Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών


Recommended Posts

εγώ θα σου έλεγα να κυνηγήσεις το όνειρο σου εάν πραγματικά το θέλεις πολύ! Εγώ είμαι μαία (τ.ε),24 χρονών και μπήκα φέτος με κατατακτηριες στην ιατρική Ιωαννίνων με την δεύτερη φορά. Εχω περάσει αυτή την διαδικασία 2 φορές και παράλληλα δούλευα για μικρά χρονικά διαστήματα και ως μαία!! Οι περισσότεροι μου έλεγαν να τα παρατήσω, ότι το επάγγελμα δεν έχει μέλλον και άλλα τέτοια χαζά... το μόνο που κατάφερναν είναι να μου χαλάσουν την ψυχολογία όμως δεν άκουσα κανέναν και επειδή είχα πείσμα και το ήθελα πολύ, είμαι η μόνη που πέρασε από τα τει στα Γιάννενα τα τελευταία 3 χρόνια μην ακούς κανέναν! Εάν πραγματικά αυτοί που τα λένε αυτά πίστευαν ότι το επάγγελμα δεν έχει αξία δεν θα πήγαιναν ούτε οι ίδιοι τους στην ιατρική . Εχω συνεργαστεί με διάφορους γιατρούς και αυτοί που είναι από κατατακτηριες πραγματικά γίνονται απίστευτοι γιατροί (στο λέω εκ πείρας στην δουλειά) , όσο για τα χρήματα να ξέρεις κανένας γιατρός δεν έμεινε άνεργος και αυτοί που πείνασαν ήταν εκείνοι που πήραν την ιατρική στην πλάκα :). Οπότε αφού την λατρεύεις βάλε στόχο ένα πανεπιστήμιο και συγκεντρώσου .Στα Γιάννενα είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν παίρνουν εύκολα από ΤΕΙ όμως εάν διαβάσεις ΑΡΚΕΤΑ θα τα καταφέρεις (οι περισσότεροι δεν γράφουν) , Πατρα έχει τεράστιο ανταγωνισμό , Λαρισα έχει πιο δύσκολη χημεία όμως παίρνουν πιο εύκολα σχετικά με Γιάννενα Κρητη δεν ξέρω τι γίνεται. Στα υπόλοιπα παίρνουν με βαθμό πτυχίου. Οπου και αν διαλέξεις να ξέρεις, οι εξετάσεις είναι πολύ δύσκολες, εγώ έφτασα μέχρι την τρέλα διάβαζα 9 ώρες τουλάχιστον κάθε μέρα για 1,5 χρόνο όμως έφτασα σε σημείο να ξέρω από έξω όλη την ύλη! ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Μια κοπέλα που δώσαμε μαζί την πρώτη φορά Γιάννενα, πέρασε φέτος Λαρισα αλά το ίδιο διάβασμα έκανε και αυτή. Τώρα ένα κάλο φροντιστήριο θα σε βοηθήσει αρχικά κατά ένα 30% το υπόλοιπο 70% θα είναι το διάβασμα σου, την πρώτη φορά εγώ έκανα στην Θεσσαλονικη αλά δεν μπόρεσα να βγάλω την ύλη σε 6 μήνες και δεν πέρασα. Την δεύτερη δεν έκανα φροντιστήριο (δεν είχε αλλάξει και η ύλη όμως) και ξέσκισα όλα τα βιβλία μόνη μου! Σου λέω πραγματικά είναι πολύ δύσκολο, όμως αξίζει, πίστεψε με!!! Πιστεύω να σε εμψύχωσα, καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η νοσηλευτική είναι επίσης ενδιαφέρουσα γιατί μπορείς να κάνεις κάποια εξειδίκευση πχ στις πρώτες βοήθειες και να γίνεις εκπαιδευτής στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου, να μάθεις συγκεκριμένα χειρουργεία και να γίνεις ένας πολύ καλός εργαλειοδότης και να είσαι το δεξί χέρι των γιατρών, να μπεις σε ΑΕΙ και να γίνεις προϊστάμενος, όμως εάν πραγματικά το όνειρο σου είναι η ιατρική μην τα σκέφτεσαι αυτά καν, ούτε μην σκέφτεσαι να πας έξω. Εαν θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την ιατρική και την αγαπάς, σου είπα απλά ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ !!! Εννοείται τα χρόνια είναι πολλά, πρέπει να διαβάζεις και να αφοσιωθεις, η ευθύνη είναι πολύ μεγάλη αλά εάν την αγαπάς πραγματικά η κούραση είναι γλυκιά...

