αποτελείωσα νομίζω την λέξη...αχχαχα) ή να ακους την καρδιά και ας εχεις τύψεις μετα για την επιλογή σου...???

Το ξέρω θέλω ψυχολόγο, αλλά τι να κάνω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι να πας Σουηδία, ψάξτο από τώρα για να κάνεις ιατρική στη Σουηδία κι άσε τα μαθηματικά και τις κατατακτήριες...

Για να σου λένε όλοι να μην πας κάτι θα ξέρουν για την κατάσταση της ιατρικής στη χώρα μας σήμερα.

Μην σου πω και για την κατάσταση της ίδιας της χώρας μας. emconfused

ΥΓ1: Μου αρέσει που υπολόγισες μόνο 2 χρόνια στην αναμονή ειδικότητας και μάλιστα με τη βεβαιότητα ότι θα τα καλύψεις με μεταπτυχιακό...

(τους Σουηδούς τους ρώτησες αν δίνουν έτσι αβέρτα θέσεις για Παθολογική Ογκολογία σε αποφοίτους ελληνικής ιατρικής; ή αν θα δίνουν το 2019 ; )

Αχ, νιάτα!

ΥΓ2: Αν ξέρω τα Μάλια, λέει....Καποτε υπήρξαμε νέοι κι εμείς!

Πες μου ότι είσαι από Φόδελε (το αγαπημένο μου μέρος στο κωλονήσ....εεε....στην αγαπημένη Μεγαλόνησο)

ΥΓ3: Τώρα που το θυμήθηκα το Φόδελε είναι από την άλλη μεριά...χμ, να μαντέψω; Σταλίδα;

:rolleyes:

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ταπεινή απόψη:

Αν θελεις τοσο πολύ ιατρική, ο δρόμος είναι ένας:

1.Ξεκίνα από τώρα ιατρική.

Δώσε Πανελλήνιες ξανά, ή φύγε έξω. (Τα λάθη του συστήματος: άλλοι περνούν "τυχαία" ιατρική και άλλοι που το έχουν όνειρο ζωής τρεχουν και δεν φτάνουν...)

2.Αν θες έρευνα αποκλειστικά (κ οχι κλινική Ιατρική) προσανατολίσου αντίστοιχα και σε άλλα τμήματα (βιολογικό κλπ).

3.Τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο φαίνονται και οι "μαθηματικοί" υπολογισμοί δεν είανι τόσο απόλυτοι...

Πόσο ευκολα θα τελειώσεις το μαθηματικό σε 4,

Πόσο ευκολα θα τελειώσεις την Ιατρική σε 6,

Πόσο ευκολα θα περιμένεις μόνο 2 χρόνια για ειδικότητα,(για την οποία θα αλλάξεις άπειρες φορές γνώμη)

Πόσο ευκολα θα ....???

Για το ζήτημα σου ---> Πάρε πιο "δραστικά μετρα" !!

καλή τυχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Η ιατρική είναι μακρά πορεία. Δεν υπάρχει λόγος να 'χάσεις' 4 τουλάχιστον χρόνια σε άλλη σχολή.

Μάζεψε τις δυνάμεις σου, δώσε ξανά πανελλήνιες -η δεύτερη φορά είναι ευκολότερη ;)- και κατά τη διάρκεια των σπουδών σου προετοιμάσου για το εξωτερικό, ώστε μετά την ορκωμοσία να φύγεις κατευθείαν.

Η παθολογική ογκολογία* είναι μια φοβερή ειδικότητα, που αξίζει να την κάνεις εκεί όπου γίνεται έρευνα για τον καρκίνο και όχι στην Ελλάδα, που γίνεται 'έρευνα' για το ποια φαρμακευτική εταιρία δίνει τη μεγαλύτερη μίζα για την εκάστοτε χημειοθεραπεία.

Καλή τύχη!

*Η παθολογική ογκολογία έχει τρία χρόνια παθολογίας με αναμονή έως και τέσσερα χρόνια και τρία χρόνια ογκολογίας με αναμονή έως και τρία χρόνια από τη στιγμή που τελειώνεις την παθολογία, οπότε: ~4(αναμονή για παθολογία) + 3(παθολογία) + ~3 (ενδιάμεση αναμονή για ογκολογία) + 3 (ογκολογία) = ~13 χρόνια maximum. Η συγκεκριμένη ειδικότητα στην Ελλάδα θέλει τη δεκαετία της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ:

1-15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ, ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΟΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο ΑΚΡΙΒΗΣ ΒΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Για πτυχιούχους σχολών εξωτερικού απαιτείται η αναγνώριση-ισοτιμία από τον ΔΟΑΤΑΠ