Υ.Γ: Φιλε sleep walker ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙΣ.. Και ας μην ξεχνάμε πως οι νοσηλευτές είναι το δεξί μας χέρι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μόνο που κατάφερναν είναι να μου χαλάσουν την ψυχολογία

Θα συμφωνήσω. Προσωπικά πιστεύω Iris ότι καλά κάνεις και το συζητάς και ζητάς απόψεις κλπ, αλλά καλό θα είναι να μπορείς να διαχειριστείς καλά την όποια συμβουλή ή γνώμη θα ακούσεις. Στο κάτω-κάτω εσύ θα αποφασίσεις, εσένα θα βαραίνουν οι όποιες συνέπειες και εσύ και μόνο εσύ θα αισθάνεσαι υπέροχα στο τέλος αν το δοκιμάσεις και τελικά όντως άξιζε. Εγώ θα σου έλεγα ότι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις να μπεις στη σχολή. Από κει και πέρα, βλέπεις. Ένα πτυχίο το έχεις ήδη, οπότε και να χρειαστεί να δουλέψεις παράλληλα θα μπορείς και αν δεις ότι 'δεν σου πάει', το αφήνεις και συνεχίζεις ως νοσηλεύτρια.

ΥΓ. Όντως οι νοσηλευτές είναι το δεξί μας χέρι σε πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικα να σας ευχαριστησω οοολους!!! Πραγματικα με εμψυχωσατε και πηρα την αποφαση να δωσω κατατακτηριες για τα Ιωαννινα. Εχω ηδη ξεκινησει το διαβασμα και ειμαι αποφασισμενη!! Αν δεν πετυχω εχω στην ακρη του μυαλου μου το εξωτερικο. Ακουσα πολλες αποψεις αλλες θετικες και αλλες αρνητικες, αλλα στο τελος δικη μου ειναι η αποφαση και αν δεν πετυχω τουλαχιστον προσπαθησα!!! Καταβαθος ξερω οτι ειναι το σωστο.. ;) Ουτε ειναι το ψωνιο ουτε τιποτα! Ειναι η λαχταρα και οτι απλα το θελω τοοοοοσο πολυ!!!

@SleepWalker

Για να απαντησω στο ερωτημα σου, η νοσηλευτικη ειναι πολυ ενδιαφερουσα!! Δεν γινεται οποιοσδηποτε νοσηλευτης! Πρεπει να το αγαπας, να εισαι προθυμος να βοηθησεις και να κανεις τα παντα για τον ασθενη, να πετυχεις να μη σε βλεπει (ο ασθενης) απλα και μονο σαν εναν νοσηλευτη, αλλα σαν εναν ανθρωπο που θα μπορει να ανοιχτει/να τον δει σαν μια παρεα κ.α.. Δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου αυτα που σου λεω, ουτε ειναι γνωμες και αποψεις αλλων. Κανοντας την πρακτικη μου στο ΚΑΤ ειδα πολλα πραγματα. Συναντησα πολυ καλους γιατρους που ηταν προθυμοι να σε βοηθησουν και να σου μαθουν πραγματα, μεχρι και εξαιρετικους νοσηλευτες που ειχαν αυτο που σου ειπα παραπανω, αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο φυσικα. Για ΄μενα και ποσο μαλλον στα 21 που εκανα την πρακτικη, καταλαβα ποση ευχαριστηση μπορει να σου δωσει και ενα μονο ευχαριστω απο μια γιαγια που της εμαθα να ταιζει με Levin τον συζυγο της ή ακομα και καποιον που του εξηγησα τι ειναι το Epanutin που του κρεμαμε πανω απο το κεφαλι του 2 φορες τη ΄μερα!! Υπηρχαν γιατροι ειδικευομενοι μαι μη, οι οποιοι με επαιρναν μαζι τους να κανω τις αιμοληψιες, να κοψω ραμματα, να ζητησουν την αποψη μου, που ακουγεται πολυ φανταστικο και ιδανικο. Και καπου νιωθεις οτι κατι κανεις! Σπουδασες κατι που προσφερει και εισαι αναγκαιος. Ο νοσηλευτης δεν μπορει να συγκριθει ουτε στο ελαχιστο με εναν γιατρο ειναι τελειως διαφορετικη η αποστολη του, αλλα απο τα πιο μικρα μεχρι και τα πιο μεγαλα μπορει να νιωσει τοσο πολυτιμος!! Δεν ξερω κατα ποσο σε καλυψα, αλλα για ΄μενα ειναι αυτο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου έλεγα να καταθέσεις και τα χαρτιά σου στις σχολές που δέχονται με βαθμό πτυχίου (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω ποιες άλλες) - αν φυσικά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να σπουδάσεις σε αυτές. Ποτέ δεν ξέρεις ποιοι άλλοι θα έχουν κάνει αίτηση, μπορεί και να σου κάτσει :) (και οκ, 8,8 δεν είναι και μικρός βαθμός!).