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ

1-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2010

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων Κατατακτηρίων Ακαδ. Έτους 2010-2011

Πτυχιούχων ΑΕΙ-ΚΑΤΕΕ & Σχολών Υπερδιετούς Κύκλου Σπουδών,Πτυχιούχων Τμήματος Οδοντιατρικής & Πτυχιούχων ΤΕΙ στην

Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.( Δ.Σ. ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ 20-1-2011 )

http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1962

Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΘΑ

ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ:

ΤΕΤΑΡΤΗ 26-1-11 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗ 2-2-11

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής είναι τα εξής:

1.Πέντε φωτογραφίες ( 5 )

2.Πιστοποιητικό γεννήσεως ή μια φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητος

επικυρωμένη απο την αστυνομία.

3.Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 περί μη εγγραφής σε άλλη σχολή

4.Απολυτήριο Λυκείου ή Ενδεικτικό.

( Αρμόδια υπάλληλος για τις εγγραφές: κα Ηλιοπούλου-1ος όροφος ).

Από την Γραμματεία της Ιατρικής Σχολής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι για κατατακτηριες για την Ιατρικη. Ειμαι 22 ετων, εχω αποφοιτησει απο ΤΕΙ Νοσηλευτικης και σκεφτομαι σοβαρα τις κατατακτηριες. Ανεκαθεν λατρευα την Ιατρικη αλλα σοβαροι λογοι με εκαναν να μην πετυχω τον στοχο μου στις Πανελληνιες. Διαβασα πολλα topics σε διαφορα forum, οπως κι εδω, αλλα οι αποψεις ειναι 50% - 50%. Ουτε μου αρεσει να απογοητευομαι με κατι αρνητικο που διαβαζω, αλλα θα ειναι ενας μεγαλος αγωνας (αν μπω στη διαδικασια) και ειναι κριμα να απογοητευομαι πριν καλα καλα δοκιμασω. Θα ηθελα πολυ να μου πειτε την αποψη σας ειτε θετικη ειτε αρνητικη, απλα να διευρυνθουν λιγακι οι οριζοντες και να ανοιξει το μυαλο!! Ειδικα αν καποιοΣ -α εχει περασει αυτη τη διαδικασια. Μια αλλη εναλλακτικη που ακομα την εχω κατα νου ειναι κατατακτηριες για ΑΕΙ Νοσηλευτικης, για αναβαθμιση του πτυχιου και καλυτερες προοπτικες, γιατι και η Νοσηλευτικη ειναι εξισου ενδιαφερουσα και σου εξιταρει την περιεργεια για το ποοοσα περισσοτερα επονται. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας. Η οποια βοηθεια θα ηταν πολυ χρησιμη!!

Υ.Γ.: Η λαχταρα για την Ιατρικη ειναι εκει και περιμενει και ειναι κριμα να σκεφτεσαι γιατι εστω δεν δοκιμασα. Ειναι πολλα τα χρονια, ο κοπος, η κουραση, η αγωνια και στο τελος να εισαι στην αναζητηση με ενα αβεβαιο πλεον μελλον, αλλα μηπως η προσπαθεια αξιζει παραπανω τελικα;;; Διαβασα οτι χρειαζονται λεφτα, να εισαι αποκλειστικα και μονο για την επιστημη σου, αλλα οταν η οικογενεια σου ειναι εκει να σε στηριξει για κατι που αγαπας, για κατι που ουσιαστικα εχεις παρει μια μικρη γευση (νοσηλευτικη) χωρις να σου φτανει και θες να το πας ακομα παραπερα, εχεις την ορεξη για διαβασμα και να δεις ακομα περισσοτερα, να φτασει τελικα στον αρχικο σου στοχο, μηπως τελικα αξιζει η προσπαθεια;;;;

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τελευταια 2-3 χρονια η εισοδος στην Ιατρικη Αθηνων (ισως και σε καποιες αλλες πολεις, δεν το γνωριζω) γινεται με βαση τον βαθμο πτυχιου, οποτε καλο θα ειναι να το λαβεις κι αυτο υποψιν. Μπορεις μαλιστα να μπεις στο site της γραμματειας της σχολης κ να δεις στις ανακοινωσεις (υπαρχει μια κατηγορια ανακοινωσεων με τιτλο "κατατακτηριες") με τι βαθμο μπηκαν οι υποψηφιοι της κατηγοριας στην οποια ανηκεις (υπαρχουν διαφορες κατηγοριες, αναλογως απο ποια σχολη προερχεσαι) το 2012 κ το 2011. Ετσι μπορεις να κανεις μια εκτιμηση για το ποσο ανταγωνιστικος ειναι ο δικος σου βαθμος ( κ αρα πολυ χοντρικα αν εχεις πιθανοτητες να περασεις - φυσικα αυτο παντα εξαρταται κ απο το ποιοι αλλοι θα κανουν αιτηση την ιδια χρονια με εσενα κ τι βαθμο εχουν). Επισης μπορεις να καλεσεις στη γραμματεια κ να ρωτησεις εαν και το 2013 θα γινει ετσι η εαν θα δωσεις εξετασεις. Το λεω αυτο γιατι εαν γινουν εξετασεις, θα χρειαστει να αρχισεις προετοιμασια εγκαιρως.

Οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαστε :)

(συγνωμη που ολο το κειμενο ειναι χωρις τονους, εχει προβλημα το πληκτρογιο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις βαθμό πάνω απο 9 έχεις ελπίδες για τις σχολές που παίρνουν άτομα με βαθμό πτυχίου.Αν είσαι κάτω από 9 σκέψου τα τμήματα που μπαίνεις με κατατακτήριες εξετάσεις.2-3 τμήματα πέρσι πήραν με εξετάσεις, νομίζω Λάρισα,Γιάννενα,Ηράκλειο,για Πάτρα δεν ξέρω.Και γω είχα μπει με κατατακτήριες από ΤΕΙ στην Αλεξανδρούπολη, αλλά πλέον και εκεί είναι με βαθμό πτυχίου.Έχοντας τελειώσει την ιατρική και με τα σημερινά δεδομένα δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο, γιατί με τις αναμονές, τα μισθολογικά και τις συνθήκες των νοσοκομείων νομίζω πως μόνο να απογοητευτεί μπορεί κανείς.Ωστόσο αν είναι μοναδική σου επιλογή η ιατρική ξεκίνα να διαβάζεις μόλις βγάλουν την ύλη.Αν την διαβάσεις καλά, περνάς.Ο αριθμός των εισακτέων εξαρτάται από τον αριθμό των εισακτέων από τις πανελλήνιες, οπότε αν η Λάρισα έχει τους λιγότερους εισακτέους, καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο άλλο τμήμα, γιατί όσο λιγότερες θέσεις τόσο πιο πιθανό να καλυφθούν από κανένα βύσμα(δεν είναι κακό να είμαστε καχύποπτοι-μιλάμε για Ελλαδιστάν).Σε τμήμα που παίρνει 5-10 άτομα από ΤΕΙ νομίζω πως αν διαβάσεις συστηματικά και με σοβαρότητα μπορείς να μπεις στην ιατρική.Πόσο διάβασμα θέλει, εξαρτάται από το υπόβαθρο σου και από τον τρόπο που διαβάζεις κλπ.Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ. γιατί δεν παρακολουθώ τόσο τακτικά τα topics.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικα να σας ευχαριστω που απαντησατε!! Εχω ψαξει σχεδον τα παντα για τις κατατακτηριες και τις σχολες. Με βαθμο πτυχιου το θεωρω αδυνατο να περασω (βαθμος πτυχιου: 8,8), οποτε στρεφομαι στις κατατακτηριες με τη διαδικασια των εξετασεων! Εχω ορεξη και αγωνια για διαβασμα, εχω μελετησει τα προηγουμενα θεματα και δεν το θεωρω τοοσο ακατορθωτο! Το μονο ισως που με απωθει ειναι η αποκατασταση! Η ξαδερφη μου εχει τελειωσει την Ιατρικη Αθηνας, με πανελληνιες, στα 6 χρονια, εκανε το αγροτικο της και εδω και δυο χρονια βρισκεται στη Σουηδια για την ειδικοτητα της σε ενα πολυ καλο Νοσοκομειο οπου και υπεγραψε συμβολαιο για αρκετα χρονια. Ειναι ευχαριστημενη, αλλα δεν σκεφτεται να γυρισει πισω αν δεν εχει αποκατασταθει ως ενα βαθμο χρηματικα, διοτι δεν ειναι απο μια τοσο ευπορη οικογενεια. Ειναι ισως μια λυση, αλλα μεχρι να τελειωσω εγω αν μπω, τα δεδομενα λογικα θα εχουν αλλαξει ριζικα.. Ουφ, μεγααααλο μπερδεμα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω να σκεφτείς σοβαρά τη λύση να κάνεις την ιατρική σε κάποια χώρα του εξωτερικού (λχ Αγγλία - Σουηδία), όπου οι επαγγελματικές προοπτικές για τους αποφοίτους είναι καλύτερες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.