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου, ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι Iris να είσαι αποφασισμένη και δυνατή! για τα Γιάννενα στο λέω, αν είσαι σίγουρη 100% ότι έχεις γράψει θα περάσεις! εγώ το είχα βάλει σκοπό να περάσω εκεί γιατί είναι πολύ καλό το πανεπιστήμιο και τα Γιάννενα υπέροχα :) έτσι να είσαι δυναμική, να δώσεις το 100% του εαυτού σου!!!!! η συμβουλές που θα σου δώσω δεν θέλει άγχος και πανικό απλά στρατηγική, διάβαζε καθημερινά αλά είναι σημαντικό να ξεκουράζεσαι κιόλας (το κλειδί της επιτυχίας) και στο τέλος δωστα όλα! κάνεις πολύ καλά που ξεκινάς από τώρα. σου εύχομαι να είσαι η επόμενη μετά από εμένα!! :) καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κάτι άλλο: μην σκέφτεσαι εάν δεν πετύχεις τι θα κάνεις!!!!!! πρέπει να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχεις!! να πας για να περάσεις όχι για να δοκιμάσεις!!! και τελικά εάν δεν περάσεις βλέπεις μετά τι θα κάνεις,.. εάν περάσεις όμως... απλά απόλαυσε το!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ, ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2013-2014, ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ & ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ:

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ 2ο ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ

ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ

ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ 1ο ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ

ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ

ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΕΙ & ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ:

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ 1ο ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

ΧΗΜΕΙΑ Ι & ΙΙ

ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Ι & ΙΙ

ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι & ΙΙ

Η ΥΛΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ

ΕΩΣ ΤΙΣ 24-4-13.

ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ,ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ.

ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1-15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2013.

(από το site της γραμματείας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προετοιμάζομαι για να δώσω κατατακτήριες στην Ιατρική Αθήνας. Έχω τα βιβλία, το μόνο που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα μία διευκρίνηση είναι για τη Χημεία Ι & ΙΙ, διότι ούτε το παιδί που μου έδωσε τα βιβλία δεν μπορεί να βγάλει άκρη για τον συγγραφέα. Ακόμη, ξέρετε αν υπάρχουν SOS ή κάποια σημεία τα οποία χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής??

Σας ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη Χημεία σας προτείνω να επικοινωνήσετε απευθείας με την έδρα (μπορείτε να βρείτε τα τηλέφωνα είτε κάπου στο greekmeds σε ένα topic με θέμα τα τηλέφωνα των διαφόρων γραμματειών ή καλώντας απευθείας στην κεντρική γραμματεία που θα μπορεί να σας το δώσει).

Για SOS κ λοιπές συμβουλές θεωρώ καλύτερο να προσπαθήσετε έρθετε σε επαφή με συναδέλφους που έδωσαν κατατακτήριες πριν τα τελευταία τρια χρόνια (που οι κατατάξεις γίνονταν με βαθμό πτυχίου) κ να σας πουν. Από όσους βλέπουν το συγκεκριμένο topic, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να σας βοηθήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέματα υπάρχουν σε φωτοτυπάδικα γύρω από τη σχολή όπως είναι το volcano ή το φωτόραμα. Τώρα αν έχουν θέματα από κατακτήριες δεν το γνωρίζω. Οι περισσότεροι θέματα αναζητούν είτε στο greekmeds, είτε σε διάφορα group στο facebook, είτε σε οδηγούς που υπάρχουν στα site των παρατάξεων. Ίσως να αξίζει τον κόπο να ρίξετε σ αυτά μια ματιά, για να πάρετε μια ιδέα, αφού και στις κατατακτήριες οι ίδιοι καθηγητές βάζουν θέματα, αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως να αξίζει τον κόπο να ρίξετε σ αυτά μια ματιά, για να πάρετε μια ιδέα, αφού και στις κατατακτήριες οι ίδιοι καθηγητές βάζουν θέματα, αν δεν κάνω λάθος

Γι αυτό ακριβώς το λόγο πιστεύω καλύτερα να ψάξει κάποιον παλιότερο κατατακτήριο. Ακόμα κι αν δεν θυμάται πχ τα θέματα που είχαν πέσει εκείνη τη χρονιά που έδινε ο ίδιος, θα μπορεί να το επιβεβαιώσει κ να του πει λίγο για το πνεύμα των θεμάτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λπν. ίσως η ερώτησή μου να φανεί λίγο χαζή, αλλά εγώ πάντως δεν βγάζω άκρη! Θέλω να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική Αθήνας. Έχω ξεκινήσει ήδη διάβασμα και τελειώνω σχεδόν Ιατρική Φυσική του Cameron. Η ερώτησή μου είναι η εξής, διαβάζουμε όλα τα συγγράμματα που παραθέτονται στην αντίστοιχη ανακοίνωση της σχολής ή όχι?? Και γενικά, τα συγγράμματα είναι προτεινόμενα και έχουμε δικαίωμα επιλογής να διαβάσουμε από όποιο θέλουμε π.χ. ή όλα?? Ας απαντήσει κάποιος!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

καλησπέρα σας!θα μπορούσατε να με βοηθήσεται με το ποια φροντιστήρια θεωρείται ποιο κατάλληλα και πάνω κάτω πόσο κυμαίνονται οι τιμές?απλά για να κατατοπιστώ λίγο!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Ονομάζομαι Γιώργος και θα δώσω κατακτήριες στην Ιατρική Αθήνας το Δεκέμβρη.

Η πρώτες μου ερώτησεις αφορούν το βιβλίο της Ανατομίας που προτείνεται και συγκεκριμένα το "Εγχειρίδιο Περιγραφικής Ανατομικής. Εκδ. Πασχαλιδης". Είναι αρκετό με βάση την ύλη που πρέπει να διαβάσω; Δεν πήγα φροντηστήριο, υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις για το τι να διαβάσω ποιο συγκεκριμένα (ή/και που θα το βρω); Ψάχνοντας στο greekmeds βρήκα παλιά θέματα της "Ασκησης στο πτώμα (Ανατομική ΙΙ)". Αυτή ειναι και πάνω κάτω η ύλη που θα δώσω για την "Ανατομία Μυοσκελετικού" που είναι και ο τίτλος του μαθήματος που δίνω; Δεν υπάρχει μάθημα που να έχει αυτόν τον τίτλο ακριβώς, από ότι έχω βρει.

Η ύλη του είναι αυτή:

  • Εισαγωγή στην Ανατομία
  • Ανατομικοί Όροι
  • Συστήματα
  • Μυοσκελετικό Σύστημα (οστά, αρθρώσεις, μύες, αγγεία, νεύρα)
  • Κεφαλή & Τράχηλος
  • Θώρακας
  • Μυοσκελετικό Σύστημα σπονδυλικής στήλης - πυέλου (οστά, αρθρώσεις, μύες, αγγεία, νεύρα)
  • Μυοσκελετικό Σύστημα άνω άκρου (οστά, αρθρώσεις, μύες, αγγεία, νεύρα, λεμφική αποχέτευση)
  • Μυοσκελετικό Σύστημα κάτω άκρου (οστά, αρθρώσεις, μύες, αγγεία, νεύρα, λεμφική αποχέτευση)

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που δε σκέφτηκα καν να ζητήσω, είναι, προφανώς, ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω: εφόσον οι κατατακτήριες διενεργούνται τον Δεκέμβριο κάθε έτους, που σημαίνει ότι το εξάμηνο έχει "προχωρήσει", από πότε ξεκινάς να σπουδάζεις (αν περάσεις)? Ελπίζω όχι από τον επόμενο χρόνο:P Επίσης, είναι υπερβολικά δύσκολο να περάσει κάποιος που έχει τελειώσει μια σχολή θετικών επιστημών/επιστημών υγείας ( στην περίπτωσή μου, μοριακής βιολογίας και γενετικής)? Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τις κατατακτήριες για την ιατρική των Ιωαννίνων (η οποία μάλλον με ενδιαφέρει περισσότερο από τις άλλες για πολλούς λόγους κατόπιν μιας πρόχειρης έρευνας)? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την περασμένη χρονιά (που οι κατατάξεις έγιναν με βαθμό πτυχίου) τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στις 24 Δεκεμβρίου και οι εγγραφές είχαν ολοκληρωθεί μέχρι -το πολύ- τέλος Ιανουαρίου. Άρα ονομαστικά εγγράφεσαι στο χειμερινό εξάμηνο, αλλά στην ουσία αρχίζεις να φοιτάς στο εαρινό. Αν θες (και μπορείς από άποψη υποχρεωτικών παρουσιών/εργαστηρίων κλπ), αν όντως γίνει έτσι και φέτος, προλαβαίνεις να δώσεις κάποια μαθήματα στην εξεταστική του χειμερινού (πχ. ψυχολογία και στατιστική για Ιατρική Αθήνας).

Στα υπόλοιπα ερωτήματα που θέτεις δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά, ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση! Παρακαλώ, ας και απαντήσει κάποιος που ξέρει γιατί έχω αγχωθεί αρκετά. Ακούω πολλά πράγματα που με αποθαρρύνουν. Αν είναι όντως τόσο ανέφικτο να μην προσπαθήσω άδικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι για το εαν ειναι εφικτο να περασεις?Σκεψου οτι υπαρχουν ατομα που διαβαζουν εδω και ενα χρονο ολη μερα ολη νυχτα.Οποτε κανε τις αναγωγες σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σκοπεύω να δώσω αυτόν τον Δεκέμβριο εννοείται! Και δεν μιλάω μόνο για το διάβασμα. Ακούω ότι υπάρχουν πολλά μέσα και η διαδικασία δεν γίνεται αξιοκρατικά σε κάποιες σχολές (ιδιαίτερα Αθήνα). Αυτό είναι που με προβληματίζει και γι αυτό είπα μήπως δεν αξίζει να προσπαθήσω άδικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι και ίσως και να έχεις δίκιο - λέω ίσως γιατί δεν γνωρίζω με στοιχεία τι συμβαίνει όταν οι κατατακτήριες γίνονται με εξετάσεις. Όμως, αν σκοπεύεις να αρχίσεις διάβασμα τώρα και να δώσεις περίπου σε 13 μήνες, με σοβαρή δουλειά, θα είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος. Ακόμα και όλα αυτά που ακούγονται να ισχύουν, έστω ότι είναι ήδη 'πιασμένες' οι 5 στις 10 θέσεις; Οι 6 στις 10; Με τόσο καλό διάβασμα φαντάζομαι θα μπορείς να διεκδικήσεις μια από τις υπόλοιπες θέσεις (φυσικά θα είναι πολύ πιο δύσκολο).

Ίσως κάτι σημαντικότερο που θα ήταν καλό να σε απασχολήσει (το λέω πολύ φιλικά), είναι όλα αυτά που ακολουθούν την εισαγωγή σου στη σχολή (χρόνια σπουδών, διάβασμα, αποκατάσταση, αναμονές κλπ). Αν σε αυτά έχεις απαντήσει (δηλ αν είσαι σίγουρος ότι το θέλεις πολύ), τότε να προσπαθήσεις και καλή δύναμη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι και ίσως και να έχεις δίκιο - λέω ίσως γιατί δεν γνωρίζω με στοιχεία τι συμβαίνει όταν οι κατατακτήριες γίνονται με εξετάσεις. Όμως, αν σκοπεύεις να αρχίσεις διάβασμα τώρα και να δώσεις περίπου σε 13 μήνες, με σοβαρή δουλειά, θα είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος. Ακόμα και όλα αυτά που ακούγονται να ισχύουν, έστω ότι είναι ήδη 'πιασμένες' οι 5 στις 10 θέσεις; Οι 6 στις 10; Με τόσο καλό διάβασμα φαντάζομαι θα μπορείς να διεκδικήσεις μια από τις υπόλοιπες θέσεις (φυσικά θα είναι πολύ πιο δύσκολο).

Ίσως κάτι σημαντικότερο που θα ήταν καλό να σε απασχολήσει (το λέω πολύ φιλικά), είναι όλα αυτά που ακολουθούν την εισαγωγή σου στη σχολή (χρόνια σπουδών, διάβασμα, αποκατάσταση, αναμονές κλπ). Αν σε αυτά έχεις απαντήσει (δηλ αν είσαι σίγουρος ότι το θέλεις πολύ), τότε να προσπαθήσεις και καλή δύναμη :)

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας! Μόλις αποφοίτησα από το τμήμα της Νοσηλευτικής του Τ.Ε.Ι ΑΘΗΝΑΣ και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στην Ιατρική. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη να μου μεταφέρει κάποιες πληροφορίες για αυτό μου το εγχείρημα. Γίνεται αρχικά να δώσω κατατακτήριες και για την Ιατρική Αθηνών και για την Ιατρική Πάτρας (που με ενδιαφέρει) ; Γνωρίζει κάποιος πως είναι διαμορφωμένα τα θέματα των κατατακτήριων εξετάσεων (της πάτρας ή της αθήνας); Αν επισκεφθώ τη Γραμματεία του Πανεπιστημίου θα μπορέσει να με κατατοπίσει ανάλογα; Να βρώ ίσως θέματα, σημειώσεις σε κοντινά βιβλιοπωλεία; Κάποιο αξιόπιστο φροντιστήριο στην αθήνα που να γνωρίζετε ότι έχει επιτυχίες; Θεωρείτε ότι η παρακολούθηση των εξεταζόμενων μαθημάτων στο Πανεπιστήμιο θα βοηθούσε; επιτρέπεται; Αν οποιοσδήποτε από εσάς έχει κάποιες σημειώσεις, θέματα ή πληροφορίες για τις κατατακτήριες εξετάσεις θα είμαι πολύ ευγνώμων αν επικοινωνούσε μαζί μου και με βοηθούσε!! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέος στο φόρουμ σας και γράφτηκα ενδιαφερόμενος για κάποιες πληροφορίες.

Είμαι απόφοιτος από ΑΕΙ Μαθηματικού Αθήνας και ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες για την Ιατρική Αθήνας του χρόνου τον Φλεβάρη (Φεβρουάριο του 2015 δηλαδή). Είδα κάνοντας μια έρευνα εδώ στο φόρουμ ποια μαθήματα εξετάζονται. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Έχω τη δυνατότητα χωρίς να είμαι επίσημα φοιτητής να ξεκινήσω να παρακολουθώ τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ; Φαντάζομαι η ύλη θα είναι αυτά που θα διδαχτούν οπότε σίγουρα καλό θα μου κάνει η παρακολούθηση σωστά;

2) Σκέφτομαι να παρακολουθήσω το εαρινό εξάμηνο που μας έρχεται Ιατρική Φυσική 2, Ιατρική Χημεία 2 και Βιολογία 2, δεν έχω παρακολουθήσει όμως τα αντίστοιχα 1 τους (σκέφτομαι να τα παρακολουθήσω του χρόνου στο χειμερινό). Έχει νόημα ή δεν θα καταλαβαίνω γρι επειδή είναι προαπαιτούμενα τα αντίστοιχα 1;

3) Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει στο πρόγραμμα μαθημάτων του ερχόμενου εαρινού εξαμήνου ώστε να δω πότε διδάσκονται τα 3 αυτά μαθήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθειά σας!

Κώστας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα Κώστα,

Οι παραδώσεις στο αμφιθέατρο είναι ανοικτές για το κοινό, οπότε μπορείς να τις παρακολουθήσεις. Ακόμη, δεν πιστεύω ότι ειναι τόσο απαραίτηες οι παραδώσεις του χειμερινού για να μπορείς να καταλαβαίνεις τι γίνεται στα αντίστοιχα μαθήματα στο εαρινό. Όσο για το πρόγραμμα το παραδόσεων, αυτό μπορείς να το βρεις στον οδηγό σπουδων, στο site της γραμματείας. Προσοχή όμως στην ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων αυτών, γιατί φέτος θα έχει αλλάξει λόγω των καταλήψεων στην αρχή της χρονιάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.